Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
                        United States Masters Swimming                         
                    2007 National Long Course Championships                    
                            Meet Program - Saturday                            
 
Event 16  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  4  Walker, Anne I                91 DCM                       1:19.00 
  5  Meyer, Margery                85 TOC                         46.95 
  6  Burrill, Billie Ann           86 NEM                         56.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Sievert, Sara M               82 MOST                      1:01.43 
  2  Stone, Marjorie               84 GCPS                        54.20 
  3  Graham, Suzanne B             81 CONN                        53.88 
  4  Smith, Petey M H              83 NEM                         55.00 
  5  Wolle, Marian E               79 SDSM                      1:12.00 
  6  Goggin, Georgia L             78 MOST                        46.18 
  7  Graef, Margrit                76 MVN                         51.56 
Heat 3  Timed Finals   
  2  Wheatley, Diane R             74 MOST                        57.75 
  3  Mungavin, Carol A             71 RICE                        49.87 
  4  Kennedy, Judy A               70 CMS                         44.00 
  5  Zaremski, Barbara M           70 VMST                        36.37 
  6  Harkreader, Patricia C        71 CMS                         42.84 
  7  Tegner, Thyra                 72 ALMA                        47.25 
  8  Robbins-Bonitz, Suzanne E     74 NCMS                        52.14 
  9  Jordan, Martha L              73 WMST                        59.00 
Heat 4  Timed Finals   
  3  Coburn, Mary Anne             65 IM                          49.02 
  4  Whitlock, Shelly              68 MOST                        43.32 
  5  Schreiner, Beth               66 VMST                        34.57 
  6  Ward, Joy                     65 OREG                        36.59 
  7  Stewart, Jane Dillon          65 WMAC                        43.70 
  8  Fasbender, Alice J            69 UNAT                        59.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Clarke, Katherine B           63 GCPS                      1:12.78 
  2  Buccino, Vicki                61 SMS                         42.70 
  3  Boak, Carolyn F               62 WMST                        32.50 
  4  Kranpitz, Nancy               62 WMAC                        38.78 
  5  Kestelyn, Patricia M          61 WMST                      1:10.09 
  6  Thomas, Cynthia M             58 TXLA                        41.60 
  7  Hessler, Theresa L            55 WMST                        38.00 
  8  Preston, Randee L             55 MOST                        38.97 
  9  Sellers, Melanie B            55 SWYM                        48.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Felton, Anezka G              59 TOC                         37.90 
  2  Cooke, Linda                  55 UNAT                        37.00 
  3  Havel, Germaine L             59 WMAC                        35.84 
  4  Flinn, Emma                   58 CHRR                        35.13 
  5  Val, Laura B                  56 TAM                         30.00 
  6  Ogier, Danielle               55 GSM                         31.00 
  7  Miller, Jan A                 57 MOST                        35.50 
  8  Reid, Colleen G               58 HIMA                        36.18 
  9  Reierson, Suzy                56 RICE                        37.70 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Kelly, Darla S                50 SBAS                        50.99 
  2  Lucas, Kristin R              53 H2O                         45.00 
  3  Hilpert, Bess                 52 AGM                         36.99 
  4  Mayhew, Chris                 54 MOST                        35.77 
  5  Holloway, Colleen J           54 MOST                        35.14 
  6  Call, Nancy A                 53 RGSC                        36.46 
  7  Nelson-Wulff, Candace A       50 WMST                        39.00 
  8  Policastro, Nancy A           51 WMST                        50.00 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Jones, Beth                   50 RIDG                        35.10 
  2  Arvesen, Malinda              51 DAMM                        34.00 
  3  Guins, Ann H                  54 O*H*                        33.01 
  4  Ferguson, Janet S             50 SMS                         32.87 
  5  Burgess, Stacy H              50 WMST                        32.47 
  6  Benjamin, Marcia S            51 WCM                         32.52 
  7  Nisman, Ronda S               53 MOST                        33.01 
  8  Stager, Nan H                 52 DOC                         33.48 
  9  Yarbrough, Kim                50 TXLA                        34.24 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Cane, Helen T                 52 SMS                         32.11 
  2  Grilli, Tracy L               50 NEM                         31.99 
  3  Dawson, Karleen               50 NTC                         31.50 
  4  Cole, Janie                   54 DAMM                        31.00 
  5  Morrison, Lynn                53 DAMM                        30.50 
  6  Von Richthofen, Micaela       54 EOSC                        30.50 
  7  Bright, Janet H               52 1776                        31.30 
  8  Denby, Karlene                54 ISF                         31.64 
  9  Glassman, Debbie A            54 PNA                         32.00 
Heat 10  Timed Finals   
  2  Walton, Ann                   48 SMS                         49.10 
  3  Toon, Terrylynn M             47 STAR                        37.61 
  4  Leusing Canales, Katherine A  45 AAAA                        35.88 
  5  Darnell, Lisa M               45 KAMS                        36.00 
  6  Pyle, Suanne                  49 UNAT                        45.64 
  7  Gerlowski, Jane A             49 WMST                        55.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Saucier, Mariela I            47 SMS                         35.87 
  2  Hooe, Donna L                 45 GAJA                        34.74 
  3  Quinlan, Karen A              46 COTA                        34.00 
  4  Morton, Andrea N              45 WMST                        33.28 
  5  Fries, Beth O                 49 MESC                        33.00 
  6  Stevens, Nina E               49 WCM                         33.10 
  7  Marshall, Darcy               46 STFF                        33.84 
  8  Thomas, Ann B                 47 FLAQ                        34.57 
  9  Bronson, Jennifer             45 FACT                        35.26 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Strickland, Gale E            46 WMST                        32.97 
  2  Ingraham, Susan R             48 MOST                        32.00 
  3  Bailey, Monica M              46 ARIZ                        30.80 
  4  Senn, Ann C                   49 MINN                        30.22 
  5  Matherne, Susan K             45 RICE                        30.00 
  6  Umbach, Elizabeth A           45 WMST                        30.20 
  7  Kessler, Laura L              47 O*H*                        30.60 
  8  Matena, Jana                  45 MELO                        30.81 
  9  Dawson, Mandy W               45 RMST                        32.43 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Henderson, Kristin W          47 RIDG                        29.92 
  2  Battle, Ruth M                45 NCMS                        29.50 
  3  Delmage, Arlene               45 OREG                        29.34 
  4  Heim-Bowen, Suzanne M         49 WCM                         28.56 
  5  Dahl, Lisa A                  46 PNA                         27.85 
  6  Walsh, Susan                  45 NCMS                        28.42 
  7  Hanson, Tanya M               46 GOLD                        29.00 
  8  Hughes, Mary L                49 TXLA                        29.50 
  9  Duran, Nancy F                45 HIMA                        29.88 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Smith, Lisa                   41 FAST                        48.30 
  2  Goodwin, Stephanie L          41 WMST                        41.00 
  3  Flanagan, Lourdes             43 WMST                        38.51 
  4  Montgomery, Courtnay E        43 STIR                        39.00 
  5  Schulman, Melissa A           42 BSM                         44.21 
  6  Ahlborn, Jacqueline T         39 ISF                         35.50 
  7  Fair, Beverly                 37 GCPS                        33.30 
  8  Elliott, Susan A              36 WMST                        33.71 
  9  McKnight, Laurie J            35 SMS                         39.60 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Cordova, Julie H              43 SWYM                        37.00 
  2  Gale, Alanna K                40 WMST                        36.90 
  3  Brundage, Cheryl Y            40 SWYM                        34.84 
  4  Gray, Christina               41 DAMM                        33.00 
  5  Mod, Anna T                   44 RICE                        32.50 
  6  Houchens, Kris C              40 ISF                         32.84 
  7  Middlebrooks, Kelly A         40 RICE                        33.51 
  8  Fisher, Bonnie A              42 BSM                         35.12 
  9  Anthony, Amber D              41 MOST                        37.00 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Thalken-Beedon, Kathleen      44 RICE                        32.00 
  2  Elias-Williams, Maria L       43 UNAT                        31.13 
  3  Considine-Miller, Ellen A     44 WMST                        30.56 
  4  Wygal-Springer, Dianne L      41 ARIZ                        30.50 
  5  Price-Appelwick, Linda        44 UNAT                        29.80 
  6  Deal, Elisabeth Elliott       43 NCMS                        30.30 
  7  Wendell, Nancy                43 DAMM                        30.53 
  8  Allen, Lisa J                 44 COTA                        31.09 
  9  Jacobson, Kendal R            41 TXLA                        31.66 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Burkart, Dana M               36 PAFC                        33.12 
  2  Crecelius, Nancy A            38 WMST                        32.03 
  3  Spencer, Jennifer A           37 VMST                        31.09 
  4  Smiley, Sunny C               37 WMST                        30.00 
  5  Green, Laura E                37 WMST                        30.00 
  6  Rietz, Heather                39 EXCL                        30.00 
  7  Hallee, Lisa D                39 WMST                        30.64 
  8  Gurzi, Julie A                38 SMS                         31.47 
  9  Bryant, Patti J               37 WMST                        33.00 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Rokhideh, Maryam              19 MVN                         35.00 
  2  Schranze, Hillary M           22 GSM                         34.33 
  3  Wenzel, Katharine T           24 FLAQ                        33.05 
  4  Walker, Skylar A              21 SBAS                        33.56 
  5  Hoang, Kimberly J             24 UNAT                        34.89 
  6  Dubón, Monica I               25 UNAT                        34.89 
  7  Payne, Stacey L               27 WMST                        36.04 
  8  Figler, Catherine A           33 MACA                        45.85 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Moran, Danielle               30 FLAQ                        34.30 
  2  Kaloyanides, Diana L          34 UNAT                        33.00 
  3  Peterson, Laurie J            31 ISF                         30.63 
  4  Garth, Christy L              33 WMST                        29.23 
  5  Mayville, Janet C             33 TOMS                        27.69 
  6  Cairns, Shannon M             31 SYSM                        28.80 
  7  McEachern, Jennifer           33 NTEX                        29.62 
  8  Hutchinson, Ali S             32 UNAT                        32.89 
  9  Cross, Elisabeth P            30 NEM                         33.81 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Golden, Stacey M              27 SBAS                        33.99 
  2  Aron, Vanessa                 27 FLAQ                        33.81 
  3  Bettinger, Lisa D             25 BERK                        32.63 
  4  Baker, Lesley A               25 WMST                        31.92 
  5  Hogan, Kristin                27 UNAT                        31.50 
  6  Murtha, Tara M                27 PAFC                        31.71 
  7  Brogdon, Tiffany D            28 SWYM                        32.00 
  8  Cross, Carolan A              27 FLAQ                        32.68 
  9  Kyle, Susan                   28 WMST                        33.82 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Annelin, Elisa M              28 WMST                        31.50 
  2  Neff, Talyna                  29 PCAT                        30.63 
  3  Kownslar, Laura H             27 MOST                        29.99 
  4  Armstrong, Rachel C           28 WMST                        29.29 
  5  Martin, Jennifer M            27 FLAQ                        28.52 
  6  Lyons, Katie A                27 TOC                         28.80 
  7  Muller, Kelsey L              25 WMST                        29.34 
  8  Hennessey, Katherine C        29 NBAC                        30.00 
  9  Byrnes, Kathie M              25 FLAQ                        31.50 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Ninivaggi, Melissa C          24 UNAT                        32.50 
  2  Vogel, Randi L                23 WMST                        31.99 
  3  Schertz, Allison A            22 BSM                         31.26 
  4  Wade, Zoe M                   23 NCMS                        30.00 
  5  Wright, Czamille              19 FLAQ                        29.68 
  6  Wright, Gia C                 21 FLAQ                        29.72 
  7  Duke, Amy E                   24 RICE                        30.10 
  8  Quatromoni, Emily M           18 FLAQ                        31.88 
  9  Nelson-Wulff, Kim A           19 WMST                        32.00