Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
                        United States Masters Swimming                         
                    2007 National Long Course Championships                    
                             Meet Program - Sunday                             
 
Event 30  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  1  Graham, Suzanne B             81 CONN                      4:50.06 
  2  Ancker-Johnson, Betsy         80 TXLA                      4:37.17 
  3  Stone, Marjorie               84 GCPS                      4:24.84 
  4  Smith, Petey M H              83 NEM                       4:40.00 
  5  Walker, Anne I                91 DCM                       5:43.00 
  6  Lathram, Mary                 92 DCM                       6:55.00 
  7  Meyer, Margery                85 TOC                       3:53.03 
  8  Burrill, Billie Ann           86 NEM                       4:40.00 
Heat 2  Timed Finals   
  2  Tegner, Thyra                 72 ALMA                      4:19.12 
  3  Tullman, Patricia A           70 FMM                       3:32.03 
  4  Zaremski, Barbara M           70 VMST                      3:18.45 
  5  Stowell, Diane M              73 HIMA                      3:20.33 
  6  Kennedy, Judy A               70 CMS                       3:55.00 
  7  Campbell, Joan K              77 FACT                      4:05.13 
  8  Goggin, Georgia L             78 MOST                      4:42.13 
Heat 3  Timed Finals   
  3  Stephens, Mary L              65 BRYB                      3:40.38 
  4  Coburn, Mary Anne             65 IM                        3:20.22 
  5  Schreiner, Beth               66 VMST                      3:03.30 
  6  De Saracho, Edna L            67 CBMX                      3:03.58 
  7  Bower, Barbara M              69 WMST                      3:29.57 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Trevison, Ellie               64 FACT                      4:50.00 
  2  Wagner, Judy B                62 WMST                      3:59.05 
  3  Prall, Winifred S             60 CMS                       3:16.12 
  4  Mitchell, Jeannie R           61 LYTA                      3:06.00 
  5  Welch, Sarah                  60 PNA                       3:03.50 
  6  Veater, Betty B               61 BRYB                      3:05.00 
  7  Johnson, Lucy                 60 LBSC                      3:14.13 
  8  Buccino, Vicki                61 SMS                       3:24.77 
  9  Pilie, Kathleen F             63 SMS                       4:18.00 
Heat 5  Timed Finals   
  2  Taylor, Janet F               54 WMST                      3:45.00 
  3  Many, Cecile                  53 SMS                       3:12.54 
  4  Maxbauer, Christine A         54 MICH                      3:33.00 
  5  Thornton, Charlotte           50 TGM                       3:47.33 
  6  Thomas, Marianne R            44 NITR                      3:32.67 
  7  Middlebrooks, Kelly A         40 RICE                      2:38.68 
  8  Gray, Christina               41 DAMM                      2:42.66 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Elton, Tracy M                58 SKY                       4:13.63 
  2  Reierson, Suzy                56 RICE                      3:06.00 
  3  Havel, Germaine L             59 WMAC                      3:03.61 
  4  Ernst, Heidi J                55 RICE                      2:36.50 
  5  Val, Laura B                  56 TAM                       2:20.00 
  6  Ogier, Danielle               55 GSM                       2:36.00 
  7  Flinn, Emma                   58 CHRR                      2:44.13 
  8  Cooke, Linda                  55 UNAT                      3:06.00 
  9  Nuņez, Enriqueta              56 CBMX                      3:06.10 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Tamlyn, Kendall D             50 UNAT                      3:10.05 
  2  Nance, Ashley A               50 OKMS                      3:07.01 
  3  Kregor, Janice                51 SKY                       3:04.08 
  4  Boyer, Kathy M                53 MOST                      2:57.83 
  5  Benjamin, Marcia S            51 WCM                       2:55.08 
  6  Braaten, Kitten               52 VMST                      2:56.12 
  7  Morrison, Lynn                53 DAMM                      3:00.00 
  8  Delanois, Barbara             52 IM                        3:06.99 
  9  Hilpert, Bess                 52 AGM                       3:08.35 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Call, Nancy A                 53 RGSC                      2:53.18 
  2  Glassman, Debbie A            54 PNA                       2:48.50 
  3  Burgess, Stacy H              50 WMST                      2:43.94 
  4  Denby, Karlene                54 ISF                       2:36.92 
  5  Grilli, Tracy L               50 NEM                       2:31.99 
  6  Devanney, Celia C             50 GOLD                      2:35.10 
  7  Cane, Helen T                 52 SMS                       2:43.50 
  8  Nisman, Ronda S               53 MOST                      2:43.99 
  9  Ferguson, Janet S             50 SMS                       2:50.63 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Shoemaker, Tracy S            47 WMST                      4:00.00 
  2  Allen, Margaret               48 WMST                      3:45.00 
  3  Bronson, Jennifer             45 FACT                      2:59.10 
  4  Zurbuchen, Jeri               46 KAMS                      2:49.87 
  5  Leutner, Joy M                49 WMST                      2:42.00 
  6  Hall, Ali R                   46 TAM                       2:44.00 
  7  Thomas, Ann B                 47 FLAQ                      2:57.77 
  8  Meyers, Alison J              46 STFF                      3:02.00 
  9  Schickendantz, Leigh A        45 MM                        3:45.01 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Fries, Beth O                 49 MESC                      2:40.00 
  2  Henderson, Kristin W          47 RIDG                      2:39.69 
  3  Ingraham, Susan R             48 MOST                      2:35.00 
  4  Hughes, Mary L                49 TXLA                      2:30.00 
  5  Lachney, Fay                  46 SMS                       2:29.46 
  6  Najjar, Ellie S               46 CMS                       2:30.00 
  7  Umbach, Elizabeth A           45 WMST                      2:33.20 
  8  Murakowski, Courtenay E       45 SMS                       2:38.56 
  9  Quinlan, Karen A              46 COTA                      2:40.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Roussain, Kerri C             48 GOLD                      2:29.00 
  2  Meyer, Marguerite             48 TOC                       2:27.00 
  3  Hanson, Tanya M               46 GOLD                      2:26.00 
  4  Delmage, Arlene               45 OREG                      2:19.01 
  5  Heim-Bowen, Suzanne M         49 WCM                       2:14.83 
  6  Matena, Jana                  45 MELO                      2:17.20 
  7  Matherne, Susan K             45 RICE                      2:24.90 
  8  Brown, Denise H               48 MICH                      2:26.27 
  9  Kessler, Laura L              47 O*H*                      2:28.00 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Jacobson, Kendal R            41 TXLA                      2:38.68 
  2  Elias-Williams, Maria L       43 UNAT                      2:30.94 
  3  Shuck, Susie                  42 ISF                       2:29.49 
  4  Gellatly, Jill E              40 WMST                      2:22.50 
  5  Price-Appelwick, Linda        44 UNAT                      2:16.20 
  6  Welting, Laureen              42 TOC                       2:16.80 
  7  Wendell, Nancy                43 DAMM                      2:26.35 
  8  Wygal-Springer, Dianne L      41 ARIZ                      2:30.50 
  9  Gebhart, Janis R              42 WMST                      2:33.60 
Heat 13  Timed Finals   
  2  Hernandez, Lisa M             26 SBAS                      2:42.09 
  3  Bettinger, Lisa D             25 BERK                      2:40.34 
  4  Nelson, M Cristina E          29 AAAA                      2:40.56 
  5  Aron, Vanessa                 27 FLAQ                      2:49.77 
  6  Cuero, Patricia S             38 MOST                      3:40.00 
  7  Fair, Beverly                 37 GCPS                      2:51.06 
  8  Strachan, Kelly               37 WMST                      3:20.00 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Rees, Karla E                 35 MVM                       2:49.00 
  2  Crecelius, Nancy A            38 WMST                      2:35.32 
  3  Easton, Sandie                38 TOC                       2:27.77 
  4  Goncalves, Patricia M         35 WET                       2:23.00 
  5  Dodd, Laurie Z                35 UCLA                      2:17.30 
  6  Picard, Amanda L              39 CTMS                      2:18.00 
  7  Rietz, Heather                39 EXCL                      2:25.00 
  8  Hallee, Lisa D                39 WMST                      2:30.32 
  9  Gurzi, Julie A                38 SMS                       2:39.90 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Spijkerbosch, Anja M          34 WMST                      2:47.49 
  2  McEachern, Jennifer           33 NTEX                      2:40.00 
  3  Wood, Jocelyn M               30 TULS                      2:28.15 
  4  Mayville, Janet C             33 TOMS                      2:20.96 
  5  Stanley, Ellen D              31 NEM                       2:16.27 
  6  Garth, Christy L              33 WMST                      2:20.89 
  7  Kerscher, Ilsa M              32 WMST                      2:22.00 
  8  Roquemore, Ramona L           34 STFF                      2:38.00 
  9  Eaton, Heather G              34 UNAT                      2:44.00 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Baker, Lesley A               25 WMST                      2:39.40 
  2  Hennessey, Katherine C        29 NBAC                      2:30.88 
  3  Hughey, Rachel C              29 MINN                      2:26.57 
  4  Leach, Mandy K                28 SMS                       2:20.00 
  5  Dorr, Mc Call J               26 TOC                       2:10.10 
  6  Muller, Kelsey L              25 WMST                      2:15.52 
  7  Armstrong, Rachel C           28 WMST                      2:20.79 
  8  Cross, Carolan A              27 FLAQ                      2:30.52 
  9  Byrnes, Kathie M              25 FLAQ                      2:35.07 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Shoemaker, Lindsay A          22 WMST                      2:59.63 
  2  Rokhideh, Maryam              19 MVN                       2:45.50 
  3  Schertz, Allison A            22 BSM                       2:31.05 
  4  Walker, Skylar A              21 SBAS                      2:25.36 
  5  Vazhenin, Anastacia I         23 GAJA                      2:20.22 
  6  Duke, Amy E                   24 RICE                      2:25.19 
  7  Shoemaker, Lara L             20 WMST                      2:27.90 
  8  Wenzel, Katharine T           24 FLAQ                      2:39.71 
  9  Schranze, Hillary M           22 GSM                       2:46.06