Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
                        United States Masters Swimming                         
                    2007 National Long Course Championships                    
                            Meet Program - Saturday                            
 
Event 18  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  4  Krauser, June                 81 GOLD                      3:25.24 
  5  Graham, Suzanne B             81 CONN                      2:33.77 
  6  Howell, Jae                   85 WCM                       3:20.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Jordan, Martha L              73 WMST                      2:25.00 
  2  Harkreader, Patricia C        71 CMS                       2:18.24 
  3  Stowell, Diane M              73 HIMA                      1:50.09 
  4  Newell, Sally                 70 NCMS                      1:54.87 
  5  Robbins-Bonitz, Suzanne E     74 NCMS                      2:21.58 
  6  Goggin, Georgia L             78 MOST                      2:25.29 
  7  Kron, Lilly                   76 O*H*                      2:08.12 
  8  Graef, Margrit                76 MVN                       2:16.00 
  9  Snyder, Hannelore             77 SLAM                      2:40.00 
Heat 3  Timed Finals   
  2  Whitlock, Shelly              68 MOST                      2:07.97 
  3  Kight, Betty G                66 MOST                      1:58.34 
  4  Jebe, Margit H                69 SWFA                      1:45.50 
  5  Pronk, Bonnie                 65 MSBC                      1:35.56 
  6  Leilich, Joann                68 WMST                      1:37.00 
  7  Durrant, Betsy                66 VMST                      1:50.00 
  8  Caron, Aagje A                66 GBM                       2:05.74 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Gillies, Judy L               59 ARIZ                      2:01.47 
  2  Smith, Melinda J              55 O*H*                      1:45.00 
  3  Alexander, Martha A           58 WCM                       1:38.09 
  4  Mitsuda-Bagnall, Carol M      58 WMST                      1:44.42 
  5  Felton, Anezka G              59 TOC                       1:55.10 
  6  Christenson, Candy J          60 WMAC                      1:52.80 
  7  Webb, Linda J                 62 FLAQ                      1:47.50 
  8  Veater, Betty B               61 BRYB                      1:50.00 
  9  Davies, Alison                60 PCAT                      2:06.50 
Heat 5  Timed Finals   
  2  Schueckler, Leslie P          52 WMST                      2:10.93 
  3  Holloway, Colleen J           54 MOST                      1:49.85 
  4  Helms, Carol L                50 WMST                      1:48.85 
  5  Smath, Meg                    51 SKY                       1:49.70 
  6  Thornton, Charlotte           50 TGM                       2:02.67 
  7  Lucas, Kristin R              53 H2O                       2:15.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Robinson, Alice M             54 WMST                      1:47.88 
  2  Hager, Kathryn A              51 NOVA                      1:45.19 
  3  Yarbrough, Kim                50 TXLA                      1:42.23 
  4  Schuber, Nancy S              52 WMST                      1:35.97 
  5  Bright, Janet H               52 1776                      1:31.90 
  6  Gettelfinger, Cheryl M        50 ISF                       1:33.50 
  7  Constantino, Patricia         52 GAJA                      1:36.00 
  8  Haynie, Dee A                 52 TOC                       1:45.00 
  9  Johns, Margaret S             53 NEM                       1:46.90 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Hearron, Chrystie K           48 MOST                      1:55.11 
  2  Martin, Barbara R             45 WMST                      1:51.60 
  3  Niedrich, Ruth                48 SMS                       1:41.72 
  4  Leusing Canales, Katherine A  45 AAAA                      1:40.51 
  5  Brankovsky, Martina           46 TOMS                      1:40.19 
  6  Hinkamp, Kristianne           48 DAMM                      1:41.55 
  7  Chin-Ogilvie, Adrienne        47 FLAQ                      1:42.04 
  8  White, Lisa L                 48 WMST                      1:51.72 
  9  Schulman, Melissa A           42 BSM                       2:19.08 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Stevens, Nina E               49 WCM                       1:39.30 
  2  Dawson, Mandy W               45 RMST                      1:36.49 
  3  Burke, Barbara B              46 PAFC                      1:34.46 
  4  Kessler, Laura L              47 O*H*                      1:28.80 
  5  Miller, Patricia M            46 VMST                      1:24.52 
  6  Iseppi, Esther                49 AMT                       1:26.00 
  7  Matena, Jana                  45 MELO                      1:29.44 
  8  Selby, Tana M                 48 GAJA                      1:36.30 
  9  Morton, Andrea N              45 WMST                      1:38.42 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Helm, Mary M                  41 SMS                       1:41.77 
  2  Paiva, Maria Tereza           42 FLAQ                      1:35.76 
  3  Cowand, Carol R               44 RICE                      1:30.51 
  4  Kupan, Cheryl A               43 NEM                       1:30.22 
  5  Considine-Miller, Ellen A     44 WMST                      1:28.10 
  6  Jacobson, Kendal R            41 TXLA                      1:29.71 
  7  Bunch, Brigid J               44 ARIZ                      1:30.30 
  8  Rivas, Alexandra E            42 FLAQ                      1:32.00 
  9  Scott, Leslie                 43 TGM                       1:36.50 
Heat 10  Timed Finals   
  2  Maggert, Michelle A           36 WMST                      1:55.00 
  3  Bailie, Bridget A             38 ISF                       1:35.78 
  4  Katri, Deanna M               37 WMST                      1:31.00 
  5  Watkins, Jennifer A           36 NEHA                      1:29.37 
  6  Ruppe, Mary D                 38 RICE                      1:30.00 
  7  Elliott, Susan A              36 WMST                      1:32.28 
  8  Rees, Karla E                 35 MVM                       1:36.00 
Heat 11  Timed Finals   
  2  Holzaepfel, Jenny M           33 H2O                       1:50.00 
  3  Kik, Simone D                 33 TXLA                      1:33.92 
  4  Koch, Laura K                 31 WMST                      1:22.87 
  5  McClelland, Katie             31 DAMM                      1:17.08 
  6  Mayville, Janet C             33 TOMS                      1:22.42 
  7  Conn, Allison S               31 UNAT                      1:26.00 
  8  Garrow, Kendra A              33 NEM                       1:36.25 
Heat 12  Timed Finals   
  3  Brogdon, Tiffany D            28 SWYM                      1:40.00 
  4  Hernandez, Lisa M             26 SBAS                      1:35.70 
  5  Kafin, Lauren                 25 FLAQ                      1:36.00 
  6  Schranze, Hillary M           22 GSM                       1:39.50 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Hogan, Kristin                27 UNAT                      1:35.00 
  2  Seidler, Mindy E              28 WMAC                      1:33.01 
  3  Annelin, Elisa M              28 WMST                      1:27.00 
  4  Lyons, Katie A                27 TOC                       1:26.00 
  5  Kownslar, Laura H             27 MOST                      1:21.55 
  6  O'Reilly, Jennifer M          28 RMST                      1:25.58 
  7  Ellis, Nichole M              28 ISF                       1:26.50 
  8  Kondrad, Robyn L              25 ARIZ                      1:29.69 
  9  Murtha, Tara M                27 PAFC                      1:34.99 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Hoang, Kimberly J             24 UNAT                      1:34.89 
  2  Walker, Skylar A              21 SBAS                      1:33.76 
  3  Columbus, Mikki               24 AGUA                      1:26.63 
  4  Nichols, Valerie M            24 WMST                      1:21.99 
  5  Wright, Gia C                 21 FLAQ                      1:20.11 
  6  Moore, Katie M                19 MVN                       1:21.58 
  7  Wright, Czamille              19 FLAQ                      1:25.21 
  8  Quatromoni, Emily M           18 FLAQ                      1:26.95 
  9  Marechal, Severine M          24 FLAQ                      1:34.00