Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
                        United States Masters Swimming                         
                    2007 National Long Course Championships                    
                             Meet Program - Sunday                             
 
Event 32  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Sievert, Sara M               82 MOST                      3:18.42 
  3  Steadman, Doris E             83 GSM                       2:05.50 
  4  Walker, Anne I                91 DCM                       3:11.00 
  5  Lathram, Mary                 92 DCM                       3:15.00 
  6  Tegner, Thyra                 72 ALMA                      2:21.10 
  7  Coleman, Jill                 77 MARY                      2:08.90 
  8  Meyer, Margery                85 TOC                       2:10.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Harkreader, Patricia C        71 CMS                       2:15.02 
  2  Bryce, Glad                   73 TOMS                      2:13.58 
  3  Tullman, Patricia A           70 FMM                       1:56.41 
  4  Newell, Sally                 70 NCMS                      1:49.15 
  5  Jordan, Betsy T               70 SDSM                      1:34.84 
  6  Zaremski, Barbara M           70 VMST                      1:46.89 
  7  Whitehead, Dorothy A          72 IAMA                      1:53.36 
  8  Robbins-Bonitz, Suzanne E     74 NCMS                      2:04.50 
  9  Kennedy, Judy A               70 CMS                       2:15.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Arnold, Patricia F            68 SMS                       2:04.54 
  2  Stewart, Jane Dillon          65 WMAC                      2:00.95 
  3  Coburn, Mary Anne             65 IM                        1:55.16 
  4  Jebe, Margit H                69 SWFA                      1:45.80 
  5  Ward, Joy                     65 OREG                      1:33.00 
  6  Durrant, Betsy                66 VMST                      1:44.83 
  7  Hlavacek, Ida M               65 VMST                      1:52.69 
  8  Bower, Barbara M              69 WMST                      1:55.21 
  9  Stephens, Mary L              65 BRYB                      2:03.31 
Heat 4  Timed Finals   
  2  Seidler, Jeanne               61 WMAC                      2:55.02 
  3  Hashimoto, Christine L        60 CMS                       1:51.81 
  4  Pohlmann, Mary M              62 SLAM                      1:35.89 
  5  Mitchell, Jeannie R           61 LYTA                      1:33.00 
  6  Devries, Marta                61 LVM                       1:45.90 
  7  Lueken, Val A                 64 WMST                      1:54.19 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Stark, Carol R                59 OREG                      2:32.32 
  2  Cooke, Linda                  55 UNAT                      1:43.00 
  3  Casey, Kathrine J             59 PNA                       1:36.57 
  4  Miller, Jan A                 57 MOST                      1:31.00 
  5  Reierson, Suzy                56 RICE                      1:41.79 
  6  Havel, Germaine L             59 WMAC                      1:45.34 
  7  Eicks, Stacey M               48 WMST                      1:40.40 
  8  Schueckler, Leslie P          52 WMST                      2:05.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Many, Cecile                  53 SMS                       1:46.97 
  2  Holloway, Colleen J           54 MOST                      1:41.24 
  3  Starr, Deb J                  51 MOST                      1:32.54 
  4  Delanois, Barbara             52 IM                        1:31.00 
  5  Stager, Nan H                 52 DOC                       1:29.88 
  6  Brooks, Joann                 53 ISF                       1:30.00 
  7  Ferguson, Janet S             50 SMS                       1:31.56 
  8  Cane, Helen T                 52 SMS                       1:35.10 
  9  Tamlyn, Kendall D             50 UNAT                      1:43.44 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Constantino, Patricia         52 GAJA                      1:28.30 
  2  Guins, Ann H                  54 O*H*                      1:26.49 
  3  McDonnell, Peggy H            52 GOLD                      1:25.50 
  4  Aiu, Mavis D                  52 HIMA                      1:25.00 
  5  Andrus-Hughes, Karen          50 OREG                      1:15.90 
  6  Jones, Beth                   50 RIDG                      1:23.50 
  7  Denby, Karlene                54 ISF                       1:25.46 
  8  Nunnallee, Deborah L          51 WMST                      1:25.50 
  9  Dawson, Karleen               50 NTC                       1:27.50 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Saucier, Mariela I            47 SMS                       1:32.23 
  2  Hall, Ali R                   46 TAM                       1:30.00 
  3  Senn, Ann C                   49 MINN                      1:26.91 
  4  Najjar, Ellie S               46 CMS                       1:20.00 
  5  Walsh, Susan                  45 NCMS                      1:12.23 
  6  Bailey, Monica M              46 ARIZ                      1:16.50 
  7  Duran, Nancy F                45 HIMA                      1:25.88 
  8  Ingraham, Susan R             48 MOST                      1:28.00 
  9  Stevens, Nina E               49 WCM                       1:30.80 
Heat 9  Timed Finals   
  3  Thomas, Marianne R            44 NITR                      2:02.30 
  4  Gebhart, Janis R              42 WMST                      1:21.70 
  5  Bunch, Brigid J               44 ARIZ                      1:16.30 
  6  Gellatly, Jill E              40 WMST                      1:17.50 
  7  Allen, Lisa J                 44 COTA                      1:27.85 
Heat 10  Timed Finals   
  2  McKnight, Laurie J            35 SMS                       1:48.20 
  3  Stein, Caroline F             37 PAFC                      1:27.08 
  4  Green, Laura E                37 WMST                      1:20.00 
  5  Smiley, Sunny C               37 WMST                      1:12.00 
  6  Spencer, Jennifer A           37 VMST                      1:19.53 
  7  Hulett, Jennifer A            38 FLAQ                      1:21.48 
  8  Burkart, Dana M               36 PAFC                      1:31.88 
Heat 11  Timed Finals   
  2  Cross, Elisabeth P            30 NEM                       1:25.40 
  3  Switzer, Kirsten C            34 WMST                      1:21.80 
  4  Wood, Jocelyn M               30 TULS                      1:18.36 
  5  Oberstar-Brown, Lia-Geneviev  31 DAMM                      1:09.42 
  6  Cairns, Shannon M             31 SYSM                      1:14.94 
  7  Weiser, Sabine                33 WMST                      1:20.53 
  8  Peterson, Laurie J            31 ISF                       1:25.00 
Heat 12  Timed Finals   
  3  Asbury, April                 26 WMST                      1:35.00 
  4  Murtha, Tara M                27 PAFC                      1:30.00 
  5  Golden, Stacey M              27 SBAS                      1:26.30 
  6  Nelson, M Cristina E          29 AAAA                      1:26.35 
  7  Payne, Stacey L               27 WMST                      1:32.30 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Hogan, Kristin                27 UNAT                      1:25.00 
  2  Cross, Carolan A              27 FLAQ                      1:20.55 
  3  Leach, Mandy K                28 SMS                       1:19.00 
  4  Neff, Talyna                  29 PCAT                      1:16.25 
  5  Byrnes, Kathie M              25 FLAQ                      1:14.93 
  6  Robey, Brittney V             27 UNAT                      1:15.04 
  7  Kownslar, Laura H             27 MOST                      1:17.46 
  8  Barghi, Diane                 28 RIDG                      1:19.08 
  9  Bettinger, Lisa D             25 BERK                      1:24.71 
Heat 14  Timed Finals   
  2  Nelson-Wulff, Kim A           19 WMST                      1:27.00 
  3  Wade, Zoe M                   23 NCMS                      1:17.00 
  4  Vazhenin, Anastacia I         23 GAJA                      1:13.22 
  5  Jason, Dawn R                 20 FLAQ                      1:08.88 
  6  Kelly, Kristine E             20 SBAS                      1:12.48 
  7  Columbus, Mikki               24 AGUA                      1:15.57 
  8  Schertz, Allison A            22 BSM                       1:24.39 
  9  Morton, Kaitlyn E             19 WMST                      1:28.97