Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
                        United States Masters Swimming                         
                    2007 National Long Course Championships                    
                             Meet Program - Friday                             
 
Event 9  Men 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Lowry, Paul (Biff)            80 SDSM                        53.86 
  4  Truby, Jack O                 83 CMS                         50.50 
  5  Smith, Ned E                  92 GOLD                      1:06.91 
  6  Edwards, James K              85 NEM                         50.00 
Heat 2  Timed Finals   
  2  Bauman, John H                77 WMAC                        52.95 
  3  Bower, Dick                   77 WMST                        49.99 
  4  Anderson, Lee B               77 UNAT                        42.71 
  5  Mitchell, Clarke E            75 NCMS                        39.23 
  6  Baldwin, Charles C            77 MOST                        41.50 
  7  Manheim, Frank T              77 RMST                        45.00 
  8  Ellis, Richard                75 METR                        52.00 
  9  Graef, Rudolf                 76 MVN                         53.06 
Heat 3  Timed Finals   
  2  Martin, Sherrill F            70 AAAA                        46.01 
  3  Bailie, Bob                   72 WMST                        42.99 
  4  Mennen, Marty A               71 ISF                         39.50 
  5  Oyakawa, Yoshi                74 O*H*                        37.00 
  6  McIntyre, David R             70 GOLD                        39.50 
  7  Dykstra, Bill D               70 GOLD                        39.80 
  8  Havel, Peter J                70 NEM                         45.60 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Nesbit, Richard               62 FAST                        45.00 
  2  Morrill, David E              60 GAJA                        41.00 
  3  Straka, Peter                 64 TYMS                        40.05 
  4  Parsons, Roger L              60 GOLD                        39.33 
  5  Allison, George               62 GSM                         41.00 
  6  Velde, John J                 60 MOST                        42.00 
  7  Monahan, Richard S            66 METR                        46.66 
  8  Goldstein, Mel E              69 ISF                         46.00 
  9  Curtiss, Carl W               65 H2O                         47.09 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Gibbs, Jim                    66 PCAT                        44.50 
  2  Oakes, David W                67 FACT                        42.44 
  3  Glanz, Hershel P              69 WMST                        41.48 
  4  Todd, Richard T               65 TCAM                        38.00 
  5  Van Baalen, Vinus             65 SDSM                        32.80 
  6  Bassi, Richard A              66 TOC                         36.91 
  7  Nordby, Michael C             66 PNA                         41.00 
  8  Quigley, George J             67 ISF                         41.50 
  9  Murff, Don                    66 TXLA                        42.53 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Campbell, John F              60 MVN                         39.03 
  2  Thompson, Daniel O            61 MOST                        38.81 
  3  Powers, Matt G                61 TULS                        35.90 
  4  Holt, Nate M                  61 MOST                        34.50 
  5  Wilder, Hugh                  60 PALM                        31.80 
  6  Burns, Richard                64 TAM                         34.00 
  7  Galine, Donald L              62 WCM                         34.88 
  8  Rupert, Bill                  64 MESC                        36.00 
  9  Whitley, John K               64 SSM                         39.00 
Heat 7  Timed Finals   
  2  Diel, Bruce N                 59 MOVY                        40.26 
  3  Sloan, John                   56 IM                          40.20 
  4  Dougherty, Stephen P          56 PAFC                        38.30 
  5  Miller, Jim W                 57 VMST                        40.10 
  6  Campbell, J Scott             59 WMST                        40.23 
  7  Dunne, Patrick                53 DAMM                        39.91 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Ransom-Nelson, Bill B         55 TXLA                        38.00 
  2  Tharp, Gregory J              57 WMST                        35.79 
  3  Schmitz, Robert               55 NCMS                        34.85 
  4  Pugliese, Mark D              55 ANCM                        32.88 
  5  Bober, Richard S              56 NCMS                        31.22 
  6  Warner, Frank                 58 TYR                         32.50 
  7  Schmidt, George L             57 GOLD                        32.90 
  8  Morley, Don T                 57 MOST                        35.50 
  9  Wigo, Bruce                   58 FLAQ                        36.50 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Mason, Erik P                 53 KAMS                        39.00 
  2  Burr, Chuck                   50 RIDG                        37.00 
  3  Neville, Richard              51 FAST                        35.89 
  4  O'Brien, Kerry L              50 WCM                         34.55 
  5  Barton, Tom                   51 DAMM                        34.00 
  6  Snyder, Scott W               50 SMS                         34.45 
  7  Benson, Stan                  54 CMS                         35.70 
  8  Billeaud, Stephen O           54 SMS                         36.95 
  9  Pearce, Ira H                 52 SQST                        38.65 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Schatz, Gary L                52 WMST                        33.36 
  2  Gordon, Lance L               51 WMST                        32.90 
  3  Steel, Tom L                  51 UNAT                        31.80 
  4  Supple, Robert C              53 NMMS                        31.50 
  5  Klein, Jonathan E             50 NCMS                        30.50 
  6  Musial, Wieslaw               50 TOMS                        30.62 
  7  Graham, Donald                53 PNA                         31.52 
  8  Heath, Robert H               50 MAM                         32.42 
  9  Van Boer, Eric D              53 RHMS                        33.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Petersen, Mick S              41 STFF                        40.00 
  2  Cleveland, William S          42 SMS                         35.00 
  3  Waud, Timothy P               40 OREG                        34.86 
  4  Hatch, Michael W              41 WMST                        34.92 
  5  Mangrum, John W               44 NCMS                        35.34 
  6  Ricks, Jeffrey C              35 CARL                        35.09 
  7  Carlson, John                 36 RMST                        35.10 
  8  Zuelke, Tim                   49 SSMS                        50.50 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Armentor, Glenn J             47 SMS                         37.61 
  2  Rendell, George L             45 SWOM                        36.00 
  3  Pegues, Lex                   47 CMS                         36.00 
  4  Brenner, Bill                 49 NCMS                        35.54 
  5  Morozin, Joseph H             47 PAFC                        35.48 
  6  Peters, David G               46 ARIZ                        35.50 
  7  Hendrick, Marty               49 FLAQ                        35.77 
  8  Albright, Philip W            47 MVN                         36.00 
  9  Dayton, Timothy P             49 RMST                        37.00 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Poe, Joe                      46 FLAQ                        35.10 
  2  Matz, Michael S               46 PAFC                        34.88 
  3  Mc Donald, Emeric J           45 WMST                        34.31 
  4  Whitson, Steven K             46 SSMS                        33.77 
  5  Busfield, Scott               48 HYAC                        32.84 
  6  Ullrich, Thomas T             46 WMST                        33.61 
  7  White, Steve G                47 WMST                        33.88 
  8  Graham, Bart L                47 AWJ                         34.80 
  9  Tininenko, Brent              46 ARKM                        34.88 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Switzer, Kevin G              47 SMS                         32.50 
  2  Stultz, Todd W                47 O*H*                        32.35 
  3  Grzeszczak, John S            49 GOLD                        32.00 
  4  Deloney, Wayne A              47 MVN                         31.32 
  5  Wood, Steve                   47 RIDG                        28.75 
  6  Jaegers, Al                   45 ARIZ                        30.00 
  7  Early, Thomas A               49 GMUP                        31.96 
  8  Brackett, Bill A              49 CMS                         32.00 
  9  Kammerer, Richard F           49 RICE                        32.38 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Paller, Craig A               41 UTAH                        34.24 
  2  Burke, J Marshall             44 DAMM                        33.53 
  3  Dickson, Kurt F               40 ARIZ                        30.98 
  4  Rasmussen, Anders M           44 TXLA                        29.99 
  5  Tsuchiya, Brian R             43 CMS                         28.50 
  6  Davis, Ross C                 41 WMST                        29.69 
  7  Yarid, Jay                    44 DAMM                        30.00 
  8  Caldwell, Larry E             43 GOLD                        33.50 
  9  Hefner, Joel H                40 WFLY                        34.00 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Huggins, Dale R               35 AGM                         33.50 
  2  Gallagher, Michael R          36 NEM                         32.34 
  3  Gill, Mark A                  39 SKY                         31.92 
  4  Cook, Matthew H               37 NCMS                        30.42 
  5  Ross, Michael S               39 NEM                         27.51 
  6  Mc Kay, Matthew G             36 TOC                         29.99 
  7  Bleamaster, Leslie F          37 MOST                        30.65 
  8  Waldhart, Chris J             35 MOST                        32.00 
  9  Nordmann, Michael T           35 WMST                        32.63 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Myers, Tyler                  31 UNAT                        36.33 
  2  Stibrich, Joshua L            30 UNAT                        35.16 
  3  Blanco, Alonso O              33 MOST                        34.71 
  4  Robinson, Jesse J             31 WMST                        33.00 
  5  Mauk, Christopher D           31 SBAS                        30.91 
  6  Revilla, Valdemar             34 UNAT                        31.20 
  7  Reuter, Adam K                33 PAFC                        34.22 
  8  Hollis, Richard               34 FAST                        35.00 
  9  Hannesschlager, Michael E     33 MOB                         35.52 
Heat 18  Timed Finals   
  3  Radford, James B              29 WMST                        35.79 
  4  Jung, Jay                     27 FLAQ                        31.88 
  5  Zerber, Derek M               26 UNAT                        30.10 
  6  Conway, Adam M                29 TVM                         31.24 
  7  Zach, Ron M                   28 HOST                        34.50 
Heat 19  Timed Finals   
  2  Elmore, Kyle L                20 WMST                        35.26 
  3  Brandenberger, Chris G        24 UNAT                        33.00 
  4  Hosking, Adam J               22 FLAQ                        31.11 
  5  Lyons, Leif H                 21 FLAQ                        27.50 
  6  Ko, Scott Y                   24 CMS                         29.60 
  7  Howard, Landon T              19 SBAS                        32.47 
  8  Patino, Guillermo J           21 WMST                        34.00 
  9  Nichols, Dax D                24 WMST                        36.14