2005 Long Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
  72-99 NATL: N 1:48.50   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, G YANG, J HAUER, A GELLER              
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        1:47.33N 
     1) Lopez, Luis 30                  2) Hernandez, Laura L 25          
     3) Richter, Heather E 19           4) Rollins, Dave E 21             
       24.64    54.26  1:24.10  1:47.33                                    
  2 Uci Masters  'A'                                            1:48.01N 
     1) Amr, Hazem M 24                 2) Borokhov, Michael 21           
     3) Carter, Elizabeth J 23          4) De Paul, Ashley N 20           
       25.57    50.48  1:20.00  1:48.01                                    
  3 Uci Masters  'B'                                            1:50.92  
     1) Trowbridge, Jesse M 24          2) Graass, John J 23              
     3) Amr, Aleah M 22                 4) Zavareh, Semah B 24            
       26.02    52.01  1:21.70  1:50.92                                    
  4 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'                         1:53.34  
     1) Furlong, Brian M 28             2) Springuel, Francois P 23       
     3) Morales, Denise M 25            4) Donald, Kate M 23              
       25.96    52.88  1:22.58  1:53.34                                    
  5 Mission Viejo Masters  'A'                                  1:55.68  
     1) Brotherton, Rick M 37           2) Mitsudome, Takumi 22           
     3) Wilkings, Kelly M 19            4) Garayburu, Jean Marie 21       
       26.34    53.39  1:23.28  1:55.68                                    
  6 Mission Viejo Masters  'B'                                  1:56.96  
     1) Kelley, Serra L 23              2) Hosner, Brittany A 19          
     3) Jacob, Michael C 28             4) Schmidt, David W 27            
       34.96  1:06.18  1:31.85  1:56.96                                    
  7 Davis Aquatic Masters  'A'                                  2:01.12  
     1) Silva, Jillian M 28             2) Biessmann, Max R 20            
     3) Wong, Marissa G 27              4) Roper, Matthew D 24            
       33.82  1:01.48  1:34.68  2:01.12                                    
  8 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:03.72  
     1) McCartin, Shaun M 18            2) Durland, Julianne J 27         
     3) Schumacher, Jennifer M 20       4) Chapman, Ryan E 34             
       29.07  1:01.83  1:37.23  2:03.72                                    
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
  72-99 NATL: N 2:02.31   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         G YANG, J HAUER, G MACKEM, C HINSHAW              
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        1:59.04N 
     1) Hernandez, Laura L 25           2) Rollins, Dave E 21             
     3) Lopez, Luis 30                  4) Richter, Heather E 19          
       35.17  1:03.70  1:29.99  1:59.04                                    
  2 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'                         2:10.35  
     1) Morales, Denise M 25            2) Donald, Kate M 23              
     3) Furlong, Brian M 28             4) Springuel, Francois P 23       
       37.21  1:15.71  1:43.46  2:10.35                                    
  3 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:11.22  
     1) Fant, Jennifer L 31             2) Girma, Eric R 27               
     3) Mitsudome, Takumi 22            4) Wilkings, Kelly M 19           
       37.21  1:13.41  1:42.02  2:11.22                                    
  4 Uci Masters  'B'                                            2:14.67  
     1) Trowbridge, Jesse M 24          2) Buhagiar, Kristin N 23         
     3) Amr, Hazem M 24                 4) Whitman, Heather E 24          
       36.68  1:16.47  1:44.05  2:14.67                                    
  5 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:16.87  
     1) Andrews, Jenn A 26              2) Bounds, Brandy S 24            
     3) McCartin, Shaun M 18            4) Pyott, Ian 24                  
       39.19  1:21.78  1:51.24  2:16.87                                    
  6 Mission Viejo Masters  'B'                                  2:21.92  
     1) Kelley, Serra L 23              2) Hosner, Brittany A 19          
     3) Rasmussen, Larry M 28           4) Sandvig, Justin K 28           
       42.03  1:24.22  1:55.83  2:21.92                                    
 -- Davis Aquatic Masters  'A'                                       DQ  
     1) Roper, Matthew D 24             2) Silva, Jillian M 28            
     3) Wong, Marissa G 27              4) Biessmann, Max R 20            
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.75    6/8/2004 GOLD RUSH-JPN                              
                         M OKUHARA, Y OZAWA, Y SUDO, K NAKAMURA            
        NATL: N 1:44.84   8/25/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, T MERCER, M GREEN            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:46.38  
     1) Thompson, Hilliary G 30         2) Pentland, Matthew T 29         
     3) DeFelice, Heather 26            4) Conway, Adam M 27              
       29.46    58.28  1:22.85  1:46.38                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:52.20  
     1) Santos, Roque J 37              2) Lee, Alexandra K 18            
     3) Tukua, Rebecca R 23             4) Elder, Richard E 30            
       27.66    56.05  1:26.18  1:52.20                                    
  3 Swim Smarter La Jolla Masters  'A'                          1:52.38  
     1) Hunt, Darlene L 24              2) McDowell, Joe 26               
     3) Kwok, Evelyn W 25               4) Peck, Daniel S 29              
       29.45    56.18  1:25.76  1:52.38                                    
  4 Mission Viejo Masters  'B'                                  1:55.84  
     1) Villarete, Andy D 34            2) Fant, Jennifer L 31            
     3) Hutchison, Sara J 19            4) Steed, Steve M 34              
       27.06    58.11  1:29.91  1:55.84                                    
  5 Uci Masters  'A'                                            2:09.05  
     1) Giometti, Danny P 19            2) Dober, Victor M 31             
     3) Dober, Terri J 32               4) Porter, Marianne E 27          
       27.20    53.83  1:33.20  2:09.05                                    
 -- Irvine Novaquatics  'A'                                          DQ  
     1) Duberow, Bryan 32               2) Andrews, Jenn A 26             
     3) Reilly, Margaret J 36           4) Pharris, Brian C 28            
       28.58  1:01.40  1:31.95                                             
 -- Mission Viejo Masters  'A'                                       DQ  
     1) Gardner, Arianna R 24           2) Folker, LeAnne R 20            
     3) Garcia, Andrew M 33             4) Litchfield, Steven G 36        
       29.25    59.37  1:25.36                                             
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.05   7/15/2001 TEAM DASH-JPN                              
                         K NAKAMURA, T HIRAKAWA, Y SAKAMOTO, Y OZAWA       
        NATL: N 1:56.50   8/20/1990 HOUSTONIAN CLUB                            
                         C BRITT, L WETZEL-OSBORNE, S KNOWLES, R WETZEL    
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:06.01  
     1) Garcia, Andrew M 33             2) Wang, Jiajia 26                
     3) Litchfield, Steven G 36         4) Gardner, Arianna R 24          
       32.11  1:08.28  1:36.36  2:06.01                                    
  2 Uci Masters  'A'                                            2:10.52  
     1) Carper, Cherise A 24            2) Showalter, Sara M 24           
     3) Giometti, Danny P 19            4) Ahmadi-Kashani, Magid 33       
       35.79  1:13.97  1:43.80  2:10.52                                    
  3 Uci Masters  'B'                                            2:16.30  
     1) Graass, John J 23               2) Peterson, Kristina M 24        
     3) Ismail, Aly M 30                4) Zavareh, Semah B 24            
       34.71  1:17.77  1:46.49  2:16.30                                    
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.44   2/15/2004 AZ & PC -NED                               
                         A KOSTEN, C MARSMAN, T VAN GORKOM, E VAN NORDEN   
        NATL: N 1:42.65   8/23/1998 GOLD                                       
                         T PACE, T MOLL, J HERRINGTON, K WIENANTS          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics  'A'                                     1:49.14  
     1) Delgado, Felipe 32              2) Brown, Michele R 30            
     3) Petersen, Fiona C 32            4) Zeruhn, Bernie 34              
       24.47    55.33  1:24.55  1:49.14                                    
  2 The Olympic Club  'A'                                       1:50.11  
     1) Mc Kay, Matthew G 34            2) Welting, Laureen 40            
     3) Meyer, Marguerite V 46          4) Greenwood, Scott C 28          
       26.54    55.87  1:26.51  1:50.11                                    
  3 Uci Masters  'A'                                            1:52.05  
     1) Ismail, Aly M 30                2) Lawson, Brian D 29             
     3) Fox, Monica M 31                4) Swail, Julie E 33              
       26.68    52.06  1:22.39  1:52.05                                    
  4 Team Tyr  'A'                                               1:52.45  
     1) McGuire, Rex L 35               2) Austin, Julia E 31             
     3) Buys, Jeni E 36                 4) Wegner, Dan 34                 
       27.46    59.15  1:28.66  1:52.45                                    
  5 Mission Viejo Masters  'A'                                  1:52.64  
     1) Engel, Tami J 42                2) Palle, Kristine 31             
     3) Addleman, Steve R 34            4) Barker, Douglas C 42           
       30.09    59.82  1:26.55  1:52.64                                    
  6 Illinois Masters  'A'                                       1:55.69  
     1) Young, Robert 41                2) Mattson, Mark E 35             
     3) Block, Andrea J 44              4) Ridge, Jennifer 37             
       28.00    55.42  1:26.72  1:55.69                                    
  7 Southern California Aquatic Ma  'A'                         1:56.37  
     1) Nalli, Lyle 45                  2) Hobel, Emily M 26              
     3) Roberts, Troy C 32              4) Skudlarski, Valerie M 25       
       27.10    56.53  1:23.69  1:56.37                                    
  8 Swim Smarter La Jolla Masters  'A'                          1:58.60  
     1) Foster, Ryan F 30               2) Gerstmann, Clare K 27          
     3) Neumann, Holly J 33             4) Iglesias, Rodrigo J 30         
       28.22  1:00.07  1:32.60  1:58.60                                    
  9 Mission Viejo Masters  'D'                                  2:04.53  
     1) Sandvig, Justin K 28            2) Richter, Jennifer L 37         
     3) Augerson, Lisa J 42             4) Herlihy, Thomas B 29           
       26.68  1:04.93  1:38.80  2:04.53                                    
 10 Uci Masters  'C'                                            2:07.50  
     1) Matl, David W 38                2) Isaza, John J 41               
     3) Showalter, Sara M 24            4) Carper, Cherise A 24           
       30.44  1:04.19  1:36.03  2:07.50                                    
 11 Davis Aquatic Masters  'A'                                  2:09.92  
     1) Higgins, Allison L 22           2) Nonaka, Andy J 26              
     3) Dugan, Betty L 64               4) Walker, Martin J 26            
       35.94  1:04.65  1:30.33  2:09.92                                    
 -- Mission Viejo Masters  'B'                                       DQ  
     1) Mc Clure, Melinda H 34          2) Barrera, Paul J 35             
     3) Batcheller, Jennifer A 37       4) Weissman, Kevin C 43           
       30.80    59.54  1:31.35                                             
 -- Mesa Aquatic Masters  'A'                                        DQ  
     1) Schmidt, Matthew T 26           2) Hathaway, Janice L 41          
     3) Patton, Lisa A 43               4) Engelhart, Christopher L 43    
       29.92  1:03.40  1:35.58                                             
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.43    3/2/2003 TEAM DASH-JPN                              
                         H NISHIMURA, H TOGO, Y SAKAMOTO, Y OZAWA          
        NATL: N 1:57.30   8/23/1998 GOLD                                       
                         C CRAWFORD, S VAN NEERDEN, T MOLL, J HERRINGTON   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:05.30  
     1) Zeruhn, Bernie 34               2) Reilly, Margaret J 36          
     3) Pharris, Brian C 28             4) White, Tracy L 41              
       28.96  1:08.58  1:36.50  2:05.30                                    
  2 Santa Barbara Masters  'A'                                  2:07.41  
     1) Wheeler, Matthew O 24           2) Schroeder, Dawn L 39           
     3) Maczka, Evan C 22               4) Kjoller, Marcie J 37           
       30.96  1:10.03  1:38.20  2:07.41                                    
  3 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:08.08  
     1) Pentland, Matthew T 29          2) DeFelice, Heather 26           
     3) Hughes, David R 31              4) Marr, Jackie M 62              
       30.18  1:06.61  1:33.36  2:08.08                                    
  4 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:08.32  
     1) Steed, Steve M 34               2) Barker, Douglas C 42           
     3) Engel, Tami J 42                4) Palle, Kristine 31             
       31.47  1:05.63  1:38.90  2:08.32                                    
  5 Uci Masters  'A'                                            2:09.49  
     1) Aumann, James T 36              2) Fox, Monica M 31               
     3) Swail, Julie E 33               4) Lawson, Brian D 29             
       31.92  1:11.20  1:43.81  2:09.49                                    
  6 Carlsbad Swim Masters  'A'                                  2:10.39  
     1) Morales, Vincent D 48           2) Farmer, Leanne C 33            
     3) Pursell, Kirsten H 38           4) Swain, Sean 34                 
       32.33  1:10.93  1:45.03  2:10.39                                    
  7 Uci Masters  'B'                                            2:18.61  
     1) Santoro, Jennifer E 31          2) Dober, Victor M 31             
     3) Amr, Aleah M 22                 4) Isaza, John J 41               
       38.06  1:11.40  1:45.24  2:18.61                                    
  8 Mission Viejo Masters  'B'                                  2:28.70  
     1) Fulton, Bob 40                  2) Fischer, Rebecca L 25          
     3) Richter, Jennifer L 37          4) Tong, Abel S 41                
       33.47  1:10.44  1:59.88  2:28.70                                    
  9 Mission Viejo Masters  'C'                                  2:35.84  
     1) Kluss, Carolyn R 44             2) Radecki, Sara A 38             
     3) Mc Cleod, Steven A 27           4) Barrera, Paul J 35             
       33.49  1:18.56  1:48.19  2:35.84                                    
 -- Davis Aquatic Masters  'A'                                       DQ  
     1) Bustamante, Ximena A 45         2) Calvert, Doug R 52             
     3) Kalaf, Nicole G 23              4) Nonaka, Andy J 26              
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.83   8/23/1998 ROCKY MT.-USA                              
                         K GARNIER, L WELTING, R ABRAHAMS, J LILLEY        
        NATL: N 1:45.83   8/23/1998 RMM                                        
                         K GARNIER, L WELTING, R ABRAHAMS, J LILLEY        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        1:49.81  
     1) Dickson, Kurt F 38              2) McCue, Marika W 42             
     3) Bailey, Monica M 44             4) Clark, Henry L 40              
                55.38  1:25.21  1:49.81                                    
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:52.03  
     1) Garnier, Kathy L 45             2) Abrahams, Matthew S 32         
     3) Hagadorn, Heather 40            4) Abrahams, Richard T 60         
                56.99  1:26.20  1:52.03                                    
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:53.73  
     1) Dahl, Lisa A 44                 2) Glassman, Debbie A 52          
     3) Littlefield, James R 45         4) Graham, Donald 51              
                58.88  1:26.73  1:53.73                                    
  4 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:54.82  
     1) Harper, Buzz 46                 2) Granger, Traci S 47            
     3) Mc Call, Jane E 46              4) Mc Bride, Duncan Q 51          
                58.25  1:28.09  1:54.82                                    
  5 Arizona Masters  'B'                                        1:56.77  
     1) Major, Rebecca P 42             2) Stites, Jim S 48               
     3) Bunch, Brigid J 42              4) Johnson, Bowen M 39            
                57.78  1:56.77                                             
  6 Menlo Masters  'A'                                          1:59.34  
     1) Humphrey, Al S 46               2) Strauss, Judy 51               
     3) Matena, Jana 43                 4) Arcuni, Philip W 47            
              1:03.03  1:59.34                                             
  7 Irvine Novaquatics  'A'                                     1:59.82  
     1) Wasko, Frank A 45               2) Lastelic, Barbara A 39         
     3) Sutherland, Debbie E 47         4) Carter, Paul V 48              
                58.94  1:33.71  1:59.82                                    
  8 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:05.00  
     1) Hoffman, Ken C 46               2) Theders, Wendy A 38            
     3) Hughes, Diana 40                4) Djang, Lincoln P 46            
       28.76  1:02.49  1:38.16  2:05.00                                    
  9 Mid Cities Masters  'A'                                     2:05.46  
     1) Carter, Robert 42               2) Birkhead, Jane 65              
     3) Wendell, Nancy 41               4) Osburn, Chris 42               
              1:06.97  1:37.10  2:05.46                                    
 10 Uci Masters  'B'                                            2:05.71  
     1) Engel, Jason O 43               2) Taylor, Randy A 41             
     3) Johnson, Lucy 58                4) Santoro, Jennifer E 31         
       27.77    54.35  1:34.33  2:05.71                                    
 11 Carlsbad Swim Masters  'A'                                  2:07.75  
     1) Barton, Jim 50                  2) Sing, Karen R 48               
     3) Farmer, Leanne C 33             4) Wagner, Scott M 36             
       28.73  1:02.35  1:36.35  2:07.75                                    
 12 Uci Masters  'A'                                            2:09.64  
     1) Parker, Sean C 38               2) Kelca, Brian E 45              
     3) Matl, Mara M 38                 4) Kubasek, Lynn V 47             
       27.81    54.02  1:31.50  2:09.64                                    
 13 Irvine Novaquatics  'B'                                     2:15.94  
     1) Stone, Wes B 43                 2) Frechette, Sara E 37           
     3) Johnson, Lainie 44              4) Benner, Tord E 46              
       27.93  1:05.21  1:48.36  2:15.94                                    
 14 Mission Viejo Masters  'B'                                  2:27.00  
     1) Carlsen, Richard L 46           2) Kolarov, Michael C 33          
     3) Cahill, Ellyn M 43              4) Kluss, Carolyn R 44            
       30.37  1:00.00  1:39.70  2:27.00                                    
 -- Colorado Masters Swimming  'B'                                   DQ  
     1) Ghaffari, Manu 49               2) Webb, Amy B 30                 
     3) Barber, Jeffrey G 44            4)                                
       29.63    58.86  1:29.02                                             
 -- Santa Barbara Masters  'A'                                       DQ  
       25.92    59.51  1:36.90                                             
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.86    6/7/2004 POLISPORTIV-ITA                            
                         P FELOTTI, S, R TARRICONE, M ALWINE EDER          
        NATL: N 2:00.37   8/20/2000 ANCM                                       
                         C BRITT, W DICKS, A BLOCK, J LIM-SHARPE           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:04.30  
     1) McCue, Marika W 42              2) Winslow, Laura H 45            
     3) Clark, Henry L 40               4) Dickson, Kurt F 38             
       33.56           1:38.62  2:04.30                                    
  2 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         2:09.15  
     1) Mc Call, Jane E 46              2) Granger, Traci S 47            
     3) Ponthier, Chuck 42              4) Mc Bride, Duncan Q 51          
       36.39  1:16.34  1:42.42  2:09.15                                    
  3 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:11.61  
     1) Sutherland, Debbie E 47         2) Tongate, Terry L 45            
     3) Carter, Paul V 48               4) Brown, Michele R 30            
       37.67  1:11.83  1:39.01  2:11.61                                    
  4 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:15.94  
     1) Goodell, Brian S 46             2) Mc Clure, Melinda H 34         
     3) Williams-Dalgart, Margaret E 38 4) Willment, Steven P 47          
       31.77  1:12.14  1:49.37  2:15.94                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       2:16.52  
     1) Young, Robert 41                2) Holmberg, Tom 47               
     3) Kelley, Colleen A 42            4) Ridge, Jennifer 37             
       33.65  1:10.69  1:48.24  2:16.52                                    
  6 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:18.20  
     1) Duggan, Karen L 35              2) Tukua, Rebecca R 23            
     3) Santos, Roque J 37              4) Haworth, A Emory 69            
       37.39  1:15.27  1:44.70  2:18.20                                    
  7 Irvine Novaquatics  'B'                                     2:24.55  
     1) Wasko, Frank A 45               2) Johnson, Lainie 44             
     3) Shumate, Tim P 44               4) Lastelic, Barbara A 39         
       30.91  1:22.13  1:50.20  2:24.55                                    
  8 Menlo Masters  'A'                                          2:26.37  
     1) Matena, Jana 43                 2) Sheeper, Tim K 42              
     3) Humphrey, Al S 46               4) Strauss, Judy 51               
       38.37  1:21.02  1:50.06  2:26.37                                    
  9 Mid Cities Masters  'A'                                     2:27.96  
     1) Boyer, Kathy 51                 2) Osburn, Chris 42               
     3) Carter, Robert 42               4) Wendell, Nancy 41              
       47.43  1:23.92  1:57.15  2:27.96                                    
 10 Mission Viejo Masters  'C'                                  2:38.38  
     1) Hoffman, Ken C 46               2) Theders, Wendy A 38            
     3) Joyce, Kevin T 33               4) Kessman, Linda L 45            
       37.79  1:25.94  1:56.54  2:38.38                                    
 11 South West Aquatic Masters  'A'                             2:49.37  
     1) Commons, Trisha M 41            2) Hull, Mary M 41                
     3) Uchitel, Dmitry 25              4) Schofield, Steven E 73         
       44.19  1:31.45  2:02.11  2:49.37                                    
 -- Uci Masters  'A'                                                 DQ  
     1) Kubasek, Lynn V 47              2) Thiessen, Doug A 44            
     3) Tucker, Damon L 36              4) Alvarez, Phyllis A 46          
 -- Uci Masters  'B'                                                 DQ  
     1) Matl, Mara M 38                 2) Madison, Brenda K 40           
     3) Knoell, Steve C 43              4) Sullivan, Daniel J 45          
 -- Mission Viejo Masters  'B'                                       DQ  
     1) Weissman, Kevin C 43            2) Cahill, Ellyn M 43             
     3) Batcheller, Jennifer A 37       4) Downey, Chris A 54             
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.85   8/15/2004 NEW ENGLAND-USA                            
                         H LANE, J HIRSTY, J FELDMANN, S CROMARTY          
        NATL: N 1:49.85   8/15/2004 NEM                                        
                         H LANE, J HIRSTY, J FELDMANN, S CROMARTY          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:54.71  
     1) Burr, Ken M 61                  2) Heim-Bowen, Suzanne M 47       
     3) Crittenden, Leianne S 49        4) De Lacy, James R 59            
       30.24    58.79  1:27.88  1:54.71                                    
  2 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:00.50  
     1) Whitaker, Shaun P 39            2) Little, Jeanne 68              
     3) Lautman, Scott M 53             4) Coover, Janet G 42             
       26.90  1:01.38  1:28.74  2:00.50                                    
  3 Arizona Masters  'A'                                        2:02.30  
     1) Bailey, Hop 58                  2) Rollins, Stephanie S 51        
     3) Lynch, Evie S 53                4) Bly, James F 59                
       32.23  1:02.62  1:33.81  2:02.30                                    
  4 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:03.20  
     1) Campbell, John F 58             2) Uthus, Gwen 51                 
     3) Willment, Steven P 47           4) Woods, Mary L 46               
       30.05  1:06.67  1:36.70  2:03.20                                    
  5 Irvine Novaquatics  'B'                                     2:06.07  
     1) Von Hoffmann, Gerard 49         2) Mastro, Karen M 52             
     3) Deschenes, Elizabeth P 52       4) Mc Cartin, Mark J 51           
       26.98  1:03.17  1:37.78  2:06.07                                    
  6 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:08.31  
     1) Hamilton, Anastasia 51          2) Jessup, Lee A 44               
     3) Angell, Tom 65                  4) Shumate, Tim P 44              
       35.13  1:13.54  1:42.56  2:08.31                                    
  7 Mission Viejo Masters  'B'                                  2:14.64  
     1) Lamoureux, Lori E 46            2) Downey, Chris A 54             
     3) Longworth, Mark J 54            4) Hanke, Karen L 46              
       28.85    57.71  1:33.05  2:14.64                                    
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:17.05  
     1) Woods, Tom M 62                 2) Braaten, Kitten 50             
     3) Powis, Patricia M 44            4) Miller, Jim W 55               
              1:15.37  1:48.51  2:17.05                                    
  9 Mission Viejo Masters  'C'                                  2:25.32  
     1) Dwyer, Patrick A 55             2) Jensen, Merci A 54             
     3) Weissman, Deanne R 43           4) Rapp, Dieter K 52              
       31.07  1:12.91  1:50.12  2:25.32                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:26.91  
     1) Casey, Kathrine J 57            2) Moore, Jane A 55               
     3) Reid, Walt E 65                 4) Moore, Hugh C 51               
       35.44  1:20.37  1:54.44  2:26.91                                    
 -- Uci Masters  'A'                                                 DQ  
     1) Sullivan, Daniel J 45           2) Cross, Brook J 55              
     3) Peterson, Ellena M 56           4) Woolard, Robbi S 53            
       27.74    58.18  1:37.79                                             
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.56   8/23/1998 TAM - USA                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
        NATL: N 2:07.56    8/4/2001 NEM                                        
                         J FELDMANN, D ROGIACKI, G SHAW, J HIRSTY          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:02.32N 
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn 43        2) Krattli, Caroline M 43         
     3) Lautman, Scott M 53             4) Van Baalen, Vinus 63           
       32.85  1:07.07  1:35.69  2:02.32                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:10.28  
     1) Landers, Patty 49               2) Crittenden, Leianne S 49       
     3) O'Brien, Kerry L 48             4) De Lacy, James R 59            
       36.77  1:14.90  1:43.79  2:10.28                                    
  3 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            2:13.10  
     1) Gellatly, Jill E 38             2) Guthrie, David M 45            
     3) Boak, Carolyn F 60              4) Boak, Thomas D 62              
       35.68  1:06.40  1:42.96  2:13.10                                    
  4 Arizona Masters  'A'                                        2:16.23  
     1) Lynch, Evie S 53                2) Johnson, Bowen M 39            
     3) Rollins, Stephanie S 51         4) Bailey, Hop 58                 
       35.98  1:10.54  1:43.93  2:16.23                                    
  5 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:21.08  
     1) Hager, Kathryn A 49             2) Von Hoffmann, Gerard 49        
     3) Mc Cartin, Mark J 51            4) Deschenes, Elizabeth P 52      
       40.40  1:13.26  1:44.43  2:21.08                                    
  6 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:21.29  
     1) Djang, Lincoln P 46             2) Richardson, Camilla S 52       
     3) Campbell, John F 58             4) Woods, Mary L 46               
       32.20  1:17.86  1:50.61  2:21.29                                    
  7 Mission Viejo Masters  'B'                                  2:26.26  
     1) Augerson, Lisa J 42             2) Merrell, Michael M 57          
     3) Longworth, Mark J 54            4) Uthus, Gwen 51                 
       40.73  1:19.23  1:50.56  2:26.26                                    
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:37.26  
     1) Miller, Jim W 55                2) Powis, Patricia M 44           
     3) Braaten, Kitten 50              4) Woods, Tom M 62                
       39.01  1:19.13  1:59.63  2:37.26                                    
  9 Uci Masters  'A'                                            2:38.07  
     1) Taylor, Randy A 41              2) Templin, Philip John 51        
     3) Peterson, Ellena M 56           4) Woolard, Robbi S 53            
       35.31  1:10.72  2:01.51  2:38.07                                    
 10 Walnut Creek Masters  'B'                                   2:41.06  
     1) Schultz-Santos, Debbie M 37     2) Stupfel, Norman E 73           
     3) Perilman, Jim E 66              4) Tukua, Karen M 55              
       38.67  1:24.01  2:02.04  2:41.06                                    
 11 Mission Viejo Masters  'C'                                  2:46.94  
     1) Dwyer, Patrick A 55             2) Trowbridge, Val K 51           
     3) Hughes, Diana 40                4) Jensen, Merci A 54             
       46.59  1:21.65  2:04.24  2:46.94                                    
 12 Uci Masters  'B'                                            2:50.58  
     1) Murdock, Lisa F 31              2) Cross, Brook J 55              
     3) Amr, Medhat 63                  4) Miles, Margaret M 53           
       44.00  1:25.48  2:09.23  2:50.58                                    
 -- Irvine Novaquatics  'B'                                          DQ  
     1) Benner, Tord E 46               2) Mastro, Karen M 52             
     3) Jessup, Lee A 44                4) Angell, Tom 65                 
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.81   8/28/2003 HEART ENG-GBR                              
                         J TENNANT, J WILSON, A MILES, M DIGE              
        NATL: N 2:06.10   3/29/2002 SAN DIEGO                                  
                         C KRATTLI, B JORDAN, D BAKER, B EARLEY            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              2:00.60W 
     1) Burns, Richard 62               2) Val, Laura B 54                
     3) Ridout, Nancy J 63              4) Cazalet, Edward G 63           
       28.71    57.79  1:31.14  2:00.60                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:01.53W 
     1) Cavanaugh, Cav 70               2) Laborwit, Anne G 55            
     3) Rapperport, Alan S 72           4) Hanson, Tanya M 44             
       28.65             48.85  2:01.53                                    
  3 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:04.55N 
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn 43        2) Williams, Frank 65             
     3) Marr, Jackie M 62               4) Best, Bob 73                   
       28.32    58.37  2:04.55                                             
  4 Gold Coast Masters  'B'                                     2:18.92  
     1) McDonnell, Peggy H 50           2) Smith, Ned E 90                
     3) Cavanaugh, Debbie D 47          4) Schmidt, George L 55           
       32.27  1:20.04  1:51.99  2:18.92                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       2:21.38  
     1) Quill, Catherine J 55           2) Pohlmann, John T 62            
     3) Lehman, Fred O 75               4) Jones, Cynthia L 55            
       36.11  1:10.45  1:48.20  2:21.38                                    
  6 Colorado Masters Swimming  'A'                              2:24.57  
     1) Hughes, John S 52               2) Edwards, Morgan 61             
     3) Oberg, Jane C 68                4) Anziano, Marcia 60             
       28.16    59.27  1:41.59  2:24.57                                    
  7 Arizona Masters  'A'                                        2:25.47  
     1) Altman, Christie 56             2) Webb, Linda J 60               
     3) Hahm, Martin R 64               4) Whitten, Phillip 62            
       33.07  1:11.45  1:51.82  2:25.47                                    
  8 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:26.05  
     1) Mayo, Robert W 72               2) Johnston, William H 87         
     3) Schultz-Santos, Debbie M 37     4) Landers, Patty 49              
       33.64           1:53.58  2:26.05                                    
  9 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:27.03  
     1) Farrell, Andrew J 35            2) Robbins-Bonitz, Suzanne E 72   
     3) Newell, Sally 68                4) Clark, Jerry 68                
       26.45  1:18.09  1:56.97  2:27.03                                    
 10 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:29.95  
     1) Rolph, Robert W 74              2) Mitchell, Alison A 51          
     3) Standish, Jay V 59              4) Kotzbach, Bonnie K 61          
       40.94  1:16.99  1:49.48  2:29.95                                    
 11 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:30.59  
     1) Greenberg, Henry 57             2) Thornton, Kim S 53             
     3) Anderson, Fred W 63             4) Caldwell, Dionne B 73          
       32.01  1:08.24  1:42.79  2:30.59                                    
 12 Irvine Novaquatics  'B'                                     2:33.11  
     1) Stewart, Dick 65                2) Granovsky, Lora 55             
     3) Smethurst, Everett W 70         4) Riley-Pugh, Jane M 51          
       31.62  1:12.02  1:49.11  2:33.11                                    
 -- Hawaii Masters  'A'                                              DQ  
     1) Stowell, Diane M 71             2) Ryan, Gary J 56                
     3) Cundall, Roger L 60             4) Mauri, Carla 67                
       29.13  1:08.71  1:47.51                                             
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.78    6/7/2004 HEART ENG-GBR                              
                         B LORD, E BROMWICH, J WILSON, J TENNANT           
        NATL: N 2:21.08   3/28/2002 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, C KRATTLI, B EARLEY, D BAKER            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              2:14.03W 
     1) Burns, Richard 62               2) Frost, Kenneth A 61            
     3) Val, Laura B 54                 4) Ridout, Nancy J 63             
       33.46  1:08.97  1:40.52  2:14.03                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:30.79  
     1) Laborwit, Anne G 55             2) Cavanaugh, Cav 70              
     3) Hanson, Tanya M 44              4) Rapperport, Alan S 72          
       40.52  1:23.42  1:58.77  2:30.79                                    
  3 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:32.03  
     1) Livingston, Gerald C 47         2) Williams, Anne H 67            
     3) Freshley, Mike R 64             4) Little, Jeanne 68              
       34.80  1:22.50  1:55.84  2:32.03                                    
  4 Gold Coast Masters  'B'                                     2:32.43  
     1) Cavanaugh, Debbie D 47          2) Schmidt, George L 55           
     3) McDonnell, Peggy H 50           4) Smith, Ned E 90                
       35.94  1:10.16  1:45.19  2:32.43                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       2:33.09  
     1) Pohlmann, Mary M 60             2) Pohlmann, John T 62            
     3) Block, Andrea J 44              4) Lehman, Fred O 75              
       43.53  1:24.06  1:55.94  2:33.09                                    
  6 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:44.08  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E 72    2) Newell, Sally 68               
     3) Farrell, Andrew J 35            4) Clark, Jerry 68                
       55.46  1:43.99  2:12.14  2:44.08                                    
  7 Colorado Masters Swimming  'A'                              2:45.42  
     1) Oberg, Jane C 68                2) Nelson, Mary Anne 55           
     3) Dyck, Mel 64                    4) Abrahams, Richard T 60         
       51.06           2:15.92  2:45.42                                    
  8 Irvine Novaquatics  'A'                                     2:51.51  
     1) Neyenhuis, Dan E 61             2) Thornton, Kim S 53             
     3) Greenberg, Henry 57             4) Caldwell, Dionne B 73          
       42.97  1:30.43  2:51.51                                             
  9 Irvine Novaquatics  'B'                                     2:52.38  
     1) Smethurst, Everett W 70         2) Granovsky, Lora 55             
     3) Stewart, Dick 65                4) Riley-Pugh, Jane M 51          
       46.64           1:08.70  2:52.38                                    
 10 Mission Viejo Masters  'A'                                  3:00.25  
     1) Rolph, Robert W 74              2) Lamoureux, Lori E 46           
     3) Standish, Jay V 59              4) Kotzbach, Bonnie K 61          
       59.05  1:43.98  2:19.28  3:00.25                                    
 11 Uci Masters  'A'                                            3:05.46  
     1) Shockro, Ellen K 63             2) Schlup, Patrick L 65           
     3) Johnson, Lucy 58                4) Newell, Bruce H 61             
              1:45.72  2:33.18  3:05.46                                    
 12 Colorado Masters Swimming  'B'                              3:12.10  
     1) Dyck, Grace C 64                2) Patten, Bob W 71               
     3) Edwards, Morgan 61              4) Anziano, Marcia 60             
     1:01.48  1:44.99  2:29.01  3:12.10                                    
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.88   7/21/2003 JUEI CLUB-JPN                              
                         S SHIDA, T NISHISAKO, M IMURA, K NAKAMURA         
        NATL: N 2:21.18   9/30/2000 SAN DIEGO                                  
                         D BAKER, B JORDAN, J LITTLE, J EUBANK             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:25.01  
     1) Pipes, Adrienne S 71            2) Hubbard, Donald J 78           
     3) Jordan, Betsy T 68              4) Van Baalen, Vinus 63           
       42.47  2:25.01                                                      
  2 Arizona Masters  'A'                                        2:36.28  
     1) Roper, Gail 76                  2) Gillin, Gordon H 75            
     3) Gruender, Daniel F 76           4) Bolar, Sally A 66              
       36.87  1:15.14  2:02.45  2:36.28                                    
  3 San Diego Swim Masters  'B'                                 2:54.25  
     1) Wolle, Marian E 77              2) Williams, Anne H 67            
     3) Kimball, Ken 75                 4) Andersen, Peter 62             
     1:10.49  1:51.24  2:25.64  2:54.25                                    
  4 Walnut Creek Masters  'A'                                   3:04.41  
     1) Smith, Richard T 85             2) Crockett, Phyllis J 79         
     3) Tukua, Karen M 55               4) Lane, Ed L 66                  
       51.23  1:48.17  2:27.64  3:04.41                                    
  5 San Mateo Master Marlins  'A'                               3:19.09  
     1) Mc Cubbin, Miek 70              2) Shoemaker, Ross E 63           
     3) Stupfel, Don L 77               4) Stupfel, Gloria M 79           
       43.34  1:19.20  2:04.03  3:19.09                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
     1) Meyer, Margery 83               2) Jones, Glynn 80                
     3) Moretto, Bob 74                 4) Stretch, Nancy A 65            
       47.73  1:36.41  2:25.64                                             
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:39.84    3/7/2004 JUEI CLUB-JPN                              
                         K NAKAMURA, T NISHISAKO, S MORI, Y NAGAMATSU      
        NATL: N 2:46.45   8/23/1999 ARIZONA                                    
                         N MACBETH, M VON ISSER, R JOHNSON, E GRUENDER     
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:52.88  
     1) Silverstein, Lou 79             2) Whitten, Phillip 62            
     3) Bolar, Sally A 66               4) Roper, Gail 76                 
       52.52  1:36.42  2:16.33  2:52.88                                    
  2 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:53.68  
     1) Jordan, Betsy T 68              2) Haines, William W 68           
     3) Pipes, Adrienne S 71            4) Kimball, Ken 75                
       43.26  1:26.83  2:20.08  2:53.68                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                                   3:06.30  
     1) Mayo, Robert W 72               2) Crockett, Phyllis J 79         
     3) Johnston, William H 87          4) Heim-Bowen, Suzanne M 47       
       42.82  1:51.11  2:22.72  3:06.30                                    
  4 Arizona Masters  'B'                                        3:11.49  
     1) Kinney, Nancy 76                2) Gruender, Daniel F 76          
     3) Gillin, Gordon H 75             4) Webb, Linda J 60               
       52.64  1:43.66  2:34.09  3:11.49                                    
  5 San Mateo Master Marlins  'A'                               3:57.09  
     1) Stupfel, Don L 77               2) Shoemaker, Ross E 63           
     3) Mc Cubbin, Miek 70              4) Stupfel, Gloria M 79           
       52.78  1:42.68  3:57.09                                             
Sponsor #47Sponsor #51Sponsor #33Sponsor #36Sponsor #21
Sponsor #14Sponsor #25Sponsor #41Sponsor #13Sponsor #52Sponsor #35Sponsor #49
Sponsor #45Sponsor #20Sponsor #42Sponsor #44Sponsor #29Sponsor #43Sponsor #50