2004 Long Course National Championships

Women's Results - Age 19-24

Results through Saturday's events

Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 27.24   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullet, Emily             24 PAFC                   29.09      29.04   11  
  2 Scott, Ashley             21 GAS                    30.00      29.17    9  
  3 Morales, Denise           24 PAFC                   30.73      30.28    8  
  4 Splichal, Pamela          21 GAS                    29.55      30.97    7  
  5 Vander Wood, Melissa      21 GAJA                   31.58      31.58    6  
  6 Stuntz, Rebekah           23 HHAC                   32.19      32.12    5  
  7 Bettinger, Lisa           22 BERK                   32.00      32.56    4  
  8 Trueb, Victoria           22 GAJA                   33.50      32.63    3  
  9 Ayers, Kimberly           21 PIMM                   36.52      35.68    2  
 -- Benthall, Laine           20 GAJA                   31.00         NS  
 -- Cunningham, Florrie       21 GAJA                   28.64         NS  
 
Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 2:03.06   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vazhenin, Anastacia       20 GAJA                 2:15.19    2:14.73   11  
       31.93  1:05.78  1:40.36  2:14.73                                    
  2 Mullet, Emily             24 PAFC                 2:20.09    2:19.55    9  
       32.06  1:06.87  1:43.01  2:19.55                                    
  3 Scott, Ashley             21 GAS                  2:28.60    2:21.84    8  
       32.65  1:08.22  1:45.03  2:21.84                                    
  4 Morales, Denise           24 PAFC                 2:33.18    2:24.66    7  
       34.15  1:10.78  1:47.60  2:24.66                                    
  5 Wilson, Marly             20 FACT                 2:37.94    2:38.04    6  
       37.31  1:17.96  1:58.32  2:38.04                                    
  6 Crandell, Kelly           24 PNA                  2:43.81    2:38.75    5  
       36.79  1:16.78  1:57.59  2:38.75                                    
  7 Bettinger, Lisa           22 BERK                 2:40.00    2:46.41    4  
       35.51  1:16.87  2:01.90  2:46.41                                    
 
Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 4:16.72    7/5/2003 JULIA STOWERS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vazhenin, Anastacia       20 GAJA                 4:39.19    5:00.39   11  
       34.19  1:10.89  1:49.04  2:26.74  3:05.36  3:43.34  4:22.48  5:00.39
  2 Morales, Denise           24 PAFC                 5:28.00    5:10.90    9  
       35.44  1:14.61  1:54.15  2:33.87  3:13.11  3:52.33  4:31.46  5:10.90
  3 Wilson, Marly             20 FACT                 5:34.58    5:33.36    8  
       38.09  1:18.87  2:01.75  2:43.90  3:27.36  4:10.42  4:53.20  5:33.36
  4 Crandell, Kelly           24 PNA                  5:50.98    5:37.45    7  
       37.15  1:18.44  2:00.47  2:43.31  3:25.97  4:09.87  4:53.99  5:37.45
 
Women 19-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 9:28.19   6/10/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullet, Emily             24 PAFC                10:41.37   10:05.50   11  
       33.61  1:09.85  1:48.23  2:25.95  3:04.91  3:43.56  4:22.72  5:01.36
     5:40.90  6:18.95  6:58.59  7:36.62  8:14.86  8:52.48  9:30.29 10:05.50
  2 Wilson, Marly             20 FACT                12:03.44   11:37.02    9  
       39.28  1:21.32  2:05.09  2:48.36  3:32.48  4:15.59  4:59.89  5:43.83
     6:28.16  7:12.06  7:57.04  8:41.34  9:25.81 10:10.01 10:54.39 11:37.02
 
Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:04.87   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vazhenin, Anastacia       20 GAJA                 1:12.19    1:10.06   11  
       34.67  1:10.06                                                      
  2 Vander Wood, Melissa      21 GAJA                 1:14.91    1:14.99    9  
       36.02  1:14.99                                                      
  3 Splichal, Pamela          21 GAS                  1:12.32    1:16.30    8  
       36.64  1:16.30                                                      
  4 Deal, Melanie             24 NCMS                 1:20.01    1:17.64    7  
       37.59  1:17.64                                                      
  5 Morris, Alexis            22 GAJA                 1:19.24    1:21.74    6  
       40.23  1:21.74                                                      
  6 Bettinger, Lisa           22 BERK                 1:23.00    1:24.71    5  
       40.81  1:24.71                                                      
 -- Benthall, Laine           20 GAJA                 1:27.00         NS  
 
Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 2:19.70   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vazhenin, Anastacia       20 GAJA                 2:30.19    2:34.30   11  
       36.22  1:15.48  1:55.58  2:34.30                                    
  2 Deal, Melanie             24 NCMS                 2:52.25    2:50.12    9  
       39.39  1:22.11  2:05.87  2:50.12                                    
  3 Morris, Alexis            22 GAJA                 2:54.11    2:55.83    8  
       41.56  1:25.02  2:11.44  2:55.83                                    
 -- Richards, Emily           22 BRYB                 2:47.67         NS  
 
Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:13.62   8/20/1995 ELIZABETH NELSON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Ashley             21 GAS                  1:31.26    1:25.83   11  
       41.02  1:25.83                                                      
  2 Stuntz, Rebekah           23 HHAC                 1:29.86    1:30.92    9  
       40.77  1:30.92                                                      
 -- Deal, Melanie             24 NCMS                 1:35.16         NS  
 
Women 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 2:51.20   7/18/1993 LOUISE KEOGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Melanie             24 NCMS                 3:30.15    3:11.30   11  
       44.19  1:33.16  2:22.29  3:11.30                                    
  2 Stuntz, Rebekah           23 HHAC                 3:07.01    3:15.51    9  
       43.07  1:31.90  2:23.58  3:15.51                                    
  3 Crandell, Kelly           24 PNA                  3:28.52    3:24.13    8  
       47.21  1:38.66  2:30.88  3:24.13                                    
 
Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: * 29.53   7/13/2003 HEATHER SKAGGS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Splichal, Pamela          21 GAS                    32.95      31.99   11  
  2 Benthall, Laine           20 GAJA                   37.00      33.28    9  
  3 Vander Wood, Melissa      21 GAJA                   35.56      33.99    8  
  4 Wilson, Marly             20 FACT                   36.30      35.38    7  
  5 Trueb, Victoria           22 GAJA                   38.00      38.52    6  
 
Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:04.67   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Cunningham, Florrie       21 GAJA                 1:10.37         NS  
 
Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
  19-24 NATL: * 2:24.87   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vazhenin, Anastacia       20 GAJA                 2:29.19    2:34.32   11  
       32.80  1:12.22  1:58.36  2:34.32                                    
  2 Mullet, Emily             24 PAFC                 2:44.43    2:39.18    9  
       33.81  1:15.39  2:03.89  2:39.18                                    
  3 Vander Wood, Melissa      21 GAJA                 2:55.00    2:42.61    8  
       34.54  1:16.41  2:05.37  2:42.61                                    
  4 Scott, Ashley             21 GAS                  2:40.41    2:42.98    7  
       34.17  1:17.03  2:05.60  2:42.98                                    
  5 Wilson, Marly             20 FACT                 2:59.56    2:58.95    6  
       36.60  1:23.72  2:19.01  2:58.95                                    
  6 Crandell, Kelly           24 PNA                  2:58.60    2:59.43    5  
       37.59  1:27.56  2:18.97  2:59.43                                    
  7 Morris, Alexis            22 GAJA                 2:48.77    3:00.30    4  
       39.35  1:23.62  2:21.18  3:00.30                                    
 -- Deal, Melanie             24 NCMS                 3:00.52         NS  
 
Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
  19-24 NATL: * 5:15.81   8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly           24 PNA                  6:32.33    6:41.86   11  
       42.24  1:34.68  2:29.08  3:22.21  4:17.38  5:13.06  5:57.84  6:41.86
 -- Morris, Alexis            22 GAJA                 6:31.36         NS  
Sponsor #29Sponsor #49Sponsor #20Sponsor #14Sponsor #21
Sponsor #25Sponsor #33Sponsor #44Sponsor #13Sponsor #47Sponsor #41Sponsor #51
Sponsor #42Sponsor #43Sponsor #50Sponsor #35Sponsor #52Sponsor #45Sponsor #36