2004 Long Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
100-119 NATL: * 1:36.15   8/20/1990 HOUSTONIAN CLUB                            
                         J PRUNGLE, S KNOWLES, J FREY, J SMITH             
100-119 WORL: ! 1:36.39   6/26/1996 JYVASKYLAN-FIN                             
                         J VIRTANEN, A JAAKKOLA, J VIRTANEN, T RUNDGREN    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:41.00    1:42.28   22  
     1) Allen, Matt 28                  2) Crankshaw, Erik 32             
     3) Gellin, Jonathan 24             4) DeSorbo, Todd 27               
       25.79    51.67  1:17.10  1:42.28                                    
 -- Auburn Masters Swimming  'A'                      1:50.00         NS  
     1) Calhoun, Terence 19             2) Coughlin, Sean 38              
     3) Sathitsuksanoh, Noppadon 24     4) Winn, Stephen 20               
 
Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
100-119 NATL: * 1:48.46   8/20/1990 HOUSTONION CLUB                            
                         C BRITT, D PUTTERMAN, R KILLEEN, J PRINGLE        
100-119 WORL: ! 1:48.40    9/8/2002 TEAM DASH-JPN                              
                         H NISHIMURA, H TOGO, Y SUDO, K NAKAMURA           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:55.00    1:58.59   22  
     1) DeSorbo, Todd 27                2) Aber, Dan 31                   
     3) Allen, Matt 28                  4) Gellin, Jonathan 24            
       29.96  1:05.31  1:32.74  1:58.59                                    
  2 Georgia  'A'                                      1:58.20    2:01.84   18  
     1) Bate, Andrew 27                 2) Finney, Scott 29               
     3) Fennessy, John 26               4) Whelan, Chris 34               
       33.62  1:08.45  1:34.92  2:01.84                                    
  3 Auburn Masters Swimming  'A'                      1:57.90    2:03.54   16  
     1) Feller, Charles 39              2) Coughlin, Sean 38              
     3) Calhoun, Terence 19             4) Winn, Stephen 20               
       34.62  1:07.38  1:36.78  2:03.54                                    
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 NATL: * 1:37.43   7/16/1986 LONE STAR                                  
                         D HAGUE, T HEDRICK, B SMITH, J MONTGOMERY         
120-159 WORL: ! 1:36.34    7/4/2001 KALERA LAHIT-FI                            
                         J VIRTANEN, T PAAJANEN, P LEHTINEN, T RUNDGREN    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:38.00    1:39.71   22  
     1) Murray, Jeff 35                 2) Stewart, Henry 41              
     3) Farrell, Andrew 34              4) Petcu, Razvan 31               
       25.31    50.58  1:15.69  1:39.71                                    
  2 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'               1:50.00    1:49.43   18  
     1) Furlong, Brian 27               2) O'Connor, Alan 31              
     3) Mojock, Eric 24                 4) Platt, Jay 57                  
       25.99    52.51  1:18.95  1:49.43                                    
  3 Georgia  'A'                                      1:44.60    1:50.53   16  
     1) Fennessy, John 26               2) Whelan, Chris 34               
     3) Bate, Andrew 27                 4) LeClair, David 37              
       26.91    53.63  1:22.33  1:50.53                                    
  4 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:58.70    1:51.10   14  
     1) Gill, Mark 36                   2) Cockrell, Charles 36           
     3) Cornell, Eric 34                4) Meem, Lang 50                  
       27.36    57.41  1:22.95  1:51.10                                    
  5 Illinois Masters  'A'                             1:56.49    1:54.88   12  
     1) Traynor, John 45                2) Thielen, Aaron 33              
     3) Van Etten, Erik 26              4) Mattson, Mark 34               
       47.84    58.77  1:27.11  1:54.88                                    
  6 Greater Augusta Swimming Inc  'A'                 1:57.23    1:55.34   10  
     1) Starr, Keith 44                 2) Johnson, Ryan 28               
     3) Dromsky, Joseph 42              4) Northcutt, Tom 39              
       31.62    59.88  1:51.83  1:55.34                                    
  7 Georgia  'B'                                      1:53.90    1:59.42    8  
     1) Caputo, Michael 32              2) Finney, Scott 29               
     3) Lathi, Satish 38                4) Hollub, Michael 28             
       30.46  1:00.05  1:30.07  1:59.42                                    
  8 Brunswick Ywca Barracudas  'A'                    2:16.89    2:03.80    6  
     1) Yancey, Daniel 24               2) Karantinos, James 34           
     3) Jones, Jeff 42                  4) Veater, Mark 48                
       31.96  1:02.62  1:33.64  2:03.80                                    
  9 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:52.00    2:06.07    4  
     1) Aber, Dan 31                    2) Su, Billy 30                   
     3) Porco, Filippo 27               4) Holshouser, Boyce Jay 42       
       31.66  1:01.69  1:31.67  2:06.07                                    
 -- Georgia  'C'                                      2:05.40         DQ  
     1) Strakos, Roman 49               2) Parker, James 50               
     3) Zeigler, John 59                4) Porter, Jim 52                 
       37.15  1:10.99                                                      
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 NATL: * 1:48.75   8/18/2002 ANCM                                       
                         C BRITT, W DICKS, J RODDIN, M FELL                
120-159 WORL: ! 1:48.66    7/4/2001 KALERA LAHTI-FI                            
                         J VIRTANEN, P LEHTINEN, T PAAJANEN, T RUNDGREN    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:54.00    1:54.12   22  
     1) Crankshaw, Erik 32              2) Zsoldos, Peter 46              
     3) Petcu, Razvan 31                4) Farrell, Andrew 34             
       30.05  1:03.47  1:29.14  1:54.12                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'A'                       2:01.00    1:58.76   18  
     1) Thomas, Daniel 21               2) Mabry, Travis 26               
     3) Nolte, Christopher 47           4) Hess, Richard 50               
       30.73  1:03.03  1:30.64  1:58.76                                    
  3 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'               2:04.00    2:01.30   16  
     1) Mojock, Eric 24                 2) O'Connor, Alan 31              
     3) Furlong, Brian 27               4) Platt, Jay 57                  
       29.09  1:03.88  1:31.51  2:01.30                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'B'               2:19.00    2:10.52   14  
     1) Lehman, Tim 47                  2) Porco, Filippo 27              
     3) Su, Billy 30                    4) Gosha, Joseph 51               
       31.94  1:08.47  1:40.27  2:10.52                                    
  5 Greater Augusta Swimming Inc  'A'                 2:15.06    2:11.62   12  
     1) Northcutt, Tom 39               2) Johnson, Ryan 28               
     3) Dromsky, Joseph 42              4) Starr, Keith 44                
       30.60  1:08.99  1:57.41  2:11.62                                    
 -- Brunswick Ywca Barracudas  'A'                    2:38.50         DQ  
     1) Jones, Jeff 42                  2) Yancey, Daniel 24              
     3) Veater, Mark 48                 4) Karantinos, James 34           
       38.33  1:19.70  1:54.71                                             
 -- Palmetto Masters  'A'                             2:01.00         DQ  
     1)                                 2) Hastings, Peter 37             
     3) Rutledge, Mark 39               4) Robling, Steve 34              
       34.86  1:08.61  1:36.02                                             
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:01.70         NS  
 -- Georgia  'A'                                      2:05.10         NS  
     1) Strakos, Roman 49               2) Hollub, Michael 28             
     3) Witt, James 23                  4) Bailey, Matthew 43             
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 NATL: * 1:39.27   8/11/1990 HOLMES                                     
                         J LILLEY, C MILTENBERGER, R ABRAHAMS, T GARTON    
160-199 WORL: ! 1:39.27   8/11/1990 HOLMES - USA                               
                         J LILLEY, C MILTENBERGER, R ABRAHAMS, T GARTON    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters  'A'                          1:41.20    1:40.89   22  
     1) Ross, Michael 36                2) Gross, Jeremy 33               
     3) Cromarty, Stuart 40             4) Meltz, Steve 51                
       24.50    48.16  1:13.45  1:40.89                                    
  2 Illinois Masters  'A'                             1:43.53    1:44.48   18  
     1) Gibson, Dave 44                 2) Young, Bob 40                  
     3) Mc Cabe, Thomas 47              4) Keller, Matt 35                
       26.34    53.59  1:19.28  1:44.48                                    
  3 Georgia  'A'                                      1:42.80    1:44.52   16  
     1) Bugg, Bob 47                    2) Pakkala, Brian 42              
     3) Reid, Mike 43                   4) Weissman, Chris 42             
       26.61    52.88  1:19.36  1:44.52                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:43.00    1:45.00   14  
     1) Blank, Jon 44                   2) Klein, Jonathan 47             
     3) Dimsdale, Todd 47               4) Lehman, Fritz 46               
       26.78    52.21  1:19.18  1:45.00                                    
  5 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:55.13    1:47.27   12  
     1) Drennen, Mark 48                2) Calvert, Mark 45               
     3) Starford, Brian 41              4) Bliss, Thomas 50               
       28.62    55.08  1:20.65  1:47.27                                    
  6 Las Vegas Masters  'A'                            1:50.10    1:48.03   10  
     1) Magee, Mark 36                  2) Boodt, Bradley 36              
     3) Townsend, R Scott 51            4) Hughes, Keith 42               
       26.91    53.88  1:21.43  1:48.03                                    
  7 Atlanta Water Jocks  'A'                          1:54.34    1:50.39    8  
     1) Eng, David 46                   2) Ebert, Jim 41                  
     3) Benucci, Lorenzo 37             4) Kaiser, Mark 41                
       30.87    59.01  1:23.99  1:50.39                                    
  8 Palmetto Masters  'A'                             1:47.50    1:52.04    6  
     1) Hastings, Peter 37              2) Parler, David 48               
     3) Wilder, Hugh 57                 4) Robling, Steve 34              
       27.02    57.81  1:26.46  1:52.04                                    
  9 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:52.00    1:54.26    4  
     1) Lehman, Tim 47                  2) Waldbauer, Eric 45             
     3) Siegel, Craig 46                4) Shields, Larry 48              
       27.21    57.47  1:26.44  1:54.26                                    
 10 New England Masters  'B'                          1:55.57    1:58.98    2  
     1) Kolb, Karl 43                   2) Mooney, John 44                
     3) Meltz, Joel 48                  4) Alexander, Mark 46             
       31.31    59.43  1:29.98  1:58.98                                    
 11 Hilton Head Aquatic Club  'A'                     1:56.16    2:01.98  
     1) Gernaat, Russell 38             2) Green, Joe 40                  
     3) Williams, Rick 44               4) LeCraw, Spencer 48             
       48.08  1:00.75  1:48.81  2:01.98                                    
 12 Parris Island Mwr Masters  'A'                    2:36.00    2:06.37  
     1) Mandell, David 42               2) Parham, Thomas 49              
     3) Neubig, Nicholas 47             4) Murray, David 44               
       30.57  1:01.42  1:51.76  2:06.37                                    
 -- Georgia  'B'                                      1:46.70         DQ  
     1) O'Rear, Casey 30                2) Burkholder, Tracy 41           
     3) Bailey, Matthew 43              4) Christiansen, Stephen 44       
       28.23    55.46  1:23.22                                             
 -- Michigan Masters  'A'                             1:54.10         NS  
     1) Schardt, Thomas 37              2) Pacyau, Jason 35               
     3) Cowing, John 55                 4) Hansen, Steve 53               
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:49.80         NS  
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 NATL: * 1:50.59   8/20/2000 ANCM                                       
                         C BRITT, W DICKS, J FEINSTEIN, M FELL             
160-199 WORL: ! 1:50.59   8/20/2000 ANCM-USA                                   
                         C BRITT, W DICKS, J FEINSTEIN, M FELL             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters  'A'                          1:53.85    1:54.30   22  
     1) Ross, Michael 36                2) Rogacki, Daniel 57             
     3) Gross, Jeremy 33                4) Cromarty, Stuart 40            
       27.93  1:03.91  1:29.60  1:54.30                                    
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:54.00    1:55.03   18  
     1) Lehman, Fritz 46                2) Dimsdale, Todd 47              
     3) Stewart, Henry 41               4) Klein, Jonathan 47             
       29.25  1:01.96  1:29.51  1:55.03                                    
  3 Irvine Novaquatics  'A'                           1:57.50    1:56.84   16  
     1) Benner, Tord 45                 2) Von Hoffmann, Gerard 48        
     3) Wasko, Frank 44                 4) Phalan, Jim 29                 
       31.70  1:04.69  1:32.45  1:56.84                                    
  4 Georgia  'A'                                      1:55.00    1:57.11   14  
     1) Bugg, Bob 47                    2) Weissman, Chris 42             
     3) Reid, Mike 43                   4) Fields, John 48                
       31.24  1:02.95  1:31.63  1:57.11                                    
  5 Atlanta Water Jocks  'A'                          2:08.38    2:02.44   12  
     1) Ebert, Jim 41                   2) Benucci, Lorenzo 37            
     3) Eng, David 46                   4) Kaiser, Mark 41                
       32.82  1:04.45  1:33.05  2:02.44                                    
  6 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:03.20    2:07.29   10  
     1) Krongaard, Jeffrey 50           2) Cockrell, Charles 36           
     3) Gill, Mark 36                   4) Hernlen, G Tracy 51            
       34.10  1:09.06  1:38.25  2:07.29                                    
  7 Illinois Masters  'A'                             2:02.88    2:07.73    8  
     1) Thielen, Aaron 33               2) Gibson, Dave 44                
     3) Mc Cabe, Thomas 47              4) Young, Bob 40                  
       32.62  1:08.31  1:38.13  2:07.73                                    
  8 New England Masters  'B'                          2:12.51    2:12.50    6  
     1) Keil, Mark 51                   2) Meltz, Joel 48                 
     3) Alexander, Mark 46              4) Mooney, John 44                
       53.33  1:12.34  1:44.47  2:12.50                                    
  9 Parris Island Mwr Masters  'A'                    2:36.00    2:30.18    4  
     1) Mandell, David 42               2) Murray, David 44               
     3) Neubig, Nicholas 47             4) Parham, Thomas 49              
       40.58  1:23.09  2:15.32  2:30.18                                    
 -- North Carolina Masters Swimmin  'B'               2:02.00         DQ  
       46.74                                                               
 -- Georgia  'B'                                      1:58.80         DQ  
     1) Copeland, Rob 48                2) Dyer, Andy 46                  
     3) Heidt, Ron 43                   4) Denion, John 42                
       49.82  1:08.84  1:42.66                                             
 -- Patriot Masters Swim Team  'A'                    2:01.00         NS  
     1) Hansen, Robert 50               2) Hudson, John 49                
     3) Sax, William 35                 4) Oates, David 54                
 -- Montgomery Ancient Mariners  'A'                  2:03.00         NS  
     1) Crist, Jason 42                 2) Roddin, Jeffrey 35             
     3) Feinstein, John 49              4) Pugliese, Mark 52              
 
Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 NATL: * 1:45.19   6/29/1997 OLYMPIC CLUB                               
                         S CLARK, R STRAND, T BIRNIE, J ELDER              
200-239 WORL: ! 1:45.19   6/29/1997 OLYMPIC CLB-USA                            
                         S CLARK, R STRAND, T BIRNIE, J ELDER              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:48.25    1:50.08   22  
     1) Hefner, David 50                2) Carroll, Timothy 53            
     3) Nagle, Robert 53                4) Hawkins, Carl 52               
       47.13    55.27  1:23.14  1:50.08                                    
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:48.00    1:52.38   18  
     1) Carrow, Hill 49                 2) Coxhead, George 52             
     3) Gilchrist, Donald 50            4) Schmitz, Robert 52             
                58.39  1:40.99  1:52.38                                    
  3 New England Masters  'A'                          1:50.70    1:53.88   16  
     1) Lane, Homer 55                  2) Rogacki, Daniel 57             
     3) Fuller, Paul 51                 4) Battistini, Rick 50            
       32.04    56.05  1:26.07  1:53.88                                    
  4 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:44.70    1:55.94   14  
     1) Hernlen, G Tracy 51             2) Lanzara, Gennard 46            
     3) Miller, Jim 54                  4) Krongaard, Jeffrey 50          
       31.59    59.29  1:27.90  1:55.94                                    
  5 Georgia  'B'                                      1:56.40    2:00.36   12  
     1) Laughlin, Patrick 50            2) Dyer, Andy 46                  
     3) Saltzman, Edward 54             4) Vanderwood, Tim 52             
       31.07    56.30  1:27.79  2:00.36                                    
  6 Florida Aquatic Combined Team  'B'                1:55.45    2:02.09   10  
     1) Ruelf, Michael 51               2) McCall, John 53                
     3) Buehler, Victor 50              4) Pillmore, Bill 56              
       33.27  1:03.93  1:32.78  2:02.09                                    
  7 Parris Island Mwr Masters  'A'                    2:40.00    2:09.26    8  
     1) Graber, Charles 59              2) Harris, John 52                
     3) Wood, Timothy 54                4) Cheney, Stephen 55             
       35.01  1:07.61  1:38.56  2:09.26                                    
  8 Mid Cities Masters  'A'                           2:28.60    2:15.80    6  
     1) Osburn, Chris 41                2) Carter, Robert 41              
     3) Hepworth, Mark 50               4) Kolbaba, Frank 73              
       28.70    56.74  1:25.55  2:15.80                                    
  9 Parris Island Mwr Masters  'B'                    3:42.00    2:38.79    4  
     1) Painter, David 66               2) Van Cleve, Jim 58              
     3) Thomas, Wallace 56              4) Andrepont, Timothy 53          
       42.66  1:26.32  2:05.91  2:38.79                                    
 -- Georgia  'A'                                      1:48.60         DQ  
     1) Fields, John 48                 2) Angell, Clayton 47             
     3) Brown, Robert 52                4) Couch, Bob 57                  
       35.18    54.29  1:22.99                                             
 -- Columbia Masters  'A'                             2:15.00         NS  
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 NATL: * 1:58.50    7/9/1994 OLYMPIC CLUB                               
                         T BIRNIE, R STRAND, R BASSI, J ELDER              
200-239 WORL: ! 1:58.50    7/9/1994 OLYMPIC CLB-USA                            
                         T BIRNIE, R STRAND, R BASSI, J ELDER              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:02.23    2:02.49   22  
     1) Hefner, David 50                2) Walker, Rick 54                
     3) McCall, John 53                 4) Bliss, Thomas 50               
       48.81  1:08.06  1:36.28  2:02.49                                    
  2 Georgia  'A'                                      2:01.40    2:07.21   18  
     1) Couch, Bob 57                   2) Ellwanger, David 50            
     3) Brown, Robert 52                4) Angell, Clayton 47             
       50.95  1:09.23  1:39.95  2:07.21                                    
  3 Palmetto Masters  'A'                             2:07.50    2:08.25   16  
     1) Wilder, Hugh 57                 2) Parler, David 48               
     3) Shake, Joe 46                   4) Walker, Trenholm 51            
       31.31  1:08.94  1:39.43  2:08.25                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:04.00    2:09.90   14  
     1) Carrow, Hill 49                 2) Gilchrist, Donald 50           
     3) Coxhead, George 52              4) Schmitz, Robert 52             
       37.39  1:12.34  1:42.67  2:09.90                                    
  5 Plano Wetcats  'A'                                2:18.00    2:12.99   12  
     1) Wolf, Tom 50                    2) Peng, Xiaohang 45              
     3) Fox, Michael 55                 4) Young, David 55                
       29.99  1:07.50  1:40.46  2:12.99                                    
  6 Parris Island Mwr Masters  'A'                    2:54.00    2:44.80   10  
     1) Fontana, John 63                2) Van Cleve, Jim 58              
     3) Graber, Charles 59              4) Wood, Timothy 54               
     1:24.76  1:32.55  2:30.18  2:44.80                                    
 -- Florida Aquatic Combined Team  'C'                2:12.17         DQ  
     1) Calvert, Mark 45                2) Ruelf, Michael 51              
     3)                                 4) Nickodem, Peter 55             
       34.46  1:11.89  1:43.37                                             
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:08.50         NS  
 -- Florida Aquatic Combined Team  'B'                2:05.35         NS  
     3) Starford, Brian 41              4) Carroll, Timothy 53            
 -- Plano Wetcats  'B'                                2:55.00         NS  
     1) Pipkin, Ken 60                  2) Chang, Tinjin 35               
     3) Crowley, William 65             4) Solow, Robert 56               
 -- Georgia  'B'                                      2:11.80         NS  
     1) Bailey, Richard 51              2) Laughlin, Patrick 50           
     3) Saltzman, Edward 54             4) Parker, Jason 33               
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
240-279 NATL: * 1:52.01   8/17/2003 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, J BURNS, J GREENBERG, G SCHMIDT      
240-279 WORL: ! 1:52.01   8/17/2003 GOLD COAST-USA                             
                         C CAVANAUGH, J BURNS, J GREENBERG, G SCHMIDT      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:58.50    1:57.84   22  
     1) Owen, David 52                  2) McIntyre, David 67             
     3) Ingolfsrud, Geir 61             4) Quiggin, David 60              
       29.33    59.26  1:30.66  1:57.84                                    
  2 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:08.32    2:08.03   18  
     1) Rodenfels, Bill 62              2) Stollmeyer, Michael 67         
     3) Redic, James 58                 4) Nickodem, Peter 55             
       50.78  1:08.86  1:38.83  2:08.03                                    
  3 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:08.00    2:12.38   16  
     1) Glass, Ernie 55                 2) Gee, Milton 67                 
     3) White, Bernard 61               4) Jacobs, Joel 68                
       28.20  1:04.00  1:34.78  2:12.38                                    
  4 Arizona Masters  'A'                              3:15.00    2:33.50   14  
     1) Bernard, Kimball 60             2) Gruender, Dan 75               
     3) Gemmill, Dave 57                4) Hahm, Martin 63                
       31.43  1:17.41  2:08.38  2:33.50                                    
 -- Parris Island Mwr Masters  'A'                    2:54.00         NS  
     1)                                 2) Fontana, John 63               
     3) Ayers, Gary 56                  4) Black, Carlos 64               
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:22.20         NS  
     3:15.34                                                               
 -- Georgia  'A'                                      2:23.10         NS  
     1) Witt, James 23                  2) Prior, Dick 65                 
     3) Lovell, Gilbert 72              4) Kidd, A Gordon 84              
              2:37.21                                                      
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         2:13.00         NS  
     3:15.16                                                               
 
Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
240-279 NATL: * 2:06.28   8/19/2001 OREGON                                     
                         R SMITH, A STARK, B PETERSEN, D RADCLIFF          
240-279 WORL: ! 2:06.28   8/19/2001 OREGON-USA                                 
                         R SMITH, A STARK, B PETERSEN, D RADCLIFF          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:59.00    2:11.60   22  
     1) Oyakawa, Yoshi 71               2) Groselle, Jack 50              
     3) Sinsheimer, Bob 55              4) Van Dijk, Peter 75             
       35.47  1:07.59  1:38.89  2:11.60                                    
  2 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:30.12    2:18.91   18  
     1) Hawkins, Carl 52                2) Wiedamann, Karl 66             
     3) Redic, James 58                 4) Stollmeyer, Michael 67         
       34.54  1:15.05  2:02.15  2:18.91                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         2:31.00    2:19.28   16  
     1) Mayo, Robert 71                 2) Perilman, Jim 65               
     3) De Lacy, James 58               4) Burr, Ken 60                   
       41.12  1:20.48  2:09.67  2:19.28                                    
  4 Gold Coast Masters  'A'                           2:24.00    2:22.67   14  
     1) Quiggin, David 60               2) McIntyre, David 67             
     3) Owen, David 52                  4) Ingolfsrud, Geir 61            
       51.10  1:18.94  1:51.41  2:22.67                                    
  5 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:27.00    2:24.43   12  
     1) Glass, Ernie 55                 2) Gee, Milton 67                 
     3) White, Bernard 61               4) Clark, Jerry 67                
       37.20  1:21.97  1:54.70  2:24.43                                    
  6 Florida Aquatic Combined Team  'B'                2:33.44    2:38.71   10  
     1) Pillmore, Bill 56               2) Davis, Ron 63                  
     3) Rodenfels, Bill 62              4) Kilbourne, Charles 65          
       53.99  1:21.77  2:02.26  2:38.71                                    
  7 Parris Island Mwr Masters  'A'                    2:40.00    2:56.19    8  
     1) Painter, David 66               2) Black, Carlos 64               
     3) Cheney, Stephen 55              4) Ayers, Gary 56                 
       56.19  1:21.84  2:19.43  2:56.19                                    
 -- San Mateo Master Marlins  'A'                     2:38.00         NS  
     1) Galine, Donald 59               2) Brenner, Gary 57               
     3) Stupfel, Don 76                 4) Stupfel, Norman 72             
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:42.80         NS  
 
Men 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
280-319 NATL: * 2:04.50   8/18/2002 O*H*I*O                                    
                         Y OYAKAWA, P VAN DIJK, J FLORANCE, D QUIGGIN      
280-319 WORL: ! 2:04.50   8/18/2002 O*H*I*O - USA                              
                         Y OYAKAWA, P VAN DIJK, J FLORANCE, D QUIGGIN      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:20.00    2:09.77   22  
     1) Mitchell, Clarke 72             2) Kortheuer, John 73             
     3) Webber, Dick 75                 4) Clark, Jerry 67                
       33.80  1:07.43  1:59.57  2:09.77                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                         2:25.00    2:20.72   18  
     1) Johnston, William 86            2) Haworth, A Emory 68            
     3) Mayo, Robert 71                 4) De Lacy, James 58              
       46.50  1:20.14  2:17.28  2:20.72                                    
  3 Georgia  'A'                                      2:36.10    2:28.65   16  
     1) Mitchell, Jack 77               2) Stolz, Irwin 75                
     3) Gfroerer, George 71             4) Eisner, David 57               
       59.64  1:22.03  1:54.46  2:28.65                                    
  4 Parris Island Mwr Masters  'A'                    3:42.00    3:09.03   14  
     1) Palmer, Morton 69               2) Harbeck, Jay 70                
     3) Ackerman, Louis 68              4) Neubig, Philip 75              
       36.15  1:24.05  2:05.32  3:09.03                                    
 -- San Mateo Master Marlins  'A'                     3:15.00         NS  
     1) Stupfel, Norman 72              2) Stupfel, Don 76                
     3) Milliman, Mike 70               4) Peterson, Dick 67              
 -- Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:17.45         NS  
     1) Schofield, Elliott 82           2) Jones, Burwell 71              
     3) Kilbourne, Charles 65           4) Puchalski, Donald 65           
 
Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
280-319 NATL: * 2:28.46   3/16/2003 SAN DIEGO                                  
                         DUANE DRAVES, BOB BEST, C.W.MUTER, DONALD BAKER   
280-319 WORL: ! 2:28.46   3/16/2003 SAN DIEGO-USA                              
                         DUANE DRAVES, BOB BEST, C.W.MUTER, DONALD BAKER   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:25.00    2:22.68*  22  
     1) Mitchell, Clarke 72             2) Kortheuer, John 73             
     3) Kitchell, Richard 64            4) Webber, Dick 75                
       39.25  1:17.81  1:50.44  2:22.68                                    
  2 Florida Maverick Masters  'A'                     2:40.00    2:56.41   18  
     1) Hutinger, Paul 80               2) Kurtzman, Aaron 75             
     3) Weatherbee, Charles 72          4) Blake, Robert 80               
     1:01.33  1:33.32  2:32.87  2:56.41                                    
 -- Parris Island Mwr Masters  'A'                    3:42.00         NS  
     1) Harbeck, Jay 70                 2) Palmer, Morton 69              
     3) Ackerman, Louis 68              4) Neubig, Philip 75              
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         2:44.00         NS  
 -- Rocky Mountain Masters  'A'                       3:11.00         NS  
     1) Clegern, Wayne 75               2) Patten, Bob 70                 
     3) Dyck, Mel 63                    4) Weber, Bruno 77                
 
Men 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
320-359 NATL: * 2:35.01   7/11/1999 OREGON                                     
                         E WALTER, A DELAY, G HUESTIS, A HOLDEN            
320-359 WORL: ! 2:20.89   7/21/2003 JUEI CLUB-JPN                              
                         S SHIDA, K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, I TAMURA        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:44.06    2:48.58   22  
     1) Corse, John 80                  2) Sigersmith, Robert 80          
     3) Holmes, Rogers 83               4) Graves, Edwin 81               
       40.39  1:22.15  2:48.58                                             
  2 Florida Maverick Masters  'A'                     3:03.00    3:43.00   18  
     1) Tillotson, Frank 90             2) MacDonald, Robert 76           
     3) Blake, Robert 80                4) Kurtzman, Aaron 75             
              2:06.55  3:03.31  3:43.00                                    
 
Men 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
320-359 NATL: * 3:00.89   8/17/2003 FLA.MAVERICK                               
                         P HUTINGER, B CLEAVELAND, J KURTZMAN, R BLAKE     
320-359 WORL: ! 2:54.74   7/21/2003 JUEI CLUB-JPN                              
                         K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, S SHIDA, I TAMURA        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team  'A'                3:14.43    3:41.71   22  
     1) Sigersmith, Robert 80           2) Corse, John 80                 
     3) Holmes, Rogers 83               4) Graves, Edwin 81               
     1:04.32  1:54.85  2:57.82  3:41.71                                    
Sponsor #33Sponsor #51Sponsor #44Sponsor #45Sponsor #20
Sponsor #47Sponsor #49Sponsor #50Sponsor #29Sponsor #36Sponsor #41
Sponsor #13
Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #42Sponsor #43Sponsor #35