Hy-Tek Meet Services 
           2004 USMS Long Course National Championships           
                        Savannah, Georgia                         
 
 Event 43  Mixed 200 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                === 76-99 Results Timed Finals ===                
 
  1 PAFC  'A'                           1:50.00    1:50.13  
     1) Furlong, Brian 27            2) Morales, Denise 24          
     3) Mojock, Eric 24              4) Mullet, Emily 24            
                 25.80        55.13 (29.33)
        1:21.38 (26.25)     1:50.13 (28.75)
 
               === 100-119 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           1:48.00    1:49.07  
     1) Petcu, Razvan 31             2) Schreiner, Vironica 25      
     3) Hageman, Heather 34          4) Gellin, Jonathan 24         
                 24.31        54.61 (30.30)
        1:23.79 (29.18)     1:49.07 (25.28)
 
               === 120-159 Results Timed Finals ===               
 
  1 IM  'A'                             1:47.50    1:48.41  
     1) Ridge, Jennifer 36           2) Day, Nadine 34              
     3) Young, Bob 40                4) Gibson, Dave 44             
                 28.34        55.77 (27.43)
        1:44.68 (48.91)      1:48.41 (3.73)
  2 VMST  'A'                           1:52.50    1:51.05  
     1) Gill, Mark 36                2) Jaeger, Debbie 42           
     3) Cornell, Eric 34             4) Phillips, Alice 39          
                 26.47        57.55 (31.08)
        1:22.58 (25.03)     1:51.05 (28.47)
  3 GAS  'A'                            1:50.00    1:53.98  
     1) Northcutt, Tom 39            2) Scott, Ashley 21            
     3) Dromsky, Joseph 42           4) Johnson, Holly 28           
                 27.51        56.57 (29.06)
        1:49.14 (52.57)      1:53.98 (4.84)
  4 PAFC  'A'                           1:55.00    1:57.51  
     1) O'Connor, Alan 31            2) Flynn, Patricia 28          
     3) Burke, Barbara 43            4) Platt, Jay 57               
                 26.71        56.41 (29.70)
        1:27.59 (31.18)     1:57.51 (29.92)
  5 GAS  'B'                            1:59.00    2:00.85  
     1) Starr, Keith 44              2) Johnson, Ryan 28            
     3) Hales, Jessica 28            4) Splichal, Pamela 21         
                 31.17        58.77 (27.60)
        1:30.86 (32.09)     2:00.85 (29.99)
  6 HHAC  'A'                           1:59.80    2:04.75  
     1) Gernaat, Russell 38          2) Stuntz, Rebekah 23          
     3) Green, Joe 40                4) Hennessey, Lynnette 40      
                 30.14      1:01.68 (31.54)
        1:52.46 (50.78)     2:04.75 (12.29)
  7 H2O  'A'                            1:54.50    2:07.83  
     1) Campbell, Geoff 34           2) Elliott, Susan 33           
     3) Anderson, Lisa 45            4) White, Steve 44             
                 45.22      1:04.97 (19.75)
        1:41.45 (36.48)     2:07.83 (26.38)
  8 PIMM  'A'                           2:15.00    2:07.92  
     1) Parham, Mary 42              2) Murray, David 44            
     3) Brown, Sarah 30              4) Mandell, David 42           
                 33.17      1:03.94 (30.77)
        1:37.55 (33.61)     2:07.92 (30.37)
  9 BRYB  'A'                           2:11.99    2:14.59  
     1) Karantinos, James 34         2) Bryson, Ginny 46            
     3) Richards, Emily 22           4) Yancey, Daniel 24           
                 48.59      1:08.12 (19.53)
        2:02.80 (54.68)     2:14.59 (11.79)
 10 TGM  'A'                            2:16.00    2:21.52  
     1) Thornton, Eric 19            2) Thornton, Evan 21           
     3) Reynolds, Ronda 39           4) Thornton, Charlotte 47      
                 28.70        59.13 (30.43)
        1:53.40 (54.27)     2:21.52 (28.12)
 -- VMST  'B'                           1:59.80         NS  
 
               === 160-199 Results Timed Finals ===               
 
  1 NEM  'A'                            1:49.21    1:47.71  
     1) Gross, Jeremy 33             2) Royden, Leigh Wiki 49       
     3) Grilli, Tracy 47             4) Ross, Michael 36            
                 23.79        53.21 (29.42)
        1:41.52 (48.31)      1:47.71 (6.19)
  2 NCMS  'A'                           1:55.00    1:51.12  
     1) Lehman, Fritz 46             2) Stewart, Henry 41           
     3) Haruta, Deborah 37           4) Walsh, Susan 42             
                 25.41        50.77 (25.36)
        1:23.14 (32.37)     1:51.12 (27.98)
  3 PALM  'A'                           1:51.40    1:51.24  
     1) Robling, Steve 34            2) Shake, Joe 46               
     3) Mc Donough, Diana 41         4) Wilber, Dara 44             
                 26.10        53.02 (26.92)
        1:21.10 (28.08)     1:51.24 (30.14)
  4 FACT  'A'                           1:53.73    1:52.06  
     1) Starford, Brian 41           2) Buxton, Sylvia 39           
     3) Nelson, Becky 40             4) Hefner, David 50            
                 26.27        54.64 (28.37)
        1:26.07 (31.43)     1:52.06 (25.99)
  5 PNA  'A'                            1:52.70    1:56.51  
     1) Graham, Donald 50            2) Dahl, Lisa 43               
     3) Casey, Kathrine 56           4) Littlefield, James 44       
                 27.08        54.75 (27.67)
        1:29.16 (34.41)     1:56.51 (27.35)
  6 MCM  'A'                            1:59.70    2:00.49  
     1) Osburn, Chris 41             2) Carter, Robert 41           
     3) Wendell, Nancy 40            4) Boyer, Kathy 50             
                 28.16        56.05 (27.89)
        1:25.77 (29.72)     2:00.49 (34.72)
  7 IM  'A'                             2:08.10    2:03.85  
     1) Traynor, John 45             2) Jones, Cynthia 54           
     3) Del Greco, Jane 48           4) Mattson, Mark 34            
                 30.41      1:02.73 (32.32)
        1:36.05 (33.32)     2:03.85 (27.80)
  8 MOVY  'A'                           2:10.00    2:04.91  
     1) Wells, Brad 43               2) Harden, Shari 37            
     3) Thompson, Anthony 40         4) Bohl, Nan 75                
                 25.91        56.57 (30.66)
        1:24.58 (28.01)     2:04.91 (40.33)
  9 NCMS  'B'                           2:14.00    2:08.08  
     1) Baartmans, Carrie 39         2) Gosha, Joseph 51            
     3) Kirby, Katie 41              4) Dimsdale, Todd 47           
                 33.78      1:04.39 (30.61)
        1:41.39 (37.00)     2:08.08 (26.69)
 10 RMST  'A'                           2:16.50    2:10.12  
     1) O'Reilly, Jennifer 25        2) Nakazawa, Muraji 48         
     3) Manheim, Frank 74            4) Dilldine, Debbie 42         
                 28.79      1:01.21 (32.42)
        1:34.38 (33.17)     2:10.12 (35.74)
 11 PIMM  'A'                           2:43.00    2:13.56  
     1) Bruce, Kit 47                2) Joye, Martha 46             
     3) Neubig, Nicholas 47          4) Parham, Thomas 49           
                 37.47      1:12.61 (35.14)
        1:43.63 (31.02)     2:13.56 (29.93)
 -- BRYB  'A'                           2:15.49         DQ  
     1) Stephens, Mary 62            2) Veater, Betty 58            
     3) Jones, Jeff 42               4) Veater, Mark 48             
               1:05.83      1:17.73 (11.90)
        1:49.53 (31.80)                    
 -- VMST  'A'                           1:56.40         NS  
 
               === 200-239 Results Timed Finals ===               
 
  1 NEM  'A'                            1:52.19    1:49.85  
     1) Lane, Homer 55               2) Hirsty, Jacki 52            
     3) Feldmann, Joel 53            4) Cromarty, Stuart 40         
                 27.23        55.59 (28.36)
        1:25.07 (29.48)     1:49.85 (24.78)
  2 WCM  'A'                            1:56.00    1:55.23  
     1) Crittenden, Leianne 48       2) Burr, Ken 60                
     3) Schultz-Santos, Debbie 36    4) De Lacy, James 58           
                 29.04        58.30 (29.26)
        1:28.78 (30.48)     1:55.23 (26.45)
  3 GOLD  'A'                           2:04.00    1:59.97  
     1) Owen, David 52               2) Cavanaugh, Debbie 46        
     3) Devanney, Celia 47           4) Quiggin, David 60           
                 28.67      1:00.99 (32.32)
        1:48.26 (47.27)     1:59.97 (11.71)
  4 VMST  'A'                           2:02.90    2:00.29  
     1) Bennett, Lisa 48             2) Hernlen, G Tracy 51         
     3) Gault, Terry Sue 54          4) Krongaard, Jeffrey 50       
                 30.70        59.68 (28.98)
        1:32.02 (32.34)     2:00.29 (28.27)
  5 NCMS  'A'                           2:03.00    2:01.97  
     1) Schmitz, Robert 52           2) Amick, Beverly 50           
     3) Glass, Ernie 55              4) Stott, Kim 45               
                 44.17      1:00.53 (16.36)
        1:32.12 (31.59)     2:01.97 (29.85)
  6 MVN  'A'                            2:06.00    2:04.89  
     1) Campbell, John 57            2) Leutner, Joy 46             
     3) Kotzbach, Bonnie 60          4) Leutner, Gerry 40           
                 30.00      1:00.71 (30.71)
        1:55.75 (55.04)      2:04.89 (9.14)
  7 NCMS  'B'                           2:15.00    2:17.23  
     1) Klein, Jonathan 47           2) Van Meeteren, Greta 57      
     3) Sansbury, Mary 51            4) Gilchrist, Donald 50        
                 26.63      1:16.35 (49.72)
        1:51.41 (35.06)     2:17.23 (25.82)
  8 MICH  'A'                           2:20.00    2:32.09  
     1) Early, Marilyn 47            2) Cowing, John 55             
     3) Williams, Mary 73            4) Pash, Gregory 57            
                 30.51      1:02.78 (32.27)
        2:01.21 (58.43)     2:32.09 (30.88)
  9 PIMM  'A'                           2:32.00    2:34.94  
     1) Tracy, Victoria 48           2) Ayers, Gary 56              
     3) Wood, Kristy 52              4) Cheney, Stephen 55          
                 41.75      1:18.45 (36.70)
        2:04.64 (46.19)     2:34.94 (30.30)
 10 PIMM  'B'                           2:38.00    2:49.88  
     1) Frederick, Jane 45           2) Fontana, John 63            
     3) Kinghorn, Sissy 55           4) Johnston, George 63         
                 41.70      1:19.63 (37.93)
        1:59.65 (40.02)     2:49.88 (50.23)
 -- NEM  'B'                            2:10.10         DQ  
     1) Meltz, Steve 51              2) Bright, David 51            
     3) McDermott, Ann 50            4) Hummel, Barbara 52          
                 28.27      1:02.76 (34.49)
        1:39.65 (36.89)                    
 -- PIMM  'C'                           2:53.00         NS  
     1) Black, Carlos 64             2) Levin, Kendall 48           
     3) Jones, Joan 45               4) Andrepont, Timothy 53       
 -- VMST  'B'                           2:20.00         NS  
 -- ARIZ  'A'                           2:14.00         NS  
     1) Bunch, Brigid 41             2) Schechter, Mitzi 48         
     3) Hahm, Martin 63              4) Gemmill, Dave 57            
 
               === 240-279 Results Timed Finals ===               
 
  1 GOLD  'A'                           2:07.00    2:06.96  
     1) McDonnell, Peggy 49          2) Rapperport, Alan 71         
     3) LaBorwit, Anne 54            4) McIntyre, David 67          
                 31.51      1:04.15 (32.64)
        1:36.67 (32.52)     2:06.96 (30.29)
  2 O*H*  'A'                           2:20.00    2:10.83  
     1) Groselle, Jack 50            2) Waite, Nancy 70             
     3) Smith, Melinda 52            4) Oyakawa, Yoshi 71           
                 25.21      1:06.68 (41.47)
        1:41.15 (34.47)     2:10.83 (29.68)
  3 PIMM  'A'                           2:20.00    2:18.71  
     1) Altman, Donna 46             2) Palmer, Morton 69           
     3) Chapman, Joann 60            4) Painter, David 66           
                 58.66      1:17.03 (18.37)
        2:05.32 (48.29)     2:18.71 (13.39)
  4 VMST  'A'                           2:15.10    2:19.25  
     1) Zaremski, Barbara 67         2) DeLong, Harry 61            
     3) Schreiner, Beth 63           4) Miller, Jim 54              
                 37.87      1:15.16 (37.29)
        1:51.44 (36.28)     2:19.25 (27.81)
  5 VMST  'B'                           2:25.30    2:24.84  
     1) Hlavacek, Ida 62             2) Wilmore, Chuck 70           
     3) Leilich, Joann 65            4) Lanzara, Gennard 46         
                                1:16.45 ( )
        1:54.86 (38.41)     2:24.84 (29.98)
  6 PIMM  'B'                           3:40.00    2:43.71  
     1) Radcliffe, Carolyn 54        2) Ackerman, Louis 68          
     3) Davis, Martha 64             4) Graber, Charles 59          
               1:04.85      1:21.42 (16.57)
      2:22.77 (1:01.35)     2:43.71 (20.94)
  7 FACT  'A'                           2:46.88    2:43.78  
     1) Bradley, Marianne 61         2) Durstein, Nancy 75          
     3) Rodenfels, Bill 62           4) Puchalski, Donald 65        
                                1:36.32 ( )
        2:11.36 (35.04)     2:43.78 (32.42)
  8 IM  'A'                             2:26.90    2:48.51  
     1) Pohlmann, Mary 59            2) Rossi, Clarice 67           
     3) Masters, John 74             4) Pohlmann, John 61           
                                1:33.52 ( )
        2:29.81 (56.29)     2:48.51 (18.70)
  9 1776  'A'                           1:59.30    2:59.96  
     1) Aaron, Ruth 75               2) Babb, Wylie 64              
     3) Moeller, Janet 70            4) Kirlin, Jack 66             
                 56.91      1:32.78 (35.87)
      2:56.84 (1:24.06)      2:59.96 (3.12)
 -- WCM  'A'                            2:24.00         NS  
 -- NCMS  'A'                           2:12.50         NS  
 -- WMST  'A'                           2:17.50         NS  
 
               === 280-319 Results Timed Finals ===               
 
  1 FMM  'A'                            2:34.00    2:36.36  
     1) Browne, James 66             2) Homans, Margaret 72         
     3) Blake, Robert 80             4) Troy, Jean 77               
                 33.98      1:17.06 (43.08)
        1:54.97 (37.91)     2:36.36 (41.39)
  2 WCM  'A'                            2:40.00    2:37.43  
     1) Johnston, William 86         2) Alexander, Joan 72          
     3) Mayo, Robert 71              4) Alexander, Martha 55        
                 44.46      1:30.69 (46.23)
        2:04.91 (34.22)     2:37.43 (32.52)
  3 NCMS  'A'                           2:48.00    2:39.69  
     1) Kremer, Sandra 68            2) Jones, Alice 66             
     3) Kortheuer, John 73           4) Webber, Dick 75             
                 46.25      1:33.01 (46.76)
        2:06.57 (33.56)     2:39.69 (33.12)
  4 FACT  'A'                           2:42.91    2:47.05  
     1) Sigersmith, Robert 80        2) Holmes, Rogers 83           
     3) Campbell, Joan 74            4) Dodson, Margaret 53         
                 40.99      1:21.60 (40.61)
      2:28.60 (1:07.00)     2:47.05 (18.45)
  5 WCM  'B'                            3:06.00    3:10.27  
     1) Haworth, Joyce 67            2) Howell, Jae 82              
     3) Morner, Stan 70              4) Haworth, A Emory 68         
               1:00.57      2:00.42 (59.85)
        2:36.18 (35.76)     3:10.27 (34.09)
  6 FMM  'B'                            3:11.00    3:33.51  
     1) Tillotson, Frank 90          2) Bayers, Pat 50              
     3) MacDonald, Robert 76         4) Tullman, Patricia 67        
               1:23.76      2:07.37 (43.61)
      3:09.80 (1:02.43)     3:33.51 (23.71)
 -- HHAC  'A'                           2:58.78         NS  
     1) Whalen, Nana 67              2) Eisele, Barbara 74          
     3) Bongiorno, Joe 71            4) Dawson, Kenneth 74          
 -- NCMS  'B'                           3:20.00         NS  
 -- ARIZ  'A'                           3:13.00         NS  
     1) Gruender, Dan 75             2) Gruender, Edie 76           
     3) Silverstein, Lou 78          4) Kinney, Nancy 75            
 
               === 320-359 Results Timed Finals ===               
 
  1 NEM  'A'                            2:58.01    2:57.49  
     1) Edwards, James 82            2) Burrill, Billie Ann 83      
     3) Smith, Petey M 80            4) Haartz, F H Ted 76          
                                1:32.83 ( )
        2:19.37 (46.54)     2:57.49 (38.12)