Hy-Tek Meet Services 
           2004 USMS Long Course National Championships           
                        Savannah, Georgia                         
 
 Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gellin, Jonathan       24 NCMS                58.75      56.43  
                 27.07        56.43 (29.36)
  2 Meer, Jonathan         24 GSM                 59.87      58.72  
                 28.00        58.72 (30.72)
  3 Thomas, Daniel         21 RMM                 59.32      58.78  
                 27.56        58.78 (31.22)
  4 Witt, James            23 GAJA              1:00.39      59.16  
                 28.32        59.16 (30.84)
  5 Winn, Stephen          20 AMS               1:00.00    1:00.08  
                 27.97      1:00.08 (32.11)
  6 Strahota, Jeffrey      24 TERR                59.91    1:00.43  
                 29.04      1:00.43 (31.39)
  7 Thornton, Evan         21 TGM               1:13.92    1:09.59  
                 32.29      1:09.59 (37.30)
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Phalan, Jim            29 NOVA                55.92      55.88  
                 27.10        55.88 (28.78)
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gross, Jeremy          33 NEM                 54.13      53.35  
                 25.25        53.35 (28.10)
  2 Lind, Jason            31 IM                  57.99      56.23  
                 27.74        56.23 (28.49)
  3 Cornell, Eric          34 VMST                55.72      56.85  
                 27.20        56.85 (29.65)
  4 Farrell, Andrew        34 NCMS                55.56      56.92  
                 27.85        56.92 (29.07)
  5 Robling, Steve         34 PALM                57.99      57.26  
                 27.36        57.26 (29.90)
  6 Thompson, Thayer       30 METR                56.50      58.42  
                 28.66        58.42 (29.76)
  7 Newcomb, Brent         34 TWC                 57.25      58.86  
                 28.14        58.86 (30.72)
  8 Campbell, Geoff        34 H2O                 59.00      59.54  
                 28.20        59.54 (31.34)
  9 Mattson, Mark          34 IM                1:01.30    1:00.52  
                 29.20      1:00.52 (31.32)
 10 Thielen, Aaron         33 IM                1:02.00    1:01.86  
                 29.11      1:01.86 (32.75)
 11 Whelan, Chris          34 GAJA              1:02.99    1:03.33  
                 29.77      1:03.33 (33.56)
 -- Caputo, Michael        32 GAJA              1:07.00         NS  
 -- Karantinos, James      34 BRYB              1:14.59         NS  
 -- Parker, Jason          33 GAJA              1:10.00         NS  
 -- Mc Whorter, Michael    31 UNAT                58.50         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ross, Michael          36 NEM                 53.89      52.23  
                 25.40        52.23 (26.83)
  2 Hiltabiddle, Steve     38 GSM               1:01.00      56.23  
                 26.54        56.23 (29.69)
  3 Gill, Mark             36 VMST                59.50      59.66  
                 28.40        59.66 (31.26)
  4 Amos, Will             37 RMM               1:10.07    1:08.76  
                 33.25      1:08.76 (35.51)
  5 Gernaat, Russell       38 HHAC              1:03.30    1:09.25  
                 32.30      1:09.25 (36.95)
 -- Hjorth, John           37 SCAQ              1:06.77         NS  
 -- Edmondson, Greg        38 SWOM                57.87         NS  
 -- Carson, Dan            37 CASC              1:33.68         NS  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Cromarty, Stuart       40 NEM                 55.11      55.12  
                 26.18        55.12 (28.94)
  2 Wood, Steve            44 RIDG                57.02      55.33  
                 26.70        55.33 (28.63)
  3 Dunne, Reed            41 UNAT                58.55      55.79  
                 26.95        55.79 (28.84)
  4 Stewart, Henry         41 NCMS                55.52      55.93  
                 27.01        55.93 (28.92)
  5 Leutner, Gerry         40 MVN                 58.60      56.67  
                 27.39        56.67 (29.28)
  6 Dawson, Jerry          44 NTC                 59.09      57.42  
                 27.83        57.42 (29.59)
  7 Starford, Brian        41 FACT                58.00      57.95  
                 27.19        57.95 (30.76)
  8 Hughes, Keith          42 CLVM                58.50      58.13  
                 27.49        58.13 (30.64)
  9 Guthrie, David         44 UNAT                57.50      58.14  
                 28.24        58.14 (29.90)
 10 Dassow, Paul           42 SKY                 59.19    1:00.14  
                 28.90      1:00.14 (31.24)
 11 Russell, James         41 GRIN              1:01.49    1:00.19  
                 28.60      1:00.19 (31.59)
 12 Kaiser, Mark           41 AWJ               1:02.49    1:00.21  
                 28.38      1:00.21 (31.83)
 13 Yeomans, Scott         40 GSM                 58.58    1:00.45  
                 28.94      1:00.45 (31.51)
 14 White, Steve           44 H2O               1:02.18    1:00.57  
                 29.21      1:00.57 (31.36)
 15 Holmes, Robert         42 SKY               1:02.30    1:00.77  
                 28.86      1:00.77 (31.91)
 16 Ebert, Jim             41 AWJ               1:02.41    1:01.09  
                 29.05      1:01.09 (32.04)
 17 Littlefield, James     44 PNA               1:02.00    1:01.98  
                 29.06      1:01.98 (32.92)
 18 Burkholder, Tracy      41 GAJA              1:02.23    1:02.88  
                 29.81      1:02.88 (33.07)
 19 Turner, Syl            44 GAJA              1:03.12    1:03.24  
                 30.14      1:03.24 (33.10)
 20 Miller, Mike           40 JWM               1:02.07    1:04.11  
                 30.00      1:04.11 (34.11)
 21 Dromsky, Joseph        42 GAS               1:03.10    1:04.50  
                 31.21      1:04.50 (33.29)
 22 Carter, Robert         41 MCM               1:03.10    1:04.74  
                 29.83      1:04.74 (34.91)
 23 Heidt, Ron             43 GAJA              1:06.57    1:05.73  
                 31.44      1:05.73 (34.29)
 24 Jones, Jeff            42 BRYB              1:08.00    1:07.68  
                 32.44      1:07.68 (35.24)
 25 Christiansen, Stephen  44 GAJA              1:08.00    1:07.96  
                 32.93      1:07.96 (35.03)
 26 Mandell, David         42 PIMM              1:12.32    1:11.01  
 27 Starr, Keith           44 GAS               1:20.00    1:12.21  
                 34.11      1:12.21 (38.10)
 28 Vogin, Gary            41 GAJA              1:22.61    1:17.66  
                 36.81      1:17.66 (40.85)
 29 Denion, John           42 GAJA              1:33.25    1:21.74  
                 39.60      1:21.74 (42.14)
 -- Brown, Richard         41 GAJA              1:02.00         NS  
 -- Bailey, Matthew        43 GAJA                59.57         NS  
 -- Weissman, Chris        42 GAJA                56.70         NS  
 -- Crozier, Joe           41 FACT                59.66         NS  
 -- Young, Bob             40 IM                  59.99         NS  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Bugg, Bob              47 GAJA                56.00      56.31  
                 27.24        56.31 (29.07)
  2 Goldbloom, Robert      45 BDGR                58.00      58.15  
                 27.38        58.15 (30.77)
  3 Fields, John           48 GAJA              1:00.50      58.35  
                 28.43        58.35 (29.92)
  4 Berryhill, Keith       45 GAJA                58.00      58.45  
                 28.41        58.45 (30.04)
  5 Klein, Jonathan        47 NCMS                58.94      58.81  
                 28.44        58.81 (30.37)
  6 Calvert, Mark          45 FACT              1:02.21      59.80  
                 28.84        59.80 (30.96)
  7 Doyle, Benn            46 GSM               1:01.10    1:00.52  
                 28.80      1:00.52 (31.72)
  8 Robinson, Alan         45 TGM               1:03.38    1:01.02  
                 29.30      1:01.02 (31.72)
  9 Shake, Joe             46 PALM              1:00.09    1:01.86  
                 29.11      1:01.86 (32.75)
 10 Lehman, Fritz          46 NCMS                58.00    1:01.96  
                 30.45      1:01.96 (31.51)
 11 LeCraw, Spencer        48 HHAC              1:02.00    1:02.51  
                 30.04      1:02.51 (32.47)
 12 Place, Robert          45 UNAT              1:04.22    1:06.73  
                 32.62      1:06.73 (34.11)
 13 Christiansen, Thomas   48 UNAT              1:06.40    1:06.83  
                 31.81      1:06.83 (35.02)
 14 Veater, Mark           48 BRYB              1:09.00    1:09.04  
                 32.98      1:09.04 (36.06)
 15 Parham, Thomas         49 PIMM              1:13.68    1:10.60  
                 33.73      1:10.60 (36.87)
 16 Strakos, Roman         49 GAJA              1:04.00    1:10.69  
                 33.88      1:10.69 (36.81)
 -- Angell, Clayton        47 GAJA                57.32         NS  
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hedrick, Trip          50 UNAT                56.34      55.41  
                 26.45        55.41 (28.96)
  2 Groselle, Jack         50 O*H*                55.48      56.54  
                 26.08        56.54 (30.46)
  3 Hess, Richard          50 RMM                 58.80      57.83  
                 27.51        57.83 (30.32)
  4 Stevens, Craig         51 1776              1:01.90    1:00.38  
                 29.78      1:00.38 (30.60)
  5 Frazier, Russell       50 SPM                 59.38    1:00.81  
                 29.62      1:00.81 (31.19)
  6 Townsend, R Scott      51 CLVM              1:08.00    1:01.42  
                 28.68      1:01.42 (32.74)
  7 Schmitz, Robert        52 NCMS              1:02.32    1:02.27  
                 29.76      1:02.27 (32.51)
  8 Coxhead, George        52 NCMS              1:01.60    1:03.17  
                 30.72      1:03.17 (32.45)
  9 Martin, Jack           53 1776              1:04.00    1:03.55  
                 31.16      1:03.55 (32.39)
 10 Meltz, Steve           51 NEM               1:01.80    1:04.24  
                 30.35      1:04.24 (33.89)
 11 Hernlen, G Tracy       51 VMST              1:04.90    1:04.41  
                 31.44      1:04.41 (32.97)
 12 Nagle, Robert          53 FACT              1:04.34    1:04.48  
                 29.87      1:04.48 (34.61)
 13 Laughlin, Patrick      50 GAJA              1:06.35    1:05.34  
                 29.94      1:05.34 (35.40)
 14 Bovard, Ralph          52 MINN              1:06.00    1:05.72  
                 31.87      1:05.72 (33.85)
 15 Miller, Jim            54 VMST              1:06.90    1:06.97  
                 32.01      1:06.97 (34.96)
 16 Nelson, Eric           51 CHEY              1:05.00    1:08.23  
                 30.93      1:08.23 (37.30)
 17 Gosha, Joseph          51 NCMS              1:11.50    1:10.74  
                 32.52      1:10.74 (38.22)
 18 Vanderwood, Tim        52 GAJA              1:15.00    1:14.08  
                 34.17      1:14.08 (39.91)
 -- Voelker, Charles       51 GAJA              1:10.05         NS  
 -- Perout, Jeffrey        51 GSC                 59.50         NS  
 -- Hawkins, Carl          52 FACT              1:02.90         NS  
 -- Saltzman, Edward       54 GAJA              1:12.00         NS  
 -- Phillips, Richard      50 SCAQ              1:03.17         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Geiman, Tom            55 GSM                 59.99      58.43  
                 28.31        58.43 (30.12)
  2 Lane, Homer            55 NEM               1:00.90    1:00.11  
                 29.27      1:00.11 (30.84)
  3 De Lacy, James         58 WCM                 59.10    1:00.18  
                 28.61      1:00.18 (31.57)
  4 Heck, Steven           55 BTAC              1:05.05    1:02.56  
                 30.31      1:02.56 (32.25)
  5 Gruber, Glenn          55 CTM               1:05.29    1:03.01  
                 29.60      1:03.01 (33.41)
  6 Glass, Ernie           55 NCMS              1:06.57    1:03.54  
                 30.44      1:03.54 (33.10)
  7 Kornblatt, Daniel      55 NIAG              1:04.00    1:04.29  
                 30.92      1:04.29 (33.37)
  8 Sinsheimer, Bob        55 O*H*              1:05.00    1:04.62  
                 31.16      1:04.62 (33.46)
  9 Galine, Donald         59 SMMM              1:03.88    1:05.21  
                 31.19      1:05.21 (34.02)
 10 Brenner, Gary          57 SMMM              1:05.50    1:05.69  
                 31.58      1:05.69 (34.11)
 11 Cheney, Stephen        55 PIMM              1:06.53    1:06.51  
                 31.30      1:06.51 (35.21)
 12 Nickodem, Peter        55 FACT              1:09.20    1:08.52  
                 32.25      1:08.52 (36.27)
 13 Krohmer, Jack          55 HOTS              1:08.00    1:11.27  
                 34.30      1:11.27 (36.97)
 14 Eisner, David          57 GAJA              1:14.00    1:13.81  
                 35.16      1:13.81 (38.65)
 15 Ayers, Gary            56 PIMM              1:26.50    1:23.21  
                 39.05      1:23.21 (44.16)
 -- Gemmill, Dave          57 ARIZ              1:08.50         NS  
 -- Solow, Robert          56 PCAT              1:20.00         NS  
 -- Rogacki, Daniel        57 NEM               1:01.70         NS  
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Quiggin, David         60 GOLD              1:01.50    1:00.27  
                 29.46      1:00.27 (30.81)
  2 Smith, Ian             63 YMCA              1:05.00    1:03.26  
                 30.29      1:03.26 (32.97)
  3 Davis, Don             60 RHMS              1:05.50    1:07.27  
                 32.40      1:07.27 (34.87)
  4 Poiletman, Robert      61 COLM              1:05.00    1:07.90  
                 32.27      1:07.90 (35.63)
  5 Boak, Thomas           61 WMST              1:12.00    1:08.66  
                 32.78      1:08.66 (35.88)
  6 Burr, Ken              60 WCM               1:10.10    1:10.26  
                 32.68      1:10.26 (37.58)
  7 Ingolfsrud, Geir       61 GOLD              1:11.00    1:10.32  
                 33.36      1:10.32 (36.96)
  8 Vaughan, Dale          60 GAJA              1:10.35    1:10.61  
                 33.50      1:10.61 (37.11)
  9 White, Bernard         61 NCMS              1:17.36    1:11.29  
                 34.99      1:11.29 (36.30)
 10 Woller, Raymond        63 GAJA              1:15.64    1:12.62  
                 35.01      1:12.62 (37.61)
 11 Rodenfels, Bill        62 FACT              1:18.00    1:17.20  
                 36.90      1:17.20 (40.30)
 12 Babb, Wylie            64 1776              1:26.18    1:21.79  
                 37.57      1:21.79 (44.22)
 13 Davis, Ron             63 FACT              1:25.10    1:26.91  
                 41.02      1:26.91 (45.89)
 14 Johnston, George       63 PIMM              1:53.00    1:54.09  
                 51.09    1:54.09 (1:03.00)
 -- Fontana, John          63 PIMM              1:28.22         NS  
 -- Hack, Ingolf           63 HHAC              1:18.00         NS  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Clark, Jerry           67 NCMS              1:07.00    1:06.97  
                 32.44      1:06.97 (34.53)
  2 Bailie, Bob            69 WMST              1:06.99    1:07.64  
                 33.10      1:07.64 (34.54)
  3 Harrison, David        67 1776              1:09.00    1:09.94  
                 33.68      1:09.94 (36.26)
  4 LeBourgeois, John      66 1776              1:14.00    1:14.02  
                 34.82      1:14.02 (39.20)
  5 Stollmeyer, Michael    67 FACT              1:15.00    1:14.81  
  6 Katz, Jerry            66 GSM               1:18.74    1:15.76  
                 36.95      1:15.76 (38.81)
  7 Prior, Dick            65 GAJA              1:18.00    1:21.72  
                 38.58      1:21.72 (43.14)
  8 Kirlin, Jack           66 1776              1:22.00    1:22.02  
                 39.73      1:22.02 (42.29)
  9 Learmonth, William     65 SWOM              1:25.31    1:22.51  
                 37.43      1:22.51 (45.08)
 10 Gee, Milton            67 NCMS              1:45.22    1:23.86  
                 38.50      1:23.86 (45.36)
 11 Hurley, John           67 ADMS              2:30.00    2:31.84  
               1:07.14    2:31.84 (1:24.70)
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Mayo, Robert           71 WCM               1:19.00    1:13.53  
                 36.00      1:13.53 (37.53)
  2 Oyakawa, Yoshi         71 O*H*              1:15.00    1:14.41  
                 35.38      1:14.41 (39.03)
  3 Rauch, Will            70 CLVM              1:15.00    1:15.64  
                 36.35      1:15.64 (39.29)
  4 Shechter, Stanley      72 UNAT              1:18.00    1:18.05  
                 36.29      1:18.05 (41.76)
  5 Mitchell, Clarke       72 NCMS              1:18.00    1:18.41  
                 38.21      1:18.41 (40.20)
  6 Bower, Dick            74 ES                1:20.78    1:23.94  
                 39.32      1:23.94 (44.62)
 -- Koenig, Thomas         73 SPM               1:32.00         NS  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Van Dijk, Peter        75 O*H*              1:16.00    1:15.97  
                 37.02      1:15.97 (38.95)
  2 Webber, Dick           75 NCMS              1:21.00    1:20.44  
                 38.37      1:20.44 (42.07)
  3 MacDonald, Robert      76 FMM               1:24.48    1:25.55  
                 40.35      1:25.55 (45.20)
  4 Diehl, Justin          75 NIAG              1:29.70    1:25.76  
                 40.50      1:25.76 (45.26)
  5 Wolle, Jordan          76 SDSM              1:30.07    1:34.26  
                 42.53      1:34.26 (51.73)
  6 Strong, Doug           79 DOC               1:35.22    1:53.53  
                 55.65      1:53.53 (57.88)
  7 Shannon, Baker         79 WHSC              1:55.23    2:02.83  
                 52.40    2:02.83 (1:10.43)
 -- Weber, Bruno           77 RMM               2:00.00         NS  
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Blake, Robert          80 FMM               1:21.21    1:28.10  
                 44.18      1:28.10 (43.92)
  2 Sigersmith, Robert     80 FACT              1:38.18    1:39.06  
                 45.93      1:39.06 (53.13)
  3 Ramirez-Miller, Alex   80 SPM               2:01.03    1:54.55  
                 54.54    1:54.55 (1:00.01)
  4 Jerger, Edward         82 HHAC              2:48.72    2:28.16  
               1:07.77    2:28.16 (1:20.39)
  5 Schofield, Elliott     82 FACT              2:20.45    2:40.53  
               1:10.82    2:40.53 (1:29.71)
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Johnston, William      86 WCM               1:39.13    1:47.70  
                 49.06      1:47.70 (58.64)