Hy-Tek Meet Services 
           2004 USMS Long Course National Championships           
                        Savannah, Georgia                         
 
 Event 30  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gellin, Jonathan       24 NCMS              1:03.65    1:00.07  
                 27.84      1:00.07 (32.23)
  2 Thomas, Daniel         21 RMM               1:04.67    1:06.02  
                 29.28      1:06.02 (36.74)
  3 Strahota, Jeffrey      24 TERR              1:05.23    1:08.40  
                 30.94      1:08.40 (37.46)
  4 Yancey, Daniel         24 BRYB              1:20.28    1:18.49  
                 35.37      1:18.49 (43.12)
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Fennessy, John         26 GAJA              1:01.49    1:01.91  
                 28.99      1:01.91 (32.92)
  2 Bate, Andrew           27 GAJA              1:09.43    1:07.91  
                 30.95      1:07.91 (36.96)
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Petcu, Razvan          31 NCMS                56.69      56.25  
                 26.54        56.25 (29.71)
  2 Gross, Jeremy          33 NEM                 58.98      58.82  
                 27.10        58.82 (31.72)
  3 Mc Whorter, Michael    31 UNAT              1:02.50    1:01.70  
                 28.07      1:01.70 (33.63)
  4 Cornell, Eric          34 VMST              1:04.56    1:02.57  
                 28.57      1:02.57 (34.00)
  5 Newcomb, Brent         34 TWC               1:00.50    1:03.39  
                 29.21      1:03.39 (34.18)
  6 Thompson, Thayer       30 METR              1:01.10    1:04.23  
                 30.16      1:04.23 (34.07)
  7 Robling, Steve         34 PALM              1:05.45    1:05.13  
                 30.22      1:05.13 (34.91)
  8 Su, Billy              30 NCMS              1:12.00    1:10.66  
                 32.90      1:10.66 (37.76)
 -- Baechtiger, Walter     31 TAM               1:05.00         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ross, Michael          36 NEM                 58.00      56.07  
                 26.17        56.07 (29.90)
  2 Hiltabiddle, Steve     38 GSM               1:04.70      59.66  
                 27.67        59.66 (31.99)
  3 Magee, Mark            36 CLVM                59.89    1:00.44  
                 28.33      1:00.44 (32.11)
  4 Rutledge, Mark         39 PALM              1:03.50    1:02.70  
                 28.65      1:02.70 (34.05)
  5 Edmondson, Greg        38 SWOM              1:01.20    1:03.94  
                 29.42      1:03.94 (34.52)
  6 Gill, Mark             36 VMST              1:07.00    1:07.21  
                 30.61      1:07.21 (36.60)
  7 Sax, William           35 GMUP              1:15.00    1:12.82  
                 33.25      1:12.82 (39.57)
  8 Stroie, Adrian         37 CONN              1:08.00    1:15.66  
                 32.22      1:15.66 (43.44)
 -- Williams, Neill        36 DCAC              1:01.88         NS  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Schmidt, Michael       42 MESC              1:02.50    1:02.03  
                 29.69      1:02.03 (32.34)
  2 Wells, Brad            43 MOVY              1:04.00    1:02.10  
                 29.63      1:02.10 (32.47)
  3 Gibson, Dave           44 IM                1:02.50    1:02.26  
                 29.44      1:02.26 (32.82)
  4 Hughes, Keith          42 CLVM              1:02.30    1:03.26  
                 28.66      1:03.26 (34.60)
  5 Dawson, Jerry          44 NTC               1:06.21    1:03.60  
                 30.02      1:03.60 (33.58)
  6 Newman, Steven         42 BDGR              1:04.95    1:04.71  
                 30.20      1:04.71 (34.51)
  7 Starford, Brian        41 FACT              1:07.50    1:05.21  
                 29.82      1:05.21 (35.39)
  8 Henschel, Sean         40 RGSC              1:06.00    1:05.47  
                 30.50      1:05.47 (34.97)
  9 Russell, James         41 GRIN              1:07.78    1:06.85  
                 30.67      1:06.85 (36.18)
 10 Maher, Larry           40 UNAT              1:11.00    1:08.01  
                 32.03      1:08.01 (35.98)
 11 Miller, Mike           40 JWM               1:08.94    1:09.67  
                 31.78      1:09.67 (37.89)
 12 Young, Bob             40 IM                1:09.99    1:09.76  
                 32.65      1:09.76 (37.11)
 13 Polak, Michael         44 GAJA              1:17.50    1:13.93  
                 34.30      1:13.93 (39.63)
 -- Stewart, Henry         41 NCMS              1:01.64         DQ  
                 28.89                     
 -- Ehrlich, Richard       41 JWM                 58.30         NS  
 -- Owings, Park           40 UNAT              1:10.00         NS  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Specht, William        46 SPM               1:00.00      59.60  
                 28.45        59.60 (31.15)
  2 Mc Cabe, Thomas        47 IM                1:02.50    1:02.39  
                 29.41      1:02.39 (32.98)
  3 Goldbloom, Robert      45 BDGR              1:04.50    1:03.93  
                 29.07      1:03.93 (34.86)
  4 Lehman, Tim            47 NCMS              1:05.00    1:04.09  
                 29.51      1:04.09 (34.58)
  5 Robinson, Alan         45 TGM               1:17.27    1:07.72  
                 31.78      1:07.72 (35.94)
  6 Copeland, Rob          48 GAJA              1:07.23    1:08.22  
                 32.05      1:08.22 (36.17)
  7 Feinstein, John        49 ANCM              1:08.00    1:08.39  
                 32.31      1:08.39 (36.08)
  8 Christiansen, Thomas   48 UNAT              1:11.48    1:10.91  
                 31.59      1:10.91 (39.32)
  9 Carrow, Hill           49 NCMS              1:09.00    1:13.42  
                 34.13      1:13.42 (39.29)
 10 Place, Robert          45 UNAT              1:13.07    1:16.17  
                 34.05      1:16.17 (42.12)
 11 Boyle, Timothy         49 SLAM              3:08.00    1:18.03  
                 35.04      1:18.03 (42.99)
 12 Strakos, Roman         49 GAJA              1:24.77    1:27.73  
                 38.18      1:27.73 (49.55)
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hedrick, Trip          50 UNAT              1:02.48      59.49  
                 28.32        59.49 (31.17)
  2 McCall, John           53 FACT              1:02.92    1:03.37  
                 29.37      1:03.37 (34.00)
  3 Hess, Richard          50 RMM               1:05.00    1:03.61  
                 28.75      1:03.61 (34.86)
  4 Mehl, Don              53 RGSC              1:09.00    1:06.68  
                 30.17      1:06.68 (36.51)
  5 Krongaard, Jeffrey     50 VMST              1:10.80    1:07.32  
                 31.75      1:07.32 (35.57)
  6 Dodson, Phil           51 IM                1:08.50    1:08.29  
                 32.54      1:08.29 (35.75)
  7 Riach, Eddie           51 UNAT              1:09.94    1:08.65  
                 31.70      1:08.65 (36.95)
  8 Souetov, Viacheslav    51 TYMS              1:10.20    1:11.76  
                 32.51      1:11.76 (39.25)
  9 Jones, Robert          53 1776              1:11.50    1:13.47  
                 33.65      1:13.47 (39.82)
 10 Daulton, Tom           50 DAMM              1:12.90    1:14.80  
                 33.78      1:14.80 (41.02)
 11 Nagle, Robert          53 FACT              1:19.24    1:16.04  
                 34.41      1:16.04 (41.63)
 12 Buehler, Victor        50 FACT              1:43.62    1:46.40  
                 49.70      1:46.40 (56.70)
 -- Yensen, Kermit         51 OREG              1:19.20         DQ  
                 35.57                     
 -- Pugliese, Mark         52 ANCM              1:05.47         NS  
 -- Hansen, Robert         50 GMUP              1:01.40         NS  
 -- Coxhead, George        52 NCMS              1:10.50         NS  
 -- Wright, Robert         50 DOC               1:16.99         NS  
 -- Fuller, Paul           51 NEM               1:15.50         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Geiman, Tom            55 GSM               1:06.99    1:06.89  
                 32.56      1:06.89 (34.33)
  2 De Lacy, James         58 WCM               1:07.00    1:10.29  
                 32.71      1:10.29 (37.58)
  3 Uijtenbogaart, Donald  57 DOLF              1:16.20    1:15.09  
                 35.13      1:15.09 (39.96)
  4 Pash, Gregory          57 MICH              1:15.00    1:21.39  
                 37.94      1:21.39 (43.45)
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Poiletman, Robert      61 COLM              1:06.70    1:07.09  
                 31.19      1:07.09 (35.90)
  2 Muter, C               62 UNAT              1:10.86    1:11.37  
                 32.71      1:11.37 (38.66)
  3 Kitchell, Richard      64 NCMS              1:11.70    1:13.87  
                 34.61      1:13.87 (39.26)
  4 Palmer, Terry          60 HUNT              1:28.18    1:16.99  
                 35.02      1:16.99 (41.97)
  5 Iselin, Christian      61 FACT              1:27.00    1:25.89  
                 40.13      1:25.89 (45.76)
  6 White, Bernard         61 NCMS              1:38.90    1:29.81  
                 43.57      1:29.81 (46.24)
  7 Ashare, Edward         63 UNAT              1:46.00    1:47.15  
                 46.29    1:47.15 (1:00.86)
  8 Hahm, Martin           63 ARIZ              1:38.76    1:49.14  
                 51.71      1:49.14 (57.43)
  9 Heuck, Ken             60 SWOM              1:35.00    1:50.28  
                 52.37      1:50.28 (57.91)
 -- Pitman, Dick           60 WMAC              1:23.00         DQ  
                 36.12                     
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gillanders, David      65 ARKM              1:25.43    1:22.85  
                 41.71      1:22.85 (41.14)
  2 Goldstein, Mel         66 ISF               1:28.14    1:28.92  
                 42.41      1:28.92 (46.51)
  3 Perilman, Jim          65 WCM               1:32.70    1:29.53  
                 41.45      1:29.53 (48.08)
  4 Haworth, A Emory       68 WCM               1:34.00    1:29.85  
                 40.11      1:29.85 (49.74)
  5 Bailie, Bob            69 WMST              1:25.42    1:31.97  
                 41.96      1:31.97 (50.01)
  6 Fasbender, Barry       67 STAN              1:30.54    1:34.53  
                 48.60      1:34.53 (45.93)
  7 Kilbourne, Charles     65 FACT              1:37.50    1:39.40  
                 45.46      1:39.40 (53.94)
  8 Fox, Robert            67 TOC               1:37.10    1:41.44  
                 45.99      1:41.44 (55.45)
 -- Browne, James          66 FMM               1:50.00         NS  
 -- Mc Clung, Bill         65 GAJA              1:40.00         NS  
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Lauer, William         70 GKMS              1:26.00    1:33.24  
                 43.75      1:33.24 (49.49)
  2 Morner, Stan           70 WCM               1:38.49    1:35.82  
                 45.23      1:35.82 (50.59)
  3 Masters, John          74 IM                1:40.00    1:41.84  
                 46.22      1:41.84 (55.62)
  4 Stupfel, Norman        72 SMMM              1:50.00    1:48.49  
                 48.06    1:48.49 (1:00.43)
  5 Dawson, Kenneth        74 HHAC              2:15.00    1:58.69  
                 49.25    1:58.69 (1:09.44)
  6 Chilton, Samuel        70 O*H*              1:54.81    1:59.58  
                 54.42    1:59.58 (1:05.16)
 -- Silverstein, Leonard   70 GOLD              1:47.00         NS  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 MacDonald, Robert      76 FMM               1:43.19    1:38.81  
                 46.35      1:38.81 (52.46)
  2 Kurtzman, Aaron        75 FMM               2:10.00    1:58.95  
                 55.10    1:58.95 (1:03.85)
  3 Hubbard, Donald        77 SDSM              2:02.45    2:08.71  
                 57.97    2:08.71 (1:10.74)
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Koblish, Arthur        80 IM                1:55.00    2:20.92  
               1:07.88    2:20.92 (1:13.04)
 -- Charles, Jay           82 UNAT              3:18.10         DQ  
               1:39.75