Hy-Tek Meet Services 
           2004 USMS Long Course National Championships           
                        Savannah, Georgia                         
 
 Event 24  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Winn, Stephen          20 AMS                 28.50      26.93  
  2 Meer, Jonathan         24 GSM                 27.31      27.04  
  3 Calhoun, Terence       19 AMS                 26.60      27.24  
  4 Sathitsuksanoh, Noppa  24 AMS                 29.22      28.70  
  5 Thornton, Evan         21 TGM                 29.30      29.73  
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Phalan, Jim            29 NOVA                25.68      25.58  
  2 Allen, Matt            28 NCMS                27.41      25.81  
  3 Fennessy, John         26 GAJA                25.99      26.09  
  4 Farrell, Martin        27 GAJA                26.50      27.57  
  5 Johnson, Ryan          28 GAS                 28.12      28.34  
  6 Himbert, Oliver        27 GAJA                35.00      36.08  
 -- Paul, Darcy            28 METR                28.00         NS  
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gross, Jeremy          33 NEM                 24.20      24.25  
  2 Petcu, Razvan          31 NCMS                24.55      24.35  
  3 Mc Whorter, Michael    31 UNAT                27.10      25.53  
  4 Lind, Jason            31 IM                  25.49      25.54  
  5 Cornell, Eric          34 VMST                25.52      25.90  
  6 Farrell, Andrew        34 NCMS                25.21      26.07  
  7 Robling, Steve         34 PALM                25.94      26.23  
  8 Newcomb, Brent         34 TWC                 26.70      26.67  
  9 Thompson, Thayer       30 METR                25.50      26.93  
 10 Whelan, Chris          34 GAJA                26.59      27.50  
 11 Thielen, Aaron         33 IM                  28.10      28.33  
 12 O'Rear, Casey          30 GAJA                30.35      28.36  
 13 Caputo, Michael        32 GAJA                30.00      30.97  
 14 Karantinos, James      34 BRYB                32.24      30.99  
 -- Pritchard, Thomas      34 GAJA                45.00         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Pace, Todd             36 GOLD                24.10      24.26  
  2 Hiltabiddle, Steve     38 GSM                 27.00      25.71  
  3 Gill, Mark             36 VMST                26.80      26.65  
  4 Schardt, Thomas        37 MICH                27.72      27.79  
  5 De Mott, Timothy       36 UNAT                27.98      27.91  
  6 Feller, Charles        39 AMS                 28.00      28.05  
  7 LeClair, David         37 GAJA                28.98      28.92  
  8 Sax, William           35 GMUP                30.63      30.23  
  9 Gernaat, Russell       38 HHAC                28.30      31.20  
 10 Fair, Steven           36 PS                  33.40      31.77  
 11 Stroie, Viorel         39 CONN                28.50      32.30  
 -- Hjorth, John           37 SCAQ                29.11         NS  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Wood, Steve            44 RIDG                26.08      25.28  
  2 Stewart, Henry         41 NCMS                25.60      25.41  
  3 Dunne, Reed            41 UNAT                26.55      25.59  
  4 Landry, Richard        40 NEM                 25.29      26.19  
  5 Hughes, Keith          42 CLVM                26.20      26.24  
  6 Starford, Brian        41 FACT                25.50      26.28  
  7 Gibson, Dave           44 IM                  26.10      26.40  
  8 Leutner, Gerry         40 MVN                 26.30      26.51  
  9 Newman, Steven         42 BDGR                26.93      26.59  
 10 Kaiser, Mark           41 AWJ                 28.00      26.71  
 11 Dassow, Paul           42 SKY                 26.30      26.83  
 12 Fitzgerald, Sean       41 ART                 26.00      27.26  
 13 Blank, Jon             44 NCMS                28.00      27.27  
 14 Russell, James         41 GRIN                27.26      27.47  
 15 Littlefield, James     44 PNA                 28.50      27.65  
 16 White, Steve           44 H2O                 27.47      27.66  
 17 Burkholder, Tracy      41 GAJA                27.39      27.78  
 18 Maher, Larry           40 UNAT                28.00      27.91  
 19 Bailey, Matthew        43 GAJA                27.68      27.95  
 20 Crozier, Joe           41 FACT                27.12      28.19  
 21 Carter, Robert         41 MCM                 28.12      28.41  
 22 Miller, Mike           40 JWM                 28.27      28.46  
 23 Brown, Richard         41 GAJA                28.77      28.79  
 24 Mooney, John           44 NEM                 29.00      29.21  
 25 Dromsky, Joseph        42 GAS                 28.50      29.44  
 26 Polak, Michael         44 GAJA                30.60      29.53  
 27 Matz, Michael          43 1776                29.60      29.92  
 28 Heidt, Ron             43 GAJA                29.55      30.78  
 29 Mandell, David         42 PIMM                30.44      30.84  
 30 Murray, David          44 PIMM                31.22      31.32  
 -- Young, Bob             40 IM                  26.77         NS  
 -- Hughey, Richard        41 AMS                 25.50         NS  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Berryhill, Keith       45 GAJA                26.10      26.35  
  2 Mc Cabe, Thomas        47 IM                  25.75      26.41  
  3 Fields, John           48 GAJA                26.50      26.69  
  4 Goldbloom, Robert      45 BDGR                26.30      27.05  
  5 Calvert, Mark          45 FACT                28.41      27.23  
  6 Shake, Joe             46 PALM                26.90      27.46  
  7 Angell, Clayton        47 GAJA                26.46      27.56  
  8 Robinson, Alan         45 TGM                 28.59      28.06  
  9 Shepherd, Keith        45 SKY                 27.87      28.15  
 10 LeCraw, Spencer        48 HHAC                27.90      28.72  
 11 Alexander, Mark        46 NEM                 28.75      28.89  
 12 Carrow, Hill           49 NCMS                28.20      29.21  
 13 Place, Robert          45 UNAT                28.91      29.59  
 14 Christiansen, Thomas   48 UNAT                29.59      29.71  
 15 Veater, Mark           48 BRYB                30.00      30.95  
 16 Welch, David           48 NEM                 29.00      30.97  
 17 Parham, Thomas         49 PIMM                30.81      31.35  
 18 Strakos, Roman         49 GAJA                29.21      31.67  
 19 Costa, Howard          47 HHAC                29.65      32.66  
 20 Nakazawa, Muraji       48 RMST                30.97      32.89  
 21 Campbell, Chuck        47 COLM                38.00      37.01  
 -- Beza, Ion              46 SSLM                30.84         NS  
 -- Dyer, Andy             46 GAJA                29.11         NS  
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hedrick, Trip          50 UNAT                25.74      25.09  
  2 Groselle, Jack         50 O*H*                24.89      25.27  
  3 Hess, Richard          50 RMM                 26.70      25.98  
  4 Hefner, David          50 FACT                29.00      26.99  
  5 Battistini, Rick       50 NEM                 28.44      27.74  
  6 Schmitz, Robert        52 NCMS                26.95      27.83  
  7 Mehl, Don              53 RGSC                28.50      27.92  
  8 Stevens, Craig         51 1776                27.90      27.96  
  9 Hawkins, Carl          52 FACT                27.40      28.03  
 10 Laughlin, Patrick      50 GAJA                28.10      28.05  
 11 Meltz, Steve           51 NEM                 27.80      28.26  
 12 Hernlen, G Tracy       51 VMST                29.80      29.09  
 12 Miller, Jim            54 VMST                29.20      29.09  
 14 Nagle, Robert          53 FACT                29.08      29.16  
 15 Carroll, Timothy       53 FACT                29.37      29.18  
 16 Daulton, Tom           50 DAMM                29.16      29.28  
 17 Nelson, Eric           51 CHEY                30.00      29.46  
 18 Jones, Robert          53 1776                28.50      29.58  
 19 Yensen, Kermit         51 OREG                28.40      29.74  
 20 Walker, Trenholm       51 PALM                31.00      29.92  
 21 Voelker, Charles       51 GAJA                30.81      30.70  
 22 Gosha, Joseph          51 NCMS                31.83      31.45  
 23 Vanderwood, Tim        52 GAJA                32.07      32.65  
 24 Darnell, Stephen       50 OREG                30.18      33.02  
 25 Schiffman, Robert      52 HSNM                36.00      35.54  
 -- Saltzman, Edward       54 GAJA                32.00         NS  
 -- Porter, Jim            52 GAJA                31.00         NS  
 -- Parker, James          50 GAJA                29.67         NS  
 -- Souetov, Viacheslav    51 TYMS                29.40         NS  
 -- Bovard, Ralph          52 MINN                29.90         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Geiman, Tom            55 GSM                 26.99      26.15  
  2 Lane, Homer            55 NEM                 27.40      27.32  
  3 De Lacy, James         58 WCM                 26.80      27.40  
  4 Heck, Steven           55 BTAC                29.51      27.74  
  5 Glass, Ernie           55 NCMS                29.78      28.05  
  6 Sinsheimer, Bob        55 O*H*                28.80      28.65  
  7 Kornblatt, Daniel      55 NIAG                28.90      29.23  
  8 Nickodem, Peter        55 FACT                30.80      29.33  
  9 Galine, Donald         59 SMMM                28.88      30.88  
 10 Cheney, Stephen        55 PIMM                30.63      30.92  
 11 Krohmer, Jack          55 HOTS                30.50      31.15  
 12 Ayers, Gary            56 PIMM                36.55      36.07  
 13 Solow, Robert          56 PCAT                35.00      36.57  
 -- Warner, Frank          55 TYR                 29.00         NS  
 -- Welsford, Glenn        57 COLM                38.00         NS  
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Quiggin, David         60 GOLD                27.50      27.60  
  2 Dragon, Jim            60 GSM                 27.80      27.73  
  3 Smith, Ian             63 YMCA                28.50      28.07  
  4 Boak, Thomas           61 WMST                30.50      30.00  
  5 Burr, Ken              60 WCM                 30.40      30.41  
  6 White, Bernard         61 NCMS                32.75      30.71  
  7 Rupert, Bill           61 NEM                 32.00      32.27  
  8 Vaughan, Dale          60 GAJA                30.18      32.30  
  9 Hack, Ingolf           63 HHAC                33.00      32.69  
 10 Babb, Wylie            64 1776                34.11      34.47  
 11 Fontana, John          63 PIMM                35.01      35.76  
 12 Pohlmann, John         61 IM                  37.17      36.40  
 13 Ashare, Edward         63 UNAT                35.00      36.46  
 14 Simpson, Doug          64 UNAT                33.70      37.75  
 15 Diederich, Raymond     62 WMAC                55.00      59.43  
 16 Blair, Ron             60 UNAT              1:45.79    1:12.85  
 -- Ingolfsrud, Geir       61 GOLD                32.00         NS  
 -- Woods, Tom             61 VMST                35.00         NS  
 -- Healy, Martin          60 WM                  31.60         NS  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Clark, Jerry           67 NCMS                29.50      29.36  
  2 Painter, David         66 PIMM                31.00      29.75  
  3 Bailie, Bob            69 WMST                29.35      29.78  
  4 McIntyre, David        67 GOLD                30.80      31.11  
  5 Katz, Jerry            66 GSM                 31.09      31.66  
  6 Lammert, Joseph        65 O*H*                32.00      32.00  
  7 LeBourgeois, John      66 1776                33.00      32.24  
  8 Prior, Dick            65 GAJA                32.00      32.36  
  9 Stollmeyer, Michael    67 FACT                32.80      32.56  
 10 Harrison, David        67 1776                31.72      32.66  
 11 Kirlin, Jack           66 1776                35.00      36.21  
 12 Newcomb, Harold        68 TWC                 35.25      47.33  
 -- Dayoub, Michael        68 GAJA                55.00         NS  
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Oyakawa, Yoshi         71 O*H*                32.00      31.23  
  2 Mitchell, Clarke       72 NCMS                35.00      33.16  
  3 Weatherbee, Charles    72 FMM                 35.00      34.25  
  4 Bower, Dick            74 ES                  33.60      34.61  
  5 Shechter, Stanley      72 UNAT                35.00      34.71  
  6 Lockey, Myron          73 CMAQ                33.80      35.20  
  7 Shannon, Larry         71 UNAT                36.50      39.08  
 -- Lovell, Gilbert        72 GAJA                35.55         NS  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Van Dijk, Peter        75 O*H*                33.00      33.10  
  2 Diehl, Justin          75 NIAG                35.80      34.58  
  3 Hubbard, Donald        77 SDSM                35.75      37.18  
  4 Wolle, Jordan          76 SDSM                37.60      38.60  
  5 Haartz, F H Ted        76 NEM                 40.00      38.86  
  6 Shannon, Baker         79 WHSC                48.34      48.58  
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Blake, Robert          80 FMM                 34.02      36.99  
  2 Holmes, Rogers         83 FACT                38.50      38.67  
  3 Sigersmith, Robert     80 FACT                39.11      39.41  
  4 Corse, John            80 FACT                39.20      40.99  
  5 Mc Auley, Herb         82 GAJA                44.71      47.24  
  6 Kidd, A Gordon         84 GAJA              1:10.00      53.74  
  7 Jerger, Edward         82 HHAC              1:04.38    1:07.95  
 -- Graves, Edwin          81 FACT                48.00         NS  
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Johnston, William      86 WCM                 40.28      44.04  
  2 Johnson, C Edward      86 MINN              1:02.00      44.50  
  3 Smith, Ned             89 GOLD                45.61      46.40