Hy-Tek Meet Services 
           2004 USMS Long Course National Championships           
                        Savannah, Georgia                         
 
 Event 18  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
               === 100-119 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           1:41.00    1:42.28  
     1) Allen, Matt 28               2) Crankshaw, Erik 32          
     3) Gellin, Jonathan 24          4) DeSorbo, Todd 27            
                 25.79        51.67 (25.88)
        1:17.10 (25.43)     1:42.28 (25.18)
 -- AMS  'A'                            1:50.00         NS  
     1) Calhoun, Terence 19          2) Coughlin, Sean 38           
     3) Sathitsuksanoh, Noppadon 24  4) Winn, Stephen 20            
 
               === 120-159 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           1:38.00    1:39.71  
     1) Murray, Jeff 35              2) Stewart, Henry 41           
     3) Farrell, Andrew 34           4) Petcu, Razvan 31            
                 25.31        50.58 (25.27)
        1:15.69 (25.11)     1:39.71 (24.02)
  2 PAFC  'A'                           1:50.00    1:49.43  
     1) Furlong, Brian 27            2) O'Connor, Alan 31           
     3) Mojock, Eric 24              4) Platt, Jay 57               
                 25.99        52.51 (26.52)
        1:18.95 (26.44)     1:49.43 (30.48)
  3 GAJA  'A'                           1:44.60    1:50.53  
     1) Fennessy, John 26            2) Whelan, Chris 34            
     3) Bate, Andrew 27              4) LeClair, David 37           
                 26.91        53.63 (26.72)
        1:22.33 (28.70)     1:50.53 (28.20)
  4 VMST  'A'                           1:58.70    1:51.10  
     1) Gill, Mark 36                2) Cockrell, Charles 36        
     3) Cornell, Eric 34             4) Meem, Lang 50               
                 27.36        57.41 (30.05)
        1:22.95 (25.54)     1:51.10 (28.15)
  5 IM  'A'                             1:56.49    1:54.88  
     1) Traynor, John 45             2) Thielen, Aaron 33           
     3) Van Etten, Erik 26           4) Mattson, Mark 34            
                 47.84        58.77 (10.93)
        1:27.11 (28.34)     1:54.88 (27.77)
  6 GAS  'A'                            1:57.23    1:55.34  
     1) Starr, Keith 44              2) Johnson, Ryan 28            
     3) Dromsky, Joseph 42           4) Northcutt, Tom 39           
                 31.62        59.88 (28.26)
        1:51.83 (51.95)      1:55.34 (3.51)
  7 GAJA  'B'                           1:53.90    1:59.42  
     1) Caputo, Michael 32           2) Finney, Scott 29            
     3) Lathi, Satish 38             4) Hollub, Michael 28          
                 30.46      1:00.05 (29.59)
        1:30.07 (30.02)     1:59.42 (29.35)
  8 BRYB  'A'                           2:16.89    2:03.80  
     1) Yancey, Daniel 24            2) Karantinos, James 34        
     3) Jones, Jeff 42               4) Veater, Mark 48             
                 31.96      1:02.62 (30.66)
        1:33.64 (31.02)     2:03.80 (30.16)
  9 NCMS  'B'                           1:52.00    2:06.07  
     1) Aber, Dan 31                 2) Su, Billy 30                
     3) Porco, Filippo 27            4) Holshouser, Boyce Jay 42    
                 31.66      1:01.69 (30.03)
        1:31.67 (29.98)     2:06.07 (34.40)
 -- GAJA  'C'                           2:05.40         DQ  
     1) Strakos, Roman 49            2) Parker, James 50            
     3) Zeigler, John 59             4) Porter, Jim 52              
                 37.15      1:10.99 (33.84)
 
               === 160-199 Results Timed Finals ===               
 
  1 NEM  'A'                            1:41.20    1:40.89  
     1) Ross, Michael 36             2) Gross, Jeremy 33            
     3) Cromarty, Stuart 40          4) Meltz, Steve 51             
                 24.50        48.16 (23.66)
        1:13.45 (25.29)     1:40.89 (27.44)
  2 IM  'A'                             1:43.53    1:44.48  
     1) Gibson, Dave 44              2) Young, Bob 40               
     3) Mc Cabe, Thomas 47           4) Keller, Matt 35             
                 26.34        53.59 (27.25)
        1:19.28 (25.69)     1:44.48 (25.20)
  3 GAJA  'A'                           1:42.80    1:44.52  
     1) Bugg, Bob 47                 2) Pakkala, Brian 42           
     3) Reid, Mike 43                4) Weissman, Chris 42          
                 26.61        52.88 (26.27)
        1:19.36 (26.48)     1:44.52 (25.16)
  4 NCMS  'A'                           1:43.00    1:45.00  
     1) Blank, Jon 44                2) Klein, Jonathan 47          
     3) Dimsdale, Todd 47            4) Lehman, Fritz 46            
                 26.78        52.21 (25.43)
        1:19.18 (26.97)     1:45.00 (25.82)
  5 FACT  'A'                           1:55.13    1:47.27  
     1) Drennen, Mark 48             2) Calvert, Mark 45            
     3) Starford, Brian 41           4) Bliss, Thomas 50            
                 28.62        55.08 (26.46)
        1:20.65 (25.57)     1:47.27 (26.62)
  6 CLVM  'A'                           1:50.10    1:48.03  
     1) Magee, Mark 36               2) Boodt, Bradley 36           
     3) Townsend, R Scott 51         4) Hughes, Keith 42            
                 26.91        53.88 (26.97)
        1:21.43 (27.55)     1:48.03 (26.60)
  7 AWJ  'A'                            1:54.34    1:50.39  
     1) Eng, David 46                2) Ebert, Jim 41               
     3) Benucci, Lorenzo 37          4) Kaiser, Mark 41             
                 30.87        59.01 (28.14)
        1:23.99 (24.98)     1:50.39 (26.40)
  8 PALM  'A'                           1:47.50    1:52.04  
     1) Hastings, Peter 37           2) Parler, David 48            
     3) Wilder, Hugh 57              4) Robling, Steve 34           
                 27.02        57.81 (30.79)
        1:26.46 (28.65)     1:52.04 (25.58)
  9 NCMS  'B'                           1:52.00    1:54.26  
     1) Lehman, Tim 47               2) Waldbauer, Eric 45          
     3) Siegel, Craig 46             4) Shields, Larry 48           
                 27.21        57.47 (30.26)
        1:26.44 (28.97)     1:54.26 (27.82)
 10 NEM  'B'                            1:55.57    1:58.98  
     1) Kolb, Karl 43                2) Mooney, John 44             
     3) Meltz, Joel 48               4) Alexander, Mark 46          
                 31.31        59.43 (28.12)
        1:29.98 (30.55)     1:58.98 (29.00)
 11 HHAC  'A'                           1:56.16    2:01.98  
     1) Gernaat, Russell 38          2) Green, Joe 40               
     3) Williams, Rick 44            4) LeCraw, Spencer 48          
                 48.08      1:00.75 (12.67)
        1:48.81 (48.06)     2:01.98 (13.17)
 12 PIMM  'A'                           2:36.00    2:06.37  
     1) Mandell, David 42            2) Parham, Thomas 49           
     3) Neubig, Nicholas 47          4) Murray, David 44            
                 30.57      1:01.42 (30.85)
        1:51.76 (50.34)     2:06.37 (14.61)
 -- GAJA  'B'                           1:46.70         DQ  
     1) O'Rear, Casey 30             2) Burkholder, Tracy 41        
     3) Bailey, Matthew 43           4) Christiansen, Stephen 44    
                 28.23        55.46 (27.23)
        1:23.22 (27.76)                    
 -- MICH  'A'                           1:54.10         NS  
     1) Schardt, Thomas 37           2) Pacyau, Jason 35            
     3) Cowing, John 55              4) Hansen, Steve 53            
 -- VMST  'A'                           1:49.80         NS  
 
               === 200-239 Results Timed Finals ===               
 
  1 FACT  'A'                           1:48.25    1:50.08  
     1) Hefner, David 50             2) Carroll, Timothy 53         
     3) Nagle, Robert 53             4) Hawkins, Carl 52            
                 47.13         55.27 (8.14)
        1:23.14 (27.87)     1:50.08 (26.94)
  2 NCMS  'A'                           1:48.00    1:52.38  
     1) Carrow, Hill 49              2) Coxhead, George 52          
     3) Gilchrist, Donald 50         4) Schmitz, Robert 52          
                                  58.39 ( )
        1:40.99 (42.60)     1:52.38 (11.39)
  3 NEM  'A'                            1:50.70    1:53.88  
     1) Lane, Homer 55               2) Rogacki, Daniel 57          
     3) Fuller, Paul 51              4) Battistini, Rick 50         
                 32.04        56.05 (24.01)
        1:26.07 (30.02)     1:53.88 (27.81)
  4 VMST  'A'                           1:44.70    1:55.94  
     1) Hernlen, G Tracy 51          2) Lanzara, Gennard 46         
     3) Miller, Jim 54               4) Krongaard, Jeffrey 50       
                 31.59        59.29 (27.70)
        1:27.90 (28.61)     1:55.94 (28.04)
  5 GAJA  'B'                           1:56.40    2:00.36  
     1) Laughlin, Patrick 50         2) Dyer, Andy 46               
     3) Saltzman, Edward 54          4) Vanderwood, Tim 52          
                 31.07        56.30 (25.23)
        1:27.79 (31.49)     2:00.36 (32.57)
  6 FACT  'B'                           1:55.45    2:02.09  
     1) Ruelf, Michael 51            2) McCall, John 53             
     3) Buehler, Victor 50           4) Pillmore, Bill 56           
                 33.27      1:03.93 (30.66)
        1:32.78 (28.85)     2:02.09 (29.31)
  7 PIMM  'A'                           2:40.00    2:09.26  
     1) Graber, Charles 59           2) Harris, John 52             
     3) Wood, Timothy 54             4) Cheney, Stephen 55          
                 35.01      1:07.61 (32.60)
        1:38.56 (30.95)     2:09.26 (30.70)
  8 MCM  'A'                            2:28.60    2:15.80  
     1) Osburn, Chris 41             2) Carter, Robert 41           
     3) Hepworth, Mark 50            4) Kolbaba, Frank 73           
                 28.70        56.74 (28.04)
        1:25.55 (28.81)     2:15.80 (50.25)
  9 PIMM  'B'                           3:42.00    2:38.79  
     1) Painter, David 66            2) Van Cleve, Jim 58           
     3) Thomas, Wallace 56           4) Andrepont, Timothy 53       
                 42.66      1:26.32 (43.66)
        2:05.91 (39.59)     2:38.79 (32.88)
 -- GAJA  'A'                           1:48.60         DQ  
     1) Fields, John 48              2) Angell, Clayton 47          
     3) Brown, Robert 52             4) Couch, Bob 57               
                 35.18        54.29 (19.11)
        1:22.99 (28.70)                    
 -- COLM  'A'                           2:15.00         NS  
 
               === 240-279 Results Timed Finals ===               
 
  1 GOLD  'A'                           1:58.50    1:57.84  
     1) Owen, David 52               2) McIntyre, David 67          
     3) Ingolfsrud, Geir 61          4) Quiggin, David 60           
                 29.33        59.26 (29.93)
        1:30.66 (31.40)     1:57.84 (27.18)
  2 FACT  'A'                           2:08.32    2:08.03  
     1) Rodenfels, Bill 62           2) Stollmeyer, Michael 67      
     3) Redic, James 58              4) Nickodem, Peter 55          
                 50.78      1:08.86 (18.08)
        1:38.83 (29.97)     2:08.03 (29.20)
  3 NCMS  'A'                           2:08.00    2:12.38  
     1) Jacobs, Joel 68              2) Gee, Milton 67              
     3) White, Bernard 61            4) Glass, Ernie 55             
                 28.20      1:04.00 (35.80)
        1:34.78 (30.78)     2:12.38 (37.60)
  4 ARIZ  'A'                           3:15.00    2:33.50  
     1) Bernard, Kimball 60          2) Gruender, Dan 75            
     3) Gemmill, Dave 57             4) Hahm, Martin 63             
                 31.43      1:17.41 (45.98)
        2:08.38 (50.97)     2:33.50 (25.12)
 -- GAJA  'A'                           2:23.10         NS  
     1) Witt, James 23               2) Prior, Dick 65              
     3) Lovell, Gilbert 72           4) Kidd, A Gordon 84           
                                2:37.21 ( )
 -- PIMM  'A'                           2:54.00         NS  
     1)                              2) Fontana, John 63            
     3) Ayers, Gary 56               4) Black, Carlos 64            
 -- WCM  'A'                            2:13.00         NS  
               3:15.16                     
 -- VMST  'A'                           2:22.20         NS  
               3:15.34                     
 
               === 280-319 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           2:20.00    2:09.77  
     1) Mitchell, Clarke 72          2) Kortheuer, John 73          
     3) Webber, Dick 75              4) Clark, Jerry 67             
                 33.80      1:07.43 (33.63)
        1:59.57 (52.14)     2:09.77 (10.20)
  2 WCM  'A'                            2:25.00    2:20.72  
     1) Johnston, William 86         2) Haworth, A Emory 68         
     3) Mayo, Robert 71              4) De Lacy, James 58           
                 46.50      1:20.14 (33.64)
        2:17.28 (57.14)      2:20.72 (3.44)
  3 GAJA  'A'                           2:36.10    2:28.65  
     1) Mitchell, Jack 77            2) Stolz, Irwin 75             
     3) Gfroerer, George 71          4) Eisner, David 57            
                 59.64      1:22.03 (22.39)
        1:54.46 (32.43)     2:28.65 (34.19)
  4 PIMM  'A'                           3:42.00    3:09.03  
     1) Palmer, Morton 69            2) Harbeck, Jay 70             
     3) Ackerman, Louis 68           4) Neubig, Philip 75           
                 36.15      1:24.05 (47.90)
        2:05.32 (41.27)   3:09.03 (1:03.71)
 -- SMMM  'A'                           3:15.00         NS  
     1) Stupfel, Norman 72           2) Stupfel, Don 76             
     3) Milliman, Mike 70            4) Peterson, Dick 67           
 -- FACT  'A'                           2:17.45         NS  
     1) Schofield, Elliott 82        2) Jones, Burwell 71           
     3) Kilbourne, Charles 65        4) Puchalski, Donald 65        
 
               === 320-359 Results Timed Finals ===               
 
  1 FACT  'A'                           2:44.06    2:48.58  
     1) Corse, John 80               2) Sigersmith, Robert 80       
     3) Holmes, Rogers 83            4) Graves, Edwin 81            
                 40.39      1:22.15 (41.76)
      2:48.58 (1:26.43)                    
  2 FMM  'A'                            3:03.00    3:43.00  
     1) Tillotson, Frank 90          2) MacDonald, Robert 76        
     3) Blake, Robert 80             4) Kurtzman, Aaron 75          
                                2:06.55 ( )
        3:03.31 (56.76)     3:43.00 (39.69)