Hy-Tek Meet Services 
           2004 USMS Long Course National Championships           
                        Savannah, Georgia                         
 
 Event 8  Men 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gellin, Jonathan       24 NCMS                29.29      27.59  
  2 Mojock, Eric           24 PAFC                31.80      29.31  
  3 Witt, James            23 GAJA                31.59      29.46  
  4 Calhoun, Terence       19 AMS                 27.99      29.80  
  5 Strahota, Jeffrey      24 TERR                30.49      30.09  
  6 Sathitsuksanoh, Noppa  24 AMS                 33.00      32.50  
  7 Yancey, Daniel         24 BRYB                33.03      32.75  
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Phalan, Jim            29 NOVA                27.56      26.96  
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gross, Jeremy          33 NEM                 26.37      25.74  
  2 Petcu, Razvan          31 NCMS                26.00      26.06  
  3 Cornell, Eric          34 VMST                26.98      27.89  
  4 Robling, Steve         34 PALM                28.83      28.49  
  5 Lind, Jason            31 IM                  28.49      28.59  
  6 Campbell, Geoff        34 H2O                 28.75      29.01  
  7 Thielen, Aaron         33 IM                  31.00      30.67  
  8 Su, Billy              30 NCMS                32.00      31.80  
  9 Caputo, Michael        32 GAJA                31.00      32.51  
 -- O'Rear, Casey          30 GAJA                33.48         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 King, Wade             37 TCM                 25.00      25.46  
  2 Hiltabiddle, Steve     38 GSM                 28.30      26.88  
  3 Pace, Todd             36 GOLD                26.80      27.01  
  4 Rutledge, Mark         39 PALM                28.00      27.05  
  5 Edmondson, Greg        38 SWOM                27.61      28.40  
  6 Gill, Mark             36 VMST                28.80      28.88  
  7 Feller, Charles        39 AMS                 29.80      30.85  
  8 Stroie, Adrian         37 CONN                30.00      31.51  
  9 Lathi, Satish          38 GAJA                31.44      31.99  
 10 Fair, Steven           36 PS                  34.96      42.15  
 -- Murray, Jeff           35 NCMS                27.21         NS  
 -- Williams, Neill        36 DCAC                26.88         NS  
 -- Hjorth, John           37 SCAQ                30.24         NS  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Stewart, Henry         41 NCMS                27.46      27.51  
  2 Gibson, Dave           44 IM                  27.80      27.63  
  3 Ehrlich, Richard       41 JWM                 26.60      27.77  
  4 Starford, Brian        41 FACT                27.10      27.86  
  5 Wells, Brad            43 MOVY                28.30      28.23  
  6 Newman, Steven         42 BDGR                28.02      28.33  
  7 Wasko, Frank           44 NOVA                28.00      28.36  
  8 Schmidt, Michael       42 MESC                28.36      28.77  
  9 Pakkala, Brian         42 GAJA                27.90      28.78  
 10 Henschel, Sean         40 RGSC                29.00      28.79  
 11 Landry, Richard        40 NEM                 28.45      29.08  
 12 Hughes, Keith          42 CLVM                29.50      29.17  
 12 Maher, Larry           40 UNAT                30.00      29.17  
 14 Owings, Park           40 UNAT                30.00      29.81  
 15 Kaiser, Mark           41 AWJ                 30.90      29.83  
 16 Young, Bob             40 IM                  29.99      29.85  
 16 Russell, James         41 GRIN                29.45      29.85  
 18 White, Steve           44 H2O                 30.20      29.95  
 19 Miller, Mike           40 JWM                 30.21      30.28  
 20 Burkholder, Tracy      41 GAJA                30.62      30.32  
 21 Littlefield, James     44 PNA                 30.50      30.38  
 22 Fitzgerald, Sean       41 ART                 29.94      31.34  
 23 Dromsky, Joseph        42 GAS                 30.80      32.35  
 24 Matz, Michael          43 1776                30.80      32.71  
 25 Murray, David          44 PIMM                37.59      36.72  
 -- Denion, John           42 GAJA                45.00         NS  
 -- Holshouser, Boyce Jay  42 NCMS                45.00         NS  
 -- Ozun, Sabri            41 CLVM                28.00         NS  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Specht, William        46 SPM                 27.50      27.46  
  2 Mc Cabe, Thomas        47 IM                  28.00      27.83  
  3 Goldbloom, Robert      45 BDGR                27.50      27.91  
  4 Klein, Jonathan        47 NCMS                27.89      28.19  
  4 Lehman, Tim            47 NCMS                28.50      28.19  
  6 Von Hoffmann, Gerard   48 NOVA                31.50      28.34  
  7 Fields, John           48 GAJA                28.75      28.61  
  8 Lehman, Fritz          46 NCMS                28.28      29.06  
  9 Feinstein, John        49 ANCM                29.50      29.75  
 10 Dyer, Andy             46 GAJA                31.06      29.90  
 11 Shake, Joe             46 PALM                29.99      30.06  
 12 Christiansen, Thomas   48 UNAT                30.55      30.20  
 13 Robinson, Alan         45 TGM                 31.32      30.85  
 14 Shields, Larry         48 NCMS                32.10      31.24  
 15 Nolte, Christopher     47 RMM                 30.80      31.89  
 16 Boyle, Timothy         49 SLAM                41.00      33.64  
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hedrick, Trip          50 UNAT                27.42      26.25  
  2 Hess, Richard          50 RMM                 28.50      27.80  
  3 Hansen, Robert         50 GMUP                27.63      28.11  
  4 Graham, Donald         50 PNA                 28.05      28.33  
  5 McCall, John           53 FACT                28.20      29.03  
  6 Hefner, David          50 FACT                32.00      29.13  
  7 Pugliese, Mark         52 ANCM                27.92      29.28  
  8 Mehl, Don              53 RGSC                29.00      29.77  
  9 Battistini, Rick       50 NEM                 31.01      29.82  
 10 Brown, Robert          52 GAJA                29.80      30.22  
 11 Fleck, Douglas         51 NCMS                29.27      30.53  
 12 Jones, Robert          53 1776                31.10      31.14  
 13 Yensen, Kermit         51 OREG                31.80      31.38  
 14 Fuller, Paul           51 NEM                 31.00      31.41  
 15 Miller, Steven         50 WM                  32.01      31.54  
 16 Meltz, Steve           51 NEM                 31.00      31.60  
 17 Nagle, Robert          53 FACT                34.00      31.61  
 18 Ruelf, Michael         51 FACT                35.00      31.62  
 19 Stevens, Craig         51 1776                31.40      32.16  
 20 Carroll, Timothy       53 FACT                32.52      32.61  
 21 Paushter, Stephen      53 NIAG                36.50      34.42  
 22 Voelker, Charles       51 GAJA                34.79      35.15  
 23 Beachler, Michael      53 FACT                35.50      37.24  
 24 Vanderwood, Tim        52 GAJA                37.51      37.75  
 -- Vazmina, Rudy          54 SWIM                30.30         NS  
 -- Saltzman, Edward       54 GAJA                38.00         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Geiman, Tom            55 GSM                 28.99      28.84  
  2 De Lacy, James         58 WCM                 29.50      29.33  
  3 Wilder, Hugh           57 PALM                30.20      29.52  
  4 Heck, Steven           55 BTAC                30.51      30.02  
  5 Glass, Ernie           55 NCMS                33.08      31.16  
  6 Redic, James           58 FACT                30.19      32.29  
  7 Nickodem, Peter        55 FACT                36.50      34.07  
  8 Krohmer, Jack          55 HOTS                35.50      39.28  
  9 Graber, Charles        59 PIMM                40.00      40.67  
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Dragon, Jim            60 GSM                 29.50      29.87  
  2 Muter, C               62 UNAT                29.83      29.99  
  3 Quiggin, David         60 GOLD                30.50      30.20  
  4 Poiletman, Robert      61 COLM                29.96      30.46  
  5 Smith, Ian             63 YMCA                32.00      31.47  
  6 Guthrie, Scott         60 FACT                35.50      31.49  
  7 White, Bernard         61 NCMS                34.90      33.10  
  8 Pitman, Dick           60 WMAC                33.70      33.62  
  9 Palmer, Terry          60 HUNT                34.65      33.65  
 10 Dawson, Bill           62 MELO                37.50      37.40  
 11 Rodenfels, Bill        62 FACT                38.00      40.43  
 12 Ashare, Edward         63 UNAT                44.50      42.29  
 13 McNamee, Sr, Michael   63 SLAM              1:00.00      48.90  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Lammert, Joseph        65 O*H*                34.00      32.66  
  2 Bailie, Bob            69 WMST                32.58      33.46  
  3 Gillanders, David      65 ARKM                34.33      34.99  
  4 Katz, Jerry            66 GSM                 35.46      35.66  
  5 Puchalski, Donald      65 FACT                38.60      35.94  
  6 McIntyre, David        67 GOLD                38.50      37.24  
  7 Prior, Dick            65 GAJA                35.50      43.15  
  8 Mc Clung, Bill         65 GAJA                40.00      43.74  
  9 Ackerman, Louis        68 PIMM                57.62      56.57  
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Morner, Stan           70 WCM                 36.70      36.78  
  1 Patten, Bob            70 RMM                 41.00      36.78  
  3 Mitchell, Clarke       72 NCMS                40.00      38.12  
  4 Mc Connell, Stan       73 HBSC                42.00      42.03  
  5 Shannon, Larry         71 UNAT                48.11      52.27  
  6 Bongiorno, Joe         71 HHAC                49.52    1:01.18  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Webber, Dick           75 NCMS                41.00      40.91  
  2 Kurtzman, Aaron        75 FMM                 42.00      43.78  
  3 Hubbard, Donald        77 SDSM                46.92      49.98  
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hutinger, Paul         80 FMM                 43.50      55.29  
  2 Charles, Jay           82 UNAT              1:30.78    1:27.91  
  3 Mc Auley, Herb         82 GAJA              1:31.83    1:29.35  
 -- Holmes, Rogers         83 FACT                48.50         NS  
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Johnston, William      86 WCM               1:01.52    1:09.11