2003 Long Course National Championships

Women's Results - Age 70-74

Final Results

Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               74 ARIZ-AZ-                         36.95  
  2 Waldbaum, Joan B          72 1776-DV-                         47.71  
  3 Dallam, Ann Shenck        73 SDSM-SI-                         49.65  
  4 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 NCMS-NC-                         50.43  
  5 Hecimovich, Helen         73 UNAT -                           55.19  
  6 Boorman, Penny P          70 GSM-NJ-                          57.09  
  7 Froeder, Rosemarie B      73 GSM-NJ-                        1:05.87  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           71 METR-MR-                       1:32.98  
       44.82  1:32.98                                                      
  2 Dallam, Ann Shenck        73 SDSM-SI-                       1:48.85  
       53.37  1:48.85                                                      
  3 Hecimovich, Helen         73 UNAT -                         2:16.58  
     1:06.74  2:16.58                                                      
  4 Snyder, Hannelore         73 IM-CE-                         2:23.28  
     1:07.81  2:23.28                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             74 1776-DV-                       4:17.87  
       58.80  2:05.45  3:11.19  4:17.87                                    
  2 Hecimovich, Helen         73 UNAT -                         5:30.72  
     1:08.84  2:32.35  4:02.28  5:30.72                                    
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           71 METR-MR-                       7:27.30  
       49.34  1:46.65  2:44.78  3:41.61  4:37.97  5:35.06  6:31.85  7:27.30
  2 Hecimovich, Helen         73 UNAT -                        11:56.98  
     1:15.40  2:48.96  4:20.71  5:54.40  7:24.65  8:57.76 10:28.14 11:56.98
 
Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             74 1776-DV-                      17:49.96  
       57.72  2:02.57  3:09.57  4:16.87  5:25.50  6:33.48  7:41.42  8:48.83
     9:56.89 11:05.08 12:13.27 13:20.67 14:29.68 15:37.36 16:45.06 17:49.96
 
Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           71 METR-MR-                      28:30.95  
       49.01  1:45.07  2:42.60  3:39.43  4:37.61  5:34.12  6:31.57  7:28.68
     8:27.00  9:24.00 10:21.57 11:18.47 12:17.07 13:14.23 14:11.97 15:08.83
    16:07.21 17:03.90 18:02.03 18:59.51 19:57.65 20:54.30 21:52.56 22:48.72
    23:47.14 24:45.04 25:31.64 26:39.38 27:24.85 28:30.95                  
  2 Campbell, Joan K          73 CATM-FL-                      29:56.79  
       51.33  1:51.51  2:50.36  3:51.63  4:50.63  5:51.88  6:51.01  7:52.21
     8:51.19  9:52.75 10:52.02 11:53.68 12:53.03 13:54.25 14:53.46 15:54.82
    16:53.70 17:54.97 18:53.90 19:55.80 20:54.87 21:56.64 22:55.69 23:57.00
    24:56.75 25:58.20 26:57.81 27:59.18 28:58.00 29:56.79                  
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 NCMS-NC-                         51.12  
  2 Olsen, Lois E             71 1776-DV-                         58.11  
  3 Rucker, Joan T            72 1776-DV-                       1:02.60  
  4 Snyder, Hannelore         73 IM-CE-                         1:12.02  
  5 Hecimovich, Helen         73 UNAT -                         1:19.44  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           71 METR-MR-                       1:51.22  
       54.05  1:51.22                                                      
  2 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 NCMS-NC-                       1:56.42  
       53.55  1:56.42                                                      
  3 Rucker, Joan T            72 1776-DV-                       2:16.39  
     1:07.63  2:16.39                                                      
  4 Froeder, Rosemarie B      73 GSM-NJ-                        2:33.03  
     1:10.09  2:33.03                                                      
 -- Olsen, Lois E             71 1776-DV-                            DQ  
       59.82       DQ                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           71 METR-MR-                       4:03.71  
       58.85  1:58.57  3:01.88  4:03.71                                    
  2 Eisele, Sylvia            74 SWIM-FL-                       4:11.08  
       58.18  2:02.64  3:09.24  4:11.08                                    
  3 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 NCMS-NC-                       4:11.91  
       56.91  2:01.28  3:07.45  4:11.91                                    
  4 Olsen, Lois E             71 1776-DV-                       4:43.99  
     1:08.49  2:17.39  3:30.14  4:43.99                                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            74 SWIM-FL-                         49.70  
  2 Gaschke, Lida A           71 METR-MR-                         58.89  
  3 Waldbaum, Joan B          72 1776-DV-                         58.94  
  4 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 NCMS-NC-                       1:02.12  
  5 Snyder, Hannelore         73 IM-CE-                         1:02.27  
  6 Dallam, Ann Shenck        73 SDSM-SI-                       1:06.20  
  7 Boorman, Penny P          70 GSM-NJ-                        1:07.03  
 
Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            74 SWIM-FL-                       1:56.32  
       53.55  1:56.32                                                      
  2 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 NCMS-NC-                       2:11.92  
     1:02.02  2:11.92                                                      
  3 Waldbaum, Joan B          72 1776-DV-                       2:13.98  
       58.62  2:13.98                                                      
  4 Aaron, Ruth W             74 1776-DV-                       2:19.67  
     1:07.38  2:19.67                                                      
  5 Snyder, Hannelore         73 IM-CE-                         2:20.44  
     1:06.92  2:20.44                                                      
  6 Dallam, Ann Shenck        73 SDSM-SI-                       2:23.68  
     1:08.36  2:23.68                                                      
  7 Boorman, Penny P          70 GSM-NJ-                        2:33.10  
     1:10.26  2:33.10                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            74 SWIM-FL-                       4:28.53  
       57.15  2:06.61  3:20.48  4:28.53                                    
  2 Aaron, Ruth W             74 1776-DV-                       4:50.74  
     1:07.55  2:20.45  3:36.67  4:50.74                                    
  3 Waldbaum, Joan B          72 1776-DV-                       4:56.35  
     1:06.26  2:22.24  3:39.34  4:56.35                                    
  4 Snyder, Hannelore         73 IM-CE-                         5:06.07  
     1:10.59  2:28.17  3:51.08  5:06.07                                    
  5 Dallam, Ann Shenck        73 SDSM-SI-                       5:48.18  
     1:27.93  3:02.39  4:31.77  5:48.18                                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               74 ARIZ-AZ-                         45.94  
  2 Dallam, Ann Shenck        73 SDSM-SI-                       1:04.16  
  3 Waldbaum, Joan B          72 1776-DV-                       1:09.08  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            74 SWIM-FL-                       2:03.22  
       55.13  2:03.22                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               74 ARIZ-AZ-                       4:14.72  
       59.10  2:04.53  3:10.95  4:14.72                                    
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               74 ARIZ-AZ-                       3:46.59  
       50.98  1:55.86  2:58.13  3:46.59                                    
  2 Rucker, Joan T            72 1776-DV-                       5:22.30  
     1:20.42  2:39.44  4:13.33  5:22.30                                    
 
Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            74 SWIM-FL-                       9:02.72  
       58.74  2:11.61  3:28.35  4:34.29  5:42.65  6:51.28  8:01.41  9:02.72
  2 Aaron, Ruth W             74 1776-DV-                      10:13.80  
     1:20.48  2:44.16  4:10.21  5:33.21  6:46.31  8:00.78  9:07.83 10:13.80
Sponsor #41Sponsor #47Sponsor #13Sponsor #44Sponsor #25
Sponsor #42Sponsor #35Sponsor #43Sponsor #52Sponsor #33Sponsor #51Sponsor #49
Sponsor #29Sponsor #45Sponsor #50Sponsor #14Sponsor #21Sponsor #20Sponsor #36