2003 Long Course National Championships

Men's Results - Age 50-54

Final Results

Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Richard S        50 BMW-PC-                          26.43  
  2 Geiman, Tom               54 GSM-NJ-                          26.57  
  3 Perout, Jeffrey J         50 GSC-FL-                          26.63  
  4 Pugliese, Mark D          51 DCRP-PV-                         27.07  
  5 Schmidt, George L.        53 GOLD-FG-                         27.14  
  6 Casto, David D            51 1776-DV-                         27.26  
  7 Dodson, Phil L            50 IM-CE-                           27.38  
  8 Jones, Eric               50 SOBA-SP-                         27.90  
  9 Brown, Robert V           51 GAJA-GA-                         28.23  
 10 Wilson, Jack              51 GSM-NJ-                          28.53  
 11 Kornblatt, Daniel S       54 NIAG-NI-                         28.55  
 12 Wein, Arthur M            53 GSM-NJ-                          28.63  
 13 Walker, Patrick J         50 1776-DV-                         28.92  
 14 Ryan, Gary J              54 HIMA-HI-                         29.14  
 15 Martin, Jack R            52 1776-DV-                         29.20  
 15 Geoghegan, William J      53 CONN-CT-                         29.20  
 17 Hernlen, G. Tracy         50 VMST-VA-                         29.44  
 18 Keltos, Michael J         51 GSM-NJ-                          30.19  
 19 Saltzman, Edward M        53 DYNA-GA-                         31.48  
 20 Chertoff, Kenneth         53 REDT-MR-                         50.56  
 -- Miller, Jim W             53 VMST-VA-                            DQ  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perout, Jeffrey J         50 GSC-FL-                          57.66  
       27.80    57.66                                                      
  2 Garrett, Richard S        50 BMW-PC-                          58.35  
       27.42    58.35                                                      
  3 Geiman, Tom               54 GSM-NJ-                          58.99  
       28.81    58.99                                                      
  4 Dodson, Phil L            50 IM-CE-                           59.03  
       29.10    59.03                                                      
  5 Stevens, Craig W.         50 1776-DV-                       1:00.03  
       29.13  1:00.03                                                      
  6 Schmidt, George L.        53 GOLD-FG-                       1:00.26  
       28.92  1:00.26                                                      
  7 Thornton, James           51 AMAM-AM-                       1:01.45  
       29.25  1:01.45                                                      
  8 Casto, David D            51 1776-DV-                       1:01.50  
       29.59  1:01.50                                                      
  9 Jones, Eric               50 SOBA-SP-                       1:02.75  
       30.30  1:02.75                                                      
 10 Bright, David C           50 NEM-NE-                        1:02.76  
       30.22  1:02.76                                                      
 11 Wein, Arthur M            53 GSM-NJ-                        1:03.00  
       30.08  1:03.00                                                      
 12 Courtney, Jack W          50 NEM-NE-                        1:03.15  
       30.32  1:03.15                                                      
 13 Martin, Jack R            52 1776-DV-                       1:03.62  
       31.07  1:03.62                                                      
 14 Kornblatt, Daniel S       54 NIAG-NI-                       1:03.68  
       31.12  1:03.68                                                      
 15 Warner, Frank             54 TYR-MN-                        1:04.49  
       30.87  1:04.49                                                      
 16 Thompson, Steve P         50 SMST-PC-                       1:04.63  
       31.20  1:04.63                                                      
 17 Hernlen, G. Tracy         50 VMST-VA-                       1:04.96  
       30.43  1:04.96                                                      
 18 Ryan, Gary J              54 HIMA-HI-                       1:05.71  
       30.79  1:05.71                                                      
 19 Miller, Jim W             53 VMST-VA-                       1:06.20  
       31.31  1:06.20                                                      
 20 Walker, Patrick J         50 1776-DV-                       1:06.67  
       29.85  1:06.67                                                      
 21 Souetov, Viacheslav       50 UNON -                         1:06.96  
       31.97  1:06.96                                                      
 22 Saltzman, Edward M        53 DYNA-GA-                       1:10.49  
       33.41  1:10.49                                                      
 22 Davis, Bradley C          51 NEM-NE-                        1:10.49  
       30.57  1:10.49                                                      
 24 Cowing, John M            54 MICH-MI-                       1:12.24  
       33.93  1:12.24                                                      
 25 Benson, Richard A         51 METR-MR-                       1:16.76  
       36.72  1:16.76                                                      
 26 Suzuki, Akira M           50 METR-MR-                       1:20.34  
       37.33  1:20.34                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perout, Jeffrey J         50 GSC-FL-                        2:06.84  
       29.95  1:02.30  1:34.52  2:06.84                                    
  2 Dodson, Phil L            50 IM-CE-                         2:10.53  
       30.69  1:03.91  1:37.44  2:10.53                                    
  3 Stevens, Craig W.         50 1776-DV-                       2:11.31  
       30.65  1:03.92  1:38.30  2:11.31                                    
  4 Garrett, Richard S        50 BMW-PC-                        2:13.47  
       30.16  1:04.67  1:39.04  2:13.47                                    
  5 Thornton, James           51 AMAM-AM-                       2:15.65  
       30.68  1:04.22  1:40.64  2:15.65                                    
  6 Bright, David C           50 NEM-NE-                        2:17.22  
       31.43  1:05.97  1:41.51  2:17.22                                    
  7 Martin, Jack R            52 1776-DV-                       2:19.15  
       32.76  1:08.53  1:45.01  2:19.15                                    
  8 Courtney, Jack W          50 NEM-NE-                        2:19.82  
       32.25  1:07.66  1:44.50  2:19.82                                    
  9 Owen, David H             51 GOLD-FG-                       2:20.00  
       33.18  1:08.98  1:44.54  2:20.00                                    
 10 Warner, Frank             54 TYR-MN-                        2:21.54  
       32.63  1:08.16  1:44.42  2:21.54                                    
 11 Thompson, Steve P         50 SMST-PC-                       2:23.43  
       33.66  1:11.07  1:48.12  2:23.43                                    
 12 Kornblatt, Daniel S       54 NIAG-NI-                       2:24.17  
       32.64  1:10.24  1:47.41  2:24.17                                    
 13 Ryan, James               51 1776-DV-                       2:24.22  
       34.34  1:10.62  1:48.19  2:24.22                                    
 14 Thompson, Frank L         52 MICH-MI-                       2:24.33  
       33.40  1:10.20  1:47.57  2:24.33                                    
 15 Hernlen, G. Tracy         50 VMST-VA-                       2:26.33  
       33.13  1:09.17  1:47.79  2:26.33                                    
 16 Mehl, Don R               52 RGSC-BD-                       2:26.47  
       32.57  1:09.42  1:48.00  2:26.47                                    
 17 Walker, Patrick J         50 1776-DV-                       2:28.65  
       32.21  1:07.56  1:47.51  2:28.65                                    
 18 Wilson, Jack              51 GSM-NJ-                        2:29.24  
       34.92  1:11.95  1:51.20  2:29.24                                    
 19 Wein, Arthur M            53 GSM-NJ-                        2:29.68  
       35.22  1:13.88  1:52.48  2:29.68                                    
 20 Harmon, David C           54 ANCM-PV-                       2:36.20  
       36.70  1:17.30  1:55.96  2:36.20                                    
 21 Saltzman, Edward M        53 DYNA-GA-                       2:37.84  
       35.32  1:14.41  1:56.41  2:37.84                                    
 22 Cowing, John M            54 MICH-MI-                       2:38.25  
       36.41  1:15.28  1:57.89  2:38.25                                    
 23 Benson, Richard A         51 METR-MR-                       2:49.29  
       37.71  1:20.92  2:05.22  2:49.29                                    
 24 Cheeseman, Dan F          54 ARIZ-AZ-                       3:44.05  
       49.86  1:47.80  2:46.86  3:44.05                                    
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            50 IM-CE-                         4:41.28  
       34.33  1:10.53  1:47.86  2:24.02  2:59.32  3:33.83  4:08.13  4:41.28
  2 Stevens, Craig W.         50 1776-DV-                       4:45.53  
       33.21  1:10.39  1:47.58  2:24.71  3:00.58  3:36.63  4:12.03  4:45.53
  3 Owen, David H             51 GOLD-FG-                       4:54.61  
       34.85  1:11.94  1:49.73  2:27.26  3:04.89  3:41.87  4:19.20  4:54.61
  4 Thornton, James           51 AMAM-AM-                       4:55.54  
       34.22  1:11.98  1:49.63  2:28.21  3:05.65  3:43.92  4:20.47  4:55.54
  5 Martin, Jack R            52 1776-DV-                       4:56.04  
       34.71  1:12.06  1:50.97  2:29.11  3:07.18  3:44.79  4:21.77  4:56.04
  6 Ryan, James               51 1776-DV-                       4:57.20  
       34.78  1:12.84  1:50.22  2:28.99  3:05.76  3:43.74  4:21.12  4:57.20
  7 Jones, Eric               50 SOBA-SP-                       5:05.10  
       34.48  1:11.82  1:49.96  2:29.28  3:07.48  3:47.13  4:26.28  5:05.10
  8 Thompson, Steve P         50 SMST-PC-                       5:07.72  
       35.79  1:15.76  1:55.79  2:35.62  3:14.44  3:54.18  4:32.78  5:07.72
  9 Warner, Frank             54 TYR-MN-                        5:08.65  
       35.80  1:15.25  1:54.92  2:34.79  3:14.27  3:53.89  4:32.67  5:08.65
 10 Thompson, Frank L         52 MICH-MI-                       5:16.11  
       33.93  1:12.06  1:53.40  2:33.73  3:15.19  3:55.93  4:37.16  5:16.11
 11 Goldberg, Bruce D         52 METR-MR-                       5:23.45  
       37.36  1:18.33  1:59.42  2:41.28  3:22.35  4:03.82  4:44.55  5:23.45
 12 Wilson, Jack              51 GSM-NJ-                        5:25.57  
       37.37  1:19.41  2:01.58  2:43.74  3:25.99  4:07.06  4:48.47  5:25.57
 13 Harmon, David C           54 ANCM-PV-                       5:38.45  
       36.41  1:17.64  1:59.24  2:43.12  3:26.51  4:11.37  4:54.99  5:38.45
 14 Cowing, John M            54 MICH-MI-                       5:46.25  
       39.11  1:21.74  2:06.14  2:50.56  3:35.36  4:19.04  5:03.28  5:46.25
 15 Geoghegan, William J      53 CONN-CT-                       6:17.89  
       40.29  1:24.18  2:11.10  2:59.78  3:48.87  4:38.92  5:28.06  6:17.89
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Craig W.         50 1776-DV-                       9:52.91  
       34.32  1:11.64  1:49.74  2:27.93  3:06.20  3:44.31  4:22.42  5:00.07
     5:37.96  6:15.80  6:53.70  7:31.34  8:08.69  8:45.57  9:20.61  9:52.91
  2 Fetters, Paul A           50 DCRP-PV-                       9:55.41  
       35.45  1:12.68  1:50.60  2:28.77  3:07.14  3:45.30  4:23.24  5:01.08
     5:38.81  6:16.73  6:54.32  7:31.66  8:03.50  8:44.90  9:20.32  9:55.41
  3 Ryan, James               51 1776-DV-                      10:06.45  
       35.54  1:12.61  1:50.30  2:28.26  3:06.38  3:44.42  4:22.52  5:00.77
     5:38.83  6:17.22  6:55.61  7:33.93  8:12.20  8:51.02  9:29.38 10:06.45
  4 Thornton, James           51 AMAM-AM-                      10:12.73  
       35.09  1:13.05  1:51.79  2:30.54  3:09.82  3:49.02  4:28.55  5:07.29
     5:46.53  6:24.92  7:03.93  7:43.14  8:21.71  8:59.71  9:37.51 10:12.73
  5 Bright, David C           50 NEM-NE-                       10:15.16  
       34.19  1:10.87  1:49.01  2:27.45  3:06.43  3:45.49  4:24.70  5:03.75
     5:43.17  6:22.54  7:02.01  7:41.09  8:20.70  8:59.58  9:38.64 10:15.16
  6 Martin, Jack R            52 1776-DV-                      10:17.02  
       34.60  1:12.10  1:51.33  2:31.52  3:12.08  3:52.09  4:32.52  5:11.53
     5:51.06  6:30.52  7:10.14  7:48.82  8:28.14  9:06.70  9:43.32 10:17.02
  7 Thompson, Frank L         52 MICH-MI-                      10:37.37  
       34.74  1:13.19  1:52.59  2:32.52  3:12.29  3:52.48  4:32.67  5:13.47
     5:53.67  6:35.34  7:16.11  7:57.56  8:38.72  9:19.45  9:59.46 10:37.37
  8 Walker, Patrick J         50 1776-DV-                      10:49.17  
       35.48  1:13.49  1:53.17  2:33.45  3:14.63  3:55.64  4:37.92  5:19.19
     6:01.97  6:43.32  7:25.00  8:06.92  8:48.62  9:29.36 10:10.50 10:49.17
  9 Levinson, David A         53 RINC-PC-                      10:51.31  
       37.57  1:17.81  1:54.91  2:40.26  3:19.19  4:03.24  4:41.71  5:26.63
     6:07.94  6:48.98  7:30.43  8:11.14  8:52.12  9:32.85 10:13.38 10:51.31
 10 Goldberg, Bruce D         52 METR-MR-                      11:14.45  
       37.65  1:19.79  2:01.98  2:45.86  3:28.70  4:13.86  4:56.79  5:39.77
     6:21.99  7:05.03  7:46.95  8:30.27  9:11.92  9:54.57 10:35.23 11:14.45
 11 Einsidler, Jon E          52 CONN-CT-                      11:38.88  
       39.56  1:22.23  2:06.10  2:49.75  3:34.33  4:18.79  5:03.87  5:48.16
     6:32.75  7:16.42  8:00.94  8:45.08  9:29.36 10:12.68 10:56.62 11:38.88
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Craig W.         50 1776-DV-                      18:52.90  
       33.25  1:09.67  1:47.11  2:26.05  3:04.33  3:42.71  4:21.17  4:59.67
     5:37.08  6:15.24  6:52.78  7:30.91  8:08.91  8:46.79  9:24.94 10:03.02
    10:40.85 11:18.89 11:56.93 12:35.36 13:13.38 13:51.79 14:30.00 15:08.67
    15:46.76 16:25.61 17:03.54 17:41.13 18:18.14 18:52.90                  
  2 Fetters, Paul A           50 DCRP-PV-                      18:55.53  
       35.65  1:12.99  1:50.88  2:29.18  3:07.58  3:45.80  4:24.08  5:02.77
     5:40.47  6:18.48  6:56.92  7:35.04  8:13.14  8:51.06  9:28.99 10:06.97
    10:44.26 11:21.70 11:59.50 12:37.48 13:15.51 13:53.76 14:31.54 15:09.85
    15:47.90 16:26.15 17:03.98 17:42.55 18:19.93 18:55.53                  
  3 Ryan, James               51 1776-DV-                      19:22.66  
       34.86  1:12.39  1:49.96  2:28.45  3:06.37  3:44.91  4:23.51  5:02.16
     5:41.40  6:20.37  6:59.13  7:37.88  8:16.76  8:55.49  9:34.34 10:13.51
    10:52.58 11:32.10 12:11.25 12:50.62 13:29.94 14:09.31 14:48.66 15:28.41
    16:07.23 16:46.83 17:25.99 18:06.04 18:45.24 19:22.66                  
  4 Martin, Jack R            52 1776-DV-                      19:48.46  
       36.29  1:15.20  1:55.45  2:35.60  3:15.93  3:55.88  4:36.70  5:16.45
     5:57.16  6:36.99  8:37.59  9:18.04                    9:58.39 10:38.24
    11:18.34 11:58.31 12:39.25 13:18.91 13:59.01 14:39.44 15:19.48 15:59.73
    16:39.48 17:19.16 17:58.38 18:36.31 19:13.76 19:48.46                  
  5 Bright, David C           50 NEM-NE-                       19:53.59  
       34.61  1:12.45  1:52.30  2:32.18  3:12.82  3:52.56  4:32.35  5:11.90
     5:51.86  6:31.28  7:11.27  7:51.01  8:31.40  9:10.83  9:50.99 10:30.96
    11:12.04 11:52.36 12:33.18 13:13.41 13:53.61 14:33.86 15:14.86 15:54.80
    16:35.93 17:16.66 17:57.37 18:37.08 19:16.68 19:53.59                  
  6 Thornton, James           51 AMAM-AM-                      19:57.16  
       37.10  1:16.16  1:56.61  2:37.02  3:17.68  3:57.42  4:37.42  5:17.53
     5:57.48  6:37.41  7:17.41  7:57.43  8:37.64  9:17.83  9:58.29 10:37.92
    11:18.35 11:58.85 12:38.97 13:19.07 13:59.64 14:40.18 15:21.07 16:01.84
    16:42.76 17:23.69 18:03.98 18:43.66 19:22.49 19:57.16                  
  7 Thompson, Frank L         52 MICH-MI-                      20:00.25  
       35.13  1:13.64  1:53.66  2:33.55  3:13.49  3:53.83  4:34.05  5:14.50
     5:54.69  6:35.36  7:15.24  7:55.87  8:35.77  9:16.29  9:56.10 10:37.13
    11:17.83 11:58.34 12:38.74 13:19.53 14:00.50 14:42.13 15:23.14 16:03.66
    16:43.71 17:24.32 18:04.42 18:43.76 19:22.57 20:00.25                  
  8 Van Nort, Steven          52 LAPS-SP-                      20:49.08  
       37.24  1:16.50  1:56.99  2:37.24  3:18.17  3:59.16  4:41.80  5:23.76
     6:06.03  6:47.69  7:29.43  8:11.24  8:53.31  9:34.37 10:16.36 10:57.88
    11:39.92 12:21.31 13:03.21 13:44.92 14:26.94 15:08.63 15:50.82 16:33.80
    17:16.06 17:58.93 18:41.98 19:25.06 20:07.62 20:49.08                  
  9 Courtney, Jack W          50 NEM-NE-                       20:53.67  
       35.67  1:17.11  1:58.10  2:41.32  3:22.60  4:04.91  4:46.07  5:28.31
     6:09.09  6:51.39  7:32.50  8:15.52  8:56.95  9:39.92 10:21.77 11:05.49
    11:47.24 12:29.94 13:11.48 13:54.83 14:36.18 15:18.61 16:00.26 16:43.66
    17:24.95 18:07.69 18:49.40 19:32.35 20:13.48 20:53.67                  
 10 Goldberg, Bruce D         52 METR-MR-                      21:31.43  
       38.76  1:20.32  2:03.20  2:46.17  3:29.24  4:12.29  4:55.37  5:38.55
     6:23.25  7:07.85  7:56.51  8:39.22  9:22.88 10:05.83 10:48.86 11:32.20
    12:15.53 12:58.63 13:41.87 14:24.68 15:07.82 15:50.61 16:33.05 17:16.11
    17:59.08 18:42.01 19:25.01 20:08.23 20:50.48 21:31.43                  
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perout, Jeffrey J         50 GSC-FL-                          30.95  
  2 Pugliese, Mark D          51 DCRP-PV-                         31.37  
  3 Courtney, Jack W          50 NEM-NE-                          32.84  
  4 Schmidt, George L.        53 GOLD-FG-                         33.08  
  5 Mehl, Don R               52 RGSC-BD-                         33.48  
  6 Casto, David D            51 1776-DV-                         34.41  
  7 Jones, Robert B           52 1776-DV-                         35.86  
  8 Schmitz, Robert           51 NCMS-NC-                         36.46  
  9 Einsidler, Jon E          52 CONN-CT-                         37.26  
 10 Cowing, John M            54 MICH-MI-                         39.16  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          51 DCRP-PV-                       1:08.09  
       32.85  1:08.09                                                      
  2 Perout, Jeffrey J         50 GSC-FL-                        1:08.23  
       31.77  1:08.23                                                      
  3 Schmidt, George L.        53 GOLD-FG-                       1:11.42  
       34.52  1:11.42                                                      
  4 Bright, David C           50 NEM-NE-                        1:11.65  
       34.16  1:11.65                                                      
  5 Courtney, Jack W          50 NEM-NE-                        1:11.73  
       34.23  1:11.73                                                      
  6 Garrett, Richard S        50 BMW-PC-                        1:12.03  
       34.50  1:12.03                                                      
  7 Thompson, Frank L         52 MICH-MI-                       1:14.26  
       36.16  1:14.26                                                      
  8 Casto, David D            51 1776-DV-                       1:14.64  
       36.81  1:14.64                                                      
  9 Owen, David H             51 GOLD-FG-                       1:14.65  
       37.40  1:14.65                                                      
 10 Jones, Eric               50 SOBA-SP-                       1:15.36  
       36.12  1:15.36                                                      
 11 Warner, Frank             54 TYR-MN-                        1:16.56  
       37.17  1:16.56                                                      
 12 Miller, Jim W             53 VMST-VA-                       1:24.78  
       41.51  1:24.78                                                      
 13 Cowing, John M            54 MICH-MI-                       1:27.00  
       41.48  1:27.00                                                      
 14 Einsidler, Jon E          52 CONN-CT-                       1:29.73  
       43.65  1:29.73                                                      
 -- Kornblatt, Daniel S       54 NIAG-NI-                            DQ  
       39.03       DQ                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fetters, Paul A           50 DCRP-PV-                       2:27.45  
       36.03  1:13.09  1:51.14  2:27.45                                    
  2 Perout, Jeffrey J         50 GSC-FL-                        2:30.10  
       35.40  1:13.85  1:52.63  2:30.10                                    
  3 Pugliese, Mark D          51 DCRP-PV-                       2:32.53  
       34.28  1:12.78  1:53.11  2:32.53                                    
  4 Farley, Fred              50 RINC-PC-                       2:34.87  
       36.74  1:15.91  1:55.04  2:34.87                                    
  5 Bright, David C           50 NEM-NE-                        2:34.90  
       35.93  1:15.77  1:55.48  2:34.90                                    
  6 Courtney, Jack W          50 NEM-NE-                        2:40.10  
       36.22  1:15.98  1:58.53  2:40.10                                    
  7 Thompson, Frank L         52 MICH-MI-                       2:40.31  
       37.70  1:18.34  1:59.32  2:40.31                                    
  8 Owen, David H             51 GOLD-FG-                       2:41.94  
       39.33  1:20.16  2:01.67  2:41.94                                    
  9 Warner, Frank             54 TYR-MN-                        2:47.90  
       39.62  1:22.35  2:05.91  2:47.90                                    
 10 Kornblatt, Daniel S       54 NIAG-NI-                       2:50.70  
       40.25  1:23.89  2:08.28  2:50.70                                    
 11 Levinson, David A         53 RINC-PC-                       2:52.02  
       41.48  1:25.13  2:10.11  2:52.02                                    
 12 Einsidler, Jon E          52 CONN-CT-                       2:59.13  
       42.20  1:26.90  2:12.50  2:59.13                                    
 13 Cowing, John M            54 MICH-MI-                       3:08.94  
       44.63  1:31.75  2:20.43  3:08.94                                    
 14 Suzuki, Akira M           50 METR-MR-                       3:31.23  
       48.34  1:40.10  2:35.44  3:31.23                                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Korner, Dale E            51 UNAT -                           34.89  
  2 Schmidt, George L.        53 GOLD-FG-                         35.03  
  3 Schmitz, Robert           51 NCMS-NC-                         35.26  
  4 Enright, Rick P           51 CYCL-GU-                         35.51  
  5 Farley, Fred              50 RINC-PC-                         35.52  
  6 Brown, Robert V           51 GAJA-GA-                         35.88  
  7 Hansen, Steve             52 MICH-MI-                         37.12  
  8 Hoffman, Charles L        53 TERR-PV-                         38.29  
  9 Wein, Arthur M            53 GSM-NJ-                          39.17  
 10 Fulljames, Rick C         52 CONN-CT-                         39.91  
 11 Geoghegan, William J      53 CONN-CT-                         42.51  
 12 Suzuki, Akira M           50 METR-MR-                         44.48  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farley, Fred              50 RINC-PC-                       1:17.40  
       35.42  1:17.40                                                      
  2 Enright, Rick P           51 CYCL-GU-                       1:18.05  
       38.25  1:18.05                                                      
  3 Brown, Robert V           51 GAJA-GA-                       1:18.36  
       36.89  1:18.36                                                      
  4 Schmitz, Robert           51 NCMS-NC-                       1:19.21  
       36.32  1:19.21                                                      
  5 Hansen, Steve             52 MICH-MI-                       1:24.40  
       39.47  1:24.40                                                      
  6 Hoffman, Charles L        53 TERR-PV-                       1:25.85  
       40.69  1:25.85                                                      
  7 Fulljames, Rick C         52 CONN-CT-                       1:33.38  
       43.01  1:33.38                                                      
  8 Gondek, Paul C            51 GSM-NJ-                        1:35.63  
       44.14  1:35.63                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farley, Fred              50 RINC-PC-                       2:51.00  
       38.96  1:23.17  2:06.73  2:51.00                                    
  2 Enright, Rick P           51 CYCL-GU-                       2:51.21  
       38.70  1:23.09  2:07.43  2:51.21                                    
  3 Brown, Robert V           51 GAJA-GA-                       2:55.13  
       39.84  1:23.78  2:09.96  2:55.13                                    
  4 Schmitz, Robert           51 NCMS-NC-                       3:00.38  
       40.74  1:26.25  2:13.04  3:00.38                                    
  5 Hansen, Steve             52 MICH-MI-                       3:05.75  
       44.29  1:31.43  2:19.65  3:05.75                                    
  6 Hoffman, Charles L        53 TERR-PV-                       3:07.95  
       42.25  1:30.61  2:18.37  3:07.95                                    
  7 Gondek, Paul C            51 GSM-NJ-                        3:28.58  
       44.38  1:37.34  2:32.10  3:28.58                                    
  8 Geoghegan, William J      53 CONN-CT-                       3:33.19  
       47.82  1:40.41  2:35.86  3:33.19                                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geiman, Tom               54 GSM-NJ-                          27.74  
  2 Pugliese, Mark D          51 DCRP-PV-                         27.92  
  3 McCall, John T            52 ORLM-FL-                         28.59  
  4 Mehl, Don R               52 RGSC-BD-                         28.80  
  5 Thompson, Steve P         50 SMST-PC-                         29.60  
  6 Casto, David D            51 1776-DV-                         29.72  
  7 Stevens, Craig W.         50 1776-DV-                         31.02  
  8 Jones, Robert B           52 1776-DV-                         31.03  
  9 Souetov, Viacheslav       50 UNON -                           31.33  
 10 Levinson, David A         53 RINC-PC-                         31.36  
 11 Hoffman, Charles L        53 TERR-PV-                         31.91  
 12 Davis, Bradley C          51 NEM-NE-                          32.67  
 13 Wein, Arthur M            53 GSM-NJ-                          32.80  
 14 Walker, Patrick J         50 1776-DV-                         33.72  
 15 Hansen, Steve             52 MICH-MI-                         37.15  
 16 Benson, Richard A         51 METR-MR-                         38.74  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John T            52 ORLM-FL-                       1:01.93  
       28.84  1:01.93                                                      
  2 Geiman, Tom               54 GSM-NJ-                        1:06.15  
       30.45  1:06.15                                                      
  3 Mehl, Don R               52 RGSC-BD-                       1:06.90  
       31.78  1:06.90                                                      
  4 Garrett, Richard S        50 BMW-PC-                        1:07.49  
       30.96  1:07.49                                                      
  5 Thornton, James           51 AMAM-AM-                       1:08.62  
       32.16  1:08.62                                                      
  6 Jones, Robert B           52 1776-DV-                       1:10.65  
       32.41  1:10.65                                                      
  7 Souetov, Viacheslav       50 UNON -                         1:11.36  
       32.87  1:11.36                                                      
  8 Casto, David D            51 1776-DV-                       1:12.30  
       32.12  1:12.30                                                      
  9 Levinson, David A         53 RINC-PC-                       1:13.73  
       34.83  1:13.73                                                      
 10 Hansen, Steve             52 MICH-MI-                       1:17.52  
       34.63  1:17.52                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          51 DCRP-PV-                       2:37.16  
       33.41  1:13.14  1:55.54  2:37.16                                    
  2 Levinson, David A         53 RINC-PC-                       2:46.03  
       35.81  1:17.52  2:01.10  2:46.03                                    
  3 Souetov, Viacheslav       50 UNON -                         2:49.83  
       36.99  1:18.11  2:03.78  2:49.83                                    
  4 Hansen, Steve             52 MICH-MI-                       2:56.14  
       38.26  1:21.80  2:09.15  2:56.14                                    
  5 Ryan, James               51 1776-DV-                       3:13.74  
       40.54  1:28.08  2:18.51  3:13.74                                    
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farley, Fred              50 RINC-PC-                       2:31.38  
       32.38  1:11.04  1:54.97  2:31.38                                    
  2 Brown, Robert V           51 GAJA-GA-                       2:35.84  
       32.90  1:14.77  2:00.00  2:35.84                                    
  3 Dodson, Phil L            50 IM-CE-                         2:37.54  
       32.57  1:14.95  2:03.64  2:37.54                                    
  4 Owen, David H             51 GOLD-FG-                       2:43.80  
       35.52  1:17.03  2:07.89  2:43.80                                    
  5 Wilson, Jack              51 GSM-NJ-                        2:48.83  
       33.75  1:19.75  2:09.98  2:48.83                                    
  6 Einsidler, Jon E          52 CONN-CT-                       2:54.52  
       37.50  1:23.42  2:14.21  2:54.52                                    
  7 Harmon, David C           54 ANCM-PV-                       2:57.78  
       36.13  1:25.47  2:18.76  2:57.78                                    
  8 Wein, Arthur M            53 GSM-NJ-                        2:58.72  
       36.54  1:26.07  2:21.58  2:58.72                                    
  9 Geoghegan, William J      53 CONN-CT-                       3:05.28  
       35.36  1:26.74  2:21.05  3:05.28                                    
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fetters, Paul A           50 DCRP-PV-                       5:20.50  
       32.78  1:10.79  1:51.79  2:31.78  3:19.85  4:08.41  4:44.77  5:20.50
  2 McCall, John T            52 ORLM-FL-                       5:29.65  
       32.92  1:10.65  1:56.21  2:39.28  3:27.10  4:16.22  4:53.89  5:29.65
  3 Farley, Fred              50 RINC-PC-                       5:30.31  
       35.07  1:15.44  1:58.94  2:41.54  3:28.96  4:16.38  4:54.26  5:30.31
  4 Levinson, David A         53 RINC-PC-                       5:56.41  
       37.61  1:21.86  2:10.85  2:58.62  3:48.16  4:39.16  5:18.48  5:56.41
  5 Brown, Robert V           51 GAJA-GA-                       5:57.18  
       37.79  1:24.74  2:12.76  2:58.63  3:47.57  4:35.74  5:17.72  5:57.18
  6 Owen, David H             51 GOLD-FG-                       6:03.13  
       40.71  1:29.14  2:15.46  2:57.93  3:54.74  4:47.53  5:26.81  6:03.13
  7 Ryan, James               51 1776-DV-                       6:12.29  
       39.90  1:25.98  2:18.98  3:09.46  4:03.23  4:56.84  5:35.69  6:12.29
  8 Einsidler, Jon E          52 CONN-CT-                       6:29.22  
       43.84  1:33.53  2:22.28  3:11.31  4:07.14  5:02.29  5:45.42  6:29.22
  9 Jurka, Valdis             53 GSM-NJ-                        6:46.84  
       40.38  1:29.52  2:28.63  3:22.43  4:18.28  5:15.30  6:02.79  6:46.84
 10 Harmon, David C           54 ANCM-PV-                       6:50.03  
       45.94  1:39.02  2:34.35  3:28.10  4:26.53  5:23.79  6:08.96  6:50.03
 11 Gondek, Paul C            51 GSM-NJ-                        7:14.98  
       43.10  1:44.72  2:45.87  3:44.91  4:40.73  5:37.66  6:27.41  7:14.98
Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #47Sponsor #41Sponsor #21
Sponsor #52Sponsor #13Sponsor #49Sponsor #36Sponsor #51Sponsor #43
Sponsor #35
Sponsor #14Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #33Sponsor #42