2003 Long Course National Championships

Men's Results - Age 40-44

Final Results

Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasegawa, Brian J         40 ROW  -                           25.52  
  2 Stewart, Henry D          40 NCMS-NC-                         25.60  
  3 Russell, James M          40 IM-CE-                           26.33  
  4 Kriley, Mike R            44 GSM-NJ-                          26.79  
  5 Guthrie, David M          43 UNAT -                           26.91  
  6 Burkholder, Tracy A       40 WRA-GA-                          27.39  
  7 Battle, Glenn             42 UNAT -                           27.41  
  8 Linde, Mace               43 EXCL-SE-                         27.73  
  9 Casciato, Michael G       44 1776-DV-                         27.76  
 10 Carter, Robert            40 MCM-NT-                          28.12  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry D          40 NCMS-NC-                         55.52  
       26.84    55.52                                                      
  2 Newman, Steven M          41 BDGR-MR-                         56.87  
       27.37    56.87                                                      
  3 Hasegawa, Brian J         40 ROW  -                           57.27  
       27.85    57.27                                                      
  4 Goldbloom, Robert M       44 METR-MR-                         57.89  
       27.89    57.89                                                      
  5 Battle, Glenn             42 UNAT -                           57.99  
       27.98    57.99                                                      
  6 Davis, Guy S              44 NEM-NE-                          58.20  
       28.44    58.20                                                      
  7 Reid, Mike D              42 GAJA-GA-                         59.40  
       28.36    59.40                                                      
  8 Russell, James M          40 IM-CE-                           59.49  
       28.41    59.49                                                      
  9 Dawson, Jerry             43 GSM-NJ-                          59.63  
       28.46    59.63                                                      
 10 Endres, Paul D            40 SCAM-PC-                       1:00.14  
       28.84  1:00.14                                                      
 11 Conrad, Terry J           40 NCMS-NC-                       1:01.46  
       28.99  1:01.46                                                      
 12 Burkholder, Tracy A       40 WRA-GA-                        1:02.23  
       29.82  1:02.23                                                      
 13 Baliko, John A            42 GSM-NJ-                        1:02.84  
       30.26  1:02.84                                                      
 14 Carter, Robert            40 MCM-NT-                        1:03.10  
       30.75  1:03.10                                                      
 15 Linde, Mace               43 EXCL-SE-                       1:03.77  
       29.87  1:03.77                                                      
 16 Shtab, Steven             42 METR-MR-                       1:04.03  
       30.51  1:04.03                                                      
 17 Kramer, Andrew J          40 1776-DV-                       1:04.13  
       30.95  1:04.13                                                      
 18 Lebeau, Stephen           42 UNAT -                         1:04.98  
       31.22  1:04.98                                                      
 19 Mooney, John J            43 NEM-NE-                        1:05.67  
       30.23  1:05.67                                                      
 20 Quackenbush, Robert B     41 UNAT -                         1:06.47  
       30.81  1:06.47                                                      
 21 Morton, Paul A            41 MARY-MD-                       1:06.57  
       32.03  1:06.57                                                      
 22 Good, Thomas J            43 GSM-NJ-                        1:06.86  
       31.66  1:06.86                                                      
 23 Beliveau, Chris E         44 UNAT -                         1:07.50  
       32.53  1:07.50                                                      
 24 Ravalli, Stefano          43 UNAT -                         1:07.52  
       32.45  1:07.52                                                      
 25 Bodenmann, Jeff           43 GSM-NJ-                        1:10.57  
       32.59  1:10.57                                                      
 26 Sheil, Harry              43 GSM-NJ-                        1:11.18  
       34.68  1:11.18                                                      
 27 Feng, Ping                40 BERK-NJ-                       1:14.34  
       32.64  1:14.34                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          41 BDGR-MR-                       2:04.98  
       29.13  1:00.68  1:32.72  2:04.98                                    
  2 Anderson, James           41 METR-MR-                       2:07.27  
       29.40  1:00.84  1:34.49  2:07.27                                    
  3 Stewart, Henry D          40 NCMS-NC-                       2:07.52  
       30.13  1:02.37  1:35.84  2:07.52                                    
  4 Davis, Guy S              44 NEM-NE-                        2:11.05  
       29.81  1:03.24  1:37.55  2:11.05                                    
  5 Dawson, Jerry             43 GSM-NJ-                        2:14.92  
       30.47  1:04.99  1:40.37  2:14.92                                    
  6 Wuest, Frank C            43 NEM-NE-                        2:15.20  
       32.18  1:06.50  1:40.84  2:15.20                                    
  7 Russell, James M          40 IM-CE-                         2:18.09  
       30.93  1:04.98  1:40.80  2:18.09                                    
  8 Endres, Paul D            40 SCAM-PC-                       2:18.24  
       31.34  1:05.24  1:41.62  2:18.24                                    
  9 Kolb, Karl A              42 NEM-NE-                        2:19.89  
       32.33  1:07.89  1:44.77  2:19.89                                    
 10 Baliko, John A            42 GSM-NJ-                        2:21.61  
       33.37  1:10.31  1:46.99  2:21.61                                    
 11 Shtab, Steven             42 METR-MR-                       2:22.69  
       33.34  1:08.65  1:46.05  2:22.69                                    
 12 Good, Thomas J            43 GSM-NJ-                        2:32.17  
       33.89  1:11.14  1:50.47  2:32.17                                    
 13 Mooney, John J            43 NEM-NE-                        2:39.86  
       34.31  1:13.91  1:56.27  2:39.86                                    
 14 Brundage, David A         41 GSM-NJ-                        2:41.23  
       33.55  1:11.39  1:54.89  2:41.23                                    
 15 Sheil, Harry              43 GSM-NJ-                        2:41.88  
       35.36  1:17.33  2:01.44  2:41.88                                    
 16 Bodenmann, Jeff           43 GSM-NJ-                        2:49.28  
       34.76  1:14.70  2:00.07  2:49.28                                    
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          41 BDGR-MR-                       4:31.12  
       30.83  1:05.03  1:39.21  2:13.59  2:47.96  3:22.63  3:57.70  4:31.12
  2 Battle, Glenn             42 UNAT -                         4:38.08  
       31.63  1:07.01  1:43.16  2:17.68  2:53.12  3:28.76  4:04.26  4:38.08
  3 Davis, Guy S              44 NEM-NE-                        4:45.69  
       30.96  1:06.54  1:43.09  2:19.63  2:56.36  3:33.72  4:10.73  4:45.69
  4 Reid, Mike D              42 GAJA-GA-                       4:48.55  
       32.54  1:08.15  1:44.70  2:21.11  2:57.98  3:35.24  4:13.14  4:48.55
  5 Reilly, Jeff M            42 1776-DV-                       4:48.97  
       33.52  1:09.41  1:46.42  2:23.02  3:00.29  3:36.96  4:13.82  4:48.97
  6 Shtab, Steven             42 METR-MR-                       4:51.41  
       33.07  1:09.38  1:46.77  2:23.34  3:00.59  3:38.09  4:15.32  4:51.41
  7 Matysek, Jim              44 NIAG-NI-                       4:54.40  
       33.40  1:10.10  1:46.79  2:24.92  3:02.05  3:40.48  4:17.59  4:54.40
  8 Kramer, Andrew J          40 1776-DV-                       4:58.72  
       34.83  1:12.28  1:49.62  2:27.30  3:05.58  3:43.54  4:21.50  4:58.72
  9 Kolb, Karl A              42 NEM-NE-                        5:02.33  
       33.63  1:12.22  1:50.55  2:29.77  3:07.91  3:47.22  4:24.90  5:02.33
 10 Klutey, Rick              40 CONN-CT-                       5:05.66  
       34.84  1:12.83  1:51.51  2:30.56  3:09.45  3:48.43  4:27.54  5:05.66
 11 Morgan, Daniel A          41 GSM-NJ-                        5:09.22  
       36.13  1:15.27  1:54.73  2:34.59  3:14.40  3:53.56  4:32.38  5:09.22
 12 Conrad, Terry J           40 NCMS-NC-                       5:13.28  
       33.92  1:12.34  1:52.33  2:32.97  3:14.40  3:55.03  4:35.54  5:13.28
 13 Beliveau, Chris E         44 UNAT -                         5:17.14  
       34.23  1:11.84  1:51.64  2:31.46  3:12.49  3:53.75  4:36.16  5:17.14
 14 Morton, Paul A            41 MARY-MD-                       5:49.83  
       36.61  1:17.85  2:01.51  2:46.78  3:32.51  4:18.91  5:05.54  5:49.83
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vicioso, Danilo           40 CR   -                         9:39.39  
       31.63  1:06.15  1:41.56  2:17.27  2:52.78  3:28.27  4:03.90  4:40.62
     5:17.24  5:54.78  6:32.38  7:10.48  7:48.37  8:26.09  9:03.74  9:39.39
  2 Wuest, Frank C            43 NEM-NE-                        9:51.04  
       35.51  1:12.74  1:50.42  2:28.51  3:06.00  3:43.55  4:20.94  4:58.67
     5:35.76  6:13.24  6:50.24  7:27.23  8:03.93  8:40.55  9:16.40  9:51.04
  3 Reilly, Jeff M            42 1776-DV-                       9:58.01  
       33.90  1:09.96  1:47.18  2:24.23  3:01.74  3:39.10  4:16.82  4:54.45
     5:32.43  6:10.21  6:48.47  7:26.50  8:04.87  8:42.78  9:21.00  9:58.01
  4 Reid, Mike D              42 GAJA-GA-                      10:00.79  
       33.29  1:09.82  1:45.99  2:24.00  3:01.45  3:39.88  4:17.81  4:56.80
     5:34.58  6:13.48  6:51.80  7:31.11  8:09.16  8:48.00  9:26.33 10:00.79
  5 Shtab, Steven             42 METR-MR-                      10:08.22  
       33.81  1:10.71  1:48.22  2:26.11  3:03.61  3:41.77  4:20.02  4:57.99
     5:35.80  6:14.37  6:53.33  7:32.48  8:11.44  8:51.15  9:29.75 10:08.22
  6 Matysek, Jim              44 NIAG-NI-                      10:11.91  
       35.10  1:12.71  1:50.94  2:28.92  3:07.79  3:46.13  4:25.10  5:03.56
     5:42.54  6:21.20  7:00.58  7:39.56  8:18.60  8:57.15  9:36.03 10:11.91
  7 Endres, Paul D            40 SCAM-PC-                      10:18.13  
       33.35  1:10.30  1:48.04  2:26.42  3:04.44  3:43.39  4:21.93  5:01.40
     5:40.81  6:21.30  7:00.47  7:40.39  8:19.73  8:59.48  9:32.11 10:18.13
  8 Kolb, Karl A              42 NEM-NE-                       10:20.20  
       34.81  1:13.03  1:51.00  2:31.50  3:11.36  3:50.66  4:30.81  5:09.92
     5:49.59  6:28.80  7:08.61  7:47.49  8:26.57  9:05.27  9:42.89 10:20.20
  9 Kramer, Andrew J          40 1776-DV-                      10:27.04  
       34.59  1:11.61  1:43.57  2:28.91  3:07.99  3:49.16  4:23.28  5:09.43
     5:49.22  6:29.40  7:08.80  7:49.57  8:29.28  9:09.17  9:48.35 10:27.04
 10 Klutey, Rick              40 CONN-CT-                      10:32.98  
       35.28  1:14.96  1:54.63  2:35.13  3:14.28  3:55.14  4:34.37  5:14.92
     5:54.20  6:34.89  7:14.21  7:54.71  8:34.01  9:14.66  9:53.87 10:32.98
 11 Moreland, Micheal G       40 NIAG-NI-                      10:45.36  
       33.30  1:09.52  1:47.68  2:27.32  3:07.92  3:49.17  4:30.54  5:11.74
     5:53.93  6:36.24  7:18.47  7:59.95  8:42.06  9:23.66 10:05.68 10:45.36
 12 Beliveau, Chris E         44 UNAT -                        10:53.72  
       35.59  1:14.47  1:55.89  2:37.20  3:18.93  4:01.07  4:42.26  5:24.35
     6:05.70  6:47.34  7:29.30  8:11.06  8:52.03  9:33.38 10:14.17 10:53.72
 13 Conrad, Terry J           40 NCMS-NC-                      10:57.77  
       33.80  1:13.12  1:54.44  2:36.62  3:18.54  4:01.33  4:43.49  5:25.98
     6:08.06  6:50.00  7:32.05  8:15.00  8:56.98  9:38.90 10:19.60 10:57.77
 14 Carter, Robert            40 MCM-NT-                       11:32.31  
       38.00  1:19.31  1:49.41  2:46.42  3:22.33  4:14.66  4:50.92  5:43.73
     6:28.52  7:12.25  7:56.63  8:40.47  9:24.82 10:08.34 10:52.02 11:32.31
 15 Brundage, David A         41 GSM-NJ-                       12:22.06  
              1:21.01  2:06.19  2:52.09  3:38.93  4:26.33  5:12.68  5:59.40
     6:47.41  7:34.73  8:22.08  9:09.86  9:58.43 10:46.72 11:35.18 12:22.06
 16 Feng, Ping                40 BERK-NJ-                      13:27.80  
       44.21  1:32.31  2:16.86  3:13.09  3:59.77  4:57.05  5:40.61  6:40.58
     7:32.52  8:23.83  9:12.99 10:07.63 10:58.67 11:49.64 12:31.11 13:27.80
 17 Meltzer, Jeffrey A        40 GSM-NJ-                       16:02.68  
       48.48  1:41.19  2:39.57  3:39.63  4:41.25  5:44.20  6:46.48  7:48.81
     8:51.93  9:53.59 10:55.56 11:57.28 12:59.37 14:01.26 15:03.63 16:02.68
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tidmarsh, George F        43 MELO-PC-                      17:14.13  
       31.71  1:04.80  1:39.41  2:13.41  2:48.13  3:22.19  3:57.01  4:31.34
     5:06.04  5:40.28  6:15.13  6:49.27  7:24.31  7:58.87  8:34.07  9:08.70
     9:43.84 10:18.52 10:53.40 11:28.20 12:03.25 12:38.05 13:12.76 13:47.53
    14:22.94 14:58.03 15:32.86 16:06.56 16:40.53 17:14.13                  
  2 Anderson, James           41 METR-MR-                      18:07.73  
       32.64  1:07.65  1:38.52  2:19.88  2:56.52  3:33.01  4:09.83  4:46.20
     5:23.16  5:59.73  6:36.37  7:12.93  7:50.14  8:26.71  9:03.53  9:40.15
    10:16.84 10:53.03 11:29.96 12:06.24 12:42.78 13:19.18 13:55.57 14:32.04
    15:08.52 15:44.90 16:21.29 16:56.85 17:32.95 18:07.73                  
  3 Vicioso, Danilo           40 CR   -                        18:44.22  
       33.28  1:08.63  1:44.61  2:21.37  2:57.67  3:34.90  4:11.09  4:48.08
     5:24.36  6:01.56  6:38.56  7:16.12  7:53.18  8:31.31  9:09.35  9:47.84
    10:25.58 11:04.49 11:43.30 12:22.52 13:00.85 13:39.59 14:17.84 14:55.39
    15:32.59 16:11.35 16:49.99 17:29.55 18:08.32 18:44.22                  
  4 Matysek, Jim              44 NIAG-NI-                      19:36.69  
       34.68  1:12.42  1:50.71  2:30.16  3:08.48  3:47.92  4:26.29  5:06.14
     5:44.51  6:23.78  7:02.47  7:42.38  8:21.06  9:00.97  9:40.27 10:20.27
    10:59.56 11:39.94 12:19.30 12:59.45 13:39.10 14:19.75 14:59.33 15:39.40
    16:18.91 16:59.22 17:38.97 18:19.43 18:58.47 19:36.69                  
  5 Kolb, Karl A              42 NEM-NE-                       19:53.70  
       35.95  1:15.82  1:55.44  2:36.07  3:16.22  3:56.95  4:36.75  5:17.18
     5:56.97  6:37.34  7:16.99  7:57.56  8:37.23  9:17.90  9:57.73 10:38.07
    11:17.66 11:58.23 12:37.91 13:18.90 13:58.53 14:39.34 15:18.34 15:58.79
    16:38.15 17:18.44 17:57.49 18:37.64 19:15.82 19:53.70                  
  6 Moreland, Micheal G       40 NIAG-NI-                      20:52.33  
       33.93  1:11.25  1:49.11  2:29.81  3:09.54  3:51.20  4:32.46  5:15.23
     5:57.22  6:39.90  7:22.13  8:04.81  8:47.27  9:30.65 10:12.85 10:55.93
    11:38.65 12:21.37 13:04.40 13:47.08 14:29.87 15:12.97 15:55.81 16:39.30
    17:21.36 18:04.02 18:46.67 19:29.18 20:11.71 20:52.33                  
  7 Benner, Tord E            44 NOVA-SP-                      21:21.58  
       37.16  1:20.42  2:03.98  2:48.33  3:32.50  4:16.56  5:01.68  5:45.03
     6:28.95  7:11.80  7:55.66  8:38.37  9:21.81 10:05.02 10:48.04 11:30.68
    12:14.24 12:57.60 13:41.13 14:24.08 15:06.02 15:47.35 16:29.48 17:11.05
    17:52.60 18:35.16 19:16.97 19:59.77 20:41.53 21:21.58                  
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Frank A            43 NOVA-SP-                         30.20  
  2 Reid, Mike D              42 GAJA-GA-                         31.38  
  3 Goldbloom, Robert M       44 METR-MR-                         31.51  
  4 Stewart, Henry D          40 NCMS-NC-                         31.56  
  5 Benner, Tord E            44 NOVA-SP-                         32.22  
  6 Moreland, Micheal G       40 NIAG-NI-                         34.00  
  7 Mangrum, John             40 NCMS-NC-                         35.17  
  8 Linde, Mace               43 EXCL-SE-                         38.65  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn             42 UNAT -                         1:05.73  
       32.03  1:05.73                                                      
  2 Reid, Mike D              42 GAJA-GA-                       1:08.13  
       32.87  1:08.13                                                      
  3 Wasko, Frank A            43 NOVA-SP-                       1:08.54  
       33.13  1:08.54                                                      
  4 Benner, Tord E            44 NOVA-SP-                       1:09.89  
       34.13  1:09.89                                                      
  5 Greene, Christopher C     41 GAJA-GA-                       1:12.96  
       35.06  1:12.96                                                      
  6 Lebeau, Stephen           42 UNAT -                         1:15.38  
       36.79  1:15.38                                                      
  7 Feng, Ping                40 BERK-NJ-                       1:28.61  
       42.36  1:28.61                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn             42 UNAT -                         2:22.70  
       33.99  1:10.07  1:46.73  2:22.70                                    
  2 Benner, Tord E            44 NOVA-SP-                       2:36.01  
       35.82  1:17.41  1:56.82  2:36.01                                    
  3 Greene, Christopher C     41 GAJA-GA-                       2:36.70  
       36.71  1:16.26  1:57.42  2:36.70                                    
  4 Lebeau, Stephen           42 UNAT -                         2:44.13  
       37.35  1:18.19  2:00.59  2:44.13                                    
  5 Mangrum, John             40 NCMS-NC-                       2:46.29  
       39.76  1:21.18  2:04.32  2:46.29                                    
  6 Kolb, Karl A              42 NEM-NE-                        2:57.62  
       42.01  1:27.28  2:13.35  2:57.62                                    
  7 Greenstein, Steven        42 REB  -                         3:21.83  
       44.97  1:35.66  2:26.95  3:21.83                                    
 -- Wasko, Frank A            43 NOVA-SP-                            DQ  
       35.45  1:13.84  1:52.47       DQ                                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasegawa, Brian J         40 ROW  -                           31.82  
  2 Casciato, Michael G       44 1776-DV-                         34.24  
  3 Goldbloom, Robert M       44 METR-MR-                         35.31  
  4 Burkholder, Tracy A       40 WRA-GA-                          36.37  
  5 Reilly, Jeff M            42 1776-DV-                         36.42  
  6 Quackenbush, Robert B     41 UNAT -                           36.60  
  7 Greenstein, Steven        42 REB  -                           38.44  
  8 Linde, Mace               43 EXCL-SE-                         38.51  
  9 Zampetti, Joseph J        42 GSM-NJ-                          39.78  
 10 Beliveau, Chris E         44 UNAT -                           40.47  
 11 Corben, Garrison S        41 NEM-NE-                          45.14  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, David M          43 UNAT -                         1:10.56  
       33.63  1:10.56                                                      
  2 Casey, Brian W            40 NEM-NE-                        1:11.87  
       33.48  1:11.87                                                      
  3 Hasegawa, Brian J         40 ROW  -                         1:14.01  
       34.44  1:14.01                                                      
  4 Casciato, Michael G       44 1776-DV-                       1:16.17  
       34.74  1:16.17                                                      
  5 Gendreau, Edmund J        41 NEM-NE-                        1:16.65  
       35.61  1:16.65                                                      
  6 Matysek, Jim              44 NIAG-NI-                       1:17.89  
       36.34  1:17.89                                                      
  7 Leddy, Michael            44 GSM-NJ-                        1:18.04  
       36.47  1:18.04                                                      
  8 Burkholder, Tracy A       40 WRA-GA-                        1:20.48  
       38.07  1:20.48                                                      
  9 Klutey, Rick              40 CONN-CT-                       1:21.67  
       38.79  1:21.67                                                      
 10 Endres, Paul D            40 SCAM-PC-                       1:22.93  
       39.09  1:22.93                                                      
 11 Corben, Garrison S        41 NEM-NE-                        1:43.52  
       46.96  1:43.52                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, David M          43 UNAT -                         2:36.48  
       37.28  1:17.00  1:57.70  2:36.48                                    
  2 Anderson, James           41 METR-MR-                       2:42.99  
       36.22  1:18.05  2:00.02  2:42.99                                    
  3 Casey, Brian W            40 NEM-NE-                        2:43.03  
       38.00  1:19.72  2:01.15  2:43.03                                    
  4 Gendreau, Edmund J        41 NEM-NE-                        2:45.08  
       37.38  1:18.61  2:01.63  2:45.08                                    
  5 Matysek, Jim              44 NIAG-NI-                       2:49.11  
       38.33  1:20.93  2:04.80  2:49.11                                    
  6 Casciato, Michael G       44 1776-DV-                       2:49.41  
       38.83  1:21.98  2:05.89  2:49.41                                    
  7 Klutey, Rick              40 CONN-CT-                       2:54.21  
       39.70  1:25.08  2:09.14  2:54.21                                    
  8 Endres, Paul D            40 SCAM-PC-                       3:03.08  
       42.04  1:27.65  2:15.72  3:03.08                                    
  9 Shtab, Steven             42 METR-MR-                       3:14.11  
       42.72  1:32.33  2:23.31  3:14.11                                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldbloom, Robert M       44 METR-MR-                         27.37  
  2 Stewart, Henry D          40 NCMS-NC-                         27.46  
  3 Wasko, Frank A            43 NOVA-SP-                         27.81  
  4 Newman, Steven M          41 BDGR-MR-                         28.02  
  5 Russell, James M          40 IM-CE-                           28.52  
  6 Kriley, Mike R            44 GSM-NJ-                          28.53  
  7 Gendreau, Edmund J        41 NEM-NE-                          28.75  
  8 Davis, Guy S              44 NEM-NE-                          28.86  
  9 Anderson, Ken T           44 UNAT -                           28.93  
 10 Guthrie, David M          43 UNAT -                           29.66  
 11 Casciato, Michael G       44 1776-DV-                         29.78  
 12 Greene, Christopher C     41 GAJA-GA-                         30.02  
 13 Baliko, John A            42 GSM-NJ-                          30.07  
 14 Quackenbush, Robert B     41 UNAT -                           30.49  
 15 Linde, Mace               43 EXCL-SE-                         30.58  
 16 Burkholder, Tracy A       40 WRA-GA-                          30.62  
 17 Wuest, Frank C            43 NEM-NE-                          30.95  
 18 Ravalli, Stefano          43 UNAT -                           32.02  
 19 Corben, Garrison S        41 NEM-NE-                          39.68  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry D          40 NCMS-NC-                       1:01.64  
       29.12  1:01.64                                                      
  2 Vicioso, Danilo           40 CR   -                         1:01.89  
       29.42  1:01.89                                                      
  3 Casey, Brian W            40 NEM-NE-                        1:02.78  
       29.01  1:02.78                                                      
  4 Gendreau, Edmund J        41 NEM-NE-                        1:03.24  
       29.18  1:03.24                                                      
  5 Goldbloom, Robert M       44 METR-MR-                       1:04.11  
       29.55  1:04.11                                                      
  6 Newman, Steven M          41 BDGR-MR-                       1:04.95  
       30.08  1:04.95                                                      
  7 Russell, James M          40 IM-CE-                         1:05.99  
       30.99  1:05.99                                                      
  8 Greene, Christopher C     41 GAJA-GA-                       1:06.50  
       31.10  1:06.50                                                      
  9 Wuest, Frank C            43 NEM-NE-                        1:08.64  
       32.99  1:08.64                                                      
 10 Reilly, Jeff M            42 1776-DV-                       1:08.72  
       32.07  1:08.72                                                      
 11 Conrad, Terry J           40 NCMS-NC-                       1:09.17  
       29.93  1:09.17                                                      
 12 Anderson, Ken T           44 UNAT -                         1:10.22  
       31.47  1:10.22                                                      
 13 Baliko, John A            42 GSM-NJ-                        1:14.87  
       32.92  1:14.87                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, Brian W            40 NEM-NE-                        2:24.85  
       31.54  1:06.93  1:44.37  2:24.85                                    
  2 Greene, Christopher C     41 GAJA-GA-                       2:39.28  
       32.40  1:09.28  1:48.62  2:39.28                                    
  3 Conrad, Terry J           40 NCMS-NC-                       2:51.35  
       34.78  1:16.75  2:03.40  2:51.35                                    
  4 Mangrum, John             40 NCMS-NC-                       3:00.12  
       35.42  1:19.61  2:07.59  3:00.12                                    
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, Brian W            40 NEM-NE-                        2:22.14  
       30.19  1:08.46  1:48.16  2:22.14                                    
  2 Anderson, James           41 METR-MR-                       2:22.54  
       31.19  1:07.34  1:49.07  2:22.54                                    
  3 Battle, Glenn             42 UNAT -                         2:25.06  
       30.90  1:08.43  1:52.27  2:25.06                                    
  4 Guthrie, David M          43 UNAT -                         2:27.94  
       30.49  1:10.42  1:51.88  2:27.94                                    
  5 Casciato, Michael G       44 1776-DV-                       2:30.64  
       30.65  1:11.81  1:54.47  2:30.64                                    
  6 Reid, Mike D              42 GAJA-GA-                       2:30.94  
       29.80  1:10.63  1:55.58  2:30.94                                    
  7 Goldbloom, Robert M       44 METR-MR-                       2:31.91  
       30.63  1:10.70  1:57.20  2:31.91                                    
  8 Dawson, Jerry             43 GSM-NJ-                        2:32.66  
       31.03  1:10.74  1:55.79  2:32.66                                    
  9 Conrad, Terry J           40 NCMS-NC-                       2:33.35  
       31.09  1:12.51  1:59.13  2:33.35                                    
 10 Russell, James M          40 IM-CE-                         2:36.88  
       31.44  1:12.91  2:00.51  2:36.88                                    
 11 Endres, Paul D            40 SCAM-PC-                       2:37.43  
       31.79  1:14.69  2:00.04  2:37.43                                    
 12 Klutey, Rick              40 CONN-CT-                       2:39.00  
       33.37  1:17.72  2:02.11  2:39.00                                    
 13 Mangrum, John             40 NCMS-NC-                       2:46.85  
       33.62  1:16.26  2:07.59  2:46.85                                    
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, James           41 METR-MR-                       5:12.10  
       32.94  1:10.83  1:51.65  2:31.88  3:16.62  4:01.82  4:38.04  5:12.10
  2 Vicioso, Danilo           40 CR   -                         5:18.38  
       31.99  1:09.79  1:51.33  2:32.83  3:20.85  4:09.03  4:45.36  5:18.38
  3 Gendreau, Edmund J        41 NEM-NE-                        5:19.85  
       31.87  1:10.63  1:54.04  2:37.01  3:20.27  4:05.60  4:43.27  5:19.85
  4 Greene, Christopher C     41 GAJA-GA-                       5:30.64  
       32.83  1:09.19  1:53.78  2:35.42  3:26.03  4:14.91  4:53.84  5:30.64
  5 Klutey, Rick              40 CONN-CT-                       5:35.33  
       33.78  1:14.13  2:00.40  2:46.78  3:31.45  4:19.02  4:57.55  5:35.33
  6 Matysek, Jim              44 NIAG-NI-                       5:35.56  
       35.79  1:17.81  2:03.64  2:49.58  3:34.94  4:21.94  5:00.59  5:35.56
  7 Dawson, Jerry             43 GSM-NJ-                        5:45.21  
       34.81  1:17.89  2:02.94  2:48.80  3:37.67  4:29.39  5:08.05  5:45.21
  8 Mangrum, John             40 NCMS-NC-                       5:57.97  
       34.87  1:17.27  2:03.10  2:47.95  3:41.91  4:35.75  5:17.40  5:57.97
  9 Kolb, Karl A              42 NEM-NE-                        6:13.25  
       36.65  1:20.38  2:11.44  3:01.39  3:57.25  4:53.49  5:34.18  6:13.25
 10 Sheil, Harry              43 GSM-NJ-                        6:54.08  
       39.59  1:33.66  2:32.61  3:23.77  4:24.53  5:24.10  6:11.24  6:54.08
 -- Casey, Brian W            40 NEM-NE-                             DQ  
       31.84  1:08.37  1:50.78  2:32.39  3:17.54  4:02.90  4:39.80       DQ
Sponsor #20Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #29Sponsor #14
Sponsor #45Sponsor #41Sponsor #47Sponsor #36Sponsor #44Sponsor #25Sponsor #33
Sponsor #52Sponsor #13Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #50