2002 Long Course National Championships

Women's Results - Age 70-74

Final Results

[Back to list of results]

Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 QUIK                   37.00      36.14  
  2 Bohl, Nan H               73 MOVY                   39.55      40.01  
  3 Homans, Margaret T        70  FMM                   42.96      41.88  
  4 Gruender, Edie            74 ARIZ                   41.53      44.67  
  5 Hecimovich, Helen         72 UNAT                   53.80      51.90  
  6 Considine, Frances M      74 UNAT                   53.35      57.54  
  7 O'Brien, Patricia A       74 O*H*                 1:10.00    1:47.15  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 QUIK                 1:24.33    1:22.14  
       38.88  1:22.14                                                      
  2 Bohl, Nan H               73 MOVY                 1:30.35    1:31.56  
       42.06  1:31.56                                                      
  3 Gruender, Edie            74 ARIZ                 1:36.61    1:34.78  
       43.99  1:34.78                                                      
  4 Homans, Margaret T        70  FMM                 1:40.90    1:38.68  
       46.75  1:38.68                                                      
  5 Considine, Frances M      74 UNAT                 1:55.88    2:00.99  
       55.67  2:00.99                                                      
  6 Protopapas, Renee         73  H2O                 2:29.17    2:10.48  
       59.27  2:10.48                                                      
  7 Hecimovich, Helen         72 UNAT                 2:15.00    2:25.79  
     1:01.78  2:25.79                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 QUIK                 3:12.00    3:09.07  
       40.41  1:28.82  2:17.72  3:09.07                                    
  2 Homans, Margaret T        70  FMM                 3:43.00    3:39.69  
       46.13  1:44.65  2:43.05  3:39.69                                    
  3 Drummond, Marion G        71 O*H*                 4:27.41    4:52.70  
     1:04.79  2:21.03  3:36.60  4:52.70                                    
  4 Ganzel, Carol H           71 O*H*                 4:53.34    5:14.30  
     1:07.45  2:33.38  3:56.04  5:14.30                                    
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           70 METR                 8:00.00    7:16.46  
       47.81  1:41.12  2:38.99  3:34.19  4:31.78  5:26.92  6:24.15  7:16.46
  2 Homans, Margaret T        70  FMM                 7:49.00    7:47.60  
       52.73  1:52.30  2:55.42  3:55.03  4:56.89  5:54.23  6:54.76  7:47.60
  3 Campbell, Joan K          72 CATM                 7:40.93    7:55.07  
       54.42  1:53.39  2:55.72  3:55.24  4:57.71  5:57.04  6:58.81  7:55.07
  4 Protopapas, Renee         73  H2O                 9:42.02    9:32.06  
     1:03.31  2:16.35  3:29.79  4:43.43  5:57.06  7:09.98  8:23.33  9:32.06
 
Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           70 METR                16:22.00   14:45.78  
     2:39.61           4:31.35  5:28.29  6:24.15  7:20.71  8:17.12  9:13.04
                      10:08.37 11:04.99 12:00.65 12:56.80 13:52.34 14:45.78
  2 Kron, Lilly               71 O*H*                16:58.00   17:22.59  
     3:08.08           5:19.40                    6:29.18  7:33.50  8:38.91
     9:44.07 10:50.41 11:58.59 13:04.83 14:10.11 15:14.34 16:18.88 17:22.59
  3 Protopapas, Renee         73  H2O                20:22.80   19:24.92  
     1:02.80           3:30.38  4:46.80  5:59.02  7:13.80  8:25.41  9:40.44
    10:52.93 12:07.39 13:18.79 14:33.72 15:47.28 17:03.80 18:14.81 19:24.92
 
Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            74 ARIZ                30:40.00   29:27.39  
       48.31  1:43.68  2:40.52  3:39.73  4:38.59  5:37.60  6:36.46  7:35.93
     8:35.11  9:34.59 10:33.79 11:33.32 12:32.71 13:32.80 14:32.34 15:32.15
    16:32.23 17:31.85 18:31.32 19:31.42 20:30.71 21:30.98 22:31.21 23:30.97
    24:31.03 25:31.75 26:32.08 27:31.87 28:31.12 29:27.39                  
  2 Campbell, Joan K          72 CATM                31:00.01   29:47.01  
       51.61  1:50.98  2:50.89  3:51.14  4:50.82  5:51.00  6:51.27  7:51.19
     8:50.13  9:51.05 10:50.94 11:51.68 12:51.87 13:52.46 14:51.84 15:51.85
    16:51.81 17:51.47 18:50.62 19:50.55 20:49.59 21:49.89 22:48.98 23:48.99
    24:48.81 25:50.12 26:49.09 27:50.32 28:49.87 29:47.01                  
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            73 OMAC                   54.00      51.02  
  2 Homans, Margaret T        70  FMM                   53.84      51.86  
  3 Mullins, Mary J           71 LAKE                 1:02.00      56.09  
  4 Considine, Frances M      74 UNAT                 1:07.51    1:10.51  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           70 METR                 1:48.00    1:56.27  
       58.49  1:56.27                                                      
  2 Mullins, Mary J           71 LAKE                 2:15.00    2:04.67  
     1:02.30  2:04.67                                                      
  3 Hagan, Marianna M         74 1776                 2:05.59    2:13.24  
     1:09.31  2:13.24                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           70 METR                 4:10.00    4:04.62  
     1:00.01  2:01.67  3:04.04  4:04.62                                    
  2 Campbell, Joan K          72 CATM                 4:19.97    4:29.03  
     1:03.26  2:12.46  3:24.65  4:29.03                                    
  3 Mullins, Mary J           71 LAKE                 4:58.00    4:31.73  
     1:07.10  2:17.17  3:28.38  4:31.73                                    
  4 Hagan, Marianna M         74 1776                 4:35.42    4:43.63  
     1:07.30  2:20.03  3:34.02  4:43.63                                    
  5 Young, Claire E           74 IRCC                 5:30.00    5:01.82  
     1:13.33  2:28.63  3:46.86  5:01.82                                    
  6 Wolle, Marian L           74 SDSM                 5:10.00    5:15.34  
     1:12.54  2:35.35  3:54.65  5:15.34                                    
  7 Protopapas, Renee         73  H2O                 5:49.73    6:18.51  
     1:26.59  3:05.36  4:43.27  6:18.51                                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            73 OMAC                   49.89      49.45  
  2 Kron, Lilly               71 O*H*                   50.63      50.04  
  3 Bohl, Nan H               73 MOVY                   52.36      54.40  
  4 Snyder, Hannelore         72   IM                 1:00.00    1:00.42  
 
Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               71 O*H*                 1:55.05    1:53.46  
       53.23  1:53.46                                                      
  2 Bohl, Nan H               73 MOVY                 1:59.60    2:04.53  
       56.91  2:04.53                                                      
  3 Snyder, Hannelore         72   IM                 2:15.00    2:16.45  
     1:03.61  2:16.45                                                      
  4 Young, Claire E           74 IRCC                 2:51.00    2:51.53  
     1:20.48  2:51.53                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               71 O*H*                 3:58.02    4:01.52  
       54.30  1:55.84  2:59.01  4:01.52                                    
  2 Alexander, Joan E         70  WCM                 4:15.00    4:23.74  
     1:04.28  2:09.82  3:18.00  4:23.74                                    
  3 Eisele, Sylvia            73 OMAC                 4:12.00    4:26.16  
       56.27  2:04.30  3:19.71  4:26.16                                    
  4 Bohl, Nan H               73 MOVY                 4:24.43    4:29.27  
     1:00.47  2:08.04  3:21.53  4:29.27                                    
  5 Campbell, Joan K          72 CATM                 4:42.13    4:44.49  
     1:04.34  2:18.39  3:32.47  4:44.49                                    
  6 Snyder, Hannelore         72   IM                 5:10.10    4:57.16  
     1:06.83  2:22.10  3:41.68  4:57.16                                    
  7 Protopapas, Renee         73  H2O                 5:40.61    5:52.16  
     1:15.77  2:49.64  4:22.31  5:52.16                                    
  8 Young, Claire E           74 IRCC                 5:50.00    6:09.44  
     1:23.53  2:56.64  4:33.14  6:09.44                                    
  9 Wolle, Marian L           74 SDSM                 6:50.00    6:36.19  
     1:33.57  3:17.61  4:55.74  6:36.19                                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 QUIK                   44.00      43.49  
  2 Gruender, Edie            74 ARIZ                   50.08      51.11  
  3 Alexander, Joan E         70  WCM                   52.44      56.27  
  4 Mullins, Mary J           71 LAKE                 1:10.00    1:06.12  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 QUIK                 1:47.00    1:48.39  
       48.97  1:48.39                                                      
  2 Alexander, Joan E         70  WCM                 2:03.00    2:04.47  
       59.27  2:04.47                                                      
  3 Gruender, Edie            74 ARIZ                 2:08.81    2:11.23  
       56.50  2:11.23                                                      
  4 Hagan, Marianna M         74 1776                 2:19.78    3:01.75  
     1:24.08  3:01.75                                                      
  5 Williams, Mary F          71 MICH                 2:49.30    3:04.55  
     1:20.79  3:04.55                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            73 OMAC                 4:25.00    4:35.72  
       58.95  2:09.45  3:22.48  4:35.72                                    
  2 Alexander, Joan E         70  WCM                 4:28.47    4:36.99  
     1:02.72  2:13.99  3:29.30  4:36.99                                    
  3 Hagan, Marianna M         74 1776                 5:43.92    6:18.22  
     1:26.91  3:31.53  5:02.64  6:18.22                                    
  4 Williams, Mary F          71 MICH                 6:22.10    6:23.72  
     1:23.22  3:03.53  4:44.31  6:23.72                                    
  5 Wolle, Marian L           74 SDSM                 5:58.86    6:31.09  
     1:30.42  3:10.96  4:52.99  6:31.09                                    
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaschke, Lida A           70 METR                 4:15.00    4:03.29  
     1:00.94  2:03.90  3:10.60  4:03.29                                    
  2 Kron, Lilly               71 O*H*                 4:10.02    4:05.85  
       58.03  2:01.06  3:06.94  4:05.85                                    
  3 Alexander, Joan E         70  WCM                 4:15.00    4:22.55  
     1:01.40  2:17.21  3:24.12  4:22.55                                    
  4 Williams, Mary F          71 MICH                 5:35.04    5:50.40  
     1:31.72  3:01.72  4:44.31  5:50.40                                    
  5 Wolle, Marian L           74 SDSM                 5:36.24    5:50.80  
     1:29.61  2:49.70  4:35.82  5:50.80                                    
 -- Mullins, Mary J           71 LAKE                 5:25.00         DQ  
     1:09.22  2:29.90  3:55.36       DQ                                    
 
Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            73 OMAC                 8:53.00    9:01.87  
       58.99  2:10.25  5:39.61  6:49.78  8:00.10  9:00.24  9:01.87         
  2 Campbell, Joan K          72 CATM                 9:14.71    9:30.46  
     1:13.55  2:31.92  3:51.39  5:04.39  6:17.96  7:28.75  8:33.94  9:30.46
  3 Hagan, Marianna M         74 1776                10:48.94   11:39.30  
     1:31.15  3:03.59  4:25.11  5:40.18  7:21.47  8:52.15 10:19.49 11:39.30
  4 Williams, Mary F          71 MICH                11:53.21   11:44.66  
     1:23.55  3:04.39  4:42.48  6:12.29  7:44.65  9:20.10 10:33.20 11:44.66
  5 Wolle, Marian L           74 SDSM                11:22.40   11:58.63  
     1:33.28  3:17.07  4:41.99  6:02.05  7:46.15  9:28.59 10:44.11 11:58.63
Sponsor #47Sponsor #36Sponsor #35Sponsor #43Sponsor #50
Sponsor #14Sponsor #33Sponsor #21Sponsor #51Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #20
Sponsor #52Sponsor #44Sponsor #45Sponsor #49Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #25