2002 Long Course National Championships

Women's Results - Age 50-54

Final Results

[Back to list of results]

Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       51 ARIZ                   30.00      28.77  
  2 Feldmann, Joel T          51  NEM                   29.44      29.39  
  3 Williamson, Francine S    54 GAJA                   33.54      30.99  
  4 La Borwit, Anne G         52 GOLD                   32.28      31.75  
  5 Merritt, Jennifer         51  SPO                   33.00      32.39  
  6 Silver, Lynn              50 PCAT                   33.31      34.34  
  7 Uible, Barbara L          51 GOST                   37.08      34.58  
  8 Ketchen, Susan N          50  NEM                   37.00      34.60  
  9 Pero, Myriam              53 ANCM                   38.00      36.28  
 10 Hornsby, Marilyn S        54 O*H*                   38.00      36.95  
 11 Billmeyer, Carol L        50 MINN                   39.00      38.53  
 12 Layton, Ginny H           51 GOST                   52.24      44.82  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              51  TAM                 1:04.00    1:01.83  
       30.06  1:01.83                                                      
  2 Halfacre, Susan           50  GSC                 1:10.00    1:06.02  
       31.96  1:06.02                                                      
  3 Feldmann, Joel T          51  NEM                 1:16.00    1:07.70  
       31.02  1:07.70                                                      
  4 Williamson, Francine S    54 GAJA                 1:13.54    1:08.95  
       33.64  1:08.95                                                      
  5 La Borwit, Anne G         52 GOLD                 1:10.93    1:10.08  
       32.89  1:10.08                                                      
  6 Guthrie, Sally K          52 MICH                 1:16.00    1:14.59  
       35.06  1:14.59                                                      
  7 Pero, Myriam              53 ANCM                 1:23.00    1:18.10  
       37.89  1:18.10                                                      
  8 Puckett, Nancy G          53 1776                 1:21.50    1:21.28  
  9 Yoder, Margie E           50  RMM                 1:23.00    1:30.61  
       42.04  1:30.61                                                      
 10 Carly, Frances J          54 O*H*                 1:44.00    1:35.27  
       46.38  1:35.27                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              51  TAM                 2:20.00    2:16.90  
       32.05  1:07.43  1:42.98  2:16.90                                    
  2 Halfacre, Susan           50  GSC                 2:20.00    2:26.27  
       33.60  1:09.83  1:48.75  2:26.27                                    
  3 Williamson, Francine S    54 GAJA                 2:45.54    2:32.79  
       35.88  1:14.25  1:54.15  2:32.79                                    
  4 La Borwit, Anne G         52 GOLD                 2:35.29    2:37.39  
       36.38  1:15.96  1:57.43  2:37.39                                    
  5 Jones, Cynthia L          52   IM                 2:43.00    2:41.24  
       36.91  1:17.16  2:00.45  2:41.24                                    
  6 Silver, Lynn              50 PCAT                 2:44.86    2:45.68  
       36.75  1:18.47  2:01.18  2:45.68                                    
  7 Guthrie, Sally K          52 MICH                 2:48.00    2:47.69  
       36.28  1:17.74  2:02.42  2:47.69                                    
  8 Pero, Myriam              53 ANCM                 3:01.00    2:53.89  
       39.16  1:23.20  2:08.71  2:53.89                                    
  9 Puckett, Nancy G          53 1776                 2:58.50    2:58.96  
       40.71  1:25.06  2:12.02  2:58.96                                    
 10 Taggart, Carol S          53   IM                 3:22.00    3:31.43  
       47.32  1:40.99  2:36.34  3:31.43                                    
 11 Carly, Frances J          54 O*H*                 3:40.00    3:36.58  
       49.88  1:43.66  2:43.03  3:36.58                                    
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halfacre, Susan           50  GSC                 5:20.00    5:05.16  
       34.62  1:12.42  1:52.95  2:32.59  3:12.28  3:50.03  4:28.17  5:05.16
  2 Ogier, Danielle           50 UNAT                 5:07.70    5:10.65  
       34.47  1:12.81  1:53.17  2:33.31  3:13.36  3:53.03  4:32.32  5:10.65
  3 Williamson, Francine S    54 GAJA                 5:55.54    5:24.38  
       35.98  1:15.88  1:57.66  2:38.68  3:21.34  4:01.77  4:44.17  5:24.38
  4 Kawakami, Priscilla C     52 UTAH                 5:30.00    5:30.07  
       37.81  1:19.07  2:00.97  2:43.10  3:25.08  4:07.11  4:49.26  5:30.07
  5 Guthrie, Sally K          52 MICH                 5:58.00    5:38.03  
       37.01  1:19.82  2:02.87  2:47.50  3:31.08  4:14.58  4:57.72  5:38.03
  6 Everitt, Denise M         50 NIAG                 5:55.25    5:38.50  
       39.02  1:21.95  2:04.54  2:48.08  3:30.75  4:14.50  4:57.82  5:38.50
  7 Moore, Meredith A         53 CONN                 6:15.00    5:47.33  
       38.25  1:22.32  2:07.19  2:52.06  3:36.94  4:21.44  5:06.00  5:47.33
  8 Silver, Lynn              50 PCAT                 5:49.77    5:57.92  
       38.87  1:20.86  2:06.40  2:51.20  3:38.85  4:24.85  5:13.15  5:57.92
  9 Nelson, Colleen           53 TYMS                 6:15.00    6:09.67  
       41.08  1:28.16  2:15.82  3:03.93  3:51.00  4:38.17  5:25.41  6:09.67
 10 Pero, Myriam              53 ANCM                 6:16.00    6:09.97  
       44.48  1:31.28  2:18.60  3:05.36  3:52.26  4:39.17  5:25.55  6:09.97
 11 Puckett, Nancy G          53 1776                 6:10.50    6:10.02  
       41.51  1:26.85  2:13.52  3:00.78  3:48.80  4:36.84  5:23.96  6:10.02
 12 Smith, Melinda J          50 O*H*                 7:10.00    6:47.84  
       45.62  1:34.54  2:26.47  3:17.62  4:11.90  5:04.26  5:57.75  6:47.84
 13 Billmeyer, Carol L        50 MINN                 7:06.00    7:04.85  
       42.38  1:35.30  2:30.62  3:26.92  4:21.41  5:16.47  6:11.09  7:04.85
 14 Carly, Frances J          54 O*H*                 7:45.00    7:35.65  
       47.84  1:43.37  2:42.33  3:42.25  4:42.03  5:41.90  6:39.42  7:35.65
 15 Layton, Ginny H           51 GOST                 7:40.00    7:45.30  
       51.67  1:47.58  2:49.67  3:48.52  4:51.04  5:48.70  6:50.26  7:45.30
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              51  TAM                10:30.00    9:59.67  
       33.03  1:10.58  1:48.08  2:26.24  3:03.88  3:41.99  4:19.63  4:57.70
     5:35.49  6:13.38  6:51.15  7:29.74  8:07.24  8:45.67  9:22.99  9:59.67
  2 Gundred, Barb L           51  PNA                11:02.00   10:49.07  
       36.15  1:15.84  1:56.74  2:37.58  3:19.30  4:00.02  4:41.74  5:22.44
     6:04.15  6:45.04  7:26.67  8:07.14  8:48.55  9:28.93 10:09.85 10:49.07
  3 Silver, Lynn              50 PCAT                11:57.32   12:24.30  
       39.12  1:23.65  2:08.28  2:53.59  3:40.21  4:27.29  5:15.04  6:03.09
     6:50.71  7:39.47  8:28.03  9:15.83 10:03.36 10:50.94 11:37.67 12:24.30
  4 Puckett, Nancy G          53 1776                12:45.00   12:53.02  
       43.71  1:31.02  2:19.46  3:08.51  3:57.33  4:46.05  5:35.90  6:25.24
     7:14.06  8:03.95  8:52.74  9:41.92 10:27.08 11:19.02 12:06.22 12:53.02
  5 Nelson, Colleen           53 TYMS                12:45.00   13:03.01  
       42.44  1:28.21  2:17.62  3:06.11  3:58.55  4:46.83  5:38.43  6:26.75
     7:18.05  8:07.25  8:58.11  9:46.61 10:38.22 11:26.81 12:16.87 13:03.01
  6 Smith, Melinda J          50 O*H*                15:00.00   14:17.37  
       44.11  1:34.30  2:28.81  3:23.50  4:19.21  5:15.09  6:10.72  7:04.25
     8:00.24  8:53.48  9:49.12 10:43.18 11:39.61 12:32.00 13:26.87 14:17.37
  7 Yoder, Margie E           50  RMM                13:45.00   15:10.89  
       53.05  1:51.29  2:49.51  3:48.49  4:46.85  5:43.99  6:41.75  7:39.70
     8:37.63  9:35.31 10:32.71 11:29.25 12:25.81 13:21.47 14:17.46 15:10.89
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kawakami, Priscilla C     52 UTAH                22:30.00   21:39.06  
       38.86  1:21.59  2:04.66  2:48.07  3:31.52  4:14.88  4:58.26  5:41.88
     6:25.37  7:08.92  7:52.17  8:36.17  9:19.51 10:03.13 10:46.78 11:30.82
    12:14.38 12:57.88 13:41.71 14:25.52 15:09.29 15:52.77 16:36.82 17:20.61
    18:04.43 18:47.89 19:31.40 20:14.79 20:57.63 21:39.06                  
  2 Everitt, Denise M         50 NIAG                23:12.99   21:43.95  
       38.35  1:19.43  2:02.68  2:45.74  3:29.39  4:13.01  4:57.70  5:41.67
     6:26.12  7:09.53  7:53.73  8:36.81  9:20.66 10:04.36 10:48.60 11:31.81
    12:16.12 12:59.72 13:43.89 14:27.28 15:11.70 15:55.57 16:40.20 17:23.62
    18:07.91 18:51.56 19:36.03 20:19.57 21:03.67 21:43.95                  
  3 Jones, Cynthia L          52   IM                23:24.00   22:41.04  
       33.04  1:21.93  2:05.80  2:50.65  3:35.47  4:21.40  5:05.93  5:51.50
     6:37.50  7:22.87  8:07.85  8:54.08  9:39.27 10:25.69 11:11.89 11:57.88
    12:43.89 13:30.82 14:15.83 15:02.83 15:48.37 16:34.60 17:20.52 18:06.25
    18:51.67 19:38.45 20:24.61 21:10.95 21:56.97 22:41.04                  
  4 Guthrie, Sally K          52 MICH                23:39.00   22:46.15  
       38.37  1:20.26  2:05.70  2:50.26  3:36.28  4:20.82  5:07.23  5:51.65
     6:38.21  7:23.07  8:09.98  8:55.48  9:41.90 10:27.51 11:14.17 12:00.00
    12:46.93 13:32.34 14:18.21 15:04.26 15:51.17 16:37.00 17:23.73 18:09.15
    18:56.47 19:42.49 20:30.47 21:17.03 22:04.15 22:46.15                  
  5 Moore, Meredith A         53 CONN                25:00.00   23:01.30  
       41.04  1:25.51  2:12.84  2:58.00  3:45.28  4:30.12  5:17.23  6:02.00
     6:49.54  7:35.20  8:22.71  9:08.21  9:55.95 10:41.15 11:28.71 12:13.52
    13:01.42 13:46.47 14:34.23 15:19.60 16:07.52 16:52.81 17:40.64 18:25.77
    19:13.85 19:59.48 20:47.09 21:32.53 22:19.00 23:01.30                  
  6 Finke, Laurie A           50  KEN                23:39.33   23:20.83  
       39.75  1:24.29  2:09.60  2:56.38  3:42.49  4:29.65  5:15.50  6:02.71
     6:49.05  7:35.38  8:17.04  9:08.71  9:55.32 10:43.22 11:30.60 12:18.64
    13:06.17 13:54.45 14:37.06 15:30.87 16:18.14 17:06.24 17:53.37 18:41.88
    19:29.03 20:17.44 21:04.54 21:51.43 22:32.57 23:20.83                  
  7 Pero, Myriam              53 ANCM                24:24.00   23:52.50  
       44.24  1:32.86  2:18.89  3:07.47  3:49.99  4:43.96  5:32.43  6:20.96
     7:09.29  7:58.18  8:46.43  9:34.72 10:22.90 11:11.45 11:58.85 12:46.41
    13:34.08 14:21.71 15:10.19 15:58.12 16:46.15 17:34.31 18:22.09 19:10.52
    19:58.23 20:46.43 21:34.68 22:21.89 23:08.82 23:52.50                  
  8 Casey, Kathrine J         54  PNA                23:30.00   24:00.52  
       41.95  1:29.53  2:18.15  3:06.69  3:55.22  4:44.02  5:32.93  6:22.01
     7:10.57  7:59.57  8:48.24  9:37.41 10:26.00 11:14.56 12:02.72 12:50.81
    13:38.80 14:27.04 15:15.01 16:03.72 16:51.31 17:40.33 18:28.40 19:16.30
    20:03.97 20:51.91 21:39.52 22:27.11 23:14.59 24:00.52                  
  9 Tanimura, Laurie B        50   IM                26:00.00   25:36.26  
       44.66  1:33.21  2:22.54  3:13.21  4:03.40  4:54.38  5:44.52  6:35.35
     7:26.51  8:17.88  9:09.47 10:01.83 10:54.02 11:46.64 12:39.12 13:31.24
    14:23.77 15:16.06 16:08.19 17:00.54 17:52.28 18:45.86 19:37.76 20:30.41
    21:21.86 22:13.68 23:04.82 23:56.53 24:46.81 25:36.26                  
 10 Cathey, Sandra G          53 NCMS                25:30.02   26:17.16  
       44.97  1:34.04  2:25.55  3:16.58  4:09.00  5:00.22  5:52.66  6:44.30
     7:34.80  8:29.07  9:22.14 10:14.47 11:07.57 11:59.85 12:53.27 13:45.85
    14:38.90 15:31.19 16:25.19 17:18.44 18:12.15 19:06.09 20:00.14 20:53.25
    21:48.20 22:41.72 23:35.94 24:30.52 25:25.19 26:17.16                  
 11 Travis, Beverly M         51 GOST                27:32.33   28:37.41  
       49.60  1:44.53  2:41.20  3:38.96  4:35.86  5:34.68  6:31.94  7:29.77
     8:27.64  9:24.93 10:22.88 11:21.27 12:19.52 13:17.83 14:15.58 15:13.82
    16:12.33 17:11.16 18:09.14 19:07.83 20:06.47 21:05.75 22:04.43 23:02.47
    24:00.81 24:58.65 25:39.15 26:51.52 27:37.63 28:37.41                  
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       51 ARIZ                   35.00      32.87  
  2 Feldmann, Joel T          51  NEM                   35.42      35.07  
  3 Gundred, Barb L           51  PNA                   36.50      35.43  
  4 Halfacre, Susan           50  GSC                   38.00      35.51  
  5 Moore, Meredith A         53 CONN                   41.00      39.39  
  6 Finke, Laurie A           50  KEN                   39.40      39.88  
  7 Ketchen, Susan N          50  NEM                   43.00      40.58  
  8 Evans, Holly L            52 NIAG                   43.00      40.88  
  9 Puckett, Nancy G          53 1776                   45.50      46.62  
 10 Severyn, Kristine M       51 GOST                   46.00      48.12  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       51 ARIZ                 1:16.00    1:14.44  
       34.77  1:14.44                                                      
  2 Gundred, Barb L           51  PNA                 1:19.00    1:18.18  
       37.60  1:18.18                                                      
  3 Halfacre, Susan           50  GSC                 1:20.00    1:18.30  
       37.17  1:18.30                                                      
  4 Feldmann, Joel T          51  NEM                 1:30.00    1:21.44  
       39.63  1:21.44                                                      
  5 La Borwit, Anne G         52 GOLD                 1:25.27    1:25.12  
       41.42  1:25.12                                                      
  6 Walker, Deb W             51 SWIM                 1:28.00    1:25.51  
       40.51  1:25.51                                                      
  7 Moore, Meredith A         53 CONN                 1:32.00    1:27.45  
       42.90  1:27.45                                                      
  8 Ketchen, Susan N          50  NEM                 1:36.00    1:30.46  
  9 Evans, Holly L            52 NIAG                 1:32.00    1:31.58  
       44.04  1:31.58                                                      
 10 Silver, Lynn              50 PCAT                 1:33.18    1:31.67  
       44.17  1:31.67                                                      
 11 Casey, Kathrine J         54  PNA                 1:33.64    1:33.36  
       46.41  1:33.36                                                      
 12 Brooks, Catherine S       54 AKMS                 1:41.96    1:38.55  
       48.04  1:38.55                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gundred, Barb L           51  PNA                 2:49.00    2:48.46  
       38.85  1:20.97  2:04.31  2:48.46                                    
  2 Walker, Deb W             51 SWIM                 3:15.00    3:00.83  
       43.62  1:29.99  2:17.22  3:00.83                                    
  3 La Borwit, Anne G         52 GOLD                 3:05.53    3:02.76  
       42.72  1:29.78  2:17.37  3:02.76                                    
  4 Moore, Meredith A         53 CONN                 3:15.00    3:07.27  
       43.03  1:30.78  2:19.56  3:07.27                                    
  5 Finke, Laurie A           50  KEN                 3:00.66    3:09.56  
       45.62  1:32.98  2:23.22  3:09.56                                    
  6 Casey, Kathrine J         54  PNA                 3:12.77    3:21.31  
       47.72  1:37.37  2:30.52  3:21.31                                    
  7 Ketchen, Susan N          50  NEM                 3:40.00    3:29.25  
  8 Brooks, Catherine S       54 AKMS                 3:38.00    3:32.92  
       49.35  1:44.27  2:39.15  3:32.92                                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT                   40.71      39.52  
  2 Walker, Deb W             51 SWIM                   42.00      39.71  
  3 Merritt, Jennifer         51  SPO                   40.78      39.78  
  4 Nelson, Colleen           53 TYMS                   42.35      41.17  
  5 Evans, Holly L            52 NIAG                   44.00      42.53  
  6 Uible, Barbara L          51 GOST                   48.98      46.24  
  7 Smith, Melinda J          50 O*H*                   48.00      46.58  
  8 McCarthy, Gloria L        50 GCMT                   49.00      50.63  
  9 Billmeyer, Carol L        50 MINN                   51.00      50.86  
 10 Baird, Pud D              53 GOST                 1:00.09    1:12.80  
 -- Hornsby, Marilyn S        54 O*H*                   50.00         DQ  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merritt, Jennifer         51  SPO                 1:27.00    1:26.33  
       40.64  1:26.33                                                      
  2 Walker, Deb W             51 SWIM                 1:28.00    1:27.48  
       41.57  1:27.48                                                      
  3 Evans, Holly L            52 NIAG                 1:35.00    1:32.68  
       44.45  1:32.68                                                      
  4 Williamson, Francine S    54 GAJA                 1:40.54    1:33.80  
       44.82  1:33.80                                                      
  5 Nelson, Colleen           53 TYMS                 1:40.00    1:36.74  
       45.04  1:36.74                                                      
  6 Smith, Melinda J          50 O*H*                 1:46.00    1:43.47  
       50.38  1:43.47                                                      
  7 McCarthy, Gloria L        50 GCMT                 2:00.00    2:00.25  
       57.37  2:00.25                                                      
 -- Saylor, Roberta K         52 1776                 1:50.44         DQ  
       54.16       DQ                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merritt, Jennifer         51  SPO                 3:07.11    3:04.41  
       42.03  1:28.58  2:15.60  3:04.41                                    
  2 Walker, Deb W             51 SWIM                 3:15.00    3:10.63  
       43.53  1:30.72  2:20.02  3:10.63                                    
  3 Everitt, Denise M         50 NIAG                 3:35.53    3:27.13  
       49.22  1:41.11  2:34.50  3:27.13                                    
  4 Evans, Holly L            52 NIAG                 3:37.00    3:31.78  
       48.04  1:41.31  2:36.18  3:31.78                                    
  5 Kawakami, Priscilla C     52 UTAH                 3:40.00    3:32.79  
       50.16  1:44.15  2:39.55  3:32.79                                    
  6 Nelson, Colleen           53 TYMS                 3:37.00    3:34.96  
       49.75  1:43.29  2:39.38  3:34.96                                    
  7 Casey, Kathrine J         54  PNA                 3:44.58    3:48.25  
       50.43  1:49.32  2:48.71  3:48.25                                    
  8 Cathey, Sandra G          53 NCMS                 3:47.02    3:51.49  
       53.35  1:51.00  2:51.99  3:51.49                                    
  9 Smith, Melinda J          50 O*H*                 3:53.00    3:51.58  
       53.54  1:49.94  2:51.61  3:51.58                                    
 10 Saylor, Roberta K         52 1776                 3:49.11    4:15.85  
       56.71  2:02.01  3:09.90  4:15.85                                    
 11 Yoder, Margie E           50  RMM                 4:06.00    4:25.10  
     1:03.59  2:08.23  3:19.28  4:25.10                                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              51  TAM                   32.00      31.06  
  2 Feldmann, Joel T          51  NEM                   32.56      31.59  
  3 Jones, Cynthia L          52   IM                   37.80      35.94  
  4 Merritt, Jennifer         51  SPO                   37.50      36.45  
  5 Ketchen, Susan N          50  NEM                   43.00      41.04  
  6 Saylor, Roberta K         52 1776                   40.26      41.48  
  7 Taggart, Carol S          53   IM                   51.00      53.44  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              51  TAM                 1:10.00    1:09.75  
       32.34  1:09.75                                                      
  2 Everitt, Denise M         50 NIAG                 1:25.30    1:19.49  
       37.19  1:19.49                                                      
  3 Quill, Catherine J        52   IM                 1:34.00    1:26.96  
       40.79  1:26.96                                                      
  4 Finke, Laurie A           50  KEN                 1:25.30    1:27.16  
       39.02  1:27.16                                                      
  5 Saylor, Roberta K         52 1776                 1:43.18    1:44.26  
       43.78  1:44.26                                                      
  6 Brooks, Catherine S       54 AKMS                 1:51.25    1:49.33  
       48.59  1:49.33                                                      
  7 Taggart, Carol S          53   IM                 1:49.09    2:05.08  
     1:00.96  2:05.08                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Everitt, Denise M         50 NIAG                 3:15.39    3:11.61  
       38.70  1:24.96  2:21.54  3:11.61                                    
  2 Quill, Catherine J        52   IM                 3:28.00    3:17.55  
       43.34  1:34.65  2:25.99  3:17.55                                    
  3 Guthrie, Sally K          52 MICH                 3:39.00    3:31.14  
       45.56  1:39.61  2:37.36  3:31.14                                    
  4 Casey, Kathrine J         54  PNA                 3:40.37    3:44.71  
       51.68  1:49.69  2:46.71  3:44.71                                    
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT                 2:45.71    2:47.45  
       35.92  1:18.81  2:08.81  2:47.45                                    
  2 Kawakami, Priscilla C     52 UTAH                 3:10.00    3:08.94  
       42.66  1:33.99  2:28.25  3:08.94                                    
  3 Finke, Laurie A           50  KEN                 3:06.26    3:10.63  
       39.42  1:28.80  2:28.53  3:10.63                                    
  4 Brooks, Catherine S       54 AKMS                 3:38.91    3:35.04  
       50.41  1:42.23  2:45.06  3:35.04                                    
  5 Yoder, Margie E           50  RMM                 3:39.00    4:04.30  
       54.82  2:04.78  3:13.00  4:04.30                                    
 -- Saylor, Roberta K         52 1776                 3:44.36         DQ  
       51.82  1:58.91  3:04.00       DQ                                    
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT                 5:55.70    6:01.41  
       36.73  1:20.55  2:09.45  2:56.03  3:48.26  4:41.28  5:22.48  6:01.41
  2 Kawakami, Priscilla C     52 UTAH                 6:50.00    6:41.46  
       43.04  1:34.61  2:27.53  3:20.94  4:17.16  5:16.08  5:59.04  6:41.46
  3 Jones, Cynthia L          52   IM                 7:16.00    6:56.42  
       45.70  1:40.16  2:33.32  3:26.63  4:27.93  5:31.26  6:14.49  6:56.42
  4 Quill, Catherine J        52   IM                 7:26.00    7:01.71  
       44.43  1:33.96  2:30.14  3:26.37  4:26.10  5:29.96  6:16.13  7:01.71
  5 Brooks, Catherine S       54 AKMS                 7:38.20    7:24.90  
       50.77  1:50.55  2:46.05  3:42.00  4:41.12  5:41.60  6:34.03  7:24.90
  6 Taggart, Carol S          53   IM                 8:36.06    8:54.11  
     1:02.66  2:10.55  3:25.45  4:35.33  5:48.57  6:59.64  7:58.63  8:54.11
Sponsor #25Sponsor #43Sponsor #52Sponsor #29Sponsor #20
Sponsor #33Sponsor #49Sponsor #21Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #14Sponsor #13
Sponsor #36Sponsor #45Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #51