2002 Long Course National Championships

Women's Results - Age 40-44

Final Results

[Back to list of results]

Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Elizabeth A        41 GOST                   28.50      26.97  
  2 Baker, Beth O             41 VMST                   29.99      28.32  
  3 Duran, Nancy F            40 HIMA                   30.31      29.34  
  4 Winslow, Laura H          42 ARIZ                   30.52      29.87  
  5 Staursky, Karen H         44 GCMT                   29.00      29.98  
  6 Servo, Nancy J            42 MICH                   29.59      30.84  
  7 Koeberle, Jean C          42 O*H*                   32.20      31.22  
  8 Cruz Reina, Victoria      41 AERL                   31.00      31.32  
  9 Maddox, Sally D           43 HOTS                   30.80      31.36  
 10 Oliver, April             41 ANCM                   32.00      31.83  
 11 Bowen, Mag L              44 LYMS                   32.95      32.69  
 12 Leslie, Carol S           40  KEN                   33.60      33.12  
 13 Skomra, Kim C             42 NIAG                   31.20      33.16  
 14 Dougherty, Martha Shorte  40 O*H*                   36.12      33.87  
 15 Rathke, Jessica E         43 IMSC                   33.45      34.00  
 16 Hutchison, Kathy M        42 O*H*                   36.11      35.51  
 17 Siegel, Joanne L          43 O*H*                   32.50      36.58  
 18 Cunningham, Monic D       44 GOST                   35.69      39.91  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Elizabeth A        41 GOST                 1:03.50      59.13  
       28.30    59.13                                                      
  2 Parker, Kelly A           41 VMST                 1:06.90    1:02.93  
       31.03  1:02.93                                                      
  3 Duran, Nancy F            40 HIMA                 1:05.70    1:04.49  
       30.35  1:04.49                                                      
  4 Winslow, Laura H          42 ARIZ                 1:05.74    1:06.71  
       32.05  1:06.71                                                      
  5 Servo, Nancy J            42 MICH                 1:07.31    1:07.58  
       31.83  1:07.58                                                      
  6 Cruz Reina, Victoria      41 AERL                 1:08.71    1:09.89  
       34.04  1:09.89                                                      
  7 Skomra, Kim C             42 NIAG                 1:10.79    1:10.15  
       33.05  1:10.15                                                      
  8 Koeberle, Jean C          42 O*H*                 1:12.30    1:12.03  
       32.76  1:12.03                                                      
  9 Rathke, Jessica E         43 IMSC                 1:13.64    1:13.26  
       34.86  1:13.26                                                      
 10 Perry, Chris L            44 GCMT                 1:24.05    1:17.15  
       36.15  1:17.15                                                      
 11 Dougherty, Martha Shorte  40 O*H*                 1:30.50    1:19.43  
       36.56  1:19.43                                                      
 12 Siegel, Joanne L          43 O*H*                 1:13.50    1:22.35  
       38.70  1:22.35                                                      
 13 Hutchison, Kathy M        42 O*H*                 1:23.06    1:22.70  
 14 Cunningham, Monic D       44 GOST                 1:17.50    1:31.00  
       43.01  1:31.00                                                      
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Elizabeth A        41 GOST                 2:18.00    2:15.36  
       31.60  1:05.59  1:41.01  2:15.36                                    
  2 Parker, Kelly A           41 VMST                 2:19.00    2:15.83  
       32.79  1:06.54  1:42.53  2:15.83                                    
  3 Block, Andrea J           41 ANCM                 2:20.00    2:19.97  
       32.58  1:07.65  1:43.94  2:19.97                                    
  4 Maddox, Sally D           43 HOTS                 2:24.67    2:22.91  
       33.78  1:09.70  1:45.65  2:22.91                                    
  5 Winslow, Laura H          42 ARIZ                 2:22.24    2:24.34  
       34.58  1:10.45  1:48.31  2:24.34                                    
  6 Petersen, Stephanie O     40 SLAM                 2:35.10    2:30.55  
       35.05  1:12.84  1:51.04  2:30.55                                    
  7 Staursky, Karen H         44 GCMT                 2:30.00    2:34.57  
       35.20  1:13.32  1:54.66  2:34.57                                    
  8 Alarie, Patricia M        41 WMAC                 2:41.00    2:36.63  
       38.28  1:17.29  1:57.98  2:36.63                                    
  9 Bowen, Mag L              44 LYMS                 2:37.14    2:39.76  
       36.59  1:16.90  1:58.64  2:39.76                                    
 10 Rathke, Jessica E         43 IMSC                 2:40.32    2:43.01  
       37.31  1:17.78  2:00.42  2:43.01                                    
 11 Wright, Laura S           44 LYMS                 2:45.00    2:54.15  
       40.87  1:24.86  2:10.57  2:54.15                                    
 -- Siegel, Joanne L          43 O*H*                 2:45.00         DQ  
       39.82  1:25.64  2:15.81       DQ                                    
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Kelly A           41 VMST                 4:50.00    4:48.37  
       33.09  1:08.45  1:45.06  2:21.97  2:59.26  3:36.88  4:13.88  4:48.37
  2 Block, Andrea J           41 ANCM                 4:59.30    4:56.01  
       34.46  1:11.50  1:49.25  2:26.80  3:04.72  3:42.05  4:20.12  4:56.01
  3 Klestinec, Robin L        41 GCMT                 5:05.00    4:57.40  
       34.22  1:10.04  1:47.77  2:25.09  3:02.99  3:40.20  4:19.71  4:57.40
  4 Maddox, Sally D           43 HOTS                 5:03.40    4:59.88  
       34.33  1:11.10  1:48.71  2:26.57  3:04.89  3:43.11  4:21.83  4:59.88
  5 Brown, Denise H           43 NACM                 5:06.74    5:02.77  
       35.00  1:12.64  1:50.53  2:29.10  3:07.21  3:46.26  4:24.62  5:02.77
  6 Alarie, Patricia M        41 WMAC                 5:35.00    5:21.45  
       37.15  1:17.56  1:57.88  2:38.86  3:19.79  4:01.04  4:41.58  5:21.45
  7 Bowen, Mag L              44 LYMS                 5:25.42    5:34.41  
       37.19  1:17.37  1:59.81  2:42.56  3:25.93  4:09.31  4:53.01  5:34.41
  8 Eckert, Cindy L           44 GMUP                 5:45.36    5:34.95  
       36.30  1:17.18  1:58.72  2:42.11  3:24.78  4:09.38  4:52.73  5:34.95
  9 Moore, Darcy M            41 WHSC                 5:40.90    5:36.44  
       38.28  1:19.52  2:00.66  2:43.33  3:26.33  4:09.86  4:53.97  5:36.44
 10 Pearson, Heather J        43 UNAT                 5:41.67    5:42.86  
       37.13  1:19.72  2:02.76  2:46.91  3:30.66  4:15.53  4:59.48  5:42.86
 11 Rathke, Jessica E         43 IMSC                 5:40.50    5:45.25  
       38.04  1:19.22  2:02.47  2:46.52  3:32.28  4:17.22  5:03.03  5:45.25
 12 Lavely, Kelley            43 O*H*                 5:44.00    5:51.69  
       40.30  1:24.06  2:09.23  2:55.17  3:39.32  4:24.31  5:09.22  5:51.69
 13 Perry, Chris L            44 GCMT                 6:10.35    6:05.58  
       39.06  1:24.20  2:10.82  2:59.07  3:46.59  4:34.56  5:20.97  6:05.58
 14 Siegel, Joanne L          43 O*H*                 6:00.00    6:29.30  
       44.25  1:32.00  2:22.25  3:12.33  4:03.40  4:53.44  5:43.06  6:29.30
 
Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         44 GCMT                12:00.00   11:02.59  
       28.67  1:16.70  1:58.52  2:40.16  3:22.81  4:04.25  4:40.35  5:27.88
     6:10.25  6:51.62  7:34.18  8:16.10  8:54.91  9:41.12 10:23.60 11:02.59
  2 Eckert, Cindy L           44 GMUP                11:41.20   11:34.27  
       38.61  1:21.26  2:04.37  2:48.96  3:33.17  4:17.57  5:01.59  5:46.03
     6:29.98  7:14.50  7:58.31  8:42.60  9:26.00 10:09.88 10:53.12 11:34.27
  3 Burke, Barbara B          41 PAFC                11:30.43   11:52.43  
       38.15  1:19.78  2:04.33  2:48.20  3:33.82  4:18.20  5:04.31  5:49.27
     6:35.92  7:21.03  8:07.15  8:52.25  9:35.04 10:23.55 11:09.58 11:52.43
  4 Criscione, Janet R        41 SLAM                25:00.00   26:59.07  
     1:29.73  3:04.77  4:46.96  6:26.34  8:11.58  9:54.14 11:37.98 13:20.11
    15:04.35 16:45.46 18:30.98 20:11.89 21:58.00 23:37.55 25:21.20 26:59.07
 
Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Kelly A           41 VMST                18:55.00   19:03.21  
       34.54  1:11.34  1:48.02  2:24.96  3:01.78  3:40.39  4:18.04  4:56.23
     5:34.67  6:13.09  6:51.24  7:29.65  8:08.47  8:47.20  9:25.39 10:02.96
    10:42.50 11:21.27 12:00.26 12:38.84 13:17.72 13:56.75 14:35.69 15:14.73
    15:53.29 16:31.71 17:10.47 17:49.09 18:27.73 19:03.21                  
  2 Klestinec, Robin L        41 GCMT                19:50.87   19:21.06  
       35.47  1:12.24  1:50.78  2:28.44  3:07.75  3:46.00  4:25.81  5:04.20
     5:43.96  6:22.02  7:01.15  7:39.14  8:18.20  8:56.02  9:35.23 10:13.19
    10:52.43 11:30.96 12:10.84 12:49.30 13:29.15 14:07.59 14:47.57 15:26.14
    16:06.43 16:44.92 17:25.12 18:03.65 18:38.51 19:21.06                  
  3 Maddox, Sally D           43 HOTS                19:53.00   19:42.46  
       35.82  1:13.71  1:51.91  2:30.63  3:09.16  3:48.17  4:21.32  5:06.25
     5:45.13  6:24.70  7:04.09  7:43.41  8:22.94  9:02.74  9:42.40 10:21.82
    11:01.23 11:41.17 12:20.73 13:00.62 13:40.06 14:20.30 15:00.35 15:41.15
    16:21.49 17:01.91 17:42.17 18:22.34 19:02.41 19:42.46                  
  4 Brown, Denise H           43 NACM                20:07.48   19:43.28  
       36.42  1:15.65  1:55.19  2:35.37  3:15.23  3:55.47  4:35.66  5:15.50
     5:55.77  6:35.86  7:15.43  7:55.13  8:34.46  9:14.28  9:53.47 10:33.62
    11:12.65 11:52.41 12:32.06 13:11.93 13:50.98 14:30.66 15:09.84 15:49.30
    16:29.13 17:09.13 17:48.78 18:28.01 19:06.10 19:43.28                  
  5 Alarie, Patricia M        41 WMAC                22:30.00   21:06.20  
       38.04  1:19.55  2:01.08  2:43.26  3:25.08  4:07.27  4:49.15  5:31.61
     6:14.14  6:56.64  7:39.29  8:21.81  8:59.66  9:47.72 10:30.84 11:13.19
    11:54.37 12:38.61 13:21.08 14:03.57 14:41.10 15:29.16 16:11.58 16:53.75
    17:36.28 18:18.65 18:53.45 19:43.10 20:25.59 21:06.20                  
  6 Pearson, Heather J        43 UNAT                22:21.00   22:43.06  
       38.39  1:22.15  2:07.50  2:53.21  3:38.28  4:23.99  5:08.82  5:54.24
     6:39.08  7:24.95  8:09.92  8:55.58  9:40.91 10:26.95 11:11.89 11:57.78
    12:43.24 13:29.59 14:15.61 15:02.26 15:47.97 16:34.62 17:20.90 18:07.52
    18:53.93 19:40.79 20:27.18 21:13.67 21:59.54 22:43.06                  
  7 Lavely, Kelley            43 O*H*                23:40.00   23:22.27  
              1:22.50  2:08.20  2:53.51  3:39.93  4:25.68  5:13.32  5:59.49
     6:47.03  7:33.39  8:20.27  9:06.39  9:54.48 10:41.35 11:29.38 12:16.14
    13:04.82 13:52.09 14:39.84 15:27.52 16:15.46 17:02.85 17:51.72 18:39.07
    19:26.65 20:14.13 21:01.66 21:49.89 22:37.50 23:22.27                  
  8 Roller, Diane K           41 GCMT                24:00.00   24:15.04  
       43.79  1:28.33  2:16.54  3:04.26  3:54.34  4:43.29  5:33.57  6:21.82
     7:12.21  8:00.47  8:50.08  9:38.72 10:28.42 11:17.00 12:06.64 12:54.97
    13:44.05 14:32.62 15:21.93 16:10.01 16:59.49 17:47.78 18:36.73 19:25.44
    20:15.09 21:03.65 21:52.71 22:40.72 23:29.89 24:15.04                  
  9 Siegel, Joanne L          43 O*H*                24:00.00   25:52.35  
       43.94  1:33.06  2:24.36  3:16.24  4:02.12  5:00.62  5:52.97  6:45.73
     7:37.47  8:30.62  9:22.56 10:15.70 11:07.67 12:00.60 12:52.26 13:45.19
    14:37.31 15:30.56 16:23.09 17:16.69 18:09.92 19:03.63 19:55.37 20:48.38
    21:40.57 22:32.76 23:24.14 24:14.88 25:03.95 25:52.35                  
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     44 ANCM                   33.16      32.49  
  2 Baker, Beth O             41 VMST                   35.99      33.36  
  3 Banko, Sarah              44 MCMS                   35.90      33.83  
  4 Duran, Nancy F            40 HIMA                   36.00      36.49  
  5 Cavanaugh, Debbie D       44 GOLD                   37.00      36.74  
  6 Servo, Nancy J            42 MICH                   35.59      37.77  
  7 Skomra, Kim C             42 NIAG                   37.50      38.11  
  8 Oliver, April             41 ANCM                   38.00      38.58  
  9 Koeberle, Jean C          42 O*H*                   38.70      39.04  
 10 Stott, Kim                43 NCMS                   40.06      39.52  
 11 Hutchison, Kathy M        42 O*H*                   41.99      40.14  
 12 Cunningham, Monic D       44 GOST                   43.00      54.25  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     44 ANCM                 1:11.91    1:10.38  
       34.73  1:10.38                                                      
  2 Baker, Beth O             41 VMST                 1:13.89    1:12.75  
       35.70  1:12.75                                                      
  3 Banko, Sarah              44 MCMS                 1:17.70    1:15.98  
       36.14  1:15.98                                                      
  4 Cavanaugh, Debbie D       44 GOLD                 1:21.00    1:18.07  
       37.94  1:18.07                                                      
  5 Skomra, Kim C             42 NIAG                 1:21.10    1:23.01  
       39.41  1:23.01                                                      
  6 Anderson, Beth            41 RMST                 1:27.10    1:25.56  
       41.14  1:25.56                                                      
  7 Morrin-Nordlund, Deborah  40 TERR                 1:43.49    1:48.98  
       53.70  1:48.98                                                      
 -- Stott, Kim                43 NCMS                 1:25.56         DQ  
       42.89       DQ                                                      
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     44 ANCM                 2:35.45    2:36.63  
       36.05  1:15.76  1:55.90  2:36.63                                    
  2 Klestinec, Robin L        41 GCMT                 2:43.50    2:38.36  
       37.78  1:16.78  1:57.81  2:38.36                                    
  3 Cavanaugh, Debbie D       44 GOLD                 2:57.00    2:50.67  
       40.06  1:24.12  2:06.96  2:50.67                                    
  4 Banko, Sarah              44 MCMS                 2:59.80    2:53.40  
       40.73  1:24.05  2:08.82  2:53.40                                    
  5 Bowen, Mag L              44 LYMS                 2:56.36    2:55.68  
       41.69  1:25.25  2:11.16  2:55.68                                    
  6 Anderson, Beth            41 RMST                 3:00.90    2:55.93  
       41.70  1:26.92  2:12.75  2:55.93                                    
  7 Skomra, Kim C             42 NIAG                 2:56.40    2:56.57  
       41.17  1:24.70  2:11.15  2:56.57                                    
  8 Stott, Kim                43 NCMS                 3:05.31    3:05.84  
       43.32  1:29.51  2:18.41  3:05.84                                    
  9 Lavely, Kelley            43 O*H*                 3:14.00    3:25.19  
       47.68  1:41.09  2:33.60  3:25.19                                    
 10 Morrin-Nordlund, Deborah  40 TERR                 3:40.80    3:50.01  
       55.37  1:51.67  2:53.21  3:50.01                                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM                   38.50      37.41  
  2 Cavanaugh, Debbie D       44 GOLD                   41.00      39.23  
  3 Cruz Reina, Victoria      41 AERL                   39.26      39.73  
  4 Lepinski, Cokie           43 RHMS                   40.35      40.54  
  5 Servo, Nancy J            42 MICH                   39.39      41.05  
  6 Burke, Barbara B          41 PAFC                   40.56      41.79  
  7 Rick, Lorie               42 NIAG                   44.99      41.95  
  8 Kennard Caldwell, Kris    40  KEN                   44.90      43.05  
  9 Lukasik, Janice A         44 PAFC                   46.08      44.75  
 10 Banko, Sarah              44 MCMS                   46.00      45.22  
 11 Stott, Kim                43 NCMS                   44.29      45.54  
 12 Hawn, Katherine M         42  KEN                   50.00      49.61  
 13 Seyferth, Elizabeth       44   IM                   49.39      50.62  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM                 1:26.00    1:22.18  
       38.74  1:22.18                                                      
  2 Lepinski, Cokie           43 RHMS                 1:25.48    1:27.93  
       41.37  1:27.93                                                      
  3 Cavanaugh, Debbie D       44 GOLD                 1:32.00    1:30.47  
       41.49  1:30.47                                                      
  4 Cruz Reina, Victoria      41 AERL                 1:28.56    1:30.82  
       42.52  1:30.82                                                      
  5 Burke, Barbara B          41 PAFC                 1:30.87    1:31.35  
       43.43  1:31.35                                                      
  6 Kennard Caldwell, Kris    40  KEN                 1:36.90    1:34.96  
       45.61  1:34.96                                                      
  7 Lukasik, Janice A         44 PAFC                 1:43.44    1:39.22  
       47.08  1:39.22                                                      
  8 Seyferth, Elizabeth       44   IM                 1:43.56    1:43.39  
       48.88  1:43.39                                                      
  9 Hawn, Katherine M         42  KEN                 1:40.00    1:56.72  
       53.97  1:56.72                                                      
 10 Criscione, Janet R        41 SLAM                 2:30.00    2:47.70  
     1:18.27  2:47.70                                                      
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM                 3:16.00    3:02.60  
       43.08  1:28.82  2:15.74  3:02.60                                    
  2 Lepinski, Cokie           43 RHMS                 3:07.45    3:11.45  
       43.51  1:30.88  2:20.68  3:11.45                                    
  3 Kennard Caldwell, Kris    40  KEN                 3:39.12    3:23.47  
       49.05  1:40.02  2:33.99  3:23.47                                    
  4 Lukasik, Janice A         44 PAFC                 3:38.66    3:31.56  
       47.14  1:40.16  2:35.63  3:31.56                                    
  5 Roller, Diane K           41 GCMT                 3:50.00    3:37.60  
       48.12  1:43.85  2:41.32  3:37.60                                    
  6 Jones, Frances B          40 LAKE                 4:00.00    3:47.93  
       50.40  1:47.76  2:47.33  3:47.93                                    
  7 Seyferth, Elizabeth       44   IM                 3:51.83    3:50.41  
       52.10  1:49.95  2:51.46  3:50.41                                    
  8 Morrin-Nordlund, Deborah  40 TERR                 3:41.10    3:52.41  
       52.91  1:49.99  2:51.76  3:52.41                                    
  9 Criscione, Janet R        41 SLAM                 5:30.00    6:03.85  
     1:24.32  2:53.42  4:31.88  6:03.85                                    
 -- Wright, Laura S           44 LYMS                 3:40.00         DQ  
       50.35  1:47.74  2:45.42       DQ                                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Elizabeth A        41 GOST                   31.50      28.97  
  2 Baker, Beth O             41 VMST                   32.03      30.33  
  3 Block, Andrea J           41 ANCM                   30.80      30.48  
  4 Staursky, Karen H         44 GCMT                   32.00      31.60  
  5 Banko, Sarah              44 MCMS                   35.90      31.98  
  6 Duran, Nancy F            40 HIMA                   34.50      32.99  
  7 Oliver, April             41 ANCM                   34.50      33.04  
  8 Kennard Caldwell, Kris    40  KEN                   34.52      33.59  
  9 Winslow, Laura H          42 ARIZ                   33.80      33.61  
 10 Burke, Barbara B          41 PAFC                   34.35      33.85  
 11 Servo, Nancy J            42 MICH                   34.25      34.35  
 12 Eckert, Cindy L           44 GMUP                   35.77      34.69  
 13 Lepinski, Cokie           43 RHMS                   35.58      35.11  
 14 Moore, Darcy M            41 WHSC                   36.30      35.61  
 15 Rick, Lorie               42 NIAG                   37.00      36.07  
 16 Anderson, Beth            41 RMST                   37.70      37.04  
 17 Stott, Kim                43 NCMS                   37.76      38.17  
 18 Koeberle, Jean C          42 O*H*                   35.90      40.64  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emery, Elizabeth A        41 GOST                 1:11.00    1:07.12  
       31.58  1:07.12                                                      
  2 Block, Andrea J           41 ANCM                 1:08.30    1:08.33  
       32.43  1:08.33                                                      
  3 Baker, Beth O             41 VMST                 1:10.76    1:08.98  
       32.86  1:08.98                                                      
  4 Brown, Denise H           43 NACM                 1:17.41    1:19.75  
       36.73  1:19.75                                                      
  5 Oliver, April             41 ANCM                 1:18.00    1:19.78  
       38.53  1:19.78                                                      
  6 Moore, Darcy M            41 WHSC                 1:26.20    1:27.81  
       38.51  1:27.81                                                      
 
Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           41 ANCM                 2:34.80    2:33.26  
       34.61  1:13.14  1:53.51  2:33.26                                    
  2 Oliver, April             41 ANCM                 3:00.00    3:18.48  
       47.29  1:41.06  2:29.56  3:18.48                                    
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM                 2:53.50    2:48.41  
       36.03  1:20.16  2:07.42  2:48.41                                    
  2 Winslow, Laura H          42 ARIZ                 2:50.42    2:50.91  
       35.45  1:22.58  2:12.92  2:50.91                                    
  3 Brown, Denise H           43 NACM                 2:53.37    2:52.70  
       37.89  1:23.92  2:15.27  2:52.70                                    
  4 Cruz Reina, Victoria      41 AERL                 2:55.60    2:56.81  
       37.72  1:26.94  2:17.42  2:56.81                                    
  5 Kennard Caldwell, Kris    40  KEN                 3:06.72    2:58.83  
       35.38  1:24.59  2:15.90  2:58.83                                    
  6 Eckert, Cindy L           44 GMUP                 2:54.20    2:59.31  
       37.20  1:24.16  2:19.62  2:59.31                                    
  7 Lepinski, Cokie           43 RHMS                 2:57.74    3:00.27  
       38.75  1:27.36  2:18.06  3:00.27                                    
  8 Anderson, Beth            41 RMST                 3:04.20    3:00.41  
       38.39  1:25.13  2:19.01  3:00.41                                    
  9 Alarie, Patricia M        41 WMAC                 3:00.00    3:00.61  
       41.47  1:28.72  2:21.08  3:00.61                                    
 10 Moore, Darcy M            41 WHSC                 3:10.00    3:07.79  
       37.48  1:25.43  2:25.12  3:07.79                                    
 11 Koeberle, Jean C          42 O*H*                 3:04.50    3:13.64  
       40.42  1:29.24  2:29.31  3:13.64                                    
 12 Perry, Chris L            44 GCMT                 3:25.52    3:18.44  
       41.02  1:34.01  2:32.75  3:18.44                                    
 
Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klestinec, Robin L        41 GCMT                 5:40.00    5:39.02  
       35.10  1:12.64  1:55.30  2:36.52  3:29.36  4:21.59  5:01.26  5:39.02
  2 Brown, Denise H           43 NACM                 5:59.62    6:02.91  
       37.54  1:20.59  2:09.63  2:58.39  3:50.71  4:45.26  5:25.23  6:02.91
  3 Anderson, Beth            41 RMST                 7:00.00    6:23.31  
       41.75  1:27.73  2:16.89  3:04.13  4:00.53  4:55.22  5:41.64  6:23.31
  4 Alarie, Patricia M        41 WMAC                 6:15.00    6:25.52  
       42.26  1:31.41  2:23.28  3:14.71  4:08.38  5:02.62  5:44.56  6:25.52
  5 Burke, Barbara B          41 PAFC                 6:25.31    6:32.27  
       38.72  1:27.27  2:22.94  3:18.49  4:11.68  5:07.73  5:51.82  6:32.27
  6 Roller, Diane K           41 GCMT                 7:10.00    7:07.79  
       43.88  1:44.57  2:41.60  3:38.59  4:36.17  5:36.04  6:24.18  7:07.79
  7 Lavely, Kelley            43 O*H*                 6:59.00    7:12.88  
       45.93  1:47.49  2:41.47  3:33.74  4:38.48  5:45.46  6:28.66  7:12.88
Sponsor #45Sponsor #47Sponsor #41Sponsor #50Sponsor #21
Sponsor #42Sponsor #49Sponsor #20Sponsor #52Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #25
Sponsor #29Sponsor #14Sponsor #51Sponsor #44Sponsor #43Sponsor #33Sponsor #13