2002 Long Course National Championships

Women's Results - Age 35-39

Final Results

[Back to list of results]

Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drueckhammer, Maria D     39 METR                   27.70      27.09  
  2 Sappey, Collette H        38  RMM                   29.20      27.65  
  3 Popps, Corrin C           38 MICH                   29.91      29.37  
  4 Leenders, Nicole Y        36 GOST                   30.50      29.48  
  5 Buxton, Sylvia C          37 DYNA                   29.50      29.70  
  6 Bulmahn, Karen V          38 NIAG                   30.50      30.25  
  7 Considine-Miller, Ellen   39 WMST                   30.35      30.60  
  8 Collson, Anne-Marie       35 OREG                   31.29      31.25  
  9 Mullins, Stephanie C      37   IM                   31.00      31.80  
 10 Janisse, Debbie K         37 O*H*                   31.97      32.13  
 11 Lipman, Karen L           39  KEN                   32.37      32.16  
 12 Walton, Marj E            38 RMSC                   32.39      34.73  
 13 Ferlin, Felicia F         39 TSUN                   36.02      35.66  
 14 Mueller, Pamela           36 WILD                   41.00      40.24  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drueckhammer, Maria D     39 METR                 1:01.47      59.29  
       28.83    59.29                                                      
  2 Rabiah, Susie             36 O*H*                 1:06.50    1:03.74  
       30.87  1:03.74                                                      
  3 Leenders, Nicole Y        36 GOST                 1:06.00    1:04.24  
       30.51  1:04.24                                                      
  4 Buxton, Sylvia C          37 DYNA                 1:02.80    1:04.78  
       30.89  1:04.78                                                      
  5 Popps, Corrin C           38 MICH                 1:05.25    1:05.25  
       31.20  1:05.25                                                      
  6 Bulmahn, Karen V          38 NIAG                 1:06.00    1:07.71  
       31.36  1:07.71                                                      
  7 Considine-Miller, Ellen   39 WMST                 1:08.96    1:07.85  
       32.23  1:07.85                                                      
  8 Janisse, Debbie K         37 O*H*                 1:09.77    1:08.18  
       32.52  1:08.18                                                      
  9 Collson, Anne-Marie       35 OREG                 1:09.66    1:09.95  
       32.93  1:09.95                                                      
 10 Lipman, Karen L           39  KEN                 1:09.23    1:10.99  
       32.82  1:10.99                                                      
 11 Sordo, Dianna L           36 NIAG                 1:11.00    1:11.46  
       34.25  1:11.46                                                      
 12 Ross, Betsy B             36 RHMS                 1:16.68    1:16.08  
       36.50  1:16.08                                                      
 13 Catravas, Palmyra E       35 SCAM                 1:37.00    1:32.52  
       44.64  1:32.52                                                      
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drueckhammer, Maria D     39 METR                 2:17.56    2:13.92  
       31.22  1:04.82  1:39.08  2:13.92                                    
  2 Rabiah, Susie             36 O*H*                 2:21.50    2:21.93  
       32.91  1:08.17  1:45.18  2:21.93                                    
  3 Tyrrell, Laura L          35 OREG                 2:27.50    2:25.31  
       34.11  1:10.15  1:48.62  2:25.31                                    
  4 Kalibat, Rebecca B        39  GSM                 2:25.16    2:27.38  
       33.11  1:10.02  1:48.87  2:27.38                                    
  5 Heid, Marilyn J           37 GOST                 2:55.02    2:40.36  
       36.54  1:16.48  1:58.55  2:40.36                                    
  6 Ross, Betsy B             36 RHMS                 2:38.28    2:49.05  
       38.12  1:20.82  2:04.01  2:49.05                                    
  7 Rodriguez, Diana S        35 LYTA                 2:42.75    2:52.31  
       39.75  1:23.02  2:08.65  2:52.31                                    
  8 Schwendener-Holt, Mary J  39  KEN                 3:01.56    2:53.07  
       37.78  1:20.48  2:07.63  2:53.07                                    
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gellatly, Jill E          35 HOTS                 4:57.00    4:46.83  
       33.44  1:08.56  1:44.14  2:20.48  2:56.96  3:33.86  4:10.86  4:46.83
  2 Leenders, Nicole Y        36 GOST                 5:15.00    5:02.01  
       34.29  1:10.55  1:48.79  2:27.04  3:06.93  3:45.58  4:25.25  5:02.01
  3 Tyrrell, Laura L          35 OREG                 5:08.00    5:05.66  
       35.05  1:13.07  1:52.30  2:31.32  3:10.15  3:48.96  4:27.87  5:05.66
  4 Kalibat, Rebecca B        39  GSM                 5:07.46    5:08.83  
       34.34  1:11.91  1:51.73  2:30.78  3:10.71  3:50.08  4:30.45  5:08.83
  5 Friedlander, Rebecca L    36 DYNA                 5:30.52    5:24.97  
       36.43  1:15.74  1:57.22  2:38.31  3:20.53  4:02.06  4:44.44  5:24.97
  6 Lipman, Karen L           39  KEN                 5:31.33    5:49.09  
       35.72  1:16.61  1:59.56  2:45.23  3:30.62  4:17.59  5:04.05  5:49.09
  7 Colette, Laura            38 CSPF                 5:30.23    5:55.60  
       37.32  1:20.74  2:05.57  2:52.23  3:38.36  4:24.22  5:10.17  5:55.60
  8 Schwendener-Holt, Mary J  39  KEN                 7:54.06    6:06.41  
              1:23.13  2:08.60  2:56.31  3:43.21  4:31.24  5:18.60  6:06.41
  9 Mullins, Stephanie C      37   IM                 5:55.00    6:23.52  
       37.00  1:19.77  2:06.87  2:56.52  3:48.01  4:40.27  5:33.06  6:23.52
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyrrell, Laura L          35 OREG                10:55.00   10:50.43  
       36.16  1:16.38  1:56.98  2:38.55  3:19.76  4:01.60  4:38.70  5:24.34
     6:05.55  6:47.24  7:24.55  8:09.35  8:50.24  9:31.28 10:11.85 10:50.43
  2 Heid, Marilyn J           37 GOST                12:10.00   11:30.81  
       38.40  1:20.38  2:04.28  2:47.98  3:26.96  4:16.31  5:00.81  5:44.29
     6:24.51  7:10.88  7:49.54  8:37.95  9:16.20 10:05.57 10:49.37 11:30.81
  3 Schwendener-Holt, Mary J  39  KEN                17:32.05   12:33.97  
              1:25.50  2:08.24  3:00.33           4:36.86  5:18.99  6:13.41
              7:49.06  8:33.44  9:26.11 10:09.66 11:02.18 12:33.97         
  4 Huff, Lori A              38 GOST                14:13.70   13:46.74  
       43.50  1:33.54  2:25.03  3:18.73  4:11.73  5:05.62  5:58.48  6:52.21
     7:45.22  8:38.17  9:30.03 10:22.47 11:14.25 12:06.46 12:57.70 13:46.74
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gellatly, Jill E          35 HOTS                19:09.00   18:36.62  
       34.39  1:10.23  1:46.86  2:23.12  3:00.53  3:37.12  4:14.63  4:51.58
     5:29.36  6:06.27  6:44.09  7:21.11  7:59.26  8:36.35  9:14.54  9:51.61
    10:29.60 11:06.67 11:44.37 12:21.66 12:53.84 13:37.03 14:14.87 14:51.96
    15:30.16 16:07.31 16:45.67 17:22.91 18:01.15 18:36.62                  
  2 Colette, Laura            38 CSPF                22:30.59   22:56.21  
       39.11  1:22.75  2:07.42  2:54.10  3:39.74  4:25.86  5:11.42  5:57.27
     6:43.76  7:29.41  8:15.54  9:01.55  9:48.97 10:34.50 11:20.72 12:06.22
    12:48.37 13:39.27 14:24.71 15:10.66 15:57.62 16:43.89 17:31.87 18:17.48
    19:04.97 19:51.67 20:38.54 21:24.59 22:11.51 22:56.21                  
  3 Lipman, Karen L           39  KEN                22:50.00   23:17.21  
       39.44  1:22.43  2:06.71  2:53.02  3:39.33  4:25.79  5:11.95  5:59.77
     6:46.87  7:34.56  8:21.66  9:09.43  9:56.28 10:44.08 11:31.04 12:18.64
    13:01.77 13:53.37 14:40.44 15:28.32 16:15.37 17:02.90 17:50.39 18:37.78
    19:19.03 20:13.27 21:00.24 21:47.21 22:33.45 23:17.21                  
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea L         37  GSM                   32.26      33.01  
  2 Sappey, Collette H        38  RMM                   32.80      33.09  
  3 Rabiah, Susie             36 O*H*                   34.00      33.76  
  4 Clifford-Dicks, Barbara   36 GMUP                   34.69      33.77  
  5 Buxton, Sylvia C          37 DYNA                   35.00      34.83  
  6 Rodriguez, Diana S        35 LYTA                   37.47      38.04  
  7 Janisse, Debbie K         37 O*H*                   40.63      38.35  
  8 Ross, Betsy B             36 RHMS                   39.59      41.93  
  9 Walton, Marj E            38 RMSC                   43.84      44.16  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea L         37  GSM                 1:09.10    1:11.96  
       34.50  1:11.96                                                      
  2 Rabiah, Susie             36 O*H*                 1:13.50    1:13.58  
       35.83  1:13.58                                                      
  3 Clifford-Dicks, Barbara   36 GMUP                 1:16.24    1:14.78  
       35.15  1:14.78                                                      
  4 Moulton, Wendy            37 GCMT                 1:19.00    1:22.37  
       40.81  1:22.37                                                      
  5 Rodriguez, Diana S        35 LYTA                 1:20.45    1:25.68  
       40.75  1:25.68                                                      
  6 Ross, Betsy B             36 RHMS                 1:35.00    1:28.77  
       42.39  1:28.77                                                      
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea L         37  GSM                 2:30.04    2:34.56  
       35.81  1:14.46  1:54.73  2:34.56                                    
  2 Gellatly, Jill E          35 HOTS                 2:43.00    2:36.42  
       37.94  1:16.62  1:57.10  2:36.42                                    
  3 Clifford-Dicks, Barbara   36 GMUP                 2:47.99    2:48.55  
       37.22  1:19.12  2:03.58  2:48.55                                    
  4 Moulton, Wendy            37 GCMT                 2:50.00    2:56.55  
       43.40  1:27.18  2:13.26  2:56.55                                    
  5 Dreyfuss, Beth W          37  KEN                 2:51.20    2:59.21  
       43.13  1:29.99  2:16.34  2:59.21                                    
  6 Rodriguez, Diana S        35 LYTA                 2:57.22    3:04.85  
       43.09  1:30.01  2:19.02  3:04.85                                    
  7 Ferlin, Felicia F         39 TSUN                 3:21.66    3:15.23  
       46.39  1:36.85  2:27.13  3:15.23                                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Considine-Miller, Ellen   39 WMST                   38.24      37.46  
  2 Gury, Jeannine M          35  KEN                   42.25      39.64  
  3 Noskowiak, Lori M         38 GOST                   43.30      39.73  
  4 Badger, Alison G          36 MICH                   40.50      40.48  
  5 Barany, Cheryl A          38 CONN                   42.05      40.57  
  6 Haeberlin, Pamela L       39 LAKE                   41.20      40.98  
  7 Moulton, Wendy            37 GCMT                   40.00      41.39  
  8 Janisse, Debbie K         37 O*H*                   45.64      43.11  
  9 Lopat-Winter, Mary Beth   38 NIAG                   50.00      47.37  
 10 Ferlin, Felicia F         39 TSUN                   51.82      49.39  
 11 Mueller, Pamela           36 WILD                   52.00      51.24  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Popps, Corrin C           38 MICH                 1:21.16    1:22.16  
       38.71  1:22.16                                                      
  2 Considine-Miller, Ellen   39 WMST                 1:24.88    1:23.78  
       40.16  1:23.78                                                      
  3 Noskowiak, Lori M         38 GOST                 1:38.80    1:28.70  
       41.37  1:28.70                                                      
  4 Barany, Cheryl A          38 CONN                 1:32.55    1:29.56  
       42.37  1:29.56                                                      
  5 Badger, Alison G          36 MICH                 1:33.30    1:30.25  
       44.89  1:30.25                                                      
  6 Haeberlin, Pamela L       39 LAKE                 1:31.20    1:32.08  
       43.93  1:32.08                                                      
  7 Broido, Ellen M           37 OREG                 1:45.00    1:49.04  
       51.01  1:49.04                                                      
  8 Catravas, Palmyra E       35 SCAM                 2:00.00    1:59.00  
       56.50  1:59.00                                                      
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Considine-Miller, Ellen   39 WMST                 3:05.00    3:08.52  
       41.99  1:29.83  2:18.07  3:08.52                                    
  2 Moulton, Wendy            37 GCMT                 3:15.00    3:10.88  
       44.27  1:32.88  2:21.71  3:10.88                                    
  3 Badger, Alison G          36 MICH                 3:20.00    3:17.03  
       45.07  1:34.74  2:25.46  3:17.03                                    
  4 Haeberlin, Pamela L       39 LAKE                 3:22.40    3:21.62  
       45.33  1:36.77  2:29.31  3:21.62                                    
  5 Huff, Lori A              38 GOST                 4:05.49    3:48.04  
       51.92  1:48.69  2:48.32  3:48.04                                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drueckhammer, Maria D     39 METR                   30.06      29.27  
  2 Buxton, Sylvia C          37 DYNA                   30.50      30.10  
  3 Sappey, Collette H        38  RMM                   31.50      30.89  
  4 Castillo-Lehnertz, Blanc  35 IAMA                   32.50      31.09  
  5 Rabiah, Susie             36 O*H*                   33.00      31.98  
  6 Leenders, Nicole Y        36 GOST                   33.00      32.31  
  7 Bulmahn, Karen V          38 NIAG                   33.50      32.34  
  8 Noskowiak, Lori M         38 GOST                   35.60      32.36  
  9 Clifford-Dicks, Barbara   36 GMUP                   33.06      32.39  
 10 Looney, Jill A            36 CONN                   34.00      33.24  
 11 Dreyfuss, Beth W          37  KEN                   35.50      34.07  
 12 Collson, Anne-Marie       35 OREG                   35.30      34.87  
 13 Sordo, Dianna L           36 NIAG                   35.20      34.99  
 14 Lipman, Karen L           39  KEN                   35.19      35.33  
 15 Tyrrell, Laura L          35 OREG                   34.50      35.41  
 16 Haeberlin, Pamela L       39 LAKE                   36.20      35.94  
 17 Mullins, Stephanie C      37   IM                   36.20      36.14  
 18 Walton, Marj E            38 RMSC                   35.49      36.57  
 19 Lopat-Winter, Mary Beth   38 NIAG                   50.00      45.25  
 20 Catravas, Palmyra E       35 SCAM                   48.00      47.48  
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drueckhammer, Maria D     39 METR                 1:09.77    1:06.80  
       31.35  1:06.80                                                      
  2 Castillo-Lehnertz, Blanc  35 IAMA                 1:08.93    1:09.44  
       32.92  1:09.44                                                      
  3 Luallen, Andrea L         37  GSM                 1:07.70    1:10.02  
       32.50  1:10.02                                                      
  4 Buxton, Sylvia C          37 DYNA                 1:09.10    1:10.06  
       31.66  1:10.06                                                      
  5 Bulmahn, Karen V          38 NIAG                 1:13.50    1:13.63  
       32.97  1:13.63                                                      
  6 Looney, Jill A            36 CONN                 1:15.00    1:14.50  
       35.48  1:14.50                                                      
  7 Barany, Cheryl A          38 CONN                 1:19.50    1:15.52  
       35.40  1:15.52                                                      
  8 Noskowiak, Lori M         38 GOST                 1:20.00    1:17.03  
       33.95  1:17.03                                                      
  9 Friedlander, Rebecca L    36 DYNA                 1:18.29    1:17.53  
 10 Walton, Marj E            38 RMSC                 1:26.15    1:25.12  
       40.45  1:25.12                                                      
 11 Janisse, Debbie K         37 O*H*                 1:21.36    1:25.40  
       37.95  1:25.40                                                      
 12 Huff, Lori A              38 GOST                 1:38.48    1:34.47  
       42.85  1:34.47                                                      
 13 Colette, Laura            38 CSPF                 1:20.52    1:34.60  
       44.51  1:34.60                                                      
 14 Broido, Ellen M           37 OREG                 1:32.00    1:46.24  
       46.67  1:46.24                                                      
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castillo-Lehnertz, Blanc  35 IAMA                 2:35.96    2:36.02  
       33.52  1:11.99  1:53.22  2:36.02                                    
  2 Looney, Jill A            36 CONN                 2:45.00    2:44.76  
       37.05  1:18.82  2:01.98  2:44.76                                    
  3 Friedlander, Rebecca L    36 DYNA                 2:54.50    2:57.10  
       36.25  1:19.82  2:06.84  2:57.10                                    
  4 Clifford-Dicks, Barbara   36 GMUP                 3:15.00    3:07.93  
       37.26  1:26.01  2:20.80  3:07.93                                    
  5 Badger, Alison G          36 MICH                 3:31.50    3:24.96  
       43.36  1:38.06  2:33.83  3:24.96                                    
  6 Colette, Laura            38 CSPF                 4:00.00    3:33.71  
       50.47  1:46.95  2:42.05  3:33.71                                    
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gellatly, Jill E          35 HOTS                 2:39.60    2:36.91  
       35.65  1:14.23  2:02.30  2:36.91                                    
  2 Popps, Corrin C           38 MICH                 2:38.64    2:38.46  
       33.13  1:15.87  2:00.94  2:38.46                                    
  3 Castillo-Lehnertz, Blanc  35 IAMA                 2:39.93    2:39.74  
       33.13  1:16.87  2:04.27  2:39.74                                    
  4 Looney, Jill A            36 CONN                 2:47.00    2:48.00  
       36.35  1:20.63  2:10.67  2:48.00                                    
  5 Kalibat, Rebecca B        39  GSM                 2:47.09    2:48.72  
       35.37  1:21.59  2:10.66  2:48.72                                    
  6 Barany, Cheryl A          38 CONN                 2:58.50    2:50.39  
       34.74  1:20.97  2:11.39  2:50.39                                    
  7 Moulton, Wendy            37 GCMT                 2:51.00    2:51.64  
       35.54  1:21.44  2:11.54  2:51.64                                    
  8 Sordo, Dianna L           36 NIAG                 3:02.90    3:05.98  
       35.80  1:25.17  2:21.40  3:05.98                                    
  9 Ross, Betsy B             36 RHMS                 3:22.50    3:09.71  
       40.60  1:30.36  2:25.79  3:09.71                                    
 10 Walton, Marj E            38 RMSC                 3:16.26    3:16.06  
              1:33.54  2:32.80  3:16.06                                    
 11 Lopat-Winter, Mary Beth   38 NIAG                 3:30.00    3:35.89  
       50.15  1:49.78  2:47.48  3:35.89                                    
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gellatly, Jill E          35 HOTS                 5:39.00    5:30.51  
       35.60  1:17.01  1:57.85  2:38.03  3:26.91  4:16.01  4:53.40  5:30.51
  2 Luallen, Andrea L         37  GSM                 5:30.04    5:43.52  
       35.05  1:14.96  1:57.82  2:40.15  3:33.47  4:26.46  5:06.35  5:43.52
  3 Looney, Jill A            36 CONN                 5:50.00    5:55.99  
       36.13  1:17.88  2:05.00  2:51.54  3:42.58  4:35.39  5:15.78  5:55.99
  4 Kalibat, Rebecca B        39  GSM                 6:00.12    6:01.98  
       37.55  1:22.22  2:10.25  2:58.46  3:49.28  4:42.66  5:22.29  6:01.98
  5 Barany, Cheryl A          38 CONN                 6:05.02    6:03.80  
       37.78  1:18.88  2:08.48  2:55.60  3:49.35  4:41.33  5:23.96  6:03.80
  6 Badger, Alison G          36 MICH                 6:41.50    6:34.95  
       42.94  1:34.06  2:28.68  3:20.40  4:11.96  5:04.52  5:52.33  6:34.95
  7 Heid, Marilyn J           37 GOST                 7:05.35    6:39.78  
       42.56  1:35.76  2:27.95  3:21.04  4:15.56  5:11.58  5:56.86  6:39.78
  8 Colette, Laura            38 CSPF                 6:35.33    7:23.36  
       40.52  1:34.38  2:34.14  3:35.97  4:39.62  5:47.84  6:34.49  7:23.36
  9 Broido, Ellen M           37 OREG                 7:30.00    7:47.41  
       46.86  1:49.38  2:53.80  3:56.91  4:58.85  6:02.31  6:55.52  7:47.41
Sponsor #29Sponsor #14Sponsor #44Sponsor #52Sponsor #21
Sponsor #33Sponsor #50Sponsor #35Sponsor #13Sponsor #51Sponsor #45Sponsor #42
Sponsor #47Sponsor #49Sponsor #25Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #43Sponsor #36