2002 Long Course National Championships

Women's Results - Age 30-34

Final Results

[Back to list of results]

Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hageman, Heather M        32 NCMS                   29.99      28.02  
  2 Buys, Jeni E              33  TYR                   28.91      28.66  
  3 Alt, Carolyn P            31  KEN                   30.01      28.72  
  4 Ridge, Jennifer L         34   IM                   28.42      28.80  
  5 Searle, Laura M           31 MICH                   30.67      29.05  
  6 Seubert, Trish            34 VMST                   29.30      29.21  
  7 Lauterbach, Robin T       32   IM                   29.80      29.56  
  8 Rietz, Heather M          34 EXCL                   30.14      30.02  
  9 Shemilt, Andrea L         34 UNON                   31.68      30.31  
 10 Gemignani, Amy L          30 GCMT                   32.50      30.48  
 11 Bergmann, Kristen L       30 O*H*                   31.74      30.52  
 12 Rossetti, Nancy A         33 WMST                   31.74      30.86  
 13 Hokenson, Christina A     33 GMUP                   31.95      31.00  
 14 Applegate, Julia M        32 GOST                   29.80      31.01  
 15 Jackson, Michelle R       31 PAFC                   29.53      31.44  
 16 Fahey, Lisa               32 METR                   33.09      32.13  
 17 Madsen, Heidi A           31 GOST                   35.00      37.66  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32   IM                 1:01.57    1:00.06  
       28.98  1:00.06                                                      
  2 Ridge, Jennifer L         34   IM                 1:01.06    1:01.58  
       29.62  1:01.58                                                      
  3 Buys, Jeni E              33  TYR                 1:03.00    1:02.21  
       30.29  1:02.21                                                      
  4 Hageman, Heather M        32 NCMS                 1:03.01    1:03.59  
       31.88  1:03.59                                                      
  5 Seubert, Trish            34 VMST                 1:04.12    1:03.71  
       30.45  1:03.71                                                      
  6 Weiss, Amy K              30 ANCM                 1:05.50    1:04.40  
       31.32  1:04.40                                                      
  7 Alt, Carolyn P            31  KEN                 1:06.69    1:04.50  
       30.44  1:04.50                                                      
  8 Searle, Laura M           31 MICH                 1:06.82    1:04.62  
       30.93  1:04.62                                                      
  9 Rietz, Heather M          34 EXCL                 1:05.87    1:04.90  
       30.69  1:04.90                                                      
 10 Shemilt, Andrea L         34 UNON                 1:09.14    1:06.54  
       32.10  1:06.54                                                      
 11 Lauterbach, Robin T       32   IM                 1:06.00    1:06.78  
       31.47  1:06.78                                                      
 12 Hokenson, Christina A     33 GMUP                 1:08.02    1:07.58  
       32.84  1:07.58                                                      
 13 Simpson, Shauna M         31 MACO                 1:12.56    1:08.18  
       33.24  1:08.18                                                      
 14 Bergmann, Kristen L       30 O*H*                 1:12.12    1:08.19  
       32.33  1:08.19                                                      
 15 Leclair, Dale A           33 DYNA                 1:10.65    1:09.11  
       33.50  1:09.11                                                      
 16 Rossetti, Nancy A         33 WMST                 1:12.75    1:09.36  
       32.96  1:09.36                                                      
 17 Applegate, Julia M        32 GOST                 1:09.29    1:09.94  
       33.04  1:09.94                                                      
 18 Jackson, Michelle R       31 PAFC                 1:09.12    1:11.65  
       33.30  1:11.65                                                      
 19 Berke, Kelley A           32 PAFC                 1:12.45    1:12.65  
       34.12  1:12.65                                                      
 20 Banning, Jennifer A       31 O*H*                 1:30.00    1:14.08  
       35.11  1:14.08                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32   IM                 2:17.02    2:10.12  
       29.74  1:01.73  1:36.41  2:10.12                                    
  2 Ridge, Jennifer L         34   IM                 2:13.25    2:15.18  
       30.91  1:04.06  1:38.57  2:15.18                                    
  3 Seubert, Trish            34 VMST                 2:24.00    2:20.11  
       32.32  1:08.66  1:45.16  2:20.11                                    
  4 Buys, Jeni E              33  TYR                 2:22.25    2:20.13  
       32.08  1:07.90  1:44.60  2:20.13                                    
  5 Weiss, Amy K              30 ANCM                 2:21.00    2:20.74  
       32.14  1:07.43  1:44.07  2:20.74                                    
  6 Philippi, Diana R         34 CLVM                 2:22.02    2:21.33  
       32.08  1:06.64  1:44.75  2:21.33                                    
  7 Woody, Dana C             33 NIAG                 2:29.74    2:22.35  
       32.59  1:07.63  1:45.03  2:22.35                                    
  8 Rietz, Heather M          34 EXCL                 2:22.62    2:22.54  
       32.10  1:07.26  1:45.20  2:22.54                                    
  9 Searle, Laura M           31 MICH                 2:25.66    2:27.66  
       31.74  1:06.86  1:46.31  2:27.66                                    
 10 Hokenson, Christina A     33 GMUP                 2:29.31    2:29.68  
       33.07  1:09.78  1:49.52  2:29.68                                    
 11 Lauterbach, Robin T       32   IM                 2:29.00    2:30.62  
       33.22  1:10.37  1:49.86  2:30.62                                    
 12 Leclair, Dale A           33 DYNA                 2:36.03    2:32.07  
       35.24  1:12.88  1:52.41  2:32.07                                    
 13 Rossetti, Nancy A         33 WMST                 2:38.44    2:33.72  
       35.53  1:12.37  1:53.11  2:33.72                                    
 14 Berke, Kelley A           32 PAFC                 2:40.82    2:40.17  
       35.80  1:16.78  1:57.51  2:40.17                                    
 15 Ingole, Trina             32 GOST                 2:45.50    2:40.38  
       36.42  1:15.36  1:58.11  2:40.38                                    
 16 Fahey, Lisa               32 METR                 2:53.22    2:46.86  
       36.01  1:17.33  2:01.78  2:46.86                                    
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana R         34 CLVM                 5:11.00    4:52.91  
       33.60  1:09.49  1:47.86  2:24.84  3:02.95  3:39.62  4:17.69  4:52.91
  2 Buys, Jeni E              33  TYR                 4:53.92    4:55.03  
       34.06  1:10.54  1:48.00  2:25.91  3:03.66  3:41.59  4:19.19  4:55.03
  3 Weiss, Amy K              30 ANCM                 5:00.00    4:55.24  
       34.30  1:10.64  1:48.32  2:25.75  3:03.81  3:41.04  4:18.93  4:55.24
  4 Woody, Dana C             33 NIAG                 5:07.99    4:56.87  
       34.82  1:12.34  1:49.86  2:27.47  3:04.86  3:42.72  4:20.22  4:56.87
  5 Rietz, Heather M          34 EXCL                 5:14.20    5:07.45  
       34.29  1:13.08  1:51.73  2:31.35  3:10.27  3:50.33  4:29.36  5:07.45
  6 Adams, Niki J             31   IM                 5:17.40    5:12.49  
       35.38  1:13.28  1:52.72  2:31.62  3:11.95  3:52.16  4:33.53  5:12.49
  7 Leclair, Dale A           33 DYNA                 5:31.66    5:22.61  
       36.15  1:16.03  1:56.62  2:37.72  3:19.01  4:00.55  4:42.28  5:22.61
  8 Berke, Kelley A           32 PAFC                 5:42.93    5:38.56  
       36.99  1:18.76  2:00.83  2:44.15  3:26.85  4:11.00  4:55.08  5:38.56
  9 Ingole, Trina             32 GOST                 5:38.50    5:43.65  
       38.09  1:19.54  2:02.74  2:46.32  3:30.33  4:14.90  5:00.43  5:43.65
 10 Bailie, Bridget A         33  ISF                 6:04.01    5:51.05  
       39.78  1:21.82  2:07.01  2:50.57  3:36.80  4:21.32  5:08.17  5:51.05
 11 Fahey, Lisa               32 METR                 6:35.29    6:00.22  
       39.65  1:24.52  2:12.23  2:58.31  3:45.21  4:32.10  5:18.31  6:00.22
 12 Keller, Rebecca J         32   IM                 6:05.00    6:03.37  
       41.89  1:26.97  2:14.61  3:01.62  3:49.88  4:34.61  5:20.73  6:03.37
 
Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jeni E              33  TYR                10:15.89   10:05.50  
       34.12  1:11.46  1:49.52  2:27.76  3:05.66  3:44.31           5:01.27
     5:39.58  6:17.76  6:56.39  7:34.95  8:13.10  8:51.27  9:29.07 10:05.50
  2 Weiss, Amy K              30 ANCM                10:20.00   10:10.82  
       35.27  1:12.68  1:51.64  2:30.07  3:09.13  3:47.42  4:26.15  5:04.19
     5:42.90  6:20.90  6:59.59  7:37.63  8:16.53  8:54.54  9:33.43 10:10.82
  3 Woody, Dana C             33 NIAG                10:28.11   10:13.76  
       36.12  1:14.47  1:53.95  2:32.19  3:11.49  3:50.02  4:29.22  5:07.45
     5:46.65  6:25.05  7:04.33  7:42.45  8:21.38  8:59.24  9:37.67 10:13.76
  4 Adams, Niki J             31   IM                10:45.00   10:27.28  
       35.05  1:13.52  1:51.57  2:30.46  3:09.38  3:48.90  4:28.34  5:08.02
     5:47.40  6:27.42  7:07.11  7:47.50  8:27.50  9:08.24  9:48.16 10:27.28
  5 Fahey, Lisa               32 METR                14:30.00   12:21.75  
       39.43  1:25.02  2:11.32  2:58.83  3:45.86  4:34.40  5:21.80  6:09.81
     6:56.48  7:43.78  8:31.56  9:18.18 10:05.08 10:51.91 11:38.47 12:21.75
  6 Keller, Rebecca J         32   IM                12:30.00   12:43.05  
       42.27  1:29.63  2:11.66  3:06.97  3:55.43  4:43.78  5:22.66  6:18.93
     7:07.18  7:55.22  8:44.08  9:32.58 10:21.40 11:09.84 11:57.39 12:43.05
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana R         34 CLVM                22:16.09   19:13.59  
       34.76  1:12.42  1:50.76  2:29.09  3:07.75  3:46.18  4:25.01  5:03.89
     5:42.51  6:21.09  7:00.16  7:38.68  8:17.53  8:56.29  9:35.39 10:14.26
    10:52.69 11:31.48 12:10.09 12:48.67 13:27.13 14:05.78 14:40.76 15:23.45
    16:02.31 16:41.13 17:19.96 17:58.63 18:37.00 19:13.59                  
  2 Berke, Kelley A           32 PAFC                22:42.00   22:17.20  
       37.55  1:18.49  2:02.18  2:45.06  3:29.99  4:13.20  4:58.31  5:42.24
     6:27.67  7:11.71  7:57.37  8:41.57  9:27.16 10:11.72 10:57.85 11:42.64
    12:28.76 13:13.54 13:59.85 14:44.62 15:31.02 16:15.68 17:01.87 17:47.34
    18:34.73 19:19.70 20:06.13 20:51.05 21:36.12 22:17.20                  
  3 Bailie, Bridget A         33  ISF                23:05.41   23:05.68  
       39.03  1:22.58  2:06.90  2:52.46  3:37.52  4:23.29  5:08.15  5:53.95
     6:39.55  7:25.55  8:11.47  8:58.49  9:44.64 10:31.81 11:18.58 12:05.78
    12:52.32 13:39.39 14:25.28 15:13.18 15:59.72 16:47.46 17:34.83 18:23.48
    19:11.33 20:00.05 20:47.93 21:36.50 22:22.03 23:05.68                  
  4 Rees, Karla E             30  MVM                24:35.92   23:50.30  
       42.53  1:29.25  2:18.00  3:05.80  3:54.11  4:42.52  5:31.50  6:19.36
     7:08.13  7:56.07  8:44.84  9:33.23 10:21.34 11:09.41 11:57.84 12:44.50
    13:32.85 14:20.17 15:08.54 15:56.82 16:44.98 17:32.87 18:21.22 19:08.47
    19:57.00 20:45.16 21:33.25 22:20.04 23:06.47 23:50.30                  
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smiley, Sunny C           32 PCAT                   29.00      32.12  
  2 Carter, Jennifer E        31  KEN                   36.00      33.08  
  3 Adams, Niki J             31   IM                   33.60      33.45  
  4 Alt, Carolyn P            31  KEN                   36.80      34.26  
  5 Hageman, Heather M        32 NCMS                   34.33      34.30  
  6 Bergmann, Kristen L       30 O*H*                   36.77      34.52  
  7 Gale, Margaret P          34 VMST                   36.50      36.54  
  8 Leclair, Dale A           33 DYNA                   40.46      38.89  
  9 Stein, Caroline F         32 PAFC                   40.22      38.92  
 10 Reville, Amy M            32 O*H*                   40.62      39.31  
 11 Dryer, Sophie T           32 GOST                   44.16      41.52  
 12 Madsen, Heidi A           31 GOST                   41.00      47.61  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smiley, Sunny C           32 PCAT                 1:08.00    1:10.66  
       34.09  1:10.66                                                      
  2 Adams, Niki J             31   IM                 1:14.50    1:12.90  
       35.47  1:12.90                                                      
  3 Alt, Carolyn P            31  KEN                 1:18.26    1:13.36  
       35.71  1:13.36                                                      
  4 Bergmann, Kristen L       30 O*H*                 1:19.30    1:15.59  
       36.30  1:15.59                                                      
  5 Stein, Caroline F         32 PAFC                 1:28.40    1:23.54  
       41.63  1:23.54                                                      
  6 Reville, Amy M            32 O*H*                 1:24.43    1:28.13  
       41.16  1:28.13                                                      
 -- Dryer, Sophie T           32 GOST                 1:40.25         DQ  
       45.95       DQ                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smiley, Sunny C           32 PCAT                 2:35.00    2:35.05  
       36.39  1:14.81  1:54.56  2:35.05                                    
  2 Adams, Niki J             31   IM                 2:44.90    2:35.14  
       36.65  1:15.29  1:56.46  2:35.14                                    
  3 Weiss, Amy K              30 ANCM                 2:48.00    2:45.68  
       39.75  1:21.00  2:04.63  2:45.68                                    
  4 Bergmann, Kristen L       30 O*H*                 2:57.01    2:47.84  
       38.26  1:20.36  2:03.62  2:47.84                                    
  5 Gemignani, Amy L          30 GCMT                 2:45.00    2:50.33  
       39.49  1:22.25  2:06.63  2:50.33                                    
  6 Stein, Caroline F         32 PAFC                 3:04.00    2:58.51  
       42.45  1:26.32  2:13.57  2:58.51                                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Jennifer E        31  KEN                   37.50      36.55  
  2 Applegate, Julia M        32 GOST                   40.20      42.16  
  3 Keller, Rebecca J         32   IM                   42.00      42.26  
  4 Hageman, Heather M        32 NCMS                   45.00      42.45  
  5 Bailie, Bridget A         33  ISF                   42.34      42.75  
  6 Jackson, Michelle R       31 PAFC                   43.50      43.12  
  7 Madsen, Heidi A           31 GOST                   41.00      43.74  
  8 Hokenson, Christina A     33 GMUP                   45.11      44.16  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32   IM                 1:19.84    1:17.97  
       35.79  1:17.97                                                      
  2 Carter, Jennifer E        31  KEN                 1:21.00    1:20.93  
       38.41  1:20.93                                                      
  3 Keller, Rebecca J         32   IM                 1:33.00    1:31.70  
       43.32  1:31.70                                                      
  4 Bailie, Bridget A         33  ISF                 1:34.62    1:33.66  
       44.12  1:33.66                                                      
  5 Rees, Karla E             30  MVM                 1:37.00    1:35.78  
       45.20  1:35.78                                                      
  6 Ayers, Katherine E        31 O*H*                 1:40.71    1:41.07  
       49.01  1:41.07                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Jennifer E        31  KEN                 3:03.00    2:56.17  
       40.63  1:23.86  2:11.10  2:56.17                                    
  2 Bailie, Bridget A         33  ISF                 3:20.92    3:23.67  
       45.08  1:35.15  2:30.77  3:23.67                                    
  3 Rees, Karla E             30  MVM                 3:34.00    3:32.79  
       48.08  1:41.94  2:37.20  3:32.79                                    
  4 Ayers, Katherine E        31 O*H*                 3:26.22    3:34.82  
       50.29  1:43.82  2:40.59  3:34.82                                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smiley, Sunny C           32 PCAT                   28.50      29.62  
  2 Hageman, Heather M        32 NCMS                   32.50      30.78  
  3 Alt, Carolyn P            31  KEN                   33.00      31.01  
  4 Seubert, Trish            34 VMST                   32.50      31.53  
  5 Lauterbach, Robin T       32   IM                   32.00      31.71  
  6 Gale, Margaret P          34 VMST                   32.00      32.40  
  7 Searle, Laura M           31 MICH                   32.07      32.43  
  8 Shemilt, Andrea L         34 UNON                   34.81      32.96  
  9 Simpson, Shauna M         31 MACO                   35.20      33.01  
 10 Rietz, Heather M          34 EXCL                   33.38      33.36  
 11 Rossetti, Nancy A         33 WMST                   33.90      34.03  
 12 Hokenson, Christina A     33 GMUP                   35.60      34.94  
 13 Jackson, Michelle R       31 PAFC                   33.12      35.15  
 14 Applegate, Julia M        32 GOST                   34.59      35.66  
 15 Dryer, Sophie T           32 GOST                   39.68      36.38  
 16 Reville, Amy M            32 O*H*                   36.78      37.45  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         34   IM                 1:08.37    1:07.98  
       32.25  1:07.98                                                      
  2 Smiley, Sunny C           32 PCAT                 1:06.00    1:08.39  
       32.13  1:08.39                                                      
  3 Seubert, Trish            34 VMST                 1:12.12    1:10.84  
  4 Philippi, Diana R         34 CLVM                 1:20.02    1:11.75  
       34.00  1:11.75                                                      
  5 Simpson, Shauna M         31 MACO                 1:15.78    1:12.83  
       34.02  1:12.83                                                      
  6 Gale, Margaret P          34 VMST                 1:15.00    1:14.12  
       34.58  1:14.12                                                      
  7 Shemilt, Andrea L         34 UNON                 1:15.81    1:14.60  
       34.95  1:14.60                                                      
  8 Hettrich, Katie P         32 NIAG                 1:18.50    1:15.30  
       35.26  1:15.30                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana R         34 CLVM                 2:55.02    2:38.53  
       35.23  1:15.98  1:57.15  2:38.53                                    
  2 Hettrich, Katie P         32 NIAG                 2:52.57    2:44.40  
       35.84  1:17.00  2:00.27  2:44.40                                    
  3 Woody, Dana C             33 NIAG                 2:56.00    2:53.21  
       39.69  1:22.24  2:08.24  2:53.21                                    
  4 Shemilt, Andrea L         34 UNON                 2:53.73    2:53.76  
       37.38  1:18.53  2:05.50  2:53.76                                    
  5 Stein, Caroline F         32 PAFC                 3:17.50    3:12.92  
       40.94  1:30.04  2:20.91  3:12.92                                    
  6 Reville, Amy M            32 O*H*                 3:20.22    3:29.48  
       41.50  1:29.87  2:27.58  3:29.48                                    
  7 Rees, Karla E             30  MVM                 3:46.58    3:52.91  
       51.82  1:52.06  2:51.11  3:52.91                                    
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32   IM                 2:32.59    2:27.31  
       30.10  1:08.50  1:52.19  2:27.31                                    
  2 Carter, Jennifer E        31  KEN                 2:39.00    2:38.35  
       34.82  1:16.27  2:01.04  2:38.35                                    
  3 Rossetti, Nancy A         33 WMST                 2:59.64    2:52.00  
       35.19  1:20.29  2:12.31  2:52.00                                    
  4 Searle, Laura M           31 MICH                 2:42.79    2:53.20  
       36.64  1:24.31  2:14.27  2:53.20                                    
  5 Applegate, Julia M        32 GOST                 3:09.25    3:01.96  
       36.41  1:24.57  2:20.17  3:01.96                                    
  6 Ayers, Katherine E        31 O*H*                 3:15.26    3:24.01  
       45.44  1:42.28  2:37.41  3:24.01                                    
 -- Berke, Kelley A           32 PAFC                 3:17.27         DQ  
       38.65  1:29.34  2:25.57       DQ                                    
 
Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             32   IM                 5:28.58    5:15.96  
       31.52  1:06.99  1:49.29  2:31.51  3:16.61  4:02.48  4:40.15  5:15.96
  2 Woody, Dana C             33 NIAG                 6:09.84    5:48.69  
       38.42  1:21.97  2:08.01  2:54.54  3:43.66  4:35.26  5:12.31  5:48.69
  3 Hettrich, Katie P         32 NIAG                 6:16.47    6:02.79  
       35.79  1:17.01  2:06.92  2:56.15  3:48.20  4:40.82  5:22.84  6:02.79
  4 Rees, Karla E             30  MVM                 6:52.06    6:57.43  
       47.83  1:42.39  2:37.80  3:30.85  4:26.68  5:21.55  6:11.59  6:57.43
Sponsor #21Sponsor #44Sponsor #13Sponsor #50Sponsor #14
Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #45Sponsor #49Sponsor #47Sponsor #52
Sponsor #25Sponsor #36Sponsor #35Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #42Sponsor #41