2002 Long Course National Championships

Women's Results - Age 25-29

Final Results

[Back to list of results]

Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varda, Katherine A        26  KEN                   30.34      29.22  
  2 Stone, Melisa M           27 O*H*                   30.31      29.44  
  3 Hollan, Miriam L          27 UNAT                   29.83      29.53  
  4 Laven, Lita C             27 O*H*                   30.50      30.18  
  5 Lotts, Kelly C            25 GOST                   29.00      30.40  
  6 O'Connell, Carrie E       28   IM                   29.95      30.97  
  7 Nickey, Andrea J          29 O*H*                   33.22      31.33  
  8 Tone, Stacey H            29 NCMS                   31.82      31.47  
  9 Griffiths, Allison        26 UNON                   33.08      31.65  
 10 Gjestvang, Liv A          27 GOST                   32.00      32.32  
 11 Younkin, Tania J          26 O*H*                   32.00      32.47  
 12 Karunungan, Maria L       29 DYNA                   32.77      32.85  
 13 Soule, Lisa               29 PIMM                   32.93      32.93  
 14 Sprenger, Victoria        28 MICH                   33.17      33.51  
 15 Green, Mary Ann           26 MICH                   37.00      37.81  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayville, Janet C         28  NYG                 1:02.90    1:00.94  
       28.87  1:00.94                                                      
  2 Lotts, Kelly C            25 GOST                 1:04.00    1:06.45  
       31.65  1:06.45                                                      
  3 Stone, Melisa M           27 O*H*                 1:05.12    1:06.76  
       32.29  1:06.76                                                      
  4 Laven, Lita C             27 O*H*                 1:08.50    1:07.16  
       31.80  1:07.16                                                      
  5 O'Connell, Carrie E       28   IM                 1:06.65    1:07.85  
       32.65  1:07.85                                                      
  6 Schofield, Natalie J      26 DYNA                 1:07.22    1:08.23  
       32.55  1:08.23                                                      
  7 Nickey, Andrea J          29 O*H*                 1:13.83    1:08.46  
       32.17  1:08.46                                                      
  8 Griffiths, Allison        26 UNON                 1:12.51    1:09.92  
       32.56  1:09.92                                                      
  9 Houston, Amy L            26 O*H*                 1:34.90    1:38.84  
       44.25  1:38.84                                                      
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         25 MICH                 2:18.47    2:16.68  
       32.70  1:07.52  1:42.65  2:16.68                                    
  2 Flynn, Patricia A         26 PAFC                 2:24.82    2:17.04  
       32.76  1:06.76  1:42.35  2:17.04                                    
  3 Varlas, Melissa D         29 TPIT                 2:22.05    2:20.41  
       33.07  1:08.40  1:45.01  2:20.41                                    
  4 Kull, Kelly L             28 GCMT                 2:22.59    2:25.41  
       34.23  1:11.02  1:48.61  2:25.41                                    
  5 Schofield, Natalie J      26 DYNA                 2:30.80    2:30.80  
       35.27  1:13.40  1:53.03  2:30.80                                    
  6 O'Connell, Carrie E       28   IM                 2:26.57    2:31.28  
       34.04  1:12.98  1:53.09  2:31.28                                    
  7 Griffiths, Allison        26 UNON                 2:40.81    2:35.23  
       34.03  1:12.78  1:53.91  2:35.23                                    
  8 Block, Jennifer L         25 PMAC                 2:36.59    2:44.28  
       36.82  1:17.77  2:00.50  2:44.28                                    
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         25 MICH                 4:50.61    4:49.33  
       33.01  1:09.06  1:46.45  2:23.70  3:00.98  3:38.15  4:14.63  4:49.33
  2 Flynn, Patricia A         26 PAFC                 5:04.61    4:50.29  
       33.61  1:09.15  1:46.38  2:22.95  3:00.39  3:37.56  4:15.51  4:50.29
  3 Myers, Liz K              28 GAJA                 5:03.80    5:07.99  
       33.01  1:09.49  1:46.89  2:24.53  3:08.01  3:49.00  4:29.54  5:07.99
  4 Griffiths, Allison        26 UNON                 5:53.13    5:31.44  
       36.61  1:15.84  1:58.55  2:40.66  3:25.41  4:07.42  4:51.71  5:31.44
  5 Garrow, Kendra A          28  NEM                 5:37.43    5:32.02  
       38.08  1:19.02  2:00.61  2:43.30  3:25.35  4:08.33  4:50.24  5:32.02
  6 Green, Mary Ann           26 MICH                 6:40.00    7:27.71  
       45.09  1:37.36  2:32.74  3:31.84  4:29.70  5:30.17  6:29.35  7:27.71
 
Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         25 MICH                10:25.18   10:04.48  
       34.19  1:11.46  1:49.33  2:27.47  3:05.75  3:44.59  4:22.94  5:01.67
     5:39.92  6:18.69  6:57.68  7:36.47  8:14.91  8:53.21  9:30.48 10:04.48
  2 Myers, Liz K              28 GAJA                10:40.00   10:34.62  
       35.23  1:13.50  1:53.65  2:32.69  3:13.03  3:52.36  4:33.02  5:12.37
     5:53.19  6:33.03  7:13.86  7:53.79  8:34.72  9:14.68  9:55.92 10:34.62
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Patricia A         26 PAFC                19:57.00   19:15.76  
       34.83  1:11.97  1:50.60  2:28.69  3:07.73  3:45.72  4:24.80  5:03.07
     5:42.35  6:20.86  6:59.23  7:36.85  8:15.49  8:53.31  9:32.20 10:10.30
    10:49.47 11:27.66 12:06.81 12:45.70 13:25.17 14:03.99 14:43.65 15:22.67
    16:03.21 16:42.47 17:21.85 18:00.69 18:38.84 19:15.76                  
  2 Garrow, Kendra A          28  NEM                21:38.28   22:04.79  
       38.19  1:19.78  2:02.08  2:45.79  3:29.41  4:13.55  4:57.14  5:41.83
     6:26.19  7:11.32  7:55.89  8:40.67  9:25.44 10:10.81 10:55.58 11:40.41
    12:24.37 13:09.77 13:54.45 14:39.41 15:24.04 16:09.44 16:54.24 17:38.71
    18:23.51 19:08.19 19:52.75 20:37.78 21:22.07 22:04.79                  
  3 Schuerman, Heather A      26 MOVY                23:20.01   23:33.50  
       37.81  1:20.05  2:05.10  2:51.02  3:37.66  4:24.77  5:08.29  6:00.23
     6:48.42  7:36.10  8:24.55  9:12.33 10:00.80 10:48.80 11:36.81 12:25.16
    13:13.26 14:01.79 14:50.51 15:38.84 16:27.60 17:15.87 18:04.85 18:52.72
    19:40.53 20:27.47 21:14.49 22:01.18 22:48.48 23:33.50                  
  4 Soule, Lisa               29 PIMM                23:17.45   24:12.33  
       29.10  1:26.38  2:13.79  3:01.97  3:41.29  4:39.61  5:28.49  6:17.91
     6:56.36  7:56.95  8:46.27  9:35.64 10:24.73 11:14.02 12:03.03 12:52.35
    13:41.57 14:30.43 15:19.69 16:08.90 16:57.60 17:46.02 18:34.38 19:23.84
    20:12.97 21:01.79 21:50.19 22:37.92 23:25.65 24:12.33                  
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stone, Melisa M           27 O*H*                   34.45      33.41  
  2 Varda, Katherine A        26  KEN                   34.60      33.90  
  3 Myers, Liz K              28 GAJA                   34.80      33.98  
  4 Hollan, Miriam L          27 UNAT                   35.18      35.34  
  5 O'Connell, Carrie E       28   IM                   38.15      39.17  
  6 Houston, Amy L            26 O*H*                   50.39      49.31  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varlas, Melissa D         29 TPIT                 1:14.52    1:12.21  
       35.47  1:12.21                                                      
  2 Myers, Liz K              28 GAJA                 1:14.00    1:13.64  
       35.97  1:13.64                                                      
  3 Hollan, Miriam L          27 UNAT                 1:16.85    1:17.20  
       36.62  1:17.20                                                      
  4 Schofield, Natalie J      26 DYNA                 1:28.20    1:23.01  
       39.89  1:23.01                                                      
  5 Soule, Lisa               29 PIMM                 1:24.19    1:28.93  
       43.80  1:28.93                                                      
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varlas, Melissa D         29 TPIT                 2:40.90    2:33.21  
       36.72  1:15.24  1:54.84  2:33.21                                    
  2 Myers, Liz K              28 GAJA                 2:38.50    2:35.34  
       37.74  1:16.59  1:56.70  2:35.34                                    
  3 Stone, Melisa M           27 O*H*                 2:32.94    2:44.04  
       39.21  1:21.85  2:03.02  2:44.04                                    
  4 Sullivan, Danielle M      27 MICH                 2:47.10    2:48.34  
       40.95  1:22.96  2:07.45  2:48.34                                    
  5 Hollan, Miriam L          27 UNAT                 2:55.47    2:52.92  
       39.64  1:23.66  2:07.59  2:52.92                                    
  6 Soule, Lisa               29 PIMM                 3:00.23    3:10.93  
       46.35  1:34.36  2:24.32  3:10.93                                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salcedo, Helen I          27 SCAM                   38.26      34.39  
  2 Mayville, Janet C         28  NYG                   36.96      36.42  
  3 Lotts, Kelly C            25 GOST                   38.00      36.95  
  4 Tone, Stacey H            29 NCMS                   39.55      40.21  
  5 Younkin, Tania J          26 O*H*                   42.00      42.92  
  6 Sprenger, Victoria        28 MICH                   44.98      44.54  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salcedo, Helen I          27 SCAM                 1:19.01    1:15.48  
       35.52  1:15.48                                                      
  2 Mayville, Janet C         28  NYG                 1:22.80    1:20.69  
       37.96  1:20.69                                                      
  3 Kull, Kelly L             28 GCMT                 1:29.99    1:23.49  
       39.80  1:23.49                                                      
  4 Tone, Stacey H            29 NCMS                 1:29.50    1:32.46  
       41.91  1:32.46                                                      
  5 Schofield, Natalie J      26 DYNA                 1:30.81    1:33.89  
       44.22  1:33.89                                                      
  6 Karunungan, Maria L       29 DYNA                 1:33.71    1:38.14  
       46.97  1:38.14                                                      
  7 Houston, Amy L            26 O*H*                 1:44.40    1:42.10  
       49.25  1:42.10                                                      
  8 Green, Mary Ann           26 MICH                 1:58.00    1:58.56  
       51.83  1:58.56                                                      
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salcedo, Helen I          27 SCAM                 2:54.79    2:47.58  
       38.64  1:20.77  2:05.13  2:47.58                                    
  2 Garrow, Kendra A          28  NEM                 3:22.10    3:20.70  
       45.36  1:35.08  2:28.34  3:20.70                                    
  3 Karunungan, Maria L       29 DYNA                 3:21.90    3:36.51  
       47.74  1:40.91  2:37.85  3:36.51                                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayville, Janet C         28  NYG                   29.91      30.49  
  2 Laven, Lita C             27 O*H*                   31.50      31.15  
  3 Lotts, Kelly C            25 GOST                   32.50      31.79  
  4 Varda, Katherine A        26  KEN                   34.01      31.94  
  5 Hollan, Miriam L          27 UNAT                   32.14      32.38  
  6 Kull, Kelly L             28 GCMT                   32.75      32.85  
  7 Sullivan, Danielle M      27 MICH                   34.26      32.87  
  8 Schuerman, Heather A      26 MOVY                   32.98      33.32  
  9 Gjestvang, Liv A          27 GOST                   34.50      33.97  
 10 O'Connell, Carrie E       28   IM                   33.95      34.52  
 11 Sprenger, Victoria        28 MICH                   35.89      35.11  
 12 Soule, Lisa               29 PIMM                   36.81      37.32  
 13 Block, Jennifer L         25 PMAC                   34.95      41.08  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varlas, Melissa D         29 TPIT                 1:10.53    1:06.90  
       31.75  1:06.90                                                      
  2 Salcedo, Helen I          27 SCAM                 1:17.21    1:11.58  
       32.85  1:11.58                                                      
  3 Kull, Kelly L             28 GCMT                 1:12.56    1:13.07  
       34.43  1:13.07                                                      
  4 Laven, Lita C             27 O*H*                 1:15.00    1:14.06  
       34.77  1:14.06                                                      
  5 Sullivan, Danielle M      27 MICH                 1:15.25    1:14.87  
       34.12  1:14.87                                                      
  6 Kelly, Shannon C          25 MICH                 1:24.71    1:16.31  
       36.03  1:16.31                                                      
  7 Weeter, Leslie A          25 CHMS                 1:16.35    1:17.63  
       36.44  1:17.63                                                      
  8 Schuerman, Heather A      26 MOVY                 1:14.86    1:18.31  
       35.08  1:18.31                                                      
  9 Gjestvang, Liv A          27 GOST                 1:20.00    1:22.70  
       39.38  1:22.70                                                      
 
Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varlas, Melissa D         29 TPIT                 2:36.90    2:28.65  
       32.23  1:09.55  1:48.68  2:28.65                                    
  2 Carlson, Miriam E         25 MICH                 2:35.20    2:35.18  
       34.79  1:13.86  1:54.95  2:35.18                                    
  3 Weeter, Leslie A          25 CHMS                 2:50.00    2:42.20  
       36.01  1:17.48  1:59.45  2:42.20                                    
  4 Kelly, Shannon C          25 MICH                 3:03.45    2:48.26  
       37.93  1:21.72  2:05.31  2:48.26                                    
  5 Garrow, Kendra A          28  NEM                 3:16.82    3:07.02  
       41.25  1:26.78  2:17.39  3:07.02                                    
  6 Gjestvang, Liv A          27 GOST                 3:17.00    3:13.67  
       44.15  1:33.19  2:24.20  3:13.67                                    
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayville, Janet C         28  NYG                 2:33.50    2:35.99  
       32.03  1:12.00  1:58.89  2:35.99                                    
  2 Kull, Kelly L             28 GCMT                 2:42.69    2:41.08  
       34.31  1:17.31  2:05.17  2:41.08                                    
  3 Flynn, Patricia A         26 PAFC                 2:46.86    2:41.14  
       34.55  1:17.53  2:06.81  2:41.14                                    
  4 Weeter, Leslie A          25 CHMS                 2:49.80    2:45.76  
       35.54  1:21.25  2:06.92  2:45.76                                    
  5 Lotts, Kelly C            25 GOST                 2:45.00    2:46.73  
       34.49  1:20.60  2:07.24  2:46.73                                    
  6 Sullivan, Danielle M      27 MICH                 2:48.22    2:47.38  
       34.44  1:19.34  2:09.87  2:47.38                                    
  7 Schofield, Natalie J      26 DYNA                 2:59.14    2:53.01  
       37.20  1:22.40  2:13.10  2:53.01                                    
  8 Griffiths, Allison        26 UNON                 3:13.05    2:59.49  
       38.75  1:23.18  2:18.96  2:59.49                                    
  9 Gjestvang, Liv A          27 GOST                 2:50.00    3:00.97  
       36.99  1:25.48  2:18.48  3:00.97                                    
 10 Schuerman, Heather A      26 MOVY                 3:00.55    3:03.06  
       35.67  1:23.42  2:18.17  3:03.06                                    
 11 Karunungan, Maria L       29 DYNA                 3:03.06    3:08.45  
       43.52  1:32.97  2:26.86  3:08.45                                    
 12 Sprenger, Victoria        28 MICH                 3:05.77    3:13.59  
       36.85  1:26.98  2:23.34  3:13.59                                    
 13 Block, Jennifer L         25 PMAC                 3:03.66    3:18.75  
       41.96  1:33.83  2:33.08  3:18.75                                    
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Patricia A         26 PAFC                 6:14.00    5:41.77  
       35.73  1:17.00  2:04.73  2:49.37  3:39.51  4:28.29  5:06.35  5:41.77
  2 Carlson, Miriam E         25 MICH                 5:45.78    5:43.30  
       34.82  1:14.57  1:59.17  2:44.08  3:34.98  4:27.78  5:07.00  5:43.30
  3 Weeter, Leslie A          25 CHMS                 6:00.00    5:48.04  
       36.91  1:18.54  2:07.41  2:53.62  3:40.51  4:28.57  5:09.27  5:48.04
  4 Sullivan, Danielle M      27 MICH                 5:57.51    6:03.92  
       35.43  1:16.99  2:03.94  2:50.88  3:44.57  4:41.94  5:23.57  6:03.92
  5 Garrow, Kendra A          28  NEM                 6:24.56    6:21.93  
       40.17  1:28.50  2:20.10  3:11.04  4:02.56  4:56.32  5:40.50  6:21.93
  6 Kelly, Shannon C          25 MICH                 6:38.51    6:21.99  
       39.51  1:24.01  2:15.75  3:04.77  3:59.34  4:52.92  5:38.64  6:21.99
  7 Schuerman, Heather A      26 MOVY                 6:32.22    6:33.58  
       36.35  1:20.36  2:11.89  3:03.98  4:02.13  5:01.25  5:49.06  6:33.58
  8 Karunungan, Maria L       29 DYNA                 6:34.53    7:06.14  
       49.50  1:49.84  2:46.01  3:38.87  4:37.87  5:34.55  6:22.91  7:06.14
Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #21Sponsor #50Sponsor #33
Sponsor #14Sponsor #35Sponsor #41Sponsor #13Sponsor #52Sponsor #36
Sponsor #45
Sponsor #44Sponsor #25Sponsor #43Sponsor #47Sponsor #29Sponsor #49Sponsor #42