2002 Long Course National Championships

Women's Results - Age 19-24

Final Results

[Back to list of results]

Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trompke, Rebecca D        23  SPM                   30.50      28.64  
  2 Stakem, Meredith A        21 TERR                   28.30      28.72  
  3 Morales, Denise M         22 PAFC                   30.30      29.56  
  4 Mather, Leigh O           24 AMAM                   36.73      30.59  
  5 Abineri, Gillian C        19 GOST                   35.00      31.64  
  6 Hirsch, Amie K            23 PMAC                   32.50      31.97  
  7 Rocker, Batya A           23 GOST                   30.03      32.01  
  8 Combs, Elizabeth A        20 GOST                   33.30      32.67  
  9 Visintine, Christine L    24 GOST                   36.23      33.69  
 10 Zap, Adrien M             20 CONN                   33.60      34.56  
 
Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trompke, Rebecca D        23  SPM                 1:05.50    1:02.36  
       30.47  1:02.36                                                      
  2 Morales, Denise M         22 PAFC                 1:06.31    1:03.85  
       31.02  1:03.85                                                      
  3 Mather, Leigh O           24 AMAM                 1:08.62    1:04.87  
       31.75  1:04.87                                                      
  4 Everett, Vanessa Lynn     20 NCMS                 1:10.10    1:06.20  
       32.80  1:06.20                                                      
  5 Winkis, Annmarie          24 PAFC                 1:14.09    1:08.87  
       32.74  1:08.87                                                      
  6 Crandell, Kelly J         22 INWM                 1:14.45    1:10.93  
       33.76  1:10.93                                                      
  7 Cavallaro, Danielle K     24 DYNA                 1:12.77    1:12.03  
       34.33  1:12.03                                                      
  8 Combs, Elizabeth A        20 GOST                 1:14.50    1:14.76  
       36.02  1:14.76                                                      
  9 Rocker, Batya A           23 GOST                 1:11.50    1:14.81  
       33.65  1:14.81                                                      
 10 Zap, Adrien M             20 CONN                 1:16.50    1:17.31  
       36.64  1:17.31                                                      
 
Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stakem, Meredith A        21 TERR                 2:15.00    2:21.20  
       31.55  1:06.67  1:44.03  2:21.20                                    
  2 Morales, Denise M         22 PAFC                 2:32.12    2:22.20  
       33.24  1:09.15  1:46.01  2:22.20                                    
  3 Mather, Leigh O           24 AMAM                 2:25.42    2:23.53  
       33.88  1:09.44  1:46.63  2:23.53                                    
  4 Everett, Vanessa Lynn     20 NCMS                 2:30.05    2:23.59  
       33.71  1:10.08  1:46.59  2:23.59                                    
  5 Crandell, Kelly J         22 INWM                 2:43.81    2:35.26  
       35.92  1:14.32  1:54.00  2:35.26                                    
  6 Morris, Alexis L          20 GAJA                 2:29.50    2:37.41  
       37.92  1:17.34  1:58.44  2:37.41                                    
  7 Mullin, Carol-Ann J       22 GCMT                 2:20.00    2:40.68  
       35.48  1:15.19  1:58.19  2:40.68                                    
  8 Zap, Adrien M             20 CONN                 2:48.20    2:58.75  
       40.52  1:25.48  2:12.84  2:58.75                                    
 
Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, Denise M         22 PAFC                 5:05.50    4:59.73  
       32.99  1:09.46  1:47.07  2:25.73  3:04.11  3:43.05  4:21.98  4:59.73
  2 Everett, Vanessa Lynn     20 NCMS                 5:25.20    5:00.05  
       35.62  1:13.13  1:51.93  2:29.44  3:08.34  3:45.84  4:24.28  5:00.05
  3 Brethauer, Abby G         22  KEN                 5:00.10    5:23.62  
       36.93  1:16.18  1:57.44  2:38.40  3:20.16  4:01.40  4:43.82  5:23.62
  4 Cavallaro, Danielle K     24 DYNA                 5:30.74    5:25.03  
       35.65  1:15.75  1:56.05  2:37.77  3:19.15  4:01.41  4:43.15  5:25.03
  5 Morris, Alexis L          20 GAJA                 5:20.69    5:30.18  
       38.69  1:20.99  2:02.93  2:44.84  3:26.19  4:08.32  4:49.98  5:30.18
  6 Crandell, Kelly J         22 INWM                 5:48.00    5:31.28  
       37.06  1:16.73  1:58.67  2:40.59  3:23.72  4:06.02  4:49.67  5:31.28
  7 Kendall, Neala J          23  KEN                 5:15.00    5:36.09  
       38.60  1:19.18  2:02.72  2:44.62  3:28.36  4:10.77  4:54.85  5:36.09
 
Women 19-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Laura B          19 NIAG                23:16.27   24:12.90  
       38.78  1:21.89  2:09.50  2:56.34  3:45.46  4:32.93  5:23.11  6:11.06
     7:01.83  7:49.63  8:40.80  9:28.81 10:19.98 11:08.18 11:58.98 12:47.54
    13:38.71 14:26.03 15:15.03 16:04.08 16:54.49 17:41.66 18:31.85 19:19.93
    20:10.35 20:59.14 21:48.80 22:36.80 23:26.89 24:12.90                  
 
Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Erica M          22  KEN                   33.00      32.73  
  2 Deal, Melanie J           22 NCMS                   37.90      35.09  
  3 Trompke, Rebecca D        23  SPM                   37.00      35.11  
  4 Stakem, Meredith A        21 TERR                   33.70      35.15  
  5 Hirsch, Amie K            23 PMAC                   38.57      37.22  
  6 Morris, Alexis L          20 GAJA                   36.09      37.86  
  7 Visintine, Christine L    24 GOST                   39.81      38.80  
  8 Combs, Elizabeth A        20 GOST                   40.00      40.38  
  9 Rocker, Batya A           23 GOST                   39.21      42.54  
 -- Czmarko, Karen D          24 SLAM                   40.01         DQ  
 
Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Erica M          22  KEN                 1:10.00    1:11.02  
       34.52  1:11.02                                                      
  2 Deal, Melanie J           22 NCMS                 1:25.00    1:14.84  
       36.87  1:14.84                                                      
  3 Brethauer, Abby G         22  KEN                 1:18.90    1:15.08  
       37.18  1:15.08                                                      
  4 Trompke, Rebecca D        23  SPM                 1:19.00    1:17.65  
       37.04  1:17.65                                                      
  5 Morris, Alexis L          20 GAJA                 1:19.77    1:21.11  
       40.28  1:21.11                                                      
  6 Hirsch, Amie K            23 PMAC                 1:23.07    1:21.15  
       38.26  1:21.15                                                      
  7 Visintine, Christine L    24 GOST                 1:28.33    1:22.53  
       40.75  1:22.53                                                      
  8 Combs, Elizabeth A        20 GOST                 1:26.00    1:28.68  
       42.79  1:28.68                                                      
 
Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Erica M          22  KEN                 2:33.00    2:34.42  
       35.99  1:14.87  1:54.88  2:34.42                                    
  2 Deal, Melanie J           22 NCMS                 2:55.00    2:37.58  
       38.31  1:17.30  1:58.28  2:37.58                                    
  3 Brethauer, Abby G         22  KEN                 2:40.70    2:43.65  
       39.16  1:19.60  2:01.54  2:43.65                                    
  4 Morris, Alexis L          20 GAJA                 2:48.48    2:52.95  
       42.02  1:25.53  2:09.81  2:52.95                                    
  5 Visintine, Christine L    24 GOST                 3:22.06    2:59.33  
       42.52  1:28.72  2:13.85  2:59.33                                    
 
Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abineri, Gillian C        19 GOST                   42.00      41.65  
  2 Rocker, Batya A           23 GOST                   44.40      43.73  
  3 Seidler, Mindy E          23 WMAC                   46.55      44.26  
  4 Czmarko, Karen D          24 SLAM                   44.15      44.77  
 
Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Melanie J           22 NCMS                 1:38.15    1:26.57  
       41.42  1:26.57                                                      
  2 Everett, Vanessa Lynn     20 NCMS                 1:35.46    1:31.98  
       44.19  1:31.98                                                      
  3 Mullin, Carol-Ann J       22 GCMT                 1:30.00    1:34.14  
       43.44  1:34.14                                                      
  4 Crandell, Kelly J         22 INWM                 1:35.08    1:34.15  
       45.11  1:34.15                                                      
  5 Seidler, Mindy E          23 WMAC                 1:42.52    1:41.95  
       47.28  1:41.95                                                      
  6 Woolery, Katherine A      20 CONN                 1:48.56    1:43.25  
       48.01  1:43.25                                                      
 
Women 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Melanie J           22 NCMS                 3:20.10    3:03.43  
       42.62  1:29.56  2:16.84  3:03.43                                    
  2 Mullin, Carol-Ann J       22 GCMT                 3:05.00    3:18.23  
       43.37  1:32.71  2:24.30  3:18.23                                    
  3 Crandell, Kelly J         22 INWM                 3:38.10    3:23.67  
       46.32  1:37.48  2:30.77  3:23.67                                    
  4 Lincoln, Laura B          19 NIAG                 3:44.98    3:51.25  
       49.18  1:47.24  2:48.89  3:51.25                                    
 
Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Erica M          22  KEN                   33.00      30.50  
  2 Brethauer, Abby G         22  KEN                   33.50      31.85  
  3 Winkis, Annmarie          24 PAFC                   36.04      33.57  
  4 Abineri, Gillian C        19 GOST                   37.00      34.20  
  5 Everett, Vanessa Lynn     20 NCMS                   35.50      34.32  
  6 Mather, Leigh O           24 AMAM                   45.06      35.08  
  7 Hirsch, Amie K            23 PMAC                   35.29      35.14  
  8 Rocker, Batya A           23 GOST                   34.54      36.43  
  9 Woolery, Katherine A      20 CONN                   39.38      40.90  
 
Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Erica M          22  KEN                 1:10.50    1:09.13  
       32.42  1:09.13                                                      
  2 Winkis, Annmarie          24 PAFC                 1:22.50    1:16.87  
       35.23  1:16.87                                                      
  3 Cavallaro, Danielle K     24 DYNA                 1:22.02    1:22.38  
       37.89  1:22.38                                                      
 
Women 19-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brethauer, Abby G         22  KEN                 2:35.60    2:46.75  
       38.07  1:19.41  2:04.18  2:46.75                                    
  2 Cavallaro, Danielle K     24 DYNA                 3:15.00    2:57.18  
       38.87  1:22.67  2:09.79  2:57.18                                    
  3 Lincoln, Laura B          19 NIAG                 3:20.27    3:38.70  
       43.06  1:38.45  2:40.25  3:38.70                                    
 
Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trompke, Rebecca D        23  SPM                 2:50.00    2:46.70  
       33.59  1:16.45  2:07.62  2:46.70                                    
  2 Mather, Leigh O           24 AMAM                 2:47.00    2:50.65  
       36.88  1:23.12  2:12.43  2:50.65                                    
  3 Winkis, Annmarie          24 PAFC                 2:52.18    2:52.61  
       35.56  1:19.77  2:13.85  2:52.61                                    
  4 Mullin, Carol-Ann J       22 GCMT                 2:45.00    2:56.37  
       38.46  1:23.34  2:14.34  2:56.37                                    
  5 Cavallaro, Danielle K     24 DYNA                 2:55.46    2:58.38  
       38.11  1:25.93  2:17.97  2:58.38                                    
  6 Hirsch, Amie K            23 PMAC                 3:06.32    2:59.12  
       38.20  1:25.38  2:19.93  2:59.12                                    
  7 Abineri, Gillian C        19 GOST                 3:10.00    2:59.30  
       35.60  1:22.45  2:17.19  2:59.30                                    
  8 Seidler, Mindy E          23 WMAC                 3:20.01    3:12.33  
       41.36  1:29.50  2:27.51  3:12.33                                    
  9 Czmarko, Karen D          24 SLAM                 3:00.01    3:16.47  
       44.41  1:33.41  2:31.45  3:16.47                                    
 10 Woolery, Katherine A      20 CONN                 3:10.43    3:31.99  
       42.31  1:38.68  2:39.10  3:31.99                                    
 
Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Laura B          19 NIAG                 6:53.90    7:10.12  
       41.48  1:35.29  2:34.37  3:30.56  4:29.72  5:31.86  6:22.07  7:10.12
Sponsor #51Sponsor #43Sponsor #36Sponsor #25Sponsor #35
Sponsor #44Sponsor #49Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #13Sponsor #47
Sponsor #41Sponsor #52Sponsor #33Sponsor #21Sponsor #29Sponsor #45Sponsor #14