2002 Long Course National Championships

Women's Relay Results

Final Results

[Back to list of results]

Women 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kenyon Masters  'A'                               2:00.83         DQ  
     1) Brethauer, Abby G 22            2) Carroll, Erica M 22            
     3) Varda, Katherine A 26           4) Alt, Carolyn P 31              
       29.66    58.24  1:26.85       DQ                                    
 
Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters  'A'                       2:02.00    1:59.61  
     1) Deal, Melanie J 22              2) Tone, Stacey H 29              
     3) Hageman, Heather M 32           4) Everett, Vanessa Lynn 20       
       30.74  1:02.32  1:29.69  1:59.61                                    
  2 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:59.50    1:59.81  
     1) Stone, Melisa M 27              2) Nickey, Andrea J 29            
     3) Laven, Lita C 27                4) Bergmann, Kristen L 30         
       30.46    59.33  1:30.30  1:59.81                                    
  3 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    2:05.00    2:04.49  
     1) Morales, Denise M 22            2) Burke, Barbara B 41            
     3) Winkis, Annmarie 24             4) Jackson, Michelle R 31         
       29.84  1:01.51  1:32.70  2:04.49                                    
  4 Dynamo Swim Club Masters  'A'                     2:06.00    2:07.66  
     1) Buxton, Sylvia C 37             2) Schofield, Natalie J 26        
     3) Cavallaro, Danielle K 24        4) Karunungan, Maria L 29         
       30.42  1:01.25  1:35.35  2:07.66                                    
  5 Great Ohio Swim Team  'A'                         2:12.00    2:09.39  
     1) Dryer, Sophie T 32              2) Visintine, Christine L 24      
     3) Gjestvang, Liv A 27             4) Applegate, Julia M 32          
       33.25  1:06.47  1:38.53  2:09.39                                    
  6 Michigan Masters  'A'                             2:02.00    2:15.04  
     1) Green, Mary Ann 26              2) Sprenger, Victoria 28          
     3) Kelly, Shannon C 25             4) Carlson, Miriam E 25           
       38.59  1:11.32  1:45.77  2:15.04                                    
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters  'A'                       2:14.00    2:17.72  
     1) Deal, Melanie J 22              2) Tone, Stacey H 29              
     3) Hageman, Heather M 32           4) Everett, Vanessa Lynn 20       
       34.74  1:15.25  2:17.72                                             
  2 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    2:24.00    2:21.52  
     1) Winkis, Annmarie 24             2) Burke, Barbara B 41            
     3) Flynn, Patricia A 26            4) Morales, Denise M 22           
       55.89  1:18.69  1:51.84  2:21.52                                    
  3 Great Ohio Swim Team  'A'                         2:27.00    2:30.79  
     1) Visintine, Christine L 24       2) Applegate, Julia M 32          
     3) Gjestvang, Liv A 27             4) Dryer, Sophie T 32             
       38.71  1:22.15  1:56.59  2:30.79                                    
  4 Michigan Masters  'A'                             2:25.00    2:35.67  
     1) Sprenger, Victoria 28           2) Green, Mary Ann 26             
     3) Kelly, Shannon C 25             4) Sullivan, Danielle M 27        
       41.08  1:30.76  2:05.63  2:35.67                                    
  5 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:19.00    2:41.11  
     1) Ayers, Katherine E 31           2) Houston, Amy L 26              
     3) Nickey, Andrea J 29             4) Reville, Amy M 32              
       47.74  1:32.88  2:07.55  2:41.11                                    
 
Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                             1:56.44    1:55.01  
     1) Ridge, Jennifer L 34            2) Lauterbach, Robin T 32         
     3) O'Connell, Carrie E 28          4) Day, Nadine K 32               
       28.40    57.37  1:27.79  1:55.01                                    
  2 Greater Columbus Masters ST  'A'                  2:00.50    2:00.11  
     1) Kull, Kelly L 28                2) Moulton, Wendy 37              
     3) Klestinec, Robin L 41           4) Staursky, Karen H 44           
       30.30  1:00.18  1:30.71  2:00.11                                    
  3 Patriot Masters Swim Team  'A'                    2:05.10    2:04.95  
     1) Hokenson, Christina A 33        2) Clifford-Dicks, Barbara J 36   
     3) Callahan, Anita M 45            4) Eckert, Cindy L 44             
       31.57  1:01.03  1:32.67  2:04.95                                    
  4 Kenyon Masters  'A'                               2:11.33    2:07.17  
     1) Leslie, Carol S 40              2) Gury, Jeannine M 35            
     3) Carter, Jennifer E 31           4) Dreyfuss, Beth W 37            
       32.88  1:05.27  1:35.00  2:07.17                                    
  5 Georgia  'A'                                      2:13.00    2:09.86  
     1) Morris, Alexis L 20             2) Rodgers, Nancy J 48            
     3) Williamson, Francine S 54       4) Myers, Liz K 28                
       33.27  1:07.37  1:39.75  2:09.86                                    
  6 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    2:18.00    2:12.15  
     1) Flynn, Patricia A 26            2) Berke, Kelley A 32             
     3) Stein, Caroline F 32            4) Lukasik, Janice A 44           
       29.80  1:01.78  2:12.15                                             
  7 Niagara District Mst  'A'                         2:14.00    2:12.61  
     1) Hettrich, Katie P 32            2) Lopat-Winter, Mary Beth 38     
     3) Woody, Dana C 33                4) Sordo, Dianna L 36             
       31.49  1:10.10  1:41.30  2:12.61                                    
  8 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:15.00    2:20.44  
     1) Younkin, Tania J 26             2) Reville, Amy M 32              
     3) Lavely, Kelley 43               4) Siegel, Joanne L 43            
       34.40  1:07.79  1:43.62  2:20.44                                    
  9 Greater Columbus Masters ST  'B'                  2:30.50    2:31.03  
     1) Mullin, Carol-Ann J 22          2) Perry, Chris L 44              
     3) McCarthy, Gloria L 50           4) Gemignani, Amy L 30            
       42.55  1:08.60  1:59.59  2:31.03                                    
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                             2:09.00    2:08.16  
     1) Adams, Niki J 31                2) Day, Nadine K 32               
     3) Ridge, Jennifer L 34            4) Lauterbach, Robin T 32         
       34.64  1:09.12  1:39.65  2:08.16                                    
  2 Kenyon Masters  'A'                               2:14.00    2:10.81  
     1) Varda, Katherine A 26           2) Carter, Jennifer E 31          
     3) Alt, Carolyn P 31               4) Luker, Jennifer R 46           
       34.41  1:10.78  1:41.54  2:10.81                                    
  3 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  2:18.00    2:15.23  
     1) Van Pelt-Diller, Lisa 44        2) Weiss, Amy K 30                
     3) Block, Andrea J 41              4) Oliver, April 41               
       33.36  1:12.55  1:43.45  2:15.23                                    
  4 Greater Columbus Masters ST  'A'                  2:13.00    2:16.24  
     1) Klestinec, Robin L 41           2) Kull, Kelly L 28               
     3) Staursky, Karen H 44            4) Moulton, Wendy 37              
       35.05  1:13.16  1:44.67  2:16.24                                    
  5 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:15.00    2:17.38  
     1) Stone, Melisa M 27              2) Beck, Pam M 45                 
     3) Laven, Lita C 27                4) Bergmann, Kristen L 30         
       33.30  1:15.63  1:47.13  2:17.38                                    
  6 Michigan Masters  'A'                             2:06.00    2:20.10  
     1) Servo, Nancy J 42               2) Badger, Alison G 36            
     3) Carlson, Miriam E 25            4) Searle, Laura M 31             
       37.56  1:19.05  1:51.97  2:20.10                                    
  7 Patriot Masters Swim Team  'A'                    2:25.30    2:23.38  
     1) Clifford-Dicks, Barbara J 36    2) Hokenson, Christina A 33       
     3) Eckert, Cindy L 44              4) Callahan, Anita M 45           
  8 Kenyon Masters  'B'                               2:19.00    2:23.79  
     1) Dreyfuss, Beth W 37             2) Gury, Jeannine M 35            
     3) Kennard Caldwell, Kris 40       4) Schwendener-Holt, Mary J 39    
       36.25  1:15.65  1:49.17  2:23.79                                    
  9 Great Ohio Swim Team  'A'                         2:23.00    2:25.36  
     1) Lotts, Kelly C 25               2) Abineri, Gillian C 19          
     3) Leenders, Nicole Y 36           4) Pujalet-Devitt, Michele M 45   
 10 Georgia  'A'                                      2:22.00    2:26.02  
     1) Myers, Liz K 28                 2) Rodgers, Nancy J 48            
     3) Morris, Alexis L 20             4) Williamson, Francine S 54      
       35.01  1:18.50  1:54.19  2:26.02                                    
 11 Dynamo Swim Club Masters  'A'                     2:23.00    2:27.39  
     1) Karunungan, Maria L 29          2) Schofield, Natalie J 26        
     3) Buxton, Sylvia C 37             4) Leclair, Dale A 33             
       39.72  1:24.22  1:54.99  2:27.39                                    
 12 Niagara District Mst  'A'                         2:35.00    2:31.58  
     1) Lincoln, Laura B 19             2) Hettrich, Katie P 32           
     3) Sordo, Dianna L 36              4) Woody, Dana C 33               
 13 Greater Columbus Masters ST  'B'                  2:48.00    2:50.27  
     1) Perry, Chris L 44               2) McCarthy, Gloria L 50          
     3) Roller, Diane K 41              4) Mullin, Carol-Ann J 22         
 -- Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    2:32.00         DQ  
     1) Stein, Caroline F 32            2) Lukasik, Janice A 44           
     3) Jackson, Michelle R 31          4) Berke, Kelley A 32             
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:59.00    1:59.88  
     1) Parker, Kelly A 41              2) Baker, Beth O 41               
     3) Braaten, Kitten 47              4) Seubert, Trish 34              
       29.46    57.31  1:31.47  1:59.88                                    
  2 Great Ohio Swim Team  'B'                         2:01.00    2:02.38  
     1) Lotts, Kelly C 25               2) Pujalet-Devitt, Michele M 45   
     3) Emery, Elizabeth A 41           4) Uible, Barbara L 51            
       28.11  1:01.06  1:31.24  2:02.38                                    
  3 Michigan Masters  'A'                             2:05.00    2:02.46  
     1) Early, Marilyn E 45             2) Badger, Alison G 36            
     3) Servo, Nancy J 42               4) Popps, Corrin C 38             
       31.09  1:03.81  1:33.30  2:02.46                                    
  4 New England Masters  'A'                          2:02.90    2:04.57  
     1) Handler, Barb B 45              2) Grilli, Tracy L 45             
     3) Ketchen, Susan N 50             4) Feldmann, Joel T 51            
       31.52  1:02.57  1:35.74  2:04.57                                    
  5 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:04.00    2:08.42  
     1) Guins, Ann H 49                 2) Haver, Marcia 47               
     3) Kessler, Laura L 42             4) Janisse, Debbie K 37           
       32.92  1:05.83  1:37.60  2:08.42                                    
  6 Kenyon Masters  'A'                               2:12.41    2:08.79  
     1) Lipman, Karen L 39              2) Kennard Caldwell, Kris 40      
     3) Schwendener-Holt, Mary J 39     4) Luker, Jennifer R 46           
       31.20  1:06.63  1:38.86  2:08.79                                    
  7 Niagara District Mst  'A'                         2:14.00    2:09.98  
     1) Skomra, Kim C 42                2) Belva, Carol W 47              
     3) Rick, Lorie 42                  4) Bulmahn, Karen V 38            
       32.02  1:06.97  1:40.02  2:09.98                                    
  8 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  2:10.00    2:12.40  
     1) Oliver, April 41                2) Pettijohn, Margot K 56         
     3) Pero, Myriam 53                 4) Block, Andrea J 41             
       32.72  1:07.36  1:42.15  2:12.40                                    
  9 YMCA Indy SwimFit  'A'                            2:24.00    2:12.45  
     1) Trebesiner, Karlene 49          2) Gettelfinger, Cheryl M 45      
     3) Bailie, Bridget A 33            4) Meyers, Susan 60               
       43.40  1:06.14  1:40.41  2:12.45                                    
 10 Illinois Masters  'A'                             2:24.88    2:16.63  
     1) del Greco, Jane 46              2) Adams, Niki J 31               
     3) Taggart, Carol S 53             4) Mullins, Stephanie C 37        
       43.57  1:04.23  1:46.30  2:16.63                                    
 11 North Carolina Masters  'A'                       2:23.00    2:19.37  
     1) Amick, Beverly O 48             2) Sansbury, Mary R 49            
     3) Mitchell, Jeannie R 56          4) Stott, Kim 43                  
       32.01  1:07.04  1:43.59  2:19.37                                    
 12 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    2:36.00    2:39.33  
     1) Norton, Judith H 45             2) Hornsby, Marilyn S 54          
     3) Houston, Amy L 26               4) Green, Monica J 45             
       35.44  1:11.99  1:54.85  2:39.33                                    
 13 Great Ohio Swim Team  'A'                         2:48.00    2:43.14  
     1) Harris, Cindy J 45              2) Cunningham, Monic D 44         
     3) Baird, Pud D 53                 4) Madsen, Heidi A 31             
       36.79  1:17.11  2:04.27  2:43.14                                    
 -- Kenyon Masters  'B'                               2:40.32         DQ  
       37.76  1:17.16  2:07.47       DQ                                    
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters  'A'                          2:24.00    2:20.62  
     1) Grilli, Tracy L 45              2) Garrow, Kendra A 28            
     3) Feldmann, Joel T 51             4) Handler, Barb B 45             
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:18.80    2:23.34  
     1) Gale, Margaret P 34             2) Parker, Kelly A 41             
     3) Braaten, Kitten 47              4) Baker, Beth O 41               
  3 Niagara District Mst  'A'                         2:35.00    2:29.56  
     1) Skomra, Kim C 42                2) Rick, Lorie 42                 
     3) Bulmahn, Karen V 38             4) Lopat-Winter, Mary Beth 38     
  4 YMCA Indy SwimFit  'A'                            2:38.00    2:38.60  
     1) Trebesiner, Karlene 49          2) Bailie, Bridget A 33           
     3) Meyers, Susan 60                4) Gettelfinger, Cheryl M 45      
  5 North Carolina Masters  'A'                       2:48.00    2:39.00  
     1) Mitchell, Jeannie R 56          2) Sansbury, Mary R 49            
     3) Amick, Beverly O 48             4) Stott, Kim 43                  
  6 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    2:35.00    2:40.14  
     1) Hutchison, Kathy M 42           2) Allen, Pam J 47                
     3) Lavely, Kelley 43               4) Koeberle, Jean C 42            
  7 Kenyon Masters  'A'                               2:44.80    2:57.56  
     1) Loesch, Mary E 48               2) Kaplan, Tamis 46               
     3) Zoephel, Blake R 49             4) Lipman, Karen L 39             
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:12.00         DQ  
     1) Guins, Ann H 49                 2) Kessler, Laura L 42            
     3) Rabiah, Susie 36                4) Haver, Marcia 47               
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niagara District Mst  'A'                         2:15.00    2:14.71  
     1) Everitt, Denise M 50            2) Evans, Holly L 52              
     3) Gram, Jane Y 56                 4) Ryan, Wendy E 45               
     1:09.90  2:14.71                                                      
  2 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:23.50    2:18.00  
     1) Lutkus, Susan 56                2) Beck, Pam M 45                 
     3) Smith, Melinda J 50             4) Rothenberg, Diane F 49         
     1:08.17  2:18.00                                                      
  3 Metro Masters Swim Club  'A'                      2:25.00    2:19.26  
     1) Love, Barbara J 65              2) Fahey, Lisa 32                 
     3) Gaschke, Lida A 70              4) Drueckhammer, Maria D 39       
     1:11.58  2:19.26                                                      
  4 Michigan Masters  'A'                             2:30.00    2:19.33  
     1) Guthrie, Sally K 52             2) Pospisil, Eva M 55             
     3) Myers, Beverly J 67             4) Searle, Laura M 31             
     1:10.20  2:19.33                                                      
  5 Gold Coast Masters  'A'                           2:21.00    2:20.62  
     1) Devanney, Celia C 45            2) Cavanaugh, Debbie D 44         
     3) Krauser, June 76                4) La Borwit, Anne G 52           
     1:04.89  2:20.62                                                      
  6 Oregon Masters  'A'                               2:19.00    2:22.12  
     1) Rousseau, Sandi 55              2) Broido, Ellen M 37             
     3) Frid, Barbara 60                4) Ward, Joy 60                   
     1:13.29  2:22.12                                                      
  7 Wisconsin Masters AQC na  'A'                     2:22.00    2:23.38  
     1) Mann, Melinda J 46              2) Christenson, Candy 55          
     3) Lorenzi, Betty S 75             4) Alarie, Patricia M 41          
     1:07.70  2:23.38                                                      
  8 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    2:52.00    2:47.79  
     1) Brogan, Marianne 67             2) Hall, Prudence J 64            
     3) Carly, Frances J 54             4) Koeberle, Jean C 42            
     1:28.05  2:47.79                                                      
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niagara District Mst  'A'                         2:34.00    2:31.23  
     1) Ryan, Wendy E 45                2) Evans, Holly L 52              
     3) Everitt, Denise M 50            4) Gram, Jane Y 56                
       39.02  1:21.61  2:31.23                                             
  2 Gold Coast Masters  'A'                           2:43.00    2:38.65  
     1) La Borwit, Anne G 52            2) Cavanaugh, Debbie D 44         
     3) Devanney, Celia C 45            4) Krauser, June 76               
       40.41  1:19.37  2:38.65                                             
  3 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:46.00    2:41.39  
     1) Norton, Judith H 45             2) Rothenberg, Diane F 49         
     3) Smith, Melinda J 50             4) Lutkus, Susan 56               
       41.66  1:25.08  2:41.39                                             
  4 Wisconsin Masters AQC na  'A'                     2:36.00    2:41.63  
     1) Lorenzi, Betty S 75             2) Christenson, Candy 55          
     3) Mann, Melinda J 46              4) Alarie, Patricia M 41          
       48.02  1:35.97  2:41.63                                             
  5 Michigan Masters  'A'                             2:55.00    2:41.93  
     1) Early, Marilyn E 45             2) Pospisil, Eva M 55             
     3) Guthrie, Sally K 52             4) Childs, Martha A 48            
       38.60  1:25.24  2:06.31  2:41.93                                    
  6 Illinois Masters  'A'                             2:42.99    2:42.86  
     1) Pohlmann, Mary M 57             2) Seyferth, Elizabeth 44         
     3) Quill, Catherine J 52           4) Jones, Cynthia L 52            
       44.33  1:31.24  2:10.31  2:42.86                                    
  7 Metro Masters Swim Club  'A'                      2:47.00    2:43.55  
     1) Gaschke, Lida A 70              2) Einsidler, Karen L 46          
     3) Drueckhammer, Maria D 39        4) Love, Barbara J 65             
  8 Oregon Masters  'A'                               2:43.00    2:46.39  
     1) Frid, Barbara 60                2) Welborn, Jody M 47             
     3) Ward, Joy 60                    4) Rousseau, Sandi 55             
       42.27  1:32.59  2:09.70  2:46.39                                    
 
Women 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DC Masters  'A'                                   2:29.00    2:28.46  
     1) Leilich, Joann 63               2) Hlavacek, Ida M 60             
     3) Kirkendall, Nancy J 59          4) Schreiner, Beth 61             
     1:14.33  2:28.46                                                      
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:48.00    2:52.01  
     1) Durrant, Betsy 61               2) Martin, Judy 60                
     3) Marens, Susan E 60              4) Walker, Laura S 65             
     1:24.33  2:52.01                                                      
  3 Illinois Masters  'A'                             3:10.80    3:10.58  
     1) Seyferth, Elizabeth 44          2) Snyder, Hannelore 72           
     3) Stevens, Ann B 69               4) Pohlmann, Mary M 57            
     1:39.69  3:10.58                                                      
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    3:02.00         DQ  
     1) Lyons, Valerie H 67             2) Kron, Lilly 71                 
     3) Russ, Betty J 75                4) Waite, Nancy A 68              
     1:29.56                                                               
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DC Masters  'A'                                   2:58.00    2:52.71  
     1) Zaremski, Barbara M 65          2) Leilich, Joann 63              
     3) Hlavacek, Ida M 60              4) Schreiner, Beth 61             
       47.81  1:31.09  2:16.66  2:52.71                                    
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   3:00.00    3:05.71  
     1) Martin, Judy 60                 2) Durrant, Betsy 61              
     3) Marens, Susan E 60              4) Walker, Laura S 65             
       49.07  1:37.92  2:27.49  3:05.71                                    
  3 Illinois Masters  'A'                             3:26.96    3:25.18  
     1) Stevens, Ann B 69               2) Snyder, Hannelore 72           
     3) Taggart, Carol S 53             4) del Greco, Jane 46             
     1:02.76  2:00.72  2:53.00  3:25.18                                    
  4 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    3:47.00    3:59.12  
     1) Hornsby, Marilyn S 54           2) Hall, Prudence J 64            
     3) Brogan, Marianne 67             4) Huggins, Hildegarde D 80       
       50.04  1:51.28  3:59.12                                             
 
Women 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters  'A'                     3:03.00    2:56.10  
     1) Kenner, Regan 79                2) Tullman, Patricia A 65         
     3) Homans, Margaret T 70           4) Carr, Florence E 77            
     1:32.85  2:56.10                                                      
  2 Michigan Masters  'A'                             3:30.00    3:39.10  
     1) Gogola, Laura J 66              2) Williams, Mary F 71            
     3) Glusac, Edith S 84              4) Kowalski, Joyce 60             
  3 Walnut Creek  'A'                                 3:35.00    3:46.79  
     1) Joy, Sally 85                   2) Howell, Jae 80                 
     3) Alexander, Joan E 70            4) King, Kristina V 55            
     2:22.18  3:46.79                                                      
 
Women 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    3:14.00    3:19.65  
     1) Lyons, Valerie H 67             2) Kron, Lilly 71                 
     3) Russ, Betty J 75                4) Waite, Nancy A 68              
     1:18.31  1:41.53  3:16.41  3:19.65                                    
  2 Florida Maverick Masters  'A'                     3:25.00    3:37.60  
     1) Tullman, Patricia A 65          2) Kenner, Regan 79               
     3) Carr, Florence E 77             4) Homans, Margaret T 70          
       50.15  1:53.75  3:37.60                                             
  3 Walnut Creek  'A'                                 3:59.00    4:00.92  
     1) Joy, Sally 85                   2) Howell, Jae 80                 
     3) Alexander, Joan E 70            4) King, Kristina V 55            
     1:18.78  2:29.62  3:24.11  4:00.92                                    
  4 Michigan Masters  'A'                             3:45.00    4:06.71  
     1) Parks, Jennifer A 59            2) Glusac, Edith S 84             
     3) Williams, Mary F 71             4) Gogola, Laura J 66             
       49.14  2:08.52  4:06.71                                             
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    4:55.00         DQ  
     1) Culhane, Mary J 81              2) Drummond, Marion G 71          
     3) Ganzel, Carol H 71              4) Hill, Sylvia H 81              
              2:48.82  4:11.42       DQ                                    
 
Women 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    4:34.00    4:25.68  
     1) Culhane, Mary J 81              2) Hanks, Beth 86                 
     3) Hill, Sylvia H 81               4) Huggins, Hildegarde D 80       
     2:24.08  4:25.68                                                      
Sponsor #52Sponsor #45Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #13
Sponsor #20Sponsor #47Sponsor #51Sponsor #49Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #42
Sponsor #43Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #21Sponsor #44