2002 Long Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

[Back to list of results]

Men 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:39.40    1:45.74  
     1) Santamaria, Jay 21              2) Lamastra, James A 27           
     3) Parsons, Bryan E 25             4) Barrios, Gustavo A 24          
       28.09    53.93  1:20.75  1:45.74                                    
 
Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    1:43.00    1:40.20  
     1) Jewell, William L 24            2) Morozin, Joseph H 42           
     3) Furlong, Brian M 25             4) Brandan, Ashley S 25           
       25.33    50.94  1:15.52  1:40.20                                    
  2 Greater Columbus Masters ST  'A'                  1:45.50    1:44.09  
     1) Vitazka, Honza 26               2) Riegler, Jeff 30               
     3) Gordon, Josh 29                 4) Bordron, Patrice B 34          
       24.74    50.89  1:18.99  1:44.09                                    
  3 Michigan Masters  'A'                             1:44.00    1:51.36  
     1) Samonie, John J 23              2) Schardt, Thomas F 35           
     3) Kelly, Sean P 29                4) Naylis, Daniel P 26            
       28.44    56.40  1:24.23  1:51.36                                    
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:58.00         DQ  
     1) Body, Alfred C 21               2) Welch, Shannon L 31            
     3) Rich, Chad 22                   4) Jalovec, Chris M 26            
       31.06  1:00.21  1:44.25       DQ                                    
 
Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    2:02.00    1:58.78  
     1) Jewell, William L 24            2) Santaniello, Nicholas 25       
     3) Jackson, Brian W 40             4) Furlong, Brian M 25            
       28.88  1:03.59  1:33.11  1:58.78                                    
  2 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:58.00    2:03.52  
     1) Santamaria, Jay 21              2) Perry, Brian S 31              
     3) Lamastra, James A 27            4) Barrios, Gustavo A 24          
       35.17  1:09.27  1:37.90  2:03.52                                    
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:42.70    1:43.37  
     1) Gale, Andrew J 36               2) Holland, Dave 35               
     3) Byskov, Frank 27                4) Tudor, John B 45               
       27.80    53.96  1:18.34  1:43.37                                    
  2 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    1:44.50    1:44.63  
     1) Perry, Brian S 31               2) Baker, J Jeffrey 37            
     3) Roberts, Courtney 40            4) Welker, Mark F 41              
       26.00    52.24  1:18.50  1:44.63                                    
  3 Great Ohio Swim Team  'A'                         1:51.00    1:45.87  
     1) Radel, Todd J 30                2) Hoess, Joseph C 38             
     3) Caldas, Hugo - 25               4) Wilson, Grant R 36             
       27.24    52.88  1:19.96  1:45.87                                    
  4 Illinois Masters  'A'                             1:47.25    1:46.62  
     1) Seibt, Andreas K 44             2) Russell, Jim 39                
     3) Paller, Craig A 36              4) Mattson, Mark E 32             
       27.34    52.30  1:19.53  1:46.62                                    
  5 City of Las Vegas Masters  'A'                    1:48.99    1:46.73  
     1) Magee, Mark A 34                2) Boodt, Bradley N 34            
     3) Peterson, Eric G 31             4) Hughes, Keith W 40             
       47.85    53.79  1:41.63  1:46.73                                    
  6 Georgia  'B'                                      1:48.00    1:49.96  
     1) Bate, Andrew E 25               2) Vazhenin, Igor V 38            
     3) Bailey, Matthew A 41            4) Greene, Christopher C 40       
       28.33    56.62  1:23.70  1:49.96                                    
  7 Mid Cities Masters  'A'                           1:53.11    1:51.10  
     1) Sagarwala, Adam R 23            2) Bunnell, Brent E 39            
     3) Osburn, Chris 39                4) Carter, Robert T 39            
       27.30    55.98  1:23.79  1:51.10                                    
  8 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    1:52.00    1:52.25  
     1) Jackson, Brian W 40             2) Ferguson, Douglas J 26         
     3) Santaniello, Nicholas 25        4) Platt, Jay R 55                
       28.31    56.16  1:23.00  1:52.25                                    
  9 Niagara District Mst  'A'                         1:54.50    1:52.98  
     1) Adams, Colin J 33               2) O'Brien, Daniel P 36           
     3) Koppenhaver, Ken 34             4) Tothero, Steven P 32           
       28.34    57.79  1:27.31  1:52.98                                    
 10 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:52.00    1:53.47  
     1) Callahan, John J 31             2) Houston, Brad R 28             
     3) Stump, David 35                 4) Turocy, Gregory 39             
       27.99    57.83  1:25.85  1:53.47                                    
 11 Crescent Hill Masters Swimming  'A'               2:00.00    1:53.63  
     1) Holmes, Robert 40               2) Newman, James K 37             
     3) Dimaio, Bill 37                 4) Rogers, Scott 33               
       28.17    58.47  1:25.29  1:53.63                                    
 12 Great Ohio Swim Team  'B'                         2:12.00    2:04.57  
     1) Spawn, David L 33               2) Loveless, Martin D 36          
     3) Kelley, James M 38              4) Griffiths, Kenneth J 33        
       32.04  1:06.03  1:36.73  2:04.57                                    
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  1:51.00    1:48.75  
     1) Britt, Clay 41                  2) Dicks, Wally C 39              
     3) Roddin, Jeffrey H 33            4) Fell, Michael A 41             
       28.12    57.82  1:24.14  1:48.75                                    
  2 Greater Columbus Masters ST  'A'                  1:56.50    1:55.63  
     1) Vitazka, Honza 26               2) Davis, Eric J 31               
     3) Riegler, Jeff 30                4) Bordron, Patrice B 34          
       28.40  1:01.41  1:30.56  1:55.63                                    
  3 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:00.50    1:58.30  
     1) Gale, Andrew J 36               2) Byskov, Frank 27               
     3) Holland, Dave 35                4) Tudor, John B 45               
       32.17  1:05.64  1:33.06  1:58.30                                    
  4 City of Las Vegas Masters  'A'                    1:58.12    1:58.99  
     1) Magee, Mark A 34                2) Boodt, Bradley N 34            
     3) Hughes, Keith W 40              4) Peterson, Eric G 31            
       52.07  1:03.44  1:32.11  1:58.99                                    
  5 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:00.30    2:01.50  
     1) Parsons, Bryan E 25             2) Turocy, Gregory 39             
     3) Baker, J Jeffrey 37             4) Markgraaff, Ryno R 28          
       31.97  1:05.64  1:37.58  2:01.50                                    
  6 Great Ohio Swim Team  'A'                         2:01.00    2:05.39  
     1) Turner, William T 38            2) Radel, Todd J 30               
     3) Caldas, Hugo - 25               4) Wilson, Grant R 36             
       37.01  1:09.29  1:39.33  2:05.39                                    
  7 Dynamo Swim Club Masters  'A'                     2:12.00    2:05.53  
     1) Cornell, Eric C 32              2) Leclair, David W 35            
     3) Hellerman, Caleb H 32           4) Sharpe, Kenneth N 50           
       31.76  1:10.25  1:39.25  2:05.53                                    
  8 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                    2:09.00    2:07.18  
     1) Brandan, Ashley S 25            2) Ferguson, Douglas J 26         
     3) Morozin, Joseph H 42            4) Platt, Jay R 55                
       31.60  1:07.46  1:37.34  2:07.18                                    
  9 Mid Cities Masters  'A'                           2:08.74    2:07.39  
     1) Bunnell, Brent E 39             2) Osburn, Chris 39               
     3) Sagarwala, Adam R 23            4) Carter, Robert T 39            
       34.99  1:10.13  1:39.94  2:07.39                                    
 10 Illinois Masters  'A'                             2:07.75    2:09.78  
     1) Mattson, Mark E 32              2) Ackermann, David A 37          
     3) Strange, John P 39              4) Keller, Matt C 33              
       35.57  1:11.63  1:43.64  2:09.78                                    
 11 Crescent Hill Masters Swimming  'A'               2:30.00    2:17.40  
     1) Holmes, Robert 40               2) Dimaio, Bill 37                
     3) Rogers, Scott 33                4) Newman, James K 37             
       36.16  1:15.29  1:46.84  2:17.40                                    
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:39.00    1:39.38  
     1) Groselle, Jack R 48             2) Franklin, Steve E 45           
     3) Reinhardt, Joe N 41             4) Markgraaff, Ryno R 28          
       25.33    50.85  1:15.58  1:39.38                                    
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  1:42.00    1:40.20  
     1) Britt, Clay 41                  2) Crist, Jason A 40              
     3) Dicks, Wally C 39               4) Fell, Michael A 41             
       25.66    51.15  1:16.07  1:40.20                                    
  3 Michigan Masters  'A'                             1:42.00    1:43.28  
     1) Morton, Gary T 40               2) Vagnoni, Adrian F 40           
     3) Bailey, Jeffrey M 35            4) Stephenson, Dan 45             
       26.39    52.22  1:18.39  1:43.28                                    
  4 North Carolina Masters  'A'                       1:47.00    1:43.47  
     1) Stewart, Henry D 39             2) Bober, Richard S 51            
     3) Jennings, Bob 37                4) Lehman, Fritz E 44             
       25.31    52.39  1:18.47  1:43.47                                    
  5 Illinois Masters  'A'                             1:44.83    1:44.50  
     1) Young, Robert A 38              2) Keller, Matt C 33              
     3) Dodson, Phil L 49               4) McCabe, Thomas J 45            
       28.22    53.45  1:19.90  1:44.50                                    
  6 Gold Coast Masters  'A'                           1:51.50    1:46.36  
     1) Uthe, Brad D 39                 2) Nevid, Nathan E 45             
     3) Nutt, Randy 43                  4) Erickson, Tim D 46             
       25.48    51.92  1:20.25  1:46.36                                    
  7 Georgia  'A'                                      1:47.00    1:47.17  
     1) Brown, Robert V 50              2) Pakkala, Brian L 40            
     3) Rabalais, Scott F 44            4) Reid, Mike D 41                
       28.15    54.14  1:20.82  1:47.17                                    
  8 Missouri Valley  'A'                              1:51.00    1:48.89  
     1) Thompson, Anthony G 38          2) Sherman, Bill 44               
     3) McCandless, Peter H 46          4) Waid, Greg 42                  
       28.49    53.95  1:21.45  1:48.89                                    
  9 Michigan Masters  'B'                             1:45.00    1:49.28  
     1) Riggs, Jonathan D 45            2) Cusack, Stephen 41             
     3) Mair, Stuart P 42               4) Melgar, Tom 41                 
       26.98    54.92  1:22.39  1:49.28                                    
 10 Patriot Masters Swim Team  'A'                    1:51.40    1:50.01  
     1) Sloan, Larry R 55               2) Oates, David R 52              
     3) Chestnut, Doug 38               4) Hudson, John S 47              
       51.97    56.26  1:22.69  1:50.01                                    
 11 Illinois Masters  'B'                             1:56.45    1:54.66  
     1) Andersen, Peter 59              2) Ackermann, David A 37          
     3) Strange, John P 39              4) Bennewitz, Kirk 48             
       29.55    55.89  1:26.03  1:54.66                                    
 12 Great Ohio Swim Team  'B'                         1:54.00    1:56.57  
     1) Kreel, Nathaniel E 24           2) Haverland, Rick A 50           
     3) Thoman, Henry N 45              4) Bokulic, Ronald E 48           
       27.09    59.85  1:27.70  1:56.57                                    
 13 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    1:53.00    1:58.09  
     1) Stump, Ken A 33                 2) Dallam, Craig B 44             
     3) Silberman, Seth J 41            4) Cox, Daniel P 42               
       29.62  1:00.60  1:49.56  1:58.09                                    
 14 O*H*I*O Masters Swim Club  'C'                    2:14.00    2:10.59  
     1) Horsfield, Stephen P 50         2) Moon, Tom R 47                 
     3) McCrae, Keith R 46              4) McCardle, Kevin T 47           
       31.34  1:04.98  1:36.96  2:10.59                                    
 -- Greater Columbus Masters ST  'A'                  1:52.50         DQ  
     1) Callahan, Jim 45                2) Davis, Eric J 31               
     3) Curphey, James D 44             4) Martin, Bo 42                  
       28.83    59.71       DQ                                             
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters  'A'                       1:56.00    1:56.56  
     1) Lehman, Fritz E 44              2) Jennings, Bob 37               
     3) Facchine, Kevin L 47            4) Stewart, Henry D 39            
       28.99  1:01.00  1:31.42  1:56.56                                    
  2 Georgia  'A'                                      1:59.00    2:01.35  
     1) Reid, Mike D 41                 2) Brown, Robert V 50             
     3) Pakkala, Brian L 40             4) Rabalais, Scott F 44           
       32.14  1:07.07  1:53.12  2:01.35                                    
  3 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  2:01.00    2:01.52  
     1) Crist, Jason A 40               2) Deane, Rusty 32                
     3) Feinstein, John 47              4) Denes, Thomas A 45             
       32.49  1:05.15  1:34.77  2:01.52                                    
  4 Illinois Masters  'A'                             2:02.60    2:02.97  
     1) Young, Robert A 38              2) Paller, Craig A 36             
     3) Russell, Jim 39                 4) Bennewitz, Kirk 48             
       33.65  1:06.25  1:34.37  2:02.97                                    
  5 Great Ohio Swim Team  'A'                         2:12.00    2:03.94  
     1) Thoman, Henry N 45              2) Kreel, Nathaniel E 24          
     3) Bokulic, Ronald E 48            4) Baird, Billy Bob C 52          
       32.71  1:04.89  1:57.76  2:03.94                                    
  6 Michigan Masters  'A'                             2:05.00    2:05.88  
     1) Vagnoni, Adrian F 40            2) Melgar, Tom 41                 
     3) Chadwick, Paul M 45             4) Bailey, Jeffrey M 35           
       32.60  1:07.97  1:39.46  2:05.88                                    
  7 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:59.20    2:07.24  
     1) Dropsey, Jeffrey P 44           2) Dallam, Craig B 44             
     3) Silberman, Seth J 41            4) Welker, Mark F 41              
       35.49  1:12.18  1:40.62  2:07.24                                    
  8 Gold Coast Masters  'A'                           2:08.00    2:07.31  
     1) Nutt, Randy 43                  2) Nevid, Nathan E 45             
     3) Uthe, Brad D 39                 4) Erickson, Tim D 46             
       34.28  1:12.62  1:39.51  2:07.31                                    
  9 Michigan Masters  'B'                             2:06.00    2:09.13  
     1) Riggs, Jonathan D 45            2) Mair, Stuart P 42              
     3) Schardt, Thomas F 35            4) Cusack, Stephen 41             
       33.06  1:07.88  1:39.90  2:09.13                                    
 10 Greater Columbus Masters ST  'A'                  2:11.00    2:13.52  
     1) Martin, Bo 42                   2) Callahan, Jim 45               
     3) Carr, Steve C 49                4) Curphey, James D 44            
       33.68  1:12.10  1:45.45  2:13.52                                    
 11 O*H*I*O Masters Swim Club  'C'                    2:27.00    2:30.81  
     1) Cox, Daniel P 42                2) Moon, Tom R 47                 
     3) Spence, Thomas E 58             4) Houston, Brad R 28             
       41.22  1:23.81  2:00.73  2:30.81                                    
 
Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters  'A'                          1:52.60    1:49.28  
     1) Rogacki, Daniel J 55            2) Seltzer, Robert L 51           
     3) Bright, David C 49              4) Shaw, Greg J 51                
       27.99    55.86  1:23.09  1:49.28                                    
  2 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:48.00    1:49.32  
     1) Walters, Dave M 46              2) Greenfield, Harry W 57         
     3) Dropsey, Jeffrey P 44           4) Simons, Randy 54               
       28.43    55.93  1:22.41  1:49.32                                    
  3 Dynamo Swim Club Masters  'A'                     2:00.00    1:54.43  
     1) Sharpe, Kenneth N 50            2) Laughlin, Patrick O 48         
     3) Couch, Bob 55                   4) Sorge, Brett A 55              
       27.59    54.78  1:23.41  1:54.43                                    
  4 Great Ohio Swim Team  'A'                         2:10.00    1:57.03  
     1) Brinn, Sion D 29                2) Baird, Billy Bob C 52          
     3) Willert, Dan 60                 4) Learmonth, William R 63        
       36.03  1:04.43  1:52.30  1:57.03                                    
  5 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:50.00    1:58.18  
     1) Schiltz, Jack H 60              2) Miller, Jim 52                 
     3) Sheridan, Mark 43               4) Woods, Tom M 59                
       29.38    57.00  1:58.18                                             
  6 O*H*I*O Masters Swim Club  'C'                    1:58.00    2:01.25  
     1) Sinsheimer, Bob 53              2) Huggins, Pete 55               
     3) Savage, Patrick D 51            4) Burns, Robert D 50             
       28.47  1:01.79  1:31.34  2:01.25                                    
  7 Niagara District Mst  'A'                         2:02.50    2:01.31  
     1) Kornblatt, Daniel S 53          2) Winter, Daniel J 50            
     3) Herman, Timothy S 46            4) Engineri, Paul J 51            
       31.16  1:02.44  1:32.44  2:01.31                                    
  8 YMCA Indy SwimFit  'A'                            2:10.00    2:02.99  
     1) Roby, Brad L 41                 2) Mennen, Marty A 66             
     3) Goldstein, Mel 64               4) Quigley, George J 62           
       27.66    58.43  1:32.11  2:02.99                                    
  9 O*H*I*O Masters Swim Club  'E'                    2:23.00    2:14.03  
     1) Starrett, Jim L 50              2) Burrows, Jeffrey W 51          
     3) Vogt, Joel W 55                 4) Rotthoff, David G 51           
       31.57  1:08.52  1:42.30  2:14.03                                    
 10 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    1:54.00    2:33.50  
     1) Meyer, Gerald H 58              2) Aponte, Julio 57               
     3) Grassell, Duane V 45            4) McPhillips, Patrick J 45       
       44.00  1:22.24  1:57.76  2:33.50                                    
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'D'                    1:57.00    1:59.28  
     1) Reinhardt, Joe N 41             2) Groselle, Jack R 48            
     3) Greenfield, Harry W 57          4) Simons, Randy 54               
       29.83  1:02.53  1:32.06  1:59.28                                    
  2 Illinois Masters  'A'                             2:01.79    2:01.69  
     1) Mykleby, Geoffrey L 49          2) Andersen, Peter 59             
     3) McCabe, Thomas J 45             4) Dodson, Phil L 49              
       33.04  1:07.87  1:35.39  2:01.69                                    
  3 New England Masters  'A'                          2:04.70    2:03.77  
     1) Bright, David C 49              2) Seltzer, Robert L 51           
     3) Shaw, Greg J 51                 4) Rogacki, Daniel J 55           
       33.41  1:09.84  1:37.25  2:03.77                                    
  4 Patriot Masters Swim Team  'A'                    2:10.90    2:10.76  
     1) Timmons, Timothy T 56           2) Hudson, John S 47              
     3) Sloan, Larry R 55               4) Oates, David R 52              
       35.66  1:12.07  1:42.62  2:10.76                                    
  5 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    2:19.00    2:17.02  
     1) Shaw, Chuck H 49                2) Horsfield, Stephen P 50        
     3) Savage, Patrick D 51            4) Sinsheimer, Bob 53             
       33.22  1:16.25  1:48.98  2:17.02                                    
  6 Michigan Masters  'A'                             2:10.00    2:18.66  
     1) Cowing, John M 53               2) Hansen, Steve 51               
     3) Steffl, Jim 51                  4) Thompson, Frank L 51           
       40.43  1:17.24  1:48.89  2:18.66                                    
  7 YMCA Indy SwimFit  'A'                            2:32.00    2:20.65  
     1) Mennen, Marty A 66              2) Roby, Brad L 41                
     3) Goldstein, Mel 64               4) Quigley, George J 62           
       38.88  1:15.75  1:49.92  2:20.65                                    
  8 Niagara District Mst  'A'                         2:27.50    2:25.43  
     1) Kornblatt, Daniel S 53          2) Winter, Daniel J 50            
     3) Herman, Timothy S 46            4) Engineri, Paul J 51            
       36.76  1:19.47  2:12.20  2:25.43                                    
  9 Illinois Masters  'B'                             2:20.50    2:25.85  
     1) Anderson, Mark J 49             2) Barry, Andy 60                 
     3) Seibt, Andreas K 44             4) Anderson, John H 52            
       36.96  1:21.90  1:53.70  2:25.85                                    
 10 O*H*I*O Masters Swim Club  'E'                    2:26.00    2:36.67  
     1) Starrett, Jim L 50              2) Vogt, Joel W 55                
     3) Rotthoff, David G 51            4) Burrows, Jeffrey W 51          
       38.11  1:24.67  1:59.24  2:36.67                                    
 11 O*H*I*O Masters Swim Club  'C'                    2:36.00    2:44.01  
     1) McCardle, Kevin T 47            2) McCrae, Keith R 46             
     3) Grassell, Duane V 45            4) Brogan, Doug 70                
     1:11.08  1:29.32  2:05.58  2:44.01                                    
 -- North Carolina Masters  'A'                       2:26.00         DQ  
     1) Bober, Richard S 51             2) Payne, Bob 52                  
     3) Carrow, Hill 47                 4) Coxhead, George L 50           
       31.46  1:08.73  1:40.35       DQ                                    
 -- Great Ohio Swim Team  'A'                         2:37.00         DQ  
     1) Learmonth, William R 63         2) Froebel, Marc M 38             
     3) Haverland, Rick A 50            4) Abineri, David J 59            
       46.25  1:23.40  2:05.67       DQ                                    
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:53.00    1:52.25  
     1) Cavanaugh, Cav 67               2) McIntyre, David R 65           
     3) Greenberg, Jerry V 61           4) Shead, Timothy M 50            
       28.51    58.44  1:26.79  1:52.25                                    
  2 North Carolina Masters  'A'                       2:14.00    2:01.91  
     1) Clark, Jerry 65                 2) Carrow, Hill 47                
     3) Kitchell, Richard W 62          4) Webber, Dick 73                
       29.48    57.96  1:29.89  2:01.91                                    
  3 Niagara District Mst  'A'                         2:03.90    2:02.65  
     1) Van Landingham, Jack 69         2) Diehl, Justin W 73             
     3) Matysek, Jim 43                 4) Meade, Tom J 55                
       34.33  1:08.19  1:36.17  2:02.65                                    
  4 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:56.00    2:05.81  
     1) Hall, Sid 67                    2) Spence, Thomas E 58            
     3) Heimann, Jon L 60               4) Ryan, Dennis 56                
       32.43  1:03.47  2:05.81                                             
  5 Michigan Masters  'A'                             2:20.00    2:07.13  
     1) Dobler, Wally E 68              2) Chaffee, Paul A 60             
     3) Egelkraut, Elmer J 69           4) Steffl, Jim 51                 
       31.22  1:01.33  1:37.46  2:07.13                                    
  6 Plano Wetcats  'A'                                2:22.50    2:20.49  
     1) Dillon, Thomas J 61             2) Gibbs, Jim 61                  
     3) Pipkin, Ken D 58                4) Crowley, William H 63          
       34.01  1:10.42  1:44.64  2:20.49                                    
  7 Illinois Masters  'A'                             2:22.63    2:25.93  
     1) Cooper, Eric 35                 2) Lehman, Fred O 72              
     3) Kulicke, Dieter H 62            4) Olson, McKinley C 71           
       33.55  1:09.25  1:45.84  2:25.93                                    
 -- San Diego Swim Masters  'A'                       2:00.50         DQ  
     1) Beza, Ion A 44                  2) Freshley, Mike R 61            
     3) Hubbard, Donald J 75            4) Muter, C W 60                  
       57.45  1:00.63  1:35.96       DQ                                    
 
Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:11.00    2:10.56  
     1) McIntyre, David R 65            2) Shead, Timothy M 50            
     3) Cavanaugh, Cav 67               4) Greenberg, Jerry V 61          
       37.16  1:09.53  1:41.93  2:10.56                                    
  2 North Carolina Masters  'A'                       2:29.00    2:22.42  
     1) Mitchell, Clarke E 70           2) Jacobs, Joel P 66              
     3) Kitchell, Richard W 62          4) Clark, Jerry 65                
       39.46  1:19.28  1:53.19  2:22.42                                    
  3 Michigan Masters  'A'                             2:40.00    2:24.61  
     1) Lokensgard, Erik 60             2) Stover, John C 61              
     3) Chaffee, Paul A 60              4) Kroeger, Donald J 59           
       37.56  1:16.45  1:54.08  2:24.61                                    
  4 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:13.50    2:25.84  
     1) Heimann, Jon L 60               2) Medici, John C 64              
     3) Quiggin, David R 58             4) Chisholm, Dick 68              
       36.31  1:19.45  1:49.67  2:25.84                                    
  5 Niagara District Mst  'A'                         2:25.00    2:26.79  
     1) Diehl, Justin W 73              2) Matysek, Jim 43                
     3) Meade, Tom J 55                 4) Van Landingham, Jack 69        
       48.49  1:22.73  1:53.29  2:26.79                                    
  6 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:29.00    2:31.90  
     1) Sullivan, Forrest M 73          2) Schiltz, Jack H 60             
     3) Sheridan, Mark 43               4) Russ, Carl 67                  
       46.55  1:25.20  1:56.13  2:31.90                                    
  7 Plano Wetcats  'A'                                2:54.00    2:42.73  
     1) Gibbs, Jim 61                   2) Pipkin, Ken D 58               
     3) Crowley, William H 63           4) Dillon, Thomas J 61            
       41.71  1:30.58  2:10.00  2:42.73                                    
  8 O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    2:34.00    2:45.79  
     1) Walters, Dave M 46              2) Burns, Robert D 50             
     3) Chilton, Sam 68                 4) Haban, Edward A 77             
       32.45  1:09.64  2:00.96  2:45.79                                    
  9 O*H*I*O Masters Swim Club  'C'                    2:55.00    3:10.41  
     1) Huggins, Pete 55                2) Bechtol, Ken P 60              
     3) Aponte, Julio 57                4) Roudebush, George M 77         
       44.52  1:30.67  2:25.17  3:10.41                                    
 -- Dynamo Swim Club Masters  'A'                     2:42.00         DQ  
     1) Couch, Bob 55                   2) Roth, Robert 75                
     3) Saltzman, Edward M 52           4) Lovell, Gilbert R 70           
       36.64  1:34.38  2:11.95       DQ                                    
 
Men 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:06.30    2:04.50  
     1) Oyakawa, Yoshi 69               2) van Dijk, Peter 73             
     3) Florance, John R 80             4) Quiggin, David R 58            
       29.79  1:02.94  1:37.14  2:04.50                                    
  2 Michigan Masters  'A'                             3:00.00    2:39.33  
     1) Korten, Don H 76                2) Edwards, Freddy 77             
     3) Reese, J.John 77                4) Morley, Albert A 65            
       39.99  1:22.40  2:39.33                                             
  3 Gold Coast Masters  'A'                           2:40.00    2:40.82  
     1) Silverstein, Leonard 68         2) Smith, Ned E 87                
     3) Spaulding, Robert A 81          4) Rapperport, Alan S 69          
       37.91  1:24.28  2:08.15  2:40.82                                    
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    2:38.00         DQ  
     1) Brogan, Doug 70                 2) Hamilton, Steve 67             
     3) Chisholm, Dick 68               4) Foster, Warren A 77            
       40.22  1:16.76  2:14.66       DQ                                    
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'C'                    3:10.00         DQ  
     1) Medici, John C 64               2) Chilton, Sam 68                
     3) Bray, Pierce 78                 4) Roudebush, George M 77         
              1:30.53       DQ                                             
 
Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:30.00    2:38.30  
     1) van Dijk, Peter 73              2) Hall, Sid 67                   
     3) Oyakawa, Yoshi 69               4) Florance, John R 80            
       42.65  1:26.47  2:30.34  2:38.30                                    
  2 San Diego Swim Masters  'A'                       2:41.00    2:51.85  
     1) Haver, Tom T 84                 2) Freshley, Mike R 61            
     3) Evans, Ricky L 61               4) Wolle, Jordan B 74             
       57.13  1:37.52  2:23.71  2:51.85                                    
  3 Illinois Masters  'A'                             2:55.84    3:03.38  
     1) Olson, McKinley C 71            2) Lehman, Fred O 72              
     3) Masters, John R 72              4) Mullins, Stephen M 70          
       51.42  1:43.13  2:23.15  3:03.38                                    
  4 Gold Coast Masters  'A'                           3:01.00    3:04.88  
     1) Rapperport, Alan S 69           2) De La Vega, Agustin 77         
     3) Silverstein, Leonard 68         4) Spaulding, Robert A 81         
       42.56  1:34.99  2:23.54  3:04.88                                    
 -- Michigan Masters  'A'                             3:00.00         DQ  
     1) Jeffries, Wallie 71             2) Reese, J.John 77               
     3) Dobler, Wally E 68              4) Egelkraut, Elmer J 69          
       47.62  1:38.32  2:51.44       DQ                                    
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'B'                    3:11.00         DQ  
     1) Bray, Pierce 78                 2) Meyer, Gerald H 58             
     3) Hamilton, Steve 67              4) Foster, Warren A 77            
     1:02.10  1:53.98  2:46.43       DQ                                    
 
Men 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters  'A'                     3:02.00    3:26.77  
     1) Luke, Elmer L 76                2) Maloney, Alan 73               
     3) McCullough, E Don 87            4) Cleaveland, Brud 85            
       47.07  1:26.94  2:47.79  3:26.77                                    
 
Men 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Florida Maverick Masters  'A'                     3:20.00         DQ  
     1) Maloney, Alan 73                2) McCullough, E Don 87           
     3) Kurtzman, Joseph L 76           4) Cleaveland, Brud 85            
       51.92           3:20.67       DQ                                    
Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #52Sponsor #35Sponsor #42
Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #51Sponsor #47Sponsor #21Sponsor #49Sponsor #13
Sponsor #41Sponsor #50Sponsor #20Sponsor #29Sponsor #44Sponsor #45Sponsor #36