2002 Long Course National Championships

Men's Results - Age 70-74

Final Results

[Back to list of results]

Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Donald P            70  TOC                   29.00      29.43  
  2 Sonia, Donald F           72 IRCC                   31.80      32.14  
  3 Webber, Dick              73 NCMS                   32.90      32.50  
  4 van Dijk, Peter           73 O*H*                   33.00      32.64  
  5 Lehman, Fred O            72   IM                   34.86      34.55  
  6 Diehl, Justin W           73 NIAG                   35.60      34.98  
  7 Lockey, Myron W           71 CMAQ                   34.10      35.10  
  8 Mayer, Wesley G           70 WMAC                   39.50      36.41  
  9 Wolle, Jordan B           74 SDSM                   35.85      37.01  
 10 Lovell, Gilbert R         70 DYNA                   36.72      37.82  
 11 Hogan, John B             74 CONN                   37.00      38.05  
 12 Dewey, Thomas             71  DCM                   40.00      41.82  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Donald P            70  TOC                 1:07.00    1:08.31  
       33.67  1:08.31                                                      
  2 Ferguson, Gene C          70 MOST                 1:11.50    1:13.46  
       33.44  1:13.46                                                      
  3 van Dijk, Peter           73 O*H*                 1:15.00    1:15.22  
       36.19  1:15.22                                                      
  4 Mitchell, Clarke E        70 NCMS                 1:18.00    1:15.92  
       36.09  1:15.92                                                      
  5 Sonia, Donald F           72 IRCC                 1:09.70    1:16.12  
       36.75  1:16.12                                                      
  6 Lehman, Fred O            72   IM                 1:16.86    1:17.37  
       37.01  1:17.37                                                      
  7 Webber, Dick              73 NCMS                 1:18.71    1:18.34  
       36.69  1:18.34                                                      
  8 Wolle, Jordan B           74 SDSM                 1:26.68    1:26.31  
       39.81  1:26.31                                                      
  9 Lovell, Gilbert R         70 DYNA                 1:34.11    1:27.22  
       40.82  1:27.22                                                      
 10 Mayer, Wesley G           70 WMAC                 1:31.00    1:27.43  
       41.39  1:27.43                                                      
 11 Olson, McKinley C         71   IM                 1:31.00    1:29.59  
       42.21  1:29.59                                                      
 12 Dewey, Thomas             71  DCM                 1:30.00    1:36.21  
       44.27  1:36.21                                                      
 13 Hogan, John B             74 CONN                 1:33.00    1:38.00  
       42.77  1:38.00                                                      
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Donald P            70  TOC                 2:31.00    2:44.11  
       37.68  1:19.91  2:02.69  2:44.11                                    
  2 Lehman, Fred O            72   IM                 2:58.70    2:51.14  
       39.17  1:23.58  2:08.52  2:51.14                                    
  3 van Dijk, Peter           73 O*H*                 2:55.00    2:59.53  
       40.06  1:23.63  2:11.50  2:59.53                                    
  4 Sonia, Donald F           72 IRCC                 3:10.80    3:02.72  
       40.52  1:27.18  2:16.07  3:02.72                                    
  5 Lockey, Myron W           71 CMAQ                 3:00.80    3:05.63  
       41.76  1:27.93  2:19.46  3:05.63                                    
  6 Wolle, Jordan B           74 SDSM                 3:20.16    3:14.62  
       44.46  1:33.45  2:24.99  3:14.62                                    
  7 Olson, McKinley C         71   IM                 3:27.50    3:24.63  
       46.83  1:41.07  2:34.88  3:24.63                                    
  8 Welch, Arthur C           70 OREG                 3:29.89    3:31.76  
       48.44  1:43.37  2:39.32  3:31.76                                    
  9 Dewey, Thomas             71  DCM                 3:25.00    3:46.38  
       47.83  1:46.41  2:47.14  3:46.38                                    
 10 Stupfel, Don L            74 SMMM                 4:05.69    4:03.30  
       48.51  1:48.02  2:57.10  4:03.30                                    
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fred O            72   IM                 6:24.20    6:11.01  
       40.38  1:26.67  2:13.97  3:01.81  3:49.66  4:37.99  5:25.87  6:11.01
  2 Smith, Christopher        70 TYMS                 6:15.00    6:22.65  
       43.33  1:30.77  2:20.47  3:10.02  3:59.23  4:48.55  5:37.12  6:22.65
  3 Wolle, Jordan B           74 SDSM                 6:56.41    7:03.93  
       44.13  1:35.51  2:28.60  3:24.76  4:20.24  5:16.90  6:11.55  7:03.93
  4 Mullins, Stephen M        70   IM                 6:45.00    7:17.42  
       49.49  1:44.79  2:43.04  3:38.88  4:35.75  5:29.14  6:25.11  7:17.42
  5 Olson, McKinley C         71   IM                 7:39.08    7:22.57  
       49.22  1:45.84  2:43.19  3:42.67  4:40.06  5:36.84  6:31.58  7:22.57
  6 Welch, Arthur C           70 OREG                 7:07.11    7:26.44  
       51.32  1:46.58  2:45.39  3:42.66  4:41.68  5:39.16  6:34.68  7:26.44
  7 Dewey, Thomas             71  DCM                 8:10.00    8:19.82  
       51.23  1:54.34  2:59.00  4:05.38  5:10.05  6:16.68  7:20.42  8:19.82
  8 Stupfel, Don L            74 SMMM                 8:04.00    8:31.14  
       56.73  1:59.22  3:08.45  4:13.83  5:21.79  6:24.14  7:30.10  8:31.14
 
Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeffries, Wallie          71 MICH                11:52.50   11:59.59  
       42.25  1:26.09  2:11.62  2:56.53  3:31.47  4:27.07  5:13.17  5:58.46
     6:44.26  7:29.58  8:15.23  9:00.71  9:46.04 10:31.08 11:15.98 11:59.59
  2 Lehman, Fred O            72   IM                13:20.50   12:45.46  
       40.94  1:28.81  2:15.42  3:03.62  3:50.84  4:39.92  5:27.60  6:16.82
     7:04.25  7:53.29  8:40.86  9:31.54 10:20.48 11:09.84 11:59.09 12:45.46
  3 Olson, McKinley C         71   IM                16:10.00   14:45.49  
       47.22  1:39.91  2:36.44  3:31.27  4:28.34  5:23.29  6:19.25  7:15.12
     8:10.45  9:05.30 10:01.36 10:57.79 11:55.05 12:50.25 13:49.37 14:45.49
  4 Welch, Arthur C           70 OREG                14:15.00   15:16.82  
       49.91  1:44.25  2:42.29  3:40.73  4:39.98  5:37.90  6:37.57  7:35.93
     8:34.31  9:32.15 10:31.32 11:29.06 12:28.65 13:25.90 14:23.68 15:16.82
 
Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        70 TYMS                24:55.00   24:52.59  
     1:28.15  1:28.15           4:28.16           6:13.45           7:58.30
              9:43.76          11:26.26          13:08.49          14:49.40
             16:31.67          18:12.55          19:54.75          21:36.59
             23:17.51 24:52.59                                             
  2 Wolle, Jordan B           74 SDSM                28:47.60   28:02.31  
       49.00  1:42.07  2:39.62  3:34.99  4:34.88  5:30.31  6:28.99  7:24.79
     8:23.99  9:17.27 10:14.85 11:09.31 12:06.50 13:00.73 13:59.09 14:53.15
    15:51.04 16:46.68 17:43.95 18:38.59 19:36.68 20:31.80 21:29.06 22:24.58
    23:22.37 24:17.32 25:15.78 26:11.25 27:09.85 28:02.31                  
  3 Mullins, Stephen M        70   IM                26:00.00   28:03.50  
       49.31  1:45.12  2:41.70  3:39.47  4:35.70  5:32.99  6:29.08  7:26.46
     8:23.12  9:20.43 10:16.74 11:12.78 12:08.69 13:06.47 14:02.99 15:00.66
    15:57.33 16:54.71 17:50.34 18:46.88 19:42.20 20:38.75 21:34.49 22:31.04
    23:26.95 24:22.27 25:17.82 26:13.48 27:08.94 28:03.50                  
  4 Gruender, Dan F           73 ARIZ                33:12.80   34:33.74  
     2:03.40  2:03.40           2:52.20           4:18.33           6:32.48
              8:43.01          10:40.01          12:37.83          13:29.87
             14:32.60          15:49.74          16:28.29          18:09.23
             20:20.52          32:20.70 33:29.41 34:33.74                  
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke E        70 NCMS                   39.50      37.88  
  2 van Dijk, Peter           73 O*H*                   42.00      40.61  
  3 Sullivan, Forrest M       73 VMST                   45.50      44.56  
  4 Diehl, Justin W           73 NIAG                   47.10      46.95  
  5 Webber, Dick              73 NCMS                   49.11      48.05  
  6 Williams, Hugh A          71  DCM                   50.70      52.13  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke E        70 NCMS                 1:26.00    1:26.92  
       43.03  1:26.92                                                      
  2 van Dijk, Peter           73 O*H*                 1:32.00    1:33.45  
       44.49  1:33.45                                                      
  3 Gillin, Gordon H          72 ARIZ                 1:44.00    1:37.56  
       47.25  1:37.56                                                      
  4 Sullivan, Forrest M       73 VMST                 1:40.05    1:42.45  
       49.68  1:42.45                                                      
  5 Weatherbee, Charles E     70  FMM                 1:45.00    1:43.95  
       52.28  1:43.95                                                      
  6 Olson, McKinley C         71   IM                 1:54.10    1:55.37  
       56.14  1:55.37                                                      
  7 Welch, Arthur C           70 OREG                 1:57.43    1:55.76  
       55.18  1:55.76                                                      
  8 Stupfel, Don L            74 SMMM                 1:52.38    2:01.71  
       56.03  2:01.71                                                      
  9 Lovell, Gilbert R         70 DYNA                 2:11.47    2:06.07  
       59.37  2:06.07                                                      
 -- Diehl, Justin W           73 NIAG                 1:44.60         DQ  
       49.61       DQ                                                      
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke E        70 NCMS                 3:22.00    3:18.13  
       45.65  1:35.50  2:27.75  3:18.13                                    
  2 Smith, Christopher        70 TYMS                 3:45.00    3:45.16  
       53.35  1:50.68  2:48.60  3:45.16                                    
  3 Weatherbee, Charles E     70  FMM                 3:55.00    3:49.77  
       55.74  1:53.62  2:55.33  3:49.77                                    
  4 Welch, Arthur C           70 OREG                 3:59.77    3:55.78  
       56.60  1:55.58  2:58.22  3:55.78                                    
  5 Sullivan, Forrest M       73 VMST                 3:41.39    3:57.68  
       57.35  1:56.49  2:58.67  3:57.68                                    
  6 Stupfel, Don L            74 SMMM                 4:12.11    4:44.40  
     1:03.84  2:18.63  3:30.69  4:44.40                                    
 -- Diehl, Justin W           73 NIAG                 3:55.00         DQ  
       58.91  2:01.29  3:02.64       DQ                                    
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockey, Myron W           71 CMAQ                   39.10      41.35  
  2 Masters, John R           72   IM                   45.00      41.96  
  3 Mayer, Wesley G           70 WMAC                   47.50      43.93  
  4 Gruender, Dan F           73 ARIZ                   47.01      46.61  
  5 Haartz, F H Ted           74  NEM                   48.00      47.75  
  6 Bauman, John H            72 WMAC                   49.00      47.90  
  7 Weiner, Jack              72 LYTA                   48.55      48.74  
  8 Maloney, Alan             73  FMM                   48.22      49.18  
  9 Lovell, Gilbert R         70 DYNA                   58.91      58.55  
 10 Hogan, John B             74 CONN                   52.00    1:22.10  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockey, Myron W           71 CMAQ                 1:33.70    1:41.70  
       49.18  1:41.70                                                      
  2 Mayer, Wesley G           70 WMAC                 1:53.10    1:44.60  
       49.62  1:44.60                                                      
  3 Gruender, Dan F           73 ARIZ                 1:51.55    1:47.56  
       52.04  1:47.56                                                      
  4 Haartz, F H Ted           74  NEM                 1:47.00    1:49.51  
       53.60  1:49.51                                                      
  5 Weatherbee, Charles E     70  FMM                 1:55.00    1:49.73  
       52.58  1:49.73                                                      
  6 Maloney, Alan             73  FMM                 1:51.60    1:51.43  
       53.38  1:51.43                                                      
  7 Bauman, John H            72 WMAC                 1:55.00    1:53.94  
       56.78  1:53.94                                                      
  8 Weiner, Jack              72 LYTA                 1:54.10    1:54.55  
       55.72  1:54.55                                                      
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockey, Myron W           71 CMAQ                 3:35.10    3:43.59  
       53.23  1:52.42  2:51.13  3:43.59                                    
  2 Smith, Christopher        70 TYMS                 3:50.00    3:50.27  
       55.10  1:53.66  2:54.74  3:50.27                                    
  3 Maloney, Alan             73  FMM                 3:58.05    3:53.64  
       54.13  1:53.87  2:55.01  3:53.64                                    
  4 Mayer, Wesley G           70 WMAC                 4:21.60    3:54.85  
       51.93  1:50.09  2:53.16  3:54.85                                    
  5 Gruender, Dan F           73 ARIZ                 4:06.01    4:01.95  
       55.08  1:57.62  3:01.61  4:01.95                                    
  6 Haartz, F H Ted           74  NEM                 4:00.00    4:07.22  
       59.83  2:02.63  3:08.81  4:07.22                                    
  7 Weiner, Jack              72 LYTA                 4:17.25    4:20.89  
       56.59  2:02.98  3:13.38  4:20.89                                    
  8 Bauman, John H            72 WMAC                 4:12.00    4:21.96  
     1:03.53  2:11.98  3:21.95  4:21.96                                    
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke E        70 NCMS                   39.00      35.73  
  2 Sonia, Donald F           72 IRCC                   38.50      39.13  
  3 Webber, Dick              73 NCMS                   40.46      39.52  
  4 Maloney, Alan             73  FMM                   47.60      46.49  
  5 Bauman, John H            72 WMAC                   46.00      48.79  
  6 Williams, Hugh A          71  DCM                   53.95      51.32  
 
Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masters, John R           72   IM                 1:40.00    1:35.94  
       44.35  1:35.94                                                      
  2 Gillin, Gordon H          72 ARIZ                 1:50.00    1:46.46  
       47.10  1:46.46                                                      
  3 Maloney, Alan             73  FMM                 1:53.60    1:56.93  
       49.34  1:56.93                                                      
 
Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masters, John R           72   IM                 3:45.00    3:41.84  
       48.02  1:44.92  2:42.32  3:41.84                                    
  2 Gillin, Gordon H          72 ARIZ                 4:10.00    3:58.72  
       52.35  1:54.74  2:56.79  3:58.72                                    
  3 Smith, Christopher        70 TYMS                 4:25.00    4:13.25  
       56.25  2:03.23  3:09.51  4:13.25                                    
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masters, John R           72   IM                 3:30.00    3:22.89  
       42.91  1:41.58  2:37.11  3:22.89                                    
  2 Gillin, Gordon H          72 ARIZ                 3:45.00    3:32.62  
       46.96  1:40.46  2:44.81  3:32.62                                    
  3 Bauman, John H            72 WMAC                 4:15.00    4:23.80  
       56.13  2:15.80  3:23.69  4:23.80                                    
 -- Weatherbee, Charles E     70  FMM                 3:45.00         DQ  
       52.00  1:50.06  2:52.48       DQ                                    
 
Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masters, John R           72   IM                 7:35.00    7:14.52  
       48.85  1:44.17  2:44.94  3:45.79  4:43.47  5:43.78  6:29.44  7:14.52
  2 Jeffries, Wallie          71 MICH                 7:20.50    7:15.13  
       53.25  1:50.17  2:47.02  3:40.70  4:46.11  5:49.63  6:34.86  7:15.13
  3 Weatherbee, Charles E     70  FMM                 7:50.00    7:47.34  
       53.85  1:55.55  2:59.84  4:01.42  5:07.27  6:13.37  7:00.48  7:47.34
  4 Gillin, Gordon H          72 ARIZ                 7:55.00    8:00.74  
       48.23  1:51.37  2:55.69  4:00.28  5:07.49  6:17.43  7:08.87  8:00.74
  5 Mullins, Stephen M        70   IM                 8:30.00    9:47.92  
     1:08.36  2:23.92  3:48.57  5:04.53  6:29.83  7:51.41  8:51.49  9:47.92
Sponsor #25Sponsor #45Sponsor #50Sponsor #35Sponsor #20
Sponsor #49Sponsor #14Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #41
Sponsor #13Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #47Sponsor #29Sponsor #36Sponsor #44