2002 Long Course National Championships

Men's Results - Age 55-59

Final Results

[Back to list of results]

Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       57  RMM                   27.00      25.53  
  2 Meade, Tom J              55 NIAG                   27.60      27.17  
  3 Quiggin, David R          58 O*H*                   27.19      27.30  
  4 Sloan, Larry R            55 GMUP                   28.10      27.70  
  4 Rogacki, Daniel J         55  NEM                   27.38      27.70  
  6 Meehan, Tom G             55 WMAC                   30.00      27.88  
  7 Greenfield, Harry W       57 O*H*                   28.00      28.03  
  8 Landes, David V           55  PNA                   28.85      28.28  
  9 Lehmann, Jim              56 BGSU                   29.16      28.57  
 10 Galine, Donald L          57 SMMM                   28.88      28.78  
 11 Ryan, Dennis              56 O*H*                   28.00      28.90  
 12 Sultan, John R            55 CRUZ                   29.00      28.96  
 13 Andersen, Peter           59   IM                   28.80      29.12  
 14 Abbott, William A         56  RMM                   28.20      29.21  
 15 Hamilton, Dennis          55 WILD                   31.01      29.61  
 16 Brenner, Gary R           55 SMMM                   29.50      30.06  
 17 Nielsen, Charles D        57 MINN                   29.27      30.08  
 18 Redic, James P            56 SWIM                   28.71      30.21  
 19 Burr, Ken M               58  WCM                   30.00      30.30  
 20 Wathen, Theodore M        55 LAKE                   31.18      31.76  
 21 Vogt, Joel W              55 O*H*                   32.15      33.73  
 22 Woods, Tom M              59 VMST                   34.00      34.50  
 22 Huggins, Pete             55 O*H*                   32.00      34.50  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       57  RMM                   59.00      58.23  
       26.69    58.23                                                      
  2 Sloan, Larry R            55 GMUP                 1:02.10    1:00.54  
       29.17  1:00.54                                                      
  3 Quiggin, David R          58 O*H*                   59.44    1:00.77  
       28.85  1:00.77                                                      
  4 Meade, Tom J              55 NIAG                 1:01.50    1:01.48  
       29.39  1:01.48                                                      
  5 Meehan, Tom G             55 WMAC                 1:09.72    1:01.60  
       30.37  1:01.60                                                      
  6 Rogacki, Daniel J         55  NEM                 1:01.24    1:01.70  
       28.76  1:01.70                                                      
  7 Galine, Donald L          57 SMMM                 1:02.88    1:03.89  
       31.06  1:03.89                                                      
  8 Poiletman, Robert M       59 COLM                 1:05.07    1:04.28  
       30.93  1:04.28                                                      
  9 Landes, David V           55  PNA                 1:04.71    1:04.62  
       29.93  1:04.62                                                      
 10 Abbott, William A         56  RMM                 1:03.00    1:04.74  
       30.66  1:04.74                                                      
 11 Wathen, Theodore M        55 LAKE                 1:12.00    1:11.81  
       34.26  1:11.81                                                      
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           55  RMM                 2:20.10    2:18.30  
       32.38  1:06.96  1:42.77  2:18.30                                    
  2 Meade, Tom J              55 NIAG                 2:20.40    2:18.90  
       32.19  1:06.79  1:43.02  2:18.90                                    
  3 Sloan, Larry R            55 GMUP                 2:17.50    2:19.04  
       32.40  1:07.77  1:43.43  2:19.04                                    
  4 Quiggin, David R          58 O*H*                 2:19.00    2:19.74  
       32.51  1:07.45  1:44.33  2:19.74                                    
  5 Couch, Bob                55 DYNA                 2:27.00    2:23.16  
       33.76  1:10.39  1:46.51  2:23.16                                    
  6 Galine, Donald L          57 SMMM                 2:21.28    2:24.11  
       33.16  1:10.31  1:48.10  2:24.11                                    
  7 Brenner, Gary R           55 SMMM                 2:22.50    2:25.80  
       32.92  1:09.11  1:47.85  2:25.80                                    
  8 Landes, David V           55  PNA                 2:26.30    2:28.94  
       33.72  1:10.66  1:49.20  2:28.94                                    
  9 Platt, Jay R              55 PAFC                 2:26.43    2:29.27  
       34.24  1:11.52  1:50.38  2:29.27                                    
 10 Hamilton, Dennis          55 WILD                 2:46.39    2:36.61  
       35.12  1:15.75  1:57.34  2:36.61                                    
 11 Kroeger, Donald J         59 MICH                 2:36.17    2:40.53  
       35.23  1:15.68  1:58.18  2:40.53                                    
 12 Burr, Ken M               58  WCM                 2:40.00    2:43.10  
       35.11  1:16.79  1:59.53  2:43.10                                    
 13 Woods, Tom M              59 VMST                 2:45.00    3:00.52  
       42.01  1:28.14  2:14.78  3:00.52                                    
 14 Grazier, Richard G        58 O*H*                 3:14.30    3:07.19  
                24.53  2:17.09  3:07.19                                    
 15 Abineri, David J          59 GOST                 3:10.00    3:10.54  
       43.29  1:30.73  2:22.54  3:10.54                                    
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           55  RMM                 4:59.60    4:58.86  
       35.06  1:12.38  1:50.37  2:28.60  3:06.58  3:44.27  4:22.24  4:58.86
  2 Sloan, Larry R            55 GMUP                 5:01.50    5:01.11  
       35.53  1:13.31  1:52.18  2:30.38  3:09.36  3:47.27  4:25.27  5:01.11
  3 Meade, Tom J              55 NIAG                 5:10.00    5:04.29  
       34.95  1:13.54  1:53.55  2:32.31  3:11.08  3:49.05  4:27.43  5:04.29
  4 Couch, Bob                55 DYNA                 5:10.00    5:08.34  
       35.07  1:13.72  1:53.22  2:33.20  3:12.32  3:51.66  4:30.84  5:08.34
  5 Brenner, Gary R           55 SMMM                 5:10.00    5:13.62  
       35.26  1:15.30  1:55.27  2:35.89  3:15.31  3:55.34  4:34.63  5:13.62
  6 Sorge, Brett A            55 DYNA                 5:20.90    5:14.00  
       38.13  1:18.10  1:58.60  2:38.82  3:19.17  3:58.98  4:37.72  5:14.00
  7 Pearce, Tony W            57 WANDS                5:13.10    5:18.29  
       38.39  1:18.10  1:59.27  2:39.15  3:19.69  3:59.13  4:40.94  5:18.29
  8 Platt, Jay R              55 PAFC                 5:18.55    5:20.70  
       34.94  1:14.39  1:54.46  2:35.69  3:16.76  3:57.92  4:39.60  5:20.70
  9 Landes, David V           55  PNA                 5:22.00    5:26.61  
       35.22  1:14.67  1:55.75  2:38.08  3:19.41  4:02.47  4:45.00  5:26.61
 10 Lupien, Hugh              59 UNAT                 5:42.00    5:46.23  
       38.14  1:20.79  2:05.49  2:49.65  3:34.40  4:19.62  5:05.09  5:46.23
 11 Wathen, Theodore M        55 LAKE                 6:03.37    6:11.61  
       39.91  1:26.56  2:14.36  3:03.26  3:51.80  4:40.22  5:27.44  6:11.61
 11 Kroeger, Donald J         59 MICH                 5:49.14    6:11.61  
       37.52  1:20.83  2:08.46  2:58.77  3:47.20  4:36.27  5:24.29  6:11.61
 13 Woods, Tom M              59 VMST                 6:03.00    6:16.38  
       42.67  1:30.22  2:17.23  3:06.04  3:54.51  4:42.75  5:30.56  6:16.38
 14 Pipkin, Ken D             58 PCAT                 6:03.00    6:42.02  
       42.54  1:33.01  2:27.88  3:20.69  4:14.04  5:04.69  5:56.70  6:42.02
 15 Aponte, Julio             57 O*H*                 6:34.00    7:04.79  
       49.03  1:39.55  2:35.47  3:28.01  4:25.13  5:18.61  6:16.15  7:04.79
 
Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Paul           55  RMM                10:30.00   10:20.91  
       35.16  1:13.08  1:51.45  2:30.59  3:09.69  3:48.82  4:27.81  5:07.58
     5:47.03  6:27.07  7:06.44  7:46.31  8:25.13  9:04.52  9:43.28 10:20.91
  2 Meade, Tom J              55 NIAG                10:44.00   10:50.12  
       36.02  1:15.19  1:54.69  2:37.46  3:16.13  4:01.11  4:43.27  5:24.15
     6:05.47  6:46.28  7:28.20  8:09.10  8:50.96  9:31.59 10:11.97 10:50.12
  3 Sorge, Brett A            55 DYNA                11:09.37   10:52.47  
       38.68  1:20.19  2:01.64  2:43.81  3:25.56  4:07.47  4:48.75  5:30.51
     6:11.57  6:53.14  7:34.47  8:15.61  8:56.33  9:36.13 10:15.02 10:52.47
  4 Brenner, Gary R           55 SMMM                10:50.00   10:53.18  
       36.16  1:16.31  1:57.50  2:38.68  3:19.71  4:01.60  4:43.01  5:24.51
     6:06.02  6:47.26  7:28.70  8:10.27  8:51.32  9:33.05 10:14.37 10:53.18
  5 Sultan, John R            55 CRUZ                10:50.00   10:54.91  
       37.00  1:17.15  1:58.83  2:39.75  3:22.17  4:03.65  4:46.25  5:27.87
     6:10.10  6:51.10  7:19.33  8:14.35  8:54.67  9:35.81 10:16.34 10:54.91
  6 Carney, Kent              55  RMM                11:58.00   12:05.23  
       40.68  1:24.93  2:11.24  2:56.83  3:43.69  4:29.58  5:15.91  6:01.08
     6:48.46  7:34.57  8:21.64  9:07.66  9:53.94 10:38.61 11:23.92 12:05.23
  7 Burr, Ken M               58  WCM                12:00.00   12:05.65  
       38.43  1:22.41  2:07.73  2:56.59  3:42.42  4:29.68  5:15.16  6:01.11
     6:46.99  7:33.41  8:19.27  9:06.10  9:51.64 10:37.71 11:22.13 12:05.65
  8 Kroeger, Donald J         59 MICH                12:29.98   12:50.00  
       56.49  1:22.16  2:31.19  5:41.83  6:18.97  7:56.52  9:34.12 12:50.00
  9 Aponte, Julio             57 O*H*                13:46.00   14:49.56  
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Willis C        57  DCM                22:00.00   21:13.55  
  2 Pearce, Tony W            57 WANDS               21:11.41   21:20.64  
       39.41  1:21.96  2:05.42  2:49.60  3:32.19  4:15.05  4:57.83  5:39.99
     6:22.24  7:03.93  7:46.29  8:29.44  9:11.56  9:55.02 10:36.55 11:20.84
    12:04.79 12:48.62 13:31.17 14:15.10 14:57.48 15:40.56 16:22.60 17:05.65
    17:47.87 18:32.29 19:15.61 19:59.49 20:42.18 21:20.64                  
  3 Spence, Thomas E          58 O*H*                23:45.00   25:16.79  
       40.49  1:27.20  2:16.57  3:07.29  3:57.89  4:49.11  5:39.95  6:31.38
     7:23.00  8:14.35  9:05.37  9:57.18 10:48.22 11:39.51 12:30.41 13:21.89
    14:13.24 15:05.31 15:56.39 16:47.75 17:38.76 18:30.16 19:20.69 20:11.21
    21:01.77 21:53.52 22:43.95 23:35.24 24:26.13 25:16.79                  
  4 Pipkin, Ken D             58 PCAT                25:30.00   26:43.84  
       46.30  1:38.95  2:34.18  3:28.46  4:23.40  5:17.46  6:12.68  7:06.77
     8:01.60  8:55.20  9:50.42 10:44.66 11:38.71 12:32.64 13:26.89 14:20.55
    15:15.57 16:08.85 17:03.42 17:56.96 18:52.47 19:44.12 20:37.69 21:30.48
    22:24.63 23:16.90 24:10.43 25:02.40 25:56.28 26:43.84                  
  5 Meyer, Gerald H           58 O*H*                26:00.00   28:25.17  
     1:48.64  1:48.64           3:45.34           5:41.47           7:35.57
              9:29.52          11:24.21          13:19.80          15:14.36
             17:08.79          19:02.31          20:55.03          22:48.47
             24:41.46          26:33.36 28:25.17                           
  6 Brooks, Forest C          55 AKMS                43:00.00   44:27.06  
     1:10.72  2:30.96  3:49.62  5:12.23  6:36.39  8:03.60  9:30.15 10:57.31
    12:24.89 13:55.19 15:25.96 16:57.37 18:28.73 20:00.23 21:30.46 23:00.69
    24:29.62 26:03.10 27:31.91 29:03.45 30:31.96 32:05.14 33:36.73 35:12.24
    36:44.72 38:19.51 39:50.39 41:25.11 42:56.32 44:27.06                  
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              55 PALM                   31.30      31.20  
  2 Quiggin, David R          58 O*H*                   35.86      34.10  
  3 Meehan, Tom G             55 WMAC                   38.50      35.13  
  4 Van Fossan, Robert K      56 O*H*                   34.00      35.37  
  5 Timmons, Timothy T        56 GMUP                   36.00      35.45  
  6 Rupert, Bill B            59 MESC                   36.07      35.64  
  7 Finnegan, Thomas M        56 LAKE                   39.59      36.35  
  8 Song, Mingjie             55  NEM                   39.62      39.36  
  9 Huggins, Pete             55 O*H*                   42.00      42.39  
 10 Pipkin, Ken D             58 PCAT                   38.17      45.06  
 11 Grazier, Richard G        58 O*H*                   44.30      47.94  
 -- Galine, Donald L          57 SMMM                   34.88         DQ  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              55 PALM                 1:09.00    1:08.55  
       33.26  1:08.55                                                      
  2 Rogacki, Daniel J         55  NEM                 1:11.98    1:13.83  
       35.18  1:13.83                                                      
  3 Sultan, John R            55 CRUZ                 1:20.00    1:19.03  
       39.44  1:19.03                                                      
  4 Finnegan, Thomas M        56 LAKE                 1:28.28    1:19.55  
       37.18  1:19.55                                                      
  5 Timmons, Timothy T        56 GMUP                 1:21.00    1:21.65  
       40.03  1:21.65                                                      
  6 Rupert, Bill B            59 MESC                 1:20.40    1:21.78  
       37.80  1:21.78                                                      
  7 Song, Mingjie             55  NEM                 1:28.69    1:32.88  
       42.83  1:32.88                                                      
  8 Pipkin, Ken D             58 PCAT                 1:34.00    1:42.76  
       46.90  1:42.76                                                      
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              55 PALM                 2:37.00    2:38.73  
       36.09  1:16.48  1:58.14  2:38.73                                    
  2 Couch, Bob                55 DYNA                 2:52.00    2:53.47  
       41.55  1:25.62  2:11.04  2:53.47                                    
  3 Rupert, Bill B            59 MESC                 3:01.07    2:56.82  
       41.33  1:25.56  2:11.48  2:56.82                                    
  4 Pearce, Tony W            57 WANDS                3:05.08    2:58.60  
       43.17  1:28.86  2:16.09  2:58.60                                    
  5 Carney, Kent              55  RMM                 3:02.35    2:58.97  
       41.61  1:27.34  2:13.71  2:58.97                                    
  6 Timmons, Timothy T        56 GMUP                 3:02.00    2:59.09  
       42.85  1:27.83  2:15.91  2:59.09                                    
  7 Finnegan, Thomas M        56 LAKE                 3:15.15    3:00.30  
       43.00  1:28.68  2:17.10  3:00.30                                    
  8 Platt, Jay R              55 PAFC                 3:08.12    3:08.25  
       43.90  1:32.38  2:21.92  3:08.25                                    
  9 Song, Mingjie             55  NEM                 3:18.76    3:24.17  
       46.68  1:35.90  2:30.64  3:24.17                                    
 10 Kroeger, Donald J         59 MICH                 3:30.30    3:27.58  
       49.12  1:40.92  2:36.78  3:27.58                                    
 11 Pipkin, Ken D             58 PCAT                 3:18.00    3:46.69  
       51.46  1:49.76  2:50.15  3:46.69                                    
 12 Brooks, Forest C          55 AKMS                 7:00.00    6:51.11  
     1:34.92  3:19.08  5:04.79  6:51.11                                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         55  NEM                   35.65      34.98  
  2 Andersen, Peter           59   IM                   34.20      34.99  
  3 Guthrie, Scott            58 UNAT                   37.00      36.83  
  4 Abbott, William A         56  RMM                   36.10      36.96  
  5 Redic, James P            56 SWIM                   36.75      38.22  
  6 Lehmann, Jim              56 BGSU                   38.80      38.43  
  7 Abineri, David J          59 GOST                   42.00      40.22  
  8 Murray, Allen K           58  UCI                   39.68      40.54  
  9 Huggins, Pete             55 O*H*                   44.00      42.99  
 10 Vogt, Joel W              55 O*H*                   43.18      47.95  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         55  NEM                 1:16.88    1:18.05  
       36.45  1:18.05                                                      
  2 Andersen, Peter           59   IM                 1:21.50    1:22.01  
       38.65  1:22.01                                                      
  3 Redic, James P            56 SWIM                 1:23.83    1:26.53  
       39.38  1:26.53                                                      
  4 Murray, Allen K           58  UCI                 1:24.33    1:26.85  
       41.71  1:26.85                                                      
  5 Guthrie, Scott            58 UNAT                 1:25.00    1:27.40  
       39.59  1:27.40                                                      
  6 Lehmann, Jim              56 BGSU                 1:30.14    1:29.09  
       42.96  1:29.09                                                      
  7 Platt, Jay R              55 PAFC                 1:32.60    1:30.94  
       41.80  1:30.94                                                      
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Allen K           58  UCI                 3:01.39    3:03.93  
       42.78  1:29.90  2:16.37  3:03.93                                    
  2 Andersen, Peter           59   IM                 3:08.00    3:08.24  
       41.30  1:29.78  2:19.39  3:08.24                                    
  3 Redic, James P            56 SWIM                 3:11.48    3:16.97  
       44.06  1:32.61  2:26.18  3:16.97                                    
  4 Lehmann, Jim              56 BGSU                 3:51.00    3:34.60  
       44.12  1:38.48  2:36.46  3:34.60                                    
  5 Kroeger, Donald J         59 MICH                 3:31.00    3:46.82  
       48.54  1:46.88  2:45.87  3:46.82                                    
  6 Meyer, Gerald H           58 O*H*                 3:40.00    3:48.86  
       53.43  1:50.69  2:52.71  3:48.86                                    
  7 Heuck, Ken                58 GOST                 4:09.00    4:30.55  
     1:03.87  2:13.73  3:25.98  4:30.55                                    
  8 Brooks, Forest C          55 AKMS                 7:00.00    7:02.70  
     1:30.48  3:21.27  5:15.14  7:02.70                                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       57  RMM                   28.00      27.43  
  2 Greenfield, Harry W       57 O*H*                   29.50      29.36  
  3 Wilder, Hugh              55 PALM                   30.90      30.03  
  4 Nielsen, Charles D        57 MINN                   30.50      30.34  
  5 Sloan, Larry R            55 GMUP                   30.10      30.37  
  6 Quiggin, David R          58 O*H*                   29.60      30.39  
  7 Meehan, Tom G             55 WMAC                   32.87      30.59  
  8 Ryan, Dennis              56 O*H*                   30.00      30.81  
  9 Abbott, William A         56  RMM                   31.70      31.01  
 10 Hamilton, Dennis          55 WILD                   32.19      31.25  
 11 Redic, James P            56 SWIM                   31.76      32.23  
 12 Vogt, Joel W              55 O*H*                   36.23      42.33  
 13 Woods, Tom M              59 VMST                   42.00      47.49  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Richard T       57  RMM                 1:04.00    1:04.07  
       29.10  1:04.07                                                      
  2 Poiletman, Robert M       59 COLM                 1:06.74    1:05.58  
       31.31  1:05.58                                                      
  3 Greenfield, Harry W       57 O*H*                 1:10.00    1:09.77  
       32.54  1:09.77                                                      
  4 Wilder, Hugh              55 PALM                 1:09.00    1:10.65  
       31.97  1:10.65                                                      
  5 Abbott, William A         56  RMM                 1:12.30    1:11.12  
       32.48  1:11.12                                                      
  6 Hamilton, Dennis          55 WILD                 1:24.10    1:17.34  
       34.74  1:17.34                                                      
  7 Nielsen, Charles D        57 MINN                 1:14.90    1:18.39  
       36.02  1:18.39                                                      
  8 Lupien, Hugh              59 UNAT                 1:19.98    1:19.32  
       35.95  1:19.32                                                      
  9 Carney, Kent              55  RMM                 1:38.72    1:32.07  
       41.22  1:32.07                                                      
 10 Heuck, Ken                58 GOST                 1:35.00    1:54.69  
       53.20  1:54.69                                                      
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert M       59 COLM                 2:34.93    2:33.32  
       33.30  1:14.41  1:55.25  2:33.32                                    
  2 Greenfield, Harry W       57 O*H*                 2:50.00    2:58.59  
       37.18  1:19.87  2:07.75  2:58.59                                    
  3 Lupien, Hugh              59 UNAT                 3:08.00    3:12.40  
       38.84  1:27.73  2:19.62  3:12.40                                    
  4 Carney, Kent              55  RMM                 3:39.80    3:25.58  
       43.17  1:36.26  2:32.40  3:25.58                                    
  5 Song, Mingjie             55  NEM                 3:57.23    3:50.41  
       50.43  1:46.99  2:49.34  3:50.41                                    
  6 Heuck, Ken                58 GOST                 3:55.00    4:25.82  
       57.13  2:03.50  3:13.51  4:25.82                                    
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sultan, John R            55 CRUZ                 2:50.00    2:42.91  
       32.95  1:17.20  2:05.65  2:42.91                                    
  2 Couch, Bob                55 DYNA                 2:47.00    2:43.40  
       34.21  1:17.79  2:06.62  2:43.40                                    
  3 Galine, Donald L          57 SMMM                 2:47.88    2:50.43  
       35.51  1:20.72  2:13.41  2:50.43                                    
  4 Sorge, Brett A            55 DYNA                 2:52.57    2:56.06  
       38.25  1:24.93  2:17.89  2:56.06                                    
  5 Platt, Jay R              55 PAFC                 3:02.43    3:00.09  
       37.87  1:27.75  2:21.29  3:00.09                                    
  6 Lupien, Hugh              59 UNAT                 3:03.38    3:03.49  
       37.12  1:28.94  2:24.11  3:03.49                                    
  7 Murray, Allen K           58  UCI                 3:04.00    3:15.08  
       43.98  1:36.67  2:28.56  3:15.08                                    
  8 Wathen, Theodore M        55 LAKE                 3:20.41    3:15.25  
       43.94  1:36.29  2:33.92  3:15.25                                    
 -- Meyer, Gerald H           58 O*H*                 3:40.00         DQ  
              2:01.61  3:03.62       DQ                                    
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sultan, John R            55 CRUZ                 5:50.00    6:01.75  
       35.11  1:17.58  2:08.47  2:58.20  3:49.06  4:40.87  5:22.35  6:01.75
  2 Couch, Bob                55 DYNA                 6:05.00    6:03.36  
       36.38  1:20.57  2:11.42  2:59.36  3:51.38  4:44.52  5:24.21  6:03.36
  3 Sorge, Brett A            55 DYNA                 6:14.69    6:08.65  
       39.48  1:22.90  2:13.42  3:00.91  3:55.76  4:48.63  5:30.22  6:08.65
  4 Pearce, Tony W            57 WANDS                6:15.98    6:11.72  
       43.08  1:29.48  2:22.36  3:10.04  4:04.26  4:55.25  5:34.69  6:11.72
  5 Carney, Kent              55  RMM                 6:38.11    6:34.25  
       40.74  1:33.46  2:25.91  3:18.04  4:14.01  5:08.30  5:52.36  6:34.25
  6 Lupien, Hugh              59 UNAT                 6:39.16    6:41.91  
       38.45  1:26.08  2:25.40  3:24.65  4:21.65  5:18.08  6:01.39  6:41.91
  7 Song, Mingjie             55  NEM                 7:15.23    7:38.30  
       50.32  1:50.18  2:47.71  3:45.12  4:47.46  5:49.44  6:45.43  7:38.30
 -- Aponte, Julio             57 O*H*                 7:50.00         DQ  
       59.44  2:14.23  3:25.22  4:33.23  5:48.54  7:01.07  7:54.39       DQ
Sponsor #33Sponsor #41Sponsor #43Sponsor #13Sponsor #51
Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #25Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #45
Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #20Sponsor #29Sponsor #14Sponsor #21Sponsor #47