2002 Long Course National Championships

Men's Results - Age 50-54

Final Results

[Back to list of results]

Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            50  DOC                   28.12      26.70  
  2 McCormack, Kevin M        50 SWIM                   28.00      27.51  
  3 Simons, Randy             54 O*H*                   26.90      27.55  
  4 Thornton, James S         50 AMAM                   28.12      27.58  
  5 Wickham, Robert C         52 STAR                   27.22      27.71  
  6 Sharpe, Kenneth N         50 DYNA                   27.50      27.98  
  7 Sinsheimer, Bob           53 O*H*                   27.90      28.13  
  8 Oates, David R            52 GMUP                   28.50      28.17  
  9 Miller, Jim               52 VMST                   28.50      28.64  
 10 Harrison, Lonny W         54  DCM                   29.30      28.91  
 10 Davie, Robert W           50 SWIM                   29.94      28.91  
 12 Martin, Jack R            51 1776                   29.50      29.10  
 13 Kornblatt, Daniel S       53 NIAG                   29.00      29.35  
 14 Steffl, Jim               51 MICH                   30.45      30.21  
 15 Conn, Christopher         54 UNAT                   30.32      31.54  
 16 Anderson, John H          52   IM                   32.00      32.45  
 17 Saltzman, Edward M        52 DYNA                   31.08      32.47  
 18 Burrows, Jeffrey W        51 O*H*                   58.50      36.19  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            50  DOC                 1:01.63      59.36  
       28.33    59.36                                                      
  2 Shaw, Greg J              51  NEM                 1:00.82      59.74  
       28.99    59.74                                                      
  3 Harrison, Lonny W         54  DCM                 1:04.20    1:00.55  
       29.31  1:00.55                                                      
  4 Oates, David R            52 GMUP                 1:00.95    1:00.66  
       29.32  1:00.66                                                      
  5 Thornton, James S         50 AMAM                 1:01.26    1:00.85  
       28.59  1:00.85                                                      
  6 Pugliese, Mark            50 DCRP                 1:00.60    1:01.37  
       28.86  1:01.37                                                      
  7 Wickham, Robert C         52 STAR                 1:02.30    1:01.88  
       29.07  1:01.88                                                      
  8 Brown, Robert V           50 GAJA                 1:01.50    1:02.63  
       30.22  1:02.63                                                      
  9 Baird, Billy Bob C        52 GOST                 1:05.00    1:02.95  
       30.35  1:02.95                                                      
 10 Warner, Frank             53  TYR                 1:02.00    1:03.33  
       30.52  1:03.33                                                      
 11 Kornblatt, Daniel S       53 NIAG                 1:04.90    1:03.54  
       31.14  1:03.54                                                      
 12 Martin, Jack R            51 1776                 1:05.00    1:03.66  
       30.53  1:03.66                                                      
 13 Simons, Randy             54 O*H*                 1:04.50    1:03.89  
       31.03  1:03.89                                                      
 14 Seltzer, Robert L         51  NEM                 1:03.00    1:03.92  
       30.90  1:03.92                                                      
 15 Miller, Jim               52 VMST                 1:06.20    1:05.05  
       31.38  1:05.05                                                      
 16 Savage, Patrick D         51 O*H*                 1:05.90    1:07.64  
       32.71  1:07.64                                                      
 17 Engineri, Paul J          51 NIAG                 1:09.40    1:08.45  
       32.56  1:08.45                                                      
 18 Schrupp, Randall R        52 UNAT                 1:03.00    1:09.78  
       32.90  1:09.78                                                      
 19 Saltzman, Edward M        52 DYNA                 1:09.59    1:10.12  
       33.35  1:10.12                                                      
 20 Steffl, Jim               51 MICH                 1:08.43    1:11.74  
       35.07  1:11.74                                                      
 21 Cowing, John M            53 MICH                 1:15.00    1:14.63  
       35.19  1:14.63                                                      
 22 Horsfield, Stephen P      50 O*H*                 1:16.95    1:14.68  
       33.52  1:14.68                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52  VCM                 2:02.50    2:03.94  
       29.16  1:00.55  1:32.24  2:03.94                                    
  2 Oates, David R            52 GMUP                 2:13.50    2:12.48  
       31.41  1:03.72  1:37.87  2:12.48                                    
  3 Thornton, James S         50 AMAM                 2:16.34    2:12.89  
       33.04  1:06.09  1:38.35  2:12.89                                    
  4 Owen, David H             50 GOLD                 2:20.00    2:19.42  
              1:08.83  1:44.22  2:19.42                                    
  5 Baird, Billy Bob C        52 GOST                 2:20.00    2:19.86  
       32.92  1:07.96  1:44.50  2:19.86                                    
  6 Thompson, Frank L         51 MICH                 2:22.52    2:21.03  
       32.71  1:08.58  1:45.27  2:21.03                                    
  7 Warner, Frank             53  TYR                 2:20.00    2:21.14  
       31.96  1:07.61  1:43.97  2:21.14                                    
  8 Martin, Jack R            51 1776                 2:21.00    2:21.58  
              1:10.32  1:46.68  2:21.58                                    
  9 Seltzer, Robert L         51  NEM                 2:20.00    2:22.08  
       33.10  1:08.84  1:46.34  2:22.08                                    
 10 Arneson, Gaard            54 MICH                 2:27.10    2:23.89  
       34.28  1:10.67  1:48.48  2:23.89                                    
 11 Van Nort, Steven          51 ZAPM                 2:28.00    2:25.22  
       32.06  1:08.70  1:47.49  2:25.22                                    
 12 Ryan, James               50 1776                 2:30.00    2:25.23  
       34.00  1:10.39  1:47.99  2:25.23                                    
 13 Kornblatt, Daniel S       53 NIAG                 2:25.50    2:25.85  
       33.92  1:11.17  1:50.05  2:25.85                                    
 14 Sinsheimer, Bob           53 O*H*                 2:27.00    2:27.09  
       33.89  1:11.47  1:50.18  2:27.09                                    
 15 Simons, Randy             54 O*H*                 2:25.00    2:27.18  
       34.64  1:11.65  1:50.26  2:27.18                                    
 16 Inman, Grant M            51 TBAC                 2:27.15    2:28.59  
       34.93  1:14.20  1:53.05  2:28.59                                    
 17 Engineri, Paul J          51 NIAG                 2:30.90    2:30.54  
              1:13.29  1:53.84  2:30.54                                    
 18 Pyle, Edwin               53 HSNM                 2:20.20    2:31.10  
       34.58  1:12.40  1:52.24  2:31.10                                    
 19 Winter, Daniel J          50 NIAG                 2:28.00    2:34.95  
       36.01  1:13.95  1:54.94  2:34.95                                    
 20 Beachler, Michael P       51 1776                 2:32.00    2:37.89  
              1:14.78  1:56.28  2:37.89                                    
 21 Schrupp, Randall R        52 UNAT                 2:25.00    2:38.21  
       34.70  1:12.67  1:54.48  2:38.21                                    
 22 Saltzman, Edward M        52 DYNA                 2:38.21    2:39.08  
       35.98  1:14.35  1:57.03  2:39.08                                    
 23 Conn, Christopher         54 UNAT                 2:43.86    2:46.11  
       37.70  1:20.61  2:04.92  2:46.11                                    
 24 Anderson, John H          52   IM                 2:45.00    2:46.44  
       38.93  1:21.32  2:04.20  2:46.44                                    
 25 Burrows, Jeffrey W        51 O*H*                 4:00.00    3:48.40  
       46.56  1:46.26  2:49.07  3:48.40                                    
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52  VCM                 4:19.47    4:23.00  
       30.53  1:03.78  1:37.72  2:11.70  2:45.51  3:18.73  3:51.51  4:23.00
  2 Clemmons, Jim             52  MAM                 4:39.50    4:36.46  
       31.93  1:06.50  1:41.80  2:16.57  2:52.00  3:26.97  4:02.64  4:36.46
  3 Thornton, James S         50 AMAM                 5:03.50    4:48.86  
       34.74  1:13.12  1:50.67  2:28.24  3:05.08  3:41.77  4:15.93  4:48.86
  4 Owen, David H             50 GOLD                 4:59.00    4:55.61  
       34.56  1:11.49  1:48.71  2:26.12  3:03.92  3:41.82  4:19.54  4:55.61
  5 Thompson, Frank L         51 MICH                 5:00.87    4:58.36  
       34.07  1:10.50  1:49.12  2:26.75  3:05.23  3:42.83  4:21.59  4:58.36
  6 Baird, Billy Bob C        52 GOST                 5:25.00    4:58.84  
       34.09  1:11.09  1:48.50  2:27.00  3:05.00  3:43.60  4:21.79  4:58.84
  7 Martin, Jack R            51 1776                 5:04.00    5:00.58  
       34.49  1:11.43  1:50.64  2:29.32  3:09.44  3:47.64  4:26.40  5:00.58
  8 Ryan, James               50 1776                 5:06.00    5:00.65  
       36.03  1:13.42  1:51.80  2:30.45  3:09.20  3:47.14  4:24.86  5:00.65
  9 Arneson, Gaard            54 MICH                 5:04.10    5:05.69  
       35.62  1:14.39  1:52.79  2:32.01  3:10.80  3:49.84  4:28.56  5:05.69
 10 Engineri, Paul J          51 NIAG                 5:14.64    5:11.00  
       36.24  1:16.95  1:57.88  2:37.97  3:16.62  3:55.47  4:33.68  5:11.00
 11 Foote, David E            52  VCM                 5:16.60    5:14.31  
       36.45  1:16.20  1:56.86  2:37.51  3:17.98  3:58.65  4:37.40  5:14.31
 12 Inman, Grant M            51 TBAC                 5:14.90    5:16.86  
       36.04  1:15.79  1:57.11  2:38.23  3:19.45  4:00.48  4:39.93  5:16.86
 13 Davie, Robert W           50 SWIM                 5:30.00    5:23.25  
       38.24  1:17.84  1:59.64  2:40.57  3:23.61  4:03.46  4:45.18  5:23.25
 14 Winter, Daniel J          50 NIAG                 5:21.00    5:38.68  
       37.81  1:20.42  2:02.05  2:45.72  3:29.02  4:13.01  4:56.07  5:38.68
 15 Schrupp, Randall R        52 UNAT                 5:25.00    5:50.22  
       38.98  1:20.06           2:49.10  3:34.85  4:19.79  5:06.32  5:50.22
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52  MAM                 9:33.50    9:32.38  
       31.81  1:06.33  1:40.92  2:16.34  2:51.53  3:27.25  4:02.37  4:38.77
     5:14.73  5:51.12  6:27.66  7:04.92  7:42.01  8:18.92  8:56.02  9:32.38
  2 Thompson, Frank L         51 MICH                10:13.11   10:02.00  
       33.74  1:10.09  1:48.41  2:26.17  3:04.98  3:42.65  4:21.16  4:58.84
     5:37.43  6:15.79  6:54.37  7:32.43  8:10.67  8:48.05  9:25.86 10:02.00
  3 Ryan, James               50 1776                10:22.00   10:23.61  
       35.04  1:13.16  1:51.22  2:30.64  3:09.04  3:48.51  4:27.53  5:07.54
     5:47.09  6:27.36  7:07.40  7:47.93  8:27.18  9:06.77  9:45.83 10:23.61
  4 Baird, Billy Bob C        52 GOST                11:30.00   10:24.47  
       35.71  1:14.25  1:53.64  2:34.55  3:13.84  3:53.50  4:32.57  5:12.19
     5:50.79  6:30.04  7:08.43  7:47.92  8:26.78  9:06.93  9:46.00 10:24.47
  5 Arneson, Gaard            54 MICH                10:31.00   10:41.01  
       36.45  1:16.07  1:53.72  2:36.40  3:17.12  3:57.93  4:36.29  5:19.23
     5:55.95  6:40.11  7:20.94  8:01.16  8:41.89  9:22.16 10:02.78 10:41.01
  6 Martin, Jack R            51 1776                11:00.00   10:45.50  
       36.26  1:15.17  1:56.94  2:37.58  3:19.80  3:59.42  4:37.14  5:21.73
     6:04.04  6:44.29  7:25.26  8:07.60  8:49.38  9:29.19 10:09.59 10:45.50
  7 Warner, Frank             53  TYR                10:30.00   10:47.58  
       34.39  1:12.11  1:50.70  2:29.39  3:08.65  3:47.86  4:27.62  5:07.46
     5:48.05  6:29.17  7:10.82  7:53.21  8:36.44  9:20.07 10:04.30 10:47.58
  8 Levinson, David A         52 RINC                10:59.00   10:51.61  
       36.78  1:17.10  1:57.65  2:39.60  3:21.04  4:02.62  4:43.74  5:26.15
     6:07.55  6:48.91  7:29.80  8:11.21  8:52.06  9:32.71 10:12.72 10:51.61
  9 Winter, Daniel J          50 NIAG                11:26.00   11:20.62  
       38.11  1:20.58  2:02.55  2:45.31  3:20.59  4:10.57  4:50.03  5:36.37
     6:19.44  7:03.10  7:45.70  8:28.70  9:12.48  9:56.11 10:39.54 11:20.62
 10 Tingley, William          52 LAKE                11:30.00   11:38.92  
       37.25  1:17.41  2:00.70  2:43.03  3:27.24  4:10.31  4:55.43  5:38.97
     6:24.61  7:09.26  7:55.91  8:40.42  9:26.81 10:11.82 10:57.14 11:38.92
 11 Einsidler, Jon E          51 METR                11:30.00   11:53.97  
       39.45  1:21.60  2:05.59  2:49.23  3:34.27  4:18.49  5:03.86  5:48.38
     6:34.46  7:18.76  8:04.77  8:49.54  9:36.26 10:21.98 11:08.95 11:53.97
 12 Weisbrod, Andre           53 AMAM                12:45.20   12:28.53  
 13 Anderson, John H          52   IM                13:05.00   12:43.48  
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52  VCM                17:08.33   17:27.75  
       31.68  1:06.08  1:40.57  2:15.34  2:49.93  3:24.70  3:59.30  4:34.18
     5:08.91  5:43.70  6:18.39  6:53.22  7:28.01  8:03.20  8:38.05  9:13.32
     9:48.56 10:23.85 10:59.13 11:34.61 12:10.24 12:45.61 13:21.19 13:56.96
    14:32.76 15:08.61 15:43.99 16:19.58 16:54.56 17:27.75                  
  2 Owen, David H             50 GOLD                19:59.00   19:41.67  
       35.96  1:14.67  1:53.82  2:33.23  3:12.71  3:52.56  4:31.96  5:11.39
     5:50.98  6:30.85  7:10.33  7:50.28  8:29.47  9:09.12  9:42.25 10:28.13
    11:07.62 11:47.26 12:26.66 13:06.20 13:41.17 14:25.48 15:05.33 15:45.08
    16:24.77 17:04.80 17:44.46 18:24.43 19:03.86 19:41.67                  
  3 Engineri, Paul J          51 NIAG                20:23.04   20:19.82  
       37.26  1:17.63  1:59.73  2:39.93  3:21.12  4:00.65  4:41.82  5:21.86
     6:02.92  6:43.13  7:24.59  8:04.74  8:46.12  9:26.59 10:08.47 10:48.55
    11:31.23 12:11.30 12:52.67 13:32.89 14:14.15 14:54.43 15:37.10 16:17.24
    16:59.70 17:39.45 18:21.76 19:01.80 19:42.47 20:19.82                  
  4 Van Nort, Steven          51 ZAPM                22:59.00   20:46.56  
       36.30  1:14.86  1:56.06  2:36.66  3:17.95  3:58.02  4:39.88  5:21.46
     6:04.20  6:45.68  7:28.66  8:10.43  8:53.80  9:35.18 10:18.93 11:00.16
    11:42.63 12:23.89 13:07.15 13:48.20 14:31.25 15:11.81 15:54.82 16:36.65
    17:20.26 18:01.16 18:44.36 19:25.40 20:06.78 20:46.56                  
  5 Davie, Robert W           50 SWIM                21:30.00   21:14.38  
       39.60  1:21.76  2:06.52  2:50.02  3:34.86  4:18.15  5:02.81  5:45.86
     6:29.65  7:12.01  7:55.52  8:37.53  9:19.94 10:02.14 10:45.05 11:26.56
    12:09.17 12:50.65 13:33.24 14:15.00 14:57.50 15:39.22 16:21.65 17:03.30
    17:45.76 18:28.04 19:10.66 19:52.27 20:34.19 21:14.38                  
  6 Foote, David E            52  VCM                20:45.00   21:15.46  
       37.92  1:19.19  2:01.61  2:44.45  3:27.42  4:10.19  4:52.91  5:35.93
     6:18.96  7:02.09  7:44.57  8:27.98  9:11.13  9:54.47 10:37.18 11:20.19
    12:02.77 12:46.13 13:28.33 14:11.02 14:53.55 15:36.98 16:19.37 17:02.87
    17:45.25 18:28.86 19:11.54 19:54.48 20:36.70 21:15.46                  
  7 Beachler, Michael P       51 1776                22:30.00   21:58.49  
       39.00  1:22.17  2:06.93  2:51.25  3:35.93  4:21.23  5:05.99  5:51.59
     6:36.22  7:21.22  8:05.58  8:50.67  9:34.91 10:19.69 11:04.06 11:48.66
    12:32.40 13:16.80 14:00.80 14:45.06 15:28.74 16:13.02 16:56.67 17:40.67
    18:24.35 19:08.17 19:51.75 20:35.61 21:17.85 21:58.49                  
  8 Dorsch, Bill T            51 O*H*                20:49.00   22:43.04  
       38.57  1:19.20  2:02.08  2:44.84  3:28.33  4:11.83  4:55.86  5:40.13
     6:25.67  7:10.72  7:56.81  8:42.58  9:29.49 10:15.66 11:02.02 11:48.22
    12:35.16 13:21.96 14:08.84 14:55.69 15:42.56 16:29.03 17:15.59 18:02.04
    18:49.22 19:35.55 20:23.78 21:10.27 21:57.10 22:43.04                  
  9 Kassner, Michael E        52  WCM                23:59.00   23:54.75  
       40.78  1:26.29  2:13.63  3:00.94  3:49.52  4:36.96  5:25.50  6:13.88
     7:02.26  7:50.73  8:38.73  9:26.75 10:15.33 11:03.46 11:52.08 12:40.24
    13:28.95 14:16.98 15:05.29 15:53.38 16:41.80 17:29.39 18:17.92 19:06.13
    19:54.54 20:42.73 21:31.78 22:20.10 23:08.70 23:54.75                  
 10 Cowing, John M            53 MICH                23:30.00   24:12.65  
 11 Horsfield, Stephen P      50 O*H*                26:08.24   27:24.02  
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bober, Richard S          51 NCMS                   31.22      31.31  
  2 King, Wayne C             50 O*H*                   32.70      31.70  
  3 Pugliese, Mark            50 DCRP                   31.04      31.73  
  4 Wickham, Robert C         52 STAR                   32.70      31.98  
  5 Tingley, William          52 LAKE                   34.05      32.61  
  6 Harrison, Lonny W         54  DCM                   35.20      33.39  
  7 Warner, Frank             53  TYR                   33.50      33.78  
  8 Sinsheimer, Bob           53 O*H*                   33.90      34.34  
  9 Weisbrod, Andre           53 AMAM                   33.90      34.87  
 10 Thompson, Dale A          52 O*H*                   36.00      35.75  
 11 Miller, Jim               52 VMST                   36.90      36.22  
 12 Cowing, John M            53 MICH                   41.00      39.77  
 13 Sernoffsky, Dan           53 UNAT                   40.80      43.83  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bober, Richard S          51 NCMS                 1:08.21    1:07.84  
       33.22  1:07.84                                                      
  2 Pugliese, Mark            50 DCRP                 1:08.64    1:10.37  
       34.07  1:10.37                                                      
  3 Tingley, William          52 LAKE                 1:14.25    1:11.61  
       34.43  1:11.61                                                      
  4 King, Wayne C             50 O*H*                 1:14.90    1:11.93  
       33.60  1:11.93                                                      
  5 McCormack, Kevin M        50 SWIM                 1:12.90    1:12.39  
       35.30  1:12.39                                                      
  6 Thompson, Frank L         51 MICH                 1:14.10    1:14.68  
       36.47  1:14.68                                                      
  7 Sinsheimer, Bob           53 O*H*                 1:16.10    1:17.17  
       36.59  1:17.17                                                      
  8 Kornblatt, Daniel S       53 NIAG                 1:18.00    1:18.41  
       37.92  1:18.41                                                      
  9 Miller, Jim               52 VMST                 1:21.50    1:22.25  
       40.35  1:22.25                                                      
 10 Einsidler, Jon E          51 METR                 1:20.00    1:24.08  
       39.79  1:24.08                                                      
 11 Cowing, John M            53 MICH                 1:28.00    1:27.02  
       42.91  1:27.02                                                      
 12 Woelfel, Bradford B       53 GCMT                 1:24.10    1:36.58  
       48.37  1:36.58                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52  VCM                 2:25.70    2:27.14  
       35.63  1:13.20  1:50.05  2:27.14                                    
  2 Bober, Richard S          51 NCMS                 2:28.85    2:35.33  
       36.40  1:14.99  1:56.22  2:35.33                                    
  3 Owen, David H             50 GOLD                 2:45.00    2:39.91  
       38.88  1:18.99  2:00.43  2:39.91                                    
  4 Thompson, Frank L         51 MICH                 2:41.24    2:40.19  
       37.62  1:18.80  2:00.15  2:40.19                                    
  5 Harrison, Lonny W         54  DCM                 2:48.00    2:40.22  
       38.07  1:18.94  1:59.72  2:40.22                                    
  6 Pugliese, Mark            50 DCRP                 2:32.73    2:40.24  
       36.03  1:16.47  2:00.45  2:40.24                                    
  7 Tingley, William          52 LAKE                 2:41.80    2:42.20  
       38.48  1:19.59  2:02.58  2:42.20                                    
  8 McCormack, Kevin M        50 SWIM                 2:37.00    2:43.66  
       39.36  1:20.49  2:04.62  2:43.66                                    
  9 Warner, Frank             53  TYR                 2:43.00    2:45.80  
       38.03  1:19.97  2:02.74  2:45.80                                    
 10 Kornblatt, Daniel S       53 NIAG                 2:51.00    2:50.51  
       40.00  1:24.04  2:07.98  2:50.51                                    
 11 Weisbrod, Andre           53 AMAM                 2:52.50    2:54.49  
       41.65  1:26.51  2:12.32  2:54.49                                    
 12 Miller, Jim               52 VMST                 2:59.20    2:57.27  
       42.78  1:25.94  2:12.50  2:57.27                                    
 13 Sinsheimer, Bob           53 O*H*                 2:49.00    2:57.44  
       41.76  1:26.21  2:12.16  2:57.44                                    
 14 Einsidler, Jon E          51 METR                 2:55.00    3:03.52  
       42.95  1:29.21  2:16.05  3:03.52                                    
 15 Cowing, John M            53 MICH                 3:05.00    3:10.69  
       43.82  1:31.84  2:20.87  3:10.69                                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Timothy M          50 GOLD                   32.90      32.85  
  2 Enright, Richard P        50 UNAT                   34.50      33.92  
  3 Stark, Allen L            53 OREG                   33.95      33.99  
  4 Korner, Dale E            50 O*H*                   34.00      34.36  
  5 Brown, Robert V           50 GAJA                   34.80      35.37  
  6 Hansen, Steve             51 MICH                   36.81      36.83  
  7 Donnelly, James M         53 SWIM                   37.38      36.84  
  8 Rotthoff, David G         51 O*H*                   37.01      37.02  
  9 Burns, Robert D           50 O*H*                   37.00      37.12  
 10 Sharpe, Kenneth N         50 DYNA                   36.50      37.25  
 11 Hoffman, Charles L        52 TERR                   35.91      37.77  
 12 Pyle, Edwin               53 HSNM                   37.80      37.83  
 13 Savage, Patrick D         51 O*H*                   37.60      38.43  
 14 Haverland, Rick A         50 GOST                   40.00      39.83  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Timothy M          50 GOLD                 1:13.90    1:13.40  
       33.87  1:13.40                                                      
  2 Enright, Richard P        50 UNAT                 1:18.00    1:17.24  
       36.72  1:17.24                                                      
  3 Korner, Dale E            50 O*H*                 1:13.05    1:17.36  
       37.40  1:17.36                                                      
  4 Stark, Allen L            53 OREG                 1:17.86    1:18.02  
       36.56  1:18.02                                                      
  5 Brown, Robert V           50 GAJA                 1:18.62    1:18.69  
       36.98  1:18.69                                                      
  6 Donnelly, James M         53 SWIM                 1:23.79    1:22.12  
       37.63  1:22.12                                                      
  7 Hansen, Steve             51 MICH                 1:22.55    1:22.17  
       38.41  1:22.17                                                      
  8 Inman, Grant M            51 TBAC                 1:23.10    1:23.19  
       39.55  1:23.19                                                      
  9 Burns, Robert D           50 O*H*                 1:23.00    1:24.55  
       38.90  1:24.55                                                      
 10 Rotthoff, David G         51 O*H*                 1:27.91    1:28.17  
       40.02  1:28.17                                                      
 11 Payne, Bob                52 NCMS                 1:28.24    1:30.58  
       40.68  1:30.58                                                      
 12 Haverland, Rick A         50 GOST                 1:32.00    1:34.80  
       42.96  1:34.80                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Timothy M          50 GOLD                 2:49.90    2:44.60  
       37.87  1:19.58  2:02.57  2:44.60                                    
  2 Clemmons, Jim             52  MAM                 2:54.50    2:47.89  
       39.90  1:21.65  2:05.37  2:47.89                                    
  3 Enright, Richard P        50 UNAT                 2:50.00    2:49.56  
       39.20  1:22.23  2:06.00  2:49.56                                    
  4 Brown, Robert V           50 GAJA                 2:53.23    2:50.83  
       38.93  1:23.68  2:06.82  2:50.83                                    
  5 Stark, Allen L            53 OREG                 2:52.54    2:52.90  
       40.18  1:23.90  2:09.25  2:52.90                                    
  6 Coxhead, George L         50 NCMS                 2:58.50    2:58.23  
       39.95  1:25.82  2:11.36  2:58.23                                    
  7 Hansen, Steve             51 MICH                 3:01.25    3:01.63  
       40.86  1:26.84  2:13.13  3:01.63                                    
  8 Donnelly, James M         53 SWIM                 3:04.00    3:04.62  
       40.63  1:26.01  2:14.13  3:04.62                                    
  9 Burns, Robert D           50 O*H*                 3:10.00    3:08.48  
       41.61  1:28.97  2:17.18  3:08.48                                    
 10 Seltzer, Robert L         51  NEM                 2:58.00    3:10.11  
       43.67  1:30.90  2:20.54  3:10.11                                    
 11 Van Nort, Steven          51 ZAPM                 3:15.00    3:10.92  
       43.12  1:30.70  2:21.28  3:10.92                                    
 12 Pyle, Edwin               53 HSNM                 2:55.30    3:11.18  
       40.41  1:28.60  2:19.59  3:11.18                                    
 13 Gondek, Paul C            50  GSM                 3:17.06    3:22.91  
       43.31  1:34.21  2:28.10  3:22.91                                    
 14 Einsidler, Jon E          51 METR                 3:15.00    3:26.45  
       46.40  1:39.15  2:32.01  3:26.45                                    
 15 Payne, Bob                52 NCMS                 3:22.62    3:28.16  
       43.14  1:36.08  2:32.66  3:28.16                                    
 16 Rotthoff, David G         51 O*H*                 3:12.00    3:35.01  
       45.51  1:38.65  2:37.86  3:35.01                                    
 17 Haverland, Rick A         50 GOST                 3:30.00    3:43.18  
       46.80  1:43.33  2:42.29  3:43.18                                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              51  NEM                   27.87      27.59  
  2 Pugliese, Mark            50 DCRP                   28.15      28.54  
  3 Wickham, Robert C         52 STAR                   28.40      29.15  
  4 McCormack, Kevin M        50 SWIM                   28.30      29.23  
  5 King, Wayne C             50 O*H*                   31.90      29.66  
  6 Oates, David R            52 GMUP                   32.50      29.85  
  7 Coxhead, George L         50 NCMS                   31.30      30.91  
  8 Steffl, Jim               51 MICH                   31.10      30.98  
  9 Sharpe, Kenneth N         50 DYNA                   31.60      31.09  
 10 Hoffman, Charles L        52 TERR                   32.77      31.20  
 11 Simons, Randy             54 O*H*                   30.90      31.90  
 12 Weisbrod, Andre           53 AMAM                   33.50      32.58  
 13 Savage, Patrick D         51 O*H*                   31.90      32.64  
 14 Engineri, Paul J          51 NIAG                   36.48      33.25  
 15 Hansen, Steve             51 MICH                   33.20      34.22  
 16 Conn, Christopher         54 UNAT                   33.64      34.75  
 17 Payne, Bob                52 NCMS                   34.43      35.15  
 18 Woelfel, Bradford B       53 GCMT                   33.60      35.26  
 19 Horsfield, Stephen P      50 O*H*                   36.41      35.73  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              51  NEM                 1:03.07    1:02.69  
       28.55  1:02.69                                                      
  2 McCormack, Kevin M        50 SWIM                 1:04.20    1:06.29  
       31.51  1:06.29                                                      
  3 Oates, David R            52 GMUP                 1:14.50    1:07.27  
       31.67  1:07.27                                                      
  4 Thornton, James S         50 AMAM                 1:07.70    1:07.68  
       31.74  1:07.68                                                      
  5 Wickham, Robert C         52 STAR                 1:09.00    1:08.15  
       31.18  1:08.15                                                      
  6 Van Nort, Steven          51 ZAPM                 1:18.00    1:12.02  
       33.93  1:12.02                                                      
  7 Coxhead, George L         50 NCMS                 1:09.50    1:13.22  
       32.30  1:13.22                                                      
  8 Seltzer, Robert L         51  NEM                 1:10.00    1:13.78  
       33.07  1:13.78                                                      
  9 Pyle, Edwin               53 HSNM                 1:10.00    1:14.99  
       34.96  1:14.99                                                      
 10 Steffl, Jim               51 MICH                 1:15.28    1:20.27  
       36.35  1:20.27                                                      
 11 Savage, Patrick D         51 O*H*                 1:13.00    1:21.27  
 12 Woelfel, Bradford B       53 GCMT                 1:17.90    1:29.15  
       42.23  1:29.15                                                      
 -- Levinson, David A         52 RINC                 1:12.00         DQ  
       35.46       DQ                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              51  NEM                 2:33.00    2:33.31  
       30.17  1:05.52  1:43.23  2:33.31                                    
  2 Arneson, Gaard            54 MICH                 2:55.10    2:51.04  
       37.48  1:21.09  2:05.46  2:51.04                                    
  3 Hansen, Steve             51 MICH                 2:54.15    2:52.13  
       37.08  1:20.10  2:04.60  2:52.13                                    
  4 Ryan, James               50 1776                 3:05.06    3:08.37  
       39.77  1:27.23  2:16.90  3:08.37                                    
  5 Foote, David E            52  VCM                 3:20.00    3:35.47  
              1:30.92  2:34.37  3:35.47                                    
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Timothy M          50 GOLD                 2:31.90    2:26.38  
       31.11  1:09.41  1:51.37  2:26.38                                    
  2 Shaw, Greg J              51  NEM                 2:31.50    2:29.13  
       29.11  1:09.58  1:54.60  2:29.13                                    
  3 Clemmons, Jim             52  MAM                 2:29.50    2:29.62  
       32.35  1:12.26  1:55.98  2:29.62                                    
  4 Brown, Robert V           50 GAJA                 2:33.92    2:34.73  
       32.43  1:14.28  1:58.95  2:34.73                                    
  5 Enright, Richard P        50 UNAT                 2:35.00    2:38.68  
       33.43  1:16.03  2:01.01  2:38.68                                    
  6 Coxhead, George L         50 NCMS                 2:37.20    2:42.05  
       33.51  1:17.31  2:05.20  2:42.05                                    
  7 Inman, Grant M            51 TBAC                 2:41.72    2:42.45  
       33.54  1:18.53  2:04.51  2:42.45                                    
  8 Seltzer, Robert L         51  NEM                 2:38.00    2:44.71  
       33.24  1:19.08  2:08.26  2:44.71                                    
  9 Pyle, Edwin               53 HSNM                 2:37.80    2:46.33  
       34.03  1:18.67  2:06.68  2:46.33                                    
 10 Levinson, David A         52 RINC                 2:45.00    2:50.25  
       36.88  1:23.54  2:12.64  2:50.25                                    
 11 Davie, Robert W           50 SWIM                 2:52.00    2:53.54  
       35.43  1:23.88  2:14.38  2:53.54                                    
 12 Donnelly, James M         53 SWIM                 2:50.42    2:54.82  
       36.86  1:20.71  2:12.06  2:54.82                                    
 13 Savage, Patrick D         51 O*H*                 2:46.00    2:59.90  
       36.30  1:26.88  2:18.80  2:59.90                                    
 14 Foote, David E            52  VCM                 3:01.00    3:02.83  
       37.35  1:30.99  2:25.12  3:02.83                                    
 15 Conn, Christopher         54 UNAT                 3:10.48    3:07.30  
       37.71  1:30.09  2:26.22  3:07.30                                    
 16 Schrupp, Randall R        52 UNAT                 2:40.00    3:08.00  
       38.68  1:27.89  2:24.43  3:08.00                                    
 17 Gondek, Paul C            50  GSM                 3:07.70    3:14.91  
       38.99  1:34.51  2:27.26  3:14.91                                    
 18 Starrett, Jim L           50 O*H*                 3:30.00    3:19.34  
       40.70  1:30.33  2:32.34  3:19.34                                    
 -- Harrison, Lonny W         54  DCM                 2:41.00         DQ  
       31.84  1:12.98  2:00.57       DQ                                    
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52  VCM                 5:12.00    5:07.52  
       32.54  1:08.99  1:49.72  2:29.01  3:15.23  4:02.11  4:36.16  5:07.52
  2 Clemmons, Jim             52  MAM                 5:22.50    5:20.62  
       33.11  1:10.80  1:54.64  2:37.69  3:24.51  4:11.37  4:46.35  5:20.62
  3 Shead, Timothy M          50 GOLD                 5:35.00    5:31.08  
       35.84  1:17.75  2:02.04  2:46.23  3:31.21  4:18.29  4:54.76  5:31.08
  4 Enright, Richard P        50 UNAT                 5:45.00    5:47.16  
       34.71  1:20.69  2:08.34  2:55.59  3:41.63  4:28.15  5:07.92  5:47.16
  5 Coxhead, George L         50 NCMS                 5:40.50    5:53.25  
       34.17  1:14.21  2:05.01  2:54.50  3:47.28  4:37.63  5:16.62  5:53.25
  6 Arneson, Gaard            54 MICH                 5:59.10    5:53.49  
              1:20.33  2:07.92  2:54.01  3:45.00  4:37.16  5:15.81  5:53.49
  7 Owen, David H             50 GOLD                 6:00.00    5:58.75  
       39.48  1:27.47  2:13.48  2:56.97  3:51.88  4:43.96  5:22.85  5:58.75
  8 Van Nort, Steven          51 ZAPM                 6:20.00    6:07.94  
       37.43  1:20.25  2:12.38  3:01.10  3:51.77  4:45.61  5:29.42  6:07.94
  9 Ryan, James               50 1776                 6:15.00    6:09.72  
       38.27  1:23.54  2:16.33  3:07.67  3:59.41  4:53.33  5:32.51  6:09.72
 10 Foote, David E            52  VCM                 6:38.40    6:45.79  
       41.28  1:35.26  2:37.67  3:29.72  4:27.37  5:23.50  6:06.94  6:45.79
 11 Gondek, Paul C            50  GSM                 6:49.24    7:07.54  
       42.03  1:41.44  2:40.33  3:37.85  4:30.94  5:26.65  6:17.68  7:07.54
 -- Einsidler, Jon E          51 METR                 6:20.00         DQ  
       42.47  1:30.46  2:22.69  3:14.31  4:12.34  5:08.81  5:54.87       DQ
 -- Donnelly, James M         53 SWIM                 6:24.00         DQ  
       38.24  1:26.61  2:17.28  3:05.42  3:57.15  4:49.31  5:33.08       DQ
Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #20Sponsor #35Sponsor #36
Sponsor #42Sponsor #52Sponsor #41Sponsor #14Sponsor #47Sponsor #13
Sponsor #25
Sponsor #49Sponsor #51Sponsor #44Sponsor #50Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #45