2002 Long Course National Championships

Men's Results - Age 45-49

Final Results

[Back to list of results]

Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          48 O*H*                   25.51      25.32  
  2 McCabe, Thomas J          45   IM                   26.00      25.56  
  3 Tudor, John B             45 VMST                   26.80      25.90  
  4 Franklin, Steve E         45 O*H*                   27.33      26.37  
  5 Van Boer, Eric D          48 RHMS                   26.50      26.47  
  6 Dodson, Phil L            49   IM                   26.89      26.53  
  7 Lukens, Jeffrey A         49 UNAT                   27.00      26.83  
  8 Erickson, Tim D           46 GOLD                   27.00      27.33  
  9 Riggs, Jonathan D         45 MICH                   29.80      27.36  
 10 Norman, Mark B            48  MVM                   27.29      27.63  
 11 Laughlin, Patrick O       48 DYNA                   27.82      27.66  
 12 Mead, Jeffrey D           46 DCAC                   28.51      27.75  
 13 Carson, Charles A         48 METR                   28.00      28.05  
 14 Thoman, Henry N           45 GOST                   29.02      28.25  
 15 Horwitz, Lou              49 O*H*                   28.50      28.37  
 16 Carrow, Hill              47 NCMS                   28.00      28.56  
 17 Chadwick, Paul M          45 MICH                   29.30      28.75  
 18 Walters, Dave M           46 O*H*                   26.50      28.92  
 19 Anderson, Mark J          49   IM                   29.00      29.61  
 20 Herman, Timothy S         46 NIAG                   29.70      30.94  
 21 McCrae, Keith R           46 O*H*                   33.00      31.20  
 22 Marburger, David L        48 O*H*                   32.00      34.04  
 23 Smith, Don E              45 UNAT                   45.47      40.90  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          48 O*H*                   55.27      54.89  
       26.28    54.89                                                      
  2 McCabe, Thomas J          45   IM                   57.00      56.67  
       27.08    56.67                                                      
  3 Dodson, Phil L            49   IM                   58.58      58.22  
       27.78    58.22                                                      
  4 Franklin, Steve E         45 O*H*                 1:00.26      58.27  
       28.10    58.27                                                      
  5 Frazier, Russell R        48  SPM                   59.49      59.12  
       28.66    59.12                                                      
  6 Van Boer, Eric D          48 RHMS                 1:01.00      59.19  
       28.30    59.19                                                      
  7 Hudson, John S            47 GMUP                   59.80      59.96  
       29.09    59.96                                                      
  8 Riggs, Jonathan D         45 MICH                 1:05.00    1:00.48  
       28.19  1:00.48                                                      
  9 Lukens, Jeffrey A         49 UNAT                 1:00.00    1:00.74  
       28.20  1:00.74                                                      
 10 Musial, Wieslaw           45 TYMS                 1:02.00    1:00.85  
       29.90  1:00.85                                                      
 11 Love, Donald S            48 TPIT                 1:02.50    1:01.44  
       29.27  1:01.44                                                      
 12 Stevens, Craig W          49 1776                 1:04.10    1:01.85  
       30.19  1:01.85                                                      
 13 Carson, Charles A         48 METR                 1:01.50    1:02.61  
       30.42  1:02.61                                                      
 14 Chadwick, Paul M          45 MICH                 1:04.90    1:02.71  
       29.60  1:02.71                                                      
 15 Mead, Jeffrey D           46 DCAC                 1:04.77    1:02.78  
       29.09  1:02.78                                                      
 16 Thoman, Henry N           45 GOST                 1:05.57    1:02.85  
       30.42  1:02.85                                                      
 17 Norman, Mark B            48  MVM                 1:03.50    1:03.75  
       31.29  1:03.75                                                      
 18 Laughlin, Patrick O       48 DYNA                 1:03.59    1:03.93  
       29.58  1:03.93                                                      
 19 McCandless, Peter H       46 MOVY                 1:06.00    1:05.16  
       30.90  1:05.16                                                      
 20 Arnold, Fredy C           47 UNAT                 1:08.00    1:06.54  
       31.16  1:06.54                                                      
 21 McCrae, Keith R           46 O*H*                 1:16.00    1:10.06  
       34.30  1:10.06                                                      
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Dan           45 MICH                 2:05.00    2:00.89  
       28.28    58.57  1:30.31  2:00.89                                    
  2 Groselle, Jack R          48 O*H*                 2:03.22    2:01.30  
       27.18    57.15  1:29.76  2:01.30                                    
  3 McCabe, Thomas J          45   IM                 2:07.00    2:05.91  
       29.18  1:00.59  1:33.08  2:05.91                                    
  4 Callahan, Jim             45 GCMT                 2:10.00    2:06.05  
       30.47  1:02.27  1:34.39  2:06.05                                    
  5 Perout, Jeffrey J         49  GSC                 2:14.50    2:07.95  
       30.73  1:03.88  1:36.07  2:07.95                                    
  6 Hudson, John S            47 GMUP                 2:12.20    2:10.25  
       31.10  1:04.01  1:37.81  2:10.25                                    
  7 Dodson, Phil L            49   IM                 2:09.81    2:12.60  
       31.21  1:03.65  1:38.60  2:12.60                                    
  8 Frazier, Russell R        48  SPM                 2:12.50    2:13.07  
       31.95  1:05.83  1:39.96  2:13.07                                    
  9 Erickson, Tim D           46 GOLD                 2:12.50    2:14.56  
       30.91  1:04.74  1:38.88  2:14.56                                    
 10 Facchine, Kevin L         47 NCMS                 2:15.12    2:14.90  
       30.60  1:04.35  1:39.76  2:14.90                                    
 11 Love, Donald S            48 TPIT                 2:22.00    2:15.21  
       30.85  1:04.50  1:40.23  2:15.21                                    
 12 Bright, David C           49  NEM                 2:18.00    2:16.29  
       31.09  1:05.49  1:41.04  2:16.29                                    
 13 Lukens, Jeffrey A         49 UNAT                 2:18.00    2:19.09  
       32.58  1:06.95  1:43.28  2:19.09                                    
 14 Stevens, Craig W          49 1776                 2:17.10    2:19.12  
       32.84  1:07.18  1:44.34  2:19.12                                    
 15 Denes, Thomas A           45 ANCM                 2:22.00    2:20.01  
       33.20  1:09.77  1:44.65  2:20.01                                    
 16 Riggs, Jonathan D         45 MICH                 2:20.00    2:22.54  
       32.17  1:07.73  1:45.18  2:22.54                                    
 17 Bennewitz, Kirk           48   IM                 2:22.35    2:24.35  
       32.07  1:07.43  1:45.62  2:24.35                                    
 18 Chadwick, Paul M          45 MICH                 2:27.30    2:25.61  
       31.80  1:06.30  1:45.34  2:25.61                                    
 18 Bokulic, Ronald E         48 GOST                 2:25.00    2:25.61  
       32.30  1:09.22  1:47.36  2:25.61                                    
 20 Horwitz, Lou              49 O*H*                 2:26.00    2:28.24  
       35.52  1:13.40  1:52.76  2:28.24                                    
 21 Anderson, Mark J          49   IM                 2:26.54    2:28.35  
       35.28  1:13.30  1:52.57  2:28.35                                    
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Dan           45 MICH                 4:25.00    4:21.13  
       30.14  1:03.85  1:37.64  2:11.36  2:44.82  3:17.81  3:50.17  4:21.13
  2 Callahan, Jim             45 GCMT                 4:32.00    4:27.25  
       31.97  1:05.47  1:39.33  2:12.82  2:46.32  3:19.91  3:54.00  4:27.25
  3 Hudson, John S            47 GMUP                 4:45.40    4:41.05  
       33.07  1:07.65  1:43.70  2:19.07  2:55.90  3:31.93  4:08.56  4:41.05
  4 Nevid, Nathan E           45 GOLD                 4:47.40    4:42.12  
       32.21  1:06.40  1:41.83  2:16.98  2:53.40  3:29.53  4:06.38  4:42.12
  5 Erickson, Tim D           46 GOLD                 4:35.70    4:44.07  
       32.47  1:08.72  1:45.10  2:21.65  2:58.15  3:34.37  4:09.95  4:44.07
  6 Frazier, Russell R        48  SPM                 4:43.50    4:44.13  
       33.32  1:09.52  1:46.26  2:23.16  2:59.70  3:36.14  4:11.41  4:44.13
  7 Wasserman, Neil R         47 GOST                 4:45.80    4:44.78  
       32.34  1:09.00  1:45.73  2:22.88  2:59.22  3:35.85  4:11.12  4:44.78
  8 Dodson, Phil L            49   IM                 4:42.14    4:46.03  
       33.94  1:09.34  1:46.42  2:23.00  3:00.31  3:36.40  4:12.69  4:46.03
  9 Facchine, Kevin L         47 NCMS                 4:55.54    4:52.00  
       32.67  1:09.33  1:46.94  2:24.44  3:02.17  3:39.78  4:16.98  4:52.00
 10 Love, Donald S            48 TPIT                 5:04.00    4:53.19  
       33.01  1:08.73  1:46.70  2:24.49  3:02.79  3:40.40  4:18.17  4:53.19
 11 Stevens, Craig W          49 1776                 5:10.30    4:53.73  
       33.93  1:10.86  1:48.18  2:26.20  3:04.37  3:43.07  4:19.92  4:53.73
 12 Durstein, Richard N       47 TPIT                 5:15.35    4:54.17  
       33.69  1:09.68  1:47.83  2:25.64  3:04.12  3:41.49  4:18.94  4:54.17
 13 Bright, David C           49  NEM                 4:59.00    4:55.57  
       33.18  1:09.48  1:47.10  2:25.65  3:03.76  3:42.04  4:20.15  4:55.57
 14 Bennewitz, Kirk           48   IM                 5:25.30    5:10.23  
       34.45  1:13.21  1:52.10  2:32.19  3:11.81  3:52.34  4:31.62  5:10.23
 15 Chadwick, Paul M          45 MICH                 5:19.90    5:15.13  
       33.93  1:10.69  1:50.65  2:30.98  3:13.01  3:54.35  4:36.49  5:15.13
 16 Marburger, David L        48 O*H*                 6:10.00    5:32.14  
       38.62  1:18.53  1:59.65  2:42.22  3:25.08  4:08.06  4:50.46  5:32.14
 17 Huneke, Jan C             48 GOST                 5:15.80    5:32.63  
       34.49  1:14.38  1:55.65  2:37.85  3:20.71  4:04.45  4:49.28  5:32.63
 18 Schwartz, Mark D          47 GCMT                 6:15.00    6:07.34  
       43.47  1:28.03  2:16.09  3:02.61  3:51.91  4:38.23  5:25.03  6:07.34
 19 McCardle, Kevin T         47 O*H*                 5:53.00    6:16.68  
       39.91  1:26.76  2:15.10  3:03.07  3:51.78  4:39.99  5:28.82  6:16.68
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Jim             45 GCMT                 9:25.00    9:14.77  
       32.39  1:06.85  1:41.45  2:16.21  2:50.77  3:25.84  4:00.58  4:35.59
     5:10.27  5:45.33  6:20.30  6:55.40  7:30.13  8:05.13  8:40.16  9:14.77
  2 Hudson, John S            47 GMUP                 9:49.90    9:29.27  
       33.91  1:09.47  1:45.47  2:21.16  2:57.89  3:33.77  4:10.15  4:45.72
     5:21.80  5:57.42  6:34.32  7:10.13  7:46.34  8:21.34  8:56.63  9:29.27
  3 Nevid, Nathan E           45 GOLD                 9:58.00    9:52.62  
       33.46  1:09.54  1:45.29  2:21.95  2:58.19  3:35.76  4:12.82  4:50.62
     5:27.85  6:05.75  6:43.10  7:22.04  7:59.79  8:38.44  9:15.67  9:52.62
  4 Frazier, Russell R        48  SPM                 9:52.00    9:55.82  
       33.86  1:10.37  1:47.21  2:24.09  3:01.68  3:39.20  4:16.38  4:53.76
     5:30.02  6:08.81  6:46.81  7:24.87  7:56.60  8:41.25  9:16.80  9:55.82
  5 Erickson, Tim D           46 GOLD                 9:45.00    9:57.75  
       32.83  1:08.52  1:45.26  2:22.07  2:58.94  3:36.38  4:13.76  4:51.43
     5:29.59  6:07.76  6:45.65  7:24.11  8:02.92  8:41.30  9:20.27  9:57.75
  6 Facchine, Kevin L         47 NCMS                10:22.01   10:08.49  
       34.21  1:10.93  1:49.61  2:27.65  2:59.52  3:45.06  4:24.21  5:02.53
     5:41.96  6:20.12  6:58.80  7:36.24  8:14.89  8:52.64  9:31.67 10:08.49
  7 Stevens, Craig W          49 1776                11:10.00   10:17.54  
       34.39  1:12.33  1:47.11  2:31.11  3:10.65  3:49.29  4:28.68  5:07.78
     5:46.85  6:25.84  7:05.81  7:45.59  8:25.34  9:03.63  9:42.17 10:17.54
  8 Bright, David C           49  NEM                10:20.00   10:21.45  
       33.27  1:09.55  1:48.48  2:26.76  3:05.91  3:43.75  4:23.69  5:02.92
     5:43.11  6:22.31  7:03.13  7:43.00  8:23.83  9:03.65  9:43.89 10:21.45
  9 Love, Donald S            48 TPIT                10:45.00   10:25.07  
       34.77  1:12.56  1:51.88  2:31.41  3:10.83  3:51.66  4:31.53  5:11.96
     5:51.44  6:31.02  7:10.34  7:49.24  8:28.95  9:08.07  9:47.14 10:25.07
 10 Denes, Thomas A           45 ANCM                11:00.00   10:43.03  
 11 Anderson, Mark J          49   IM                11:02.50   11:13.46  
       37.47  1:17.29  1:59.96  2:41.10  3:24.31  4:05.99  4:49.06  5:31.25
     6:15.23  6:57.55  7:41.92  8:24.52  9:08.75  9:50.50 10:33.84 11:13.46
 12 Grassell, Duane V         45 O*H*                13:17.00   12:45.86  
       59.20  1:24.93           5:54.82  7:34.39  9:13.99 10:52.56 12:45.86
 13 Hubbard, Rich             49 WMAC                13:45.00   12:59.73  
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         47 GOST                19:03.00   18:46.29  
       33.30  1:10.33  1:47.38  2:24.72  3:02.16  3:39.93  4:17.25  4:55.04
     5:32.55  6:10.10  6:47.67  7:25.52  8:03.10  8:41.04  9:18.74  9:56.25
    10:33.90 11:11.95 11:50.03 12:28.45 13:06.69 13:45.58 14:23.86 15:02.32
    15:40.54 16:18.95 16:56.66 17:34.57 18:11.83 18:46.29                  
  2 Bennewitz, Kirk           48   IM                21:01.01   20:37.23  
       35.25  1:14.37  1:54.97  2:36.85  3:19.53  4:01.09  4:42.65  5:24.20
     6:05.79  6:47.18  7:29.03  8:10.35  8:52.42  9:33.86 10:15.29 10:56.26
    11:37.65 12:19.10 13:00.59 13:42.33 14:23.93 15:05.85 15:47.53 16:28.81
    17:10.32 17:51.79 18:33.33 19:14.84 19:56.82 20:37.23                  
  3 Chadwick, Paul M          45 MICH                21:37.00   20:54.27  
       35.46  1:14.51  1:55.33  2:37.14  3:18.86  4:01.00  4:43.19  5:25.38
     6:00.25  6:49.75  7:32.12  8:14.15  8:56.18  9:38.36 10:20.09 11:02.50
    11:44.68 12:27.37 13:09.71 13:52.11 14:34.98 15:18.08 16:00.68 16:43.92
    17:26.33 18:08.49 18:50.86 19:33.00 20:15.16 20:54.27                  
  4 Carr, Steve C             49 GCMT                22:00.00   23:11.68  
       37.67  1:20.32  2:05.62  2:50.33  3:36.36  4:20.74  5:07.75  5:53.48
     6:40.11  7:25.73  8:13.36  8:58.62  9:46.48 10:32.73 11:19.90 12:06.31
    12:54.96 13:41.48 14:29.96 15:16.38 16:04.59 16:51.35 17:39.52 18:27.42
    19:15.99 20:02.86 20:51.58 21:38.21 22:25.80 23:11.68                  
  5 Marburger, David L        48 O*H*                28:00.00   23:30.68  
       40.96  1:25.24  2:11.92  2:57.77  3:45.18  4:31.43  5:18.70  6:05.74
     6:54.01  7:40.70  8:28.19  9:15.04 10:03.03 10:49.91 11:37.98 12:25.36
    13:13.43 14:00.73 14:49.42 15:36.69 16:25.35 17:12.13 18:00.98 18:47.85
    19:36.43 20:23.13 21:11.63 21:58.59 22:46.54 23:30.68                  
  6 McCardle, Kevin T         47 O*H*                23:30.00   24:57.66  
                                3:06.92           3:54.01           4:47.22
              6:27.03           7:03.25           8:06.59           9:45.89
             11:25.26          13:05.51          14:47.21          16:31.61
             18:12.75          19:56.09 24:57.66                           
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perout, Jeffrey J         49  GSC                   31.80      30.93  
  2 Musial, Wieslaw           45 TYMS                   30.50      31.18  
  3 Lukens, Jeffrey A         49 UNAT                   32.00      31.32  
  4 Walters, Dave M           46 O*H*                   32.50      31.94  
  5 Riggs, Jonathan D         45 MICH                   34.00      31.95  
  6 Thoman, Henry N           45 GOST                   34.43      32.71  
  7 Shaw, Chuck H             49 O*H*                   34.00      32.91  
  8 Van Boer, Eric D          48 RHMS                   32.50      32.96  
  9 Feinstein, John           47 ANCM                   34.40      33.56  
 10 Carson, Charles A         48 METR                   33.80      34.07  
 11 Horwitz, Lou              49 O*H*                   34.20      34.50  
 12 Mead, Jeffrey D           46 DCAC                   36.14      34.55  
 13 Huneke, Jan C             48 GOST                   35.80      36.99  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musial, Wieslaw           45 TYMS                 1:05.50    1:06.03  
       32.19  1:06.03                                                      
  2 Perout, Jeffrey J         49  GSC                 1:08.00    1:07.80  
       32.91  1:07.80                                                      
  3 Lukens, Jeffrey A         49 UNAT                 1:10.00    1:08.81  
       32.65  1:08.81                                                      
  4 Bliss, Thomas G           48 SPCO                 1:11.50    1:10.23  
       34.70  1:10.23                                                      
  5 Mykleby, Geoffrey L       49   IM                 1:16.00    1:11.30  
       34.41  1:11.30                                                      
  6 Van Boer, Eric D          48 RHMS                 1:13.50    1:12.11  
       35.01  1:12.11                                                      
  7 Bright, David C           49  NEM                 1:13.00    1:12.46  
       34.77  1:12.46                                                      
  8 Thoman, Henry N           45 GOST                 1:16.60    1:12.73  
       36.38  1:12.73                                                      
  9 Shaw, Chuck H             49 O*H*                 1:15.00    1:12.82  
       35.42  1:12.82                                                      
 10 Riggs, Jonathan D         45 MICH                 1:15.50    1:12.92  
       34.73  1:12.92                                                      
 11 Craig, John M             48 CONN                 1:12.00    1:13.82  
       35.39  1:13.82                                                      
 12 Horwitz, Lou              49 O*H*                 1:13.50    1:14.18  
       35.98  1:14.18                                                      
 13 Bennewitz, Kirk           48   IM                 1:17.10    1:18.16  
       38.11  1:18.16                                                      
 14 Feinstein, John           47 ANCM                 1:17.50    1:21.93  
       39.03  1:21.93                                                      
 15 Moon, Tom R               47 O*H*                 1:37.39    1:34.25  
       47.71  1:34.25                                                      
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musial, Wieslaw           45 TYMS                 2:21.00    2:20.37  
       33.61  1:09.12  1:45.39  2:20.37                                    
  2 Stephenson, Dan           45 MICH                 2:25.00    2:24.87  
       35.63  1:11.93  1:49.51  2:24.87                                    
  3 Perout, Jeffrey J         49  GSC                 2:40.00    2:30.83  
       35.29  1:14.03  1:52.70  2:30.83                                    
  4 Bliss, Thomas G           48 SPCO                 2:33.00    2:33.01  
       36.45  1:13.91  1:53.44  2:33.01                                    
  5 Bright, David C           49  NEM                 2:36.00    2:37.03  
       36.80  1:15.79  1:57.57  2:37.03                                    
  6 Throne, William C         46 CUBU                 2:45.00    2:38.15  
       37.86  1:17.44  1:58.13  2:38.15                                    
  7 Thoman, Henry N           45 GOST                 2:47.90    2:39.77  
       39.48  1:20.39  2:00.88  2:39.77                                    
  8 Horwitz, Lou              49 O*H*                 2:43.00    2:45.71  
       39.17  1:20.77  2:03.48  2:45.71                                    
 -- Braun, Mark G             45 LYTA                 2:59.99         DQ  
       41.82  1:27.68  2:13.01       DQ                                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron P            45 HSAM                   35.21      32.98  
  2 Templin, Philip J         48  UCI                   33.56      33.49  
  3 Phillips, Mike            46 EXCL                   37.81      34.70  
  4 Van Boer, Eric D          48 RHMS                   35.00      34.84  
  5 McCandless, Peter H       46 MOVY                   35.80      35.25  
  6 Haberek, Cork             45 AYMS                   37.50      36.38  
  7 Louie, Jamie              45  RMM                   35.90      36.48  
  8 Schmitt, David E          45  GSM                   36.50      36.82  
  9 Laughlin, Patrick O       48 DYNA                   36.57      37.17  
 10 Norman, Mark B            48  MVM                   37.50      37.51  
 11 Moon, Tom R               47 O*H*                   44.11      42.07  
 12 Smith, Don E              45 UNAT                 1:00.33      53.24  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron P            45 HSAM                 1:17.62    1:12.78  
       33.68  1:12.78                                                      
  2 Groselle, Jack R          48 O*H*                 1:14.19    1:12.95  
  3 Templin, Philip J         48  UCI                 1:15.68    1:16.53  
       35.96  1:16.53                                                      
  4 McCandless, Peter H       46 MOVY                 1:18.94    1:18.34  
       36.84  1:18.34                                                      
  5 Arnold, Fredy C           47 UNAT                 1:21.00    1:19.47  
  6 Phillips, Mike            46 EXCL                 1:24.80    1:20.30  
       38.31  1:20.30                                                      
  7 Haberek, Cork             45 AYMS                 1:23.90    1:20.50  
  8 Louie, Jamie              45  RMM                 1:19.40    1:20.65  
       37.17  1:20.65                                                      
  9 Laughlin, Patrick O       48 DYNA                 1:21.99    1:22.53  
       38.35  1:22.53                                                      
 10 Schmitt, David E          45  GSM                 1:24.50    1:24.04  
       39.57  1:24.04                                                      
 11 Schwartz, Mark D          47 GCMT                 1:32.20    1:30.36  
       42.53  1:30.36                                                      
 12 McCrae, Keith R           46 O*H*                 1:50.00    1:31.07  
       42.58  1:31.07                                                      
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron P            45 HSAM                 2:49.84    2:37.81  
       36.79  1:17.05  1:58.28  2:37.81                                    
  2 Templin, Philip J         48  UCI                 2:48.78    2:48.64  
       37.86  1:20.48  2:03.57  2:48.64                                    
  3 Wasserman, Neil R         47 GOST                 2:54.00    2:52.71  
       39.10  1:23.10  2:08.42  2:52.71                                    
  4 Louie, Jamie              45  RMM                 2:58.70    2:55.08  
       40.34  1:24.74  2:10.44  2:55.08                                    
  5 Braun, Mark G             45 LYTA                 2:59.99    2:57.28  
       39.64  1:24.64  2:10.38  2:57.28                                    
  6 Haberek, Cork             45 AYMS                 3:07.30    2:59.14  
       38.96  1:25.06  2:12.69  2:59.14                                    
  7 Phillips, Mike            46 EXCL                 3:05.89    3:01.47  
       42.12  1:28.33  2:15.44  3:01.47                                    
  8 Laughlin, Patrick O       48 DYNA                 3:12.77    3:12.01  
       39.08  1:26.16  2:17.62  3:12.01                                    
  9 Hubbard, Rich             49 WMAC                 3:11.74    3:13.73  
       44.27  1:33.42  2:24.78  3:13.73                                    
 10 Schwartz, Mark D          47 GCMT                 3:24.39    3:20.90  
       43.08  1:32.43  2:24.87  3:20.90                                    
 11 Smith, Don E              45 UNAT                 4:53.80    4:29.51  
       59.56  2:08.77  3:18.85  4:29.51                                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          45   IM                   27.50      27.71  
  2 Tudor, John B             45 VMST                   29.00      28.43  
  3 Feinstein, John           47 ANCM                   29.90      28.81  
  4 Craig, John M             48 CONN                   29.00      29.04  
  5 Franklin, Steve E         45 O*H*                   29.79      29.19  
  6 Mykleby, Geoffrey L       49   IM                   31.00      29.47  
  7 Erickson, Tim D           46 GOLD                   30.60      30.10  
  8 Denes, Thomas A           45 ANCM                   31.50      30.54  
  9 Stevens, Craig W          49 1776                   33.20      30.69  
 10 Bokulic, Ronald E         48 GOST                   30.00      30.85  
 11 Norman, Mark B            48  MVM                   31.05      30.98  
 12 Carrow, Hill              47 NCMS                   30.00      31.18  
 13 Walters, Dave M           46 O*H*                   27.50      31.86  
 14 Carr, Steve C             49 GCMT                   32.00      34.17  
 15 Herman, Timothy S         46 NIAG                   33.80      36.12  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          45   IM                 1:02.50    1:01.61  
       28.27  1:01.61                                                      
  2 Craig, John M             48 CONN                 1:04.00    1:04.26  
       30.87  1:04.26                                                      
  3 Tudor, John B             45 VMST                 1:08.00    1:04.71  
       29.43  1:04.71                                                      
  4 Feinstein, John           47 ANCM                 1:08.50    1:07.64  
       31.53  1:07.64                                                      
  5 Franklin, Steve E         45 O*H*                 1:08.76    1:08.49  
       32.22  1:08.49                                                      
  6 Denes, Thomas A           45 ANCM                 1:10.00    1:08.60  
       32.25  1:08.60                                                      
  7 Mykleby, Geoffrey L       49   IM                 1:14.00    1:08.70  
       32.40  1:08.70                                                      
  8 Carrow, Hill              47 NCMS                 1:08.00    1:10.89  
       32.56  1:10.89                                                      
  9 Carson, Charles A         48 METR                 1:08.00    1:10.96  
       32.54  1:10.96                                                      
 10 Facchine, Kevin L         47 NCMS                 1:10.11    1:11.11  
       32.17  1:11.11                                                      
 11 Bokulic, Ronald E         48 GOST                 1:12.00    1:13.90  
       32.90  1:13.90                                                      
 12 Grassell, Duane V         45 O*H*                 1:29.00    1:25.72  
       40.70  1:25.72                                                      
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             48 CONN                 2:23.60    2:22.45  
       32.53  1:08.12  1:44.67  2:22.45                                    
  2 Nevid, Nathan E           45 GOLD                 2:29.50    2:29.47  
       33.57  1:09.96  1:48.67  2:29.47                                    
  3 Wasserman, Neil R         47 GOST                 2:30.00    2:29.93  
       32.66  1:10.33  1:49.78  2:29.93                                    
  4 Bliss, Thomas G           48 SPCO                 2:43.00    2:35.94  
       34.74  1:13.61  1:53.12  2:35.94                                    
  5 Dodson, Phil L            49   IM                 2:36.89    2:43.38  
       35.90  1:16.46  2:00.70  2:43.38                                    
  6 Huneke, Jan C             48 GOST                 2:45.00    2:49.88  
       37.74  1:20.52  2:04.70  2:49.88                                    
  7 Facchine, Kevin L         47 NCMS                 2:48.42    3:02.28  
       37.16  1:22.84  2:13.04  3:02.28                                    
  8 Grassell, Duane V         45 O*H*                 3:35.00    3:30.43  
       44.47  1:38.53  2:37.10  3:30.43                                    
 -- Carrow, Hill              47 NCMS                 2:42.00         DQ  
       36.34  1:17.99  2:01.23       DQ                                    
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Dan           45 MICH                 2:24.00    2:22.23  
       30.39  1:07.16  1:50.82  2:22.23                                    
  2 Groselle, Jack R          48 O*H*                 2:25.22    2:24.80  
       29.49  1:08.12  1:51.87  2:24.80                                    
  3 Callahan, Jim             45 GCMT                 2:31.00    2:26.18  
       30.92  1:09.14  1:53.58  2:26.18                                    
  4 Nevid, Nathan E           45 GOLD                 2:28.70    2:29.09  
       31.54  1:11.36  1:55.31  2:29.09                                    
  5 Bliss, Thomas G           48 SPCO                 2:33.00    2:30.94  
       30.61  1:10.02  1:54.79  2:30.94                                    
  6 Templin, Philip J         48  UCI                 2:31.82    2:32.46  
       31.88  1:13.92  1:58.05  2:32.46                                    
  7 Craig, John M             48 CONN                 2:31.00    2:36.40  
       32.09  1:14.21  2:00.09  2:36.40                                    
  8 Phillips, Mike            46 EXCL                 2:48.50    2:39.39  
       34.21  1:18.87  2:04.46  2:39.39                                    
  9 Louie, Jamie              45  RMM                 2:41.20    2:39.96  
       33.34  1:16.72  2:01.60  2:39.96                                    
 10 Haberek, Cork             45 AYMS                 2:49.30    2:40.68  
       33.54  1:17.43  2:02.62  2:40.68                                    
 11 McCandless, Peter H       46 MOVY                 2:39.04    2:43.07  
       32.35  1:17.62  2:02.47  2:43.07                                    
 12 Carson, Charles A         48 METR                 2:35.00    2:44.99  
       32.61  1:15.99  2:06.96  2:44.99                                    
 13 Bokulic, Ronald E         48 GOST                 2:50.00    2:49.46  
       32.56  1:21.23  2:11.56  2:49.46                                    
 14 Moon, Tom R               47 O*H*                 3:15.97    3:24.77  
       41.23  1:37.91  2:38.27  3:24.77                                    
 -- Shaw, Chuck H             49 O*H*                 2:48.00         DQ  
       33.47  1:17.42  2:10.86       DQ                                    
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Dan           45 MICH                 5:15.00    5:10.20  
       31.78  1:07.91  1:49.90  2:30.24  3:16.72  4:03.93  4:38.75  5:10.20
  2 Wasserman, Neil R         47 GOST                 5:20.00    5:21.04  
       33.09  1:10.36  1:57.03  2:40.12  3:27.51  4:12.99  4:48.92  5:21.04
  3 Nevid, Nathan E           45 GOLD                 5:21.30    5:22.59  
       32.69  1:09.98  1:53.94  2:37.62  3:24.31  4:11.57  4:47.39  5:22.59
  4 Musial, Wieslaw           45 TYMS                 5:30.00    5:24.38  
       34.26  1:12.66  1:52.86  2:31.63  3:22.28  4:11.27  4:48.93  5:24.38
  5 Bliss, Thomas G           48 SPCO                 5:29.00    5:27.49  
       33.10  1:10.12  1:52.82  2:33.06  3:20.98  4:09.78  4:47.73  5:27.49
  6 Frazier, Russell R        48  SPM                 5:34.00    5:34.16  
       33.90  1:13.00  1:58.21  2:43.07  3:32.52  4:22.48  4:59.21  5:34.16
  7 Templin, Philip J         48  UCI                 5:50.00    5:39.33  
       33.96  1:18.84  2:04.44  2:49.92  3:35.22  4:21.85  5:00.90  5:39.33
  8 Haberek, Cork             45 AYMS                 6:01.60    5:44.95  
       33.90  1:16.15  2:02.55  2:49.94  3:36.88  4:26.01  5:06.05  5:44.95
  9 Schafer, Ron P            45 HSAM                 6:07.32    5:45.20  
       37.49  1:22.31  2:12.83  3:00.17  3:44.57  4:27.90  5:07.49  5:45.20
 10 Louie, Jamie              45  RMM                 5:44.80    5:48.46  
       36.77  1:19.34  2:06.71  2:51.87  3:38.57  4:26.16  5:09.35  5:48.46
 11 Denes, Thomas A           45 ANCM                 6:00.00    5:50.53  
       32.69  1:10.01  2:00.38  2:47.40  3:41.71  4:36.94  5:14.44  5:50.53
 12 Carrow, Hill              47 NCMS                 6:01.00    5:57.74  
       36.59  1:17.36  2:07.14  2:53.65  3:47.45  4:39.88  5:20.41  5:57.74
 13 Throne, William C         46 CUBU                 6:00.00    5:57.76  
       36.11  1:19.49  2:05.67  2:49.34  3:43.77  4:38.66  5:19.10  5:57.76
 14 Herman, Timothy S         46 NIAG                 6:40.70    7:10.78  
       41.99  1:36.14  2:30.81  3:26.49  4:31.34  5:37.35  6:24.43  7:10.78
 -- Callahan, Jim             45 GCMT                 5:15.00         DQ  
       32.34  1:09.09  1:50.40  2:31.24  3:17.39  4:04.12  4:38.88       DQ
Sponsor #35Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #36Sponsor #44
Sponsor #45Sponsor #13Sponsor #25Sponsor #49Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #14
Sponsor #43Sponsor #29Sponsor #33Sponsor #21Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #41