2002 Long Course National Championships

Men's Results - Age 30-34

Final Results

[Back to list of results]

Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landreth, John T          32 AMAM                   25.13      24.89  
  2 Cornell, Eric C           32 DYNA                   25.09      25.02  
  3 Sorensen, Michael J       34 AKMS                   25.00      25.45  
  4 Morgan, Michael D         33 FXCM                   25.98      25.49  
  5 Larkin, Mark W            31 WMAC                   25.25      25.81  
  6 Bordron, Patrice B        34 GCMT                   26.50      25.94  
  7 Deane, Rusty              32 ANCM                   26.91      26.03  
  8 Perry, Brian S            31 O*H*                   26.43      26.06  
  9 Gill, Mark A              34 ARIZ                   26.55      26.61  
 10 Riegler, Jeff             30 GCMT                   27.99      27.13  
 11 Peterson, Eric G          31 CLVM                   24.79      27.88  
 12 Callahan, John J          31 O*H*                   28.37      28.06  
 13 Griffiths, Kenneth J      33 GOST                   29.00      28.11  
 13 Adams, Colin J            33 NIAG                   28.15      28.11  
 15 Rolley, Alfred W          33   IM                   27.95      28.94  
 16 Rogers, Scott             33 CHMS                   28.00      28.98  
 17 Wargo, Michael J          32 O*H*                   27.00      29.20  
 18 Stump, Ken A              33 O*H*                   30.00      29.85  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landreth, John T          32 AMAM                   56.20      54.78  
       25.60    54.78                                                      
  2 Cornell, Eric C           32 DYNA                   55.30      54.92  
       26.17    54.92                                                      
  3 Farrell, Andrew J         32 ORLM                   55.78      55.56  
       26.61    55.56                                                      
  4 Bordron, Patrice B        34 GCMT                   58.50      57.66  
       27.12    57.66                                                      
  5 Tothero, Steven P         32 NIAG                   57.10      58.05  
       27.59    58.05                                                      
  6 Deane, Rusty              32 ANCM                 1:01.13      58.07  
       27.13    58.07                                                      
  7 Larkin, Mark W            31 WMAC                   55.55      58.09  
       26.81    58.09                                                      
  8 Perry, Brian S            31 O*H*                   59.80      58.11  
       27.14    58.11                                                      
  9 Urban, Mark C             33 PMAC                 1:00.46      58.41  
       27.96    58.41                                                      
 10 Gill, Mark A              34 ARIZ                   57.88      59.53  
       27.85    59.53                                                      
 11 Mattson, Mark E           32   IM                 1:02.60    1:01.30  
       29.45  1:01.30                                                      
 12 Peterson, Eric G          31 CLVM                   55.25    1:02.53  
       30.10  1:02.53                                                      
 13 Callahan, John J          31 O*H*                 1:03.13    1:02.76  
       28.94  1:02.76                                                      
 14 Rogers, Scott             33 CHMS                 1:02.21    1:03.16  
       29.66  1:03.16                                                      
 15 Davis, Eric J             31 GCMT                 1:07.00    1:05.01  
       30.93  1:05.01                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt C            33   IM                 2:03.00    2:00.46  
       28.39    58.63  1:29.83  2:00.46                                    
  2 Landreth, John T          32 AMAM                 2:05.00    2:02.74  
       28.44    58.87  1:30.19  2:02.74                                    
  3 Farrell, Andrew J         32 ORLM                 2:02.56    2:02.76  
       27.86    58.70  1:30.94  2:02.76                                    
  4 Cornell, Eric C           32 DYNA                 2:06.30    2:03.51  
       27.70    57.39  1:29.87  2:03.51                                    
  5 Bordron, Patrice B        34 GCMT                 2:10.00    2:06.32  
       28.87  1:00.93  1:33.90  2:06.32                                    
  6 Oldershaw, Mark J         32 RMSC                 2:17.03    2:15.18  
       29.86  1:02.59  1:38.10  2:15.18                                    
  7 Mattson, Mark E           32   IM                 2:18.70    2:19.41  
       32.73  1:08.36  1:44.27  2:19.41                                    
  8 Gould, Robert H           31 UNAT                 2:18.68    2:19.92  
       30.73  1:05.98  1:43.11  2:19.92                                    
  9 Rogers, Scott             33 CHMS                 2:29.00    2:27.48  
       33.90  1:11.19  1:50.24  2:27.48                                    
 10 Rolley, Alfred W          33   IM                 2:18.06    2:30.29  
       31.89  1:09.29  1:49.16  2:30.29                                    
 11 Davis, Eric J             31 GCMT                 2:40.00    2:33.45  
       33.87  1:12.53  1:52.31  2:33.45                                    
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt C            33   IM                 4:21.00    4:20.28  
       30.11  1:01.78  1:34.92  2:07.78  2:41.03  3:14.04  3:47.70  4:20.28
  2 Magee, Mark A             34 CLVM                 4:18.77    4:23.13  
       30.63  1:03.50  1:36.88  2:10.62  2:44.40  3:17.65  3:50.92  4:23.13
  3 Farrell, Andrew J         32 ORLM                 4:26.85    4:24.29  
       30.07  1:02.14  1:35.89  2:09.51  2:44.25  3:18.02  3:52.59  4:24.29
  4 Zolna, Bill M             33 MACO                 4:23.04    4:24.62  
       30.72  1:04.29  1:38.17  2:12.34  2:45.77  3:19.14  3:52.56  4:24.62
  5 Bordron, Patrice B        34 GCMT                 4:45.00    4:35.01  
       30.86  1:05.64  1:40.53  2:15.95  2:50.56  3:26.22  4:01.31  4:35.01
  6 Urban, Mark C             33 PMAC                 4:33.14    4:38.22  
       30.61  1:03.89  1:39.11  2:14.38  2:50.60  3:26.52  4:03.30  4:38.22
  7 Koppenhaver, Ken          34 NIAG                 4:52.00    4:50.40  
       31.76  1:07.13  1:44.27  2:21.46  2:59.17  3:36.46  4:13.96  4:50.40
  8 Sorensen, Michael J       34 AKMS                 4:30.00    4:50.78  
       30.63  1:05.08  1:40.97  2:18.70  2:56.93  3:37.07  4:15.57  4:50.78
  9 Oldershaw, Mark J         32 RMSC                 4:58.49    4:56.07  
       32.87  1:10.16  1:47.42  2:24.91  3:02.39  3:40.65  4:19.03  4:56.07
 10 Gould, Robert H           31 UNAT                 5:02.08    4:58.55  
       32.73  1:09.15  1:47.81  2:26.75  3:05.97  3:45.47  4:23.51  4:58.55
 11 Mattson, Mark E           32   IM                 5:05.00    4:59.09  
       33.63  1:11.06  1:48.91  2:27.74  3:06.32  3:45.83  4:23.49  4:59.09
 12 Gill, Mark A              34 ARIZ                 5:30.01    5:14.71  
       33.96  1:11.72  1:50.90  2:31.08  3:12.23  3:53.70  4:34.44  5:14.71
 13 Rogers, Scott             33 CHMS                 5:15.00    5:20.71  
       34.07  1:12.20  1:53.24  2:34.84  3:17.43  4:00.06  4:41.59  5:20.71
 14 Riegler, Jeff             30 GCMT                 6:19.91    5:24.60  
       37.18  1:18.66  2:00.44  2:42.26  3:24.07  4:05.96  4:47.07  5:24.60
 15 Griffiths, Kenneth J      33 GOST                 6:00.00    5:34.42  
              1:17.00                             5:34.42  5:34.42  5:34.42
 
Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt C            33   IM                 9:10.00    9:05.21  
       30.89  1:04.57  1:38.76  2:13.50  2:47.76  3:21.83  3:56.31  4:30.43
     5:02.46  5:38.70  6:13.02  6:47.28  7:21.99  7:56.45  8:31.28  9:05.21
  2 Farrell, Andrew J         32 ORLM                 9:18.74    9:22.07  
       30.57  1:04.68  1:39.19  2:13.84  2:48.83  3:24.17  3:59.63  4:35.61
     5:11.05  5:46.76  6:23.23  6:59.77  7:35.95  8:12.42  8:48.10  9:22.07
  3 Koppenhaver, Ken          34 NIAG                10:05.00    9:58.36  
       33.04  1:10.10  1:47.59  2:25.51  3:03.35  3:41.73  4:19.78  4:57.88
     5:35.45  6:13.35  6:50.82  7:28.79  8:06.04  8:44.18  9:21.51  9:58.36
  4 Lutzker, Mark J           30 DYNA                11:05.28   10:49.08  
       36.20  1:16.07  1:56.33  2:37.58  3:18.53  4:00.18  4:41.10  5:22.97
     6:04.00  6:45.64  7:26.19  8:07.12  8:47.92  9:29.27 10:09.78 10:49.08
 
Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bordron, Patrice B        34 GCMT                18:59.00   18:13.87  
       32.43  1:07.68  1:44.55  2:20.25  2:57.22  3:33.22  4:10.34  4:46.67
     5:23.68  6:00.34  6:37.52  7:14.15  7:51.47  8:27.67  9:04.73  9:40.82
    10:17.59 10:53.94 11:31.01 12:07.34 12:44.44 13:20.89 13:58.18 14:34.98
    15:13.31 15:49.86 16:26.95 17:03.27 17:40.06 18:13.87                  
  2 Gould, Robert H           31 UNAT                19:22.91   19:51.96  
       32.91  1:10.36  1:49.26  2:28.41  3:08.00  3:48.02  4:28.27  5:08.62
     5:48.45  6:28.99  7:09.08  7:49.59  8:29.68  9:10.23  9:50.43 10:31.36
    11:11.73 11:52.53 12:33.37 13:13.94 13:54.63 14:35.15 15:15.49 15:56.15
    16:35.77 17:16.78 17:56.78 18:37.19 19:16.21 19:51.96                  
  3 Peterson, Eric G          31 CLVM                19:59.99   20:07.36  
     1:17.76  1:17.76           2:36.30           3:54.89           4:33.11
              5:14.82           5:51.00           6:38.13           8:01.14
             12:08.60          13:30.19          14:49.89          16:10.75
             17:30.47          18:51.64 20:07.36                           
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         33 ANCM                   29.50      29.45  
  2 Kohlmeier, Brian B        33 SCAM                   34.05      30.82  
  3 Gill, Mark A              34 ARIZ                   33.99      31.93  
  4 Adams, Colin J            33 NIAG                   33.49      31.99  
  5 Spawn, David L            33 GOST                   37.50      37.54  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark C             33 PMAC                 1:05.18    1:05.68  
       31.40  1:05.68                                                      
  2 Kohlmeier, Brian B        33 SCAM                 1:10.29    1:07.58  
       32.87  1:07.58                                                      
  3 Riegler, Jeff             30 GCMT                 1:32.07    1:14.10  
       36.77  1:14.10                                                      
  4 Koppenhaver, Ken          34 NIAG                 1:15.26    1:15.03  
       36.73  1:15.03                                                      
  5 Spawn, David L            33 GOST                 1:26.00    1:25.55  
       40.97  1:25.55                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew J         32 ORLM                 2:20.73    2:20.80  
       33.25  1:08.45  1:45.00  2:20.80                                    
  2 Urban, Mark C             33 PMAC                 2:24.42    2:21.61  
       33.67  1:08.38  1:45.32  2:21.61                                    
  3 Kohlmeier, Brian B        33 SCAM                 2:32.66    2:26.51  
       34.51  1:11.44  1:49.07  2:26.51                                    
  4 Koppenhaver, Ken          34 NIAG                 2:40.00    2:39.99  
       38.50  1:17.83  1:59.55  2:39.99                                    
  5 Mattson, Mark E           32   IM                 2:50.00    2:49.84  
       40.31  1:23.03  2:06.53  2:49.84                                    
  6 Spawn, David L            33 GOST                 3:05.00    3:08.64  
       44.18  1:31.14  2:21.19  3:08.64                                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radel, Todd J             30 GOST                   31.01      30.82  
  2 Tothero, Steven P         32 NIAG                   33.75      33.06  
  3 Boodt, Bradley N          34 CLVM                   33.64      33.45  
  4 Deane, Rusty              32 ANCM                   34.56      33.86  
  5 Davis, Eric J             31 GCMT                   34.34      33.88  
  6 Perry, Brian S            31 O*H*                   35.91      34.21  
  7 Oldershaw, Mark J         32 RMSC                   33.39      34.65  
  8 Adams, Colin J            33 NIAG                   35.52      34.97  
  9 Welch, Shannon L          31 O*H*                   37.10      35.19  
 10 Stump, Ken A              33 O*H*                   40.00      36.67  
 11 Kern, Paul E              34 RINC                   45.00      43.22  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radel, Todd J             30 GOST                 1:08.39    1:08.34  
       32.34  1:08.34                                                      
  2 Kinney, Matthew A         32  KEN                 1:10.70    1:10.97  
       34.19  1:10.97                                                      
  3 Tothero, Steven P         32 NIAG                 1:11.50    1:14.21  
       34.60  1:14.21                                                      
  4 Kohlmeier, Brian B        33 SCAM                 1:20.34    1:15.03  
       35.45  1:15.03                                                      
  5 Boodt, Bradley N          34 CLVM                 1:17.47    1:15.33  
       36.61  1:15.33                                                      
  6 Deane, Rusty              32 ANCM                 1:19.38    1:15.95  
       36.04  1:15.95                                                      
  7 Davis, Eric J             31 GCMT                 1:18.11    1:17.44  
       34.78  1:17.44                                                      
  8 Adams, Colin J            33 NIAG                 1:21.25    1:18.66  
       36.23  1:18.66                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radel, Todd J             30 GOST                 2:33.55    2:30.36  
       34.34  1:12.30  1:50.79  2:30.36                                    
  2 Kinney, Matthew A         32  KEN                 2:31.50    2:34.58  
       35.98  1:14.86  1:54.31  2:34.58                                    
  3 Boodt, Bradley N          34 CLVM                 2:53.99    2:48.46  
       38.88  1:19.92  2:04.20  2:48.46                                    
  4 Davis, Eric J             31 GCMT                 2:57.55    2:54.99  
       37.23  1:20.42  2:06.79  2:54.99                                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landreth, John T          32 AMAM                   26.63      26.27  
  2 Cornell, Eric C           32 DYNA                   27.10      26.89  
  3 Roddin, Jeffrey H         33 ANCM                   26.83      26.94  
  4 Morgan, Michael D         33 FXCM                   28.24      27.65  
  5 Perry, Brian S            31 O*H*                   29.54      28.83  
  6 Riegler, Jeff             30 GCMT                   30.33      28.97  
  7 Hellerman, Caleb H        32 DYNA                   30.13      29.11  
  8 Flores, Frank A           33 AAAA                   28.50      29.76  
  9 Callahan, John J          31 O*H*                   30.54      29.82  
 10 Boodt, Bradley N          34 CLVM                   29.93      30.15  
 11 Barbins, Andre R          32 UNAT                   29.93      30.37  
 12 Rolley, Alfred W          33   IM                   30.43      32.00  
 13 Gould, Robert H           31 UNAT                   32.45      32.24  
 14 Peterson, Eric G          31 CLVM                   26.79      33.52  
 -- Rogers, Scott             33 CHMS                   31.00         DQ  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landreth, John T          32 AMAM                   58.77      58.29  
       27.42    58.29                                                      
  2 Zolna, Bill M             33 MACO                   58.89      59.02  
       28.09    59.02                                                      
  3 Roddin, Jeffrey H         33 ANCM                   59.18      59.77  
       27.64    59.77                                                      
  4 Magee, Mark A             34 CLVM                   58.89    1:01.33  
       28.86  1:01.33                                                      
  5 Tothero, Steven P         32 NIAG                 1:06.00    1:02.79  
       28.96  1:02.79                                                      
  6 Cornell, Eric C           32 DYNA                 1:02.30    1:04.34  
       27.92  1:04.34                                                      
  7 Hellerman, Caleb H        32 DYNA                 1:08.01    1:05.15  
       30.47  1:05.15                                                      
  8 Gill, Mark A              34 ARIZ                 1:05.76    1:06.20  
       30.20  1:06.20                                                      
  9 Boodt, Bradley N          34 CLVM                 1:08.59    1:09.42  
       31.79  1:09.42                                                      
 10 Callahan, John J          31 O*H*                 1:08.76    1:09.80  
       31.64  1:09.80                                                      
 11 Rolley, Alfred W          33   IM                 1:07.87    1:15.98  
       33.67  1:15.98                                                      
 12 Griffiths, Kenneth J      33 GOST                 1:24.00    1:16.21  
       34.29  1:16.21                                                      
 13 Kern, Paul E              34 RINC                 1:30.00    1:25.10  
       38.18  1:25.10                                                      
 -- Sorensen, Michael J       34 AKMS                   57.00         DQ  
       28.27       DQ                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolna, Bill M             33 MACO                 2:10.79    2:11.71  
       30.09  1:03.10  1:37.81  2:11.71                                    
  2 Magee, Mark A             34 CLVM                 2:13.00    2:15.26  
       30.66  1:04.39  1:39.33  2:15.26                                    
  3 Sorensen, Michael J       34 AKMS                 2:10.00    2:20.36  
       30.77  1:05.10  1:41.87  2:20.36                                    
  4 Roddin, Jeffrey H         33 ANCM                 2:20.43    2:24.75  
       31.41  1:07.01  1:46.07  2:24.75                                    
  5 Kinney, Matthew A         32  KEN                 2:24.80    2:25.39  
       32.20  1:08.83  1:46.55  2:25.39                                    
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolna, Bill M             33 MACO                 2:14.32    2:17.19  
       28.65  1:05.08  1:45.56  2:17.19                                    
  2 Magee, Mark A             34 CLVM                 2:17.04    2:18.21  
       30.11  1:05.89  1:47.48  2:18.21                                    
  3 Radel, Todd J             30 GOST                 2:24.19    2:21.18  
       30.70  1:09.15  1:47.96  2:21.18                                    
  4 Roddin, Jeffrey H         33 ANCM                 2:19.36    2:23.09  
       30.31  1:07.21  1:50.13  2:23.09                                    
  5 Tothero, Steven P         32 NIAG                 2:17.50    2:23.16  
       30.51  1:07.35  1:49.28  2:23.16                                    
  6 Kohlmeier, Brian B        33 SCAM                 2:30.55    2:23.45  
              1:07.59  1:49.46  2:23.45                                    
  7 Kinney, Matthew A         32  KEN                 2:21.70    2:24.79  
       30.68  1:11.76  1:50.29  2:24.79                                    
  8 Oldershaw, Mark J         32 RMSC                 2:28.45    2:27.91  
       31.78  1:11.54  1:53.36  2:27.91                                    
  9 Hellerman, Caleb H        32 DYNA                 2:41.40    2:36.51  
       32.23  1:14.54  2:01.69  2:36.51                                    
 10 Mattson, Mark E           32   IM                 2:40.00    2:42.27  
       34.53  1:19.61  2:06.06  2:42.27                                    
 11 Gould, Robert H           31 UNAT                 2:45.38    2:44.00  
       33.75  1:18.58  2:08.15  2:44.00                                    
 12 Stump, Ken A              33 O*H*                 3:00.00    2:49.71  
       33.92  1:19.11  2:08.25  2:49.71                                    
 -- Kern, Paul E              34 RINC                 3:20.00         DQ  
                19.24    37.72       DQ                                    
 
Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolna, Bill M             33 MACO                 4:49.49    4:52.38  
       29.25  1:02.47  1:42.73  2:21.54  3:04.58  3:46.52  4:21.40  4:52.38
  2 Magee, Mark A             34 CLVM                 4:50.49    4:52.82  
       29.78  1:03.23  1:41.78  2:20.37  3:03.52  3:47.25  4:20.48  4:52.82
  3 Radel, Todd J             30 GOST                 5:11.34    5:04.83  
       31.29  1:08.31  1:49.49  2:30.28  3:11.05  3:53.30  4:29.62  5:04.83
  4 Kinney, Matthew A         32  KEN                 5:05.20    5:07.04  
       32.32  1:07.87  1:53.17  2:33.61  3:15.45  3:55.97  4:33.43  5:07.04
  5 Koppenhaver, Ken          34 NIAG                 5:55.00    5:39.38  
       36.70  1:17.43  2:01.14  2:43.69  3:37.43  4:28.85  5:05.53  5:39.38
  6 Hellerman, Caleb H        32 DYNA                 5:50.00    5:40.53  
       33.94  1:12.62  1:59.29  2:43.76  3:34.90  4:23.35  5:03.32  5:40.53
Sponsor #13Sponsor #33Sponsor #47Sponsor #51Sponsor #44
Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #14Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #20
Sponsor #43
Sponsor #49Sponsor #21Sponsor #35Sponsor #41Sponsor #42Sponsor #29Sponsor #50