2002 Long Course National Championships

Men's Results - Age 19-24

Final Results

[Back to list of results]

Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cremieux, Adam A          21 UNAT                   25.00      24.73  
  2 Speer, Jasen G            21  PNA                   27.50      26.81  
  3 Dallamura, Scott J        24  GSM                   26.44      27.05  
  4 Sagarwala, Adam R         23  MCM                   27.50      27.19  
  5 Kreel, Nathaniel E        24 GOST                   28.54      27.43  
  6 Graham, Michael C         24 DCAC                   27.32      27.75  
  7 Elder, Benjamin D         21 CONN                   27.59      27.89  
  8 Body, Alfred C            21 O*H*                   30.99      30.99  
  9 Rothenberg, Marc A        20 GOST                   29.00      32.29  
 
Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Speer, Jasen G            21  PNA                 1:01.53      59.33  
       27.82    59.33                                                      
  2 Kreel, Nathaniel E        24 GOST                   59.18      59.60  
       28.96    59.60                                                      
  3 Dallamura, Scott J        24  GSM                   59.97      59.74  
       28.37    59.74                                                      
  4 Graham, Michael C         24 DCAC                   59.50    1:01.66  
       28.44  1:01.66                                                      
  5 Santamaria, Jay           21 O*H*                   53.06    1:04.29  
       29.04  1:04.29                                                      
  6 Body, Alfred C            21 O*H*                 1:06.73    1:10.91  
       32.43  1:10.91                                                      
  7 Rothenberg, Marc A        20 GOST                 1:05.05    1:15.42  
       35.19  1:15.42                                                      
 
Men 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Benjamin D         21 CONN                 2:10.74    2:21.24  
       31.03  1:05.86  1:43.95  2:21.24                                    
 
Men 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samonie, John J           23 MICH                 5:10.97    5:01.89  
       34.08  1:10.88  1:49.27  2:28.07  3:06.78  3:45.98  4:24.98  5:01.89
  2 Body, Alfred C            21 O*H*                 5:43.89    5:52.89  
       34.32  1:16.29  2:01.57  2:44.96  3:32.61  4:17.43  5:07.55  5:52.89
 
Men 19-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samonie, John J           23 MICH                11:00.00   10:44.30  
       36.00  1:15.27  1:55.21  2:35.85  3:16.89  3:57.80  4:39.24  5:21.15
     6:02.71  6:44.58  7:25.76  8:06.40  8:46.38  9:26.63 10:06.65 10:44.30
 
Men 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewell, William L         24 PAFC                   28.60      29.09  
  2 Sagarwala, Adam R         23  MCM                   32.20      32.96  
  3 Speer, Jasen G            21  PNA                   35.87      34.11  
 
Men 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewell, William L         24 PAFC                 1:01.39    1:02.15  
       30.13  1:02.15                                                      
  2 Samonie, John J           23 MICH                 1:16.80    1:14.01  
       36.32  1:14.01                                                      
  3 Body, Alfred C            21 O*H*                 1:38.03    1:29.37  
       42.58  1:29.37                                                      
 
Men 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewell, William L         24 PAFC                 2:20.83    2:19.28  
     1:08.98  2:19.28                                                      
  2 Samonie, John J           23 MICH                 2:49.52    2:41.15  
     1:20.44  2:41.15                                                      
 
Men 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreel, Nathaniel E        24 GOST                   34.65      31.78  
  2 Sagarwala, Adam R         23  MCM                   35.00      35.36  
 
Men 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreel, Nathaniel E        24 GOST                 1:10.97    1:13.81  
       34.12  1:13.81                                                      
 
Men 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sagarwala, Adam R         23  MCM                 3:00.00    3:03.62  
       39.35  1:23.81  2:14.75  3:03.62                                    
 
Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewell, William L         24 PAFC                   27.74      27.10  
  2 Kreel, Nathaniel E        24 GOST                   31.10      28.54  
  3 Speer, Jasen G            21  PNA                   30.64      29.79  
  4 Dallamura, Scott J        24  GSM                   28.75      30.22  
  5 Rothenberg, Marc A        20 GOST                   31.56      37.37  
 
Men 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewell, William L         24 PAFC                 1:00.12    1:01.75  
       27.88  1:01.75                                                      
  2 Dallamura, Scott J        24  GSM                 1:06.24    1:14.91  
       34.05  1:14.91                                                      
 -- Rothenberg, Marc A        20 GOST                 1:20.68         DQ  
       40.44       DQ                                                      
 
Men 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samonie, John J           23 MICH                 6:30.00    6:00.73  
       37.27  1:24.46  2:10.84  2:54.53  3:47.86  4:42.32  5:22.52  6:00.73
 -- Speer, Jasen G            21  PNA                 6:20.00         DQ  
       32.93  1:11.90  1:57.76  2:41.45  3:33.88  4:27.51       DQ         
Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #51Sponsor #29Sponsor #43
Sponsor #21Sponsor #33Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #49Sponsor #45Sponsor #47
Sponsor #20Sponsor #35Sponsor #50Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #14Sponsor #44