2001 Long Course National Championships

Women's Results - Age 50-54

Final results

Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              50 TAM                              28.22  
  2 Jones-Roy, Susan J        53 TAM                              31.36  
  3 Brittingham, Regina       50 USAB                             32.25  
  4 Laborwit, Anne G          51 GOLD                             32.45  
  5 Call, Kathy D             50 OREG                             32.54  
  6 Merritt, Jennifer         50 SPO                              32.78  
  7 Alexander, Martha A       52 WCM                              34.05  
  8 Guthrie, Sally K          51 MICH                             34.14  
  9 Daniel, Catherine         52 HOTS                             34.66  
 10 Tyler, A. Susan           53 SNM                              35.20  
 11 Ragland, Elise H.         51 TTEX                             35.30  
 12 Rousseau, Sandi           54 OREG                             35.47  
 13 Mymryk, Penny M           54 RMMSC                            35.75  
 14 Quattro, Jackie L         54 OREG                             35.82  
 15 Preissler, Stella M       52 PNA                              35.90  
 16 Ellis, Susan H            54 AKMS                             36.44  
 17 Figueiredo, Vera          54 UNATB                            37.13  
 18 Serianni, Vicki           50 UCLA                             38.22  
 19 Elliott, Susan L          51 PNA                              42.95  
 20 Dummer, Gail M            51 MICH                             44.42  
 21 Martin, Cindy C           50 PNA                              48.04  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              50 TAM                            1:01.13  
       29.83  1:01.13                                                      
  2 Munger, Dot W             50 1776                           1:09.01  
       33.38  1:09.01                                                      
  3 Laborwit, Anne G          51 GOLD                           1:10.93  
       34.05  1:10.93                                                      
  4 Brittingham, Regina       50 USAB                           1:11.82  
       34.13  1:11.82                                                      
  5 Guthrie, Sally K          51 MICH                           1:15.31  
       35.03  1:15.31                                                      
  6 Preissler, Stella M       52 PNA                            1:18.58  
       35.63  1:18.58                                                      
  7 Rousseau, Sandi           54 OREG                           1:21.38  
       38.37  1:21.38                                                      
  8 Quattro, Jackie L         54 OREG                           1:23.05  
       38.88  1:23.05                                                      
  9 Figueiredo, Vera          54 UNATB                          1:26.41  
       42.28  1:26.41                                                      
 10 Dybdahl, Dempsey          52 PNA                            1:30.77  
       42.30  1:30.77                                                      
 11 Williams, Judy K          53 PNA                            1:35.95  
       45.27  1:35.95                                                      
 12 Dummer, Gail M            51 MICH                           1:44.02  
       46.52  1:44.02                                                      
 -- Martin, Cindy C           50 PNA                                 NS  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              50 TAM                            2:15.37  
       31.48  1:06.44  1:41.59  2:15.37                                    
  2 Munger, Dot W             50 1776                           2:29.68  
       35.25  1:13.20  1:51.79  2:29.68                                    
  3 Gundred, Barb L           50 PNA                            2:30.57  
       35.13  1:13.37  1:52.38  2:30.57                                    
  4 Laborwit, Anne G          51 GOLD                           2:35.29  
       35.86  1:15.80  1:56.82  2:35.29                                    
  5 Miller, Celeste           51 SNM                            2:35.78  
       35.43  1:14.89  1:55.20  2:35.78                                    
  6 Brittingham, Regina       50 USAB                           2:43.03  
       37.39  1:19.56  2:02.78  2:43.03                                    
  7 Guthrie, Sally K          51 MICH                           2:48.99  
       36.85  1:19.07  2:04.13  2:48.99                                    
  8 Miller, Nancy R           52 VMST                           2:56.52  
       42.71  1:26.85  2:12.12  2:56.52                                    
  9 Mymryk, Penny M           54 RMMSC                          2:59.96  
       41.92  1:27.13  2:15.91  2:59.96                                    
 10 Preissler, Stella M       52 PNA                            3:00.97  
       38.92  1:23.31  2:11.55  3:00.97                                    
 11 Rousseau, Sandi           54 OREG                           3:05.11  
       42.28  1:30.79  2:19.12  3:05.11                                    
 12 Ragland, Elise H.         51 TTEX                           3:07.92  
       41.53  1:29.22  2:19.45  3:07.92                                    
 13 Murphy, Bonnie R          52 WCM                            3:17.72  
       43.33  1:32.73  2:24.69  3:17.72                                    
 14 Williams, Judy K          53 PNA                            3:36.89  
       49.63  1:45.68  2:43.21  3:36.89                                    
 15 Stanard, Lee M            54 WCW                            3:38.48  
       50.44  1:45.42  2:42.74  3:38.48                                    
 16 Schreiber, Shirley J      54 INWM                           3:40.68  
       49.28  1:45.19  2:43.90  3:40.68                                    
 17 Dummer, Gail M            51 MICH                           3:50.50  
       50.47  1:49.37  2:50.54  3:50.50                                    
 18 Taub, Pamela A            51 WCM                            3:57.21  
       55.42  1:56.71  2:58.39  3:57.21                                    
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gundred, Barb L           50 PNA                            5:16.05  
       36.96  1:16.87  1:57.20  2:37.66  3:17.90  3:58.21  4:37.08  5:16.05
  2 Munger, Dot W             50 1776                           5:21.43  
       38.64  1:19.68  2:00.64  2:41.77  3:22.18  4:02.08  4:42.01  5:21.43
  3 Laborwit, Anne G          51 GOLD                           5:28.38  
       38.15  1:19.51  2:01.28  2:43.08  3:25.07  4:06.96  4:48.49  5:28.38
  4 Kawakami, Priscilla C     51 UTAH                           5:29.95  
       37.86  1:19.35  2:01.30  2:43.84  3:26.29  4:09.32  4:50.37  5:29.95
  5 Guthrie, Sally K          51 MICH                           5:56.70  
       38.70  1:21.52  2:06.68  2:53.02  3:39.64  4:26.49  5:13.17  5:56.70
  6 Brittingham, Regina       50 USAB                           5:57.37  
       38.47  1:22.54  2:08.81  2:54.16  3:40.19  4:26.20  5:12.81  5:57.37
  7 Staley, Darlene J         51 OREG                           6:10.54  
       41.85  1:28.66  2:17.35  3:04.88  3:52.13  4:39.01  5:25.95  6:10.54
  8 Alexander, Martha A       52 WCM                            6:15.62  
       39.47  1:25.03  2:12.76  3:01.40  3:50.19  4:39.24  5:28.76  6:15.62
  9 Miller, Nancy R           52 VMST                           6:18.61  
       45.00  1:32.97  2:21.49  3:09.97  3:57.97  4:45.62  5:32.60  6:18.61
 10 Mymryk, Penny M           54 RMMSC                          6:22.27  
       44.34  1:32.08  2:21.12  3:10.89  3:59.93  4:48.80  5:37.21  6:22.27
 11 Johnson, M. Leigh         52 PNA                            6:22.39  
       43.44  1:30.65  2:19.93  3:08.92  3:58.05  4:46.86  6:47.07  6:22.39
 12 Lebsack, Mel              53 PNA                            6:27.20  
       44.22  1:31.31  2:20.53  3:09.97  3:59.71  4:49.57  5:39.33  6:27.20
 13 Preissler, Stella M       52 PNA                            6:28.16  
       43.63  1:29.44  2:18.60  3:08.06  3:58.28  4:48.01  5:38.94  6:28.16
 14 Ragland, Elise H.         51 TTEX                           6:33.08  
       41.62  1:28.61  2:18.48  3:09.57  4:00.41  4:51.87  5:43.51  6:33.08
 15 Murphy, Bonnie R          52 WCM                            6:57.89  
       48.61  1:40.95  2:34.75  3:28.77  4:22.63  5:15.84  6:09.02  6:57.89
 16 Ellis, Susan H            54 AKMS                           6:59.10  
       42.62  1:32.55  2:24.34  3:19.04  4:14.83  5:09.99  6:04.71  6:59.10
 17 Baker, Gini               51 SDSM                           7:00.51  
       45.34  1:35.83  2:28.03  3:22.22  4:16.50  5:11.87  6:07.24  7:00.51
 18 Jenkins, Tam              53 OREG                           7:10.98  
       47.36  1:37.82  2:32.32  3:27.88  4:23.87  5:20.32  6:16.74  7:10.98
 19 Stanard, Lee M            54 WCW                            7:27.82  
       49.75  1:45.49  2:41.91  3:39.87  4:37.24  5:34.73  6:31.77  7:27.82
 20 Moore, Jane A             51 PNA                            7:51.04  
       49.97  1:49.66  2:50.22  3:51.28  4:51.16  5:51.99  6:53.07  7:51.04
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gundred, Barb L           50 PNA                           11:02.65  
       36.27  1:15.65  1:53.29  2:37.32  3:18.46  4:00.22  4:42.39  5:24.41
     6:06.55  6:48.82  7:29.06  8:13.97  8:51.50  9:39.18 10:08.29 11:02.65
  2 Munger, Dot W             50 1776                          11:04.39  
       38.13  1:19.01  2:00.51  2:42.36  3:24.57  4:06.65  4:48.85  5:30.64
     6:12.54  6:54.10  7:36.04  8:18.05  9:00.17  9:42.23 10:23.86 11:04.39
  3 Guthrie, Sally K          51 MICH                          12:05.28  
       38.31  1:22.58  2:09.21  2:56.15  3:42.96  4:29.99  5:16.86  6:03.11
     6:49.25  7:35.16  8:20.57  9:06.21  9:51.89 10:37.79 11:22.96 12:05.28
  4 Brittingham, Regina       50 USAB                          12:08.75  
       39.92  1:25.64  2:11.59  2:56.67  3:42.59  4:28.26  5:13.71  5:58.71
     6:43.63  7:30.02  8:16.03  9:02.10  9:48.33 10:35.18 11:22.51 12:08.75
  5 Thomas-Will, Marji        54 USAB                          12:23.31  
       43.46  1:29.52  2:16.05  3:01.99  3:49.59  4:36.46  5:24.65  6:11.39
     6:58.89  7:45.42  8:33.32  9:19.67 10:07.41 10:53.68 11:38.43 12:23.31
  6 Alexander, Martha A       52 WCM                           12:49.74  
       30.05  1:23.28  2:06.33  2:56.28  3:49.07  4:39.32  5:25.48  6:19.43
     7:05.58  7:59.44  8:48.51  9:37.37 10:25.89 11:14.51 11:56.04 12:49.74
  7 Johnson, M. Leigh         52 PNA                           12:57.38  
       43.15  1:30.71  2:19.48  3:07.98  3:56.94  4:46.04  5:32.13  6:24.66
     7:13.88  8:03.30  8:50.74  9:42.20 10:30.86 11:20.06 12:09.18 12:57.38
  8 Mymryk, Penny M           54 RMMSC                         13:19.33  
       45.52  1:35.50  2:26.24  3:17.81  4:09.56  5:01.37  5:52.38  6:43.40
     7:33.77  8:24.10  9:14.49 10:05.27 10:55.13 11:45.79 12:34.45 13:19.33
  9 Ragland, Elise H.         51 TTEX                          13:41.46  
       43.22  1:31.96  2:22.49  3:13.90  4:05.01  4:58.73  5:51.12  6:44.05
     7:35.51  8:28.00  9:18.42 10:11.01 11:02.73 11:57.09 12:50.66 13:41.46
 10 Baker, Gini               51 SDSM                          14:12.88  
       45.90  1:36.15  2:28.90  3:22.44  4:15.95  5:09.91  6:03.91  6:58.26
     7:53.05  8:47.33  9:41.46 10:36.45 11:29.99 12:24.68 13:19.31 14:12.88
 11 Ellis, Susan H            54 AKMS                          14:38.68  
       48.12  1:40.48  2:26.92  3:28.48  4:22.43  5:19.42  6:14.16  7:11.02
     8:06.26  9:03.80 10:00.73 10:57.55 11:52.80 12:50.28 13:45.99 14:38.68
 12 Sutherland, Kate C        53 PNA                           17:00.67  
       52.63  1:56.98  3:01.30  4:05.29  5:09.15  6:15.33  7:20.45  8:24.18
     9:28.39 10:33.58 11:38.73 12:43.64 13:49.07 14:53.83 15:58.35 17:00.67
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kawakami, Priscilla C     51 UTAH                          21:24.28  
       38.65  1:20.82  2:03.76  2:46.89  3:30.39  4:13.75  4:57.75  5:41.11
     6:24.55  7:07.70  7:50.98  8:33.98  9:17.18  9:59.83 10:42.66 11:25.71
    12:08.53 12:51.26 13:34.26 14:17.40 15:00.37 15:43.50 16:26.30 17:09.74
    17:51.96 18:35.04 19:17.35 20:00.44 20:43.15 21:24.28                  
  2 Casey, Kathrine J         53 PNA                           23:25.90  
       42.70  1:30.91  2:19.12  3:07.01  3:54.98  4:42.59  5:30.20  6:17.74
     7:05.87  7:53.74  8:41.89  9:29.06 10:16.22 11:03.45 11:50.36 12:37.19
    13:24.45 14:11.60 14:58.67 15:45.19 16:32.31 17:19.13 18:06.08 18:52.51
    19:39.13 20:26.06 21:11.68 21:57.24 22:43.06 23:25.90                  
  3 Olson, Mary               52 MM                            24:25.84  
       41.73  1:27.56  2:14.71  3:03.61  3:52.05  4:41.19  5:30.48  6:20.19
     7:09.36  7:58.89  8:47.86  9:37.08 10:26.01 11:15.59 12:04.69 12:54.47
    13:43.51 14:33.13 15:22.41 16:12.75 17:01.42 17:50.87 18:40.42 19:30.09
    20:19.68 21:10.73 21:59.27 22:50.51 23:38.14 24:25.84                  
  4 Lebsack, Mel              53 PNA                           25:01.76  
       44.99  1:34.12  2:23.83  3:13.92  4:04.84  4:55.62  5:46.63  6:38.07
     7:29.18  8:20.10  9:10.91 10:01.56 10:51.74 11:42.26 12:32.66 13:23.05
    14:13.62 15:04.39 15:54.41 16:44.79 17:34.93 18:25.51 19:15.46 20:06.21
    20:56.22 21:46.46 22:35.89 23:25.96 24:14.38 25:01.76                  
  5 Murphy, Bonnie R          52 WCM                           26:46.06  
       44.37  1:35.17  2:27.76  3:20.74  4:14.79  5:09.13  6:02.80  6:56.22
     7:50.24  8:44.78  9:38.32 10:31.82 11:26.38 12:21.15 13:14.92 14:09.59
    15:03.59 15:58.64 16:53.92 17:48.70 18:41.84 19:37.00 20:30.35 21:24.98
    22:18.26 23:12.52 23:57.79 25:00.95 25:54.37 26:46.06                  
  6 Stanard, Lee M            54 WCW                           28:47.28  
       38.88  1:47.41  2:36.70  3:42.09  4:31.91  5:38.01  6:28.21  7:34.56
     8:24.57  9:30.45 10:20.83 11:26.48 12:14.71 13:21.69 14:08.24 15:17.48
    16:09.20 17:13.70 18:11.22 19:09.23 19:59.43 21:05.37 22:02.90 23:01.61
    23:59.78 24:58.14 25:55.43 26:53.49 27:51.21 28:47.28                  
  7 Moore, Jane A             51 PNA                           31:06.07  
       49.89  1:50.40  2:52.08  3:52.13  4:53.95  5:54.88  6:55.19  7:56.52
     8:51.31 10:00.02 11:01.86 12:04.51 13:07.60 14:10.42 15:01.65 16:20.12
    17:22.41 18:25.01 19:19.21 20:31.79 21:23.35 22:40.60 23:44.69 24:47.31
    25:50.93 26:55.40 27:51.39 29:03.69 29:58.18 31:06.07                  
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gundred, Barb L           50 PNA                              36.15  
  2 Cazalet, Shirley M        52 TAM                              37.18  
  3 Laborwit, Anne G          51 GOLD                             39.46  
  4 Brittingham, Regina       50 USAB                             40.35  
  5 Rockholm, Ellen J         53 RAMS                             40.74  
  6 Casey, Kathrine J         53 PNA                              42.11  
  7 Alexander, Martha A       52 WCM                              42.82  
  8 Quattro, Jackie L         54 OREG                             45.15  
  9 Figueiredo, Vera          54 UNATB                            45.56  
 10 Schreiber, Shirley J      54 INWM                             51.78  
 11 Elliott, Susan L          51 PNA                              52.34  
 12 Taub, Pamela A            51 WCM                            1:03.09  
 -- Carruthers, Kathryn E     53 PNA                                 NS  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gundred, Barb L           50 PNA                            1:16.93  
       37.19  1:16.93                                                      
  2 Cazalet, Shirley M        52 TAM                            1:21.65  
       39.01  1:21.65                                                      
  3 Serianni, Vicki           50 UCLA                           1:23.44  
       41.24  1:23.44                                                      
  4 Laborwit, Anne G          51 GOLD                           1:25.27  
       41.29  1:25.27                                                      
  5 Rockholm, Ellen J         53 RAMS                           1:28.81  
       42.33  1:28.81                                                      
  6 Quattro, Jackie L         54 OREG                           1:38.08  
       47.62  1:38.08                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gundred, Barb L           50 PNA                            2:47.60  
       38.30  1:20.00  2:03.37  2:47.60                                    
  2 Serianni, Vicki           50 UCLA                           3:01.04  
       42.69  1:28.55  2:15.62  3:01.04                                    
  3 Rockholm, Ellen J         53 RAMS                           3:14.67  
       44.83  1:34.38  2:25.71  3:14.67                                    
  4 Ragland, Elise H.         51 TTEX                           3:40.44  
       49.29  1:45.24  2:43.31  3:40.44                                    
  5 Baker, Gini               51 SDSM                           4:38.78  
     1:03.75  2:14.63  3:26.17  4:38.78                                    
 -- Quattro, Jackie L         54 OREG                                DQ  
       48.94  1:42.64  2:37.53       DQ                                    
 -- Cazalet, Shirley M        52 TAM                                 DQ  
       41.84  1:27.81  2:15.80       DQ                                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Munger, Dot W             50 1776                             39.18  
  2 Bell, Lynn A              51 PNA                              40.43  
  3 Merritt, Jennifer         50 SPO                              40.69  
  4 Gettling, Janet           53 OREG                             43.86  
  5 Alexander, Martha A       52 WCM                              44.06  
  6 Call, Kathy D             50 OREG                             44.79  
  7 Casey, Kathrine J         53 PNA                              45.28  
  8 Murphy, Bonnie R          52 WCM                              46.12  
  9 Ellis, Susan H            54 AKMS                             46.16  
 10 Miller, Nancy R           52 VMST                             46.32  
 11 Mymryk, Penny M           54 RMMSC                            46.75  
 12 Dybdahl, Dempsey          52 PNA                              46.80  
 13 Daniel, Catherine         52 HOTS                             47.21  
 14 Quattro, Jackie L         54 OREG                             48.41  
 15 Rousseau, Sandi           54 OREG                             48.87  
 16 Hirakawa, Diane M         52 SDSM                             50.34  
 17 Dummer, Gail M            51 MICH                             52.57  
 18 Martin, Cindy C           50 PNA                              53.98  
 -- Jones-Roy, Susan J        53 TAM                                 NS  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Munger, Dot W             50 1776                           1:26.45  
       42.05  1:26.45                                                      
  2 Merritt, Jennifer         50 SPO                            1:28.25  
       41.32  1:28.25                                                      
  3 Jones-Roy, Susan J        53 TAM                            1:29.09  
       41.72  1:29.09                                                      
  4 Bell, Lynn A              51 PNA                            1:30.21  
       43.35  1:30.21                                                      
  5 Kawakami, Priscilla C     51 UTAH                           1:40.28  
       47.38  1:40.28                                                      
  6 Gettling, Janet           53 OREG                           1:41.34  
       46.39  1:41.34                                                      
  7 Ellis, Susan H            54 AKMS                           1:43.09  
       47.34  1:43.09                                                      
  8 Murphy, Bonnie R          52 WCM                            1:43.39  
       48.24  1:43.39                                                      
  9 Miller, Nancy R           52 VMST                           1:45.30  
       50.44  1:45.30                                                      
 10 Thomas-Will, Marji        54 USAB                           1:46.21  
       51.31  1:46.21                                                      
 11 Mymryk, Penny M           54 RMMSC                          1:46.54  
       51.07  1:46.54                                                      
 12 Daniel, Catherine         52 HOTS                           1:46.74  
       51.39  1:46.74                                                      
 13 Hirakawa, Diane M         52 SDSM                           1:54.65  
       54.88  1:54.65                                                      
 14 Dummer, Gail M            51 MICH                           2:00.22  
       53.87  2:00.22                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merritt, Jennifer         50 SPO                            3:05.91  
       41.99  1:28.31  2:16.50  3:05.91                                    
  2 Bell, Lynn A              51 PNA                            3:13.09  
       43.87  1:30.93  2:20.37  3:13.09                                    
  3 Kawakami, Priscilla C     51 UTAH                           3:31.60  
       48.47  1:41.76  2:36.67  3:31.60                                    
  4 Ellis, Susan H            54 AKMS                           3:40.75  
       50.57  1:46.30  2:43.93  3:40.75                                    
  5 Gettling, Janet           53 OREG                           3:42.92  
       50.43  1:47.59  2:45.69  3:42.92                                    
  6 Miller, Nancy R           52 VMST                           3:50.09  
       51.87  1:51.10  2:51.07  3:50.09                                    
  7 Murphy, Bonnie R          52 WCM                            3:55.90  
       53.78  1:55.48  2:56.34  3:55.90                                    
  8 Sutherland, Kate C        53 PNA                            4:17.34  
       57.82  2:04.06  3:11.41  4:17.34                                    
  9 Baker, Gini               51 SDSM                           4:24.58  
     1:01.20  2:09.26  3:17.56  4:24.58                                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              50 TAM                              30.72  
  2 Bell, Lynn A              51 PNA                              34.50  
  3 Rockholm, Ellen J         53 RAMS                             35.72  
  4 Jones-Roy, Susan J        53 TAM                              36.55  
  5 Tyler, A. Susan           53 SNM                              36.67  
  6 Rousseau, Sandi           54 OREG                             36.88  
  7 Gettling, Janet           53 OREG                             38.22  
  8 Merritt, Jennifer         50 SPO                              38.41  
  9 Alexander, Martha A       52 WCM                              39.64  
 10 Guthrie, Sally K          51 MICH                             40.87  
 11 Serianni, Vicki           50 UCLA                             41.40  
 12 Dybdahl, Dempsey          52 PNA                              42.71  
 13 Welch, Sarah              54 PNA                              42.83  
 14 Hirakawa, Diane M         52 SDSM                             43.88  
 15 Elliott, Susan L          51 PNA                            1:00.74  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              50 TAM                            1:07.81  
       31.91  1:07.81                                                      
  2 Bell, Lynn A              51 PNA                            1:22.48  
       38.46  1:22.48                                                      
  3 Tyler, A. Susan           53 SNM                            1:30.92  
       43.79  1:30.92                                                      
  4 Quill, Catherine J        51 IM                             1:31.00  
       40.44  1:31.00                                                      
  5 Rousseau, Sandi           54 OREG                           1:34.79  
       44.16  1:34.79                                                      
  6 Gettling, Janet           53 OREG                           1:37.30  
       45.14  1:37.30                                                      
  7 Welch, Sarah              54 PNA                            1:42.80  
       45.54  1:42.80                                                      
  8 Hirakawa, Diane M         52 SDSM                           1:52.93  
       53.27  1:52.93                                                      
  9 Daniel, Catherine         52 HOTS                           1:55.41  
       51.29  1:55.41                                                      
 10 Taub, Pamela A            51 WCM                            2:06.11  
       55.67  2:06.11                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              50 TAM                            2:31.55  
       33.07  1:11.32  1:51.19  2:31.55                                    
  2 Bell, Lynn A              51 PNA                            3:13.01  
       41.26  1:33.75  2:26.86  3:13.01                                    
  3 Staley, Darlene J         51 OREG                           3:22.52  
       45.25  1:37.74  3:41.63  3:22.52                                    
  4 Casey, Kathrine J         53 PNA                            3:35.37  
       49.06  1:44.81  2:40.54  3:35.37                                    
  5 Quill, Catherine J        51 IM                             3:39.25  
       45.59  1:38.50  2:35.14  3:39.25                                    
  6 Gettling, Janet           53 OREG                           3:39.50  
       50.55  1:47.25  2:44.21  3:39.50                                    
  7 Serianni, Vicki           50 UCLA                           3:42.28  
       51.74  1:48.24  2:45.45  3:42.28                                    
  8 Welch, Sarah              54 PNA                            3:59.27  
       52.72  1:54.74  2:57.65  3:59.27                                    
  9 Hirakawa, Diane M         52 SDSM                           4:14.23  
       55.45  2:02.06  3:10.15  4:14.23                                    
 -- Thomas-Will, Marji        54 USAB                                NS  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cazalet, Shirley M        52 TAM                            3:00.28  
       38.50  1:26.68  2:19.60  3:00.28                                    
  2 Kawakami, Priscilla C     51 UTAH                           3:03.37  
       40.13  1:29.61  2:23.41  3:03.37                                    
  3 Casey, Kathrine J         53 PNA                            3:21.52  
       51.38  1:42.28  2:37.91  3:21.52                                    
  4 Tyler, A. Susan           53 SNM                            3:25.70  
       39.35  1:33.64  2:38.56  3:25.70                                    
  5 Thomas-Will, Marji        54 USAB                           3:26.84  
       46.07  1:39.62  2:39.74  3:26.84                                    
  6 Welch, Sarah              54 PNA                            3:39.77  
       48.31  1:49.24  2:52.99  3:39.77                                    
  7 Johnson, M. Leigh         52 PNA                            3:39.97  
       52.34  1:51.15  2:53.34  3:39.97                                    
  8 Ragland, Elise H.         51 TTEX                           3:41.27  
       50.97  1:46.15  2:53.33  3:41.27                                    
  9 Lebsack, Mel              53 PNA                            3:59.31  
       58.30  2:06.15  3:11.27  3:59.31                                    
 10 Sutherland, Kate C        53 PNA                            4:17.11  
       59.41  2:08.61  3:16.95  4:17.11                                    
 11 Baker, Gini               51 SDSM                           4:18.42  
       55.90  2:05.09  3:26.57  4:18.42                                    
 -- Jones-Roy, Susan J        53 TAM                                 NS  
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kawakami, Priscilla C     51 UTAH                           6:32.34  
       42.62  1:32.79  2:26.45  3:19.18  4:14.31  5:10.04  5:51.71  6:32.34
  2 Rockholm, Ellen J         53 RAMS                           6:52.44  
       37.40  1:28.19  2:23.16  3:16.78  4:16.57  5:20.08  6:06.56  6:52.44
  3 Casey, Kathrine J         53 PNA                            7:01.28  
       49.86  1:46.93  2:39.19  3:32.18  4:30.32  5:29.25  6:15.77  7:01.28
  4 Thomas-Will, Marji        54 USAB                           7:06.20  
       46.70  1:42.86  2:40.32  3:35.91  4:35.42  5:35.08  6:22.30  7:06.20
  5 Quill, Catherine J        51 IM                             7:13.58  
       44.94  1:36.78  2:35.32  3:31.93  4:35.31  5:38.35  6:26.42  7:13.58
  6 Tyler, A. Susan           53 SNM                            7:19.04  
       44.14  1:33.84  2:34.84  3:33.57  4:36.46  5:40.49  6:30.76  7:19.04
  7 Hirakawa, Diane M         52 SDSM                           8:32.09  
       55.04  2:01.19  3:15.61  4:28.09  5:31.90  6:38.07  7:35.86  8:32.09
  8 Baker, Gini               51 SDSM                           9:06.59  
       59.46  2:17.37  3:35.72  4:52.92  6:06.75  7:19.18  8:13.19  9:06.59
 -- Welch, Sarah              54 PNA                                 NS  
Sponsor #21Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #47Sponsor #49
Sponsor #29Sponsor #42Sponsor #43Sponsor #33Sponsor #44Sponsor #36Sponsor #52
Sponsor #13Sponsor #25Sponsor #35Sponsor #45Sponsor #51Sponsor #50Sponsor #14