2001 Long Course National Championships

Women's Results - Age 45-49

Final results

Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Neilson-Bell, Sandy       45 TTEX                             28.97  
  2 Moore, Jo                 46 PNA                              29.52  
  3 Glassman, Debbie A        48 PNA                              30.18  
  4 Jackson, Mary K           45 OREG                             31.74  
  5 Cahill, Barby D           46 PNA                              32.33  
  6 Abrams, Kathy A           45 PNA                              32.39  
  7 Kay, Mary-Chris           48 Unattached                       34.48  
  8 Cutter, Elizabeth V       49 MINN                             35.13  
  9 Walker, Brenda J          46 SPSS                             35.22  
 10 Kalin, Melinda A          45 SLUG                             38.61  
 11 Clancey, Karin A          47 OREG                             42.01  
 -- O'Brien, Charlene A       45 WCM                                 NS  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Parisi, Robin B           47 MACO                           1:03.35  
       30.45  1:03.35                                                      
  2 Neilson-Bell, Sandy       45 TTEX                           1:03.42  
       30.06  1:03.42                                                      
  3 Moore, Jo                 46 PNA                            1:05.42  
       31.05  1:05.42                                                      
  4 Amick, Beverly O          47 NCMS                           1:07.63  
       32.25  1:07.63                                                      
  5 Glassman, Debbie A        48 PNA                            1:08.00  
       32.25  1:08.00                                                      
  6 Wainwright, Joanne        46 AKMS                           1:09.53  
       33.24  1:09.53                                                      
  7 Abrams, Kathy A           45 PNA                            1:14.22  
       35.29  1:14.22                                                      
  8 Kay, Mary-Chris           48 Unattached                     1:20.14  
       38.94  1:20.14                                                      
  9 Walker, Brenda J          46 SPSS                           1:20.69  
       37.69  1:20.69                                                      
 10 Mc Neel, Sandy            49 PNA                            1:33.62  
       44.18  1:33.62                                                      
 11 Kalin, Melinda A          45 SLUG                           1:34.56  
       44.30  1:34.56                                                      
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 Unattached                     2:24.33  
       34.52  1:11.89  1:48.44  2:24.33                                    
  2 Parisi, Robin B           47 MACO                           2:24.65  
       34.88  1:11.42  1:48.91  2:24.65                                    
  3 Bullock, Kathi            48 ARIZ                           2:25.70  
       34.16  1:10.99  1:48.35  2:25.70                                    
  4 Amick, Beverly O          47 NCMS                           2:28.24  
       34.03  1:11.50  1:50.01  2:28.24                                    
  5 O'Brien, Charlene A       45 WCM                            2:32.96  
       36.06  1:15.31  1:54.23  2:32.96                                    
  6 Glassman, Debbie A        48 PNA                            2:37.76  
       36.09  1:16.39  1:57.86  2:37.76                                    
  7 Quinn, Phyllis E          46 TOC                            2:40.49  
       37.58  1:18.87  1:59.86  2:40.49                                    
  8 Cahill, Barby D           46 PNA                            2:40.84  
       35.05  1:14.14  1:57.25  2:40.84                                    
  9 Braaten, Kitten           46 VMST                           2:42.98  
       37.93  1:19.34  2:01.47  2:42.98                                    
 10 Cutter, Elizabeth V       49 MINN                           2:48.98  
       39.69  1:21.96  2:05.95  2:48.98                                    
 11 Bernier, Coral A          46 PNA                            2:57.04  
       39.70  1:24.42  2:10.57  2:57.04                                    
 12 Walker, Brenda J          46 SPSS                           3:03.76  
       39.94  1:26.45  2:15.79  3:03.76                                    
 13 Durant, Robin L           46 INWM                           3:09.23  
       44.04  1:32.82  2:22.34  3:09.23                                    
 14 Frayne, Anne M            47 GOST                           3:10.17  
       45.27  1:34.16  2:22.89  3:10.17                                    
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ                           5:05.92  
       35.28  1:13.27  1:52.60  2:31.37  3:10.16  3:49.38  4:27.82  5:05.92
  2 Steadman-Martin, Nancy    47 GSM                            5:13.28  
       35.04  1:13.15  1:52.56  2:32.13  3:11.72  3:51.86  4:33.25  5:13.28
  3 Amick, Beverly O          47 NCMS                           5:18.48  
       35.61  1:14.77  1:55.56  2:36.25  3:17.43  3:58.40  4:39.06  5:18.48
  4 Moore, Jo                 46 PNA                            5:21.06  
       36.44  1:16.69  1:57.49  2:38.80  3:19.83  4:01.11  4:41.75  5:21.06
  5 Wainwright, Joanne        46 AKMS                           5:23.06  
       36.04  1:16.36  1:57.77  2:39.51  3:21.27  4:02.58  4:44.00  5:23.06
  6 Fincham, Elaine S         46 SMM                            5:26.45  
       36.18  1:17.32  1:58.96  2:40.90  3:22.62  4:04.52  4:45.72  5:26.45
  7 Mattson, Skippy           48 DYNA                           5:35.27  
       38.03  1:18.62  2:00.56  2:43.13  3:26.09  4:09.22  4:52.86  5:35.27
  8 Abrams, Kathy A           45 PNA                            5:35.35  
       37.09  1:18.09  2:01.35  2:45.19  3:28.48  4:12.59  4:55.35  5:35.35
  9 Braaten, Kitten           46 VMST                           5:42.28  
       38.27  1:21.49  2:05.21  2:48.90  3:32.95  4:16.69  5:00.34  5:42.28
 10 Meyer, Brenda L.          47 MOVY                           5:50.07  
       38.98  1:22.79  2:07.27  2:52.13  3:37.17  4:22.56  5:06.88  5:50.07
 11 Zander, Elin A            47 INWM                           6:02.95  
       41.08  1:26.52  2:12.09  2:58.17  3:44.19  4:30.96  5:17.71  6:02.95
 12 Vanzandt, Kiko            46 PNA                            6:03.42  
       40.80  1:26.11  2:12.92  3:00.25  3:47.27  4:34.19  5:20.00  6:03.42
 13 Watson, Lisa L            47 GAJA                           6:15.47  
       43.28  1:30.67  2:19.07  3:07.25  3:54.87  4:42.59  5:30.42  6:15.47
 14 Bernier, Coral A          46 PNA                            6:16.18  
       41.84  1:29.03  2:16.93  3:05.38  3:53.63  4:42.09  5:29.68  6:16.18
 15 Durant, Robin L           46 INWM                           6:19.70  
       45.41  1:33.64  2:22.39  3:10.55  3:58.73  4:46.18  5:33.86  6:19.70
 16 Walker, Brenda J          46 SPSS                           6:33.20  
       39.27  1:26.26  2:17.50  3:09.08  4:02.24  4:54.33  5:45.19  6:33.20
 17 Frayne, Anne M            47 GOST                           6:35.82  
       46.15  1:35.86  2:25.60  3:16.43  4:06.61  4:57.23  5:47.43  6:35.82
 18 Kregor, Janice            45 WILD                           6:43.34  
       45.11  1:35.03  2:26.46  3:17.58  4:09.44  5:00.90  5:52.85  6:43.34
 19 Mc Neel, Sandy            49 PNA                            7:20.91  
       45.18  1:38.51  2:35.04  3:32.64  4:31.10  5:28.83  6:26.74  7:20.91
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 Unattached                    10:43.45  
       36.35  1:16.29  1:56.11  2:36.23  3:16.36  3:56.86  4:37.06  5:18.15
     5:59.40  6:40.18  7:20.88  8:01.93  8:43.24  9:24.54 10:05.19 10:43.45
  2 Amick, Beverly O          47 NCMS                          10:51.94  
       36.33  1:16.26  1:57.07  2:38.05  3:18.95  4:00.06  4:37.30  5:22.54
     6:03.77  6:45.43  7:27.28  8:08.76  8:49.87  9:31.32 10:12.02 10:51.94
  3 Moore, Jo                 46 PNA                           10:58.29  
       36.65  1:17.77  1:59.76  2:42.08  3:19.63  4:06.45  4:48.52  5:30.10
     6:11.24  6:53.18  7:34.51  8:16.41  8:51.40  9:39.06 10:19.58 10:58.29
  4 Fincham, Elaine S         46 SMM                           11:06.52  
       36.32  1:17.51  1:59.27  2:41.18  3:23.33  4:05.65  4:47.84  5:30.19
     6:12.37  6:54.54  7:36.88  8:19.12  9:01.41  9:43.60 10:25.68 11:06.52
  5 Collopy, Eileen B         47 PNA                           11:25.54  
       38.69  1:20.87  2:04.04  2:47.71  3:25.27  4:14.10  4:57.09  5:40.73
     6:23.95  7:07.87  7:51.02  8:34.01  9:17.53 10:02.31 10:45.34 11:25.54
  6 Braaten, Kitten           46 VMST                          11:28.89  
       38.50  1:20.53  2:03.87  2:47.69  3:31.48  4:14.98  4:59.14  5:43.14
     6:27.06  7:10.65  7:54.43  8:38.32  9:21.75 10:05.09 10:47.84 11:28.89
  7 Mattson, Skippy           48 DYNA                          11:30.35  
       26.48  1:20.02  1:57.70  2:45.74  3:29.01  4:12.09  4:55.62  5:39.19
     6:22.80  7:06.92  7:50.84  8:34.79  9:18.80 10:03.46 10:47.76 11:30.35
  8 Meyer, Brenda L.          47 MOVY                          11:50.74  
       39.05  1:22.51  2:06.42  2:51.15  3:35.82  4:20.72  5:05.46  5:50.68
     6:35.68  7:20.98  8:06.34  8:51.85  9:37.17 10:22.39 11:07.21 11:50.74
  9 Cahill, Barby D           46 PNA                           12:15.94  
       38.38  1:22.10  2:07.73  2:53.98  3:39.57  4:27.08  5:14.21  6:01.80
     6:48.43  7:35.66  8:22.57  9:09.45  9:55.90 10:42.84 11:30.71 12:15.94
 10 Zander, Elin A            47 INWM                          12:24.44  
       43.04  1:29.72  2:11.55  3:03.45  3:50.18  4:36.91  5:24.49  6:11.59
     6:58.77  7:45.49  8:32.44  9:19.28 10:06.59 10:52.93 11:39.70 12:24.44
 11 Frayne, Anne M            47 GOST                          13:07.77  
       45.28  1:33.74  2:23.07  3:12.17  3:55.71  4:50.72  5:36.02  6:29.94
     7:15.03  8:09.65  8:54.00  9:49.34 10:33.66 11:30.11 12:13.39 13:07.77
 12 Walker, Brenda J          46 SPSS                          13:55.77  
       43.81  1:32.91  2:24.02  3:16.47  4:09.66  5:02.65  5:57.16  6:50.12
     7:44.28  8:38.11  9:32.98 10:26.52 11:22.06 12:15.66 13:06.59 13:55.77
 13 Smath, Meg                45 WILD                          14:28.24  
       47.43  1:39.39  2:32.72  3:26.52  4:22.36  5:16.49  6:10.79  7:05.32
     7:59.71  8:55.16  9:51.42 10:47.95 11:43.25 12:39.13 13:34.23 14:28.24
 14 Mc Neel, Sandy            49 PNA                           15:01.11  
       45.67  1:39.60  2:34.74  3:31.11  4:28.48  5:26.19  6:24.42  7:21.66
     8:19.79  9:18.28 10:16.79 11:14.98 12:12.17 13:09.75 14:05.75 15:01.11
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ                          20:14.16  
       35.77  1:14.99  1:55.02  2:35.43  3:10.55  3:56.19  4:28.80  5:16.78
     5:47.80  6:38.25  7:09.11  7:59.58  8:29.17  9:21.30  9:53.00 10:42.59
    11:14.00 12:04.65 12:35.47 13:26.11 13:57.42 14:47.58 15:16.57 16:09.82
    16:43.62 17:31.71 18:02.37 18:53.75 19:34.14 20:14.16                  
  2 Steadman-Martin, Nancy    47 GSM                           21:00.84  
       34.78  1:13.92  1:52.33  2:35.22  3:13.28  3:57.28  4:38.54  5:20.79
     6:01.21  6:45.89  7:28.20  8:11.07  8:51.27  9:36.81 10:19.17 11:01.67
    11:44.45 12:27.10 13:09.68 13:52.57 14:35.55 15:18.91 16:02.49 16:45.99
    17:29.51 18:12.69 18:55.79 19:38.39 20:21.56 21:00.84                  
  3 Quinn, Phyllis E          46 TOC                           21:55.24  
       38.88  1:21.14  2:04.50  2:49.05  3:33.64  4:18.77  5:03.56  5:48.39
     6:32.99  7:17.50  8:01.33  8:45.29  9:29.20 10:13.53 10:57.77 11:41.66
    12:25.93 13:09.91 13:54.18 14:38.55 15:22.51 16:06.05 16:49.46 17:33.30
    18:17.28 19:01.57 19:45.70 20:29.57 21:13.42 21:55.24                  
  4 Hendryx, Teri L           48 MACO                          22:33.83  
       41.19  1:26.77  2:12.97  2:59.99  3:46.07  4:32.65  5:18.54  6:04.83
     6:45.94  7:36.74  8:16.79  9:07.45  9:52.21 10:37.39 11:22.02 12:07.35
    12:51.74 13:37.19 14:21.97 15:06.88 15:43.84 16:36.50 17:20.99 18:06.73
    18:51.48 19:36.94 20:21.90 21:07.01 21:51.35 22:33.83                  
  5 Vanzandt, Kiko            46 PNA                           23:55.69  
       42.64  1:30.29  2:17.75  3:05.80  3:53.77  4:41.89  5:29.81  6:17.75
     7:05.74  7:54.43  8:43.11  9:30.97 10:19.16 11:07.20 11:55.14 12:44.00
    13:32.81 14:20.98 15:09.06 15:57.04 16:45.55 17:33.29 18:21.66 19:10.53
    19:59.35 20:47.88 21:36.57 22:24.19 23:10.74 23:55.69                  
  6 Bernier, Coral A          46 PNA                           24:06.00  
       42.98  1:30.11  2:16.44  3:05.36  3:53.72  4:41.94  5:30.34  6:19.00
     7:07.65  7:56.06  8:44.50  9:33.03 10:21.14 11:09.68 11:58.54 12:47.25
    13:35.76 14:25.00 15:13.59 16:02.81 16:51.32 17:40.14 18:28.62 19:17.35
    20:06.00 20:54.49 21:42.83 22:31.44 23:19.64 24:06.00                  
  7 Welborn, Jody M           46 OREG                          24:43.55  
       46.91  1:36.50  2:26.59  3:16.41  4:06.07  4:55.55  5:45.19  6:34.23
     7:24.07  8:13.22  9:02.50  9:51.80 10:41.11 11:30.55 12:20.38 13:09.75
    13:59.22 14:48.93 15:38.57 16:28.29 17:18.10 18:07.36 18:56.82 19:46.45
    20:36.85 21:26.71 22:16.56 23:06.14 23:56.22 24:43.55                  
  8 Durant, Robin L           46 INWM                          25:05.36  
       45.05  1:34.05  2:23.94  3:13.33  4:02.33  4:51.73  5:41.69  6:31.98
     7:22.45  8:12.22  9:02.47  9:53.52 10:44.32 11:34.46 12:25.96 13:17.29
    14:07.98 14:59.00 15:49.70 16:41.14 17:32.32 18:22.63 19:13.07 20:04.43
    20:55.74 21:46.92 22:38.51 23:28.82 24:17.42 25:05.36                  
  9 Kregor, Janice            45 WILD                          25:09.82  
       45.69  1:35.01  2:25.67  3:16.03  4:06.84  4:57.37  5:47.95  6:38.93
     7:30.21  8:20.72  9:12.02 10:02.66 10:53.21 11:43.52 12:33.47 13:23.49
    14:13.65 15:03.78 15:53.83 16:44.25 17:34.67 18:24.80 19:14.85 20:05.28
    20:56.34 21:46.84 22:37.56 23:28.28 24:19.72 25:09.82                  
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Patty            45 WCM                              34.54  
  2 Neilson-Bell, Sandy       45 TTEX                             35.60  
  3 Cahill, Barby D           46 PNA                              37.22  
  4 Pflugheber, Carol A       48 ADMS                             37.36  
  5 Hendryx, Teri L           48 MACO                             38.04  
  6 O'Brien, Charlene A       45 WCM                              38.57  
  7 Walker, Brenda J          46 SPSS                             43.43  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Patty            45 WCM                            1:13.67  
       36.22  1:13.67                                                      
  2 Cahill, Barby D           46 PNA                            1:16.80  
       37.13  1:16.80                                                      
  3 Parisi, Robin B           47 MACO                           1:17.51  
       38.26  1:17.51                                                      
  4 Steadman-Martin, Nancy    47 GSM                            1:21.06  
       38.87  1:21.06                                                      
  5 Hendryx, Teri L           48 MACO                           1:22.44  
       40.95  1:22.44                                                      
  6 O'Brien, Charlene A       45 WCM                            1:23.30  
       40.51  1:23.30                                                      
  7 Black, Karla N            46 NEM                            1:27.24  
       42.17  1:27.24                                                      
  8 Abrams, Kathy A           45 PNA                            1:27.59  
       42.65  1:27.59                                                      
  9 Smith, Paula J            47 AKMS                           1:32.28  
       45.66  1:32.28                                                      
 10 Watson, Lisa L            47 GAJA                           1:36.46  
       48.04  1:36.46                                                      
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Patty            45 WCM                            2:38.04  
       37.93  1:18.19  1:58.49  2:38.04                                    
  2 Cahill, Barby D           46 PNA                            2:46.39  
       37.83  1:18.94  2:02.11  2:46.39                                    
  3 Steadman-Martin, Nancy    47 GSM                            2:53.72  
       40.26  1:23.85  2:09.25  2:53.72                                    
  4 Bullock, Kathi            48 ARIZ                           2:58.36  
       41.47  1:26.11  2:12.16  2:58.36                                    
  5 Wainwright, Joanne        46 AKMS                           3:00.11  
       44.03  1:30.31  2:16.29  3:00.11                                    
  6 Hendryx, Teri L           48 MACO                           3:01.60  
       43.98  1:30.52  2:17.82  3:01.60                                    
  7 Black, Karla N            46 NEM                            3:07.60  
       43.07  1:29.56  2:18.86  3:07.60                                    
  8 Moore, Jo                 46 PNA                            3:07.92  
       44.51  1:32.96  2:21.49  3:07.92                                    
  9 Abrams, Kathy A           45 PNA                            3:08.67  
       43.94  1:32.47  2:21.73  3:08.67                                    
 10 Braaten, Kitten           46 VMST                           3:13.96  
       46.05  1:35.46  2:25.24  3:13.96                                    
 11 Terhaar, Paula A          49 PNA                            3:26.99  
       51.55  1:44.65  2:37.08  3:26.99                                    
 12 Asleson, Elke             49 OREG                           3:30.40  
       48.18  1:40.85  2:36.26  3:30.40                                    
 -- Welborn, Jody M           46 OREG                                DQ  
       56.40  1:54.70  2:52.97       DQ                                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J.          45 WMAC                             37.35  
  2 Crabbe, Colette M         45 OREG                             38.81  
  3 Ogier, Danielle           49 Unattached                       39.61  
  4 Jackson, Mary K           45 OREG                             41.08  
  5 Mattson, Skippy           48 DYNA                             41.77  
  6 Smith, Paula J            47 AKMS                             43.56  
  7 Cutter, Elizabeth V       49 MINN                             43.94  
  8 Sullivan, Linda E         45 PNA                              45.27  
  9 Kay, Mary-Chris           48 Unattached                       48.15  
 10 Smath, Meg                45 WILD                             48.48  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J.          45 WMAC                           1:22.30  
       38.35  1:22.30                                                      
  2 Crabbe, Colette M         45 OREG                           1:22.90  
       38.92  1:22.90                                                      
  3 Neilson-Bell, Sandy       45 TTEX                           1:27.27  
       41.09  1:27.27                                                      
  4 Mattson, Skippy           48 DYNA                           1:31.42  
       42.95  1:31.42                                                      
  5 Cutter, Elizabeth V       49 MINN                           1:34.11  
       44.70  1:34.11                                                      
  6 Hendryx, Teri L           48 MACO                           1:34.87  
       45.58  1:34.87                                                      
  7 Black, Karla N            46 NEM                            1:35.98  
       45.34  1:35.98                                                      
  8 Sullivan, Linda E         45 PNA                            1:38.78  
       46.22  1:38.78                                                      
  9 Smith, Paula J            47 AKMS                           1:40.11  
       45.24  1:40.11                                                      
 10 Smath, Meg                45 WILD                           1:48.27  
       51.84  1:48.27                                                      
 11 Welborn, Jody M           46 OREG                           1:48.83  
       51.78  1:48.83                                                      
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crabbe, Colette M         45 OREG                           2:57.24  
       40.52  1:25.51  2:11.00  2:57.24                                    
  2 Mann, Melinda J.          45 WMAC                           3:01.41  
       41.79  1:28.18  2:14.97  3:01.41                                    
  3 Parisi, Robin B           47 MACO                           3:08.98  
       42.84  1:30.71  2:19.85  3:08.98                                    
  4 Mattson, Skippy           48 DYNA                           3:17.92  
       45.03  1:34.84  2:26.14  3:17.92                                    
  5 Hendryx, Teri L           48 MACO                           3:22.77  
       45.23  1:36.66  2:29.82  3:22.77                                    
  6 Cutter, Elizabeth V       49 MINN                           3:22.80  
       47.08  1:38.30  2:30.00  3:22.80                                    
  7 Zander, Elin A            47 INWM                           3:27.88  
       48.62  1:41.82  2:35.19  3:27.88                                    
  8 Black, Karla N            46 NEM                            3:28.38  
       46.19  1:38.67  2:33.69  3:28.38                                    
  9 Smith, Paula J            47 AKMS                           3:35.11  
       47.57  1:40.73  2:37.31  3:35.11                                    
 10 Sullivan, Linda E         45 PNA                            3:40.21  
       51.42  1:46.23  2:45.21  3:40.21                                    
 11 Durant, Robin L           46 INWM                           3:50.73  
       53.91  1:53.00  2:52.61  3:50.73                                    
 12 Frayne, Anne M            47 GOST                           3:55.74  
       53.62  1:52.76  2:54.05  3:55.74                                    
 13 Smath, Meg                45 WILD                           3:58.15  
       54.24  1:54.76  2:56.52  3:58.15                                    
 14 Welborn, Jody M           46 OREG                           4:01.10  
       56.83  1:59.19  3:00.21  4:01.10                                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fincham, Elaine S         46 SMM                              31.78  
  2 Glassman, Debbie A        48 PNA                              32.65  
  3 Mann, Melinda J.          45 WMAC                             32.83  
  4 Neilson-Bell, Sandy       45 TTEX                             33.13  
  5 Moore, Jo                 46 PNA                              33.32  
  6 O'Brien, Charlene A       45 WCM                              34.14  
  7 Wainwright, Joanne        46 AKMS                             34.85  
  8 Bernier, Coral A          46 PNA                              38.06  
  9 Asleson, Elke             49 OREG                             39.84  
 10 Kay, Mary-Chris           48 Unattached                       40.01  
 11 Kalin, Melinda A          45 SLUG                             45.77  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J.          45 WMAC                           1:12.26  
       33.24  1:12.26                                                      
  2 Fincham, Elaine S         46 SMM                            1:14.87  
       34.08  1:14.87                                                      
  3 Amick, Beverly O          47 NCMS                           1:16.11  
       35.30  1:16.11                                                      
  4 Glassman, Debbie A        48 PNA                            1:16.52  
       35.70  1:16.52                                                      
  5 Braaten, Kitten           46 VMST                           1:23.98  
       38.94  1:23.98                                                      
  6 Quinn, Phyllis E          46 TOC                            1:28.18  
       40.57  1:28.18                                                      
  7 Black, Karla N            46 NEM                            1:30.06  
       39.18  1:30.06                                                      
  8 Bernier, Coral A          46 PNA                            1:34.95  
       44.42  1:34.95                                                      
  9 Kay, Mary-Chris           48 Unattached                     1:36.08  
       43.51  1:36.08                                                      
 10 Asleson, Elke             49 OREG                           1:38.34  
       42.29  1:38.34                                                      
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    47 GSM                            2:52.81  
       35.60  1:18.51  2:03.69  2:52.81                                    
  2 Fincham, Elaine S         46 SMM                            2:53.01  
       36.04  1:19.71  2:06.47  2:53.01                                    
  3 Wainwright, Joanne        46 AKMS                           2:53.02  
       39.50  1:23.18  2:07.86  2:53.02                                    
  4 Amick, Beverly O          47 NCMS                           2:56.03  
       36.87  1:20.15  2:06.56  2:56.03                                    
  5 Glassman, Debbie A        48 PNA                            2:59.37  
       37.34  1:22.08  2:10.74  2:59.37                                    
  6 Braaten, Kitten           46 VMST                           3:14.32  
       40.83  1:28.80  2:20.77  3:14.32                                    
  7 Meyer, Brenda L.          47 MOVY                           3:38.55  
       41.73  1:34.13  2:34.36  3:38.55                                    
  8 Asleson, Elke             49 OREG                           3:52.54  
       44.87  1:42.77  2:44.14  3:52.54                                    
  9 Frayne, Anne M            47 GOST                           4:06.08  
       54.03  1:55.18  3:00.49  4:06.08                                    
 10 Welborn, Jody M           46 OREG                           4:22.68  
       59.60  2:06.93  3:16.04  4:22.68                                    
 -- Kalin, Melinda A          45 SLUG                                DQ  
       54.86  2:01.65  3:08.51       DQ                                    
 -- Terhaar, Paula A          49 PNA                                 NS  
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crabbe, Colette M         45 OREG                           2:38.84  
       34.37  1:15.41  2:01.19  2:38.84                                    
  2 Mann, Melinda J.          45 WMAC                           2:41.31  
       32.82  1:18.03  2:04.00  2:41.31                                    
  3 Parisi, Robin B           47 MACO                           2:41.52  
       33.28  1:16.52  2:04.93  2:41.52                                    
  4 Neilson-Bell, Sandy       45 TTEX                           2:45.02  
       34.41  1:15.20  2:06.00  2:45.02                                    
  5 Ogier, Danielle           49 Unattached                     2:45.81  
       35.27  1:18.70  2:07.23  2:45.81                                    
  6 Landers, Patty            45 WCM                            2:50.22  
       36.68  1:18.23  2:10.63  2:50.22                                    
  7 Bullock, Kathi            48 ARIZ                           2:53.34  
       37.00  1:22.13  2:14.75  2:53.34                                    
  8 Wainwright, Joanne        46 AKMS                           2:54.45  
       39.35  1:24.75  2:16.22  2:54.45                                    
  9 Black, Karla N            46 NEM                            3:05.51  
       40.01  1:29.06  2:23.65  3:05.51                                    
 10 Zander, Elin A            47 INWM                           3:14.69  
       42.37  1:38.40  2:30.23  3:14.69                                    
 11 Asleson, Elke             49 OREG                           3:26.12  
       42.92  1:34.04  2:35.54  3:26.12                                    
 -- Smath, Meg                45 WILD                                NS  
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crabbe, Colette M         45 OREG                           5:44.80  
       34.03  1:14.04  1:58.56  2:44.03  3:33.46  4:23.50  5:04.43  5:44.80
  2 Parisi, Robin B           47 MACO                           5:51.38  
       34.34  1:15.98  2:02.61  2:48.55  3:41.21  4:32.01  5:12.61  5:51.38
  3 Landers, Patty            45 WCM                            5:59.39  
       37.63  1:20.42  2:05.19  2:48.64  3:43.41  4:38.77  5:20.58  5:59.39
  4 Bullock, Kathi            48 ARIZ                           6:05.26  
       38.30  1:24.45  2:10.92  2:56.81  3:51.49  4:46.37  5:26.01  6:05.26
  5 Fincham, Elaine S         46 SMM                            6:06.24  
       36.67  1:21.24  2:09.88  2:57.07  3:51.25  4:45.32  5:26.98  6:06.24
  6 Steadman-Martin, Nancy    47 GSM                            6:15.70  
       35.14  1:17.57  2:06.05  2:54.13  3:54.34  4:52.23  5:34.51  6:15.70
  7 Mattson, Skippy           48 DYNA                           6:20.58  
       40.07  1:29.48  2:19.08  3:08.20  4:00.78  4:54.28  5:38.30  6:20.58
  8 Quinn, Phyllis E          46 TOC                            6:46.14  
       43.44  1:34.05  2:25.81  3:17.14  4:15.03  5:14.84  6:01.30  6:46.14
  9 Zander, Elin A            47 INWM                           6:53.25  
       48.28  1:44.18  2:41.25  3:36.77  4:29.58  5:22.31  6:08.39  6:53.25
 10 Meyer, Brenda L.          47 MOVY                           6:57.65  
       43.61  1:33.71  2:30.56  3:25.06  4:25.99  5:27.19  6:13.85  6:57.65
 11 Vanzandt, Kiko            46 PNA                            6:59.90  
       47.60  1:44.18  2:38.73  3:32.54  4:32.04  5:32.74  6:17.21  6:59.90
 12 Asleson, Elke             49 OREG                           7:28.67  
       45.57  1:40.23  2:38.75  3:36.55  4:39.19  5:42.30  6:36.93  7:28.67
 13 Frayne, Anne M            47 GOST                           7:42.38  
       53.24  1:55.24  2:56.33  3:54.69  4:58.52  6:02.06  6:54.01  7:42.38
 14 Durant, Robin L           46 INWM                           7:42.90  
       53.99  2:00.11  3:04.12  4:02.33  5:03.27  6:05.31  6:55.04  7:42.90
 15 Welborn, Jody M           46 OREG                           7:43.36  
     1:00.26  2:06.78  3:07.14  4:07.17  5:06.50  6:07.60  6:57.75  7:43.36
 16 Terhaar, Paula A          49 PNA                            7:43.41  
       56.13  2:00.09  2:56.42  3:50.41  4:55.29  5:57.63  6:50.67  7:43.41
 17 Kregor, Janice            45 WILD                           7:58.27  
       51.33  1:54.26  2:57.27  4:02.29  5:09.10  6:15.39  7:07.29  7:58.27
Sponsor #50Sponsor #35Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #36
Sponsor #43Sponsor #42Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #13Sponsor #20Sponsor #51
Sponsor #44Sponsor #47Sponsor #41Sponsor #14Sponsor #29Sponsor #33Sponsor #49