2001 Long Course National Championships

Women's Results - Age 30-34

Final results

Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jeni E              32 SDSM                             28.91  
  2 Seubert, Trish            33 SDSM                             29.36  
  3 Sheppard, Rosie H         32 Unattached                       29.47  
  4 Reilly, Margaret J        32 MVN                              30.28  
  5 Harden, Shari M           34 MOVY                             30.56  
  6 Schlesinger, Violetta     32 VMST                             30.99  
  7 Collson, Anne-Marie       34 OREG                             31.21  
  8 Heusted, Karin            33 PNA                              31.35  
  9 Poehlman, Yuriko S        32 PNA                              31.58  
 10 Leahy, Karen R            33 PNA                              31.64  
 11 Milano, Andrea R          34 OREG                             32.68  
 12 Moore, Kathy R            34 PNA                              38.18  
 -- García, Nayeli C          32 ANAF                                DQ  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ                           1:00.63  
       29.42  1:00.63                                                      
  2 Buys, Jeni E              32 SDSM                           1:03.00  
       30.94  1:03.00                                                      
  3 Seubert, Trish            33 SDSM                           1:04.18  
       30.70  1:04.18                                                      
  4 Sheppard, Rosie H         32 Unattached                     1:05.41  
       31.81  1:05.41                                                      
  5 García, Nayeli C          32 ANAF                           1:07.13  
       32.10  1:07.13                                                      
  6 Harden, Shari M           34 MOVY                           1:07.27  
       31.73  1:07.27                                                      
  7 Poehlman, Yuriko S        32 PNA                            1:08.25  
       32.11  1:08.25                                                      
  8 Collson, Anne-Marie       34 OREG                           1:10.19  
       32.67  1:10.19                                                      
  9 Mc Cullough, Leslie A     32 PNA                            1:11.54  
       34.77  1:11.54                                                      
 10 Milano, Andrea R          34 OREG                           1:12.92  
       35.00  1:12.92                                                      
 11 Kilbourn, Laurie J        34 OREG                           1:21.06  
       38.38  1:21.06                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ                           2:12.80  
       30.68  1:04.38  1:39.21  2:12.80                                    
  2 Seubert, Trish            33 SDSM                           2:20.28  
       31.67  1:07.47  1:44.13  2:20.28                                    
  3 Buys, Jeni E              32 SDSM                           2:22.25  
       32.97  1:09.04  1:46.25  2:22.25                                    
  4 Himstreet, Julie E        31 OREG                           2:23.47  
       33.28  1:09.65  1:46.59  2:23.47                                    
  5 García, Nayeli C          32 ANAF                           2:27.30  
       33.12  1:09.88  1:48.97  2:27.30                                    
  6 Leahy, Karen R            33 PNA                            2:30.80  
       34.95  1:12.59  1:51.36  2:30.80                                    
  7 Poehlman, Yuriko S        32 PNA                            2:34.01  
       35.05  1:13.73  1:53.77  2:34.01                                    
  8 Bussart, Megan M          31 PNA                            2:38.53  
       36.00  1:16.66  1:58.29  2:38.53                                    
  9 Mc Cullough, Leslie A     32 PNA                            2:40.29  
       35.93  1:16.95  1:58.66  2:40.29                                    
 10 Kennedy, Diane A          33 PNA                            3:24.99  
       46.84  3:24.99                                                      
 11 Grimm, Monique L          31 PNA                            3:27.35  
       39.39  1:29.40  3:27.35                                             
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ                           4:42.18  
       32.50  1:07.42  1:43.39  2:19.32  2:55.53  3:31.83  4:08.27  4:42.18
  2 Buys, Jeni E              32 SDSM                           4:53.92  
       33.44  1:10.09  1:47.63  2:25.27  3:02.94  3:40.76  4:18.00  4:53.92
  3 Gellatly, Jill E          34 HOTS                           4:55.53  
       34.06  1:10.45  1:47.28  2:24.54  3:02.18  3:40.17  4:18.42  4:55.53
  4 Reilly, Margaret J        32 MVN                            5:06.15  
       35.15  1:12.80  1:51.25  2:30.21  3:09.22  3:48.59  4:27.82  5:06.15
  5 Bussart, Megan M          31 PNA                            5:35.69  
       37.96  1:20.92  2:04.57  2:48.61  3:31.73  4:14.61  4:56.04  5:35.69
  6 Healey, Sandra J          34 OREG                           5:41.34  
       39.19  1:22.64  2:06.06  2:49.97  3:33.33  4:16.43  4:59.42  5:41.34
  7 Milano, Andrea R          34 OREG                           5:43.67  
       37.40  1:18.11  2:01.37  2:45.50  3:30.45  4:15.40  5:00.44  5:43.67
  8 Keller, Rebecca J         31 IM                             5:59.52  
       42.19  1:26.95  2:13.55  2:59.85  3:46.61  4:32.23  5:16.81  5:59.52
 
Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ                           9:42.27  
       33.37  1:09.39  1:45.71  2:21.96  2:58.74  3:35.78  4:12.56  4:49.35
     5:26.19  6:02.90  6:39.70  7:16.68  7:53.61  8:30.55  9:07.59  9:42.27
  2 Buys, Jeni E              32 SDSM                          10:15.89  
       34.12  1:11.27  1:49.24  2:27.90  3:01.39  3:45.50  4:14.80  5:03.31
     5:35.02  6:21.82  7:01.02  7:40.34  8:19.90  8:58.75  9:26.13 10:15.89
  3 Visser, Linda             31 ORLM                          10:39.07  
       35.43  1:13.41  1:52.11  2:31.81  3:11.88  3:52.41  4:33.05  5:13.74
     5:54.69  6:35.86  7:16.91  7:58.33  8:39.17  9:20.01 10:00.55 10:39.07
  4 Schultz-Santos, Debbie M  33 WCM                           10:44.17  
       34.39  1:12.34  1:51.23  2:31.12  3:11.87  3:52.72  4:33.32  5:14.22
     5:55.59  6:37.63  7:19.07  8:00.13  8:41.84  9:23.60 10:04.96 10:44.17
  5 García, Nayeli C          32 ANAF                          11:10.08  
       37.41  1:19.28  2:03.45  2:47.89  3:32.44  4:16.29  4:59.29  5:42.51
     6:24.54  7:05.95  7:47.47  8:29.14  9:10.51  9:52.29 10:31.91 11:10.08
  6 Werdin-Kennicott, Lori E  31 MOVY                          11:34.03  
       27.97  1:17.03  1:55.10  2:42.87  3:21.07  4:09.93  4:41.50  5:38.18
     6:17.57  7:07.02  7:44.63  8:36.44  9:16.08 10:06.18 10:45.73 11:34.03
  7 Healey, Sandra J          34 OREG                          11:42.43  
       39.42  1:24.20  2:08.49  2:54.61  3:37.50  4:24.61  5:06.34  5:53.81
     6:33.98  7:22.56  8:00.05  8:50.65  9:32.70 10:17.59 10:55.32 11:42.43
  8 Bussart, Megan M          31 PNA                           11:51.15  
       39.15  1:23.16  2:08.73  2:55.16  3:41.23  4:27.43  5:13.87  5:59.48
     6:35.88  7:30.57  8:02.65  9:01.58  9:46.76 10:30.67 10:59.41 11:51.15
  9 Cervantes, Bonnie J       33 MICH                          14:17.16  
       46.40  1:38.17  2:31.61  3:25.91  4:19.79  5:14.37  6:08.93  7:02.60
     7:56.86  8:50.59  9:46.09 10:40.51 11:36.19 12:30.63 13:24.22 14:17.16
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gellatly, Jill E          34 HOTS                          19:04.52  
       34.87  1:11.89  1:49.38  2:27.32  3:05.04  3:42.96  4:20.90  4:58.79
     5:36.39  6:14.59  6:52.75  7:30.99  8:09.33  8:47.61  9:25.99 10:04.46
    10:42.72 11:21.11 11:59.52 12:37.96 13:16.47 13:54.84 14:33.53 15:12.30
    15:51.27 16:30.06 17:08.86 17:47.80 18:26.59 19:04.52                  
  2 Leahy, Karen R            33 PNA                           20:51.61  
       35.85  1:14.95  1:55.46  2:36.15  3:17.26  3:58.47  4:40.09  5:21.90
     6:03.88  6:45.89  7:28.16  8:10.20  8:52.74  9:35.01 10:17.16 10:59.35
    11:42.01 12:24.23 13:06.87 13:49.05 14:31.31 15:13.66 15:56.07 16:38.53
    17:21.22 18:04.02 18:46.44 19:28.89 20:11.12 20:51.61                  
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smiley, Sunny C           31 PCAT                             32.68  
  2 Harden, Shari M           34 MOVY                             36.45  
  3 Sheppard, Rosie H         32 Unattached                       36.79  
  4 Werdin-Kennicott, Lori E  31 MOVY                             37.27  
  5 Manion, Margaret J        33 SLAM                             37.50  
  6 Leahy, Karen R            33 PNA                              38.53  
  7 Mc Cullough, Leslie A     32 PNA                              39.49  
  8 Moore, Kathy R            34 PNA                              44.24  
  9 Kennedy, Diane A          33 PNA                              51.14  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smiley, Sunny C           31 PCAT                           1:12.88  
       34.41  1:12.88                                                      
  2 Gellatly, Jill E          34 HOTS                           1:17.10  
       38.23  1:17.10                                                      
  3 Werdin-Kennicott, Lori E  31 MOVY                           1:19.01  
       38.34  1:19.01                                                      
  4 Harden, Shari M           34 MOVY                           1:19.24  
       37.83  1:19.24                                                      
  5 Mc Cullough, Leslie A     32 PNA                            1:21.37  
       40.49  1:21.37                                                      
  6 Manion, Margaret J        33 SLAM                           1:21.51  
       39.24  1:21.51                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Himstreet, Julie E        31 OREG                           2:42.75  
       38.47  1:20.24  2:01.75  2:42.75                                    
  2 Smiley, Sunny C           31 PCAT                           2:45.16  
       38.04  1:19.70  2:01.97  2:45.16                                    
  3 Hegeberg, Linda K         31 PNA                            2:45.22  
       39.24  1:21.20  2:04.55  2:45.22                                    
  4 Mc Cullough, Leslie A     32 PNA                            2:53.22  
       40.43  1:23.51  2:08.51  2:53.22                                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen T         31 ARIZ                             37.17  
  2 Schlesinger, Violetta     32 VMST                             37.37  
  3 Hegeberg, Linda K         31 PNA                              38.35  
  4 Sheppard, Rosie H         32 Unattached                       38.37  
  5 Schultz-Santos, Debbie M  33 WCM                              38.54  
  6 Berrueta, Gabriela        34 SDSM                             39.46  
  7 Keller, Rebecca J         31 IM                               40.81  
  8 Kogan, Elena A            34 RINC                             41.93  
  9 Harden, Shari M           34 MOVY                             42.52  
 10 Cervantes, Bonnie J       33 MICH                             43.36  
 11 Streeter, Susan M         34 OREG                             45.12  
 12 Milano, Andrea R          34 OREG                             45.58  
 13 Moore, Kathy R            34 PNA                              52.15  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen T         31 ARIZ                           1:20.58  
       37.79  1:20.58                                                      
  2 Schlesinger, Violetta     32 VMST                           1:21.58  
       38.21  1:21.58                                                      
  3 Visser, Linda             31 ORLM                           1:24.02  
       40.14  1:24.02                                                      
  4 Schultz-Santos, Debbie M  33 WCM                            1:24.17  
       39.29  1:24.17                                                      
  5 Buys, Jeni E              32 SDSM                           1:27.18  
       41.34  1:27.18                                                      
  6 Keller, Rebecca J         31 IM                             1:29.69  
       42.03  1:29.69                                                      
  7 Healey, Sandra J          34 OREG                           1:31.54  
       43.54  1:31.54                                                      
  8 Kogan, Elena A            34 RINC                           1:34.62  
       45.65  1:34.62                                                      
  9 Harden, Shari M           34 MOVY                           1:35.03  
       43.84  1:35.03                                                      
 10 Streeter, Susan M         34 OREG                           1:39.42  
       46.33  1:39.42                                                      
 11 Cervantes, Bonnie J       33 MICH                           1:41.59  
       45.14  1:41.59                                                      
 -- Berrueta, Gabriela        34 SDSM                                DQ  
       41.94       DQ                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen T         31 ARIZ                           2:53.44  
       39.20  1:24.23  2:09.28  2:53.44                                    
  2 Hegeberg, Linda K         31 PNA                            2:56.72  
       40.69  1:26.07  2:12.19  2:56.72                                    
  3 Schlesinger, Violetta     32 VMST                           2:56.95  
       40.54  1:26.20  2:11.35  2:56.95                                    
  4 Schultz-Santos, Debbie M  33 WCM                            2:59.77  
       41.35  1:27.24  2:13.68  2:59.77                                    
  5 Berrueta, Gabriela        34 SDSM                           3:05.39  
       42.11  1:28.71  2:16.89  3:05.39                                    
  6 Himstreet, Julie E        31 OREG                           3:11.48  
       43.38  1:31.90  2:21.74  3:11.48                                    
  7 Healey, Sandra J          34 OREG                           3:17.61  
       47.31  1:38.83  2:29.16  3:17.61                                    
  8 Kogan, Elena A            34 RINC                           3:19.23  
       46.53  1:37.24  2:28.03  3:19.23                                    
  9 Moore, Alison B           31 DYNA                           3:31.09  
       47.26  1:39.64  2:34.92  3:31.09                                    
 10 Cervantes, Bonnie J       33 MICH                           3:36.08  
       46.43  1:41.75  2:40.12  3:36.08                                    
 11 Kilbourn, Laurie J        34 OREG                           3:40.58  
       50.07  1:46.14  2:45.15  3:40.58                                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smiley, Sunny C           31 PCAT                             30.50  
  2 Sheppard, Rosie H         32 Unattached                       30.90  
  3 Rankin, Maureen T         31 ARIZ                             32.05  
  4 Heusted, Karin            33 PNA                              32.34  
  5 Manion, Margaret J        33 SLAM                             32.80  
  6 García, Nayeli C          32 ANAF                             33.22  
  7 Berrueta, Gabriela        34 SDSM                             34.01  
  8 Hegeberg, Linda K         31 PNA                              34.02  
  9 Schlesinger, Violetta     32 VMST                             34.24  
 10 Kilbourn, Laurie J        34 OREG                             36.83  
 11 Collson, Anne-Marie       34 OREG                             36.92  
 12 Moore, Alison B           31 DYNA                             37.20  
 -- Seubert, Trish            33 SDSM                                DQ  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ                           1:05.54  
       31.17  1:05.54                                                      
  2 Smiley, Sunny C           31 PCAT                           1:10.30  
       32.64  1:10.30                                                      
  3 Seubert, Trish            33 SDSM                           1:12.17  
       33.10  1:12.17                                                      
  4 Visser, Linda             31 ORLM                           1:12.94  
       34.64  1:12.94                                                      
  5 Sheppard, Rosie H         32 Unattached                     1:12.99  
       35.04  1:12.99                                                      
  6 Manion, Margaret J        33 SLAM                           1:15.03  
       34.21  1:15.03                                                      
  7 Berrueta, Gabriela        34 SDSM                           1:15.84  
       35.66  1:15.84                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ                           2:25.17  
       32.02  1:08.36  1:45.88  2:25.17                                    
  2 Himstreet, Julie E        31 OREG                           2:47.75  
       35.92  1:17.49  2:02.12  2:47.75                                    
  3 Hegeberg, Linda K         31 PNA                            2:51.64  
       35.81  1:18.14  2:04.86  2:51.64                                    
  4 Berrueta, Gabriela        34 SDSM                           2:55.72  
       37.34  1:19.98  2:07.02  2:55.72                                    
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen T         31 ARIZ                           2:35.63  
       33.60  1:15.05  2:00.21  2:35.63                                    
  2 Gellatly, Jill E          34 HOTS                           2:35.95  
       35.65  1:14.57  2:01.02  2:35.95                                    
  3 Schultz-Santos, Debbie M  33 WCM                            2:40.43  
       34.83  1:17.92  2:04.30  2:40.43                                    
  4 Hegeberg, Linda K         31 PNA                            2:41.90  
       34.90  1:16.71  2:03.18  2:41.90                                    
  5 Himstreet, Julie E        31 OREG                           2:43.30  
       35.04  1:16.02  2:06.05  2:43.30                                    
  6 Smiley, Sunny C           31 PCAT                           2:46.22  
       32.35  1:11.78  2:05.75  2:46.22                                    
  7 Schlesinger, Violetta     32 VMST                           2:47.24  
       37.37  1:22.83  2:07.66  2:47.24                                    
  8 Reilly, Margaret J        32 MVN                            2:48.16  
       35.75  1:18.94  2:09.37  2:48.16                                    
  9 Poehlman, Yuriko S        32 PNA                            2:50.61  
       35.38  1:19.72  2:11.75  2:50.61                                    
 10 Manion, Margaret J        33 SLAM                           2:51.74  
       36.29  1:20.04  2:11.59  2:51.74                                    
 11 Werdin-Kennicott, Lori E  31 MOVY                           2:51.81  
       34.86  1:18.15  2:12.15  2:51.81                                    
 12 Heusted, Karin            33 PNA                            2:53.99  
       35.06  1:21.80  2:13.37  2:53.99                                    
 13 Mc Cullough, Leslie A     32 PNA                            3:00.54  
       37.99  1:23.95  2:18.61  3:00.54                                    
 14 Healey, Sandra J          34 OREG                           3:02.07  
       38.75  1:31.12  2:20.68  3:02.07                                    
 15 Cervantes, Bonnie J       33 MICH                           3:32.71  
       45.48  1:41.81  2:41.04  3:32.71                                    
 
Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen T         31 ARIZ                           5:33.13  
       34.28  1:14.73  2:00.29  2:44.95  3:30.42  4:17.14  4:55.86  5:33.13
  2 Gellatly, Jill E          34 HOTS                           5:34.62  
       37.22  1:19.78  2:01.81  2:43.14  3:31.95  4:19.72  4:57.15  5:34.62
  3 Visser, Linda             31 ORLM                           5:43.11  
       36.20  1:17.84  2:03.18  2:48.19  3:36.68  4:26.26  5:05.92  5:43.11
  4 Schultz-Santos, Debbie M  33 WCM                            5:44.49  
       36.28  1:18.88  2:05.24  2:49.53  3:38.63  4:27.93  5:07.17  5:44.49
  5 Himstreet, Julie E        31 OREG                           5:45.01  
       36.17  1:18.05  2:02.28  2:45.52  3:36.99  4:29.02  5:07.77  5:45.01
  6 Werdin-Kennicott, Lori E  31 MOVY                           5:59.09  
       35.94  1:17.47  2:03.82  2:47.53  3:42.76  4:38.33  5:19.91  5:59.09
  7 García, Nayeli C          32 ANAF                           6:05.97  
       38.11  1:21.80  2:13.14  3:02.20  3:55.14  4:48.81  5:29.39  6:05.97
  8 Cervantes, Bonnie J       33 MICH                           7:58.48  
       49.21  1:54.77  3:01.47  4:09.45  5:10.62  6:11.56  7:04.39  7:58.48
 -- Keller, Rebecca J         31 IM                                  DQ  
       45.10  1:36.31  2:31.20  3:24.28  4:17.90  5:12.24  5:58.76       DQ
Sponsor #21Sponsor #51Sponsor #47Sponsor #25Sponsor #50
Sponsor #45Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #44Sponsor #20Sponsor #49
Sponsor #14Sponsor #35Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #52