2001 Long Course National Championships

Women's Results - Age 19-24

Final results

Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stakem, Meredith A        20 TERR                             28.30  
  2 Omphroy, Nicole D         22 TOC                              28.35  
  3 John, Hayley              24 MARP                             29.34  
  4 Diamond, Margo S          23 TOC                              30.15  
  5 Kay, Anastasia I          23 Unattached                       31.20  
  6 Winkis, Anie              23 PAFC                             32.49  
  7 Wojslawowicz, Amy         24 GSM                              35.51  
 
Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Omphroy, Nicole D         22 TOC                            1:02.26  
       30.25  1:02.26                                                      
  2 Diamond, Margo S          23 TOC                            1:04.13  
       30.82  1:04.13                                                      
  3 John, Hayley              24 MARP                           1:04.62  
       31.39  1:04.62                                                      
  4 Kay, Anastasia I          23 Unattached                     1:06.61  
       31.89  1:06.61                                                      
  5 Kay, Theresa P            21 Unattached                     1:11.47  
       33.80  1:11.47                                                      
  6 Laws, Ashley L            19 GAJA                           1:18.11  
       36.67  1:18.11                                                      
 -- Stakem, Meredith A        20 TERR                                NS  
 
Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         24 UMSC                           2:18.47  
       32.52  1:07.49  1:43.36  2:18.47                                    
  2 Kay, Anastasia I          23 Unattached                     2:20.72  
       32.64  1:07.96  1:44.35  2:20.72                                    
  3 Kay, Theresa P            21 Unattached                     2:35.26  
       34.98  1:13.75  1:54.47  2:35.26                                    
  4 Jensen, Erin B            20 UTAH                           2:37.98  
       36.22  1:16.07  1:57.26  2:37.98                                    
  5 Crandell, Kelly J         21 PNA                            2:43.81  
       36.66  1:17.37  2:00.05  2:43.81                                    
  6 Laws, Ashley L            19 GAJA                           2:50.60  
       39.03  1:22.84  2:08.35  2:50.60                                    
  7 Bennion, Anna K           20 INWM                           2:56.45  
       41.23  1:26.96  2:11.67  2:56.45                                    
 
Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         24 UMSC                           4:50.61  
       33.58  1:09.84  1:47.11  2:24.52  3:02.46  3:39.75  4:16.08  4:50.61
  2 Diamond, Margo S          23 TOC                            4:50.65  
       34.20  1:11.33  1:48.85  2:26.09  3:02.10  3:37.99  4:14.74  4:50.65
  3 Kay, Anastasia I          23 Unattached                     4:57.81  
       33.75  1:09.90  1:46.88  2:24.42  3:02.15  3:40.11  4:18.93  4:57.81
  4 Eckenroad, Alison L       24 PNA                            5:06.35  
       35.83  1:14.18  1:52.82  2:31.85  3:10.75  3:49.67  4:28.37  5:06.35
  5 Kay, Theresa P            21 Unattached                     5:31.30  
       37.82  1:19.15  2:00.32  2:42.67  3:24.78  4:07.54  4:50.36  5:31.30
  6 Jensen, Erin B            20 UTAH                           5:31.76  
       37.04  1:18.99  2:01.63  2:44.24  3:26.73  4:10.00  4:52.37  5:31.76
  7 Crandell, Kelly J         21 PNA                            5:50.98  
       38.98  1:22.73  2:07.72  2:53.32  3:37.90  4:23.16  5:07.88  5:50.98
  8 Bennion, Anna K           20 INWM                           6:07.36  
       42.67  1:28.83  2:15.41  3:03.02  3:50.15  4:36.61  5:22.53  6:07.36
 
Women 19-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Erin B            20 UTAH                          11:20.72  
       37.41  1:17.76  1:53.27  2:41.86  3:24.37  4:08.07  4:46.75  5:35.90
     6:20.37  7:04.53  7:48.94  8:33.56  9:15.68  9:58.11 10:39.48 11:20.72
  2 Crandell, Kelly J         21 PNA                           12:09.69  
       39.73  1:24.22  2:09.67  2:55.75  3:41.96  4:28.62  5:15.91  6:03.01
     6:49.96  7:36.74  8:23.20  9:09.09  9:55.35 10:41.67 11:27.22 12:09.69
  3 Bennion, Anna K           20 INWM                          12:54.54  
       44.41  1:33.52  2:23.17  3:12.61  4:02.48  4:52.28  5:42.02  6:31.39
     7:20.67  8:09.43  8:58.00  9:46.89 10:34.51 11:22.33 12:08.96 12:54.54
 
Women 19-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         24 UMSC                          19:23.31  
       29.55  1:12.13  1:42.27  2:28.28  2:59.78  3:45.39  4:11.36  5:03.66
     5:33.10  6:22.29  6:47.64  7:40.81  8:11.83  8:59.45  9:26.02 10:17.53
    10:47.50 11:36.05 12:02.64 12:54.50 13:17.89 14:13.24 14:31.65 15:31.38
    15:51.30 16:49.85 17:03.67 18:07.84 18:22.12 19:23.31                  
 
Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stakem, Meredith A        20 TERR                             33.79  
  2 John, Hayley              24 MARP                             34.16  
  3 Laws, Ashley L            19 GAJA                             40.40  
 
Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Omphroy, Nicole D         22 TOC                            1:10.32  
       34.54  1:10.32                                                      
  2 John, Hayley              24 MARP                           1:12.01  
       35.33  1:12.01                                                      
  3 Kay, Anastasia I          23 Unattached                     1:14.65  
       36.34  1:14.65                                                      
  4 Eckenroad, Alison L       24 PNA                            1:15.39  
       37.08  1:15.39                                                      
  5 Czmarko, Karen D          23 SLAM                           1:21.92  
       39.08  1:21.92                                                      
  6 Kay, Theresa P            21 Unattached                     1:24.75  
       41.31  1:24.75                                                      
  7 Laws, Ashley L            19 GAJA                           1:25.81  
       41.40  1:25.81                                                      
  8 Bennion, Anna K           20 INWM                           1:35.02  
       46.21  1:35.02                                                      
 
Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Omphroy, Nicole D         22 TOC                            2:38.19  
       37.82  1:17.70  1:58.32  2:38.19                                    
  2 Kay, Anastasia I          23 Unattached                     2:44.46  
       38.55  1:20.35  2:02.25  2:44.46                                    
  3 Laws, Ashley L            19 GAJA                           2:59.29  
       42.47  1:28.61  2:15.03  2:59.29                                    
  4 Kay, Theresa P            21 Unattached                     3:00.58  
       42.34  1:28.40  2:15.24  3:00.58                                    
  5 Jensen, Erin B            20 UTAH                           3:05.13  
       43.61  1:31.02  2:19.54  3:05.13                                    
 
Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Czmarko, Karen D          23 SLAM                             43.20  
  2 Wojslawowicz, Amy         24 GSM                              44.87  
 
Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly J         21 PNA                            1:35.08  
       44.44  1:35.08                                                      
  2 Wojslawowicz, Amy         24 GSM                            1:42.64  
       47.16  1:42.64                                                      
  3 Bennion, Anna K           20 INWM                           1:49.43  
       52.29  1:49.43                                                      
 
Women 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly J         21 PNA                            3:28.52  
       46.55  1:39.27  2:33.07  3:28.52                                    
  2 Czmarko, Karen D          23 SLAM                           3:36.73  
       45.64  1:37.35  2:34.22  3:36.73                                    
 
Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Margo S          23 TOC                              30.70  
  2 John, Hayley              24 MARP                             31.56  
  3 Omphroy, Nicole D         22 TOC                              31.69  
  4 Eckenroad, Alison L       24 PNA                              33.83  
  5 Laws, Ashley L            19 GAJA                             37.79  
 
Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         24 UMSC                           1:12.70  
       34.90  1:12.70                                                      
  2 John, Hayley              24 MARP                           1:14.42  
       36.19  1:14.42                                                      
  3 Kay, Theresa P            21 Unattached                     1:21.46  
       38.54  1:21.46                                                      
  4 Winkis, Anie              23 PAFC                           1:23.69  
       36.91  1:23.69                                                      
 
Women 19-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         24 UMSC                           2:35.20  
       35.94  1:15.48  1:55.74  2:35.20                                    
  2 Jensen, Erin B            20 UTAH                           3:27.85  
       46.23  1:40.51  2:34.01  3:27.85                                    
 
Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Omphroy, Nicole D         22 TOC                            2:36.99  
       33.88  1:13.81  2:01.29  2:36.99                                    
  2 Diamond, Margo S          23 TOC                            2:41.67  
       34.06  1:16.55  2:04.86  2:41.67                                    
 
Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Miriam E         24 UMSC                           5:45.78  
       35.84  1:15.68  2:01.02  2:46.82  3:37.87  4:30.52  5:09.53  5:45.78
  2 Jensen, Erin B            20 UTAH                           6:50.99  
       45.09  1:40.39  2:29.32  3:16.23  4:24.22  5:27.29  6:09.44  6:50.99
Sponsor #25Sponsor #42Sponsor #47Sponsor #20Sponsor #45
Sponsor #41Sponsor #52Sponsor #14Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #36Sponsor #21
Sponsor #29Sponsor #35Sponsor #33Sponsor #49Sponsor #13Sponsor #51Sponsor #43