2001 Long Course National Championships

Mixed Relay Results

Final results

Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek  'A'                                           1:58.33  
     1) Hazlett, Colleen M 38           2) Christy, Nick A 22             
     3) Schultz-Santos, Debbie M 33     4) Nonaka, Andy J 22              
       29.75    55.43  1:29.21  1:58.33                                    
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                                         1:53.70  
     1) Soracco, Dixon E 33             2) Butcher, Jennifer S 29         
     3) Himstreet, Julie E 31           4) Hackley, Jeff T 33             
       26.31    56.70  1:27.48  1:53.70                                    
  2 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                              1:54.32  
     1) Brandon, Ashley S 24            2) Ferguson, Douglas J 25         
     3) Cecatiello, Terri 42            4) Burke, Barbara B 40            
       25.57    53.02  1:23.36  1:54.32                                    
  3 Marpac Navy Masters  'A'                                    1:56.35  
     1) John, Hayley 24                 2) Mc Manus, John J 47            
     3) Beynon, Heather R 25            4) Zezza, Tony 41                 
       29.12    58.70  1:30.00  1:56.35                                    
  4 Oregon Masters  'B'                                         1:59.17  
     1) Stewart, Doug D 37              2) Gorsline, Lisa K 26            
     3) Collson, Anne-Marie 34          4) King, Phillip J. 35            
       27.08  1:00.99  1:31.86  1:59.17                                    
  5 Oregon Masters  'C'                                         2:04.03  
     1) Pospisil, Radek 32              2) Criscione, Anicia 28           
     3) Milano, Andrea R 34             4) Gaarder, Chris 36              
       28.63  1:03.44  1:35.66  2:04.03                                    
  6 Inland Northwest Masters  'A'                               2:11.79  
     1) Jones, Lance C 22               2) Bennion, Anna K 20             
     3) Allan, Lesley A 43              4) Hampton, Keith 48              
       30.67  1:06.16  1:39.43  2:11.79                                    
 -- Pacific Northwest Aquatics  'A'                                  DQ  
     1) Wagner, Blake J 35              2) Heusted, Karin 33              
     3) Abrams, Kathy A 45              4) Speer, Jasen G 20              
       33.04  1:04.79                                                      
 -- Virginia Masters  'A'                                            NS  
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:01.27  
     1) Perry, Sam W 33                 2) Rankin, Maureen T 31           
     3) Easton, Sandie 32               4) Rankin, Matthew R 35           
     1:05.44  1:35.26  2:01.27                                             
  2 Walnut Creek  'A'                                           2:02.72  
     1) Ward, Lisa A 37                 2) Santos, Roque 33               
     3) Heim-Bowen, Suzanne M 43        4) Nonaka, Andy J 22              
     1:05.69  1:37.86  2:02.72                                             
  3 Oregon Masters  'A'                                         2:03.50  
     1) Himstreet, Julie E 31           2) Hudson, John C 35              
     3) Baker, Dennis G 40              4) Butcher, Jennifer S 29         
     1:06.55  1:34.00  2:03.50                                             
  4 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                              2:09.72  
     1) Brandon, Ashley S 24            2) Ferguson, Douglas J 25         
     3) Cecatiello, Terri 42            4) Burke, Barbara B 40            
     1:06.74  1:38.59  2:09.72                                             
  5 Terrapin Masters  'A'                                       2:12.62  
     1) Stakem, Meredith A 20           2) West, Jane E 36                
     3) Switzer, ED H 33                4) West, Sean 33                  
     1:15.03  1:45.40  2:12.62                                             
  6 Oregon Masters  'B'                                         2:13.25  
     1) Parmentier, Steve D 36          2) Quan, Sara 29                  
     3) Hackley, Jeff T 33              4) Gorsline, Lisa K 26            
     1:11.18  1:39.81  2:13.25                                             
  7 Marpac Navy Masters  'A'                                    2:14.28  
     1) Beynon, Heather R 25            2) Mc Manus, John J 47            
     3) John, Hayley 24                 4) Zezza, Tony 41                 
       35.35           1:47.50  2:14.28                                    
  8 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               2:14.95  
     1) Sebestyen, Joseph R 29          2) Mattson, Skippy 48             
     3) Barton, Stuart A 33             4) Karunungan, Maria L 28         
       33.99           1:42.74  2:14.95                                    
  9 Missouri Valley  'A'                                        2:16.28  
     1) Harden, Shari M 34              2) Mc Candless, Peter H 45        
     3) Werdin-Kennicott, Lori E 31     4) Blair, David C 35              
       36.27           1:44.88  2:16.28                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:23.16  
     1) Baldwin, Bryan G 37             2) Crandell, Kelly J 21           
     3) Gibbs, Patrick D 36             4) Gibbs, Jennifer J 29           
       31.79           1:47.15  2:23.16                                    
 -- Virginia Masters  'A'                                            NS  
 -- St Louis Masters Swim Club  'A'                                  NS  
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                                         1:51.44  
     1) Baker, Dennis G 40              2) Allender, Pat 43               
     3) Hecksel, Toni S 35              4) Andrus-Hughes, Karen - 44      
       25.97    52.21  1:22.68  1:51.44                                    
  2 Multnomah Athletic Club  'B'                                1:52.07  
     1) Obletz, Becky C 42              2) Parisi, Robin B 47             
     3) Haslach, Timothy F 40           4) Zolna, Bill M 32               
       30.73    59.53  1:26.25  1:52.07                                    
  3 The Olympic Club  'B'                                       1:52.74  
     1) Bassi, Richard A 60             2) Diamond, Margo S 23            
     3) Welting, Laureen K 36           4) Williams, Scott 46             
       28.99    58.66  1:26.40  1:52.74                                    
  4 Walnut Creek  'A'                                           1:52.88  
     1) O'Brien, Kerry L 44             2) Ward, Lisa A 37                
     3) Heim-Bowen, Suzanne M 43        4) Stahl, Stephen A 36            
       28.21    57.54  1:26.85  1:52.88                                    
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:53.02  
     1) Moore, Jo 46                    2) Freeborn, Stephen L 46         
     3) Mackie, Cory 38                 4) Sylvester, John E 44           
       29.59    57.38  1:26.88  1:53.02                                    
  6 Virginia Masters  'A'                                       1:53.53  
     1) Schlesinger, Violetta 32        2) Miller, Jim W 51               
     3) Baker, Beth O 40                4) Malsbury, David B 40           
       31.04    59.36  1:27.22  1:53.53                                    
  7 Oregon Masters  'B'                                         1:56.38  
     1) Wren, Mark B 43                 2) Metzger, Peter R 46            
     3) Glaeser, Sharon S 37            4) Rhoads, Renee 36               
       28.77    54.95  1:25.11  1:56.38                                    
  8 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               2:03.18  
     1) Brown, Robert V 49              2) Mattson, Skippy 48             
     3) Kammholz, Cord-Patrick 35       4) Karunungan, Maria L 28         
       27.72  1:02.24  1:30.95  2:03.18                                    
  9 Pennypack Aquatic/Fitness  'A'                              2:08.11  
     1) Morozin, Joseph H 41            2) Sweeney, Paul B 50             
     3) Winkis, Anie 23                 4) Lamlin, Betty 64               
       26.78    55.25  1:27.43  2:08.11                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:18.35  
     1) Crandell, Kelly J 21            2) Rookstool, Laura M 40          
     3) Carlson, Lee A 61               4) Reeder, Bill D 49              
       32.62  1:08.76  1:47.41  2:18.35                                    
 11 St Louis Masters Swim Club  'A'                             2:30.35  
     1) Shirley, Matthew G 40           2) Czmarko, Joseph J 59           
     3) Czmarko, Karen D 23             4) Petersen, Stephanie O 39       
       30.15  1:27.47  2:30.35                                             
 12 Inland Northwest Masters  'A'                               2:30.56  
     1) Garcia, Doug A 40               2) Durant, Robin L 46             
     3) Bevier, Jack 69                 4) Tomlinson-Macias, Melinda R 43 
       33.75  1:13.19  1:53.58  2:30.56                                    
 -- Multnomah Athletic Club  'A'                                     DQ  
     1) Otto, Douglas E. 42             2) Zehr, Wilson F 40              
     3) Hoagland, Sarah S 39            4) Ferguson, Ellen 39             
       28.51    59.47  1:31.17       DQ                                    
 -- Missouri Valley  'A'                                             DQ  
     1) Meyer, Brenda L. 47             2) Gillespie, Maureen E 40        
     3) Blair, David C 35               4) Mc Candless, Peter H 45        
       35.02  1:08.10  1:38.35       DQ                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
     1) Strand, Robert 55               2) Schriger, Joan A 37            
     3) Birnie, Tim A 56                4) Omphroy, Nicole D 22           
       27.26    56.59  1:24.26       DQ                                    
 -- New England Masters  'A'                                         NS  
     1) Black, Karla N 46               2) Del Grosso, Patti 36           
     3) Keith, Al J 41                  4) Meltz, Steve Y. 48             
 -- Illinois Masters  'A'                                            NS  
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       2:03.89  
     1) Birnie, Tim A 56                2) Strand, Robert 55              
     3) Schriger, Joan A 37             4) Welting, Laureen K 36          
       32.26  1:05.00  1:35.82  2:03.89                                    
  2 Oregon Masters  'A'                                         2:09.09  
     1) Metzger, Peter R 46             2) Allender, Pat 43               
     3) Worden, Laura A 44              4) Hecksel, Toni S 35             
       31.38  1:03.93  1:38.30  2:09.09                                    
  3 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:09.99  
     1) Van Baalen, Vinus W 59          2) Krattli, Caroline M 39         
     3) Boxmeyer, John A 32             4) Seubert, Trish 33              
       34.64  1:11.16  1:40.28  2:09.99                                    
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:09.99  
     1) Courtney, Zena H 42             2) Berg, Tonya K 42               
     3) Freeborn, Stephen L 46          4) Sylvester, John E 44           
       34.18  1:14.03  1:43.32  2:09.99                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       2:10.08  
     1) Gibson, Dave 41                 2) Alexandrov, Plamen D 40        
     3) Quill, Catherine J 51           4) Redig, Patty A 41              
       30.68  1:00.35  1:39.84  2:10.08                                    
  6 Arizona Masters  'A'                                        2:11.23  
     1) Dozer, Gregory J. 44            2) Winslow, Laura H 41            
     3) Wygal, Dianne L. 35             4) Stites, Jim S. 44              
       32.71  1:12.69  1:44.64  2:11.23                                    
  7 Multnomah Athletic Club  'A'                                2:13.54  
     1) Hendryx, Teri L 48              2) Obletz, Becky C 42             
     3) Zolna, Bill M 32                4) Haslach, Timothy F 40          
       38.22  1:19.06  1:46.97  2:13.54                                    
  8 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:15.76  
     1) Peters-Johnson, Anne T 36       2) Reeder, Bill D 49              
     3) Glassman, Debbie A 48           4) Sussex, Steve A 46             
       35.63  1:15.28  1:48.09  2:15.76                                    
  9 Walnut Creek  'A'                                           2:17.37  
     1) Alexander, Martha A 52          2) Schultz-Santos, Debbie M 33    
     3) O'Brien, Kerry L 44             4) Stahl, Stephen A 36            
       42.63  1:22.98  1:51.26  2:17.37                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'C'                             2:21.63  
     1) Cahill, Barby D 46              2) Mc Caig, Carol A 39            
     3) Dybdahl, Eric T 41              4) Cole, Greg V 50                
       37.01  1:17.34  1:48.94  2:21.63                                    
 11 Walnut Creek  'B'                                           2:43.80  
     1) Dennis, D. Craig 55             2) Murphy, Bonnie R 52            
     3) Taub, Pamela A 51               4) Christy, Nick A 22             
       35.16  1:21.86  2:16.80  2:43.80                                    
 -- Virginia Masters  'A'                                            DQ  
     1) Malsbury, David B 40            2) Schlesinger, Violetta 32       
     3) Baker, Beth O 40                4) Miller, Jim W 51               
       30.30  1:06.84  1:36.69       DQ                                    
 -- Minnesota Masters Swim Club  'A'                                 NS  
     1) Devitt, Michele M 44            2) Cutter, Elizabeth V 49         
     3) Nielsen, Charles D 56           4) Emison, Thomas W 43            
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:52.40  
     1) Cavanaugh, Cav 66               2) Riker, Debra 39                
     3) Greenberg, Jerry V 60           4) Moll, Tracie A 38              
       28.38    58.12  1:25.88  1:52.40                                    
  2 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:56.11  
     1) Burns, Richard 58               2) Jones-Roy, Susan J 53          
     3) Val, Laura B 50                 4) Cazalet, Edward G 59           
       28.37    59.50  1:27.50  1:56.11                                    
  3 Oregon Masters  'A'                                         1:57.34  
     1) Crabbe, Colette M 45            2) Jackson, Mary K 45             
     3) Bruce, Robert A 53              4) Smith, Robert S 58             
       30.74  1:01.45  1:30.18  1:57.34                                    
  4 Walnut Creek  'A'                                           1:57.49  
     1) Landers, Patty 45               2) Dennis, D. Craig 55            
     3) O'Brien, Charlene A 45          4) DeLacy, James R 55             
       32.16    59.19  1:30.76  1:57.49                                    
  5 Team Texas  'A'                                             2:01.64  
     1) Johnston, Graham M 70           2) Neilson-Bell, Sandy 45         
     3) Ingraham, Susan R 42            4) Bell, Keith F. 53              
       31.09  1:00.77  1:32.04  2:01.64                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:02.55  
     1) Collins, Greg 53                2) Dillon, Sally A 55             
     3) Glassman, Debbie A 48           4) Sussex, Steve A 46             
       31.39  1:05.76  1:36.18  2:02.55                                    
  7 North Carolina Masters  'A'                                 2:03.45  
     1) Amick, Beverly O 47             2) Stott, Kim 42                  
     3) Webber, Dick N 72               4) Lehman, Fritz E 43             
       32.05  1:06.26  1:38.35  2:03.45                                    
  8 Tamalpais Aquatic  'B'                                      2:04.35  
     1) Silva, Sergio B 46              2) Frost, Kenneth A 57            
     3) Ridout, Nancy J 59              4) Cazalet, Shirley M 52          
       29.60    58.56  1:31.64  2:04.35                                    
  9 Oregon Masters  'B'                                         2:08.17  
     1) Call, Kathy D 50                2) Macaulay, Thomas 52            
     3) Quattro, Jackie L 54            4) Cronin, Jed P 53               
       32.57  1:03.36  1:39.36  2:08.17                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:11.00  
     1) Baldwin, Bryan G 37             2) Welch, Sarah 54                
     3) Casey, Kathrine J 53            4) Reid, Walter E 61              
       25.78  1:03.02  1:37.90  2:11.00                                    
 11 Multnomah Athletic Club  'A'                                2:12.57  
     1) Maestre, Robert A 51            2) Hendryx, Teri L 48             
     3) Pierson, Ginger L 55            4) Parisi, Frank M 53             
       34.77  1:07.49  1:44.27  2:12.57                                    
 12 Walnut Creek  'B'                                           2:17.22  
     1) Perilman, Jim E 62              2) Smyers, Jesse B 55             
     3) Alexander, Martha A 52          4) Murphy, Bonnie R 52            
       35.97  1:05.05  1:39.51  2:17.22                                    
 13 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:17.88  
     1) Beza, Ion A 43                  2) Wolle, Jordan B 73             
     3) Hirakawa, Diane M 52            4) Seubert, Trish 33              
       30.84  1:06.57  1:48.84  2:17.88                                    
 14 Virginia Masters  'A'                                       2:20.74  
     1) Miller, Eric R 54               2) Braaten, Kitten 46             
     3) Miller, Nancy R 52              4) Wilmore, Chuck 67              
       29.90  1:06.66  1:43.32  2:20.74                                    
 15 Pacific Northwest Aquatics  'C'                             2:26.19  
     1) Peterson, Steven B 55           2) Ensign, Jeanne 55              
     3) Litt, Arni H 55                 4) Dybdahl, Eric T 41             
       31.82  1:15.58  1:57.42  2:26.19                                    
 -- Montgomery Ancient Mariners  'A'                                 DQ  
     1) Block, Andrea J. 40             2) Greer, Marshall R 65           
     3) Pettijohn, Margot K 55          4) Feinstein, John 46             
       30.93  1:04.04  1:41.65       DQ                                    
 -- Virginia Masters  'B'                                            NS  
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic  'A'                                      2:09.90  
     1) Burns, Richard 58               2) Frost, Kenneth A 57            
     3) Val, Laura B 50                 4) Jones-Roy, Susan J 53          
       32.34  1:07.48  1:38.83  2:09.90                                    
  2 Walnut Creek  'A'                                           2:11.87  
     1) Landers, Patty 45               2) Smyers, Jesse B 55             
     3) DeLacy, James R 55              4) O'Brien, Charlene A 45         
       35.05  1:11.83  1:40.27  2:11.87                                    
  3 Oregon Masters  'B'                                         2:14.01  
     1) Andrus-Hughes, Karen - 44       2) Stark, Allen L 52              
     3) Landis, Tom 59                  4) Rousseau, Sandi 54             
       33.79  1:08.00  1:39.88  2:14.01                                    
  4 North Carolina Masters  'A'                                 2:15.30  
     1) Lehman, Fritz E 43              2) Kortheuer, John D 70           
     3) Stott, Kim 42                   4) Amick, Beverly O 47            
       28.81  1:07.53  1:44.20  2:15.30                                    
  5 Oregon Masters  'A'                                         2:18.24  
     1) Smith, Robert S 58              2) Crabbe, Colette M 45           
     3) Cronin, Jed P 53                4) Quattro, Jackie L 54           
       32.82  1:11.05  1:42.08  2:18.24                                    
  6 DC Masters  'A'                                             2:21.06  
     1) Munson, Fred R 43               2) Leilich, Joann 62              
     3) Calvert, John J 56              4) Schreiner, Beth 60             
       34.76  1:17.47  1:47.34  2:21.06                                    
  7 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            2:23.54  
     1) Greer, Marshall R 65            2) Pettijohn, Margot K 55         
     3) Feinstein, John 46              4) Bates, Penny S 40              
       38.88  1:23.21  1:51.98  2:23.54                                    
  8 Tamalpais Aquatic  'B'                                      2:28.40  
     1) Cazalet, Shirley M 52           2) Wright, Ben 59                 
     3) Silva, Sergio B 46              4) Ridout, Nancy J 59             
       38.06  1:19.84  1:54.28  2:28.40                                    
  9 Multnomah Athletic Club  'A'                                2:33.40  
     1) Maestre, Robert A 51            2) Pierson, Ginger L 55           
     3) Taylor, Sean 38                 4) Stoinoff, Lavelle M 68         
       37.07  1:13.10  1:55.43  2:33.40                                    
 10 New England Masters  'A'                                    2:33.94  
     1) Black, Karla N 46               2) Haartz, F H Ted 73             
     3) Keith, Al J 41                  4) Hallett, Constance 42          
       42.62  1:30.46  2:00.97  2:33.94                                    
 11 Virginia Masters  'A'                                       2:35.00  
     1) Miller, Eric R 54               2) Miller, Nancy R 52             
     3) Frawley, Tabitha S 27           4) Wilmore, Chuck 67              
       37.99  1:24.17  1:57.47  2:35.00                                    
 12 Arizona Masters  'A'                                        2:35.11  
     1) Bullock, Kathi 48               2) Gemmill, Dave G 54             
     3) Rankin, Mark C 35               4) Bayly, Helen H 64              
       41.22  1:19.46  1:47.89  2:35.11                                    
 13 Michigan Masters  'A'                                       2:37.00  
     1) Thompson, Frank L 50            2) Hansen, Steve 50               
     3) Dummer, Gail M 51               4) Guthrie, Sally K 51            
       35.19  1:12.52  2:03.41  2:37.00                                    
 14 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:57.89  
     1) Hirakawa, Diane M 52            2) Buys, Jeni E 32                
     3) Hubbard, Donald J 74            4) Beza, Ion A 43                 
       58.89  1:41.11  2:27.04  2:57.89                                    
 -- Gold Coast Masters  'A'                                          DQ  
     1) Riker, Debra 39                 2) Schmidt, George L. 51          
     3) Devanney, Celia C 44            4) Cavanaugh, Cav 66              
       34.35  1:08.11  1:43.87       DQ                                    
 -- Virginia Masters  'B'                                            NS  
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                                         2:06.70  
     1) Petersen, Bert L 63             2) Gettling, Janet 53             
     3) Ward, Joy 59                    4) Radcliff, David A 67           
       29.71  1:03.84  1:37.67  2:06.70                                    
  2 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:14.45  
     1) Baker, Donald J 70              2) Lund, Lynne H 61               
     3) Baker, Gini 51                  4) Van Baalen, Vinus W 59         
       31.64  2:14.61  1:46.90  2:14.45                                    
  3 DC Masters  'A'                                             2:18.50  
     1) Leilich, Bob 61                 2) Schreiner, Beth 60             
     3) Bruner, Jayne 67                4) Calvert, John J 56             
       41.96  1:16.23  1:51.00  2:18.50                                    
  4 North Carolina Masters  'A'                                 2:22.60  
     1) Kortheuer, John D 70            2) Blackwell, Ceil W 61           
     3) Newell, Sally N 64              4) Bober, Richard S 50            
       33.14  1:14.65  1:53.24  2:22.60                                    
  5 Walnut Creek  'A'                                           2:22.64  
     1) Mayo, Robert W 68               2) Hirsch, Ann M 70               
     3) Hamway, Mindy A 43              4) Haworth, A Emory 65            
       32.04  1:18.17  1:50.62  2:22.64                                    
  6 Oregon Masters  'B'                                         2:23.70  
     1) Rousseau, Sandi 54              2) Young, Gilbert N 79            
     3) Himstreet, Pam J. 58            4) Landis, Tom 59                 
       35.50  1:13.90  1:54.59  2:23.70                                    
  7 Missouri Valley  'A'                                        2:24.08  
     1) Bohl, Nan H 72                  2) Christian, Betty 80            
     3) Salkind, Neil J 54              4) Fisher, Daniel H 50            
       40.01  1:25.16  1:55.34  2:24.08                                    
  8 Multnomah Athletic Club  'A'                                2:25.73  
     1) Schumann, Susanne 64            2) Falk, Thomas P 66              
     3) Stoinoff, Lavelle M 68          4) Von Tagen, Karl E 58           
       38.93  1:18.61  1:56.91  2:25.73                                    
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:44.02  
     1) Ruiter, Steven E 36             2) Bryce, Karen G 68              
     3) Flynn, Muriel C 78              4) Addleman, David R. 66          
       28.00  1:18.51  2:44.02                                             
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                                         2:23.92  
     1) Ward, Joy 59                    2) Gettling, Janet 53             
     3) Petersen, Bert L 63             4) Radcliff, David A 67           
              1:24.17  1:54.45  2:23.92                                    
  2 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:34.04  
     1) Marr, Jackie M 58               2) Freshley, Mike 60              
     3) Lund, Lynne H 61                4) Baker, Donald J 70             
       42.35  1:22.22  2:34.04                                             
  3 North Carolina Masters  'A'                                 2:37.87  
     1) Mitchell, Jeannie R 55          2) Newell, Sally N 64             
     3) Webber, Dick N 72               4) Bober, Richard S 50            
       41.22  1:28.51  2:10.42  2:37.87                                    
  4 Walnut Creek  'A'                                           2:38.62  
     1) Mayo, Robert W 68               2) Hirsch, Ann M 70               
     3) Haworth, A Emory 65             4) Hamway, Mindy A 43             
       40.37  1:31.08  2:05.42  2:38.62                                    
  5 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:50.47  
     1) Reid, Walter E 61               2) Dillon, Sally A 55             
     3) Casey, Kathrine J 53            4) Gallaher, Jerry 73             
       40.18  1:24.46  2:05.98  2:50.47                                    
  6 Missouri Valley  'A'                                        2:55.49  
     1) Bohl, Nan H 72                  2) Christian, Betty 80            
     3) Fisher, Daniel H 50             4) Salkind, Neil J 54             
       53.42  1:51.62  2:24.71  2:55.49                                    
  7 Walnut Creek  'B'                                           3:00.84  
     1) Boscovich, Harold O 59          2) Alexander, Joan E 69           
     3) Perilman, Jim E 62              4) Boettler, Lori D 55            
       47.09  1:45.32  2:22.07  3:00.84                                    
  8 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             3:04.94  
     1) Carlson, Lee A 61               2) Flynn, Muriel C 78             
     3) Welch, Sarah 54                 4) Collins, Greg 53               
       44.64  1:49.92  2:33.00  3:04.94                                    
  9 Multnomah Athletic Club  'A'                                3:11.47  
     1) Bahler, Joyce E 71              2) Schumann, Susanne 64           
     3) Dowd, Mike B 43                 4) Austen, Clark D 74             
       55.13  1:46.50  2:20.90  3:11.47                                    
 10 Arizona Masters  'A'                                        3:15.21  
     1) Harden, Gaile 62                2) Dyck, Mel 60                   
     3) Gillin, Gordon H 71             4) Dyck, Grace C 60               
     1:03.80  1:43.99  2:27.60  3:15.21                                    
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:31.22  
     1) Laborwit, Anne G 51             2) Krauser, June 75               
     3) Smith, Ned E 86                 4) Rapperport, Alan S 68          
       33.16           1:59.77  2:31.22                                    
  2 New England Masters  'A'                                    2:52.07  
     1) Smith, Petey H 77               2) Burrill, Billie Ann 80         
     3) Edwards, James K 79             4) Haartz, F H Ted 73             
       44.67  1:35.90  2:14.46  2:52.07                                    
  3 Walnut Creek  'A'                                           2:55.66  
     1) Howell, Jae 79                  2) Kraetzer, Midge S. 63          
     3) Smith, Richard T 81             4) Burr, Ken M 57                 
     1:03.18  1:41.34  2:25.31  2:55.66                                    
  4 San Diego Swim Masters  'A'                                 3:01.23  
     1) Kimball, Ken 71                 2) Dallam, Ann Shenck S 71        
     3) Wolle, Marian 73                4) Draves, Duane L 75             
       34.45  1:21.93  2:26.07  3:01.23                                    
  5 Florida Maverick Masters  'A'                               3:04.02  
     1) Maloney, Alan 72                2) Zint, Gertrud J 84             
     3) Luke, Elmer L 75                4) Carr, Florence E 76            
       36.64  1:38.44  2:23.19  3:04.02                                    
  6 Multnomah Athletic Club  'A'                                3:28.17  
     1) Bahler, Joyce E 71              2) Wong, Jack C 63                
     3) Austen, Betsy M 74              4) Austen, Clark D 74             
       50.81  1:30.03  2:35.51  3:28.17                                    
  7 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             3:36.93  
     1) Gallaher, Jerry 73              2) Winnie, Margaret I 68          
     3) Kavadas, Janet D 70             4) Crossett, L (Gene) E 88        
       44.43  1:45.57  2:43.32  3:36.93                                    
 -- Oregon Masters  'A'                                              NS  
     1) Hiatt, Chris L 61               2) Welch, Arthur C 69             
     3) L'Esperance, Beverly 69         4) Bernardi, Norma M 82           
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:55.47  
     1) Mac Beth, Nancy K 72            2) Von Isser, Max 82              
     3) Johnson, Ronald L 70            4) Gruender, Edie 73              
       48.90  1:39.15  2:12.43  2:55.47                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     3:01.51  
     1) Laborwit, Anne G 51             2) Rapperport, Alan S 68          
     3) Krauser, June 75                4) Smith, Ned E 86                
       40.40  1:27.00  2:17.15  3:01.51                                    
  3 Florida Maverick Masters  'A'                               3:16.10  
     1) Hutinger, Paul 77               2) Zint, Gertrud J 84             
     3) Kurtzman, Joseph L 75           4) Carr, Florence E 76            
       44.49  1:53.10  2:36.50  3:16.10                                    
  4 New England Masters  'B'                                    3:39.74  
     1) Edwards, James K 79             2) Smith, Petey H 77              
     3) Meltz, Steve Y. 48              4) Burrill, Billie Ann 80         
       49.41  2:13.91  2:45.87  3:39.74                                    
  5 San Diego Swim Masters  'A'                                 3:50.68  
     1) Kimball, Ken 71                 2) Wolle, Marian 73               
     3) Dallam, Ann Shenck S 71         4) Wolle, Jordan B 73             
       43.12  2:02.00  3:13.39  3:50.68                                    
  6 Oregon Masters  'A'                                         4:08.80  
     1) Bernardi, Norma M 82            2) Welch, Arthur C 69             
     3) Wells, Margaret A 75            4) Young, Gilbert N 79            
     1:09.43  2:14.56  3:26.37  4:08.80                                    
 -- Walnut Creek  'A'                                                DQ  
     1) Kraetzer, Midge S. 63           2) Howell, Jae 79                 
     3) Burr, Ken M 57                  4) Smith, Richard T 81            
       45.84  2:00.79  2:35.48       DQ                                    
Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #44Sponsor #20Sponsor #49
Sponsor #45Sponsor #36Sponsor #25Sponsor #21Sponsor #47Sponsor #52Sponsor #43
Sponsor #50Sponsor #35Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #41Sponsor #42Sponsor #13