2001 Long Course National Championships

Men's Results - Age 40-44

Final results

Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul L             42 VS                               24.74  
  2 Carter, Paul V            44 SCAQ                             25.06  
  3 Gibson, Dave              41 IM                               25.78  
  4 Mc Cabe, Tom J            44 IM                               25.97  
  5 Steinbrinck, Scott K      41 Unattached                       26.11  
  6 Keith, Al J               41 NEM                              26.32  
  7 Berryhill, Keith          42 GAJA                             26.48  
  8 Malsbury, David B         40 VMST                             26.56  
  9 Soltys, Ted J             41 IM                               26.64  
 10 Morozin, Joseph H         41 PAFC                             26.69  
 11 Zezza, Tony               41 MARP                             26.79  
 12 Kingsly, Bernard N        43 INWM                             26.83  
 13 Dozer, Gregory J.         44 ARIZ                             26.85  
 14 Underbrink, John M        43 PCAT                             27.02  
 15 Haslach, Timothy F        40 MACO                             27.20  
 16 Sylvester, John E         44 PNA                              27.53  
 17 Dendy, Richard T          41 MSBC                             27.66  
 18 Wren, Mark B              43 OREG                             28.59  
 19 Sihner, Craig             42 MAM                              28.67  
 20 Anderson, Antonio M       41 PNA                              29.12  
 21 Darby, Richard G          40 UCI                              30.08  
 22 Zehr, Wilson F            40 MACO                             31.59  
 23 Metzler, Gregg L          43 PNA                              33.07  
 24 Palmer, Brad M            41 PNA                              33.24  
 -- Bean, John                41 CRUZ                                DQ  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            44 SCAQ                             54.03  
       25.97    54.03                                                      
  2 Smith, Paul L             42 VS                               54.66  
       26.62    54.66                                                      
  3 Mc Cabe, Tom J            44 IM                               56.64  
       27.10    56.64                                                      
  4 Steinbrinck, Scott K      41 Unattached                       57.38  
       27.10    57.38                                                      
  5 Gibson, Dave              41 IM                               57.43  
       27.62    57.43                                                      
  6 Berryhill, Keith          42 GAJA                             58.09  
       28.72    58.09                                                      
  7 Reid, Mike D              40 GAJA                             58.35  
       28.13    58.35                                                      
  8 Dozer, Gregory J.         44 ARIZ                             58.46  
       27.75    58.46                                                      
  9 Soltys, Ted J             41 IM                               58.57  
       27.89    58.57                                                      
 10 Alexandrov, Plamen D      40 IM                               58.77  
       28.58    58.77                                                      
 11 Morozin, Joseph H         41 PAFC                             59.17  
       28.29    59.17                                                      
 12 Stites, Jim S.            44 ARIZ                             59.42  
       29.37    59.42                                                      
 13 Kingsly, Bernard N        43 INWM                             59.55  
       28.22    59.55                                                      
 14 Rabalais, Scott F         43 CRAQ                             59.56  
       28.50    59.56                                                      
 15 Keith, Al J               41 NEM                              59.58  
       28.01    59.58                                                      
 16 Zezza, Tony               41 MARP                           1:00.63  
       28.65  1:00.63                                                      
 17 Haslach, Timothy F        40 MACO                           1:00.80  
       28.45  1:00.80                                                      
 18 Munson, Fred R            43 DCM                            1:01.98  
       29.73  1:01.98                                                      
 19 Underbrink, John M        43 PCAT                           1:02.58  
       29.19  1:02.58                                                      
 20 Otto, Douglas E.          42 MACO                           1:05.43  
       31.91  1:05.43                                                      
 21 Darby, Richard G          40 UCI                            1:06.30  
       30.83  1:06.30                                                      
 22 Anderson, Antonio M       41 PNA                            1:07.61  
       31.26  1:07.61                                                      
 23 Beza, Ion A               43 SDSM                           1:08.86  
       32.56  1:08.86                                                      
 24 Zehr, Wilson F            40 MACO                           1:10.77  
       33.74  1:10.77                                                      
 25 Garcia, Doug A            40 INWM                           1:17.53  
       37.37  1:17.53                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul L             42 VS                             1:58.61  
       29.07    59.23  1:29.35  1:58.61                                    
  2 Carter, Paul V            44 SCAQ                           1:59.38  
       28.04    58.14  1:29.07  1:59.38                                    
  3 Phillips, Brett B         43 HMST                           2:01.83  
       27.96    57.63  1:29.40  2:01.83                                    
  4 Specht, William L         43 SPM                            2:05.33  
       29.29  1:01.59  1:34.23  2:05.33                                    
  5 Keck, Mike                42 TOC                            2:06.04  
       30.17  1:02.24  1:34.33  2:06.04                                    
  6 Berryhill, Keith          42 GAJA                           2:06.59  
       29.27  1:01.51  1:34.64  2:06.59                                    
  7 Roby, Brad L              40 ISF                            2:06.66  
       29.15  1:01.70  1:34.16  2:06.66                                    
  8 Mc Cabe, Tom J            44 IM                             2:06.67  
       29.37  1:00.79  1:33.67  2:06.67                                    
  9 Tidmarsh, George F        41 MELO                           2:06.96  
       28.47    59.56  1:32.86  2:06.96                                    
 10 Steinbrinck, Scott K      41 Unattached                     2:09.77  
       29.39  1:01.19  1:34.74  2:09.77                                    
 11 Reid, Mike D              40 GAJA                           2:10.58  
       29.49  1:02.37  1:35.92  2:10.58                                    
 12 Rabalais, Scott F         43 CRAQ                           2:11.24  
       30.88  1:04.65  1:38.76  2:11.24                                    
 13 Alexandrov, Plamen D      40 IM                             2:12.20  
       30.49  1:03.97  1:38.20  2:12.20                                    
 14 Morozin, Joseph H         41 PAFC                           2:14.00  
       30.53  1:03.73  1:38.45  2:14.00                                    
 15 Munson, Fred R            43 DCM                            2:15.45  
       31.42  1:05.69  1:40.72  2:15.45                                    
 16 Dybdahl, Eric T           41 PNA                            2:16.68  
       31.98  1:06.12  1:41.69  2:16.68                                    
 17 Kolb, Karl A              40 NEM                            2:17.92  
       31.95  1:06.81  1:42.92  2:17.92                                    
 18 Watanabe, Dale S          40 PNA                            2:23.51  
       33.15  1:09.00  1:46.25  2:23.51                                    
 19 Ratchford, Timothy D      44 CRAQ                           2:23.53  
       32.76  1:08.76  1:45.84  2:23.53                                    
 20 Zezza, Tony               41 MARP                           2:28.49  
       32.52  1:09.30  1:48.77  2:28.49                                    
 21 Haslach, Timothy F        40 MACO                           2:29.18  
       34.65  1:11.37  1:49.74  2:29.18                                    
 22 Webber, Paul M            43 PNA                            2:31.51  
       34.25  1:12.33  1:51.89  2:31.51                                    
 23 Darby, Richard G          40 UCI                            2:32.60  
       32.02  1:10.03  1:50.95  2:32.60                                    
 24 Shirley, Matthew G        40 SLAM                           2:32.79  
       35.16  1:13.21  1:52.50  2:32.79                                    
 25 Beza, Ion A               43 SDSM                           2:34.47  
       35.08  1:13.92  1:54.10  2:34.47                                    
 26 Garcia, Doug A            40 INWM                           2:54.24  
       38.44  1:23.48  2:10.43  2:54.24                                    
 -- Melson, Robert G          41 SPM                                 NS  
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Brett B         43 HMST                           4:15.57  
       29.94  1:02.03  1:34.59  2:07.36  2:40.21  3:12.97  3:45.61  4:15.57
  2 Baker, Dennis G           40 OREG                           4:16.35  
       29.31  1:01.35  1:34.18  2:07.13  2:40.31  3:13.20  3:45.77  4:16.35
  3 Tidmarsh, George F        41 MELO                           4:27.34  
       30.30  1:03.52  1:37.33  2:11.75  2:46.12  3:20.58  3:54.45  4:27.34
  4 Berryhill, Keith          42 GAJA                           4:28.50  
       30.63  1:04.46  1:38.71  2:13.06  2:47.50  3:21.73  3:55.80  4:28.50
  5 Keck, Mike                42 TOC                            4:29.51  
       30.67  1:04.16  1:38.18  2:12.62  2:46.82  3:21.61  3:56.66  4:29.51
  6 Allender, Pat             43 OREG                           4:31.54  
       31.10  1:04.88  1:39.16  2:13.62  2:48.03  3:22.72  3:57.33  4:31.54
  7 Roby, Brad L              40 ISF                            4:34.54  
       30.38  1:04.62  1:39.65  2:14.76  2:49.81  3:24.70  3:59.83  4:34.54
  8 Stites, Jim S.            44 ARIZ                           4:38.52  
       32.91  1:08.34  1:44.60  2:21.19  2:56.96  3:31.54  4:05.61  4:38.52
  9 Rabalais, Scott F         43 CRAQ                           4:38.67  
       31.60  1:06.41  1:41.80  2:17.52  2:53.27  3:29.17  4:04.70  4:38.67
 10 O'Brien, Kerry L          44 WCM                            4:38.92  
       31.88  1:07.39  1:43.16  2:19.01  2:54.80  3:30.53  4:05.59  4:38.92
 11 Reid, Mike D              40 GAJA                           4:42.65  
       31.66  1:05.92  1:41.10  2:16.99  2:53.63  3:30.01  4:07.32  4:42.65
 12 Kolb, Karl A              40 NEM                            4:43.11  
       33.09  1:08.98  1:44.95  2:21.08  2:57.29  3:33.22  4:09.01  4:43.11
 13 Munson, Fred R            43 DCM                            4:48.22  
       32.80  1:08.27  1:45.13  2:22.71  2:59.50  3:36.12  4:12.84  4:48.22
 14 Dybdahl, Eric T           41 PNA                            4:54.00  
       33.28  1:10.09  1:47.56  2:25.58  3:03.00  3:39.88  4:17.10  4:54.00
 15 Portelance, Doug A        43 PNA                            4:59.83  
       34.50  1:12.50  1:50.75  2:29.73  3:08.28  3:46.69  4:24.47  4:59.83
 16 Ratchford, Timothy D      44 CRAQ                           5:01.65  
       34.50  1:12.02  1:49.23  2:27.12  3:04.72  3:43.13  4:22.19  5:01.65
 17 Shirley, Matthew G        40 SLAM                           5:18.61  
       36.47  1:16.01  1:56.47  2:37.45  3:18.05  3:58.71  4:38.89  5:18.61
 18 Neubig, Nicholas          44 WSCM                           5:35.97  
       37.27  1:18.66  2:02.10  2:46.48  3:30.61  4:13.74  4:56.36  5:35.97
 19 Ikeda, Paul J             42 PNA                            6:00.00  
       39.18  1:22.83  2:09.29  2:56.12  3:42.67  4:28.94  5:15.38  6:00.00
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Brett B         43 HMST                           8:56.20  
       30.20  1:03.16  1:36.04  2:09.15  2:42.27  3:15.68  3:49.36  4:23.13
     4:56.84  5:31.02  6:05.47  6:39.78  7:14.00  7:48.35  8:22.73  8:56.20
  2 Specht, William L         43 SPM                            9:12.22  
       30.33  1:04.37  1:38.61  2:13.41  2:48.33  3:23.24  3:58.16  4:33.17
     5:08.36  5:43.50  6:18.64  6:53.55  7:28.31  8:03.39  8:38.57  9:12.22
  3 Keck, Mike                42 TOC                            9:15.65  
       31.46  1:05.83  1:40.39  2:15.57  2:50.38  3:25.45  3:53.38  4:35.19
     5:10.06  5:45.40  6:14.73  6:56.07  7:31.05  8:06.22  8:41.19  9:15.65
  4 Shake, Scott D            43 ARIZ                           9:22.46  
       34.17  1:10.21  1:46.36  2:22.18  2:57.98  3:33.61  4:09.20  4:44.83
     5:20.40  5:55.72  6:30.98  7:06.15  7:40.95  8:15.86  8:49.85  9:22.46
  5 Roby, Brad L              40 ISF                            9:30.94  
       30.98  1:05.78  1:41.92  2:18.54  2:54.51  3:30.44  4:06.94  4:43.10
     5:19.60  5:55.78  6:32.51  7:08.77  7:44.40  8:19.97  8:55.43  9:30.94
  6 Emison, Thomas W          43 MINN                           9:51.88  
       31.75  1:06.69  1:42.82  2:19.30  2:55.79  3:32.66  4:10.14  4:47.57
     5:25.48  6:03.73  6:41.77  7:20.05  7:58.40  8:37.08  9:15.60  9:51.88
  7 Reid, Mike D              40 GAJA                           9:55.14  
       32.18  1:07.96  1:44.30  2:20.91  2:57.80  3:34.66  4:12.21  4:49.89
     5:27.55  6:05.20  6:43.42  7:22.14  8:01.06  8:39.43  9:17.39  9:55.14
  8 Ratchford, Timothy D      44 CRAQ                          10:28.87  
       35.50  1:14.76  1:54.14  2:33.63  3:13.09  3:52.65  4:31.97  5:11.87
     5:51.32  6:31.11  7:08.54  7:50.29  8:24.25  9:09.71  9:49.61 10:28.87
  9 Beza, Ion A               43 SDSM                          11:20.15  
       35.85  1:16.20  1:58.80  2:42.08  3:25.41  4:08.51  4:51.64  5:35.42
     6:18.97  7:02.59  7:46.00  8:29.49  9:13.08  9:56.56 10:39.19 11:20.15
 10 Shirley, Matthew G        40 SLAM                          11:20.20  
       37.01  1:18.14  2:00.19  2:43.04  3:25.00  4:07.79  4:52.19  5:36.07
     6:19.38  7:02.72  7:45.86  8:30.00  9:13.03  9:56.52 10:39.53 11:20.20
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tidmarsh, George F        41 MELO                          17:21.94  
       30.71  1:04.10  1:38.38  2:12.64  2:47.24  3:22.30  3:57.54  4:32.84
     5:07.90  5:43.55  6:18.69  6:53.94  7:28.93  8:04.12  8:39.46  9:14.81
     9:50.00 10:25.04 10:59.82 11:34.76 12:09.58 12:44.33 13:18.83 13:54.17
    14:29.11 15:04.33 15:38.90 16:13.69 16:47.99 17:21.94                  
  2 Berryhill, Keith          42 GAJA                          17:52.72  
       31.92  1:07.08  1:38.73  2:18.63  2:51.24  3:30.33  4:00.20  4:42.40
     5:18.47  5:54.42  6:30.38  7:06.40  7:42.28  8:18.84  8:54.92  9:31.27
    10:07.34 10:43.30 11:19.17 11:55.30 12:31.30 13:07.50 13:43.54 14:19.76
    14:55.66 15:31.47 16:07.59 16:43.29 17:19.00 17:52.72                  
  3 Rabalais, Scott F         43 CRAQ                          18:14.35  
       32.25  1:08.06  1:37.69  2:20.84  2:51.76  3:33.79  4:06.78  4:46.43
     5:22.85  5:59.28  6:25.32  7:12.42  7:49.04  8:25.94  9:02.71  9:39.79
    10:16.55 10:53.70 11:30.37 12:07.53 12:39.68 13:21.64 13:54.01 14:35.60
    15:07.95 15:49.87 16:26.61 17:03.50 17:39.54 18:14.35                  
  4 Nalli, Lyle A             41 SAM                           18:16.64  
       32.67  1:08.81  1:44.95  2:21.60  2:57.97  3:34.55  4:10.48  4:47.06
     5:23.31  5:59.71  6:35.60  7:12.13  7:48.37  8:24.63  9:01.13  9:37.75
    10:14.33 10:50.94 11:27.98 12:05.03 12:41.86 13:18.98 13:56.11 14:33.22
    15:11.15 15:48.74 16:26.20 17:03.97 17:41.36 18:16.64                  
  5 Anderson, Geoffrey H      41 PNA                           18:47.48  
       35.53  1:13.78  1:52.20  2:30.98  3:09.62  3:47.90  4:25.74  5:03.66
     5:41.72  6:20.14  6:58.05  7:35.99  8:13.99  8:51.86  9:29.49 10:07.06
    10:44.60 11:22.07 11:59.45 12:37.11 13:14.50 13:52.15 14:30.03 15:07.43
    15:44.89 16:22.57 17:00.18 17:36.85 17:59.12 18:47.48                  
  6 Stites, Jim S.            44 ARIZ                          18:55.55  
       35.09  1:12.79  1:50.60  2:28.67  3:06.42  3:44.86  4:23.28  5:01.63
     5:36.41  6:17.21  6:54.74  7:32.49  8:05.31  8:48.49  9:21.19 10:04.46
    10:42.94 11:20.85 11:59.03 12:37.37 13:15.32 13:53.28 14:31.95 15:09.91
    15:48.22 16:26.33 17:04.92 17:43.03 18:20.69 18:55.55                  
  7 Kolb, Karl A              40 NEM                           18:58.50  
       34.98  1:12.80  1:50.58  2:28.95  3:04.22  3:45.60  4:17.87  5:02.05
     5:32.59  6:18.53  6:50.84  7:34.46  8:12.16  8:50.58  9:23.33 10:06.72
    10:36.20 11:23.47 11:56.03 12:39.65 13:08.52 13:55.75 14:31.56 15:12.74
    15:43.98 16:29.27 17:00.67 17:44.69 18:19.13 18:58.50                  
  8 Munson, Fred R            43 DCM                           19:09.79  
       33.53  1:10.29  1:48.01  2:25.76  3:04.31  3:42.50  4:20.74  4:59.16
     5:37.78  6:16.29  6:54.95  7:33.51  8:12.06  8:51.29  9:30.23 10:08.67
    10:47.55 11:26.66 12:05.63 12:44.68 13:23.69 14:02.71 14:41.45 15:20.32
    15:58.97 16:38.01 17:16.54 17:55.30 18:33.37 19:09.79                  
  9 Johnson, Gregory S        44 DAM                           19:44.38  
       35.89  1:14.69  1:53.96  2:34.19  3:13.70  3:54.06  4:33.83  5:13.83
     5:53.45  6:33.97  7:13.32  7:53.58  8:32.91  9:13.03  9:51.97 10:32.03
    11:11.09 11:50.98 12:30.03 13:10.12 13:49.53 14:29.60 15:08.99 15:48.77
    16:19.73 17:07.98 17:46.99 18:26.65 19:05.43 19:44.38                  
 10 Dybdahl, Eric T           41 PNA                           20:01.33  
       28.61  1:12.69  1:47.70  2:31.33  3:06.29  3:50.48  4:23.89  5:09.70
     5:42.70  6:30.15  7:06.10  7:51.89  8:26.28  9:13.74  9:46.84 10:35.56
    11:09.94 11:56.83 12:29.15 13:18.53 13:52.68 14:39.59 15:14.85 16:01.26
    16:36.21 17:22.87 17:56.83 18:43.17 19:16.50 20:01.33                  
 11 Underbrink, John M        43 PCAT                          21:41.72  
 12 Neubig, Nicholas          44 WSCM                          22:38.15  
 13 Dowd, Mike B              43 MACO                          23:23.82  
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz E           43 NCMS                             29.11  
  2 Specht, William L         43 SPM                              30.01  
  3 Shake, Scott D            43 ARIZ                             30.03  
  4 Mc Alpine, David D        41 PNA                              30.56  
  4 Malsbury, David B         40 VMST                             30.56  
  6 Gibson, Dave              41 IM                               30.74  
  7 Soltys, Ted J             41 IM                               33.98  
  8 Darby, Richard G          40 UCI                              35.65  
  9 Zezza, Tony               41 MARP                             36.09  
 10 Underbrink, John M        43 PCAT                             36.78  
 11 Greenstein, Steven I      40 ILF                              37.92  
 12 Jowett, Thomas A          43 PNA                              45.25  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz E           43 NCMS                           1:02.61  
       30.35  1:02.61                                                      
  2 Shake, Scott D            43 ARIZ                           1:03.91  
       31.57  1:03.91                                                      
  3 Gibson, Dave              41 IM                             1:05.87  
       31.84  1:05.87                                                      
  4 Portelance, Doug A        43 PNA                            1:06.91  
       33.11  1:06.91                                                      
  5 Roby, Brad L              40 ISF                            1:08.05  
       33.07  1:08.05                                                      
  6 Malsbury, David B         40 VMST                           1:08.20  
       33.06  1:08.20                                                      
  7 Reid, Mike D              40 GAJA                           1:08.65  
       32.83  1:08.65                                                      
  8 Espinosa, Leo E           41 PNA                            1:14.59  
       36.32  1:14.59                                                      
  9 Otto, Douglas E.          42 MACO                           1:15.58  
       36.76  1:15.58                                                      
 10 Sylvester, John E         44 PNA                            1:15.63  
       36.34  1:15.63                                                      
 11 Darby, Richard G          40 UCI                            1:20.23  
       38.55  1:20.23                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            43 ARIZ                           2:17.14  
       33.16  1:08.58  1:43.09  2:17.14                                    
  2 Phillips, Brett B         43 HMST                           2:19.63  
       33.70  1:08.41  1:44.03  2:19.63                                    
  3 Lehman, Fritz E           43 NCMS                           2:23.06  
       32.76  1:09.06  1:46.63  2:23.06                                    
  4 Portelance, Doug A        43 PNA                            2:25.05  
       34.58  1:11.20  1:49.04  2:25.05                                    
  5 Roby, Brad L              40 ISF                            2:26.36  
       34.68  1:11.85  1:49.57  2:26.36                                    
  6 Otto, Douglas E.          42 MACO                           2:42.05  
       36.92  1:16.52  1:59.11  2:42.05                                    
  7 Munson, Fred R            43 DCM                            2:42.12  
       38.67  1:19.89  2:01.84  2:42.12                                    
  8 Kolb, Karl A              40 NEM                            2:45.22  
       40.82  1:22.69  2:04.43  2:45.22                                    
  9 Johnson, Gregory S        44 DAM                            2:45.74  
       38.17  1:19.90  2:03.27  2:45.74                                    
 10 Underbrink, John M        43 PCAT                           2:51.39  
       39.80  1:23.55  2:08.76  2:51.39                                    
 11 Darby, Richard G          40 UCI                            2:59.56  
       38.30  1:23.47  2:12.42  2:59.56                                    
 -- Dybdahl, Eric T           41 PNA                                 DQ  
       39.60  1:20.74  2:02.77       DQ                                    
 -- Sylvester, John E         44 PNA                                 NS  
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malsbury, David B         40 VMST                             32.27  
  2 Allender, Pat             43 OREG                             32.96  
  3 Ruffner, Stephen J        40 Unattached                       33.04  
  4 Tongate, Terry L          41 NOVA                             33.38  
  5 Keith, Al J               41 NEM                              33.50  
  6 Sihner, Craig             42 MAM                              33.89  
  7 Ewing, Jack               41 USF                              34.21  
  8 Berryhill, Keith          42 GAJA                             35.23  
  9 Dendy, Richard T          41 MSBC                             36.14  
 10 Greenstein, Steven I      40 ILF                              36.42  
 11 Metzler, Gregg L          43 PNA                              46.35  
 12 Kirkland, Henry O         44 PNA                              53.64  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      40 IM                             1:08.63  
       31.31  1:08.63                                                      
  2 Allender, Pat             43 OREG                           1:12.62  
       34.04  1:12.62                                                      
  3 Dozer, Gregory J.         44 ARIZ                           1:14.21  
       34.36  1:14.21                                                      
  4 Djang, Lincoln P          42 INWM                           1:14.24  
       33.70  1:14.24                                                      
  5 Ruffner, Stephen J        40 Unattached                     1:14.47  
       36.31  1:14.47                                                      
  6 Malsbury, David B         40 VMST                           1:14.83  
       34.56  1:14.83                                                      
  7 Ewing, Jack               41 USF                            1:15.96  
       35.89  1:15.96                                                      
  8 Sihner, Craig             42 MAM                            1:17.12  
       34.92  1:17.12                                                      
  9 Keith, Al J               41 NEM                            1:18.24  
       36.24  1:18.24                                                      
 10 Tongate, Terry L          41 NOVA                           1:18.72  
       36.13  1:18.72                                                      
 11 Greenstein, Steven I      40 ILF                            1:26.17  
       40.59  1:26.17                                                      
 12 Ikeda, Paul J             42 PNA                            1:27.89  
       41.05  1:27.89                                                      
 13 Dowd, Mike B              43 MACO                           1:28.57  
       40.35  1:28.57                                                      
 14 Lambert, Mark D           43 ARIZ                           1:33.61  
       44.63  1:33.61                                                      
 15 Jowett, Thomas A          43 PNA                            1:39.34  
       45.16  1:39.34                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      40 IM                             2:35.42  
       35.07  1:15.05  1:54.72  2:35.42                                    
  2 Allender, Pat             43 OREG                           2:36.95  
       36.49  1:16.46  1:56.88  2:36.95                                    
  3 Keck, Mike                42 TOC                            2:42.46  
       36.39  1:17.10  1:59.23  2:42.46                                    
  4 Dozer, Gregory J.         44 ARIZ                           2:45.82  
       36.35  1:18.83  2:02.20  2:45.82                                    
  5 Ewing, Jack               41 USF                            2:52.35  
       37.90  1:19.83  2:04.28  2:52.35                                    
  6 Sihner, Craig             42 MAM                            2:56.12  
       39.43  1:25.61  2:12.87  2:56.12                                    
  7 Ikeda, Paul J             42 PNA                            3:12.83  
       43.80  1:32.58  2:23.09  3:12.83                                    
  8 Greenstein, Steven I      40 ILF                            3:14.43  
       41.42  1:29.74  2:22.10  3:14.43                                    
  9 Dowd, Mike B              43 MACO                           3:15.67  
       44.23  1:32.94  2:24.69  3:15.67                                    
 10 Lambert, Mark D           43 ARIZ                           3:25.82  
       46.86  1:39.00  2:32.00  3:25.82                                    
 -- Espinosa, Leo E           41 PNA                                 NS  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul L             42 VS                               26.30  
  2 Carter, Paul V            44 SCAQ                             26.50  
  3 Mc Alpine, David D        41 PNA                              27.25  
  4 Gibson, Dave              41 IM                               27.47  
  5 Mc Cabe, Tom J            44 IM                               27.52  
  6 Soltys, Ted J             41 IM                               28.15  
  7 Lehman, Fritz E           43 NCMS                             28.18  
  8 O'Brien, Kerry L          44 WCM                              28.35  
  9 Malsbury, David B         40 VMST                             28.70  
 10 Kingsly, Bernard N        43 INWM                             29.10  
 11 Keith, Al J               41 NEM                              30.16  
 12 Zezza, Tony               41 MARP                             30.38  
 13 Sylvester, John E         44 PNA                              30.84  
 14 Wren, Mark B              43 OREG                             31.92  
 15 Anderson, Antonio M       41 PNA                              32.61  
 16 Zehr, Wilson F            40 MACO                             35.55  
 -- Baker, Dennis G           40 OREG                                NS  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            44 SCAQ                             57.57  
       27.30    57.57                                                      
  2 Baker, Dennis G           40 OREG                             58.66  
       27.86    58.66                                                      
  3 Smith, Paul L             42 VS                               58.70  
       28.10    58.70                                                      
  4 Mc Alpine, David D        41 PNA                            1:00.71  
       28.29  1:00.71                                                      
  5 Gibson, Dave              41 IM                             1:01.86  
       28.77  1:01.86                                                      
  6 Mc Cabe, Tom J            44 IM                             1:02.19  
       28.58  1:02.19                                                      
  7 O'Brien, Kerry L          44 WCM                            1:02.66  
       29.07  1:02.66                                                      
  8 Soltys, Ted J             41 IM                             1:03.84  
       29.00  1:03.84                                                      
  9 Kingsly, Bernard N        43 INWM                           1:05.15  
       29.65  1:05.15                                                      
 10 Stites, Jim S.            44 ARIZ                           1:06.03  
       30.76  1:06.03                                                      
 11 Rabalais, Scott F         43 CRAQ                           1:07.73  
       31.29  1:07.73                                                      
 12 Robinson, Dan L           44 Unattached                     1:09.92  
       33.17  1:09.92                                                      
 13 Sikora, Rod R             41 Unattached                     1:12.92  
       33.42  1:12.92                                                      
 14 Ratchford, Timothy D      44 CRAQ                           1:15.34  
       34.23  1:15.34                                                      
 15 Sihner, Craig             42 MAM                            1:16.71  
       34.67  1:16.71                                                      
 16 Webber, Paul M            43 PNA                            1:20.77  
       35.22  1:20.77                                                      
 -- Specht, William L         43 SPM                                 NS  
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Dennis G           40 OREG                           2:07.82  
       28.93  1:01.41  1:34.66  2:07.82                                    
  2 O'Brien, Kerry L          44 WCM                            2:22.76  
       30.64  1:06.92  1:45.00  2:22.76                                    
  3 Mc Cabe, Tom J            44 IM                             2:29.39  
       33.12  1:10.22  1:48.79  2:29.39                                    
  4 Soltys, Ted J             41 IM                             2:29.98  
       32.05  1:09.81  1:50.08  2:29.98                                    
  5 Stites, Jim S.            44 ARIZ                           2:32.93  
       33.48  1:12.15  1:52.52  2:32.93                                    
  6 Kingsly, Bernard N        43 INWM                           2:35.27  
       32.32  1:10.27  1:51.16  2:35.27                                    
  7 Robinson, Dan L           44 Unattached                     2:36.92  
       35.12  1:13.73  1:55.17  2:36.92                                    
  8 Kolb, Karl A              40 NEM                            2:39.45  
       35.49  1:16.43  1:58.16  2:39.45                                    
  9 Dybdahl, Eric T           41 PNA                            2:41.82  
       35.43  1:15.96  1:58.19  2:41.82                                    
 10 Sikora, Rod R             41 Unattached                     2:51.23  
       35.18  1:16.49  1:59.87  2:51.23                                    
 11 Underbrink, John M        43 PCAT                           2:52.53  
       36.37  1:19.66  2:06.41  2:52.53                                    
 12 Ratchford, Timothy D      44 CRAQ                           2:59.88  
       35.73  1:19.43  2:08.01  2:59.88                                    
 13 Neubig, Nicholas          44 WSCM                           3:30.60  
       44.55  1:39.41  2:37.21  3:30.60                                    
 -- Greenstein, Steven I      40 ILF                                 NS  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Brett B         43 HMST                           2:17.95  
       29.45  1:04.85  1:46.11  2:17.95                                    
  2 Smith, Paul L             42 VS                             2:19.69  
       29.05  1:05.90  1:48.05  2:19.69                                    
  3 Keck, Mike                42 TOC                            2:21.72  
       30.43  1:08.42  1:49.50  2:21.72                                    
  4 Djang, Lincoln P          42 INWM                           2:22.59  
       30.33  1:06.13  1:47.70  2:22.59                                    
  5 Mc Alpine, David D        41 PNA                            2:23.09  
       28.99  1:06.43  1:49.23  2:23.09                                    
  6 Dozer, Gregory J.         44 ARIZ                           2:23.15  
       30.03  1:06.96  1:49.38  2:23.15                                    
  7 Shake, Scott D            43 ARIZ                           2:24.63  
       31.70  1:08.84  1:52.16  2:24.63                                    
  8 Allender, Pat             43 OREG                           2:24.85  
       30.17  1:11.75  1:51.23  2:24.85                                    
  9 Morozin, Joseph H         41 PAFC                           2:31.07  
       31.86  1:11.49  1:57.30  2:31.07                                    
 10 Reid, Mike D              40 GAJA                           2:31.50  
       30.10  1:11.15  1:57.17  2:31.50                                    
 11 Portelance, Doug A        43 PNA                            2:34.96  
       33.42  1:12.24  1:59.32  2:34.96                                    
 12 Dendy, Richard T          41 MSBC                           2:37.90  
       31.26  1:12.51  1:58.36  2:37.90                                    
 13 Keith, Al J               41 NEM                            2:48.44  
       32.66  1:19.00  2:07.72  2:48.44                                    
 14 Wren, Mark B              43 OREG                           2:50.79  
       34.28  1:20.79  2:11.89  2:50.79                                    
 15 Tongate, Terry L          41 NOVA                           2:52.27  
       33.16  1:23.46  2:11.59  2:52.27                                    
 16 Ratchford, Timothy D      44 CRAQ                           2:54.27  
       34.92  1:24.48  2:16.00  2:54.27                                    
 17 Lambert, Mark D           43 ARIZ                           3:08.87  
       37.70  1:28.68  2:20.96  3:08.87                                    
 18 Garcia, Doug A            40 INWM                           3:16.65  
       43.72  1:36.23  2:30.38  3:16.65                                    
 -- Otto, Douglas E.          42 MACO                                DQ  
       32.60  1:12.94  2:00.59       DQ                                    
 -- Tidmarsh, George F        41 MELO                                NS  
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Brett B         43 HMST                           4:55.54  
       31.66  1:06.11  1:44.51  2:21.64  3:06.10  3:50.44  4:23.80  4:55.54
  2 Keck, Mike                42 TOC                            5:06.72  
       31.30  1:07.47  1:49.23  2:30.46  3:14.37  3:59.78  4:33.86  5:06.72
  3 Dozer, Gregory J.         44 ARIZ                           5:07.93  
       32.79  1:09.67  1:51.30  2:31.57  3:15.97  4:00.37  4:36.01  5:07.93
  4 Nalli, Lyle A             41 SAM                            5:09.37  
       31.68  1:07.00  1:47.70  2:27.22  3:12.14  3:58.71  4:34.32  5:09.37
  5 Allender, Pat             43 OREG                           5:09.48  
       32.63  1:09.19  1:54.02  2:37.10  3:18.01  3:59.75  4:35.18  5:09.48
  6 Shake, Scott D            43 ARIZ                           5:11.03  
       33.35  1:11.07  1:51.76  2:30.15  3:16.25  4:03.01  4:38.11  5:11.03
  7 Sikora, Rod R             41 Unattached                     5:57.18  
       38.87  1:21.52  2:07.33  2:52.20  3:46.45  4:41.14  5:20.09  5:57.18
  8 Dybdahl, Eric T           41 PNA                            6:01.89  
       35.45  1:16.81  2:04.30  2:49.74  3:47.31  4:43.74  5:24.77  6:01.89
  9 Greenstein, Steven I      40 ILF                            6:53.79  
       42.61  1:33.26  2:28.83  3:22.16  4:17.93  5:14.57  6:53.79         
 -- Kolb, Karl A              40 NEM                                 DQ  
Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #21Sponsor #44Sponsor #25
Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #14Sponsor #49
Sponsor #51
Sponsor #45Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #29Sponsor #43Sponsor #41Sponsor #52