2001 Long Course National Championships

Men's Results - Age 35-39

Final results

Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boosin, Michael J         35 METR                             25.21  
  2 Mc Cormack, Bryan J       36 Unattached                       26.26  
  3 Baldwin, Bryan G          37 PNA                              26.27  
  4 Margharitis, Greg         35 MSBC                             26.65  
  5 Gale, Andrew J            35 SLAM                             27.19  
  6 Hood, Gary E              35 GWSC                             27.33  
  6 Stauffer, Matthew B       37 PNA                              27.33  
  8 Parmentier, Steve D       36 OREG                             27.34  
  9 Benner, Devin             35 MICH                             27.68  
 10 Carter, Robert T          38 MCM                              27.72  
 11 Cleaver, Oliver -         38 SAWS                             27.79  
 12 Gibbs, Patrick D          36 PNA                              27.85  
 13 Nordlund, Eric R          38 TERR                             28.00  
 14 Gaarder, Chris            36 OREG                             28.17  
 15 Kelly, Damian B           37 WPM                              29.64  
 16 Thrasher, C.J.            38 PNA                              29.83  
 17 Toda, David F             35 Unattached                       31.12  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeger, Richard E         37 Unattached                       52.15  
       25.18    52.15                                                      
  2 Clark, Henry L            36 MOB                              54.88  
       26.70    54.88                                                      
  3 Mallery, Craig S          39 PNA                              56.25  
       26.63    56.25                                                      
  4 Vazhenin, Igor V          37 GAJA                             56.56  
       27.78    56.56                                                      
  5 Boosin, Michael J         35 METR                             56.98  
       27.24    56.98                                                      
  6 Newman, Steven M          39 BDGR                             57.09  
       27.65    57.09                                                      
  7 Mc Cormack, Bryan J       36 Unattached                       57.62  
       27.86    57.62                                                      
  8 Baldwin, Bryan G          37 PNA                              58.99  
       28.11    58.99                                                      
  9 Hood, Gary E              35 GWSC                             59.07  
       28.39    59.07                                                      
 10 Margharitis, Greg         35 MSBC                           1:01.32  
       28.80  1:01.32                                                      
 11 Benner, Devin             35 MICH                           1:01.36  
       30.80  1:01.36                                                      
 12 Cleaver, Oliver -         38 SAWS                           1:01.47  
       29.68  1:01.47                                                      
 13 Gibbs, Patrick D          36 PNA                            1:01.67  
       28.94  1:01.67                                                      
 14 Carter, Robert T          38 MCM                            1:01.82  
       28.93  1:01.82                                                      
 15 Wagner, Blake J           35 PNA                            1:01.96  
       30.08  1:01.96                                                      
 16 Holmes, Robert C          39 CHMS                           1:02.62  
       29.78  1:02.62                                                      
 17 Kammholz, Cord-Patrick    35 DYNA                           1:02.74  
       30.12  1:02.74                                                      
 18 Gaarder, Chris            36 OREG                           1:03.55  
       29.54  1:03.55                                                      
 19 Kelly, Damian B           37 WPM                            1:06.77  
       32.13  1:06.77                                                      
 20 Thrasher, C.J.            38 PNA                            1:10.60  
       32.26  1:10.60                                                      
 21 Toda, David F             35 Unattached                     1:11.87  
       34.01  1:11.87                                                      
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeger, Richard E         37 Unattached                     1:54.86  
       26.53    55.53  1:24.95  1:54.86                                    
  2 Shaffer, Mike G           36 VCM                            2:00.33  
       28.71    59.02  1:30.11  2:00.33                                    
  3 Newman, Steven M          39 BDGR                           2:04.21  
       28.10    59.16  1:31.54  2:04.21                                    
  4 Vazhenin, Igor V          37 GAJA                           2:04.73  
       29.48  1:00.86  1:33.05  2:04.73                                    
  5 Stewart, Doug D           37 OREG                           2:05.51  
       29.65  1:01.51  1:33.98  2:05.51                                    
  6 Benner, Devin             35 MICH                           2:15.60  
       31.39  1:05.64  1:40.91  2:15.60                                    
  7 Kammholz, Cord-Patrick    35 DYNA                           2:16.47  
       30.99  1:05.00  1:40.56  2:16.47                                    
  8 Keen, John M              38 ORLM                           2:17.80  
       31.24  1:05.85  1:42.34  2:17.80                                    
  9 Holmes, Robert C          39 CHMS                           2:18.04  
       30.82  1:05.52  1:41.73  2:18.04                                    
 10 Carter, Robert T          38 MCM                            2:18.87  
       30.73  1:05.16  1:42.04  2:18.87                                    
 11 Prigger, John K           38 PNA                            2:19.42  
       31.05  1:05.69  1:42.50  2:19.42                                    
 12 Young, Michael S          39 PNA                            2:22.14  
       33.08  1:09.26  1:46.62  2:22.14                                    
 13 Redfield, Douglas H       38 PNA                            2:26.08  
       36.53  1:12.60  1:49.48  2:26.08                                    
 14 Kelly, Damian B           37 WPM                            2:29.67  
       34.66  1:12.38  1:50.95  2:29.67                                    
 15 Gaarder, Chris            36 OREG                           2:31.43  
       35.00  1:11.87  1:50.99  2:31.43                                    
 16 Hendrickson, Brian P      39 ORLM                           2:41.51  
       34.92  1:13.09  1:57.73  2:41.51                                    
 17 Blair, David C            35 MOVY                           2:45.55  
       33.85  1:17.48  2:03.60  2:45.55                                    
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vazhenin, Igor V          37 GAJA                           4:23.39  
       30.28  1:03.23  1:37.14  2:10.58  2:44.10  3:17.36  3:50.93  4:23.39
  2 Stewart, Doug D           37 OREG                           4:24.78  
       29.94  1:03.20  1:37.63  2:11.70  2:45.32  3:19.28  3:52.45  4:24.78
  3 Newman, Steven M          39 BDGR                           4:24.85  
       30.84  1:04.17  1:38.22  2:11.92  2:45.18  3:18.94  3:52.29  4:24.85
  4 Hopson, Bruce E           35 SLAM                           4:40.26  
       32.23  1:06.55  1:41.46  2:16.79  2:52.59  3:28.45  4:04.49  4:40.26
  5 Ruiter, Steven E          36 PNA                            4:46.96  
       31.92  1:08.00  1:44.57  2:20.74  2:57.45  3:34.44  4:11.44  4:46.96
  6 Korey, Bill S             38 GOLD                           4:50.98  
       33.38  1:09.93  1:47.22  2:24.80  3:02.13  3:39.29  4:16.31  4:50.98
  7 Holmes, Robert C          39 CHMS                           4:50.99  
       32.90  1:09.08  1:46.68  2:24.65  3:03.05  3:28.91  4:16.09  4:50.99
  8 Bunnell, Brent E          38 MCM                            4:51.84  
       33.34  1:10.02  1:46.20  2:24.29  3:01.07  3:38.53  4:15.43  4:51.84
  9 Kammholz, Cord-Patrick    35 DYNA                           4:53.24  
       33.03  1:09.01  1:46.41  2:23.44  3:01.02  3:38.48  4:16.46  4:53.24
 10 Benner, Devin             35 MICH                           4:53.43  
       32.25  1:07.30  1:44.16  2:22.63  3:00.62  3:39.19  4:17.31  4:53.43
 11 Nordlund, Eric R          38 TERR                           4:59.24  
       33.89  1:10.40  1:48.23  2:26.27  3:04.39  3:42.43  4:21.43  4:59.24
 12 King, Phillip J.          35 OREG                           5:00.37  
       31.99  1:08.17  1:46.02  2:24.55  3:03.21  3:42.13  4:21.62  5:00.37
 13 Herron, Jon C             39 PNA                            5:02.28  
       34.22  1:11.55  1:48.22  2:27.20  3:04.83  3:44.78  4:22.98  5:02.28
 14 Redfield, Douglas H       38 PNA                            5:12.96  
       36.69  1:15.97  1:54.98  2:35.16  3:14.87  3:55.43  4:35.15  5:12.96
 15 Kelly, Damian B           37 WPM                            5:25.91  
       35.91  1:16.42  1:57.41  2:39.87  3:21.62  4:03.60  4:44.92  5:25.91
 16 Hendrickson, Brian P      39 ORLM                           6:00.35  
       37.67  1:20.68  2:07.66  2:54.03  3:41.07  4:28.29  5:16.37  6:00.35
 
Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           35 SLAM                           9:46.80  
       33.80  1:10.13  1:46.37  2:22.91  2:59.55  3:35.89  4:12.25  4:49.01
     5:25.69  6:02.77  6:39.65  7:17.02  7:53.96  8:31.67  9:09.66  9:46.80
  2 Holmes, Robert C          39 CHMS                          10:19.41  
       34.92  1:13.11  1:52.03  2:31.92  3:11.79  3:51.62  4:31.02  5:11.08
     5:50.95  6:30.83  7:10.79  7:50.65  8:30.08  9:06.98  9:44.02 10:19.41
  3 Nordlund, Eric R          38 TERR                          10:29.53  
       34.71  1:12.56  1:51.32  2:30.16  3:09.52  3:48.64  4:28.46  5:08.06
     5:47.99  6:27.85  7:08.60  7:48.88  8:29.58  9:10.43  9:51.51 10:29.53
  4 Taylor, Sean              38 MACO                          10:35.36  
       35.37  1:13.58  1:52.71  2:32.45  3:11.87  3:51.76  4:31.36  5:11.18
     5:51.57  6:32.19  7:07.79  7:54.35  8:29.44  9:16.12  9:52.72 10:35.36
  5 Keen, John M              38 ORLM                          10:36.23  
       34.42  1:12.42  1:51.47  2:31.61  3:12.11  3:52.95  4:33.65  5:14.40
     5:54.91  6:36.17  7:17.12  7:57.63  8:38.66  9:18.66  9:58.97 10:36.23
  6 Benner, Devin             35 MICH                          10:39.69  
       34.90  1:13.61  1:34.80  2:34.88  3:06.32  3:57.63  4:24.54  5:19.15
     5:59.54  6:40.45  7:06.64  8:01.71  8:26.86  9:22.13  9:46.93 10:39.69
  7 Carter, Robert T          38 MCM                           10:50.15  
       35.52  1:14.82  1:54.87  2:35.02  3:15.96  3:57.41  4:31.07  5:21.11
     6:02.92  6:44.67  7:26.32  8:08.35  8:49.91  9:31.40 10:12.29 10:50.15
  8 Blair, David C            35 MOVY                          12:45.29  
       37.93  1:23.01  2:10.60  2:59.25  3:46.25  4:36.79  5:25.59  6:15.78
     7:06.64  7:57.46  8:47.71  9:37.60 10:27.84 11:14.22 12:03.45 12:45.29
 -- Vazhenin, Igor V          37 GAJA                                NS  
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike G           36 VCM                           16:46.71  
       29.73  1:01.52  1:34.34  2:07.62  2:40.93  3:14.44  3:48.16  4:22.09
     4:56.02  5:30.00  6:03.84  6:38.12  7:12.09  7:46.24  8:20.15  8:54.40
     9:28.41 10:02.55 10:36.61 11:10.61 11:44.54 12:18.45 12:52.31 13:26.48
    14:00.45 14:34.42 15:08.15 15:41.93 16:14.76 16:46.71                  
  2 Stewart, Doug D           37 OREG                          17:31.53  
       30.24  1:03.03  1:36.61  2:10.82  2:45.49  3:20.35  3:55.32  4:30.45
     5:05.68  5:40.77  6:15.99  6:51.50  7:26.90  8:02.69  8:38.73  9:14.70
     9:50.63 10:26.46 11:02.48 11:38.30 12:13.76 12:49.68 13:25.07 14:01.13
    14:36.55 15:12.28 15:48.12 16:23.67 16:58.01 17:31.53                  
  3 Newman, Steven M          39 BDGR                          18:43.04  
  4 Kammholz, Cord-Patrick    35 DYNA                          19:15.53  
       33.70  1:10.81  1:48.44  2:27.21  3:05.45  3:43.93  4:22.19  5:00.97
     5:39.77  6:18.37  6:56.75  7:35.46  8:13.75  8:52.85  9:31.57 10:10.46
    10:49.25 11:27.90 12:06.80 12:45.86 13:25.20 14:04.15 14:43.01 15:22.02
    16:01.05 16:40.75 17:20.03 18:00.10 18:39.20 19:15.53                  
  5 Bunnell, Brent E          38 MCM                           19:20.93  
       34.55  1:12.04  1:50.33  2:29.12  3:08.02  3:47.12  4:25.80  5:04.73
     5:43.49  6:22.65  7:01.50  7:40.67  8:19.42  8:58.42  9:37.22 10:16.03
    10:55.02 11:34.33 12:13.45 12:52.51 13:31.68 14:11.02 14:50.25 15:29.43
    16:08.71 16:48.09 17:27.39 18:06.14 18:44.00 19:20.93                  
  6 Korey, Bill S             38 GOLD                          19:44.81  
  7 Herron, Jon C             39 PNA                           20:12.77  
       34.77  1:11.89  1:50.72  2:29.22  3:09.55  3:48.86  4:29.40  5:08.89
     5:49.95  6:29.93  7:11.44  7:51.76  8:33.72  9:14.03  9:55.60 10:36.01
    11:17.82 11:57.92 12:40.16 13:20.53 14:03.12 14:43.76 15:26.12 16:06.39
    16:48.95 17:29.56 18:11.74 18:51.95 19:34.00 20:12.77                  
  8 Volckening, Bill          35 NEM                           20:59.52  
       33.18  1:10.40  1:49.74  2:30.16  3:11.13  3:53.34  4:36.31  5:19.19
     6:02.43  6:44.95  7:27.76  8:10.58  8:53.39  9:36.03 10:18.71 11:00.64
    11:43.26 12:25.78 13:08.28 13:50.99 14:33.73 15:16.52 15:59.53 16:42.80
    17:26.24 18:09.46 18:52.82 19:36.31 20:18.96 20:59.52                  
  9 Redfield, Douglas H       38 PNA                           21:04.56  
 10 Hendrickson, Brian P      39 ORLM                          22:57.33  
       37.79  1:19.59  2:03.92  2:48.65  3:34.11  4:20.75  5:07.57  5:55.12
     6:41.62  7:27.91  8:14.56  9:00.47  9:47.03 10:33.93 11:21.27 12:08.79
    12:57.08 13:42.33 14:29.83 15:15.36 16:01.79 16:48.30 17:36.25 18:21.67
    19:08.81 19:54.57 20:39.79 21:25.41 22:11.70 22:57.33                  
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike G           36 VCM                              30.10  
  2 Boosin, Michael J         35 METR                             30.52  
  3 Hudson, John C            35 OREG                             31.20  
  4 Parmentier, Steve D       36 OREG                             31.55  
  5 Seaman, Jeff S            35 KEN                              32.75  
  6 Hood, Gary E              35 GWSC                             33.23  
  7 Gale, Andrew J            35 SLAM                             33.38  
 -- Rankin, Matthew R         35 ARIZ                                NS  
 -- Ragsdale, Ken A           39 PNA                                 NS  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeger, Richard E         37 Unattached                     1:00.29  
       29.53  1:00.29                                                      
  2 Shaffer, Mike G           36 VCM                            1:04.86  
       31.35  1:04.86                                                      
  3 Rankin, Matthew R         35 ARIZ                           1:06.56  
       32.93  1:06.56                                                      
  4 Hudson, John C            35 OREG                           1:06.76  
       32.85  1:06.76                                                      
  5 Hood, Gary E              35 GWSC                           1:10.04  
       33.97  1:10.04                                                      
  6 Parmentier, Steve D       36 OREG                           1:10.84  
       34.47  1:10.84                                                      
  7 Gale, Andrew J            35 SLAM                           1:11.60  
       34.56  1:11.60                                                      
  8 Lind, Matthew A           37 PNA                            1:11.79  
       34.57  1:11.79                                                      
  9 Volckening, Bill          35 NEM                            1:13.66  
       34.93  1:13.66                                                      
 10 Seaman, Jeff S            35 KEN                            1:14.17  
       36.88  1:14.17                                                      
 11 Bunnell, Brent E          38 MCM                            1:14.32  
       36.57  1:14.32                                                      
 12 Korey, Bill S             38 GOLD                           1:15.67  
       36.58  1:15.67                                                      
 13 Nordlund, Eric R          38 TERR                           1:16.27  
       36.01  1:16.27                                                      
 14 Kelly, Damian B           37 WPM                            1:20.32  
       39.30  1:20.32                                                      
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruiter, Steven E          36 PNA                            2:28.06  
       35.23  1:12.65  1:50.54  2:28.06                                    
  2 King, Phillip J.          35 OREG                           2:28.96  
       34.80  1:13.00  1:52.46  2:28.96                                    
  3 Hopson, Bruce E           35 SLAM                           2:30.78  
       35.45  1:13.33  1:52.57  2:30.78                                    
  4 Lind, Matthew A           37 PNA                            2:40.22  
       38.24  1:19.25  2:00.39  2:40.22                                    
  5 Bunnell, Brent E          38 MCM                            2:41.25  
       38.69  1:19.51  2:00.29  2:41.25                                    
  6 Seaman, Jeff S            35 KEN                            2:43.10  
       40.40  1:22.15  2:03.29  2:43.10                                    
  7 Korey, Bill S             38 GOLD                           2:44.71  
       39.06  1:20.30  2:02.60  2:44.71                                    
  8 Volckening, Bill          35 NEM                            2:53.07  
       37.86  1:19.66  2:05.50  2:53.07                                    
  9 Nordlund, Eric R          38 TERR                           2:54.45  
       40.65  1:24.75  2:11.06  2:54.45                                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Michael J        36 Unattached                       31.00  
  2 Hudson, John C            35 OREG                             31.40  
  3 Esko, Kevin L             35 PNA                              32.57  
  4 Galloway, John A          36 SPM                              33.47  
  5 Rankin, Mark C            35 ARIZ                             34.00  
  6 Seaman, Jeff S            35 KEN                              34.08  
  7 Baldwin, Bryan G          37 PNA                              35.09  
  8 Thrasher, C.J.            38 PNA                              35.80  
  9 Gale, Andrew J            35 SLAM                             35.83  
 10 Taylor, Sean              38 MACO                             35.91  
 11 Smith, William J          37 SAWS                             35.92  
 12 Goessman, John B          36 PNA                              36.03  
 13 Gaarder, Chris            36 OREG                             36.10  
 14 Young, Michael S          39 PNA                              36.22  
 15 Teutsch, Erik P           36 PNA                              36.98  
 16 Gibbs, Patrick D          36 PNA                              38.02  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Michael J        36 Unattached                     1:07.65  
       32.33  1:07.65                                                      
  2 Hudson, John C            35 OREG                           1:11.46  
       33.39  1:11.46                                                      
  3 Galloway, John A          36 SPM                            1:14.86  
       35.20  1:14.86                                                      
  4 Rankin, Mark C            35 ARIZ                           1:19.38  
       36.92  1:19.38                                                      
  5 Goessman, John B          36 PNA                            1:20.40  
       38.34  1:20.40                                                      
  6 Smith, William J          37 SAWS                           1:20.97  
       37.17  1:20.97                                                      
  7 Gale, Andrew J            35 SLAM                           1:21.74  
       37.54  1:21.74                                                      
  8 Young, Michael S          39 PNA                            1:22.15  
       38.55  1:22.15                                                      
  9 Teutsch, Erik P           36 PNA                            1:22.32  
       38.43  1:22.32                                                      
 10 Thrasher, C.J.            38 PNA                            1:23.61  
       37.76  1:23.61                                                      
 11 Gibbs, Patrick D          36 PNA                            1:25.86  
       40.03  1:25.86                                                      
 12 Taylor, Sean              38 MACO                           1:27.02  
       41.55  1:27.02                                                      
 13 Hendrickson, Brian P      39 ORLM                           1:35.96  
       44.51  1:35.96                                                      
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Michael J        36 Unattached                     2:29.95  
       34.13  1:12.23  1:51.05  2:29.95                                    
  2 Hudson, John C            35 OREG                           2:37.50  
       35.35  1:15.76  1:56.47  2:37.50                                    
  3 Esko, Kevin L             35 PNA                            2:44.96  
       37.83  1:19.36  2:01.52  2:44.96                                    
  4 Galloway, John A          36 SPM                            2:47.39  
       37.25  1:19.95  2:03.95  2:47.39                                    
  5 Ruiter, Steven E          36 PNA                            2:51.00  
       39.69  1:23.39  2:07.57  2:51.00                                    
  6 Rankin, Mark C            35 ARIZ                           2:51.52  
       37.54  1:19.87  2:04.29  2:51.52                                    
  7 Teutsch, Erik P           36 PNA                            2:58.79  
       38.59  1:23.03  2:10.47  2:58.79                                    
  8 Taylor, Sean              38 MACO                           3:03.32  
       40.01  1:26.43  2:14.93  3:03.32                                    
  9 Cleaver, Oliver -         38 SAWS                           3:09.69  
       41.13  1:28.09  2:18.26  3:09.69                                    
 10 Volckening, Bill          35 NEM                            3:12.76  
       41.16  1:29.22  2:20.20  3:12.76                                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Henry L            36 MOB                              26.72  
  2 Mallery, Craig S          39 PNA                              27.93  
  3 Stauffer, Matthew B       37 PNA                              28.57  
  4 Parmentier, Steve D       36 OREG                             28.85  
  5 Mc Cormack, Bryan J       36 Unattached                       28.89  
  6 Esko, Kevin L             35 PNA                              28.91  
  7 Baldwin, Bryan G          37 PNA                              28.92  
  8 Boosin, Michael J         35 METR                             28.99  
  9 Seaman, Jeff S            35 KEN                              29.26  
 10 Wagner, Blake J           35 PNA                              29.42  
 11 Margharitis, Greg         35 MSBC                             29.63  
 12 Benner, Devin             35 MICH                             30.22  
 13 Goessman, John B          36 PNA                              30.29  
 14 Gale, Andrew J            35 SLAM                             30.35  
 15 Gibbs, Patrick D          36 PNA                              30.73  
 16 Gaarder, Chris            36 OREG                             31.22  
 17 Holmes, Robert C          39 CHMS                             31.47  
 18 Lind, Matthew A           37 PNA                              32.55  
 19 Teutsch, Erik P           36 PNA                              32.79  
 20 Toda, David F             35 Unattached                       34.02  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Henry L            36 MOB                              57.32  
       27.42    57.32                                                      
  2 Shaffer, Mike G           36 VCM                              59.11  
       27.73    59.11                                                      
  3 Vazhenin, Igor V          37 GAJA                           1:02.28  
       29.41  1:02.28                                                      
  4 Galloway, John A          36 SPM                            1:02.44  
       29.76  1:02.44                                                      
  5 Newman, Steven M          39 BDGR                           1:03.75  
       29.93  1:03.75                                                      
  6 Stauffer, Matthew B       37 PNA                            1:04.03  
       29.50  1:04.03                                                      
  7 Rankin, Matthew R         35 ARIZ                           1:06.32  
       30.98  1:06.32                                                      
  8 Baldwin, Bryan G          37 PNA                            1:08.03  
       29.60  1:08.03                                                      
  9 Parmentier, Steve D       36 OREG                           1:08.73  
       31.50  1:08.73                                                      
 10 Prigger, John K           38 PNA                            1:11.23  
       32.00  1:11.23                                                      
 11 Goessman, John B          36 PNA                            1:11.56  
       32.20  1:11.56                                                      
 12 Cleaver, Oliver -         38 SAWS                           1:15.25  
       32.57  1:15.25                                                      
 13 Margharitis, Greg         35 MSBC                           1:21.62  
       29.03  1:21.62                                                      
 -- Teutsch, Erik P           36 PNA                                 DQ  
       33.27       DQ                                                      
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike G           36 VCM                            2:09.87  
       28.94  1:01.62  1:35.34  2:09.87                                    
  2 Clark, Henry L            36 MOB                            2:09.92  
       29.82  1:03.53  1:37.32  2:09.92                                    
  3 Stewart, Doug D           37 OREG                           2:18.49  
       30.55  1:06.24  1:42.56  2:18.49                                    
  4 Vazhenin, Igor V          37 GAJA                           2:18.91  
       31.74  1:07.21  1:43.82  2:18.91                                    
  5 Hopson, Bruce E           35 SLAM                           2:20.34  
       32.21  1:07.02  1:43.17  2:20.34                                    
  6 Stauffer, Matthew B       37 PNA                            2:32.53  
       31.32  1:08.83  1:49.42  2:32.53                                    
  7 Newman, Steven M          39 BDGR                           2:33.01  
       31.76  1:08.20  1:51.52  2:33.01                                    
  8 Volckening, Bill          35 NEM                            3:13.63  
       41.67  1:29.29  2:20.84  3:13.63                                    
 -- Ruiter, Steven E          36 PNA                                 DQ  
       31.36  1:07.49       DQ                                             
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Doug D           37 OREG                           2:21.59  
       29.58  1:06.95  1:49.13  2:21.59                                    
  2 Galloway, John A          36 SPM                            2:23.32  
       30.39  1:08.51  1:50.58  2:23.32                                    
  3 Hudson, John C            35 OREG                           2:23.56  
       30.99  1:10.56  1:49.80  2:23.56                                    
  4 Rankin, Matthew R         35 ARIZ                           2:24.37  
       30.95  1:08.23  1:51.95  2:24.37                                    
  5 Ruiter, Steven E          36 PNA                            2:26.84  
       29.88  1:07.77  1:53.06  2:26.84                                    
  6 King, Phillip J.          35 OREG                           2:30.16  
       30.59  1:08.76  1:53.19  2:30.16                                    
  7 Rankin, Mark C            35 ARIZ                           2:31.92  
       31.51  1:11.48  1:55.45  2:31.92                                    
  8 Kammholz, Cord-Patrick    35 DYNA                           2:36.29  
       32.78  1:14.23  2:01.74  2:36.29                                    
  9 Bunnell, Brent E          38 MCM                            2:38.50  
       33.55  1:14.29  2:03.18  2:38.50                                    
 10 Korey, Bill S             38 GOLD                           2:38.57  
       34.30  1:16.54  2:03.36  2:38.57                                    
 11 Wagner, Blake J           35 PNA                            2:38.90  
       31.60  1:12.33  2:00.13  2:38.90                                    
 12 Seaman, Jeff S            35 KEN                            2:39.74  
       32.37  1:13.78  2:02.88  2:39.74                                    
 13 Goessman, John B          36 PNA                            2:40.05  
       31.36  1:15.54  2:01.38  2:40.05                                    
 14 Lind, Matthew A           37 PNA                            2:40.94  
       33.50  1:15.12  2:04.51  2:40.94                                    
 15 Cleaver, Oliver -         38 SAWS                           2:43.58  
       31.64  1:14.54  2:04.57  2:43.58                                    
 16 Teutsch, Erik P           36 PNA                            2:45.33  
       33.99  1:20.82  2:06.66  2:45.33                                    
 17 Hendrickson, Brian P      39 ORLM                           3:12.44  
       36.14  1:31.06  2:26.69  3:12.44                                    
 
Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Doug D           37 OREG                           5:01.03  
       30.38  1:05.72  1:46.53  2:25.10  3:10.53  3:54.14  4:28.62  5:01.03
  2 Ruiter, Steven E          36 PNA                            5:11.44  
       30.98  1:07.07  1:48.31  2:29.01  3:14.93  4:00.94  4:36.14  5:11.44
  3 Hopson, Bruce E           35 SLAM                           5:16.77  
       32.35  1:07.86  1:47.95  2:27.43  3:14.74  4:03.51  4:40.65  5:16.77
  4 Galloway, John A          36 SPM                            5:23.95  
       32.14  1:08.76  1:52.45  2:34.78  3:21.56  4:08.87  4:47.18  5:23.95
  5 Bunnell, Brent E          38 MCM                            5:48.42  
       34.90  1:16.79  2:00.55  2:45.03  3:37.80  4:31.50  5:10.98  5:48.42
  6 Volckening, Bill          35 NEM                            5:54.49  
       37.26  1:21.77  2:07.52  2:53.54  3:44.33  4:36.07  5:15.80  5:54.49
  7 Cleaver, Oliver -         38 SAWS                           6:33.95  
       36.57  1:22.84  2:19.45  3:12.80  4:07.02  5:04.42  5:49.56  6:33.95