2001 Long Course National Championships

Men's Results - Age 30-34

Final results

Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barton, Stuart A          33 DYNA                             25.31  
  2 Sorensen, Michael J       33 AKMS                             25.47  
  3 Scheffel, Jared           32 BRNT                             25.70  
  4 Emeka, Amon S             33 Unattached                       25.85  
  5 Boxmeyer, John A          32 SDSM                             25.99  
  6 Cross, John G             30 PNA                              26.10  
  7 Arluck, David L           30 METR                             26.23  
  8 Soracco, Dixon E          33 OREG                             26.29  
  9 Kelly, Scott D            32 PNA                              26.57  
 10 Rice, David S             34 OREG                             26.66  
 11 West, Sean                33 TERR                             26.93  
 12 Hackley, Jeff T           33 OREG                             27.07  
 13 Milligan, Dean W          33 Unattached                       27.30  
 14 Butcher, Bryan L          31 OREG                             27.91  
 15 Mullahey, Michael K       30 KONA                             28.99  
 16 Switzer, ED H             33 TERR                             29.11  
 17 Dunnington, Edward W      32 PNA                              29.31  
 -- Zimsen, Joseph E          32 GAST                                DQ  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barton, Stuart A          33 DYNA                             55.27  
       26.14    55.27                                                      
  2 Scheffel, Jared           32 BRNT                             55.30  
       27.00    55.30                                                      
  3 Hoftyzer, Ernie           32 DAM                              57.57  
       28.23    57.57                                                      
  4 Arluck, David L           30 METR                             57.90  
       26.78    57.90                                                      
  5 Zimsen, Joseph E          32 GAST                             58.62  
       28.02    58.62                                                      
  6 Soracco, Dixon E          33 OREG                             58.63  
       27.78    58.63                                                      
  7 Cross, John G             30 PNA                              58.72  
       27.03    58.72                                                      
  8 Kelly, Scott D            32 PNA                              59.74  
       28.98    59.74                                                      
  9 Hackley, Jeff T           33 OREG                           1:00.20  
       28.55  1:00.20                                                      
 10 Milligan, Dean W          33 Unattached                     1:01.69  
       29.00  1:01.69                                                      
 11 Butcher, Bryan L          31 OREG                           1:02.21  
       29.45  1:02.21                                                      
 12 Kucharski, Michael R      34 NCMS                           1:04.68  
       31.11  1:04.68                                                      
 13 Husband, Troy H           32 PNA                            1:06.61  
       31.50  1:06.61                                                      
 14 Palmer, Jeffrey           33 OREG                           1:09.11  
       33.67  1:09.11                                                      
 15 Griffin, Steven           33 OREG                           1:11.51  
       34.35  1:11.51                                                      
 -- Switzer, ED H             33 TERR                                NS  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              32 IM                             2:02.41  
       28.77  1:00.23  1:31.70  2:02.41                                    
  2 Bergen, Bert              34 SLUG                           2:03.74  
       28.68  1:00.06  1:32.08  2:03.74                                    
  3 Hoftyzer, Ernie           32 DAM                            2:05.17  
       28.77    59.94  1:32.46  2:05.17                                    
  4 Scheffel, Jared           32 BRNT                           2:06.45  
       29.24  1:01.13  1:33.79  2:06.45                                    
  5 Barton, Stuart A          33 DYNA                           2:06.84  
       28.11  1:00.29  1:33.73  2:06.84                                    
  6 Petrilla, Eric A          31 SNM                            2:09.30  
       30.43  1:02.93  1:35.72  2:09.30                                    
  7 Carter, Brandon J         30 DAM                            2:13.96  
       31.49  1:05.41  1:40.34  2:13.96                                    
  8 Arluck, David L           30 METR                           2:15.52  
       31.59  1:06.02  1:41.40  2:15.52                                    
  9 Craig, Matthew A          33 OREG                           2:15.99  
       30.36  1:04.19  1:39.38  2:15.99                                    
 10 Switzer, ED H             33 TERR                           2:18.33  
       31.57  1:06.39  1:42.00  2:18.33                                    
 11 Koppenhaver, Ken D        33 NIAG                           2:19.10  
       31.83  1:06.74  1:42.76  2:19.10                                    
 12 Milligan, Dean W          33 Unattached                     2:25.35  
       31.13  1:05.79  1:44.51  2:25.35                                    
 13 Gonzalez, George L        31 PNA                            2:34.08  
       33.22  1:11.11  1:52.74  2:34.08                                    
 14 Forest, Charles M         34 OREG                           2:59.50  
       38.47  1:21.48  2:11.01  2:59.50                                    
 -- Moreno, Alejandro         33 ANV                                 NS  
 -- Boxmeyer, John A          32 SDSM                                NS  
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              32 IM                             4:20.65  
       29.58  1:01.97  1:34.93  2:08.13  2:41.20  3:14.60  3:47.86  4:20.65
  2 Zolna, Bill M             32 MACO                           4:23.99  
       31.16  1:04.64  1:38.73  2:12.49  2:45.58  3:18.24  3:50.95  4:23.99
  3 Moreno, Alejandro         33 ANV                            4:25.40  
       30.17  1:02.97  1:36.87  2:10.44  2:44.03  3:17.68  3:52.07  4:25.40
  4 Hoftyzer, Ernie           32 DAM                            4:30.63  
       31.38  1:05.07  1:39.61  2:13.92  2:48.28  3:22.74  3:57.30  4:30.63
  5 Sorensen, Michael J       33 AKMS                           4:38.16  
       30.32  1:03.76  1:38.92  2:14.39  2:50.28  3:26.08  4:02.19  4:38.16
  6 Carter, Brandon J         30 DAM                            4:49.25  
       32.83  1:08.13  1:44.44  2:21.11  2:57.68  3:35.05  4:12.66  4:49.25
  7 Koppenhaver, Ken D        33 NIAG                           4:52.29  
       33.64  1:10.41  1:47.31  2:24.56  3:01.65  3:38.99  4:15.83  4:52.29
  8 Craig, Matthew A          33 OREG                           4:53.20  
       32.16  1:07.81  1:43.78  2:20.96  2:58.61  3:36.39  4:15.21  4:53.20
  9 Switzer, ED H             33 TERR                           5:02.20  
       33.16  1:08.67  1:46.43  2:24.73  3:04.24  3:44.07  4:24.05  5:02.20
 10 Gonzalez, George L        31 PNA                            5:22.56  
       33.88  1:12.43  1:53.97  2:36.91  3:17.98  4:00.93  4:42.04  5:22.56
 11 Griffin, Steven           33 OREG                           5:45.84  
       36.67           2:00.17                    4:15.26  5:00.72  5:45.84
 
Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moreno, Alejandro         33 ANV                            9:08.67  
       30.51  1:04.07  1:37.69  2:12.19  2:46.55  3:20.92  3:55.44  4:30.15
     5:04.50  5:39.34  6:14.48  6:49.81  7:25.14  8:00.26  8:35.33  9:08.67
  2 Keller, Matt              32 IM                             9:08.77  
       31.04  1:05.07  1:38.93  2:13.60  2:44.14  3:22.81  3:57.89  4:32.82
     5:05.02  5:42.24  6:14.41  6:52.26  7:18.90  8:01.86  8:34.47  9:08.77
  3 Hoftyzer, Ernie           32 DAM                            9:23.75  
       32.38  1:07.44  1:43.70  2:19.78  2:55.84  3:31.85  4:07.47  4:43.20
     5:18.83  5:54.45  6:30.10  7:05.84  7:40.97  8:16.30  8:50.65  9:23.75
  4 Carter, Brandon J         30 DAM                           10:09.75  
       33.85  1:11.02  1:49.03  2:27.66  3:06.16  3:44.84  4:22.95  5:01.61
     5:40.20  6:18.89  6:57.58  7:37.00  8:15.43  8:54.63  9:32.20 10:09.75
  5 Koppenhaver, Ken D        33 NIAG                          10:11.93  
       34.12  1:11.34  1:48.93  2:27.02  3:05.73  3:44.15  4:22.58  5:01.59
     5:40.17  6:19.20  6:58.11  7:37.25  8:16.31  8:55.30  9:33.86 10:11.93
  6 West, Sean                33 TERR                          11:15.74  
       37.34  1:18.67  2:01.33  2:43.88  3:27.23  4:10.38  4:53.86  5:36.80
     6:19.16  7:01.67  7:44.55  8:27.02  9:09.45  9:51.73 10:34.46 11:15.74
 -- O'Shaughnessy, Patrick S  32 SQM                                 DQ  
       48.68  1:52.55           2:25.78           2:59.91                  
 
Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergen, Bert              34 SLUG                          19:16.19  
       26.41    56.44  1:40.99  2:22.96  3:03.48  3:44.23  4:25.16  5:05.43
     5:45.76  6:25.70  7:06.13  7:46.21  8:26.43  9:06.31  9:47.76 10:27.22
    11:06.12 11:44.90 12:23.45 13:01.86 13:40.13 14:18.05 14:56.18 15:33.86
    16:11.89 16:48.95 17:26.37 18:03.40 18:40.34 19:16.19                  
  2 Mullahey, Michael K       30 KONA                          21:52.10  
       35.03  1:13.31  1:53.58  2:35.55  3:17.73  4:00.57  4:43.61  5:27.36
     6:10.78  6:54.60  7:38.73  8:23.15  9:07.54  9:52.21 10:37.19 11:22.42
    12:07.36 12:52.97 13:38.41 14:23.76 15:09.36 15:55.18 16:39.83 17:25.50
    18:10.85 18:56.14 19:40.99 20:26.12 21:09.83 21:52.10                  
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheffel, Jared           32 BRNT                             28.83  
  2 Perry, Sam W              33 ARIZ                             29.52  
  3 Emeka, Amon S             33 Unattached                       29.65  
  4 Bergen, Bert              34 SLUG                             30.83  
  5 Boxmeyer, John A          32 SDSM                             34.28  
  6 West, Sean                33 TERR                             35.06  
  7 Soracco, Dixon E          33 OREG                             35.40  
  8 Kucharski, Michael R      34 NCMS                             36.21  
  9 O'Shaughnessy, Patrick S  32 SQM                              45.80  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheffel, Jared           32 BRNT                           1:02.61  
       31.34  1:02.61                                                      
  2 Perry, Sam W              33 ARIZ                           1:02.66  
       30.54  1:02.66                                                      
  3 Wen, Brendon Y            32 SCAM                           1:13.14  
       34.79  1:13.14                                                      
  4 Koppenhaver, Ken D        33 NIAG                           1:15.26  
       36.59  1:15.26                                                      
  5 Dunnington, Edward W      32 PNA                            1:17.75  
       36.26  1:17.75                                                      
  6 Welch, Tim P              32 PNA                            1:20.76  
       39.12  1:20.76                                                      
  7 Eaton, Michael W          33 PNA                            1:34.50  
       39.39  1:34.50                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Sam W              33 ARIZ                           2:13.19  
       31.92  1:04.95  1:39.05  2:13.19                                    
  2 Scheffel, Jared           32 BRNT                           2:20.28  
       31.51  1:05.56  1:42.13  2:20.28                                    
  3 Schutte, Tom F.           32 PNA                            2:29.31  
       34.35  1:11.88  1:50.69  2:29.31                                    
  4 Koppenhaver, Ken D        33 NIAG                           2:39.69  
       38.20  1:17.95  1:58.95  2:39.69                                    
  5 Husband, Troy H           32 PNA                            2:51.40  
       39.45  1:21.89  2:06.70  2:51.40                                    
  6 Welch, Tim P              32 PNA                            3:00.45  
       42.43  1:29.33  2:16.02  3:00.45                                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque             33 WCM                              31.47  
  2 Finney, Peter C           34 MAM                              32.33  
  3 Schutte, Tom F.           32 PNA                              33.18  
  4 Petrilla, Eric A          31 SNM                              34.00  
  5 Soracco, Dixon E          33 OREG                             34.48  
  6 Kelly, Scott D            32 PNA                              34.59  
  7 Rand, Roger S             31 OREG                             34.85  
  8 Holliday, Joe             34 Unattached                       35.52  
  9 Pospisil, Radek           32 OREG                             35.73  
 10 Rice, David S             34 OREG                             35.91  
 11 Eaton, Michael W          33 PNA                              44.74  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           34 MAM                            1:13.02  
       34.77  1:13.02                                                      
  2 Schutte, Tom F.           32 PNA                            1:13.52  
       33.67  1:13.52                                                      
  3 Petrilla, Eric A          31 SNM                            1:15.00  
       35.18  1:15.00                                                      
  4 Kelly, Scott D            32 PNA                            1:17.81  
       35.57  1:17.81                                                      
  5 Rand, Roger S             31 OREG                           1:17.98  
       37.10  1:17.98                                                      
  6 Holliday, Joe             34 Unattached                     1:19.58  
       38.20  1:19.58                                                      
  7 Zimsen, Joseph E          32 GAST                           1:19.64  
       36.39  1:19.64                                                      
  8 Pospisil, Radek           32 OREG                           1:20.09  
       36.26  1:20.09                                                      
  9 Soracco, Dixon E          33 OREG                           1:20.30  
       37.05  1:20.30                                                      
 -- O'Shaughnessy, Patrick S  32 SQM                                 NS  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque             33 WCM                            2:28.09  
       34.65  1:11.98  1:50.02  2:28.09                                    
  2 Schutte, Tom F.           32 PNA                            2:41.26  
       36.29  1:16.88  1:58.84  2:41.26                                    
  3 Finney, Peter C           34 MAM                            2:45.31  
       36.90  1:19.30  2:02.29  2:45.31                                    
  4 Petrilla, Eric A          31 SNM                            2:47.11  
       36.85  1:18.17  2:01.18  2:47.11                                    
  5 Rand, Roger S             31 OREG                           2:49.78  
       38.76  1:22.71  2:06.65  2:49.78                                    
  6 Pospisil, Radek           32 OREG                           2:54.54  
       38.62  1:22.01  2:07.65  2:54.54                                    
  7 Holliday, Joe             34 Unattached                     3:00.85  
       44.46  1:30.75  2:14.92  3:00.85                                    
  8 Forest, Charles M         34 OREG                           3:33.61  
       48.07  1:39.11  2:35.72  3:33.61                                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorensen, Michael J       33 AKMS                             26.32  
  2 Zolna, Bill M             32 MACO                             27.24  
  3 Barton, Stuart A          33 DYNA                             27.44  
  4 Kelly, Scott D            32 PNA                              28.08  
  5 Perry, Sam W              33 ARIZ                             28.20  
  6 Hackley, Jeff T           33 OREG                             28.48  
  7 Soracco, Dixon E          33 OREG                             28.88  
  8 Zimsen, Joseph E          32 GAST                             28.94  
  9 Arluck, David L           30 METR                             29.61  
 10 Kucharski, Michael R      34 NCMS                             29.63  
 11 Boxmeyer, John A          32 SDSM                             30.03  
 12 Switzer, ED H             33 TERR                             30.52  
 13 Palmer, Jeffrey           33 OREG                             33.55  
 14 Husband, Troy H           32 PNA                              33.58  
 15 Griffin, Steven           33 OREG                             36.00  
 16 Eaton, Michael W          33 PNA                              41.81  
 -- Mullahey, Michael K       30 KONA                                NS  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorensen, Michael J       33 AKMS                             58.61  
       27.70    58.61                                                      
  2 Zolna, Bill M             32 MACO                             59.50  
       28.00    59.50                                                      
  3 Barton, Stuart A          33 DYNA                           1:00.36  
       28.58  1:00.36                                                      
  4 Emeka, Amon S             33 Unattached                     1:01.96  
       29.18  1:01.96                                                      
  5 Perry, Sam W              33 ARIZ                           1:04.18  
       29.59  1:04.18                                                      
  6 Hackley, Jeff T           33 OREG                           1:04.54  
       29.41  1:04.54                                                      
  7 Zimsen, Joseph E          32 GAST                           1:05.36  
       29.40  1:05.36                                                      
  8 Wen, Brendon Y            32 SCAM                           1:07.19  
       31.25  1:07.19                                                      
  9 Kelly, Scott D            32 PNA                            1:08.31  
       29.20  1:08.31                                                      
 10 Kucharski, Michael R      34 NCMS                           1:09.99  
       32.18  1:09.99                                                      
 11 Palmer, Jeffrey           33 OREG                           1:14.96  
       33.83  1:14.96                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolna, Bill M             32 MACO                           2:12.66  
       29.74  1:02.96  1:37.41  2:12.66                                    
  2 Moreno, Alejandro         33 ANV                            2:16.34  
       29.64  1:03.73  1:38.79  2:16.34                                    
  3 Sorensen, Michael J       33 AKMS                           2:17.79  
       29.94  1:03.73  1:40.27  2:17.79                                    
  4 Finney, Peter C           34 MAM                            2:32.25  
       33.54  1:12.63  1:51.95  2:32.25                                    
  5 Wen, Brendon Y            32 SCAM                           2:43.26  
       34.13  1:12.85  1:56.13  2:43.26                                    
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque             33 WCM                            2:12.98  
       29.95  1:03.79  1:40.78  2:12.98                                    
  2 Zolna, Bill M             32 MACO                           2:17.68  
       28.79  1:04.99  1:45.97  2:17.68                                    
  3 Moreno, Alejandro         33 ANV                            2:18.46  
       28.80  1:04.67  1:46.22  2:18.46                                    
  4 Schutte, Tom F.           32 PNA                            2:24.69  
       29.70  1:07.57  1:48.09  2:24.69                                    
  5 Emeka, Amon S             33 Unattached                     2:24.83  
       29.18  1:08.56  1:51.66  2:24.83                                    
  6 Perry, Sam W              33 ARIZ                           2:25.94  
       30.71  1:06.49  1:51.70  2:25.94                                    
  7 Finney, Peter C           34 MAM                            2:26.01  
       30.32  1:10.65  1:52.16  2:26.01                                    
  8 Zimsen, Joseph E          32 GAST                           2:28.18  
       29.82  1:08.63  1:52.62  2:28.18                                    
  9 Hackley, Jeff T           33 OREG                           2:34.24  
       29.46  1:11.04  1:57.25  2:34.24                                    
 10 Craig, Matthew A          33 OREG                           2:36.08  
       32.68  1:15.04  2:00.73  2:36.08                                    
 11 Rand, Roger S             31 OREG                           2:38.28  
       32.79  1:18.34  2:01.97  2:38.28                                    
 12 Dunnington, Edward W      32 PNA                            2:43.48  
       33.63  1:16.51  2:05.72  2:43.48                                    
 13 Koppenhaver, Ken D        33 NIAG                           2:44.35  
       36.10  1:15.96  2:08.24  2:44.35                                    
 14 Gonzalez, George L        31 PNA                            3:04.84  
       35.80  1:27.56  2:23.85  3:04.84                                    
 -- Mullahey, Michael K       30 KONA                                NS  
 
Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque             33 WCM                            4:43.83  
       31.06  1:05.14  1:42.74  2:19.95  2:58.49  3:37.32  4:10.97  4:43.83
  2 Zolna, Bill M             32 MACO                           4:54.89  
       30.34  1:04.75  1:44.52  2:22.96  3:05.44  3:47.13  4:22.10  4:54.89
  3 Moreno, Alejandro         33 ANV                            4:56.93  
       29.59  1:03.35  1:41.99  2:19.94  3:02.56  3:47.02  4:22.24  4:56.93
  4 Schutte, Tom F.           32 PNA                            5:18.34  
       32.58  1:12.58  1:54.58  2:35.31  3:18.97  4:02.19  4:40.80  5:18.34
  5 Finney, Peter C           34 MAM                            5:18.59  
       32.31  1:09.73  1:54.93  2:37.52  3:21.72  4:06.09  4:43.24  5:18.59
  6 Sorensen, Michael J       33 AKMS                           5:30.37  
       30.40  1:05.31  1:48.78  2:32.81  3:22.16  4:13.10  4:51.77  5:30.37
  7 Hackley, Jeff T           33 OREG                           5:39.56  
       32.04  1:08.83  1:57.57  2:44.94  3:32.67  4:20.98  5:00.15  5:39.56
 -- Mullahey, Michael K       30 KONA                                DQ  
Sponsor #33Sponsor #52Sponsor #44Sponsor #35Sponsor #50
Sponsor #51Sponsor #25Sponsor #49Sponsor #14Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #36
Sponsor #43Sponsor #42Sponsor #21Sponsor #29Sponsor #45Sponsor #47Sponsor #13