2001 Long Course National Championships

Men's Results - Age 25-29

Final results

Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackenzie, Robert C       27 TAM                              24.11  
  2 Elder, Patrick J          27 UIUC                             25.20  
  3 Arrivee, Eric S           29 INWM                             27.11  
  4 Von Hartitzsch, Stefin P  28 SNM                              27.46  
  5 Smith, Eric A             25 INWM                             27.64  
  6 Ferguson, Douglas J       25 PAFC                             28.19  
  6 Roberts, Ryan D           28 PNA                              28.19  
 -- Arnold, Mark A            27 PNA                                 NS  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackenzie, Robert C       27 TAM                              55.16  
       26.07    55.16                                                      
  2 Arrivee, Eric S           29 INWM                           1:01.16  
       28.95  1:01.16                                                      
  3 Ferguson, Douglas J       25 PAFC                           1:01.39  
       28.73  1:01.39                                                      
  4 Von Hartitzsch, Stefin P  28 SNM                            1:02.19  
       29.15  1:02.19                                                      
  5 Smith, Eric A             25 INWM                           1:02.49  
       30.46  1:02.49                                                      
  6 Roberts, Ryan D           28 PNA                            1:02.84  
       30.52  1:02.84                                                      
  7 Shinn, David Y            26 DYNA                           1:06.38  
       31.07  1:06.38                                                      
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackenzie, Robert C       27 TAM                            2:10.45  
       31.00  1:04.81  1:38.46  2:10.45                                    
  2 Sebestyen, Joseph R       29 DYNA                           2:17.45  
       31.14  1:05.04  1:41.18  2:17.45                                    
  3 Everett, Travis J         25 SAWS                           2:17.62  
       31.76  1:06.41  1:42.15  2:17.62                                    
  4 Ferguson, Douglas J       25 PAFC                           2:19.69  
       31.73  1:06.70  1:41.81  2:19.69                                    
  5 Roberts, Ryan D           28 PNA                            2:26.47  
       32.48  1:07.64  1:45.86  2:26.47                                    
  6 Shinn, David Y            26 DYNA                           2:27.50  
       34.59  1:11.83  1:50.46  2:27.50                                    
  7 Smith, Eric A             25 INWM                           2:31.11  
       34.81  1:13.27  1:53.25  2:31.11                                    
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick J          27 UIUC                           4:22.73  
       29.88  1:02.44  1:35.25  2:08.94  2:42.15  3:16.28  3:50.24  4:22.73
  2 Skroch, John T            29 PNA                            4:45.33  
       30.83  1:04.64  1:40.25  2:16.88  2:53.70  3:31.01  4:08.26  4:45.33
  3 Everett, Travis J         25 SAWS                           4:54.53  
       33.60  1:09.57  1:47.08  2:24.86  3:03.11  3:40.85  4:18.53  4:54.53
  4 Sebestyen, Joseph R       29 DYNA                           4:56.32  
       33.45  1:09.81  1:47.47  2:25.65  3:03.20  3:41.59  4:20.42  4:56.32
  5 Shinn, David Y            26 DYNA                           5:20.07  
       35.36  1:13.81  1:53.81  2:34.61  3:15.85  3:57.93  4:39.54  5:20.07
 
Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Travis J         25 SAWS                          10:01.01  
       34.27  1:11.28  1:49.27  2:27.52  3:05.66  3:43.75  4:21.99  5:00.15
     5:38.13  6:15.79  6:53.29  7:30.95  8:08.70  8:46.67  9:24.61 10:01.01
  2 Hilderbrand, Cory L       25 PNA                           11:13.09  
       34.09  1:12.69  1:53.52  2:35.98  3:18.93  4:02.32  4:45.95  5:29.24
     6:12.43  6:55.68  7:38.79  8:21.87  9:04.96  9:47.99 10:31.10 11:13.09
 
Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebestyen, Joseph R       29 DYNA                          19:59.24  
       34.15  1:11.18  1:49.42  2:27.64  3:06.48  3:45.68  4:25.20  5:05.04
     5:44.85  6:25.02  7:05.13  7:45.22  8:25.16  9:05.19  9:45.30 10:25.34
    11:05.52 11:46.03 12:27.10 13:08.20 13:49.19 14:30.39 15:11.61 15:53.52
    16:35.26 17:16.51 17:57.66 18:38.79 19:19.82 19:59.24                  
  2 Scheller, Christopher J   26 OREG                          21:37.96  
  3 Shinn, David Y            26 DYNA                          21:41.29  
  4 Coghlan, Chris J          28 GSM                           30:05.01  
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleverdal, Henrik         29 NKK                              30.83  
  2 Von Hartitzsch, Stefin P  28 SNM                              32.25  
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleverdal, Henrik         29 NKK                            1:06.97  
       32.85  1:06.97                                                      
  2 Skroch, John T            29 PNA                            1:07.02  
       32.55  1:07.02                                                      
  3 Arnold, Mark A            27 PNA                            1:07.22  
       32.72  1:07.22                                                      
  4 Sebestyen, Joseph R       29 DYNA                           1:13.03  
       34.46  1:13.03                                                      
  5 Arrivee, Eric S           29 INWM                           1:17.45  
       37.47  1:17.45                                                      
 
Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Skroch, John T            29 PNA                            2:28.07  
       33.73  1:11.41  1:50.32  2:28.07                                    
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackenzie, Robert C       27 TAM                              32.13  
  2 Ferguson, Douglas J       25 PAFC                             34.74  
  3 Von Hartitzsch, Stefin P  28 SNM                              34.90  
  4 Smith, Eric A             25 INWM                             36.07  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Skroch, John T            29 PNA                            1:14.70  
       34.56  1:14.70                                                      
  2 Mackenzie, Robert C       27 TAM                            1:14.71  
       33.28  1:14.71                                                      
  3 Von Hartitzsch, Stefin P  28 SNM                            1:19.74  
       36.95  1:19.74                                                      
  4 Ferguson, Douglas J       25 PAFC                           1:20.11  
       35.60  1:20.11                                                      
  5 Mullen, Derek D           27 PNA                            1:20.53  
       36.38  1:20.53                                                      
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick J          27 UIUC                             27.41  
  2 Cleverdal, Henrik         29 NKK                              28.88  
  3 Smith, Eric A             25 INWM                             30.47  
  4 Arrivee, Eric S           29 INWM                             32.24  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick J          27 UIUC                           1:00.60  
       28.10  1:00.60                                                      
  2 Everett, Travis J         25 SAWS                           1:07.82  
       31.60  1:07.82                                                      
 
Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Travis J         25 SAWS                           2:31.59  
       32.52  1:09.59  1:49.88  2:31.59                                    
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick J          27 UIUC                           2:17.89  
       28.51  1:03.90  1:45.66  2:17.89                                    
  2 Cleverdal, Henrik         29 NKK                            2:27.29  
       31.54  1:09.53  1:53.66  2:27.29                                    
  3 Skroch, John T            29 PNA                            2:29.06  
       30.62  1:09.27  1:53.08  2:29.06                                    
  4 Sebestyen, Joseph R       29 DYNA                           2:40.96  
       33.25  1:14.91  2:04.60  2:40.96                                    
  5 Shinn, David Y            26 DYNA                           2:51.97  
       35.25  1:20.04  2:12.05  2:51.97                                    
 
Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick J          27 UIUC                           4:59.66  
       29.74  1:05.38  1:43.68  2:22.09  3:05.91  3:50.98  4:25.52  4:59.66
  2 Cleverdal, Henrik         29 NKK                            5:11.47  
       32.38  1:09.90  1:49.81  2:29.75  3:14.58  4:00.13  4:36.12  5:11.47
  3 Skroch, John T            29 PNA                            5:24.22  
       30.67  1:09.86  1:54.16  2:36.65  3:22.64  4:09.61  4:47.66  5:24.22
  4 Everett, Travis J         25 SAWS                           5:34.74  
       32.80  1:11.04  1:57.24  2:43.49  3:32.46  4:21.49  4:59.04  5:34.74
  5 Smith, Eric A             25 INWM                           6:13.18  
       36.64  1:20.49  2:11.13  3:01.41  3:54.28  4:48.50  5:33.00  6:13.18
 -- Shinn, David Y            26 DYNA                                DQ  
Sponsor #33Sponsor #49Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #45
Sponsor #35Sponsor #44Sponsor #51Sponsor #36Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #52
Sponsor #21Sponsor #47Sponsor #42Sponsor #50Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #13