2001 USMS Long Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]

Event 2  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
19-24
  1  Jensen, Erin B                20 UTAH                     11:19.39 
  2  Crandell, Kelly J             21 PNA                      12:21.58 
  3  Bennion, Anna K               20 INWM                     14:20.00 
30-34
  1  Easton, Sandie                32 ARIZ                      9:48.00 
  2  Visser, Linda                 31 ORLM                     10:15.00 
  3  Buys, Jeni E                  32 SDSM                     10:21.47 
  4  Schultz-Santos, Debbie M      33 WCM                      10:26.42 
  5  Lefebre, Karen J              33 SNM                      10:59.23 
  6  García, Nayeli C              32 ANAF                     11:30.55 
  7  Werdin-Kennicott, Lori E      31 MOVY                     11:45.00 
  8  Healey, Sandra J              34 OREG                     11:53.94 
  9  Bussart, Megan M              31 PNA                      12:00.00 
 10  Cervantes, Bonnie J           33 MICH                     14:45.00 
 11  Morris, Kathleen S            33 PNA                      14:48.00 
35-39
  1  Welting, Laureen K            36 TOC                       9:25.40 
  2  West, Jane E                  36 TERR                     10:00.00 
  3  Riker, Debra                  39 GOLD                     10:21.59 
  4  Smith, Laura K                35 VS                       10:27.40 
  5  Hoagland, Sarah S             39 MACO                     11:07.00 
  6  Paz, Gisela                   36 PNA                      11:45.17 
  7  Ruseski, Jane E               38 MARY                     15:55.00 
40-44
  1  Heim-Bowen, Suzanne M         43 WCM                       9:40.00 
  2  Simpson, Susanne B            41 INWM                     10:00.00 
  3  Courtney, Zena H              42 PNA                      10:25.05 
  4  Rose, Nancy J                 40 INWM                     10:39.53 
  5  Hughes, Mary L                43 HOTS                     10:40.00 
  6  Winslow, Laura H              41 ARIZ                     10:48.40 
  7  Hallett, Constance            42 NEM                      10:49.22 
  8  Devanney, Celia C             44 GOLD                     10:59.00 
  9  Vatsula, Kathryn              43 CRUZ                     11:00.00 
 10  Burke, Barbara B              40 PAFC                     11:32.57 
 11  Brown, Denise H               42 NACM                     11:32.60 
 12  Corliss, Linda L              42 STAN                     11:40.00 
 13  Pearson, Heather J            42 Unattached               11:45.56 
 14  Gillespie, Maureen E          40 MOVY                     12:08.35 
 15  Maleike, Corinna M            41 RMM                      12:55.00 
 16  Einset, Elizabeth             40 AKMS                     13:00.00 
 17  Hallmon, Lisa J               41 PNA                      13:45.00 
 18  Tousley, Amy L                40 PNA                      14:20.32 
45-49
  1  Ogier, Danielle               49 Unattached               11:00.70 
  2  Fincham, Elaine S             46 SMM                      11:08.20 
  3  Amick, Beverly O              47 NCMS                     11:10.40 
  4  Mattson, Skippy               48 DYNA                     11:25.15 
  5  Moore, JO                     46 PNA                      11:35.00 
  6  Braaten, Kitten               46 VMST                     11:52.42 
  7  Collopy, Eileen B             47 PNA                      12:10.00 
  8  Cahill, Barby D               46 PNA                      12:23.27 
  9  Meyer, Brenda L.              47 MOVY                     12:30.00 
 10  Zander, Elin A                47 INWM                     12:45.00 
 11  Frayne, Anne M                47 GOST                     13:08.00 
 12  Walker, Brenda J              46 SPSS                     13:12.46 
 13  Toole, Margaret A             49 OREG                     14:10.00 
 14  Smath, Meg                    45 WILD                     14:38.97 
 15  McNeel, Sandy                 49 PNA                      14:59.01 
50-54
  1  Miller, Celeste               51 SNM                      10:48.00 
  2  Gundred, Barb L               50 PNA                      11:20.00 
  3  Munger, Dot W                 50 1776                     11:50.00 
  4  Chandler, Susi                50 Unattached               12:00.00 
  5  Brittingham, Regina           50 USAB                     12:26.20 
  6  Guthrie, Sally K              51 MICH                     12:47.57 
  7  Johnson, M. Leigh             52 PNA                      13:05.00 
  8  Alexander, Martha A           52 WCM                      13:06.93 
  9  Thomas-Will, Marji            54 USAB                     13:10.15 
 10  Mymryk, Penny M               54 RMMSC                    13:12.00 
 11  Quill, Catherine J            51 IM                       13:22.01 
 12  Ragland, Elise H.             51 TTEX                     14:11.76 
 13  Baker, Gini                   51 SDSM                     14:14.00 
 14  Ellis, Susan H                54 AKMS                     16:37.79 
 15  Sutherland, Kate C            53 PNA                      16:59.00 
55-59
  1  Marr, Jackie M                58 SDSM                     12:08.88 
  2  Svenson, Ann                  56 ADMS                     12:59.10 
  3  Frid, Barbara                 59 DCM                      13:00.00 
  4  Franklin, Terri T             55 SMST                     14:00.07 
  5  Buccino, Vicki                55 CRAQ                     14:01.67 
  6  Magee, Carolyn M              56 INWM                     14:20.00 
  7  Vallandigham, Jeanette (Jett  55 PNA                      14:28.42 
  8  Braden, Bobbie                59 MOVY                     16:35.00 
  9  Pilie, Kathleen F             57 Unattached               16:45.05 
 10  Trevison, Ellie               58 SWIM                     20:05.00 
60-64
  1  Arnold, Tita W                60 WILD                     14:10.00 
  2  Dyck, Grace C                 60 ARIZ                     15:09.11 
  3  Lamlin, Betty                 64 PAFC                     16:17.34 
  4  Haworth, Joyce M              64 WCM                      17:25.00 
  5  Bayly, Helen H                64 ARIZ                     17:51.00 
  6  Walters, Carol K              60 IM                       22:09.26 
65-69
  1  Stoinoff, Lavelle M           68 MACO                     13:30.05 
  2  Stowell, Diane M              67 HUMU                     13:30.90 
  3  Gaschke, Lida A               69 METR                     15:00.00 
  4  Dearborn, Susan W             65 PNA                      17:39.10 
  5  Hertzberg, Ruth S             69 SNM                      18:21.00 
70-74
  1  Campbell, Joan K              71 CATM                     15:53.02 
  2  Gruender, Edie                73 ARIZ                     16:27.92 
  3  Kron, Lilly                   70 O*H*                     17:28.00 
75-79
  1  Menges, Margaret G            75 AMAM                     18:52.25 
  2  Newman, Marjorie R            78 IRCC                     24:33.33 
80-84
  1  Chadwick, Marion K            80 PNA                      25:12.02 
  2  Thorsen, Ruth H               81 DCM                      27:29.00 
90-94
  1  Dolce, Julia                  92 GSM                      28:40.16 
Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #13Sponsor #36Sponsor #51
Sponsor #29Sponsor #43Sponsor #50Sponsor #14Sponsor #45Sponsor #21Sponsor #20
Sponsor #44Sponsor #41Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #35