2001 USMS Long Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]

Event 37  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
19-24
  1  Nonaka, Andy J                22 WCM                       2:41.90 
  2  Carse, Michael R              22 SCAM                      3:07.75 
30-34
  1  Santos, Roque                 33 WCM                       2:24.92 
  2  Kinney, Matthew A             31 DCAC                      2:31.50 
  3  Saxton, Carl S                32 IM                        2:38.00 
  4  Petrilla, Eric A              31 SNM                       2:44.44 
  5  Finney, Peter C               34 MAM                       2:44.61 
  6  Schutte, Tom F.               32 PNA                       2:49.99 
  7  Pospisil, Radek               32 OREG                      2:54.00 
  8  Holliday, Joe                 34 Unattached                2:54.20 
  9  Rand, Roger S                 31 OREG                      2:58.00 
 10  Forest, Charles M             34 OREG                      3:30.00 
 11  Flamik, George G              32 MAM                       3:34.00 
35-39
  1  Hudson, John C                35 OREG                      2:38.48 
  2  Galloway, John A              36 SPM                       2:41.00 
  3  Woodhead, Rod P               39 BDGR                      2:45.09 
  4  Ruiter, Steven E              36 PNA                       2:48.00 
  5  Esko, Kevin L                 35 PNA                       2:48.00 
  6  Young, Michael S              39 PNA                       3:00.00 
  7  Rankin, Mark C                35 ARIZ                      3:01.01 
  8  Cleaver, Oliver -             38 SAWS                      3:03.66 
  9  Teutsch, Erik P               36 PNA                       3:05.40 
 10  Volckening, Bill              35 NEM                       3:06.86 
 11  Hendrickson, Brian P          39 ORLM                      3:08.10 
 12  Taylor, Sean                  38 MACO                      3:08.20 
 13  King, Robert E                35 PNA                       3:25.00 
40-44
  1  Alexandrov, Plamen D          40 IM                        2:30.37 
  2  Allender, Pat                 43 OREG                      2:42.00 
  3  Keck, Mike                    42 TOC                       2:46.00 
  4  Tongate, Terry L              41 NOVA                      2:48.48 
  5  Dozer, Gregory J.             44 ARIZ                      2:50.00 
  6  Barber, Jeff G                40 RMM                       2:55.00 
  7  Ewing, Jack                   41 USF                       2:58.20 
  8  Greenstein, Steven I          40 ILF                       2:59.00 
  9  Espinosa, Leo E               41 PNA                       3:00.00 
 10  Sihner, Craig                 42 MAM                       3:01.79 
 11  Thomas, Mark                  40 KAC                       3:09.54 
 12  Dowd, Mike B                  43 MACO                      3:18.00 
 13  Ikeda, Paul J                 42 PNA                       3:20.00 
 14  Lambert, Mark D               43 ARIZ                      3:31.58 
45-49
  1  Korner, Dale                  49 O*H*                      2:40.00 
  2  Hemmerle, Jamie               46 1776                      2:41.80 
  3  Corliss, Stuart E             45 TOC                       2:46.00 
  4  Brown, Robert V               49 DYNA                      2:48.30 
  5  Templin, John                 47 UCI                       2:49.33 
  6  Mc Candless, Peter H          45 MOVY                      2:51.80 
  7  Groselle, Jack R              47 GOST                      2:51.88 
  8  Wasserman, Neil R             46 GOST                      2:53.00 
  9  Harrison, Gregory J           49 PNA                       2:54.04 
 10  Enright, Richard P            49 Unattached                2:55.00 
 11  Bliss, Thomas G               47 SPCO                      3:03.00 
 12  Laughlin, Patrick O           47 DYNA                      3:12.77 
 13  Pearce, E. Wayne              48 SMST                      3:14.00 
 14  Cobb, Ronald E.               45 OREG                      3:30.00 
 15  Taylor, Waller                49 PNA                       3:58.15 
50-54
  1  Colella, Rick P               50 PNA                       2:38.00 
  2  Bohan, Richard P              50 GSM                       2:44.00 
  3  Stark, Allen L                52 OREG                      2:52.08 
  4  Puels, Robert W               50 ADMS                      2:55.04 
  5  Heck, Steve V                 52 CRAQ                      2:55.55 
  6  Merrell, Michael M            53 INWM                      2:55.60 
  7  Clemmons, Jim                 51 MAM                       2:57.50 
  8  Liotta, Robert J              50 ARIZ                      2:59.45 
  9  Van Nort, Steven J            50 LAPS                      2:59.90 
 10  Hildebrandt, Dave             50 ARIZ                      3:01.21 
 11  Stine, James R                51 SPM                       3:02.50 
 12  Thompson, Ian L               52 PNA                       3:02.50 
 13  Smith, Douglas L              50 UTAH                      3:03.03 
 14  Hansen, Steve                 50 MICH                      3:05.10 
 15  Inman, Grant M                50 TBAC                      3:06.90 
 16  Levinson, David A             51 RINC                      3:09.90 
 17  Wilson, Dennis J              53 TULS                      3:10.00 
 18  Gemmill, Dave G               54 ARIZ                      3:10.00 
 19  Anderson, Jeffrey B           51 PNA                       3:11.00 
 20  Carney, Kent                  54 RMM                       3:15.36 
 21  Collins, Greg                 53 PNA                       3:20.00 
55-59
  1  Strand, Robert                55 TOC                       2:52.50 
  2  Frost, Kenneth A              57 TAM                       2:56.60 
  3  Peterson, Steven B            55 PNA                       2:59.98 
  4  Murray, Allen K               57 UCI                       3:01.00 
  5  Poiletman, Robert M           58 GCAM                      3:06.00 
  6  Lawrie, Jim                   55 SNM                       3:10.00 
  7  Loewe, Raymond D              59 GSM                       3:12.80 
  8  Lambert, Roy D                55 OREG                      3:15.10 
  9  Leet, John W                  56 PNA                       3:22.39 
 10  Wright, Ben                   59 TAM                       3:35.00 
 11  Juhala, Richard H             58 OREG                      3:50.35 
60-64
  1  Haraszti, Tex P               60 HBSC                      2:55.01 
  2  Freshley, Mike                60 SDSM                      3:10.00 
  3  Christie, Ian                 64 EOMA                      3:12.50 
  4  Dyck, Mel                     60 ARIZ                      3:15.49 
  5  Fernandez, Edmundo            60 CCSM                      3:19.50 
  6  Crowley, William H            62 PCAT                      3:25.00 
  7  Perilman, Jim E               62 WCM                       3:32.50 
  8  Tauscher, Harold T            64 PNA                       3:37.30 
  9  Bolton, Richard W.            60 CONN                      3:45.20 
 10  Diamond, Louis H              62 ANCM                      3:50.00 
 11  Hahm, Martin R                60 ARIZ                      4:09.24 
 12  Keudell, David J              61 OREG                      5:04.00 
65-69
  1  Patten, Bob W                 67 RMM                       3:12.00 
  2  Jacobs, Joel P                65 CRAQ                      3:19.00 
  3  Haworth, A Emory              65 WCM                       3:32.00 
  4  Farrell, Ed L                 69 OSB                       3:36.00 
  5  Fleming, Jack C               66 USF                       3:48.00 
  6  Chilton, Samuel               67 O*H*                      4:00.25 
  7  Wilmore, Chuck                67 VMST                      4:05.00 
  8  Jelinek, Don P                68 MM                        4:07.57 
  9  Rehfeldt, Don L               67 PNA                       4:14.00 
 10  Williams, Bruce J             67 PAFC                      4:16.72 
70-74
  1  Lockey, Myron W               70 CMAQ                      3:09.20 
  2  Lenard, John F                70 CONN                      3:30.00 
  3  Kortheuer, John D             70 NCMS                      3:31.00 
  4  Baker, Donald J               70 SDSM                      3:40.09 
  5  Cunningham, Robert F          74 SMMM                      3:47.00 
  6  Maloney, Alan                 72 FMM                       3:59.48 
  7  Haartz, F H Ted               73 NEM                       4:00.00 
  8  Gruender, Dan                 72 ARIZ                      4:04.38 
  9  Weiner, Jack                  71 LYTA                      4:11.10 
 10  Gallaher, Jerry               73 PNA                       4:25.60 
75-79
  1  Kelley, Art                   76 ARIZ                      5:20.00 
  2  MC Neil, Dan F                78 ADMS                      5:59.00 
  3  Stern, John L                 77 OSB                       6:11.80 
  4  Strong, Doug                  76 DOC                       6:21.74 
80-84
  1  Jackson, Bud                  82 ARKM                      4:34.00 
  2  Walter, Earl                  80 OREG                      4:40.75 
  3  Lynch, Walter A               80 METR                      5:07.00 
Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #20Sponsor #45Sponsor #51
Sponsor #21Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #49Sponsor #41Sponsor #33
Sponsor #50Sponsor #36Sponsor #44Sponsor #42Sponsor #29Sponsor #52Sponsor #13