2001 USMS Long Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]

Event 3  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
25-29
  1  Mc Bride, Nathan P            28 NEM                      19:44.40 
  2  Scheller, Christopher J       26 OREG                     20:30.00 
  3  Shinn, David Y                26 DYNA                     21:00.00 
  4  Coghlan, Chris J              28 GSM                      23:22.00 
  5  Sebestyen, Joseph R           29 DYNA                     24:00.00 
30-34
  1  Bergen, Bert                  34 SLUG                     19:50.25 
  2  Mullahey, Michael K           30 KONA                     24:00.00 
35-39
  1  Shaffer, Mike G               36 VCM                      17:20.00 
  2  Stewart, Doug D               37 OREG                     17:45.00 
  3  Newman, Steven M              39 BDGR                     18:36.72 
  4  Peters, Timothy E             39 PNA                      19:00.00 
  5  Bunnell, Brent E              38 MCM                      19:20.00 
  6  Kammholz, Cord-Patrick        35 DYNA                     19:30.00 
  7  Korey, Bill S                 38 GOLD                     19:48.60 
  8  Herron, Jon C                 39 PNA                      19:59.60 
  9  Hendrickson, Brian P          39 ORLM                     21:20.57 
 10  Redfield, Douglas H           38 PNA                      22:15.08 
 11  Volckening, Bill              35 NEM                      26:30.77 
40-44
  1  Berryhill, Keith              42 GAJA                     17:51.50 
  2  Tidmarsh, George F            41 MELO                     18:00.00 
  3  Rabalais, Scott F             43 CRAQ                     18:11.98 
  4  Nalli, Lyle A                 41 SAM                      18:15.00 
  5  Black, Larry R                43 SWIM                     18:30.00 
  6  Kolb, Karl A                  40 NEM                      18:45.00 
  7  Munson, Fred R                43 DCM                      19:04.00 
  8  Dybdahl, Eric T               41 PNA                      19:18.00 
  9  Johnson, Gregory S            44 DAM                      19:30.00 
 10  Anderson, Geoffrey H          41 PNA                      19:59.99 
 11  Stites, Jim S.                44 ARIZ                     20:59.60 
 12  Rosenberg, William P          44 STAN                     21:02.39 
 13  Underbrink, John M            43 PCAT                     21:10.40 
 14  Neubig, Nicholas              44 WSCM                     21:52.00 
 15  Dowd, Mike B                  43 MACO                     23:40.00 
45-49
  1  Sussex, Steve A               46 PNA                      18:30.00 
  2  Wasserman, Neil R             46 GOST                     18:52.00 
  3  Krauser, Larry B              48 INWM                     19:30.00 
  4  Tuholske, Jack R              47 MM                       19:55.30 
  5  Bright, David C               48 NEM                      20:24.50 
  6  Ruff, Gary D                  48 MAM                      20:37.50 
  7  Mc Manus, John J              47 MARP                     21:20.00 
  8  Flynn, Jim K                  48 PNA                      23:01.10 
  9  Cornwell, Joel R              48 WCW                      24:49.80 
 10  Mettler, John R               47 PNA                      27:10.00 
50-54
  1  Penn, William J               50 PNA                      18:30.57 
  2  Bell, Alan                    51 PNA                      19:00.00 
  3  Johnson, Steve M              53 OREG                     19:48.22 
  4  Van Nort, Steven J            50 LAPS                     20:20.00 
  5  Foote, David E                51 VCM                      20:37.00 
  6  Mac Aulay, Thomas             52 OREG                     21:00.00 
  7  Merrell, Michael M            53 INWM                     21:00.00 
  8  Gross, Jeff                   50 Unattached               21:30.43 
  9  Bruce, Robert A               53 OREG                     21:32.51 
 10  Sweeney, Paul B               50 PAFC                     22:01.78 
 11  Cronin, Jed P                 53 OREG                     22:05.00 
 12  Thompson, Ian L               52 PNA                      22:30.00 
 13  Fuller, Vern                  54 ARIZ                     23:00.00 
 14  Goldberg, Bruce D             50 DAMM                     23:01.07 
 15  Carlton, Brian                51 PNA                      24:38.02 
 16  Bell, Keith F.                53 TTEX                     30:17.24 
55-59
  1  Lawrie, Jim                   55 SNM                      20:00.00 
  2  Mc Cleery, James T            55 PNA                      21:02.09 
  3  Landis, Tom                   59 OREG                     21:15.01 
  4  Livoni, Donn                  55 MM                       23:00.00 
  5  Hale, Art R                   59 Unattached               34:48.96 
60-64
  1  Harrison, David P             64 1776                     20:40.00 
  2  Kovary, Steven A.             60 LAPS                     21:53.00 
  3  Fasbender, Barry A            64 STAN                     24:17.58 
  4  Monahan, Richard S            60 METR                     24:55.00 
  5  Evans, Ricky L                60 SDSM                     24:59.00 
  6  Norris, Robert F              63 DAM                      25:23.58 
65-69
  1  Radcliff, David A             67 OREG                     22:25.00 
  2  Brunstad, George E            67 CONN                     23:00.00 
  3  Cohen, Lawrence               66 DCM                      23:19.05 
  4  Haworth, A Emory              65 WCM                      24:05.00 
  5  King, Bill                    68 RMM                      24:30.00 
  6  Weisensee, Lloyd              68 MACO                     45:00.00 
70-74
  1  Johnston, Graham M            70 TTEX                     21:00.00 
  2  Taylor, Thomas T              70 PNA                      24:05.17 
  3  Beach, Bob E                  71 SPM                      26:00.00 
  4  Wolle, Jordan B               73 SDSM                     28:22.46 
  5  Clegern, Wayne M              72 RMM                      31:01.86 
  6  Austen, Clark D               74 MACO                     34:00.00 
  7  Gruender, Dan                 72 ARIZ                     34:37.10 
  8  Neubig, Philip H              72 PIMM                     37:00.00 
75-79
  1  Young, Gilbert N              79 OREG                     28:31.12 
  2  Luke, Elmer L                 75 FMM                      31:04.12 
  3  Ramirez-Miller, Alex          77 CATM                     32:50.02 
  4  Jones, Glynn                  76 TOC                      34:10.00 
80-84
  1  Taioli, Fred                  80 SMMM                     31:00.00 
  2  Jackson, Bud                  82 ARKM                     34:00.00 
85-89
  1  Triolo, Jim S                 87 LAM                      36:37.65 
Sponsor #43Sponsor #20Sponsor #33Sponsor #52Sponsor #49
Sponsor #36Sponsor #21Sponsor #45Sponsor #14Sponsor #51Sponsor #44Sponsor #35
Sponsor #41Sponsor #42Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #25Sponsor #47Sponsor #13