Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
                   Last Completed Event                   
 
 Event 43  Mixed 200 LC Meter Free Relay
==========================================================
    Team                                            Finals 
==========================================================
    === 76-99 Results Timed Finals ===
 
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:51.19 
     1) Gorman, Darren W 29          2) Choich, Jennifer A 24       
     3) Myers, Kimberly D 22         4) Chung, Marcus B 24          
        56.79   1:51.19                    
  2 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A             1:54.59 
     1) Coughlin, Michael P 23       2) Brandon, Ashley S 23        
     3) Jackson, Michelle R 29       4) Biehl, Jamie A 23           
        51.45   1:54.59                    
  3 Maryland Masters  'A'                          1:55.44 
     1) Dedman, Jesse S 22           2) Harvey, Jenny E 23          
     3) Sonberg, Joanne E 26         4) Lapan, Samuel 26            
        57.36   1:55.44                    
  4 Virginia Masters  'A'                          2:01.49 
     1) Miller, Rebecca L 21         2) Miller, James C 19          
     3) Loboda, Raisa 22             4) Scotty, Domenic J 30        
      1:02.31   2:01.49                    
  5 D.C. Aquatics Club  'B'                        2:08.49 
     1) Medina-Marino, Andrew G 25   2) Howell, Margaret S 28       
     3) Jones, Jennifer T 23         4) Henry, Alvin J 23           
      1:02.77   2:08.49                    
 
    === 100-119 Results Timed Finals ===
 
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:50.00 
     1) Williams, Neill C 32         2) Jesperson, Michelle E 26    
     3) Sisk, Holly A 25             4) Carlisle, Corey M 29        
        54.17   1:50.00                    
  2 D.C. Aquatics Club  'B'                        1:53.94 
     1) Nussbaumer, André 29         2) Wentz, Linda D 24           
     3) Reese, Sara M 25             4) Terahigashi, Manabu 33      
        58.11   1:53.94                    
  3 New England Masters  'A'                       1:57.23 
     1) Davis, Caleb A 27            2) Kuong, Sharon J 34          
     3) Lieckfeldt, Ina B. 20        4) Camelio, Matthew J 30       
        58.73   1:57.23                    
  4 Maryland Masters  'A'                          2:00.80 
     1) Pisone, Louis B 30           2) Fisch, Suzie L 31           
     3) Peterson, Julie G 24         4) Toy, Raymond C 33           
        59.80   2:00.80                    
  5 Fins Aquatics  'A'                             2:02.49 
     1) Klugman, Jason R 29          2) Schwartz, Erika M 26        
     3) Ledgerwood, Angela S 27      4) Harper, James W 33          
      1:04.32   2:02.49                    
  6 New England Masters  'B'                       2:07.92 
     1) Veazey, Katherine D 27       2) Ellis, Emilie C 26          
     3) McBride, Nathan P 27         4) Prescott, Al 32             
      1:05.01   2:07.92                    
  7 D.C. Aquatics Club  'C'                        2:11.98 
     1) Flynn, Michael I 30          2) Brooks, Lynette J. 32       
     3) Walsh, Sheila A 30           4) Holder, Matthew W 23        
      1:05.30   2:11.98                    
 -- Germantown Maryland Masters  'A'                    DQ 
     1) Ching, Eunice T 30           2) Koback, Peter G 32          
     3) Yesnick, Shari K 34          4) Silva, Jorge D 24           
        57.99   1:56.72                    
 
    === 120-159 Results Timed Finals ===
 
  1 North Carolina Masters  'A'                    1:46.94 
     1) Murray, Jeff L 31            2) Bruch, Rebecca E. 28        
     3) McCutchan, Michael D 35      4) Hageman, Heather M 30       
        52.97   1:46.94                    
  2 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:52.18 
     1) Frentsos, Jerome A 35        2) Forster, Anne E 35          
     3) Frentsos, Rachel 29          4) Welch, Robert R 31          
        56.55   1:52.18                    
  3 Georgia Masters  'A'                           1:52.35 
     1) Cornell, Eric C 30           2) Hansen, Jill M 26           
     3) Thompson, Steve P 47         4) Welting, Laureen K 35       
        55.21   1:52.35                    
  4 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A             1:55.35 
     1) Burke, Steven J 30           2) Jackson, Brian W 38         
     3) Burke, Barbara B 39          4) Pfriemer, Kelley A 30       
        53.61   1:55.35                    
  5 Montgomery Ancient Mariners  'A'               1:55.48 
     1) Roddin, Jeffrey H 31         2) Clifford, Barbara J 34      
     3) Main, Jennifer E 33          4) Feinstein, John 45          
        56.02   1:55.48                    
  6 Virginia Masters  'A'                          1:55.77 
     1) Livsey, Matthews A 44        2) Jones, Paula E 32           
     3) Hasselquist, Lauren A 42     4) Malsbury, David B 39        
        59.48   1:55.77                    
  7 D.C. Aquatics Club  'B'                        1:58.86 
     1) O'Keefe, John P 33           2) Oggel, Amy E 30             
     3) Johnson, Anne F 26           4) Frentsos, Paul J 39         
        56.75   1:58.86                    
  8 Arizona Masters  'A'                           2:00.08 
     1) Pollard, Paula J 37          2) Winslow, Laura H 40         
     3) Brisker, Norman D 36         4) Gill, Mark A 32             
      1:01.80   2:00.08                    
  9 Brantford Aquatic Club Master  'A'             2:01.31 
     1) Cleary, Darin 31             2) Cleary, Barb 30             
     3) Kampe, Shannon 28            4) Scheffel, Jared 31          
      1:06.83   2:01.31                    
 10 Pennypack Aquatics & Fitness C  'B             2:01.66 
     1) Ferguson, Douglas J 24       2) Scollon, Colleen T 29       
     3) Collins, Betsy 32            4) Allen, Daniel H 38          
        59.81   2:01.66                    
 11 Maryland Masters  'C'                          2:02.81 
     1) Dillinger, John A 51         2) Phillips, Robert A 54       
     3) Dillinger, Elizabeth A 22    4) Phillips, Natalie E 24      
      1:02.02   2:02.81                    
 12 Maryland Masters  'B'                          2:04.22 
     1) Schactman, Mark J 34         2) Gussen, Gabby 28            
     3) Whelan, Karen E 34           4) Shinnick, Richard R 34      
      1:02.83   2:04.22                    
 13 Maryland Masters  'A'                          2:05.35 
     1) Jones, Susan B 34            2) Jones, Steven P 42          
     3) Zimic, Deborah L 38          4) Daniel, Luke 44             
      1:03.92   2:05.35                    
 
    === 160-199 Results Timed Finals ===
 
  1 Virginia Masters  'A'                          1:46.58 
     1) Tudor, John B 43             2) Tudor, Louis S 44           
     3) Phillips, Alice W 35         4) Baker, Beth O 39            
        50.81   1:46.58                    
  2 North Carolina Masters  'A'                    1:53.77 
     1) Klein, Jonathan E 43         2) Speight, Peggy S 39         
     3) Haugh, Sue J 39              4) Lehman, Fritz E 42          
        57.24   1:53.77                    
  3 Lakeside Masters  'A'                          1:55.22 
     1) Luebbe, James G 33           2) Pope, Amy L 40              
     3) Martin, Pamela H 43          4) Nolan, John W 52            
        57.13   1:55.22                    
  4 Germantown Maryland Masters  'A'               1:56.99 
     1) Folk, John W 41              2) Cooley, Amy B 44            
     3) Vache, Bridget 45            4) Lagdon, Chip 40             
        59.62   1:56.99                    
  5 Patriot Masters  'A'                           1:57.37 
     1) Ward, Cheryl A 34            2) Oates, David R 50           
     3) Callahan, Anita M 43         4) Sloan, Larry R 53           
        58.41   1:57.37                    
  6 Virginia Masters  'B'                          1:59.24 
     1) Lanzara, Gennard T 42        2) Bennett, Lisa A 44          
     3) Powis, Patricia M 39         4) Slowey, Michael J 43        
        59.36   1:59.24                    
  7 New England Masters  'A'                       2:00.46 
     1) Keith, Al J 40               2) Grilli, Tracy L 43          
     3) Johnston, Nancy 45           4) Berry, Robert S 32          
        59.00   2:00.46                    
  8 D.C. Masters  'A'                              2:03.25 
     1) Otten, Bill R 36             2) Munson, Fred R 42           
     3) Ryan, Jamie A 32             4) Bennett, Ruth R 54          
      1:08.86   2:03.25                    
  9 North Carolina Masters  'B'                    2:03.46 
     1) Glotzer, Robert N 50         2) Sansbury, Mary R 47         
     3) Geiss, Angelique 35          4) Facchine, Kevin L 45        
      1:34.76   2:03.46                    
 10 Montgomery Ancient Mariners  'A'               2:04.18 
     1) Harmon, David C 51           2) Bates, Penny S 39           
     3) Pettijohn, Margot K 54       4) Denes, Thomas A 43          
      1:01.08   2:04.18                    
 11 Maryland Masters  'A'                          2:06.49 
     1) Hoge, Philip J 45            2) DeClue, Carol B 36          
     3) Corbett, Kristen F 34        4) Kampf, Allen J 50           
      1:03.41   2:06.49                    
 12 Allegheny Mountain Assn Master  'A             2:07.36 
     1) Thornton, James S 48         2) Lemus, Agnes M 42           
     3) Sirinek, Dale K 55           4) Provenzano, Rebecca W 41    
      1:06.76   2:07.36                    
 13 D.C. Aquatics Club  'A'                        2:10.00 
     1) Quinones, Enrique 37         2) Lynch, Catherine A 39       
     3) Markey, Kathleen 40          4) Cunningham, Jose E 44       
      1:03.72   2:10.00                    
 14 Plano Wetcats  'A'                             2:14.51 
     1) Wolf, Joe 44                 2) Butler, Theresa 41          
     3) Wolf, Mary-Jo 38             4) Wolf, Tom 46                
      1:14.53   2:14.51                    
 15 Maryland Masters  'B'                          2:19.06 
     1) Matysek, Thomas E 46         2) Oroszlan, Peter 56          
     3) Cooper, Leah D 33            4) Linz, Ann W 47              
      1:08.87   2:19.06                    
 
    === 200-239 Results Timed Finals ===
 
  1 Team Texas  'A'                                1:59.70 
     1) Neilson-Bell, Sandy L 44     2) Baldwin, Chuck C 70         
     3) Ingraham, Susan R 41         4) Bell, Keith F. 52           
        59.67   1:59.70                    
  2 Maryland Masters  'A'                          2:02.67 
     1) Ostrom, Christopher L 54     2) Marinzel, Susan R 47        
     3) Johnston, Bonnie R 48        4) Enterline, John P 53        
      1:01.85   2:02.67                    
  3 Virginia Masters  'B'                          2:04.39 
     1) Stringer, Rick H 50          2) Miller, Nancy R 51          
     3) Skiff, Susan K 46            4) Brown, George B 53          
      1:04.43   2:04.39                    
  4 Virginia Masters  'A'                          2:04.46 
     1) Hefner, David S 46           2) Durrant, Betsy 59           
     3) Windrath, Paul K 46          4) Gault, Terry S 50           
      1:04.21   2:04.46                    
  5 North Carolina Masters  'A'                    2:04.49 
     1) Clark, Jerry 63              2) Stott, Kim 41               
     3) Amick, Beverly O 46          4) Glass, Ernie 51             
      1:04.20   2:04.49                    
  6 D.C. Aquatics Club  'A'                        2:11.64 
     1) Beier, Ken 51                2) Barnhard, Dale I 53         
     3) Galbraith, Carol J 50        4) Markey, Jack 48             
      1:08.87   2:11.64                    
  7 Maryland Masters  'B'                          2:24.65 
     1) Jackins, Joseph A. 53        2) Devanny, Patty M 41         
     3) Anders, Viki L 50            4) Trimble, Gary 58            
      1:14.05   2:24.65                    
 -- D.C. Masters  'A'                                   DQ 
     1) Harrison, Lonny W 52         2) Calvert, John J 55          
     3) Kirwan, Denise 48            4) Lyttle, Ann B 52            
        59.46   1:56.98                    
 
    === 240-279 Results Timed Finals ===
 
  1 D.C. Masters  'A'                              2:11.75 
     1) Schreiner, Beth 59           2) Zaremski, Barbara M 63      
     3) Cohen, Lawrence 65           4) Bettis, Lee W 62            
      1:06.09   2:11.75                    
  2 Great Ohio Swim Team  'A'                      2:13.02 
     1) Florance, John R 78          2) Guins, Ann H 47             
     3) Smith, Melinda J 48          4) Oyakawa, Yoshi 67           
      1:07.00   2:13.02                    
  3 Virginia Masters  'A'                          2:22.98 
     1) Detrick, Johnnie 65          2) Schiltz, Jack H 58          
     3) Martin, Judy 58              4) Butts, Howard U 59          
      1:04.39   2:22.98                    
  4 Virginia Masters  'B'                          2:26.47 
      1:17.82   2:26.47                    
  5 North Carolina Masters  'A'                    2:31.87 
     1) Gonzalez, Jorge A 51         2) Robbins-Bonitz, Suzanne E 67
     3) Freeman, Sunny R 55          4) Murphy, John T 76           
      1:14.56   2:31.87                    
  6 Illinois Masters  'A'                          2:35.83 
     1) Lehman, Fred O 70            2) Snyder, Hannelore 70        
     3) Pohlmann, Mary M 55          4) Andersen, Peter A 57        
      1:31.06   2:35.83                    
  7 Walnut Creek Masters  'A'                      2:45.40 
     1) Burr, Ken M 56               2) Kraetzer, Midge S. 62       
     3) Joy, Sally 83                4) Perilman, Jim 61            
      1:08.05   2:45.40                    
  8 Arizona Masters  'A'                           2:53.33 
     1) Silverstein, Lou 74          2) Gruender, Edie 72           
     3) Gruender, Daniel F 71        4) Bolar, Sally A 61           
      1:30.86   2:53.33                    
 -- Maryland Masters  'A'                               DQ 
     1) Petrlik, Alexander F 59      2) Iliff, Sally 55             
     3) Francis, Lesley L 69         4) Iliff, Jack 56              
      1:17.24   2:32.56                    
 
    === 280-319 Results Timed Finals ===
 
  1 Maryland Masters  'A'                          2:44.46 
     1) Lee, Yu-Jin 66               2) Coleman, Jill 70            
     3) Russell, Doris B 80          4) Johnston, Bob 64            
      1:22.25   2:44.46                    
  2 Florida Maverick Masters  'A'                  2:51.76 
     1) Hutinger, Margie 60          2) Troy, Jean D 73             
     3) Maloney, Alan 71             4) Hutinger, Paul 76           
      1:39.22   2:51.76                    
  3 D.C. Masters  'A'                              2:55.90 
     1) Thorsen, Ruth H 80           2) Chen, Ray F 67              
     3) Flynn, Kenneth 70            4) Bruner, Jayne 66            
      1:46.68   2:55.90                    
  4 Virginia Masters  'A'                          3:09.62 
     1) Kelleher, Marie K 88         2) Sullivan, Forrest M 71      
     3) Delong, Dee A 51             4) Rainer, Norman B 72         
      2:10.28   3:09.62                    
 
    === 320-359 Results Timed Finals ===
 
  1 Florida Maverick Masters  'A'                  4:20.62 
     1) Tillotson, Frank H 86        2) Olsen, Gladys 74            
     3) Kenner, Regan L 77           4) McCullough, Earl D 85       
      2:11.94   4:20.62