Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 41  Women 100 LC Meter Free
==========================================================
    Name                  Age Team                  Finals 
==========================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Flamich, Antje K       21 ANCM                 1:01.66 
  2 Myers, Kimberly D      22 DCAC                 1:03.78 
  3 Junkermann, Lisa C     22 SPM                  1:05.29 
  4 Loboda, Raisa          22 VMST                 1:07.20 
  5 Harvey, Jenny E        23 MARY                 1:08.09 
  6 Pizzo, Michelle A      20 1776                 1:08.50 
  7 Choich, Jennifer A     24 DCAC                 1:08.99 
  8 Willoughby, Carrie A   23 AMS                  1:10.61 
  9 Hopkins, Joanne E      24 FXCM                 1:11.06 
 10 Peterson, Julie G      24 MARY                 1:11.78 
 11 Biehl, Jamie A         23 PAFC                 1:12.95 
 12 Loubeau, Alexandra     24 ALEX                 1:13.21 
 13 Czmarko, Karen D       22 SLAM                 1:15.55 
 14 Miller, Rebecca L      21 VMST                 1:16.58 
 15 Pavlacka, Kathryn A    19 NIAG                 1:25.17 
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Jesperson, Michelle E  26 DCAC                 1:01.47 
  2 Coon, Samantha A       26 GSM                  1:05.78 
  3 Scott, Elizabeth Y     26 RMSC                 1:05.85 
  4 Frentsos, Rachel       29 DCAC                 1:06.30 
  5 St. Jean, Alicia       29 VMST                 1:07.29 
  6 Williams, Ghislaine    26 GPAC                 1:07.48 
  7 Rawson, Laurelyn L     29 VMST                 1:08.18 
  8 Butcher, Jennifer S    28 OREG                 1:08.73 
  9 Jackson, Michelle R    29 PAFC                 1:10.76 
 10 Washburn, Jennifer A   26 UNAT                 1:10.92 
 11 Tartavel, Florence J   29 PKRG                 1:11.81 
 12 Gussen, Gabby          28 MARY                 1:14.05 
 13 Kupcinskas, Rebecca A  26 NEM                  1:14.15 
 14 Howell, Margaret S     28 DCAC                 1:15.23 
 15 Petit, Sharon E        29 VMST                 1:31.04 
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Hageman, Heather M     30 NCMS                 1:00.66 
  2 Buys, Jeni E           31 SDSM                 1:04.39 
  3 Seubert-Miranda, Tris  32 SDSM                 1:04.52 
  4 Jacobs, Jennifer       32 IM                   1:05.31 
  5 Fehrenkamp, Kirsten    33 DCRP                 1:06.18 
  6 Jones, Paula E         32 VMST                 1:06.68 
  7 Ching, Eunice T        30 GERM                 1:07.35 
  8 Hokenson, Christina A  31 GMUP                 1:07.42 
  9 Oggel, Amy E           30 DCAC                 1:07.70 
 10 Prescott, Carol L      31 NEM                  1:08.04 
 11 Corbett, Kristen F     34 MARY                 1:08.58 
 12 Yesnick, Shari K       34 GERM                 1:09.11 
 13 Main, Jennifer E       33 ANCM                 1:09.48 
 14 Sawamura, Sachi        34 ISF                  1:09.70 
 15 Weichert, Valerie G    33 MARY                 1:09.85 
 16 Watson, Nancy L        33 1776                 1:11.25 
 17 Fisch, Suzie L         31 MARY                 1:12.13 
 18 Pfriemer, Kelley A     30 PAFC                 1:12.45 
 19 Martin, Lynne R        33 VMST                 1:13.98 
 20 Whelan, Karen E        34 MARY                 1:14.78 
 21 Fahey, Lisa            30 EMP                  1:18.56 
 22 Brooks, Lynette J.     32 DCAC                 1:19.98 
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Moll, Tracie A         37 GOLD                   59.82 
  2 Welting, Laureen K     35 GAJA                 1:00.73 
  3 Drueckhammer, Maria D  37 EMP                  1:01.47 
  4 Gardner, Beth M        35 GAJA                 1:02.51 
  5 Buxton, Sylvia C       35 UNAT                 1:02.76 
  6 Phillips, Alice W      35 VMST                 1:03.94 
  7 Swanson, Vibeke L      39 1776                 1:04.16 
  8 Bush, Karen K          38 ALEX                 1:05.13 
  9 Speight, Peggy S       39 NCMS                 1:07.26 
 10 Kellinger, Jenny M     38 VMST                 1:09.05 
 11 Sturgeon, Debbie       37 CYCL                 1:12.95 
 12 Kuttler, Robyn A       38 MARY                 1:15.69 
 13 Rutkowski, Rae Ann     38 CONN                 1:15.81 
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Neilson-Bell, Sandy L  44 TTEX                 1:02.17 
  2 Frazier, Kathy         40 1776                 1:04.06 
  3 Staursky, Karen H      42 GCMT                 1:04.83 
  4 Weil, Wendy W          42 VMST                 1:05.32 
  5 Pope, Amy L            40 LAKE                 1:07.21 
  5 Hallett, Constance     41 NEM                  1:07.21 
  7 Provenzano, Rebecca W  41 AMAM                 1:07.56 
  8 Hasselquist, Lauren A  42 VMST                 1:07.95 
  9 Schnieders, Ann        40 ISF                  1:08.62 
 10 Alvarez, Phyllis A     41 GWSC                 1:09.44 
 11 Callahan, Anita M      43 GMUP                 1:10.93 
 12 Ingraham, Susan R      41 TTEX                 1:11.42 
 13 MacBride, Elizabeth L  41 NEM                  1:11.99 
 14 Nauful, Kerri L        43 UNAT                 1:16.37 
 15 Alfieri, Anne L        40 VMST                 1:16.92 
 16 Walten, Brenda E       41 SYMC                 1:20.56 
 17 Bunting, Darcy P       43 VMST                 1:26.03 
 18 Green, Lynn M          42 VMST                 1:34.99 
 19 Robust, Ruth Ann A     40 MARY                 1:39.72 
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Noyes, Penny P         46 GAJA                 1:05.54 
  2 Skiff, Susan K         46 VMST                 1:07.30 
  3 Glassman, Debbie A     47 PNA                  1:07.87 
  4 Brittingham, Regina    49 USAB                 1:10.51 
  5 Cane, Helen T          45 CRAQ                 1:11.52 
  6 Mattson, Janice A      48 UNAT                 1:12.71 
  7 Haver, Marcia          45 O*H*                 1:13.05 
  8 Lim-Sharpe, Judy       49 ANCM                 1:13.70 
  9 Sundvik, Jeanne H      46 NEM                  1:14.04 
 10 Guins, Ann H           47 GOST                 1:14.91 
 11 Neal, Susan            45 CLAR                 1:15.03 
 12 Edwards, Pamela P.     47 GAJA                 1:15.33 
 13 Taylor, Karen J        45 NEM                  1:15.84 
 14 Sansbury, Mary R       47 NCMS                 1:17.77 
 15 Linz, Ann W            47 MARY                 1:24.65 
 16 Nygaard, Ellen G       48 VMST                 1:27.08 
 -- von Richthofen, Micae  47 NTM                       DQ 
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Kawakami, Priscilla C  50 UTAH                 1:09.56 
  2 Williamson, Francine   52 GAJA                 1:10.38 
  3 Laborwit, Anne         50 GOLD                 1:12.67 
  4 Lyttle, Ann B          52 DCM                  1:12.83 
  5 Bennett, Mary F        51 GSM                  1:13.63 
  6 Powell, Lindsay C      51 SPM                  1:15.28 
  7 Atkinson, Fiona        50 CRAQ                 1:16.06 
  8 Casey, Katherine J     52 PNA                  1:17.61 
  9 Shoenberger, Linda R   53 SNM                  1:18.83 
 10 Bennett, Ruth R        54 DCM                  1:18.97 
 11 Rousseau, Sandi        53 OREG                 1:19.81 
 12 Jastremski, Janet M    52 1776                 1:19.88 
 13 Puckett, Nancy G       51 1776                 1:20.29 
 14 Galbraith, Carol J     50 DCAC                 1:21.68 
 15 Kinnison, Malonnie L   50 NBAC                 1:32.01 
 16 Dybdahl, Dempsey       51 PNA                  1:35.36 
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Ridout, Nancy J        58 TAM                  1:14.19 
  2 Marr, Jackie M         57 SDSM                 1:15.48 
  3 Schreiner, Beth        59 DCM                  1:20.20 
  4 Schanzer, Rosalyn G    58 VMST                 1:34.93 
  5 Freeman, Sunny R       55 NCMS                 1:38.82 
  6 Dawson, Rosemary C     55 VMST                 1:42.70 
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Zaremski, Barbara M    63 DCM                  1:19.98 
  2 Tullman, Patricia A    63 FMM                  1:26.43 
  3 Walker, Laura S        63 VMST                 1:28.81 
  4 Lamlin, Betty          63 PAFC                 1:37.57 
  5 Puskas, Joan M         60 BURL                 1:40.88 
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Detrick, Johnnie       65 VMST                 1:25.66 
  2 Merin, Barbara R       66 TGM                  1:28.19 
  3 Lyons, Valerie H       65 GOST                 1:36.47 
  4 Haragan, MaryAnn       67 LAKE                 1:39.90 
  5 Berquist, Ann C.       67 VMST                 1:40.72 
  6 Francis, Lesley L      69 MARY                 1:42.64 
  7 Suit, Vera K           68 VMST                 2:12.81 
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Dallam, Ann S          70 SDSM                 1:42.93 
  2 Coleman, Jill          70 MARY                 1:46.63 
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Carr, Florence E       75 SPM                  1:32.48 
  2 Smith, Petey           76 NEM                  1:36.13 
  3 Burrill, Billie Ann    79 NEM                  1:55.95 
  4 Heim, Beatrice T       75 TAM                  2:18.40 
  5 Melick, Florence B     79 GSM                  3:15.87 
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Russell, Doris B       80 MARY                 2:04.67 
  2 Thorsen, Ruth H        80 DCM                  2:25.86 
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Kelleher, Marie K      88 VMST                 2:32.19