Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 37  Women 50 LC Meter Breast
==========================================================
    Name                  Age Team                  Finals 
==========================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Tillotson, Christina   24 ISF                    35.74 
  2 Bonner, Katie          23 PAFC                   39.88 
  3 Lieckfeldt, Ina B.     20 NEM                    40.06 
  4 Myers, Kimberly D      22 DCAC                   40.75 
  5 Loboda, Raisa          22 VMST                   42.60 
  6 Loubeau, Alexandra     24 ALEX                   42.65 
  7 Stender, Caroline J    23 DCAC                   42.72 
  8 McCrann, Mari          22 DCAC                   43.49 
  9 Czmarko, Karen D       22 SLAM                   44.27 
 10 West, Christina D      24 DCAC                   44.47 
 11 Weeks, Jana M          21 ROSE                   45.89 
 12 Ackerman, Allison L    22 DCAC                   47.36 
 13 Vitello, Michele A     23 VMST                   51.91 
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Bruch, Rebecca E.      28 NCMS                   34.73 
  2 Gustafson, Tammy B     26 GSM                    34.89 
  3 Kampe, Shannon         28 BRNT                   37.59 
  4 Dearworth, Suzanne R   28 LYTA                   37.68 
  5 Shepherd, Rhianon A    27 MARK                   37.71 
  6 Coon, Samantha A       26 GSM                    39.51 
  7 Dickie, Shannon M      26 DCRP                   40.65 
  8 Rawson, Laurelyn L     29 VMST                   42.03 
  9 Williams, Ghislaine    26 GPAC                   42.28 
 10 Maresca, Erika D       26 EMP                    42.42 
 11 Hansen, Hollie A       26 FHAM                   43.03 
 12 Tartavel, Florence J   29 PKRG                   43.15 
 13 Scollon, Colleen T     29 PAFC                   43.72 
 14 Soule, Lisa M          27 PIMM                   44.01 
 15 Jackson, Michelle R    29 PAFC                   44.06 
 16 Schwartz, Erika M      26 FINS                   47.71 
 17 Petit, Sharon E        29 VMST                   57.37 
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Schlesinger, Violetta  31 VMST                   36.65 
  2 Conlin, Cheryl         32 VMST                   38.21 
  3 Hendricks, Geneve E    32 WPM                    38.54 
  4 Main, Jennifer E       33 ANCM                   39.04 
  5 Roethke, Jill          30 ANCM                   39.78 
  6 Kammel, Carole R       32 ANCM                   40.69 
  7 Collins, Betsy         32 PAFC                   40.79 
  8 McKee, Erika K         31 MICH                   40.93 
  9 Walsh, Sheila A        30 DCAC                   41.90 
 10 Hageman, Heather M     30 NCMS                   41.93 
 11 Cooper, Leah D         33 MARY                   43.41 
 12 Latham, Karen E        33 NEM                    43.54 
 13 Cervantes, Bonnie J    32 MICH                   43.69 
 14 Ryan, Jamie A          32 DCM                    44.10 
 15 Whelan, Karen E        34 MARY                   44.30 
 16 Cleary, Barb           30 BRNT                   44.88 
 17 Frieder, Marisa        31 TERR                   45.02 
 18 Cialdella, Lynn A      33 EMP                    46.97 
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Krattli, Caroline M    38 SDSM                   34.74 
  2 Powis, Patricia M      39 VMST                   38.38 
  3 Petersen, Stephanie O  38 SLAM                   38.69 
  4 Pollard, Paula J       37 ARIZ                   38.93 
  5 Sturgeon, Debbie       37 CYCL                   39.73 
  6 Stanley, Leslie J      39 CRAQ                   40.45 
  7 Haeberlin, Pamela L    37 LAKE                   40.84 
  8 Boxley, Susie          38 VMST                   41.05 
  9 Burke, Barbara B       39 PAFC                   41.16 
 10 Rutkowski, Rae Ann     38 CONN                   42.09 
 11 DeClue, Carol B        36 MARY                   42.58 
 12 Geiss, Angelique       35 NCMS                   43.38 
 13 Wolf, Mary-Jo          38 PCAT                   44.03 
 14 Kuttler, Robyn A       38 MARY                   45.51 
 15 Bettis, Priscilla J    36 VMST                   45.89 
 16 Lynch, Catherine A     39 DCAC                   46.55 
 17 Elshafei, Donna L      36 TERR                   47.19 
 18 Morrin, Deborah J      38 TERR                   47.99 
 19 Jacobson, Christine M  36 IAMA                   49.51 
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Wilber, Dara H         40 PALM                   38.70 
  2 Bennett, Lisa A        44 VMST                   39.07 
  3 Schulte, Anne M        41 MARY                   40.03 
  4 Lepinski, Cokie        41 RHMS                   40.35 
  5 Winslow, Laura H       40 ARIZ                   40.41 
  6 Chandler, Colleen A    41 MARY                   40.99 
  7 Kessler, Laura L       40 O*H*                   41.49 
  8 Ramirez, Judy I        42 GSM                    41.86 
  9 Cooley, Amy B          44 GERM                   42.32 
 10 Wade, Jeri A           40 KMSC                   43.28 
 11 Anderson, C. Lynne     41 SLOM                   43.57 
 12 Friedman, Jill F       43 EMP                    44.13 
 13 MacBride, Elizabeth L  41 NEM                    44.38 
 14 Shapiro, Nancy M       42 GSM                    44.80 
 15 Markey, Kathleen       40 DCAC                   44.97 
 16 Stott, Kim             41 NCMS                   45.03 
 17 Kirk, Susan            40 GSM                    45.31 
 18 Francis, Pamela C      44 ROSE                   51.27 
 19 Baker, Kamera K        42 AFAM                   51.72 
 20 Redman, Marilyn E      44 DCAC                 1:05.75 
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Vache, Bridget         45 GERM                   40.68 
  2 Holland, Susan A       45 CYCL                   43.56 
  3 Mattson, Patricia A    47 GAJA                   43.58 
  4 Edwards, Pamela P.     47 GAJA                   43.99 
  5 Marinzel, Susan R      47 MARY                   44.20 
  6 Sparks, Joan M         48 1776                   45.16 
  7 Sansbury, Mary R       47 NCMS                   45.92 
  8 Taylor, Karen J        45 NEM                    46.16 
  9 Linz, Ann W            47 MARY                   48.01 
 10 Smith, Melinda J       48 GOST                   48.36 
 11 Brown, Jann            45 VMST                   58.59 
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Jones-Roy, Susan J     52 TAM                    38.69 
  2 Barnhard, Dale I       53 DCAC                   42.20 
  3 Atkinson, Fiona        50 CRAQ                   43.03 
  4 Pettijohn, Margot K    54 ANCM                   43.92 
  5 Williamson, Francine   52 GAJA                   44.59 
  6 Miller, Nancy R        51 VMST                   45.85 
  7 Casey, Katherine J     52 PNA                    45.90 
  8 Dybdahl, Dempsey       51 PNA                    47.06 
  9 Stage, Frances K       50 DCAC                   50.08 
 10 Vellucci, Marie H      51 EMP                    51.14 
 11 Jastremski, Janet M    52 1776                   51.44 
 12 Delong, Dee A          51 VMST                   52.02 
 13 Saylor, Roberta K      50 1776                   52.82 
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Pronk, Bonnie L.       58 MSBC                   41.07 
  2 Romayko, Janit P       55 CONN                   45.70 
  3 Lopez, Georgina        56 NVM                    47.23 
  4 Durrant, Betsy         59 VMST                   47.96 
  5 Martin, Judy           58 VMST                   50.46 
  6 Adams, Carol H         57 NEM                    52.62 
  7 Niles, Dorothy K       59 VMST                   56.83 
  8 Dawson, Rosemary C     55 VMST                 1:02.25 
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Leilich, Joann         61 DCM                    42.75 
  2 Newell, Sally N        63 NCMS                   46.89 
  3 Jebe, Margit H         62 CONN                   48.49 
  4 Sterling, Jean M       64 DBMS                   51.94 
  5 Walker, Laura S        63 VMST                   54.90 
  6 Harden, Gaile          61 ARIZ                 1:06.62 
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Bruner, Jayne          66 DCM                    46.11 
  2 Detrick, Johnnie       65 VMST                   46.80 
  3 Myers, Beverly J       65 MICH                   49.81 
  4 Kron, Lilly            69 O*H*                   52.17 
  5 Menocal, Maria M       66 1776                   57.24 
  6 Haragan, MaryAnn       67 LAKE                   57.38 
  7 Robbins-Bonitz, Suzan  67 NCMS                   59.60 
  8 Sharp, Glenda B        65 IAMA                 1:01.88 
  9 Francis, Lesley L      69 MARY                 1:10.25 
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Snyder, Hannelore      70 IM                     56.72 
  2 Dallam, Ann S          70 SDSM                   57.86 
  3 Graham, Suzanne B      74 CONN                 1:00.44 
  4 Coleman, Jill          70 MARY                 1:01.18 
  5 Sokolik, Terry         73 VMST                 1:03.47 
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Christian, Betty       79 MOVY                   54.18 
  2 Kenner, Regan L        77 FMM                  1:00.00 
  3 Hamner, Minna L        77 DCM                  1:12.86 
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Joy, Sally             83 WCM                  1:10.89 
  2 Glusac, Edith S        82 MICH                 1:11.09 
  3 Sugden, Roberta C      83 VMST                 2:17.82