Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM
==========================================================
    Name                  Age Team                  Finals 
==========================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Schweitzer, Sarabeth   22 USAB                 2:24.87 
      1:08.21   2:24.87                    
  2 Bausher, Samantha A    23 UNAT                 2:30.12 
      1:12.19   2:30.12                    
  3 Tillotson, Christina   24 ISF                  2:30.54 
      1:12.20   2:30.54                    
  4 Junkermann, Lisa C     22 SPM                  2:41.51 
      1:16.80   2:41.51                    
  5 White, Meghan E        21 UNAT                 2:44.73 
      1:17.34   2:44.73                    
  6 Pizzo, Michelle A      20 1776                 2:46.25 
      1:19.41   2:46.25                    
  7 Harvey, Jenny E        23 MARY                 2:46.85 
      1:22.00   2:46.85                    
  8 Bonner, Katie          23 PAFC                 2:48.85 
      1:23.06   2:48.85                    
  9 Sauter, Renate         24 TVM                  2:49.91 
      1:21.75   2:49.91                    
 10 Lieckfeldt, Ina B.     20 NEM                  2:52.24 
      1:25.39   2:52.24                    
 11 Willoughby, Carrie A   23 AMS                  3:00.09 
      1:22.68   3:00.09                    
 12 Havas, Karyn A         21 DCAC                 3:04.02 
      1:26.18   3:04.02                    
 13 Miller, Rebecca L      21 VMST                 3:15.83 
      1:33.13   3:15.83                    
 14 West, Christina D      24 DCAC                 3:25.52 
      1:39.16   3:25.52                    
 15 Pavlacka, Kathryn A    19 NIAG                 3:26.23 
      1:46.53   3:26.23                    
 16 Wolf, Kim              20 PCAT                 4:02.13 
      1:52.39   4:02.13                    
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Bruch, Rebecca E.      28 NCMS                 2:29.70 
      1:12.28   2:29.70                    
  2 Jesperson, Michelle E  26 DCAC                 2:33.20 
      1:12.45   2:33.20                    
  3 Hansen, Jill M         26 GAJA                 2:33.36 
      1:14.00   2:33.36                    
  4 Holloway, Karen L      28 VMST                 2:37.42 
      1:14.90   2:37.42                    
  5 Gustafson, Tammy B     26 GSM                  2:38.90 
      1:16.22   2:38.90                    
  6 Stovickova, Magdalena  25 GSM                  2:40.68 
      1:18.17   2:40.68                    
  7 Veazey, Katherine D    27 NEM                  2:43.98 
      1:16.76   2:43.98                    
  8 Reese, Sara M          25 DCAC                 2:45.42 
      1:17.76   2:45.42                    
  9 Frentsos, Rachel       29 DCAC                 2:46.14 
      1:19.87   2:46.14                    
 10 Shepherd, Rhianon A    27 MARK                 2:46.20 
      1:20.12   2:46.20                    
 11 Scott, Elizabeth Y     26 RMSC                 2:46.37 
      2:46.37   2:46.37                    
 12 Sonberg, Joanne E      26 MARY                 2:48.42 
      1:20.22   2:48.42                    
 13 Louden, Elissa R       25 VMST                 2:51.04 
      1:19.16   2:51.04                    
 14 Butcher, Jennifer S    28 OREG                 2:51.66 
      1:20.76   2:51.66                    
 15 Strong, Susan          29 WCM                  2:51.85 
      1:22.10   2:51.85                    
 16 Ellis, Emilie C        26 NEM                  2:53.55 
      1:22.72   2:53.55                    
 17 Dickie, Shannon M      26 DCRP                 2:57.33 
      1:23.30   2:57.33                    
 18 Ledgerwood, Angela S   27 FINS                 3:01.58 
      1:26.65   3:01.58                    
 19 Kupcinskas, Rebecca A  26 NEM                  3:03.49 
      1:24.69   3:03.49                    
 20 Schwartz, Erika M      26 FINS                 3:05.43 
      1:26.70   3:05.43                    
 21 Hansen, Hollie A       26 FHAM                 3:08.53 
      1:27.66   3:08.53                    
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Ridge, Jennifer L      32 IM                   2:32.09 
      1:10.74   2:32.09                    
  2 Ward, Cheryl A         34 GMUP                 2:40.04 
      1:13.72   2:40.04                    
  3 Reed, Deborah A        31 VMST                 2:42.73 
      1:19.24   2:42.73                    
  4 Fehrenkamp, Kirsten    33 DCRP                 2:44.79 
      1:18.30   2:44.79                    
  5 Schlesinger, Violetta  31 VMST                 2:44.81 
      1:21.39   2:44.81                    
  6 Kuong, Sharon J        34 NEM                  2:46.12 
      1:17.92   2:46.12                    
  7 Woody, Dana C          31 NIAG                 2:48.04 
      1:18.58   2:48.04                    
  8 Conlin, Cheryl         32 VMST                 2:48.97 
      1:19.93   2:48.97                    
  9 Sawamura, Sachi        34 ISF                  2:51.52 
      1:20.96   2:51.52                    
 10 Roethke, Jill          30 ANCM                 2:51.70 
      1:22.12   2:51.70                    
 11 Collins, Betsy         32 PAFC                 2:52.97 
      1:20.69   2:52.97                    
 12 Mesarch, Rebecca L     34 BAC                  2:57.13 
      1:22.00   2:57.13                    
 13 Walsh, Sheila A        30 DCAC                 2:58.13 
      1:27.33   2:58.13                    
 14 Ryan, Jamie A          32 DCM                  2:59.14 
        31.66     31.87   1:23.61   2:59.14
 15 Latham, Karen E        33 NEM                  3:03.82 
        28.98     28.95   1:28.00   3:03.82
 16 Cialdella, Lynn A      33 EMP                  3:06.56 
                          1:30.73   3:06.56
 17 Elliott, Kristine L    31 NIAG                 3:19.54 
        31.89     31.87   1:33.67   3:19.54
 18 Schippert, Claudia     31 FINS                 3:21.69 
                          1:34.94   3:21.69
 19 Frieder, Marisa        31 TERR                 3:32.01 
                          1:42.27   3:32.01
 20 Cervantes, Bonnie J    32 MICH                 3:37.61 
        35.49     35.52   1:44.34   3:37.61
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Krattli, Caroline M    38 SDSM                 2:30.52 
      1:13.14   2:30.52                    
  2 Welting, Laureen K     35 GAJA                 2:32.17 
      1:11.95   2:32.17                    
  3 Luallen, Andrea L      35 GSM                  2:35.40 
      1:10.92   2:35.40                    
  4 Swanson, Vibeke L      39 1776                 2:36.78 
      1:13.17   2:36.78                    
  5 Phillips, Alice W      35 VMST                 2:42.51 
      1:17.60   2:42.51                    
  6 Pollard, Paula J       37 ARIZ                 2:42.96 
      1:17.57   2:42.96                    
  7 Zimic, Deborah L       38 MARY                 2:43.40 
      1:16.56   2:43.40                    
  8 Barany, Cheryl A       36 CONN                 2:44.49 
      1:20.69   2:44.49                    
  9 Zorn, Trischa L        36 GRIN                 2:44.81 
      1:17.22   2:44.81                    
 10 Kalibat, Rebecca       37 GSM                  2:47.09 
      1:19.67   2:47.09                    
 11 Buscaglia, Cayce P     35 VMST                 2:48.77 
      1:19.17   2:48.77                    
 12 Haugh, Sue J           39 NCMS                 2:53.42 
      1:23.62   2:53.42                    
 13 Petersen, Stephanie O  38 SLAM                 2:58.60 
      1:24.82   2:58.60                    
 14 Caldwell, Kris K       38 KEN                  3:00.18 
      1:24.27   3:00.18                    
 15 Welch, Whitney S       36 CONN                 3:00.85 
      1:25.22   3:00.85                    
 16 DeClue, Carol B        36 MARY                 3:02.35 
      3:02.35   3:02.35                    
 17 Haegeli, Marianne B    38 DCAC                 3:05.43 
      1:23.09   3:05.43                    
 18 Sturgeon, Debbie       37 CYCL                 3:05.93 
      1:34.15   3:05.93                    
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Hernandez, Jill        40 USAB                 2:30.96 
      1:10.38   2:30.96                    
  2 Neilson-Bell, Sandy L  44 TTEX                 2:39.65 
      1:16.21   2:39.65                    
  3 Girard, Jann L         41 TTEX                 2:42.76 
      1:17.84   2:42.76                    
  4 Pope, Amy L            40 LAKE                 2:44.29 
      1:18.05   2:44.29                    
  5 Wilber, Dara H         40 PALM                 2:46.23 
      1:20.81   2:46.23                    
  6 Curl, Mary C           43 LAKE                 2:46.70 
      1:19.04   2:46.70                    
  7 Kessler, Laura L       40 O*H*                 2:52.34 
      1:23.90   2:52.34                    
  8 Bennett, Lisa A        44 VMST                 2:53.12 
      1:23.97   2:53.12                    
  9 Lepinski, Cokie        41 RHMS                 2:53.89 
      1:24.88   2:53.89                    
 10 Maddox, Sally D        41 HOTS                 2:55.57 
      1:25.62   2:55.57                    
 11 Kiley, Tory N          40 VMST                 2:59.51 
      1:25.08   2:59.51                    
 12 MacBride, Elizabeth L  41 NEM                  3:03.89 
      1:30.35   3:03.89                    
 13 Wade, Jeri A           40 KMSC                 3:04.70 
      1:29.25   3:04.70                    
 14 Slonaker, Jenifer L    42 CRAQ                 3:04.77 
      1:28.26   3:04.77                    
 15 Sirois, Nanci          42 NEM                  3:05.03 
      1:29.19   3:05.03                    
 16 Hill, Barbara A        41 DCAC                 3:09.58 
      1:29.03   3:09.58                    
 17 Halbe, Rebecca S       41 DCAC                 3:42.65 
      1:47.64   3:42.65                    
 18 Mazyck, Carla D        40 MARY                 3:53.91 
      1:56.52   3:53.91                    
 19 Blubaugh, Diane L      44 MARY                 4:03.28 
      2:03.74   4:03.28                    
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Ogier, Danielle        48 TAM                  2:43.71 
      1:19.06   2:43.71                    
  2 Skiff, Susan K         46 VMST                 2:51.81 
      1:23.28   2:51.81                    
  3 Kirwan, Denise         48 DCM                  2:54.61 
      1:21.47   2:54.61                    
  4 Finke, Laurie A        48 KEN                  3:06.26 
      1:27.45   3:06.26                    
  5 Read, Marcia W         46 DCM                  3:07.26 
      1:33.91   3:07.26                    
  6 Belva, Carol W         45 NIAG                 3:11.32 
      1:34.07   3:11.32                    
  7 Welborn, Jody M.       45 OREG                 3:41.60 
      1:47.35   3:41.60                    
  8 Dresch, Janet C        46 VMST                 3:43.15 
      1:52.46   3:43.15                    
  9 Coon, Maggie B         49 AAMS                 4:11.53 
      2:03.06   4:11.53                    
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Miller, Celeste        50 SNM                  2:50.32 
      1:21.09   2:50.32                    
  2 Jones-Roy, Susan J     52 TAM                  2:53.84 
      1:26.53   2:53.84                    
  3 Walsh Beilman, Stepha  51 1776                 3:10.38 
      1:31.34   3:10.38                    
  4 Rardin, Susan A        50 GSM                  3:15.05 
      1:37.28   3:15.05                    
  5 Bennett, Mary F        51 UNAT                 3:17.77 
      1:32.48   3:17.77                    
  6 Tyler, A. Susan        52 SNM                  3:21.18 
      1:35.77   3:21.18                    
  7 Zimmet, Christine      52 EMP                  3:26.37 
      1:36.94   3:26.37                    
  8 Maguire, Susan L       51 NEM                  3:28.23 
      1:35.36   3:28.23                    
  9 McCorkle, Elizabeth    51 UNAT                 3:31.56 
      1:42.93   3:31.56                    
 10 Haines, Andrea M       52 DCM                  3:35.49 
      1:46.00   3:35.49                    
 11 Delong, Dee A          51 VMST                 3:57.16 
      2:01.20   3:57.16                    
 12 Meck, Constance L      50 DCAC                 3:59.21 
      1:55.71   3:59.21                    
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Pronk, Bonnie L.       58 MSBC                 3:04.73 
      1:28.98   3:04.73                    
  2 Marr, Jackie M         57 SDSM                 3:13.99 
      1:30.56   3:13.99                    
  3 Svenson, Ann           55 ADMS                 3:33.43 
      1:45.74   3:33.43                    
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Leilich, Joann         61 DCM                  3:25.60 
      1:45.73   3:25.60                    
  2 Jebe, Margit H         62 CONN                 3:33.35 
      1:44.93   3:33.35                    
  3 Newell, Sally N        63 NCMS                 3:41.44 
      1:50.35   3:41.44                    
  4 Sterling, Jean M       64 DBMS                 4:03.43 
      2:05.88   4:03.43                    
  5 Averette, Joan B       64 VMST                 4:43.37 
      2:26.18   4:43.37                    
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Myers, Beverly J       65 MICH                 3:35.74 
      1:44.86   3:35.74                    
  2 Sharp, Glenda B        65 IAMA                 5:08.74 
      2:38.35   5:08.74                    
  3 Williams, Mary F       69 MICH                 5:41.43 
      3:03.24   5:41.43                    
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Troy, Jean D           73 FMM                  4:02.35 
        26.04     25.85   2:02.75   4:02.35
  2 Menges, Margaret G     74 AMAM                 5:02.64 
        27.99     27.53   2:24.14   5:02.64
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Carr, Florence E       75 SPM                  4:20.49 
        24.76     24.82   4:21.61   4:20.49
  2 Nochman, Lois Kivi     76 MICH                 4:21.96 
                          2:04.66   4:21.96
  3 Boley, Barbara B       76 NEM                  4:59.97 
        26.57     26.67   2:29.88   4:59.97
  4 Wixted, Mary P         78 1776                 5:59.07 
        26.23     26.13   3:01.93   5:59.07
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Frohs, Agota           80 RMM                  5:54.67 
        25.12     25.23   3:10.34   5:54.67
  2 Glusac, Edith S        82 MICH                 6:17.72 
        25.20     25.26   3:14.02   6:17.72
  3 Sugden, Roberta C      83 VMST                 8:43.96 
        26.14     25.83   4:30.32   8:43.96
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Kelleher, Marie K      88 VMST                 6:51.57 
        26.67     26.73   3:31.48   6:51.57