Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 23  Women 200 LC Meter Breast
==========================================================
    Name                  Age Team                  Finals 
==========================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Lieckfeldt, Ina B.     20 NEM                  3:00.10 
      1:27.61   3:00.10                    
  2 Harvey, Jenny E        23 MARY                 3:02.12 
      1:27.67   3:02.12                    
  3 Sauter, Renate         24 TVM                  3:09.85 
      1:32.12   3:09.85                    
  4 West, Christina D      24 DCAC                 3:37.41 
      1:46.48   3:37.41                    
  5 Weeks, Jana M          21 ROSE                 3:45.00 
      1:48.76   3:45.00                    
  6 Ackerman, Allison L    22 DCAC                 3:50.81 
      1:51.46   3:50.81                    
  7 Jones, Jennifer T      23 DCAC                 4:06.45 
      1:59.58   4:06.45                    
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Bruch, Rebecca E.      28 NCMS                 2:45.04 
      1:17.27   2:45.04                    
  2 Hill, Andrea N         26 NEM                  2:47.91 
      1:20.74   2:47.91                    
  3 Gustafson, Tammy B     26 GSM                  2:51.03 
      1:21.28   2:51.03                    
  4 Dearworth, Suzanne R   28 LYTA                 2:56.47 
      1:26.56   2:56.47                    
  5 Hansen, Jill M         26 GAJA                 2:56.82 
      1:25.23   2:56.82                    
  6 Stovickova, Magdalena  25 GSM                  2:57.90 
      1:26.25   2:57.90                    
  7 Shepherd, Rhianon A    27 MARK                 3:01.64 
      1:24.76   3:01.64                    
  8 Kampe, Shannon         28 BRNT                 3:01.69 
      1:27.60   3:01.69                    
  9 Bistrack, Jennifer A   28 MARY                 3:10.24 
      1:29.16   3:10.24                    
 10 Noskowiak, Julie F     28 NIAG                 3:17.71 
      1:33.62   3:17.71                    
 11 Garrow, Kendra A       26 NEM                  3:22.10 
      1:37.26   3:22.10                    
 12 Scollon, Colleen T     29 PAFC                 3:22.16 
      1:37.38   3:22.16                    
 13 Tangoren-Masood, Mery  29 EMP                  3:22.83 
      1:39.33   3:22.83                    
 14 Maresca, Erika D       26 EMP                  3:28.15 
      1:42.15   3:28.15                    
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Schlesinger, Violetta  31 VMST                 2:56.08 
      1:22.73   2:56.08                    
  2 Main, Jennifer E       33 ANCM                 3:02.71 
      1:28.59   3:02.71                    
  3 Conlin, Cheryl         32 VMST                 3:06.85 
      1:28.32   3:06.85                    
  4 Walsh, Sheila A        30 DCAC                 3:10.53 
      1:31.49   3:10.53                    
  5 Collins, Betsy         32 PAFC                 3:11.46 
      1:30.34   3:11.46                    
  6 Pittroff, Amy E        33 MARY                 3:18.42 
      1:32.65   3:18.42                    
  7 Cialdella, Lynn A      33 EMP                  3:24.97 
      1:40.96   3:24.97                    
  8 Cervantes, Bonnie J    32 MICH                 3:31.20 
      1:38.11   3:31.20                    
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Krattli, Caroline M    38 SDSM                 2:46.38 
      1:19.34   2:46.38                    
  2 Powis, Patricia M      39 VMST                 3:04.58 
      1:30.50   3:04.58                    
  3 Pollard, Paula J       37 ARIZ                 3:06.71 
      1:28.43   3:06.71                    
  4 Sturgeon, Debbie       37 CYCL                 3:09.38 
      1:34.14   3:09.38                    
  5 Barany, Cheryl A       36 CONN                 3:10.24 
      1:30.77   3:10.24                    
  6 Nemet, Gloria          36 LYTA                 3:13.23 
      1:33.20   3:13.23                    
  7 Stanley, Leslie J      39 CRAQ                 3:15.38 
      1:31.96   3:15.38                    
  8 Bates, Penny S         39 ANCM                 3:15.58 
      1:34.19   3:15.58                    
  9 Petersen, Stephanie O  38 SLAM                 3:15.75 
      1:33.76   3:15.75                    
 10 Haeberlin, Pamela L    37 LAKE                 3:21.98 
      1:36.37   3:21.98                    
 11 DeClue, Carol B        36 MARY                 3:26.24 
      1:37.02   3:26.24                    
 12 Creswell, Brenda C     38 ARIZ                 3:31.35 
      1:38.74   3:31.35                    
 13 Geiss, Angelique       35 NCMS                 3:32.89 
      1:40.00   3:32.89                    
 14 Rutkowski, Rae Ann     38 CONN                 3:34.40 
      1:42.36   3:34.40                    
 15 Gustafson, Carol M     38 IM                   3:34.88 
      1:42.36   3:34.88                    
 16 Gittins, Jennifer W    38 FXCM                 3:43.93 
      1:46.74   3:43.93                    
 17 McEntire, Vickie L     37 VMST                 3:48.93 
      1:48.60   3:48.93                    
 18 Broido, Ellen M        35 OREG                 3:49.20 
      1:48.92   3:49.20                    
 19 Criscione, Janet R     39 SLAM                 5:20.57 
      2:39.19   5:20.57                    
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Wilber, Dara H         40 PALM                 2:59.92 
      1:26.73   2:59.92                    
  2 Girard, Jann L         41 TTEX                 3:05.51 
      1:28.59   3:05.51                    
  3 Lepinski, Cokie        41 RHMS                 3:07.45 
      1:30.48   3:07.45                    
  4 Bennett, Lisa A        44 VMST                 3:07.84 
      1:30.06   3:07.84                    
  5 Chandler, Colleen A    41 MARY                 3:17.88 
      1:33.94   3:17.88                    
  6 Gettelfinger, Cheryl   43 ISF                  3:17.92 
      1:33.67   3:17.92                    
  7 Cooley, Amy B          44 GERM                 3:19.65 
      1:35.70   3:19.65                    
  8 Ramirez, Judy I        42 GSM                  3:20.14 
      1:34.56   3:20.14                    
  9 Anderson, C. Lynne     41 SLOM                 3:22.77 
      1:38.37   3:22.77                    
 10 Wade, Jeri A           40 KMSC                 3:23.22 
      1:36.26   3:23.22                    
 11 Sirois, Nanci          42 NEM                  3:28.71 
      1:42.03   3:28.71                    
 12 Shapiro, Nancy M       42 GSM                  3:33.43 
      1:41.87   3:33.43                    
 13 Markey, Kathleen       40 DCAC                 3:44.02 
      1:43.55   3:44.02                    
 14 Francis, Pamela C      44 ROSE                 4:00.90 
      1:56.42   4:00.90                    
 15 Graham, Mary B         44 VMST                 4:03.21 
      1:53.88   4:03.21                    
 16 Blubaugh, Diane L      44 MARY                 4:05.33 
      1:57.48   4:05.33                    
 17 Redman, Marilyn E      44 DCAC                 4:55.29 
      2:27.60   4:55.29                    
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Mattson, Patricia A    47 GAJA                 3:19.12 
      1:32.36   3:19.12                    
  2 Read, Marcia W         46 DCM                  3:24.57 
      1:38.78   3:24.57                    
  3 Bierwert, Karen        48 NEM                  3:25.67 
      1:38.30   3:25.67                    
  4 Fellows, Sally S       45 NEM                  3:33.02 
      1:43.39   3:33.02                    
  5 Edwards, Pamela P.     47 GAJA                 3:34.48 
      1:41.97   3:34.48                    
  6 Sansbury, Mary R       47 NCMS                 3:35.13 
      1:42.64   3:35.13                    
  7 Sparks, Joan M         48 1776                 3:40.64 
      1:46.30   3:40.64                    
  8 Welborn, Jody M.       45 OREG                 3:50.53 
      1:50.81   3:50.53                    
  9 Frayne, Anne M         46 GOST                 4:00.86 
      1:56.10   4:00.86                    
 10 Smith, Melinda J       48 GOST                 4:05.75 
      1:54.02   4:05.75                    
 11 Medearis, Rebecca S    47 NCMS                 4:09.47 
      1:57.46   4:09.47                    
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Jones-Roy, Susan J     52 TAM                  3:10.26 
      1:33.88   3:10.26                    
  2 Pettijohn, Margot K    54 ANCM                 3:25.50 
      1:39.55   3:25.50                    
  3 Barnhard, Dale I       53 DCAC                 3:26.52 
      1:37.97   3:26.52                    
  4 Kawakami, Priscilla C  50 UTAH                 3:28.82 
      1:38.56   3:28.82                    
  5 Atkinson, Fiona        50 CRAQ                 3:40.46 
      1:46.79   3:40.46                    
  6 Miller, Nancy R        51 VMST                 3:44.55 
      1:50.55   3:44.55                    
  7 Vellucci, Marie H      51 EMP                  3:52.74 
      1:52.91   3:52.74                    
  8 Tucker, Diana L        54 CRAQ                 4:00.50 
      1:57.87   4:00.50                    
  9 Dybdahl, Dempsey       51 PNA                  4:03.08 
      1:57.79   4:03.08                    
 10 Stage, Frances K       50 DCAC                 4:04.82 
      1:56.96   4:04.82                    
 11 Vail, Ellyn L          51 DCAC                 4:18.06 
      2:05.29   4:18.06                    
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Pronk, Bonnie L.       58 MSBC                 3:14.96 
      1:32.72   3:14.96                    
  2 Romayko, Janit P       55 CONN                 3:48.50 
      1:48.60   3:48.50                    
  3 Arnold, Tita           59 WILD                 3:50.87 
      1:54.21   3:50.87                    
  4 Durrant, Betsy         59 VMST                 3:55.58 
      1:53.17   3:55.58                    
  5 Martin, Judy           58 VMST                 4:16.39 
      2:01.80   4:16.39                    
  6 Niles, Dorothy K       59 VMST                 4:21.21 
      2:06.13   4:21.21                    
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Leilich, Joann         61 DCM                  3:24.97 
      1:39.37   3:24.97                    
  2 Jebe, Margit H         62 CONN                 3:43.31 
      1:49.43   3:43.31                    
  3 Dearborn, Susan W      64 PNA                  4:24.08 
      2:04.72   4:24.08                    
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Kron, Lilly            69 O*H*                 3:55.75 
      1:54.22   3:55.75                    
  2 Haragan, MaryAnn       67 LAKE                 4:23.22 
      2:06.35   4:23.22                    
  3 Moeller, Janet         66 1776                 4:29.71 
      2:08.34   4:29.71                    
  4 Menocal, Maria M       66 1776                 4:48.56 
      2:37.13   4:48.56                    
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Krauser, June          74 GOLD                 4:20.55 
      2:06.94   4:20.55                    
  2 Graham, Suzanne B      74 CONN                 4:36.09 
      2:15.17   4:36.09                    
  3 Snyder, Hannelore      70 IM                   4:42.11 
      2:18.95   4:42.11                    
  4 Aaron, Ruth W          71 1776                 4:44.02 
      2:18.26   4:44.02                    
  5 Olsen, Gladys          74 FMM                  5:20.27 
      2:38.05   5:20.27                    
  6 Hagan, Marianna M      72 1776                 5:24.15 
      2:39.58   5:24.15                    
  7 McIntyre, Joan C       72 NEM                  5:33.33 
      2:42.04   5:33.33                    
  8 Wolle, Marian          72 SDSM                 6:32.14 
      3:11.84   6:32.14                    
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Kenner, Regan L        77 FMM                  4:38.75 
      2:16.22   4:38.75                    
  2 Christian, Betty       79 MOVY                 4:40.04 
      2:13.39   4:40.04                    
  3 Howell, Jae            78 WCM                  5:10.22 
      2:32.21   5:10.22                    
  4 Wixted, Mary P         78 1776                 6:13.07 
      2:56.59   6:13.07                    
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Frohs, Agota           80 RMM                  6:00.99 
      2:52.94   6:00.99                    
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Lenk-Sigler, Maria     85 NMMS                 5:42.28 
      2:46.14   5:42.28