Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 18  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
==========================================================
    Team                                            Finals 
==========================================================
    === 76-99 Results Timed Finals ===
 
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:50.32 
     1) Pinson, Robert D 25          2) Medina-Marino, Andrew G 25  
     3) McGowan, Hugh M 23           4) Chung, Marcus B 24          
        55.83   1:50.32                    
  2 Virginia Masters  'A'                          1:50.36 
     1) Miller, James C 19           2) Facciola, John J 27         
     3) Cofsky, Matt A 20            4) Holland, Dave 33            
        55.83   1:50.36                    
  3 D.C. Aquatics Club  'B'                        2:14.16 
     1) Holder, Matthew W 23         2) Varnes, Jared 24            
     3) Miller, Michael S 24         4) Grimshaw, Glenn J 26        
      1:07.33   2:14.16                    
 
    === 100-119 Results Timed Finals ===
 
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:42.42 
     1) Williams, Neill C 32         2) Nussbaumer, André 29        
     3) Gorman, Darren W 29          4) Carlisle, Corey M 29        
        50.92   1:42.42                    
  2 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A             1:46.33 
     1) Coughlin, Michael P 23       2) Brandon, Ashley S 23        
     3) Ferguson, Douglas J 24       4) Jackson, Brian W 38         
        51.72   1:46.33                    
  3 New England Masters  'A'                       1:52.43 
     1) Fehlau, Brian P 26           2) Newbegin, Brian S 31        
     3) Camelio, Matthew J 30        4) Davis, Caleb A 27           
        55.32   1:52.43                    
  4 D.C. Aquatics Club  'B'                        1:53.10 
     1) Kinney, Matthew A 30         2) Leo, Gregory S 28           
     3) Napoli, John R 30            4) Flynn, Michael I 30         
        55.14   1:53.10                    
 
    === 120-159 Results Timed Finals ===
 
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'               1:38.53 
     1) Fell, Michael A 39           2) Boyd, Timothy L 30          
     3) Osborn, Erik C 32            4) Britt, Clay 39              
        49.40   1:38.53                    
  2 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:43.10 
     1) Welch, Robert R 31           2) O'Keefe, John P 33          
     3) Terahigashi, Manabu 33       4) Frentsos, Jerome A 35       
        50.87   1:43.10                    
  3 New England Masters  'A'                       1:44.41 
     1) Wotton, Joseph 41            2) Landry, Richard 36          
     3) Keith, Al J 40               4) Berry, Robert S 32          
        51.38   1:44.41                    
  4 Maryland Masters  'A'                          1:47.94 
     1) Lapan, Samuel 26             2) Toy, Raymond C 33           
     3) Pisone, Louis B 30           4) Martin, Andrew N 38         
        53.67   1:47.94                    
  5 D.C. Aquatics Club  'B'                        1:49.64 
     1) Downie, John M 33            2) McNear, David R 32          
     3) Czander, Eric W 35           4) Young, Stanford R 36        
        54.82   1:49.64                    
  6 Fins Aquatics  'A'                             1:50.59 
     1) Klugman, Jason R 29          2) Cigler, John S 41           
     3) Roman, John P 45             4) Harper, James W 33          
        55.53   1:50.59                    
  7 D.C. Recreation and Parks  'A'                 1:52.91 
     1) Rodiger, Stephan M 31        2) Fetters, Paul A 47          
     3) Kegley, James H 42           4) Kukoy, Stephen 32           
        56.27   1:52.91                    
  8 D.C. Aquatics Club  'C'                        2:10.09 
     1) McManus, Charlie 39          2) Koizumi, Kei 32             
     3) O'Connell, David B 37        4) Loomis, Jeff S 30           
      1:02.08   2:10.09                    
  9 New England Masters  'B'                       2:16.78 
     1) Murphy, Mark T 35            2) Prescott, Al 32             
     3) Kolb, Karl A 39              4) McSweeney, Brian L 52       
      1:02.35   2:16.78                    
 
    === 160-199 Results Timed Finals ===
 
  1 Illinois Masters  'A'                          1:44.09 
     1) Soltys, Ted J 40             2) McCabe, Tom J 43            
     3) Gibson, Dave 40              4) Andersen, Peter A 57        
        51.25   1:44.09                    
  2 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:45.09 
     1) Frentsos, Paul J 39          2) Heuchling, Geoffrey 41      
     3) Quinones, Enrique 37         4) Cunningham, Jose E 44       
        53.02   1:45.09                    
  3 North Carolina Masters  'A'                    1:45.43 
     1) Lehman, Fritz E 42           2) Facchine, Kevin L 45        
     3) Godfrey, Alan F 43           4) Klein, Jonathan E 43        
        53.23   1:45.43                    
  4 Ohio Masters  'A'                              1:45.88 
     1) Groselle, Jack R 46          2) Dropsey, Jeffrey P 42       
     3) Baker, Jeffrey J 35          4) Kazmaier, Karl H 45         
        51.97   1:45.88                    
  5 Dallas Aquatics Masters  'A'                   1:47.96 
     1) Sargent, Gregory O 33        2) Moyse, Doug S 42            
     3) Levinson, Brad 44            4) Veazey, Jeffrey R 45        
        53.02   1:47.96                    
  6 Georgia Masters  'A'                           1:48.41 
     1) Ericson, Eric 38             2) Laughlin, Patrick O 46      
     3) Thompson, Steve P 47         4) Marshall, Christopher P 31  
        54.10   1:48.41                    
  7 Virginia Masters  'A'                          1:48.79 
     1) Slowey, Michael J 43         2) Malsbury, David B 39        
     3) Hefner, David S 46           4) Porter, Stephen D 33        
        53.04   1:48.79                    
  8 Montgomery Ancient Mariners  'A'               1:51.06 
     1) Denes, Thomas A 43           2) Friedland, Warren E 44      
     3) Feinstein, John 45           4) Crist, Jason A 38           
        56.81   1:51.06                    
  9 Colonials 1776  'B'                            1:53.55 
     1) Kelly, Steve 43              2) Fisher, Warren J 44         
     3) Modjeska, Mark E 47          4) LeFevre, Mark O 46          
        58.05   1:53.55                    
 10 Garden State Masters  'A'                      1:54.18 
     1) Frain, Jack J 46             2) Katz, Jerry A 62            
     3) McGiffin, Chris 34           4) Yeomans, Scott 36           
        54.05   1:54.18                    
 11 Team Texas  'A'                                1:54.61 
     1) Kressbach, Gary F 52         2) Seagraves, Bob A 44         
     3) Kopec, Richard L 47          4) Shaw, Chris J 38            
        57.62   1:54.61                    
 12 Virginia Masters  'B'                          1:56.27 
     1) Reilly, Jeff M 39            2) Livsey, Matthews A 44       
     3) Stringer, Rick H 50          4) Sheridan, Mark F 41         
      1:00.52   1:56.27                    
 13 New England Masters  'A'                       1:57.17 
        58.85   1:57.17                    
 14 D.C. Aquatics Club  'B'                        1:57.83 
     1) Majoros, Kevin M 40          2) Coray, David B. 38          
     3) MacDonald, Tony B 47         4) Hendrick, Marty E 42        
        58.82   1:57.83                    
 15 Missouri Valley Masters  'A'                   1:58.61 
     1) Fisher, Daniel H 49          2) Salkind, Neil J 53          
     3) Thompson, Anthony G. 36      4) Whitters, Robert A 47       
      1:02.74   1:58.61                    
 16 Fins Aquatics  'A'                             2:08.68 
     1) Robles, James A 35           2) Tigue, Luke 48              
     3) MacGregor, Donald M 54       4) Marshall, Blake 42          
      1:02.10   2:08.68                    
 17 Maryland Masters  'A'                          2:13.80 
     1) Forsythe, James L 62         2) Daniel, Luke 44             
     3) Matysek, Thomas E 46         4) Jones, Steven P 42          
      1:08.34   2:13.80                    
 18 Fairfax County Masters  'A'                    2:21.74 
     1) Simmons, Robin A 42          2) Gregg, David 67             
     3) Lari, Marco E 33             4) Ellis, Brian W 33           
      1:16.02   2:21.74                    
 -- Colonials 1776  'A'                                 DQ 
     1) Meade, Thomas D 43           2) Oxley, Gregory L 42         
     3) Merkert, Herbert B 36        4) Norelli, Charles C 45       
        52.06   1:42.80                    
 
    === 200-239 Results Timed Finals ===
 
  1 Virginia Masters  'A'                          1:49.57 
     1) Schiltz, Jack H 58           2) Brundage, Warner F 57       
     3) Tudor, Louis S 44            4) Tudor, John B 43            
        50.58   1:49.57                    
  2 D.C. Masters  'A'                              1:54.59 
     1) Stocksdale, Steve A 46       2) Harrison, Lonny W 52        
     3) Calvert, John J 55           4) Edgell, Don 48              
        56.78   1:54.59                    
  3 North Carolina Masters  'A'                    1:54.66 
     1) Glass, Ernie 51              2) Clark, Jerry 63             
     3) Kennedy, Gene R 41           4) Carrow, Hill 45             
        58.08   1:54.66                    
  4 Team Texas  'A'                                1:54.90 
     1) Wencel, Bruce A 45           2) Guthrie, David M 40         
     3) Baldwin, Chuck C 70          4) Patterson, Wiley A 48       
        55.14   1:54.90                    
  5 Garden State Masters  'A'                      1:55.15 
     1) Zakim, Jack S 55             2) Nessel, Edward H 55         
     3) Deffaa, Arthur E 52          4) Doyle, Benn W 42            
        59.73   1:55.15                    
  6 Virginia Masters  'B'                          1:56.48 
     1) Meem, Lang H 46              2) Bacon, William 54           
     3) Miller, Jim 50               4) Miller, Eric R 53           
        57.20   1:56.48                    
  7 Allegheny Mountain Assn Master  'A             1:57.29 
     1) Sirinek, Dale K 55           2) Lynn, Richard J. 47         
     3) Weisbrod, Andre 51           4) Thornton, James S 48        
      1:01.03   1:57.29                    
  8 North Carolina Masters  'B'                    1:58.55 
     1) Gonzalez, Jorge A 51         2) McGrain, Peter 55           
     3) Celii, Michael 37            4) White, Bernard T 57         
        58.92   1:58.55                    
  9 Maryland Masters  'A'                          2:03.92 
     1) Iliff, Jack 56               2) Christensen, Carl W 63      
     3) Trimble, Gary 58             4) Enterline, John P 53        
      1:04.89   2:03.92                    
 10 Colonials 1776  'A'                            2:06.76 
     1) Maxwell, Richard W 53        2) Tulenko, Tom 58             
     3) Morgan, Edward C 61          4) Keane, Jim 56               
      1:00.94   2:06.76                    
 11 Maryland Masters  'B'                          2:10.11 
     1) Harding, John F 58           2) Phillips, Robert A 54       
     3) Dillinger, John A 51         4) Kampf, Allen J 50           
      1:04.12   2:10.11                    
 12 D.C. Aquatics Club  'A'                        2:14.57 
     1) Beier, Ken 51                2) Haddan, Barry L 49          
     3) Vail, John C 52              4) Markey, Jack 48             
      1:09.51   2:14.57                    
 13 Plano Wetcats  'A'                             2:15.59 
     1) Crowley, William H 61        2) Pipkin, Ken D 56            
     3) Gibbs, Jim 59                4) Underbrink, John M 42       
      1:12.92   2:15.59                    
 14 D.C. Aquatics Club  'B'                        2:39.58 
     1) Hill, David A 49             2) Pace, Jeffrey J 53          
     3) Donovan, William W 57        4) Qualey, Thomas F 51         
      1:21.50   2:39.58                    
 
    === 240-279 Results Timed Finals ===
 
  1 Great Ohio Swim Team  'A'                      2:01.63 
     1) Simons, Randy 52             2) Oyakawa, Yoshi 67           
     3) Lincoln, Walter J 67         4) Willert, Dan 58             
        58.85   2:01.63                    
  2 San Mateo Marlin Masters  'A'                  2:02.72 
     1) Brown, Randy T 52            2) Taft, Ray F 81              
     3) Brenner, Gary R 53           4) Galine, Donald L 55         
      1:10.30   2:02.72                    
  3 D.C. Masters  'A'                              2:07.12 
     1) Cohen, Lawrence 65           2) Bettis, Lee W 62            
     3) Flynn, Kenneth 70            4) Grueneberger, Paul C 54     
      1:03.41   2:07.12                    
  4 Michigan Masters  'A'                          2:17.37 
     1) Dobler, Wally 66             2) Edwards, Freddy 75          
     3) Kroeger, Donald J 57         4) Thompson, Frank L 49        
      1:16.70   2:17.37                    
  5 Virginia Masters  'A'                          2:22.28 
     1) Russ, Carl 65                2) Gaulrapp, Edward H 58       
     3) Sullivan, Forrest M 71       4) Windrath, Paul K 46         
      1:14.46   2:22.28                    
  6 Maryland Masters  'A'                          2:26.64 
     1) Oroszlan, Peter 56           2) Lee, Yu-Jin 66              
     3) Petrlik, Alexander F 59      4) Johnston, Bob 64            
      1:14.24   2:26.64                    
 
    === 280-319 Results Timed Finals ===
 
  1 North Carolina Masters  'A'                    2:12.94 
     1) Mitchell, Clarke E 68        2) Murphy, John T 76           
     3) Kortheuer, John D 69         4) Webber, Dick N 71           
      1:08.85   2:12.94                    
  2 Empire Masters  'A'                            2:29.96 
     1) Kolonkowski, Bob 52          2) Guido, Dick 83              
     3) Ellis, Richard 68            4) Mosard, Robert 79           
      1:13.01   2:29.96                    
  3 Great Ohio Swim Team  'A'                      2:32.63 
     1) Florance, John R 78          2) Haban, Edward A 75          
     3) Tanabe, Jr, Richard T 66     4) Williams, Robert B 61       
      1:18.12   2:32.63                    
  4 New England Masters  'A'                       2:39.78 
     1) Haartz, F.H. Ted 72          2) Phildius, Peter P 70        
     3) Edwards, James K 78          4) Dunham, Larry M 62          
      1:22.29   2:39.78                    
  5 Virginia Masters  'A'                          2:44.32 
     1) Howell, Harry M 83           2) Rainer, Norman B 72         
     3) Wilmore, Chuck 66            4) Butts, Howard U 59          
      1:38.92   2:44.32                    
 -- D.C. Masters  'A'                                   DQ 
     1) Saperstein, Sidney A 84      2) Cummings, William B 61      
     3) Ferguson, James H 76         4) Dewey, Thomas 69            
      2:09.45   3:36.72                    
 
    === 320-359 Results Timed Finals ===
 
  1 Team Texas  'A'                                3:03.03 
     1) Robertson, Tex J 91          2) Coon, Jesse B 90            
     3) Campbell, Frank P 74         4) Bailie, Bob 65              
      1:55.43   3:03.03                    
  2 Florida Maverick Masters  'A'                  3:42.62 
     1) Tillotson, Frank H 86        2) McCullough, Earl D 85       
     3) Malbrough, Dave 87           4) Maloney, Alan 71            
      2:10.23   3:42.62